Van Aardenne wil LSV tegemoetkomen CNV heeft kritiek op bouwplannen kabinet DamiatePers H Inzake matiging salarissen Motie-Den Uyl unaniem aanvaard ABOP wil actie Bonden schorten Poolse leider Bestuur ARP wil Aantjes op lijst totaalweigeraar Umuider Courant Surinaamse volk Mariniers doen Zwaar verlies voor KNSM Anderhalf jaar celstraf voor mee aan landing op Noorse kust roept arbeiders op tot eenheid moet gevallen van corruptie melden CAO-gesprek met Aholdconcern op Spaanse grens Basken blokkeren tegen plan Pais rm 9 Relax verder als Metropool Olieboycot tegen Zuid-Afrika nooit helemaal effectief’ „Meer zeggenschap van gemeenten bij woningverdeling” „Rijkspolitie komt weer op sterkte Woningbouwbeleid onsamenhangend „Gemeente heeft weinig invloed op inkomensverdeling Rc 1980 WOENSDAG 10 SEPTEMBER BINNEN. EN BUITENLAND W (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer vindt dat de regering het aanpakken van strafbare feiten, zoals belastingfraude, niet mag nalaten omdat de staat daar financiële schade van kan ondervinden. SOT KW0 MU OM giw Kamer eist aanpak van belastingfraude West- I 155,00 I 4 had willen aangeven wat de consequen ties van het aanpakken van de belasting ontduiking via spaarbrieven kunnen zijn. In een toelichting op zijn motie wees PvdA-leider Den Uyl er op dat momenteel voor 10 miljard gulden aan spaarbrieven uitstaat, waarvan een deel met zwart geld is betaald. Dat betekent dat jaarlijks en kele honderden miljoenen guldens aan rente onbelast blijven. „Het toestaan van deze situatie ondermijnt de politieke mo raal”, aldus Den Uyl. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De KNSM heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een ver lies geleden van tien miljoen gulden. Over het vorige jaar werd nog een winst van vijf miljoen gulden behaald. De verwachting is wel dat de KNSM de tweede helft van dit jaar beter zal door staan dan de eerste helft. Dat kan echter niet meer voorkomen dat het resultaat over het gehele jaar negatief zal zijn. Met name het resultaat van de scheepvaartdi- visie was de afgelopen tijd zeer teleurstel lend. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet is bereid enigszins tegemoet te komen aan de bezwaren van de medische specialisten tegen de manier waarop ze versneld 80.000 gulden van hun inkomen zouden moeten inleveren. Dat bleek gisteren uit de woorden van minister Van Aardenne van Economische Zaken tijdens het debat in de Tweede Kamer over het inkomensbeleid voor beoefenaren van vrije beroepen. andere helpen BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije (Van onze redactie buitenland) SALISBURY/JOHANNESBURG. Een olieboycot tegen Zuid-Afrika zal nooit helemaal effectief zijn zolang lan den als Zimbabwe en Botswana econo misch van Zuid-Afrika afhankelijk blij ven. Tot die conclusie is het CDA-Kamer- lid J. N. Scholten gekomen na een bezoek van enkele dagen aan Zimbabwe. Hij vindt dat Nederland de komende jaren al het mogelijke moet doen om Zim babwe onafhankelijker van Zuid-Afrika te maken. In de eerste plaats moeten de oliepijpleidingen tussen Beira en Mozam bique en Umtali in Zimbabwe zo snel mogelijk weer in werking worden gesteld, zo meent hij. Datzelfde moet gebeuren met de spoorwegverbinding tussen beide landen. Vanmiddag heeft D’66 een nota gepubli ceerd die vaststelt dat de dialoog met Zuid-Afrika als mislukt moet worden be schouwd. De partij vindt het nu tijd voor een embargo op strategische goederen en diensten zoals olie, leningen en investerin gen. Het liefst ziet D’66 dat dergelijke maatregelen internationaal worden geno men, maar als het moet, kan Nederland er ook alleen toe overgaan, aldus de nota. (Van onze redactie buitenland) MADRID. In de Spaanse grensplaats Irun hebben demonstranten gisteren de spoorlijn en twee belangrijke wegverbin dingen tussen Spanje en Frankrijk ge blokkeerd. De demonstranten protesteer den tegen de moord op twee Baskische nationalisten door rechtse extremisten, afgelopen weekeinde. Radicale Baskische leiders hebben hun volgelingen gisteren opgeroepen zich te bewapenen en zelfverdedigingscomités te vormen. Dit jaar zijn in Baskenland al 74 mensen omgekomen door politiek geweld. VI Pap milji stud 18 i deze Aan gecc D< omv gem pier gebl al b: geve van In geer Mid (ove ligg' geve „Vei Pe de com Ren tie i telei in h guld M peri' teru Slui Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De krijgsraad in Arnhem heeft vanmorgen de 21-jarige Albert Theis uit Deventer wegens dienstweigering ver oordeeld tot anderhalf jaar celstraf. Theis, is een zogeheten totaalweigeraar, dat is een dienstweigeraar die weigert een beroep te doen op de wet gewetensbezwa ren militaire dienst. Het vonnis was con form de eis van de auditeur-militair. De krijgraad heeft al eerder verscheidene totaalweigeraars tot anderhalf jaar cel veroordeeld. (Van onze redactie binnenland) APELDOORN. Het korps rijkspoli tie komt volgend jaar voor het eerst in zijn 35-jarig bestaan op volledige sterkte. De bestaande achterstand in personeel en materieel zal dan zijn weggewerkt. Dit zei premier Van Agt gisterochtend tijdens een bezoek aan de opleidingsschool van de rijkspolitie te Apeldoorn. Het korps rijkspolitie, dat momenteel 12.000 man personeel telt, gaat binnenkort proeven nemen met uitgebreidere surveil lance vanuit de lucht. Daartoe zijn twee nieuwe helicopters aangeschaft. Een van de bezwaren die de specialisten tegen de regeringsplannen hebben, is dat bij een versnelde afbouw van hun inko men vooral pas beginnende artsen in moeilijkheden zullen komen. Van Aarden ne zei daar rekening mee te zullen houden. Morgen gaat hij weer praten met de Lan delijke Specialisten Vereniging (LSV). Wel houdt het kabinet vast aan het stre- De Kamer verwierp een motie van de leden De Graaf (PvdA) en Jansen (PPR) waarin de minister werd gevraagd af te zien van plannen om de grenzen voor de teruggave van teveel betaalde belasting (via het T-biljet) te verhogen. De Kamer was eensgezind in haar ver zoek om het hele aangifte- en aanslagstel- ser te herzien. Voorts wil de hele Kamer dat de regering, gezien de internationale belastingfraude, meer belastinggegevens met buitenlandse belastingdiensten uit wisselt. (Van onze redacteur toerisme) HAARLEM. Het winterprogram- ma van de Rotterdamse reisorganisa tie Relax is overgenomen door Metro pool Reizen BV in Zoetermeer. De BV is eigendom van Robert A. Verlin den, ook oprichter van het in finan ciële moeilijkheden verkerende Re lax. De reiswereld heeft zeer verrast gereageerd op de door Vertinden ge vonden constructie, die hem in staat stelt om zijn al verschenen winterpro- gramma toch uit te voeren, ook wan neer de surséance van Relax wordt gevolgd door een faillissement. Relax fungeert in de nieuwe opzet niet als BV maar slechts als merknaam. Ver- linden zegt zijn snelle terugkeer van belang te vinden voor het behoud van „een goed evenwicht van de reis- markt voor de tachtiger jaren” en denkt hierdoor de schade, die door het abrupt stoppen van de Relax- activiteiten in binnen- en buitenland is ontstaan, zoveel mogelijk te kun nen beperken. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De christelijke vakcentrale CNV is ontevreden met de extra maatregelen die staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) maandag heeft bekendgemaakt ter stimulering van de woningbouw. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur ven dat alle beoefenaren van vrije beroe pen in 1982 maximaal het definitieve zoge naamde norminkomen verdienen, wat vergelijkbaar is met de salarissen van top ambtenaren. Omdat de zaak zo ingewik keld is kan dat voor specialisten iets lan ger duren. De PvdA-fractie in de Tweede-Kamer Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het bestuur van de Anti Revolutionaire Partij (ARP) wil de ex- Tweede-Kamerleden Aantjes en mevrouw Van Leeuwen op twee CDA-kandidaten- lijsten voor de komende Kamerverkiezin gen plaatsen. Aantjes komt op twee lijsten in het westen van het land te staan, me vrouw Van Leeuwen op twee lijsten in het noorden. In totaal komen er zes lijsten. Als de partijraad van de ARP met het bestuursvoorstel instemt komen Aantjes en Van Leeuwen zo laag op de twee CDA- lijsten te staan dat ze slechts met voor keursstemmen in de Kamer kunnen komen. Een motie van PvdA-fractieleider Den Uyl met deze strekking werd gisteren tij dens het debat over belastingfraude met algemene stemmen aangenomen. De Ka mer veroordeelde hiermee opmerkingen van minister Van der Stee en staatssecre taris Van Amelsvoort van Financiën, dat de belastingfraude door middel van spaarbrieven aan toonder vooralsnog niet wordt aangepakt, mede omdat de rege ring bang is voor een kapitaalvlucht naar het buitenland. Via het aanvaarden van een CDA-motie gaf de Kamer de regering tot december de tijd om in een nota aan te geven hoe de fraude via spaarbrieven aan toonder kan worden aangepakt. Minister Van der Stee ging hiermee akkoord. Hij bestreed ook de principiële opvatting in de motie-Den Uyl niet. De minister zei dat hij slechts (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. De Surinaamse be volking moet bij de militaire politie aan gifte doen van personen waartegen een „gegrond vermoeden” bestaat dat zij zich aan corruptie schuldig hebben gemaakt. Dat verzoek hebben de auditeuren-fiscaal van het bijzondere gerechtshof tot de be volking van het land gericht. Ze hebben ook gewaarschuwd dat iedereen die in Suriname onroerend goed wil kopen zich er beter eerst goed van kan vergewissen van wie het precies is. Daar door loopt men niet het risico het gekoch te weer kwijt te raken wanneer het in beslag wordt genomen omdat het heeft toebehoord aan iemand die is veroordeeld wegens corruptie. De Nederlandse ambassadeur in Para maribo heeft aan de Surinaamse minister van Buitenlandse Zaken, Haakmat, een grondig onderzoek toegezegd naar de be handeling van Surinamers op Schiphol. Vorige week stuurde de marechaussee een Surinaamse vrouw terug, hoewel ze een visum en voldoende geld had. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. De Poolse partijleider Kania heeft gisteren tijdens een bezoek aan het zuidelijke industriecentrum Kato wice opgeroepen de eenheid in de vakbe weging te bewaren. Tegelijkertijd bena drukte hij dat de communistische partij zich zal houden aan de met de stakers gesloten akkoorden. De partij heeft de oprichting van vrije vakbonden toege staan, omdat de arbeiders hebben toege zegd dat deze bonden het socialistische systeem niet zullen aantasten, aldus Kania. Intussen is de stakingsgolf in Polen af genomen, maar nog niet beëindigd. In een aantal bedrijven wordt nog steeds ge staakt. Volgens dissidentenkringen in de hoofdstad zou wel een eind zijn gekomen aan de staking in de grote vliegtuigfabriek in Mielec. Er zou een akkoord zijn bereikt, maar over de inhoud daarvan is niets bekend. De stakers in Mielec eisten onder meer godsdienstonderwijs op de scholen en de uitzending van missen en gods dienstlessen op de staatsradio. Kania gaf gisteren overigens toe, dat de arbeidsonrust in Polen is veroorzaakt door verwaarlozing van de economische principes van het socialisme”. De partij leider sprak de verwachting uit „dat onze vrienden, de Sovjet-Unie en de socialistische landen, ons zullen onze crisis te boven te komen”. Bondskanselier Schmidt van Duitsland heeft gisteren in een brief aan president Carter van de VS gewezen op de noodzaak van steun van het Westen aan Polen. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 diende een motie in waarin wordt voorge steld de termijn van twee jaar die de regering hanteert voor het matigen van de specialistensalarissen met een jaar te ver lengen. De Partij van de Arbeid vindt dat daar wel tegenover moet staan dat de specialisten meer matigen dan de kabinetsplannen willen. Minister Van Aardenne noemde de PvdA-motie stunt werk en zei er niet mee akkoord te kunnen gaan. Een motie van de PvdA waarin wordt voorgesteld alle toeslagen: voor bij voorbeeld pensioen en sociale voorzienin gen) op de norminkomens af te schaffen werd door de minister van Economische Zaken ontraden. Op de WD na waren alle partijen in de Tweede Kamer het wel eens met de kop peling die het kabinet tot stand wil bren gen van salarissen van beoefenaren van vrije beroepen aan de ambtenarensala rissen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Ruim zevenhonderd Nederlandse mariniers zullen volgende week deelnemen aan een landing op de Noorse kust in de buurt van Kristiansund. De landing maakt deel uit van de herfstoe- fening Teamwork ’80 van de NAVO. Van daag en morgen vertrekken de mariniers, die behoren tot de amfibische gevechts groep één en de whisky-compagnie, uit Rotterdam. Behalve Nederlanders nemen ook Brit ten en Amerikanen aan de landingsoefe- ning deel. De Nederlandse marine stuurt 21 schepen met 2000 manschappen aan boord naar de manoeuvres op zee die zullen worden gehouden op de Atlanti sche Oceaan en de Noordzee. Bij de oefe ningen te water zijn 60.000 militairen, 170 schepen en 400 vliegtuigen betrokken. Doel van de oefening is het beschermen van de aanvoerroutes over de Atlantische Oceaan (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) wil stakingsacties tegen de plannen van minister Pais van Onder wijs en Wetenschappen om te korten op het salaris van leerkrachten. Het bestuur van de bond zal de leden op roepen tot deze acties, die de komende maanden op verschillende tijdstippen overal in het land moeten plaatsvin den. Dit zei ABOP-bestuurder J. Terp- stra gisteravond op een protestverga- dering van zijn bond in Amsterdam. De katholieke onderwijsorganisatie KOV, de ABVA-KABO, de protestant- schristelijke onderwijsbond PCO en de Amsterdamse ouderraad voor open baar onderwijs steunen de actie. Het bestuur van de Christelijke Cen trale van Overheids- en Onderwijsper soneel (CCOOP) heeft gisteren beslo ten uit protest tegen het plan van Pais 250 miljoen te bezuinigen op de salaris sen in het onderwijs, het overleg in de Bijzondere Commissie Onderwijsover leg op te schorten (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Dienstenbonden FNV en de Dienstenbond CNV hebben het CAO-overleg met het grootwinkelcon- cern Ahold opgeschort omdat over ar beidstijdverkorting geen overeenstem ming kon worden bereikt. De bonden wilden volgend jaar voor alle Ahold-werknemers een werkweek van 39 uur, maar dat ging Ahold te ver. Wel heeft het concern aangeboden voor 4000 van de 15.000 werknemers een vrij willige arbeidstijdverkorting in te voeren van 50 uur per jaar. Eventueel zou de vrijwilligheid in 1983 in een verplichting kunnen worden omgezet. De bonden vin den dat dat veel te lang gaat duren. Ze vrezen dat arbeidstijdverkorting op basis van vrijwilligheid in het nadeel werkt van de minderbetaalde werknemers. Vooral degenen met hogere lonen zullen van de regeling gebruik maken omdat ze het geld wel kunnen missen, zo vrezen de bonden. Ook over de kosten van arbeidstijdver korting zijn bonden en Ahold het oneens. Het grootwinkelconcern is bereid een kwart te betalen van de vrijwillige rege ling, maar de bonden willen dat Ahold ongeveer driekwart van de kosten voor haar rekening neemt. De bonden gaan hun leden raadplegen en volgende maand weer met Ahold om de tafel zitten. In het Amsterdamse Krasnapolsky kwa men leden van de ABOP gisteravond bijeen om te protesteren tegen de plannen van minister Pais van Onderwijs. Zijn voornemens werden ,,met beslistheid" afgewezen. BUREAU Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Volgens het CNV zetten de maatregelen, die voornamelijk zijn gericht op premie- koopwoningen in de prijsklassen tot 135.000 en 170.000 gulden, maar weinig zoden aan de dijk. De belangstelling voor duurdere premiekoopwoningen is, vol gens het CNV, sinds mei, toen eèn eerste pakket maatregelen werd geïntroduceerd, minimaal gebleken. De vakcentrale noemt de bewering van de staatssecretaris, dat deze maatregelen in belangrijke mate hun doel hebben be reikt, onjuist: op grond van de beschikba re cijfers moet geconstateerd worden dat de knelpunten nog steeds niet zijn wegge nomen, aldus het CNV-commentaar. Van de 106.000 woningen die het kabinet had geraamd komen er met moeite slechts 80.000 gereed. Door de hoge rentestand en de geringe belangstelling van investeer ders stagneert de bouw van koopwonin gen. Ook een extra subsidiestijging van 1000 helpt hier beslist niet, aldus het CNV. „Veel beter was het geweest als het kabinet maatregelen van de staatssecreta ris had gekoppeld aan een wettelijk ka der, dat pensioenfondsen en andere insti tutionele beleggers zou verplichten een deel van hun middelen aan te wenden voor de sociale woningbouw. Het beleid van het kabinet t.a.v. de woningbouw maakt een zeer onsamenhangende in druk,” zo meent het CNV. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Tweede-Kamerleden Salomons (PvdA) en Nypels (D’66) vinden dat de gemeenten meer zeggenschap moe ten krijgen bij de verdeling van de be staande woningvoorraad. Dit zou kunnen door een aanzienlijke verhoging van de huurprijsgrenzen. Beide Kamerleden zeggen dit in vragen die morgen in de Tweede Kamer bij de interpellatie over de vernietiging van het Amsterdamse besluit tot wijziging1 van de woonruimteverordening aan de orde ko men. Tevens willen beide Kamerleden van de regering weten waarom het Am sterdamse stadsbestuur geen ruimte heeft gekregen om tot aanpassing van de raads besluiten over te gaan. De Nationale Woningraad en het Neder lands Christelijk Instituut voor Volks huisvesting betreuren het regeringsbe sluit om de Amsterdamse woonruimtever ordening te vernietigen. Beide instellin gen dringen er bij regering en parlement op aan zo snel mogelijk maatregelen te nemen waardoor gemeenten, samen met woningbouwcorporaties, een sociaal woonruimteverdelingsbeleid kunnen voeren. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De mogelijkheden om via het gemeentelijke tarievenbeleid invloed uit te oefenen op de inkomensver deling zijn volgens het gemeentebestuur van Rotterdam zeer beperkt. Het vaststel len van tarieven naar draagkracht stuit volgens het college op tal van praktische bezwaren. Bovendien achten burgemees ter en wethouders dit niet gewenst vanwe ge de wat zij noemen verdere verzwaring van de toch al omvangrijke overheid staak. Bij de begrotingsdebatten in de gemeen teraad, eind vorige jaar, was in een motie gevraagd om te onderzoeken of door het vaststellen van de gemeentelijke tarieven naar draagkracht de inkomensverdeling zou kunnen worden beïnvloed. Het stand punt van het Rotterdamse stadsbestuur ten aanzien van de tarieven is verwoord in de vandaag verschenen brief bij de ge meentebegroting voor volgend, jaar. Het Rotterdamse gemeentebestuur vindt terughoudendheid bij het vaststel len van de nieuwe gemeentelijke tarieven noodzakelijk omdat de meeste werkne mers de komende jaren een reële inko mensdaling tegemoet kunnen zien. Voorts zijn in Rotterdam veel bedrijven in finan ciële moeilijkheden gekomen of dreigen daarin te raken. Bovendien maakt de fi nanciële positie van de gemeente een be scheiden en voorzichtig aanspreken van de reserves mogelijk, aldus burgemeester en wethouders.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4