Voorspellingen blijven somber Nederlander slikt Voorlopig twaalf fondsen Eerste Amerikaanse astronaute Damrak start handel scheepsmotoren Amerikaanse aandelen Kabinetsbeleid ir Goudprijs weer fors omhoog Uil I Ontwerpwet op LPG-transport bijna gereed Hoe sterk is minister Van der Stee? Rijk geeft steun aan verbouw teveel medicijnen zelfstandigen deugt niet” I Lagere winsten bij Hollandsche Beton i ECONOMIE L* „Leef- en eetgewoonten veranderen" O 1 19 WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1980 ECONOMIE ing door Prof. dr. F. Hartog EBH (Van onze redactie economie) WASHINGTON. Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft vrijwel geen hoop op een spoedige opleving van de wereldeconomie. Wel ziet het IMF positie ve kanten aan de huidige economische teruggang, zo blijkt uit het gisteren gepu bliceerde jaarverslag. e naast 99 bil 4 m MK b a k 10 i MÜ H lie im, lc DOt j I 190.00 165,00 160.00 ben dat kwistig met geld omspringt, doet de Tweede Kamer daar dikwijls nog een schepje bovenop. Als we een kabinet hebben dat naar bezuiniging streeft, vindt het voortdurend de Tweede Ka-Z mer op zijn pad. De volksvertegenwoor digers denken dat de meerderheid van de kiezers graag hoge staatsuitgaven ziet en zij handelen daar ook naar. >0 iog bij. LONDEN (Reuter). De goudprijs heeft in Europa een sprong van ongeveer twintig dollar (ongeveer veertig gulden) gemaakt en de 672 dollar (ongeveer 1350 gulden) per ounce (31,1 gram) bereikt. Dat is het hoogste peil sinds twee maanden. De toeneming van de vraag naar het edel metaal wordt in verband gebracht met de mogelijkheid dat de inflatie in de Ver enigde Staten zal toenemen en dat olie schaarser en dus duurder zal worden. jrd: ed.) 32,00 79,90 97,00 02,30 16,90 42,80e 49,00 29.00 73,50 46,50 35.00 49,00 66.90 85,50 17,30 22,00 36.50 12,00b 57.20 02,50 7,82 I 1.63 I 427,00 325,00 3,00 3,00 95,00e 57,00 41,50 31,00 46,00 02,00 68,10 47,50 31,50 43,00 58,00 62,50 20,50 62,70 64,50 47,10 07,00 30,00 41,60 57,20 33,00 65,90 53,80 48,00 82,50 84,50 56,50 51,00 51,00 44,60 77,50 33,50 51,00 45,80 03,80 59,00 .41,50 43.70 .44.00 .41,00e 73,70 544,00 33,60 89,00 92,50 27.40 42,50 38,00 51.70 50,20 112,00 145,00 it uvel n. Tot nu toe was dit alleen mogelijk in certificaten van „Amerikaantjes”. Met de ze nieuwe regeling hoopt de Vereniging voor de Effectenhandel de handel in Ame rikaanse aandelen in Amsterdam te sti muleren. Gehandeld zal kunnen worden in aan delen ASAS (American Shares Amster dam System). Dit houdt in, dat in New York de aandelen bewaard worden die in Amsterdam voor handel beschikbaar zijn. Er wordt hier dus gehandeld in stukken, die in Amerika bij een bewaarkantoor liggen en blijven liggen. Desgewenst kan een aandeel worden opgevraagd. Voor de aan- en verkoop van de in eerste instantie 12 Amerikaanse fondsen ASAS wordt door de commissionairs en banken naast provisie 22,50 organisatie kosten gevraagd. Dit is volgens de vereni ging goedkoper dan het rechtstreeks in de VS kopen van aandelen. Pas bij orders groter dan 150.000 is het voordeliger direkt in Amerika te beleggen. Een voordeel van aandelen ASAS ten opzichte van de bestaande certificaten, waarin de handel overigens blijft voortbe staan, is de kleinere afwijking van de koersen in Amsterdam New York. Het koersverschil zal altijd kleiner zijn dan een half procent. Bij certificaten kan dit verschil behoorlijk oplopen. De levering van de aandelen ASAS vindt uitsluitend giraal plaats en wel vol gens Amerikaans gebruik, vijf beursda gen na een transactiedatum. Voor afwik keling zal ook de dollarkoers op de leve- ringsdag gebruikt worden. Tot dusver werden op de Amsterdamse effectenbeurs alleen Amerikaanse fond- 'I Er is één minister in het kabinet die één keer in het jaar een eigen dag heeft. Dat is de minister van Financiën en die dag is de derde dinsdag van september. Hij kan daar volledig van op aan. Zijn dag komt altijd. Ook in de rest van het jaar trekt hij aan de financiële touwtjes, maar dan blijft hij daarbij op de achtergrond. In deze omstandigheden blijft de mi nister van Financiën over als enig tegen wicht tegen de spilzucht van de rest van het kabinet en van het parlement. Hij is, naar een treffende uitspraak van W. Drees jr„ „de beste vriend van de belas tingbetalers”. Om die functie van tegenwicht goed te kunnen uitoefenen worden hoge eisen aan hem gesteld. Hij moet altijd oproei en tegen de druk van zijn mede-minis- ters. Zijn collega’s gelden in het alge meen als beter naarmate zij meer geld uitgeven. De minister van Financiën is juist beter naarmate hij dat weet te voorkomen. Dat is erg moeilijk, want hij staat naast en niet boven zijn collega’s. Hij zou eigenlijk beter, zoals dat in Enge land het geval is, een soort super-minis ter kunnen zijn, met een zekere gezags verhouding tegenover de bestedingsmi- nisters. Bij ons is dat nu eenmaal anders. Het kan toch nog wel* goed gaan, als de minister van Financiën door dik en dun gesteund wordt door de minister-presi dent. Die heeft daarbij weinig te verlie zen, want hij heeft maar een klein depar tement en kan dus nooit veel geld uit geven. Het komt ook dan het meest aan op de vasthoudendheid van de minister van Dit schrijft het blad Koopkracht van Konsumenten Kontakt dat de aan dacht vestigt op een boek, genaamd Geneesmiddelen in Nederland, dat vol gende maand op de markt zal komen. Het is geschreven door Lucas Reijn- ders en anderen. Het boek stelt dat een op de drie volwassen vrouwen (anticonceptiepil niet meegerekend) en een op de vier mannen in ons land regelmatig „slik ken”. Vijf tot tien percent van de vol wassenen neemt kalfnerende midde len, slaaptabletten of'medicijnen tegen depressie. Maar velen zouden volgens Reijnders een kritische blik in hun medicijnkastje moeten werpen, want geneesmiddelen zijn lang niet altijd de beste oplossing. 3 (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Op de Amsterdamse effectenbeurs zal vanaf maandag gehandeld kunnen worden in originele Amerikaanse aandelen. Met dit alles in gedachten is een hoog aandeel van de staatsuitgaven inder daad in zekere zin een teken van zwakte. Of we hebben dan een zwakke minister van Financiën, óf we hebben er één of meer gehad.Naarmate de staatsuitga ven verder stijgen kunnen we ons steeds minder zwakke ministers van Financiën veroorloven. Maar sterke ministers zijn niet voor het opscheppen. Soms worden zij ook wel eens de laan uitgestuurd, als zij proberen, hun hand te bverspelen. Het systeem dat wij hebben leidt er dus toe dat de genoemde 40 procent nog wel hoger op zal lopen. Daarbij moeten we bedenken dat dit alleen nog maar de staatsuitgaven in enge zin zijn. De ge meenten en de provincies hebben daar bovenuit nog uitgaven die zij uit eigen middelen financieren. Bovendien zijn er nog de zeer hoge uitgaven van de sociale verzekering. Dat alles bij elkaar beloopt weinig minder dan twee derde van ons nationale inkomen. Hoe gaat het nu verder met de begro ting? Die wordt door het parlement goed- of afgekeurd. De Tweede Kamer kan ook wijzigingen aanbrengen. Het parlement beslist dus. Daarom heeft de begroting de vorm van een wetsontwerp. Als de Tweede Kamer in meerderheid vóór wijzigingen is, bindt dat de rege ring. Het is anders dan in vele gevallen waarin de Kamer alleen maar moties kan aannemen. Die kunnen doorgaans door het kabinet voor kennisgeving wor den aangenomen. De grote macht van het parlement bij de behandeling van de begroting is his torisch verklaarbaar. Alleen zo kón het een doeltreffend tegenwicht vormen. Nu wat dit betreft de zaak min of meer op zijn kop is komen te staan is toch de beslissende stem van het parlement ge bleven. Misschien hervindt het parle ment nog eens zijn oorspronkelijke taak. Tot het zover is voert de minister van Financiën zijn eenzame achterhoedege vecht tegen de bestedingsdrang van ka binet en parlement. Vrijdag sloot de goudprijs in Londen op ongeveer 651 dollar. Maandagmorgen kwam bij de officiële vaststelling van de prijs al 660 dollar uit de bus. Daarna bleef de prijs stijgen. Bij de „fixing” tijdens de middaghandel kwam men op 672 dollar uit, de hoogste prijs sinds 9 juli. Op die datum werd 678 dollar genoteerd. De be drijvigheid was erg groot. Ook in Zürich werd druk gehandeld. Een van de belangrijkste conclusies in dit boek is dat veel problemen het beste kunnen worden aangepakt met verandering van leef- en eetgewoonten of leef- en werkomstandigheden. Som mige midddelen werken trouwens niet of schaden meer dan ze baten. Zoals bijvoorbeeld tonicums, versterkende middelen, die worden aangeprezen te gen lusteloosheid, om aan te sterken, tegen voorjaarsmoeheid, tegen gebrek aan eetlust, ter verhoging van weer standsvermogen en op „de oude dag”. Vermoed wordt dat alleen al met tonicums een omzet van 20 miljoen per jaar is gemoeid. Sommige verster kende middelen bevatten alcohol, maar van deze produkten is niet aange toond dat ze beter of slechter voor de gezondheid zijn dan bijvoorbeeld wijn. Bovendien heeft een groot aantal sti mulerende middelen schadelijke bij-, werkingen. Het boek stelt verder dat laxeermid delen in de helft ter gevallen onnodig worden gebruikt. Ook hier wordt er voor gepleit om oorzaken weg te'ne men en niet, mede aangespoord door reclame, direct naar geneesmiddelen te grijpen. sen in certificaatvorm verhandeld. Dit is historisch gegroeid omdat in ons land de effecten aan toonder zijn gesteld, maar in de Verenigde Staten op naam. De voort durende wijziging van de opnaamstelling in ons land zou tot een enorme rompslomp met de Verenigde Staten leiden en boven dien zeer kostbaar worden. Hierdoor zijn indertijd in- ons land administratiekanto ren opgericht. Deze deponeren de origine le Amerikaanse effecten bij instellingen in New York en geven daartegen certificaten af die in Amsterdam een eigen leven leiden. Hoewel zij de koersen van de oorspron- kele aandelen in Wall Street volgen, tre den er toch vaak flinke verschillen op die aanleiding tot verwarring geven. Boven dien komt het bestaan van de administra tiekantoren de houders van Amerikaanse effecten op hogere kosten. Toch zal voorlopig de handel in certifi caten nog gewoon doorgang vinden, om dat de handel in originele aandelen start met slechts 12 fondsen, te weten: Ameri can Tel an Tel, Boeing Company, Citi Corporation, Eastman Kodak, Exxon Corporation, General Motors, IBM, Occi dental Petroleum, Polaroid Corporation, Schlumberger, Saers Roebuck en Xerox Corporation. In Amsterdam worden in totaal rond 200 Amerikaanse aandelen in certificaatvorm verhandeld. (Van onze redactie economie) DEN HAAG, Per jaar worden in Nederland ongeveer 400 miljoen pijnstillende poeders, tabletten en dragees verkocht en ongeveer 70 miljoen laxeermiddelen. Lang niet altijd is het echter nodig deze me dicijnen te gebruiken. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Er is geen goed overheidsbeleid voor zelfstandigen. Dit concludeerde voorzitter Bukman van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond (NCBT) gisteren in zijn jaarrede in Dronten. „Wij hebben in de land- en tuinbouw al jarenlang te maken met een achterblij vende inkomensontwikkeling”, aldus Bukman. „Hiedoor loopt het weerstands vermogen van de bedrijven terug, waar door zelfs niet eens normale weerrisico’s opgevangen kunnen worden. Kleine te genslagen kunnen daardoor aanleiding geven tot ernstige en soms onoverkomelij ke moeilijkheden. Door een jarenlang te laag rendement is het incasseringsvermo gen danig aangetast. De rijksgroepsrege ling zelfstandigen moet de laatste jaren te vaak van stal worden gehaald”, aldus Bukman. wachten de deskundigen in Washington. Verleden jaar bedroeg het al tien miljard dollar na een overschot van 33 miljard in 1978. Het zou dit jaar wel eens kunnen oplopen tot vijftig miljard. Voor volgend jaar zijn de vooruitzich ten volgens het IMF niet veel beter al is het heel moeilijk cijfers te noemen dóórdat een aantal factoren onzeker is. Voor de ontwikkelingslanden die geen olie bezitten zien de vooruitzichten er in elk geval heel somber pit, aldus het jaarverslag. Verleden jaar zagen ze hun betalingste- kort oplopen tot 55 miljard dollar. Dit jaar zal het mogelijk zeventig miljard worden en volgend jaar nog meer. De schulden van de arme landen zonder olie zijn- al groot en het is twijfelachtig of ze de kosten van nog meer buitenlandse leningen zullen kunnen dragen. Het is trouwens helemaal de vraag, aldus het IMF, of de particuliere geldschieters in de rijke landen nog wel bereid zijn de arme landen krediet te verschaffen van dezelfde omvang als in het verleden. Het IMF zegt dat het op het ogenblik nog voldoende middelen heeft en wijst erop dat verwacht mag worden dat de aangesloten lan den hun bijdragen tegen het einde van het jaar zullen verhogen. Het merkt echter op dat het de laatste tijd heel wat moeite kost geld van de rijke Arabische olielanden los te krijgen omdat het niet bereid is de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO als waarnemer in zijn jaar vergadering van eind déze maand toe te laten. De teneur van het jaarverslag is nagenoeg dezelfde als die van het economische rapport dat het IMF zijn leden in juni heeft gestuurd. Het fonds noemt het erg moeilijk om iets met zekerheid te zeggen over de komende maanden maar sluit de mogelijkheid van een internationale reces sie niet uit. Opgemerkt wordt dat de wereld te lijden heeft van een hoge inflatie, sterk stijgende energiekosten, geringe pro- duktiviteit en investering van de handel. Daar staat tegenover dat de recessie als een rem op de inflatie heeft gewerkt. Door de krachtige pogingen die allerwegen worden ondernomen om de prijzen in de hand te houden is de buitensporige stijging van de energieprijzen van de RIJSWIJK (ANP). Hollandsche Beton Groep denkt dat de resultaten dit jaar wat achter zullen blijven bij de eerdere ver wachtingen. Dit komt in hoofdzaak door de teleurstellende gang van zaken bij de Engelse dochter. De winst van HBG wordt slechts in bescheiden mate gedrukt door de algemeen opgetreden stagnatie in de projectontwikkeling. Het jaarresultaat zal ongeveer 50 miljoen bedragen tegen 57,1 miljoen vorig jaar, aldus HBG. Financiën tegenover de bestedingsmi- nisters. Bij de voorbereiding van de be groting vinden uitputtende besprekin gen plaats tussen de minister van Finan ciën en zijn collega’s. Het is daarbij van groot belang dat de eerstgenoemde be schikt over een goede gezondheid, een taai karakter en een grondige kennis van zaken, in die volgorde. Een minister van Financiën moet als zwak worden beschouwd, als hij meer dan nodig toegeeft aan de bestedings drang van zijn collega’s. Onder zulk een minister loopt het aandeel van de staat suitgaven sterk op. We blijven daarmee altijd erfelijk belast, want er is op dit punt een belangrijke ventielwerking: er komt altijd alleen maar bij en er gaat vrijwel nooit iets af. Komt er na een zwakke minister van Financiën een ster ke, dan kan hij de gevolgen van de zwakte van zijn voorganger niet meer terugdraaien. Wat hij hoogstens kan be reiken is een langzamer groei van de staatsuitgaven. Tegenwoordig gaat niet minder dan 40 procent van ons nationale inkomen door zijn handen. Is dat een teken van macht? Ja en nee. Ja, omdat op deze wijze zijn gewicht zwaar op ons drukt. Nee, omdat hij eigenlijk geroepen is, dit juist tegen te gaan. Vroeger was de strijd tegen hoge overheidsuitgaven vooral aan het parlement toevertrouwd. In onze stre ken zijn de parlementen ontstaan in de Bourgondische tijd, dus aan het eind van de Middeleeuwen. Zij dienden om paal en perk te stellen aan de spilzucht van de vorsten. De Bourgondische vorsten waren roy ale besteders. Hun onderdanen moesten alle door hen gevoerde oorlogen en alle door hen gevoerde pracht en praal beta len. Dat veroorzaakte noga] eens gemor. Niet altijd kon de vorst dat gemor veron achtzamen. Af en toe werden vertegen woordigers van de bevolking bijeenge roepen om samen met de overheid te beraadslagen over financiële zaken. Voorlopig ging het alleen om een ver tegenwoordiging van de hogere lagen van de bevolking. Daar kwam de vorst in een positie van vrager om financiële gunsten. Belastingen heetten tóen „be den” en dat geeft te denken. Als besloten werd het geld toch maar te verschaffen, gebeurde dat meestal onder allerlei voorwaarden. Zo kwam de overheid steeds meer onder toezicht van het par lement te staan. De hoofdzaak van het parlement bleef daarna nog lange tijd het waken tegen spilzucht van de overheid. Bij ons heeft het parlement in de laat ste jaren zijn oorspronkelijke taak vrij wel geheel vergeten. Er gebeurt veelal het omgekeerde. Als we een kabinet heb- DEN HAAG (ANP).— De Raad van Sta te heeft adviesuitgebracht over het ont werp van een wet met aanvullende richt lijnen voor het transport van LPG. Het ligt in de bedoeling dat de wet deze maand bij het parlement wordt ingediend. Dit antwoordt minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat op vragen van het Tweede-Kamerlid Eversdijk van het CDA. Het ligt voorlopig niet in de bedoeling om het scheepvaartverkeer op de Wester- schelde stil te leggen indien een tankschip met LPG naar de Sloehavens of de Braak man vaart. De minister streeft naar invoe ring van een vaarplan voor LPG-tankers en voor andere grote schepen die de Wes- terechelde bevaren. Indien het scheep vaartverkeer toch wordt stilgelegd kun nen binnenvaartschepen door hun gerin ge diepgang gebruik maken van andere vaarwateren of hun vaarplan aanpassen, zo meent de bewindsman. Van Belgische zijde heeft minister Tuijnman overigens nog geen reactie gekregen op zijn plannen. IMF ziet goede kanten aan teruggang economie afgelopen jaren niet overgeslagen naar andere bedrijf stakken. Het IMF wijst er verder op dat de elkaar opvolgende ronden van olieprijsverhogingen weliswaar tot een voort durende toeneming van de overschotten op ,de lopende rekening van de olie-exporterende landen hebben geleid maar dat deze heel wat voorzichtiger zijn geworden met de besteding van al dat geld voor hun binnenlandse economische ontwikkeling. Na de drastische prijsverhogingen van ruwe olie in 1973 waren ze dat niet en dat zorgde voor een enorme inflatie en veel sociale onrust. Het IMF schat het overschot op de gezamenlijke lopende rekening van de olie-exporterende landen voor dit jaar op piet minder dan 115 miljard dollar (ruim 130 miljard gulden). Verle den jaar was het 68 miljard en in 1978 maar vijf miljard. Wat het bruto nationaal produkt (de waarde van alle geproduceerde goederen en diensten) van de geïndustria liseerde landen aangaat handhaaft het IMF zijn raming van één procent groei dit jaar. Dat weerspiegelt dan een reële achteruitgang in de Verenigde Staten en Engeland en een zeer geringe expansie in de overige indu strielanden. Het tekort op de gezamenlijke lopende rekening van de industrielanden zal dit jaar nog groter worden, zo ver- In het Johnson Ruimtevaartcentrum in de Amerikaanse staat Texas worden astronauten opgeleid voor het bemannen van de Space Shuttle. Op de foto de enige vrouwelijke kandidaat, dr. Anna Fisher, in een oefencabine. DEN HAAG (ANP). De overheid gaat financiële steun verlenen bij de ombouw van hoofdmotoren in voornamelijk kleine handelsvaartschepen, sleepboten, bevoor radingsschepen en zeegaande bagger schepen, aldus heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat meegedeeld. De steun heeft betrekking op de om bouw van motoren om deze geschikt te maken voor zwaardere brandstoffen. De sterke stijging van de olieprijzen vorig jaar en de naar verhouding nog sterker gestegen prijzen van gas- en dieselolie zorgden voor een steeds groter prijsver schil tussen lichtere en zwaardere brand stoffen. Een groot aantal reders laat daarom de motoren in hun schepen ombouwen. Het zijn ook de reders die om de financiële steun hebben gevraagd. Zeegaande vis sersschepen zijn overigens van de rege ling uitgesloten. Zij vallen buiten de inves- teringspremieregeling zeescheepvaart, waarbinnen de steun wordt verleend. Volgens het ministerie zal deze steun de structuur van de scheepvaart en het ren dement van de kleine handelsvaart verbe teren. In het buitenland is inmiddels ook een begin gemaakt met het ombouwen van scheepsmotoren. ~9'

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19