WRR: onder aantal harde voorwaarden Een scheutje aluminium Nederland verliest op markt Bondsrepubliek Financiële zorgen bij Belgische regering Steppende studenten I 3, j (bonk A 3 Ir* 1 Goudprijs omlaag RPS verhoogt Leger kan brandstof niet betalen hypotheekrente voor LPG zijn Japanse auto’s in België steeds meer in trek „Extra regels alleen noodwet” OESO somber over economie Griekenland ,,Zeer slechte concurrentiepositie" M V 19 8 0 DONDERDAG 11 SEPTEMBER 19 ECONOMIE 9 1 - RÈL r (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „Nieuwe welvaart” kan in de resterende jaren van deze eeuw worden bereikt als aan zeer veel voor waarden wordt voldaan. Er moet ook bereidheid zijn om de voorwaarden (zoals loonmatiging) voor herstel van groei te scheppen. Lukt dat, dan is meer dan een verdubbeling van het nationaal inkomen tot het jaar 2000 mogelijk, evenals een belangrijke vermindering van de werk loosheid en een sterk herstel van de inves teringen. fes Grote economische groei in toekomst is mogelijk (ADVERTENTIE) 95.12 aim. duidelijk aan dat op het terrein van de jam en fc: eerd: V ed) (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Omdat de Nederlandse uitvoer naar de Duitse Bondsrepu bliek, onze grootste afnemer, zich in dalende lijn beweegt, heeft de Neder- lands-Duitse Kamer van Koophandel gisteren in Den Haag een waarschuwing laten horen. 57.00 41.50 31.00 255.00 197.50 68 10 49.0 130,00 42,30 58,70 64,50 122,60 62,00 66.00 147,80 110.80 134.00 kunnen worden gegaan dan nog geruime tijd te moeten wachten op een volmaakte en minder eenzijdige wetgeving. Het hui dige wetsontwerp is te sterk gericht op de vervoersaspecten van LPG. De wet zou verbreed moeten worden tot aanvoer, op slag. overslag, afvoer, distributie en con sumptie van de gassen. Enkele raadsleden menen echter dat het wetsontwerp zoveel beperkingen en re gels kent dat er een te streng vergunning stelsel ontstaat. De overheid kan daar door te diep ingrijpen in de industriële activiteiten. Hierdoor komt het door het rijk gevoerde energiebeleid in gevaar en ontstaan nadelige gevolgen voor de lucht kwaliteit, zo wordt gesteld. vertrouwen wordt gesteld in de vrije markt en in initiatie ven op technologisch gebied die niet in de war mogen worden gestuurd door sociale verstarring of te snelle veranderingen in het maatschappelijk waarden- en nor menpatroon. De economische topconferenties van de voornaamste OESO-landen, waaronder de VS, Japan en West-Duits- land, passen zeer goed in de gedachtenwereld van deze groeivisie. Omdat aan zeer veel voorwaarden moet wor den voldaan voor het bereiken van die hoge groei, is ook een lagere variant denkbaar, die zou kunnen optreden door „onmacht”. De werkgelegenheid zal dan vooral in de komende tien jaar groeien, die ontwikkeling is niet bij voorbaat aan grenzen geboden. Men hoeft ook niet te vrezen voor terugval van het tempo van technische vernieuwing. Er zal ook ruimte zijn om de nationale consumptieve beste dingen op te voeren. De werkgelegenheid in de landbouw zal blijven dalen, die in de industrie zal op hetzelfde peil blijven, in de dienstensector zal hij uitbreiden. In dit toekomstbeeld past geen sterke groei van het overheidspersoneel. Die is bij verwezenlijking van de na te streven groei in het bedrijfsleven ook niet nodig om de werkloosheid tot het zogenaamde frictiepeil (1,3 procent van het arbeidsaanbod) terug te brengen. De hoge vari ant gaat uit van een economische groei voor ons land van gemiddeld 5,1 procent per jaar in de periode 1980-1990 en van 2,5 procent voor de tien jaren daarna. In dit geheel past de veronderstelling dat „ongefun deerde weerstand” tegen kernenergie zal wegebben. Wat de energievoorziening betreft verwacht de raad dat kern energie maximaal gebruikt zal worden, kolenvergassing onder de grond voor de eeuwwisseling niet zal geschie den en de bijdrage van zonne-energie en aardwarmte beperkt zal zijn. De buitenlandse schuld van België is van 3,8 miljard gulden eind 1979 opgelo pen tot 9,45 miljard eind augustus dit jaar. De VEV-studiedienst heeft verder becij ferd dat het nadelig saldo van de kosten aan sociale zekerheid in 1985 zal oplopen tot 24,48 miljard gulden. Het beslag dat sociale uitkeringen leggen op de nationale middelen zal toenemen van 19 percent in 1978 tot 27 percent in 1985. Het econo misch draagvlak is daarvoor veel te smal en er zullen dan ook fundamentele her vormingen moeten komen, aldus het VEV. 130.00 79.40 98,00 10.01) P.ï 43,00 251,00 31.30 75.00 46.80 134.0 49.00 67.80 85.20 17.00 121.30 138.30 57.00 103.00 58.00 104.10 ^4» iche n ien. dit euvel tan. fcfioAd Mi i een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. De sterk gestegen oliekosten hebben de operationele activiteiten van de Belgische strijdkrachten de laatste maanden aan zienlijk beperkt en er onder meer toe geleid dat aan enige herfstmanoeuvres van de NAVO met kan worden deelge nomen. LONDEN (Reuter). Op de goudmark- ten in Europa is de prijs weer gedaald nadat begin deze week een krachtige ople ving van de vraag voor een prijsstijging van meer dan twintig dollar (ongeveer veertig gulden) had gezorgd. De slotnote- ring in Londen was dinsdag 668 dollar per ounce (31,1 gram) en dat was ook het laagste peil van de dag. ’s Morgens was de prijs op 674 dollar bepaald en ’s middags op 670,50 dollar. In Zurich eindigde de handel op 669,50 dollar. De prijsdaling werd hoofdzakelijk toe geschreven aan winstnemingen, waarbij New York tijdens de middaghandel de toon aangaf. De grote vraag naar goud van de laatste tijd houdt volgens de han delaren geen verband met één specifieke factor. Het gaat meer om algemene be zorgdheid over de economische ontwikke lingen. De kans op een toeneming van de infla tie in de Verenigde Staten, met als gevolg een mogelijke koersdaling van de dollar en prijsverhogingen van ruwe olie, is bij voorbeeld voor veel bezitters van papier geld reden om hun heil maar liever bij het edele metaal te zoeken. 58,00 133,00 66,50 53.50 48.50 8,50— 86.50 54,50 149.20 51.00 45.10 77.00 .10 5100e 143.60 104.00 58.00 145.00 43.50 147.90 146.00e 74.60 242.00 33.50e 88.00 1,50 27.60 42.50 38.10 52.70e 50.10 114.00 345,00 196.00 166.00 470.00 Het milieubeheer mag geen obstakel voor verdere economische groei zijn. De vervuiling moet wel worden teruggebracht, maar uitgaven van ongeveer 1,5 procent van het nationaal inkomen en 5 procent van de totale investeringen worden voldoende gevonden. Het om hun eigen waarde beschermen van plant en dier vergt te grote offers, meent de WRR. Verscheidene plant- en diersoor ten zullen daarom uitsterven, de verzuring van bodem- en oppervlaktewateren zet door en de opeenhoping van chemische stoffen in de voedselketens blijft roofvogels, knaagdieren, roofvissen en dergelijke bedreigen. De „verrijking” van de oppervlaktewateren met vooral fos faten zal wel tot staan worden gebracht, omdat dit niet zo duur is. Andere verwachtingen die de raad op grond van het OESO-rapport voor Nederland heeft, zijn onder meer dat de luchthaven Schiphol zijn maximale capaciteit zal krijgen tegen het jaar 2000, de Markerwaard wordt ingepolderd en de randmeren zullen worden ingericht voor recreatie. Bovendien voorziet de raad meer verwevenheid binnen het westelijk blok. De economische macht van de VS zal verder dalen in vergelijking met die van de EG en Japan. Nederland zal loyaal meewerken binnen een versterkte NAVO, de defensie-uitgaven zullen reëel blijven stijgen. Als er bij de betrokken regeringen overeenstemming bestaat over de noodzaak van modernisering van op Nederlandse bodem geplaatste kernwapens, gebeurt dit ook. Nederland zal vooral binnen het westelijk blok (en met name in de EG en OESO) ijveren voor verhoging van de ontwikkelingshulp. Verder kan ons land gebruik maken van het voordeel dat het de zetel is van verhoudingsge wijs veel multinationale ondernemingen. Dit versterkt de Nederlandse positie, zowel ten opzichte van het Westen als tegenover de Derde Wereld, aldus het WRR-rapport. „De ontwikkeling is zeer zorgelijk," al dus voorzitter B. Henny, van de Kamer, hoofddirecteur van Siemens Nederland B.V. „Nederland kan niet goed meer mee op de Westduitse markt en verliest terrein aan de concurrentie. Dit komt door de ongunstige structuur van ons exportpak- ket en door onze aanhoudend zwakke concurrentiepositie. Vooral de ontwikke ling van de uitvoer van investeringsgoede- ren geeft aanleiding tot grote zorg. Onze industrie blijkt op dit terrein, waar nu juist de groeimogelijkheden voor de ont wikkelde landen liggen, een uitermate zwakke concurrentiepositie te hebben”, aldus Henny. De totale Westduitse invoerbehoefte is volgens de voorzitter in de eerste helft van dit jaar nog belangrijk gestegen: de West duitse invoer steeg in volume met onge veer zes percent. Nederland heeft hiervan slechts in beperkte mate kunnen profite ren. Onze export naar West-Duitsland daalde zelfs met ongeveer een percent, wat echter voor een deel toe te schrijven was aan een sterk teruggelopen uitvoer Dat is een van de belangrijkste conclusies uit het eerste deel van het rapport Beleidsgerichte Toekomstverken ning, dat de Wetenschappelijke Raad voor het Regerings beleid (WRR) aan het kabinet heeft uitgebracht. Onder de titel Een poging tot uitlokking, heeft de raad dit eerste deel geschreven in de hoop reacties uit te lokken van maatschappelijke groeperingen op een moment, dat nog invloed kan worden uitgeoefend op de alternatieve toe komstbeelden, die de raad in een tweede deel zal uitwer ken. Met deze reacties zal de raad, die in het eerste deel van het rapport nog geen aanbevelingen voor het rege ringsbeleid formuleert, in het volgende deel rekening houden. Gekozen is voor toespitsing op Nederland van de toekomstvisie met hoge groeivariant uit het rapport Interfutures, dat de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) vorig jaar uit bracht. Het gaat om „een liberaal getinte studio” waarin veel (Van onze redactie economie) BRUSSEL. De Belgische schat kist zal dit jaar tenminste 1,2 miljard gulden minder ontvangen dan de re gering in augustus heeft geraamd. De commissie moet uiterlijk 31 decem ber van dit jaar een rapport uitbrengen, aldus is door premier Wilfried Martens meegedeeld. Pas als dat is gebeurd zal de regering de strijdkrachten een extra be drag van 750 miljoen frank (50 miljoen gulden) ter beschikking kunnen stellen ter betaling van de brandstofrekeningen die veel hoger waren uitgevallen dan men had verwacht. 7.82 1.64 88 8- 8 426.00 324,00 Dit zegt de belangrijkste Vlaamse werk geversorganisatie, het Vlaams Econo misch Verbond (VEV). Het netto te finan cieren saldo van de Belgische staat zal stijgen tot 18,46 miljard gulden, ofwel 7,8 percent van het Bruto Nationaal Produkt, aldus het VEV. AMSTERDAM. De Postgiro-Rijks- postspaarbank (RPS) heeft gisteren de hypotheekrente met 0,2 procent verhoogd in verband met de ontwikkelingen op de kapitaalmarkt. De basisrente is nu voor hypotheken met maandbetaling 10,5 pro cent en voor hypotheken met halfjaarbe- taling 10,7 procent. De effectieve rente bedraagt 11,16 respectievelijk 11,12 pro cent, zo heeft de RPS bekendgemaakt. De toprente bedraagt voor maandbeta ling 10,7 procent voor halfjaarbetaling 10,9 procent. De effectieve rente hiervoor is nu gekomen op 11,38 respectievelijk 11,33 procent. Utrecht. Al BRUSSEL (ANP). Japanse automer- ken veroveren steeds meer de Belgische automarkt. Dat blijkt uit cijfers die ver strekt zijn door de Belgische federatie van de auto-industrie. Volgens deze gegevens hebben de Japanse automerken nu al 24 procent van de markt in handen en heb ben ze alle andere merken, met uitzonde ring van een enkeling, in het defensief gedreven. De grote verliezer op de Belgische auto markt is British Leyland die zijn verkoop zag dalen met 38 procent. Ford zag zijn afzet verminderd met 20,4 procent, de groep Peugeot-Citroën-Talbot met 11,1 procent (alhoewel nog steeds nummer één in België met ruim 48.000 bestellingen) en de verkoop van auto’s van General Motors daalde met 11,6 procent. De verkoop van Renault ging naar bene den met 9,1 procent, de Fiat-verkoop met 4,5 procent en die van Volvo met 1,3 procent. Slechts de merken Volkswagen, BMW Mercedes en Rolls Royce zagen hun verkoop wat stijgen. Rolls Royce verkocht vijftien wagens, twee meer dan in dezelf de periode van vorig jaar. In de eerste acht maanden van dit jaar heeft het Japanse merk Toyota zijn afzet op de Belgische markt met 48,8 procent vergroot. Behalve Toyota zagen ook de Japanse merken Honda (13 procent), Mit subishi (72 procent) en Datsun (14,6 pro cent) hun afzet stijgen. Upje EEN öROHNE In Tilburg startten gisteren 120 studenten de traditionele steptour langs de steden Delft. Leiden. Amster met al gaan de jongeren zo'n 60 kilometer afleggen, een tocht waarmee zij het nieuwe academisch jaar inluiden PARIJS (Reuter). Het zal Grieken land dit jaar economisch niet meezit ten. De groei van het Bruto Nationaal Produkt (BNP) stagneert waarschijn lijk na een stijging van 3,75 procent vorig jaar, de inflatie komt op 26 pro cent tegen achttien procent verleden jaar en het tekort op de lopende reke ning van de betalingsbalans groeit van 1,75 miljard tot 2,5 miljard dollar. Dit voorspelt de OESO, de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, in zijn jaarlijkse rap port over de Griekse economie. De vooruitzichten voor 1981 zijn ui terst onzeker. De OESO voorziet even wel een lichte reële stijging van het BNP, met mogelijk tevens een verbete ring op de lopende rekening van de betalingsbalans. Aangenomen dat er geen aanzienlijke prijsstijging van ru we olie zal optreden, zal de inflatie volgend jaar beneden de twintig pro cent zakken. De Griekse export zal dit jaar 4,75 procent groter zijn dan in 1979 toen er 6,5 procent meer werd geëxporteerd, terwijl de import 1,75 procent kleiner zal zijn na een groei van 8,5 procent vorig jaar. De handelsbalans van het land zal dit jaar worden afgesloten met een tekort van 7,25 miljard dollar na een negatief saldo van 6,25 miljard dollar vorig jaar, zo voorziet de organi satie. De produktie in de Griekse industrie en in de bouwnijverheid zal dit jaar behoorlijk afnemen, terwijl de op brengst in de landbouw, na een groei met 6,5 procent vorig jaar, dit jaar 4,75 procent groter zal zijn. De werkloos heid onder de Griekse bevolking neemt volgens de OESO dit jaar toe. Vooral onder de werknemers in de toeristen sector en bij de bouwvakkers. Dit zal slechts ten dele merkbaar zijn in de officiële werkloosheidscijfers, want werknemers in deze takken van indu strie in Griekenland worden niet als werklozen geregistreerd. Met een vriendelijk glimlachje giet deze heer. dr. Keith Edmondson, medewerker van het Internationale Centrum voor Wolonderzoek in Londen, een scheutje vloeibaar aluminium van een graad of 800 (Celsius) op de mouw van zijn collega Christina Woolnough. Het goedje doet haar geen pijn dankzij het speciale beschermende pak dat zij draagt: echte wol notabene. maar wel hittebestendig van olieprodukten. Deze uitvoer daalde in volume met tien percent, wat toe te schrij ven was aan het feit, dat als gevolg van de barre winter de Westduitse invoer van olieprodukten in de eerste helft van vorig jaar bijzonder groot is geweest. Voorts spelen de energiebesparingen een rol. Laat men de sector energie (ruwe olie, olieprodukten en aardgas) buiten be schouwing, dan blijkt echter dat Neder land ook daarbuiten zwakke plekken ver toont. De Westduitse invoer groeide naar volume met acht percent, buiten de sector energie, en de Nederlandse leveranties stegen in volume slechts met drie percent, een duidelijkongunstige ontwikkeling voor Nederland, zo stelt de Kamer van Koophandel. Evenals in voorgaande jaren was de sector industriële eindprodukten bijzon der zwak. De totale Westduitse invoer van deze groep steeg in volume met negen percent, maar de Nederlandse industrie kon zijn leveranties slechts met 1,5 per cent vergroten, dit als gevolg van haar uitermate zwakke concurrentiepositie. De grootste verliezen lagen voor Neder land bij de produkten van de elektro technische industrie, waarvan de Neder landse leveranties met 8,5 percent daal den, bij de kantöormachines waarvan on ze leveranties met zeventien percent daal den en bij de fijn mechanische en optische instrumenten, waarvan de Nederlandse leveranties met 8,5 percent daalden. Ki fe, DEN HAAG (ANP). De voorlopige Centrale Raad voor de Milieuhygiëne meent dat er een integrale wetgeving moet komen inzake de veiligheid bij het aan- HjF voeren van vloeibaar gemaakte gassen. «7 Het onlangs door minister Ginjaar van By: Volksgezondheid en Milieuhygiëne opge- stelde wetsontwerp met aanvullende re- ijw gels inzake LPG (vloeibaar petroleumgas) bestempelt de raad als een noodwet. Het •Sur kan slechts als tijdelijke maatregel dienen w totdat een geheel nieuwe totaalwet tot stand is gekomen. Het nieuwe aanvullen- pL de wetsontwerp toont volgens de raad ■sL- duidelijk aan dat op het terrein van de veiligheid nog van leemten in de wetge- hj*- ving sprake is. IS» Een deel van de raad meent zelfs dat het w» ontwerp nog veel onvolkomenheden heeft en dat lang niet alle lacunes worden aan- gevuld. Maar het vindt dat het beter is met een wet te komen waarmee zo snel moge- lijk enkele grote gevaren van LPG te lijf De Belgische regering heeft bekendge maakt dat een speciale commissie, be staande uit militaire deskundigen en le den van het parlement, een onderzoek gaat instellen naar de financiële proble men bij de 90.000 man sterke strijd krachten. '"4

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19