Hoogovens rekent eind 1982 af met vervuiling kustwater s Tien kooptransacties Van Houtenlaan ruim ketsten af op hoge kapitaalslasten s I Surfers krijgen baan in Spaarnwoude L i tv kort ijmonclni€u\x/5 Bestuur ziet serieuze winstmogelijkheden Studie geeft mogelijkheden aan It Rapport Raad van H 1 4 5 WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1980 EERSTE FASE ZUIVERINGSINSTALLATIE OVER JAAR GEREED I 1 ij L „EIGEN WONINGBEZET” OPENT NIEUWE TOEWIJZINGSRONDE F I 4 ■I IJMOND PROVINCIE (Van onze IJmondredactie) Verweer Eerste fase IJMUIDEN. Ondanks de in grijpende gevolgen van de reces sie in de staalindustrie voor Hoogovens vordert de bouw van een waterreinigingsinstallatie op het fabrieksterrein gestaag. Vol gens plan zal de installatie van zo’n 40 miljoen gulden eind 1982 gereedkomen. Hiermee komt een einde aan de forse bijdrage die Hoogovens levert aan de vervui ling van kustwater door de lozing van met zware metalen vervuild afvalwater. Harde voorwaarde (Van een onzer verslaggevers) SPAARNWOUDE. Het projectbureau van het recrea tieschap Spaarnwoude wil nog dit jaar een afgerond plan ge- reed hebben voor de inrichting van het deelgebied Mooie Nel. Basis voor dit plan is de studie „Mooie Nel ’80” van het archi tecten- en ingenieursbureau Capelle uit Amsterdam, dat de ideeën van de gemeente Haar- lemmerliede over de inrichting in kaart heeft gebracht. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Langs de Minister van Houtenlaan in Velsen-Zuid krijgt de in mei begonnen nieuwbouw meer en meer contouren zonder dat de kooptransacties rond zijn voor het totale project dat 59 woningen omvat. Tien van de vijftig kopgegadigden haakten voortijdig af om financiële redenen. De Stichting Eigen Woningbezit ziet zich daarmee genoodzaakt opnieuw te sleutelen aan de toewijzing die eind mei in kannen en kruiken leek. Voor? een nieuw te starten toewijzingsronde in nauw overleg met het Bureau Woonruimteverde ling kan de stichting putten uit een lijst met nog altijd circa tweehon derd namen. o Ifc j s fes.! i Overlevingskansen voor Van Gelder d De drie woningen die in het plan-Van Houtenlaan het dichtst bij de voltooiing zijn 5,00 ■V-X-. 4 ir ir West- f aan op de i aan at de zaakt ische lartij- onze idere ?lpen jider zoek Cato- ikbe- >ena- jartij ikers t de >ege- >ege- ische ildus n de kop- )ren- van sala- ;roe- oge- wat top- wik- lan- i de leid ‘ren lens van Sporthal, óedeputeerde Staten heb ben toestemming gegeven voor de bouw van een trainingssporthal aan de Hoflan- derweg. Het complex zal verrijzen naast de nieuwe Kinheim-leao die de hal ook gaat gebruiken. opgestelde werkschema. Het Warmondse bouwbedrijf Panagro maakt voor dit project gebruik van gietbeton met toe passing van een hydraulische bekisting. Met de ruwbouw is door die werkwijze relatief weinig tijd gemoeid. Op 9 mei werd voor het project de „eerste kubel beton” gestort. Vier maan den later bieden drie van de woningen direct tegen de Groeneweg een bijna vol tooide aanblik. Voor deze eerste fase in het werkschema denkt Panagro de gestel de opleveringstermijn, aflopend eind ok tober, ruimschoots te kunnen halen. i stoffen uit het slib te halen en voor toepas- sing geschikt te maken of om de massa te concretiseren (hard maken) zullen de tota le kosten boven de 40 miljoen uitbrengen. „Toch zal er een milieuvriendelijke me thode gevonden moeten worden om van het slib af te komen”, voegt de zegsman toe, „want daar is het allemaal om be gonnen”. staalproduktie. Het ministerie hield 'even wel vast aan de voorwaarde en werd daar bij gesteund door een rapport van het Rijksinstituut voor Zuivering van Afval water (RIZA). Onderzoekingen hadden uitgewezen dat 60 tot 90 percent van al het lood, zink en cyanide in de Nederlandse kustwateren afkomstig is van Hoogovens. Met name door de aanwezigheid van zink wordt het natuurlijk evenwicht in de kust- gebieden^én de Waddenzee bedreigd. In 1979 ging het staalbedrijf door de knieën en zegde toe aan de eisen gesteld aan het verkrijgen van een lozingsvergunning te gemoet te komen. imer •rge- de n de ver- t dat t de de Van aunt men larin bij- min- iffen sche 5,90 5,85 3,00 3,70 3,00 3,80 In 1978 voerde Hoogovens nog een fel verweer tégen de opgelegde bouw van de reinigingsinstallatie. Het bedrijf tekende by de Kroon beroep aan en deed een schortingsverzoek bij de Raad van State. De bouw van de installatie werd door het ministerie van Verkeer en Waterstaat als voorwaarde gesteld voor het verkrijgen van een vergunning voor de lozing van afvalwater in de IJmuidense binnenha ven. Hoogovens voerde toen aan dat een investering van 40 miljoen gulden onover komelijk was in het licht van de dalende - Het dagelijks bestuur van het recrea tieschap heeft zich onlangs al positief uitgelaten over de studieresultaten en het projectbureau opdracht gegeven de verschillende onderdelen ervan na der. uit te werken. In de studie wordt Mevrouw Groensmit. Op dinsdag 16 september (Prinsjesdag) wordt mevrouw A. M. G. V. Groensmit-Van der Kallen uit Beverwijk geïnstalleerd als lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Me vrouw Groensmit was onder meer dertien jaar lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en tien -jaar lid van de Tweede Kamer. Op het moment is zij onder meer voorzitter van de CDA-Ka- merkring Noord-Holland. Gelijktijdig met de voorbereidingen voor de bouw van de reinigingsinstallatie Startte een werkgroep met het onderzoek naar de wijze waarop het metaalhouden de slib Uit de reservoirs verwerkt kan worden. De werkgroep bestaat uit verte genwoordigers van het ministerie van Economische Zaken en Volksgezondheid en Mileuhygiëne, Rijkswaterstaat, de pro vincie en Hoogovens. Van het totale project zijn niet meer dan vijgtig woningen bëschikbaar voor toewij zing. Vier aangepaste woningen zijn be stemd voor gehandicapten. De NS, eige nares van de in erfpacht uitgegeven bouwgrond, claimde voor eigen personeel nog eens vijf woningen. Gebouwd wordt in uiteenlopende types in prijs variërend van 1,7 tot 2,2 ton. Het laatste mede afhankelijk van het bijbeho rende grondoppervlakte en de situering (al of niet hoekhuis). „Eigen Woningbezlt” hanteert bij toe wijzing als voorwaarde het achterlaten van een huurpand, van toepassing voor Velsensa gegadigden, en economische n af- i een i ge- n de >men oriek reikt, niets mder rolen ?ods- Tot de ingebruikname van de zuive ringsinstallatie wordt het afvalwater nog geloosd in de IJmuidense binnenhaven waar de zware metalen bezinken en een laag slib op de bodem vormen. Deze wordt jaarlijks weggebaggerd en in het Noord zeewater gedumpt. Voor de baggerwer- ken bestaat een contract met Rijkswater staat. Volgens een verleende vergunning mag het vervuilde slib tot eind 1982 in het kustwater verdwijnen. De studie die verricht wordt verkeert nog in het beginstadium. Volgens een woordvoerder van Hoogovens is er nog weinig duidelijkheid over de vorderingen en bezorgt het slib vooralsnog de werk groep genoeg hoofdbrekens. Wel zijn en kele verwerkingsmethoden geopperd, maar die moeten verder onderzocht wor den daar niet over nadere gegevens wordt beschikt. Installaties om nog bruikbare j OWUCll Uil 11CL SI I sing geschikt te (Van onze IJmondredactieA ondermeer gepleit voor de aanleg van een watervlakte dicht bij Pennings- veer, ten oosten van de Lagedijk. Dat gebied zou geschikt gemaakt moeten worden voor oeverrecreatie. Het hoofd van het projectbureau, ir. J. Vonk, noemt dit een van de belang rijkste onderdelen van de studie. „Als de oevers wat breder worden dan ze nu op de tekening staan, is zo’n gebied straks uitstekend geschikt voor sur fers”, meent Vonk. Gedacht wordt aan een gebied van in totaal dertig hectare, waarvan de helft water. Het resterende deel zal dan bestaan uit brede oevers en eilandjes. De Lagedijk moet volgens het archi tectenbureau Capelle voor doorgaand verkeer afgesloten worden om de re creant niet tot last te 2ijn. Het verkeer tussen Penningsveer en Spaarndam zal dan omgeleid worden over de Ker- kweg en de Spaarndammerdijk. Een belangrijk onderdeel van de stu die noemt de heer Vonk ook de ontslui ting van het recreatiegebied bij Pen ningsveer. Het is de bedoeling de Ou- deweg aan de rand van de Waarderpol- der door te trekken en deze met een nieuwe brug over de Binnenbede aan te sluiten op het al bestaande tracé langs Penningveer. Het stenen brugge tje zou dan gehandhaafd kunnen blijven. Voor fietsers ziet de heer Vonk wel mogelijkheden om een strook langs de Oudeweg als fietspad in te richten. „De weg is er breed genoeg voor”. Het probleem bij de ontsluiting vanaf Haarlems grondgebied is echter het ontbreken van een bestemmingsplan voor de Waarderpolder. De gemeente Haarlem is al geruime tijd bézit dit op papier te zetten, maar de besluitvor ming verloopt zo traag, dat een defini tieve uitspraak over de mogelijkheden in de Waarderpolder nog lang op zich kan laten wachten. De eerste fase van de waterreinigingsin stallatie zal begin oktober 1981> worderi opgeleverd na een bouwtijd van bijna 2 jaar. Dan zal het afvalwater van hoogoven 6 en 7 met daarin hoogovengasstöffen (onder meer zink, lood en cyanide) gezui verd kunnen worden. Pas eind. 1982 zal aan de totale lozing van het afvalwater een einde komen als de tweede fase ge reed is en ook de aansluiting van hoogo ven 4 en 5 een feit is. Dit betekent dat al het afvalwater dat vrijkomt als waswater van de gasreinigingen in de hoogovens binnen een gesloten circuit, ontdaan van schadelijke stoffen, opnieuw gebruikt kan worden. De uiteindelijke installatie bestaat uit twee ronde, zes meter hoge reservoirs waar het verontreinigde water instroomt. In de reservoirs met een middellijn van 25 meter krijgt het gasstof de gelegenheid te bezinken waardoor het water gereinigd van onzuiverheden oyer de overloopran- den van de bassins stroomt. Hierna wordt het water opgevangen en door middel van beluchting en kalkdosering kwalitatief ge schikt gemaakt voor wedergebruik. Het slib dat in de reservoirs is overge bleven wordt opgepompt en in 2 filterper- sen, die tussen beide reservoirs worden geplaatst, van het nog resterende water ontdaan. Hierna blijft een kleiaehtige sub stantie over. De opzet van de gehele instal latie is zodanig dat bij een eventuele sto ring in het systeem de capaciteit van één reservoir voldoende is om tijdelijk de tota le aanvoer van water op te nemen en te verwerken. Wat hoogoven 6 en 7 betreft is deze waterhoeveelheid ongeveer 1600 ku bieke meter per uur. VELSEN-NOORD. De witpapierfabriek van Van Gelde? Papier in Velsen kan over de periode 1980-1983 een winst van 76,2 miljoen gulden boeken. Dit blijkt uit een nog geheime interne studie van de Raad van Bestuur. Het instandhouden van de pm 18 en 21 waarop krantenpapier geproduceerd wordt zou over dezelfde periode een verlies van 58,7 miljoen gulden opleveren. Aan sluiting valt niet meer te ontkomen, zo wordt in de studie geconstateerd. De machines 18 en 21 die tesamen de fabriek „Velsen-Noord” omvatten, hebben te lijden onder efen te hoge kostprijs. Deze ligt gemiddeld rond de 1016 gulden per ton geproduceerd krantenpa pier. Uit een studie van het onderzoeksbureau Mc. Kinsey is gebleken dat in 1982 de overcapaciteit aan krantenpapier alleen al binnen de EEG 400.000 ton zal bedragefi. De tonnages die als gevolg hiervan het eerst vervallen zijn die met fabricagekosten van meer dan 920 gulden per ton. In EEG-verband bestaan er voor „Velsen-Noord” dus vrijwel geen toekomstmogelijkheden. Afzet van het produkt in het Midden- en Verre Oosten is in verband met de hoge kosten (overslag, transport) die rond de 200 tot 250 gulden per ton zullen liggen eveneens onmogelijk. De inkomsten zouden zich in dat geval bewegen tussen de 810 en 670 gulden per ton hetgeen voor „Velsen-Noord” volstrekt onvoldoende is. Per jaar verliest Van Gelder Papier zo’n 13 miljoen gulden op de pm 18 en 21. De Raad van Bestuur heeft in totaal 38 combinaties van mogelijkheden voor zowel „Velsen-Noord” als Renkum nader onderzocht, maar zonder resultaat. Een construc tie waarin de pm 21 witpapier en de pm 18 krantenpapier en telefoongidspapier produceert, levert over de periode 1980-1983 in het gunstigste geval toch nog een verlies van ruim 80 miljoen gulden op. Maar liefst 97 miljoen gulden verlies valt er over dezelfde periode te verwachten als de pm 21 op diepdruk overschakelt, terwijl de pm 18 in gebruik blijft voor gidsen- en krantenpapier. Sluiting van de beide machines zou Van Gelder in staat stellen De bouw van de 59 koopwoningen ver- binding met de gemeente waarmee bui- loopt intussen exact volgens het vooraf tenpoorters een kans wordt geboden. De grootste groep op de- oorspronkelijke eindlijst was Velsenaar en was te rang schikken onder de eerste categorie. Zwakke schakel is bijtotstandkoming van het bouwproject Van Houtenlaan de zogenaamde afbouw, goeddeels toever trouwd aan ondernaannemers. Met stag natie in materiaalleverantie en slecht op elkaar aansluiten van de werkzaamheden levert dit onderdeel van de bouw nog al eens vertraging op. Hieronder vallen in het onderhavige bouwplan het dakdek- kerswerk, betegeling, en werk dat voor rekening komt van elektricien en stuca- door. In en rond de verstgevorderde wo ningen zijn momenteel dakdekkers in ac tie te zien. De woningen zelf krijgen een dak van eternietplaten. Op de garages komt mastiek, een bitumenprodukt. Toekomstige huiseigenaren is van meet af aan een gemeentegarantie in het voor uitzicht gesteld als basis bij de financie ring. Voor de gemeente was daarbij har de voorwaarde een goede onderlinge af stemming van inkomen dan wel persoon lijk vermogen en de hypotheeklasten. Als blijk van vertrouwen is die gemeentelij ke garantstelling uiteindelijk toch een te grofmazige zeef geweest. De financiële kant van het wonen aan de Van Houten laan heeft gemelde tien koopgegadigden op het laatste moment nog van gedachten doen veranderen. miljoenen guldens uit te sparen en deze vervolgens in de andere onderdelen van het concern te investeren. Eén van de fabrieken die wel met winst draait, is „Velsen- Zuid” waar hoofdzakelijk witpapier van de machines rolt. De winst 'over 1980 is begroot op 6,7 miljoen gulden terwijl voor de periode tot 1983 in totaal 76,2 miljoen gulden winst verwacht wordt. De produktie die nu nog rond de 110.000 ton per jaar ligt, kan verhoogd worden tot 130.000 ton. Het niet doorvoeren van een prijsverhoging voor witpapier zou „Velsen-Zuid” een tegenvaller van 26,4 miljoen over.de komende vier jaar bezorgen. In de studie wordt gepleit voor de bouw van een nieuw ketelhuis ten bate van de eigen energievoorziening. Deze investering van 30 tot 35 miljoen gülden betaalt zichzelf in drie jaar tijd terug. Ten aanzien van „Velsen-Zuid” is de Raad van Bestuur bijzonder optimistisch. „Indien we aan „Velsen- Zuid” alle risico’s toekennen, blijft er in alle jaren een positief resultaat bestaan en er blijken voldoende mogelijkheden te zijn om dat resultaat te verbeteren”, zo wordt in de studie geconsta teerd. Toch zal er op den duur een klein deel van de werkgelegenheid in deze fabriek komen te vervallen. Gesproken wordt over een besparing van 3 miljoen gulden als gevolg van het wegvallen van 20 arbeidsplaatsen. De middelen die vrijkomen als gevolg van de geplande sluiting van „Velsen-Noord” wil de Raad van Bestuur vooral investeren in de bouw van het nieuwe ketelhuis. Voor dit project wordt tevens gerekend op een energie-subsidie van de overheid. Voor de fabrieken van Van Gelder Papier in Velsen staat ook nog een investering van 8 miljoen gulden ten bate van de afvalwaterreiniging op het programma. Het instandhouden van het complex kost jaarlijks 3 miljoen gulden. Ten aanzien van de overslag van goederen die op het moment op het Van Gelder-terrein plaatsvindt, merkt de Raad van Bestuur op dat deze ondergebracht moeten worden in een onafhankelijke terminal. Deze „Velsen Terminal” zou diensten moeten gaan verlenen aan Van Gelder zelf en aan derden en een eigen verantwoordelijkheid krijgen. Jan Sanders. Schrijver Jan Sanders is zaterdagmiddag van 14 tot 17 uur aanwe zig in Boekhandel Erasmus aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden, om zijn nieuwe boek „Loos Alarm” te signeren. Naar aan leiding van het succes van één van zijn eerdere boeken, ,,’t Kan Verkeren” hield Sanders vorig jaar een lezing in het Velser stadhuis, ter gelegenheid van de opening van de boekenweek. De in aanbouw zijnde waterreini gingsinstallatie voor de zuivering van hoogovengasstof- houdend water, ge zien vanaf hoog oven 7. Duidelijk zichtbaar zijn de bassins waarin het stof bezinkt. „wit papier” - Ml J F Hf

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5