Duik in het diepe Pionierswerk de Brief actiegroep: sluit circuit nu Moderne Brillen IdeBoer niet vergeten; bloemen sturen J I Haarlemmerliede: geen behoefte aan nieuw ijsbaangesprek 1 I WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1980 9 IJMOND 8 I (Van onze streekredactie) ZANDVOORT. Het Anti Cir cuit Komité heeft het gemeente bestuur van Zandvoort verzocht „besprekingen te richten op een onmiddellijk beëindigen van het race-circuit”. BBBJB JB K K '^n(^ers gezegd: waarom heeft u nog geen NS-Kortingkaart? J KK^B BB Kost u f 375,- per jaar. Eventueel mag u ook f31,25 ■Wl B V per maand betalen.Voor dat bedrag krijgt uw hele gezin MWEMI Bi RKomt bij dat iedereen z’n eigen kaart krijgt. qAKbZkI JmbwJm W JJwbW Meer informatie? Op ieder NS-station ligt 'n folder klaar. V/U BBBBBB B BBWBB Voor omschrijving gezin zie folder. ’nfleur opkikker isaltijd welkom |1#H KK Anders gezegd: waarom heeft u nog geen NS-Kortingkaart? WBWBl OIfcr MlBB t BB Kost u f 375.- Per jaar. Eventueel mag u ook f31.25 I? llWl B W per maand betalen. Voor dat bedrag krijgt uw hele gezin* WWW*WO W Komt bij dat iedereen z’n eigen kaart krijgt. BBff Kr Meer informatie? Op ieder NS-station ligt’n folder klaar SbPBB /O IWbII B If Voor omschrijving gezin zie folder L (ADVERTENTIES) o ganiseerd door de Velser Sport Stichting. A leerlingen liep sterk die (ADVERTENTIE) onder ging, werd in een lezing de prak- tijkbeginselen van het duiken uiteenge zet. Het aantal deelnemers aan de water- sportavond was erg laag: slechts vijf kinderen. Tot en met zaterdag 13 septem ber zijn er iedere dag sportavonden geor- derom een lesrooster voor drie schooltij den per dag worden opgesteld. Een goed gebruik werd gemaakt van de in het begin van 1916 ingevoerde korte cursus sen voor een diploma „Kennis van het Aanvaringsreglement”, waarvoor steeds meer kandidaten de weg naar de Haven kade gingen volgen. Ook het normale leerprogramma trok zoveel belangstel lenden dat het noodzakelijk was een leraar voor algemeen vormend onder wijs aan de school te verbinden. Aan het einde van 1926 kon directeur Duyckink Sander de conclusie trekken dat de Vis- serijschool voor IJmuiden onmisbaar was geworden. Hij was vol vertrouwen in de toekomst van het visserijbedrijf omdat de jeugd nu „in de meest uitge breide zin” werd opgeleid. de-stuurmansklas waar zijn belangstel ling naar uitging. Hij zou tevens op het gebied van de visserij uitstekend werk gaan doen. Dat bleek toen hij Duyckink Sander in 1932 als directeur opvolgde, hoewel zijn officiële aanstelling pas op 1 september 1934 zou plaats hebben. An dere vooraanstaande leerkrachten in die tijd: Hein de Korte en Job Stam. Ze waren beiden van de visserij afkomstig, waar ze alle waardering hadden gekre gen voor de troldermensen van de oude stempel, mannen die onder wel heel moeilijke omstandigheden hun werk hadden moeten doen. De beste tradities van het zeemanschap der pioniers wer den in de Visserijschool aan de beman ningen van de toekomst overgeleverd. De „man van de machines” in het ge bouw aan de Havenkade was de oud- beroepsmilitair Plu, eveneens een uitste kende leerkracht. toe moeten leggen. Het circuit valt blij kens mededelingen van de circuitdirectie alleen te exploiteren door de winst die de Grand Prix tot nu toe altijd heeft opgele verd. (Van onze streekredactie) HALFWEG. De gemeente Haar lemmerliede en Spaarnwoude voelt niets voor het bijeenroepen van het subsidiëntenoverleg inzake de kunst ijsbaan Kennemerland. Ondanks de positieve geluiden van de verzeke ringsmaatschappij over het mogelijk uitbetalen van de schadeclaim, ziet de gemeente geen reden terug te ko men op het eerder dit jaar genomen besluit tot opheffing van de ijspiste. In het gebouw van school B (de ..Klap- school") aan de President Krugerstraat in Oud-IJmuiden was een openbare bewaar school gevestigd. Deze stond onder leiding van mej. Vijlbrief. Men ziet haar rechts op de foto. Links haar assistente mej. Kool. (Foto beschikbaar gesteld door mevr. M. Clots- Nukoop te IJmuiden). EEN AANSTELLING DIE van grote betekenis zou blijken was die van de koopvaardijoffïcier P. J. Verwayen op 1 september 1927, een leraar die niet al leen op een grote ervaring kon bogen maar ook kans zag zijn kennis op zeer bevattelijke wjjze over te dragen. Maar het was niet slechts de zogenoemde der- (Reacties op deze rubriek: schriftehjk aan dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023- 378601). In onze ruime sortering monturen vindt u o a. modellen van de bekende merken zoals La Roche en Rodenstock Kom eens vrijblijvend langs, voor een bril die perfect is afgestemd op de vorm van uw gezicht Wij geven u graag een objectief advies. Lange Nieuwstraat 789. IJmuiden tel 02550-10119 Aanleiding tot het verzoek is het tegen vallend bezoekersaantal bij de laatste Grand Prix, waardoor de circuit-exploi- tant op het hele racegebeuren geld heeft OP EEN STUDIEREIS zag de „fishe ries officier” van de „Technical Coope ration Administration (TCA), het bureau voor technische hulp in Djakarta, hoe de te IJmuiden ontvangen opleiding in Is rael in praktijk werd gebracht. Hij kreeg zulke opgetogen verhalen over de lessen in IJmuiden te horen dat hij twee ambte naren van de Dienst voor de Zeevisserij in Indonesië aanraadde eveneens naar IJmuiden te gaan. Aanvankelijk zouden ze een opleiding in de Verenigde Staten krijgen om de produktie van de Indone sische visserij, een zorgenkind van de TCA, te kunnen opvoeren. Alsnog bestu deerden ze nu de visvangsttechniek in IJmuiden twee van de tweehonderd mannen en jongens die van september 1953 af het onderricht aan de Visserij school volgden. Ze bekwaamden zich niet alleen in de theoretische vakken maar leerden ook de praktijk kennen aan boord van de stoomtrolder Herman IJM 2 van de VEM. karakterisering van het Amerikaanse voorlichtingsbureau USIS in die tijd: „De internationale re putatie van IJmuidens unieke onderwij sinstituut is opnieuw vergroot. De Visse rijschool heeft zich in de loop der jaren opgewerkt tot een opleidingscentrum van internationaal gezag”. was daarmee aan latijn; ze sloot de s oktober 1911 en mi einde aan haar eigen bestaan. REEDS OP 28 november 1911 bleek de gemeenteraad van Velsen bereid te zijn alsnog een flink bedrag op tafel te leg gen om IJmuiden weer een visserij school te bezorgen, zij het nu als een gemeentelijke instelling. Aan het rijk en de provincie werd met succes subsidie gevraagd. Als directeur werd een luite nant ter zee tweede klasse aangetrok ken, G. Duyckink Sander, die zijn func tie op 31 augustus 1912 aanvaardde. Op de 16de september werd de „Gemeente lijke Visscherijschool van Velsen te IJ muiden” geopend. DE BEHUIZING WAS zeer primitief. Er werd gebruik gemaakt van hetzelfde pand waar de particuliere school geves tigd was geweest, een vergaderruimte op de hoek van de Oranjestraat en de Zees traat (de latere Frogerstraat). Op de zol der kon een boetruimte worden inge richt. Het verblijf duurde er slechts kort omdat het pand voor de sloop was be stemd; de IJmuidenaar G. Fennell zou hier zijn „Goedkoope Winkel” gaan ves tigen. De school kreeg daarop onderdak in het gebouw van de openbare lagere school B, maar het bleef behelpen, ’s Morgens van tien tot twaalf uur werd een cursus voor bevaren stuurlieden en schippers gegeven om hen op de hoogte te brengen van de wettelijke bepalingen ter voorkoming van een aanvaring op EEN BELANGRIJK PUNT waarop de directeur vervolgens de aandacht vestig de: „de drang die van de burgerij uitgaat de school ook in te richten tot het geven van algemeen zeevaartkundig onder wijs” Duyckink Sander: „In het begin werden deze verzoeken steeds afgewe zen. Dé wensen werden echter voortdu rend dringender en zo kon, nu dit geen bezwaar opleverde voor het visserij-on- derwjjs, worden overgegaan tot het in stellen van een cursus die de jongelui bekwaamt voor toelating tot de examen- klasse ener zeevaartschool. Het is de wens van velen dat de Visserijschool zal uitgroeien tot een zeevaartschool”. De eerste sportevenementen ter viering van het 25-jarig jubileum van de Velser Sport Stichting vonden dinsdagavond plaats. Zo gaf Duikteam IJmond een duikdemonstratie in zwembad De Hooge- berg in IJmuiden. Alvorens men kopje VELE SCHIPPERS van de IJmuider troldervloot toonden herhaaldelijk hun verontrusting over de gang van zaken in het visserijbedrijf. De opmars van de trolder was zo snel dat het steeds moei- lijker werd een bekwame bemanning bijeen te krijgen. De toch al grote ver antwoordelijkheid van de schippers werd hierdoor extra zwaar. Uiteindelijk waren zij het die door de Raad voor de Scheepvaart werden berispt of gestraft wanneer er aan boord iets mis ging, ook al kon men moeilijk verwachten dat ze dag en nacht op hun post zouden blijven, hetgeen overigens bij harde storm en in lastig vaarwater dikwijls gebeurde. KLACHT VAN DE schippersvereni ging Eensgezindheid aan het einde van het jaar 1915: „Wij worden maar al te vaak gedwongen met scheepsvolk ter visserij te gaan dat nog nooit op een stoomschip heeft gevaren. De schippers staan hier machteloos tegenover, op poe ne (straf) van direct ontslag door de rederij”. Voortdurend werd gepleit voor een goede opleiding van de troldermen sen en meteen ook voor het verplicht stellen van diploma’s waardoor er meer animo voor het visserij-onderwijs zou bestaan. Alleen zo konden voor de na-' bije toekomst de nodige waarborgen worden verkregen voor de behouden vaart van de zich nog sterk uitbreidende vloot. DE SCHIPPERS KWAMEN er rond voor uit dat ook in eigen gelederen niet alles botertje tot de boom was. Voor de schippers van de trolders en andere stoomvissersschepen was een verplicht diploma eveneens dringend gewenst, een diploma „dat wettelijke bevoegd heid geeft het gezag op zodanige vaartui gen uit te oefenen”. Een en ander uiter aard „met overgangsbepalingen voor de thans met zodanig gezag beklede schip pers, bijvoorbeeld door het uitreiken aan hen van zogenoemde dienstdiplo- ma’s”. De vereniging Eensgezindheid wees in een adres aan de minister van landbouw, handel en nijverheid op een aantal gevallen waarin „bij de keuze in de eerste plaats gelet werd op de capaci teiten als, of meerder geluk van de „vis- sersman” en eerst in de tweede plaats en dikwijls in het geheel niet werd gevraagd naar voldoende of enige ele mentaire en nautische kennis, vereist om ingevolge de hoofdstukken II tot en met VI van de Wet van 1 juli 1909 S 219 (Scheepwet) het gezag op een stoom- vaartuig te kunnen uitoefenen ter voor koming van scheepsrampen enz.” MET VOLDOENING kon de schip persvereniging er de aandacht op vesti gen dat het behalen van de nodige diplo- vangenen in IJmuiden dienst deden con tact opnemen met directeur Verwayen om in hun vrije uren les op visserijge- bied te krijgen. Na hun diensttijd wilden zij in Israel de visserij ter hand gaan nemen. Uiteindelijk hebben drie groe pen van ongeveer twintig Israëliërs van de mogelijkheden in de school aan de Havenkade gebruik gemaakt. ma’s „zeer vergemakk het feit dat IJmuiden rijk was. Aanvankelijk er een particuliere i: veelbelovende start hl na het wegvallen van in moeilijkheden was minder steun van de betreft maar tevens bi mogelijkheden voor Vanavond staan kanovaren in Spaarn woude, rugby op het terrein in de Hof- geest en atletiek op het HBS-terrein op het programma. Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginnegracht 135, 2514 AM Den Haag. zee. Van twee tot vier uur ’s middags en van zes tot acht uur ’s avonds was er voorbereidend onderwijs, zoals schie mannen en boeten en waren er boven dien cursussen voor de volledige exa mens van schipper, stuurman, machinist en machinist-stoker. DE GEMEENTE MAAKTE een wel zeer royaal gebaar door geld beschik baar te stellen voor een nieuw gebouw. De grond in Oud-IJmuiden was prak tisch geheel in gebruik maar er was nog bijzonder veel ruimte in de duinen waar de Moerberg torenhoog boven de wijde omgeving uitstak. Woningen waren er nauwelijks. Visdrogerijen en -rokerijen hadden er alle vrijheid. Op 5 september 1916 werd het markante gebouw van de Visserijschool met zijn prachtig uitzicht op de bedrijvigheid in de Vissershaven geopend. Beschikbaar kwamen vier lo kalen van zeven bij zeven meter, een boetzaal van zeven bij veertien meter en een smederij. Totale kosten centrale verwarming, verlichting en inventaris inbegrepen een kleine veertigduizend gulden. DE SCHIPPERS die hun nood hadden geklaagd over het tekort aan bekwame bemanningsleden constateerden met voldoening dat de school niet alleen aan de modernste eisen voldeed maar dat ook de toeloop groot was. Er moest we- NOG GEEN RETOURTJES Voorzitter A. Thuis van het subsidiën tenoverleg liet de vijf deelnemende ge meenten onlangs weten behoefte te heb ben aan overleg, om gezamelijk te kunnen reageren op de informatie die het ijsbaan- bestuur twee weken geleden op een pers conferentie ter tafel bracht. Daar werd meegedeeld dat de kans bestaat dat de verzekeringsmaatschappij de schade claim, in hoogte variërend van 1,2 tot 3,4 miljoen, zal honoreren. De subsidiërende gemeenten werd bovendien verzocht het besluit tot liquidatie tot eind 1980 op te schorten. De gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft de heer Thuis nu la ten weten aan overleg geen behoefte te hebben, zolang er nog niets definitief be kend is. VELE PLANNEN KONDEN overi gens niet worden uitgevoerd door de teruggang in visserij en scheepvaart als gevolg van de economische wereldcrisis. Aan het einde van de jaren dertig kwam er een opleving maar deze werd weldra de kop ingedrukt door het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog en de bezetting van Nederland. Ook de Visserijschool ontkwam niet aan evacuatie. In 1942 werd het gebouw aan de Havenkade door Duitse militairen gevorderd; de leerlingen moesten voortaan hun onder wijs krijgen in een deel van een school in Velsen-Noord. Na de bevrijding werd het eigen gebouw weldra weer in ge bruik genomen. Het was toen dat IJmui dens Visserijschool internationaal steeds meer bekend raakte. Eerder had den Engelsen, Polen en zelfs een IJslan der lessen aan de school gevolgd. Nu kwamen leden van de Jewish Brigade die als bewakers van Duitse krijgsge- Volgens het Anti Circuit Komité bestaat nu het risico dat bij afwezigheid van een financiële buffer in de vorm van reserves, de Cenav niet meer zal kunnen voldoen aan het betalen van verschuldigde gelden aan de gemeente Zandvoort. „Nu prak tisch zeker slechts negatieve financiële resultaten te verwachten zijn, is het laat ste argument tot handhaving van de mens- en milieuvijandige instelling die Circuit Zandvoort genoemd wordt, ontze nuwd”, aldus het comité in zijn brief aan het gemeentebestuur. NOG GEEN ENKELTJES MET ijmuiden^, wat vertel je me nou? I I A'-.'.;; O®

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9