Egypte doet beroep op Europese landen Onder water F1 „Olieprijs verdubbelt in komende tien jaar” Leemten in ,.Camp David*' opvullen Ook UNCTAD zeer somber over economie Voorwaarde gesprek over gegijzelden OPEC-secretaris Ortiz: Nederland sluit Over toetsing Helsinki-akkoorden Lek in Belgische kerncentrale taalunie-verdrag met België VN verlengen debat arm-rijk Betogingen tegen referendum Chili journalisten onderdrukt” Zuidkoreaanse I 3 19 8 0 SEPTEMBER WOENSDAG 1 0 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker g e n Ie TEHERAN-WASHINGTON-LONDEN. De Iraanse premier Radjai heeft gisteren in Teheran verklaard, dat onderhandelingen met de VS over de vrijlating van de gegijzelde Amerikanen pas mogelijk zijn als Washington berouw toont over de Amerikaanse politiek ten opzichte van Iran in de tijd van de sjah. d a n (Van onze redactie buitenland) Blijdschap Bouwketen Boom Opwindend trijfel Iran eist berouw (Van onze redactie buitenland) Oost en West in Madrid bijeen (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Nederland en België heb ben gisteren het verdrag ondertekend dat de taalunie tussen Nederland en het Ne derlandstalige deel van België moet be krachtigen en verder inhoud geven. Na mens België zette minister van Buiten landse Zaken Nothomb zijn handteke ning, voor Nederland deed staatssecreta ris Van der Mei van Buitenlandse Zaken hetzelfde. Minister Pais van Onderwijs en minister Gardeniers van CRM woonden de plechtigheid bij. Met de taalunie zal Nederland en België een gezamenlijk wettelijk kader worden verschaft waarbinnen het gebruik en de ontwikkeling van de Nederlandse taal en letteren, zowel binnen het eigen taalge bied als internationaal, kan worden be vorderd. Dit werd gisteren gezegd door secreta- ris-generaal Rene Ortiz van de Organisa tie van Olieproducerende Landen (OPEC) tijdens een persconferentie ter gelegen heid van de wereldenergieconferentie die wordt gehouden in de Westduitse stad München. Ortiz zei verder onder meer, dat de OPEC naar zijn mening prijsmatigend werkt en dat de olie daardoor zonder een organisatie als de OPEC reeds vele malen duurder geweest zou zijn. In zijn openingswoord zei de - slechts een uur tevoren door komng Juan Carlos beëdigde - Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, José Pedro Perzen Llorca, dat vrede moet worden bereikt door vrijheid en niet door het betalen van een prijs. Hij zei te hopen dat in de toekomst kan worden gesproken over de „geest van Madrid”, net zoals in 1975 werd gerept over de „geest van Helsinki”. misleidende indruk” van de economi sche vooruitgang in de ontwikkelings landen. In werkelijkheid kan volgens zijn rapport worden gesproken van een ontwikkelingscrisis. Van de 22 ontwik kelingslanden op het Westelijk Halfrond krijgen verreweg de meeste te maken met een economische achteruitgang, zo voorspelt de VN-organisatie. De crisis zal naar alle waarschijnlijk heid ook de twee daaropvolgende jaren voortduren. Enige verbetering in de eco nomische positie van de Derde Wereld mag alleen worden verwacht als de om standigheden in de landbouw gunstiger worden. De UNCTAD wijst er in dit verband op dat ook de arme landen getroffen worden door de trage groei van de wereldhandel. Zie ook pagina economie. De uit drie personen bestaande Nederlandse delegatie, die wordt geleid door de ambassadeur in Madrid, Van Dongen, verwacht van de voorbereidende besprekingen geen opzienbarende resultaten. Verwacht wordt dat de Sovjet-Unie tijdens het eerste deel van de veiligheidscon- ferentie in november zal trachten de discussies over toepassing van de fundamentele mensenrechten te be perken. Ambassadeur Van Dongen liet echter weten dat de westerse landen daarmee zeker niet akkoord zullen gaan. De vijftien deelnemende NAVO-landen gaan ervan uit dat de Sovjet-Unie en zijn bondgenoten de discussies over toepassing van de mensenrechten niet, zoals in Belgrado het geval was, zullen afdoen met de mededeling dat inmenging in interne aangelegenheden is verboden. Aan de toetsingsconferentie in Madrid, die op 11 novem ber begint, nemen alle Europese landen, behalve Albanië en Monaco, de Verenigde Staten en Canada deel. eerst publiekelijk berouw tonen over wat hij noemde „hun misdadige politiek". Intussen heeft de persdienst van de ambassade van Iran in Londen gisteren meegedeeld dat er geen sprake is van opheffing van de ambassade, naar aanleiding van de sluiting van de Britse ambassade in Teheran. Groot-Brittannië had daartoe gisteren besloten uit vrees voor gijzeling van het handvol Britse diploma ten dat nog in de ambassade is. Volgens het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben officiële persoonlijkheden in Teheran dreigende taal gesproken in verband met „onjuiste en absurde beweringen” over in Londen gearresteerde Iraanse studenten, die volgens Teheran zouden zijn mishandeld. De Britten begonnen gisteren met de uitwijzing van Iraanse studen ten, die zijn veroordeeld wegens ordeverstoring bij een demon stratie voor de Amerikaanse ambassade in Londen op 4 au gustus. Radio-Teheran heeft gisteren bekend gemaakt dat Iran een Iraaks gevechtsvliëgtuig en een helikopter heeft neergehaald. Het Iraakse persbureau INA deelde mee, dat twee Iraanse vliegtuigen waren vernietigd. Zoals bekend vinden tussen beide landen al geruime tijd gevechten plaats aan de gemeenschappe lijke grens. In Iran zijn gisteren vier militairen terechtgesteld wegens samenzwering tegen de regering. Het Russische persbureau Tass heeft gisteren naar aan leiding van de opening van de voorbereidingsbijeen komst laten weten dat de Sovjet-Unie en de andere Oosteuropese landen er belang bij hebben dat de confe rentie van november resultaten oplevert. Het persbureau wees echter ook op de houding van de Verenigde Staten, waar „stemmen opgaan om de conferentie te wijzigen m een soort tribunaal om over de Sovjet-Unie te oordelen”. zaterdag veroordeeld tot drie tot vier jaar gevangenisstraf wegens overtreding van de decreten van de staat van beleg. De vrouw van Kim Daejoeng heeft dit giste ren bekend gemaakt. Tegen de Oppositie leider zelf loopt nog een proces, dat zater dag voor onbepaalde tijd is opgeschort. Eerst moeten de VS hun misdaden goedmaken, aldus de premier. Radjai reageerde hiermee op een brief van dë Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Muskie, waarin op nieuw werd aangedrongen op vrijlating van de gegijzelden. Muskie stelde in zijn brief, die gisteren door Radjai werd geciteerd op een massabijeenkomst, een direct en open gesprek voor tussen Iran en de VS. „Met de dood van de ex-sjah is een hoofdstuk uit de geschiede nis van Iran thans definitief afgesloten en dit zou het moment kunnen zijn om de problemen tussen Iran en de VS met nieuwe ogen te bezien”, aldus Muskie in zijn brief. Maar Radjai zei dat Iran niets voelt voor ..compromissen” als de Amerikanen niet !a n n j- n NEW YORK (AFP/AP). De bijzondere VN-zitting over de dialoog arme en rijke landen is gisteravond verlengd tot 12 sep tember. De zitting die is begonnen op 25 augus tus, zou eigenlijk duren tot gisteren, maar er is nog geen overeenstemming bereikt over de conferentie over de verdeling van economische macht en rijkdom in de we reld die als voortzetting van de Noord- Zuid-dialoog begin volgend jaar van start zou moeten gaan. Naar in New York ver luidt zjjn er nog kansen dat een akkoord wordt bereikt. se id ir- 11- ie e- rd in fd le e, in ie »n )e e- li- et n- n- il- ld ?s ig ?d jn te e- ef ie n- dt ig a- >r it >e •n •n te le n at 5h ie e- er »n is it- ?n ii- D- n- ?n O nt ir- id ie »r- e- al in ie 's- it- D- s- ie il- n- U- n, a- id ix n- ie •r- jn m ;s- e- rs ie n, <e i. n n al jr SANTIAGO. In Santiago en andere Chileense steden hebben zich gisteren di verse demonstraties voorgedaan in ver band met het referendum dat morgen wordt gehouden. In Santiago werden vol gens de politie 63 mensen aangehouden. Bij het filmen van één der demonstra ties werd een cameraman van de West duitse televisie, Axel Jenssen, door de politie geschopt en geslagen terwijl zijn camera werd vernield. De Chilenen zijn morgen verplicht te stemmen over een grondwet die het be wind van dictator Pinochet tot 1997 aan de macht laat. Directeur Ulf Lantzke van het Interna tionaal Energie Agentschap zei op dezelf de gelegenheid, dat er nog veel onduide lijkheid bestaat over het prijsbeleid dat de OPEC in de nabije toekomst wil gaan voeren. De organisatie zal volgende week in Wenen een aanpassing van de olieprij zen aan onder meer de inflatie in de Westerse landen gaan bespreken. Lantzke zei onder meer dat de OPEC duidelijk moeten maken of het nieuwe prijssysteem van toepassing zal zijn op minimumprij zen, maximumprijzen of beide. De Franse deskundige op het gebied van de energievoorziening Jean-Romain Frisch zei gisteren in München te ver wachten dat het olieverbruik in de Derde Wereld in de komende twintig jaar zal verdrievoudigen. Hij baseert zijn mening op studies van het energieverbruik in tien ontwikkelingslanden. Alternatieve ener giebronnen zullen volgens Frisch nauwe lijks een rol kunnen spelen bij de energie voorziening van de arme lahden. Een westers delegatielid zei gisteren in Madrid te verwachten dat de Oosteuropese landen, wanneer ze worden aangevallen op de toepassing van mensenrech ten, een tegenaanval zullen lanceren door te wijzen op de sociaal-economische rechten die in een aantal westerse landen ontbreken. „Nederland zou in dat geval kunnen worden aangesproken op de beroerde situatie van de krakers, want in Oostbloklanden gaat men ervan uit dat iedereen recht heeft op een woning." zo zei een Neder landse afgevaardigde. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De Egyptische vice-premier Moebarak heeft gisteren in Parijs gezegd, dat zijn regering concrete stappen van de Europese landen wil in de kwestie-Jeruzalem en in de zaak van de Palestijnse autonomie. Op die manier moeten de Europese lan den de leemten opvullen in de akkoorden (Van onze redactie buitenland) MÜNCHEN. De olieprijzen moeten in de jaren tachtig worden aangepast aan de prijzen van alternatieve energiebronnen zoals synthetische benzine. Dit betekent dat een vat olie van 159 liter in de komende jaren van ruim 30 naar 60 dollar (ruim 120 gulden) per vat zal moeten kosten. MADRID. Omgeven door indrukwekkende veiligheidsmaatregelen zijn gisteren in Madrid de voorbereidingen begonnen voor de grote veilig- heidsconferentie die vanaf 11 november de nale ving van de akkoorden van Helsinki gaat toetsen. Die conferentie wordt eveneens in de Spaanse hoofdstad gehouden. De eerste toetsingsconferen tie vond in 1977-78 in Belgrado plaats. jaar wordt een gering herstel mogelijk geacht. In de 24 Westerse industrielanden die zijn aangesloten bij de OESO (Organisa tie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) zal de economische groei dit jaar gemiddeld 0,7 procent bedragen en volgend jaar naar schatting 1.7 pro cent, aldus het rapport. De UNCTAD signaleert een „enigszins (Van onze redactie binnenland) HELSINKI. Ruim dertig procent van de Zuidkoreaanse journalisten is uit hun functie verdreven. Velen zijn gedood of gevangen genomen, anderen zijn verdwe nen of ontslagen. Dit maakte de directeur van het Inter nationaal Persinstituut (IPI), Peter Galli- ner, gisteren in Helsinki bekend. Galliner kritiseerde de Zuidkoreaanse regering wegens de onderdrukking van de pers vrijheid. Een militair tribunaal in Zuid-Korea heeft de broer, de zoon en vier medewer kers van de oppositieleider Kim Daejoeng van Washington Overstromingen van de Ganges en haar zijrivieren hebben India's dichtstbe volkte deelstaat Oettar Pradesj voor een deel onder water gezet De overstromin gen, die in juni begonnen, hebben tot nu toe voor meer dan 400 miljoen gulden schade aangericht. Ongeveer 1500 men sen zijn inmiddels omgekomen De activiteiten van de taalunie omvat ten onder meer het gemeenschappelijk bepalen van de officiële spelling en spraakkunst, een gelijke terminologie voor wetgeving en officiële publikaties, een gemeenschappelijk beleid aangaande woordenboeken en grammatica’s en, niet in het minst, de verdediging van de Neder landse taal in internationaal verband, met name in de Europese gemeenschappen. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. In een kernreactor te Doel nabij Antwerpen zijn lekken ont dekt. Dit heeft de vereniging van elektrici teitsbedrijven in België gisteren beves tigd. Volgens de vereniging is er geen reden voor ongerustheid omdat de radio activiteit binnen de gebouwen van de kerncentrale beneden routine-peil is ge bleven. Het bestaan van de lekken was gemeld door het dagblad De Morgen. Volgens dit blad zijn er het afgelopen weekeinde be paalde lokalen in het reactorgebouw ont ruimd nadat er radioactief gas was 'ont snapt. van Camp David, aldus Moebarak, die momenteel een bezoek brengt aan Frank rijk. Hij vroeg om „een actieve en dynami sche rol” van Europa. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken Sjamir heeft gisteren in Cairo bij de Egyptische onderminister van Bui tenlandse Zaken Boetros Ghali geprotes teerd tegen, wat hij noemde, het feit dat Egypte het normaliseringsproces met Is rael heeft bevroren. Sjamir is voor een tweedaags officieel bezoek in de Egypti sche hoofdstad, nadat president Sadat aan zijn minister instructies had gegeven Sjamir uit te nodigen. Tegelijkertijd heeft premier Begin in Jeruzalem gezegd dat hij van president Sadat de belofte heeft ge kregen dat hij er persoonlijk op zal toe zien dat het normaliseringsproces naar behoren zal worden uitgevoerd. Sadat zelf ontving minister Sjamir van daag in Alexandrië, maar daarmee zijn alle geschillen tussen Egypte en Israel nog lang niet opgelost. Volgens Egyptische zegslieden kan er geen sprake zijn van hervatting van de autonomiebesprekin- gen zonder wijziging van het Israëlische standpunt inzake Jeruzalem. Daartegeno ver heeft minister Sjamir in Cairo gezegd dat er geen sprake kan zijn van een top conferentie tussen Begin, Sadat en Carter zonder een serieuze hervatting van de autonomiebesprekingen. Premier Begin voegde daar in Jeruza lem aan toe dat Israel geen enkele conces sie gedaan heeft of zal doen om de onder handelingen hervat te krijgen. Begin be vestigde dat de Amerikaanse onderhande laar Linowitz hem had gevxaagd Pales tijnse politieke gevangenen vrij te laten als teken van goede wil. Begin zei te zullen overwegen joodse en arabische gevange nen vrij te laten voor zover dat de veilig heid van de staat niet in gevaar brengt”. (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. Een zeer trage economi sche groei, een toeneming van de werk loosheid in de geïndustrialiseerde lan den en een ontwikkelingscrisis in de arme landen. Deze sombere verwachtin gen staan in een rapport van de Unctad :Handels- en Ontwikkelingsconferentie van de Verenigde Naties) over de econo mische vooruitzichten voor dit en vol gend jaar dat gisteren is gepubliceerd. De UNCTAD voorspelt voor dit jaar alleen al een prijsstijging van grondstof fen (olie uitgezonderd) met dertien pro cent. De vooruitzichten voor de prijzen van levensmiddelen worden zeer onze ker genoemd. De cijfers voor de econo mische groei zijn in het afgelopen jaar gedaald en zullen dit jaar vermoedelijk weer lager uitkomen. Voor het komende Wat hebben Amsterdam. Reykjavik en Zurich met elkaar gemeen? In ieder geval dit: relbeluste jongeren. Ik ben alweer van een wat oudere generatie, dus ze moeten het me maar niet kwalijk nemen dat ik thuis ben blijven zitten om voor het scherm mee te leven met de strijd tussen Mobiele Eenheid en krakersgezellen. Vroeger was ik dan altijd voor iemand, bijvoorbeeld vöör de provo’s en tegen de politie, of vöör de Damzitters en tegen de Helderse Jantjes. Ik heb de Krent van Koosje nog jarenlang in mijn vaandel gevoerd en ik vond het hëel flink van de Maagdenhuisbezetters dat ze zo keurig de boel achter zich opruimden, want daar schijn ik zelf heel slecht in te zijn. Ook ben ik een keer door een pliesiea- gent achterna gezeten met een gummilat, omdat ik met enige honderden anderen de stellige mening was toegedaan dat Hans Tuynman vrij moest (ik las laatst een paar keer op de Amsterdamse muren: ’Steun nu Boltatsky’ of een soortgelijke naam, tot wie moet ik me dan eigenlijk wenden?), maar met die strijd tussen de krakersaan- hang inclusief de krakers enerzijds, en de Mobiele Eenheid en overige agenten an- derzijds, begin ik wat moeite te krijgen. Vroeger was je als vader al blij als je zoontje geen provo of student met een eigen willetje was, dan oyerleefde hij zijn - jeugd misschien, maar tegenwoordig moet je al blij zijn als je zoon noch kraker, noch agent is, maar gewoon een disco- type en hasj-gebruiker. Dan weet je ten minste waar hij uithangt... En zoals ik nu met enige nostalgie terug kijk op de provotijd, met de krenten die uitgedeeld werden en de uche-uche-be- zweringen van anti-rookmagiër Robert Jasper Grootveld, die al als een bedrei ging van de geordende maatschappij wer den ervaren, zo zullen de jongeren van nu over 15 jaar waarschijnlijk met vertede ring terugzien op de P.H.-kade, de Vondel- straat en de Vogel Struys, toen er alleen maar ruiten werden ingegooid (maar wel natuurlijk van de Bijenkorf en het Ko ninklijk Paleis, die twee bolwerken van de bourgeoisie!) en bouwketen werden omge kieperd en in brand gestoken. Dat was een leuke, sportieve tijd, den ken zij in het jaar 2000, toen staken ze nog niet hele stadswijken in de fik, zoals te genwoordig, toen waren de demonstran ten nog niet met vuurwapens en met elek trische wapenstokken uitgerust, die je, hoewel het eigenlijk verboden is, vrijelijk in de wapenboetiekjes kunt kopen. Vooral die bouwketen, die brandden toen als fak kels, je benadeelde er eigenlijk niemand mee, want ze waren toch van de gemeen schap, en de gemeenschap is altijd verze kerd. Zou het waar zijn wat ze later, in de jaren tachtig, weleens beweerden, dat de gemeente Amsterdam met duivelse slim heid tientallen dummies van bouwketen had laten maken, goed gelijkende, goed brandende, van hoogwaardig kistjeshout vervaardigde nabootsingen van bouwke ten op echte wielen, om de jongelui tegen veel lagere kosten toch de voldoening te geven dat zij een daad hadden gesteld door een ’keet’ van de gemeenschap aan de vlammen prijs te geven? In ieder geval brandden ze als fakkels, dwars over het Rokin heen, en ik betrapte mü erop, al kijkend naar de televisiebeel den van het NOS-journaal, dat ik mij opeens zorgen maakte over een boom, die er vlakbij stond, en die alle kans maakte vlam te vatten. „Dat is ook Mijn boom!”, dacht ik als oud-Amsterdammer, „rotkrakers, blijf met je rotpoten van mijn rotboom af!” Waar gaan we naartoe als we eerst alle speculanten toestaan de bomen te rooien opdat zij hun luxe-appartementen kunnen bouwen, en daarna ook nog eens de reste rende bomen door de krakers laten ver- delgen? Het komt allemaal door de woningnood, dat is waar. Toen ik de stenengooiersleef- tijd had, was er gelukkig nog geen wo ningnood, althans niet voor jongeren. Ik woonde gewoon thuis, op een zolderka mer en als de gong ging moest ik beneden komen om te eten. We hadden, aan het eind van de jaren veertig en het begin van de jaren vijftig, een leven als een luis op een zeer hoofd. Je ontving je meisje op je zolderkamer en je moeder klopte eerst aan voordat zij de thee met een koekje binnenbracht. „Maken jullie het niet te laat, kinderen”, zei ze dan en wij maakten het niet te laat. En als je al heel oud, als jongere, wel eens op eigen benen wilde gaan staan, dan zorgde je ervoor dat je in de vroege mid dag als eerste bij de drukkerij Het Parool in handen kreeg, nog nat van de drukinkt, en dan vlooide je snel alle aangeboden kamers met eigen opgang en wc op de gang na, je ging met een hand vol kwart jes in je zak naar de dichtstbijzijnde tele fooncel en je begon te bellen. Meestal vergeefs natuurlijk, maar toch altijd ook wel een keer raak. En dan woonde je óp je zelf, wat heel spannend was, want de hospita moest natuurlijk denken dat ze om een uur of elf naar huis ging („Nou, dag!”, deur met een klap dicht), terwijl ze, je vriendinnetje, dan op kousevoeten weer naar boven sloop, met inachtneming van alle kraken de treden die je tevoren gemerkt had met snippers papier. Volgens mij was dat veel spannender en opwindender dan zo’n hele kraakactie, inclusief bestorming door de ME, maar misschien had mijn generatie een lagere prikkeldrempel, wie zal het zeggen? gsj

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3