Poolse delegatie in Moskou voor Felle strijd aan Voorbereiding voor Fusie Syrië-Libië I grens Irak-Iran economische hulp potentiële dreiging” „Madrid” gestart I VN-conferentie Ook politieke besprekingen over armoede In redelijk vriendelijke sfeer VS: geen berouw over politiek Oegandese koffie kan niet meer weg Volgens Israel: Burgemeester weg na kritiek op guerrillastrijders Toelatingsbeleid homofielen door Plan Carter voor VS veranderd Zwarte scholier in Zuid-Afrika doodgeschoten uraniumverkoop India afgewezen jl verloopt stroef Riad: produktie olie niet terug 1 donderdag 55 t- 3 SEPTEMBER 19 8 0 Verhuizen? Redding Tweemaal Bijna-ongeluk i'ÖK.l BINNEN- EN BUITENLAND 2 >litie 1 •1 'ken ME l - roer sten den VD door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) i MOSKOU-WARSCHAU. Een Poolse delegatie onder lei ding van vice-premier Jagielski is gisteren in Moskou aangeko men voor politieke en economische besprekingen met de Russi sche leiders. ner icht lijk rrijfël (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) Ter- dand afini- van van voor- n de n in s ter- assen van dele- van - die mdse s uit einig n de t on- entra niets korps rijks- itvoe- nbte- id ba rnat ie rs tot Tijdens de bijeenkomst, die gisteren on der voorzitterschap stond van de Ameri kaanse delegatieleider, Kampellman, en die achter gesloten deuren werd gehou- WASHINGTON. Mensen die vrijwil lig verklaren dat zij homofiel zijn zullen niet worden toegelaten tot de Verenigde Staten. Vragen naar seksuele geaardheid zoals de laatste maanden gebeurde, zullen echter niet meer worden gesteld. Het Amerikaanse ministerie van Justi tie heeft een wijziging van het immigratie beleid aangekondigd. Dit beleid is volgens een justitiewoordvoerder in overeenstem ming gebracht met een Amerikaanse wet die toelating van homofielen verbiedt. De wijziging van het toelatingsbeleid voor homofielen komt op het moment dat bij het Amerikaanse Congres een wets voorstel ligt om homofilie te schrappen als grond om vreemdelingen te weren. vakbonden. „Wij moeten nu beslist al die genen bestrijden die een standpunt willen innemen dat strijdig is met het socialisme en met de belangen van de arbeidersklas se,” aldus Kania. Hij waarschuwde voorts dat de regering haar beloften de levens standaard te verbeteren niet zal kunnen nakomen als geen eind komt aan de sta kingen die in sommige delen van Polen nog voortduren. Uit de gisteren gehouden vergadering blijkt, dat de mensenrechten en Afghanis tan zeker niet voor november aan de orde zullen komen. En ook van de hoofdconfe rentie willen de meester Westerse landen geen tribunaal maken met de Sovjet-Unie in de beklaagdenbank. In die zin liet de Westduitse minister van Buitenlandse Za ken zich gisteren nog uit voor een West- duits radiostation. Dat betekent echter nog niet dat de Westerse landen de Sovjet- Unie overdreven zachtzinnig zullen' aan pakken. Ook dat werd gisteren door een reeks van sprekers duidelijk gemaakt. De Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken Roelof Botha heeft de VS- Volgens de woordvoerder wordt de be dreiging voor Israel nog ernstiger wan neer Syrië en Libië voor een oorlog tegen Israel steun vinden bij de Sovjet-Unie en Irak. Naar verluidt willen de fusiepart- ners Irak benaderen om ook aan de unie deel te nemen. Bovendien zouden er plan nen zijn om in Moskou te gaan praten over wapens voor het Syrische leger. en Libië als een potentiële militaire van het ministerie van Buitenlandse dagen een grensstrook „heroverd” op meegedeeld. zul- nder- ietaal 8 au- ft de 1 ge- nver- ■t be- d ge- e het zon- PRETORIA-PARIJS. Politie-eenhe- den van de Zuidafrikaanse steden Gugu- letu en Nyanga, zwarte woonplaatsen na bij Kaapstad, hebben gisteren een neger jongen doodgeschoten en vier verwond bij ongeregeldheden. De jongeren namen deel aan betogingen bij de huizen van twee hoofdonderwijzers, waarbij auto’s werden bekogeld en benzi nebommen werden gegooid, zo is door de politie meegedeeld. Aanleiding was de voortdurende staking van zwarte scholie ren uit protest tegen het lage peil van het onderwijs aan niet-blanke kinderen. feld maar erker e cij- r de even n de e in- 90,1 a op De op 1 september door de Libische kolonel Kadeffi voorgestelde fusie lijkt in de eerste plaats militair gericht. In het communiqué dat gisteren in Damascus en Tripoli werd uitgegeven staat dat de nieu we staat „de basis en het middel zal zijn voor confrontatie met de zionistische aan wezigheid en een middel voor de bevrij- ding van Palestina”. President Assad van Syrië en zijn Libi sche collega Kadaffi komen binnen een maand bijeen om een gezamenlijke rege ring te vormen. Er komt een revolutionair Ikzelf heb onlangs, na ruim twintig jaar autorijden, het feit mogen vieren dat ik 100 mensenlevens heb gered. Door bijtijds af te remmen en er niet op te vertrouwen dat die gabber van rechts in de gaten zou hebben dat ik wel op een voorrangsweg reed en hij niet. De mens verschilt mijns inziens voornamelijk hierin van de gorilla en de struisvogel dat hij bij machte is defensief te rijden. Ik mag dat graag doen, defensief rijden. Als ik van Amsterdam naar Hoorn rijd dan verminder ik al vaart bij Monnickendam als ik maar vermoed dat er bij Edam een bal tussen twee gepar keerde auto’s door de straat oprolt. Ik zie vaak genoeg dorpsgenoten, vaders, moe ders, zoons of dochters, in allerlei soorten en maten, met een snelheid van 70, 80 kilometer per uur door de nauwe trottoir- loze straatjes van mijn dorp razen en ik vraag me dan altijd af of ze ook van plan zijn te verhuizen als ze een keer een kind overrijden. Als ze ’t me vroegen zou ik dat zeker aanraden... congres dat de wetgevende macht op zich moet nemen. Wie staatshoofd van de unie wordt, is niet bekendgemaakt. Waarne mers verklaren echter dat er een presi dentiële raad zal worden gevormd die bij toerbeurt door een van beide leiders zal worden voorgezeten. Tot nu toe hebben de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, Zuid-Jemen, Koe weit en de Verenigde Arabische Emiraten positief op de fusie gereageerd. De eerste reactie van de Egyptische president Sadat was vooral sarcastisch van toon. „Het is erg bemoedigend”, zo merkte hij mees muilend op. Toen de fusie vorige week nog slechts een plan was, noemde hij dat „grappig en kinderachtig”. De huidige fusie is de vijfde poging tot nauw samengaan met andere arabische landen van kolonel Kadaffi. De eerste vier samensmeltingen liepen spoedig op niets uit. Ook een eerdere fusie waarbij Syrië was betrokken mislukte. Volgens de uitzending ging het om een gebied van 200 vierkante kilometer. Ten tijde van de sjah zou zijn overeengekomen dat Iran zich uit dit gebied zou terugtrek- Uit westerse diplomatieke bron is ver nomen dat de Poolse autoriteiten bij de Amerikaanse ambassade in Warschau hebben geklaagd over de financiële steun van Amerikaanse vakbonden aan de nieu we onafhankelijke Poolse bonden. De Amerikaanse vakcentrale AFL-CIO heeft onlangs 50.000 gulden geschonken aan de Poolse arbeiders voor de oprichting van deze bonden. De gift werd overigens ge stuurd ondanks verzet hiertegen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Muskie heeft gisteren in een toespraak verband gelegd tussen de ge beurtenissen in Polen en Afghanistan. Hij noemde de golf van stakingen in Polen „zonder twijfel een der weerslagen van de Russische inval in Afghanistan”. den, zei de belangrijkste Russische afge vaardigde dat zijn land bereid is om alle ervaringen sinds de slotacte van „Helsin ki”, zowel positieve als negatieve, te be spreken. Westerse diplomaten menen ech ter dat hij daarbij heel wat slagen om de arm hield. De afgevaardigden hebben de bedoe ling om op de voorbereidingsconferentie slechts over procedurele zaken te spre ken, zodat eventuele conflicten pas op de hoofdconferentie in november kunnen uitbreken. Toch is een confrontatie voor die tijd tussen de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten niet uitgesloten. Naar ver wachting willen de Russen de tijd die kan worden besteed aan de vraag in hoeverre de deelnemende landen de mensenrech ten schenden, beperken. De Amerikanen willen daar echter meer tijd voor inrui men. Westerse afgevaardigden vrezen dat de Russische afgevaardigden anders zo veel tijd zullen volpraten dat er geen ruim te meer is om de naleving van de mensen rechten in de Sovjet-Unie afdoende te bespreken. Voor de kwestie Afghanistan geldt hetzelfde. Ook daarover willen de Russen liever niet hard worden aangeval len. Naar het schijnt wil de Sovjet-Unie vooral de aandacht richten op ontwape ning. ambassadeur bij de Verenigde Naties McHenry gezegd, dat hij „er beter aan doet zijn aandacht te richten op de misère die elders in Afrika bestaat”. Hij reageer de hiermee op uitlatingen van McHenry tegenover een commissie van het Ameri kaanse Congres, waarbij hij onder meer de jongste verklaring van Zuid-Afrika over Namibië „onbevredigend” noemde. Leider Nujoma van de Namibische be vrijdingsbeweging SWAPO heeft in Pa rijs, waar vandaag een congres over Na mibië begint, gezegd dat waarschijnlijk allang een oplossing voor zijn land was gevonden, als „de Westerse mogendheden de situatie met hadden geblokkeerd”. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/DAMASCUS/ALEXANDRIË. Israel beschouwt de giste ren afgekondigde fusie tussen Syrië bedreiging. Dat zei een functionaris Zaken. Had ik mijn gebruikelijke startblokken start toegepast dan had hij me ongetwij- midscheeps doormidden gereden, het ergste kwam nog. Ik had hem zien aankomen en juist getaxeerd, maar de auto’s die aan de andere kant, richting Amstelveen, op groen stonden te wachten hadden hem niet zien aankomen. Twee autoos waren al gaan rijden, die passeer de hij rakelings van achteren, en een derde auto kon nog juist afremmen en zag hem voor zich voorbijrazen. Niemand ge wond, niemand gedood, door puur toeval, pure mazzel. Een bijna-ongeluk dus, ik kijk sindsdien altijd nog even naar rechts op dat kruispunt om te zien of hij er weer aankomt. Maar of het in dit geval aan het kruispunt ligt, betwijfel ik. Mijn mooiste redding dateert van een jaartje geleden. Het was ’s avonds een uur of elf. Ik reed over de Buitenveldertse- laan, richting Amsterdam. Bij de Boele- laan moest ik wachten voor het stoplicht. Ik stond vooraan, en ik heb de slechte eigenschap dat ik graag als eerste weg ben, zodra het licht op groen springt. Verkeersexperts zullen dat hoop ik het startblokkencomplex noemen. Nu is het betreffende kruispunt nogal ruim opge zet. Twee- of driebaans, dan een brede strook groen, en dan weer een twee- of driebaansweg voor het verkeer de andere kant op. De Boelelaan is minder breed, maar toch ook behoorlijk breed. Omdat ik dus graag uit de startblokken spring, loer ik altijd naar de stoplichten van de tegen partij. In beschaafde landen springt het rode licht eerst weer op oranje en dan pas op groen, zodat je bijtijds je maatregelen kunt nemen, maar in een achterlijk land als Nederland moet je spieken bij het andere stoplicht om te weten of jouw groen er al aankomt. Ik zag het licht van de Boelelaan dus op oranje springen, ik zat klaar om weg te rijden, toen ik in de verte van rechts op de Boelelaan een auto zag aankomen die kennelijk heel hard reed. Ik geloof nooit dat die nog bijtijds voor het rode licht kan stoppen, dacht ik, want u weet, in Nederland hoef je pas te stoppen voor het rode licht, oranje is alleen een aanmaning om de snelheid te verhogen. Dat is het kwalijkste gevolg van het feit dat rood bij ons meteen op groen overspringt, maar dat is een ander ver haal. Toen mijn licht dus op groen sprong, en het zijne op rood, bleef ik daarom voor alle zekerheid staan, en wat ik al gevreesd had gebeurde: hij kwam niet meer voor het rode licht tot stilstand, sterker nog, hij reed met een snelheid van zo’n 120 kilome ter per uur dwars door het rode licht heen, dat toen al enkele seconden op rood stond Inderdaad wordt de gevaarlijkheid van bepaalde kruispunten etcetera tot nu toe afgemeten aan het aantal ongelukken dat er daadwerkelijk heeft plaatsgevonden. Ikzelf denk al jaren dat de kruising Hoofdweg-Postjesweg in Amsterdam een gevaarlijke kruising is, niet omdat ik er zelf ooit gebotst ben, maar omdat ik daar nooit langs kan rijden zonder even aan een krantenbericht van jaren her te den ken, waarin gemeld werd dat een dronken chauffeur op dat kruispunt iemand had doodgereden, nadat hij op dezelfde krui sing vrij kort tevoren en ook in dronken schap, ook al eens iemand had doodgere den. Gewoon een onverbeterlijke moorde naar dus, misschien is het kruispunt zelf niet eens zo gevaarlijk. Soms ontdekt iemand iets heel eenvou digs dat toch van groot algemeen nut kan zijn, en dan denk ik nu, bij wijze van uitzondering, even niet aan de paperclip, maar aan het proefschrift van dr V. Gut- tinger, die uitgezocht heeft dat het moge lijk is door observatie vast te stellen welke kruispunten, straten en wijken gevaarlijk zijn voor kinderen. Daarvoor (en nu komt het) hoeven er niet eerst allerlei ongeluk ken gebeurd te zijn. Het turven van bijna- ongelukken is voldoende. Het blijkt dat er een grote samenhang is tussen het aantal bijna-ongelukken dat werd geteld en de cijfers van de werkelijke ongelukken die de laatste vijf jaar op die plek waren gebeurd. (Van onze redactie buitenland) BAGDAD-TEHERAN. Irak heeft gisteren na een felle strijd van enkele Iran. Dit heeft radio-Bagdad gisteren (Van onze redactie buitenland) SCHIPHOL. De vaststelling van het bedrag dat de rijke landen de komende 10 jaar aan de ontwikkelingslanden zullen geven, verloopt zeer stroef. Dit zei minis ter De Koning van Ontwikkelingssamen werking gisteren op Schiphol bij terug komst van de speciale VN-conferentie over ontwikkelingsstrategie in New York. De conferentie is inmiddels verlengd en zal nu mogelijk vrijdag aflopen. Kernpunt van de problemen is de vraag of en wanneer de rijke landen een bedrag ter grote van 0,7 procent van het bruto nationaal produkt, aan ontwikkelings hulp moeten gaan besteden. Voorgesteld is 1984, of anders 1990. Die laatste termijn wordt door Nederland en de Scandinavi sche landen gesteund indien 1984 niet haalbaar blijkt. De overige rijke landen willen echter een tekst waarin slechts ge sproken wordt over goede bedoelingen en geen datum wordt genoemd. Minister De Koning verklaarde dat aan neming van dit laatste voorstel de geloof waardigheid van de rijke landen zou aan tasten, voor wat betreft het streven naar meer economische mogelijkheden voor de ontwikkelingslanden. RIAD (Reuter). Het Saoedische minis terie van Oliezaken heeft gisteren een bericht in het Britse dagblad The Guardi an tegengesproken, waarin werd gesteld dat het land de olieproduktie met een miljoen vaten per dag zou hebben vermin derd. Ook schreef The Guardian dat de rege ring in Riad dit nog niet bekend had gemaakt, om druk uit te kunnen blijven oefenen op de olieproducerende landen om de olieprijzen weer gelijk te trekken. Ambtenaren van het ministerie spraken eveneens tegen dat de olieprijzen van 28 dollar per vat (ruim 56 gulden per 159 liter) zou worden verhoogd tot 32 dollar per vat. MADRID-SAARBRÜCKEN. In Madrid is gisteren de voorbereidingsbij eenkomst voor de in november te houden veiligheidsconferentie begonnen. De conferentie moet de akkoorden op het punt van de veiligheid en de mensenrechten zoals die in 1975 in Helsinki zijn overeengekomen toetsen. De delegaties hebben zich gisteren in Madrid met procedurekwesties beziggehou den en dat gebeurde volgens de Nederlandse ambassadeur in Madrid, Van Dongen, in een redelijk vriendelijke sfeer. Er zijn nog geen aanwijzingen dat het probleem snel zal worden opgelost. De betrekkingen tussen beide landen zijn slechter geworden, nadat de mili taire commissie in Oeganda in mei president Binaisa verjoeg. Kenia vreest dat de terugkeer van de socialis tisch gezinde oud-president Obote wordt voorbereid. Kort na aankomst voerde Jagielski een gesprek met Michail Soeslov, die geldt als de Russische partij-ideoloog. Belang rijkste onderwerpen daarbij waren, naar wordt aangenomen, de recente stakings acties in Polen en de manier waarop de nieuwe Poolse leiding daarop heeft gerea geerd. Het Russische persbureau TASS ver klaarde gisteren dat de besprekingen in een „hartelijke en vriendelijke sfeer” ver liepen en dat beide partijen „belangrijke kwesties betreffende de economische be trekkingen tussen de Sovjet-Unie en Po len” hebben besproken Hoewel hierover geen bijzonderheden werden bekendge maakt, wordt aangenomen dat de Sovjet- Unie een uitbreiding van de economische hulp aan Polen heeft aangeboden om de gevolgen van de stakingen te boven te komen. Tot de Poolse delegatie behoort onder meer ook vice-president Henrik Kisiel, en de minister van Buitenlandse Handel Rys- zard Karski. Hoe lang de besprekingen zullen duren is niet bekend. In Warschau heeft de nieuwe Poolse partijleider Kania gisteren gewaar schuwd tegen „anti-socialistische tenden- zen” binnen de nieuwe onafhankelijke WASHINGTON (Reuter). De commis sies van Buitenlandse Zaken van de Ame rikaanse Senaat en het Huis van Afge vaardigden hebben gisteren de door presi dent Carter voorgestelde verkoop van 38 ton uranium aan India afgewezen. De beide commissies vonden dat er on voldoende garanties zijn dat het land de kernbrandstof niet zal gebruiken voor het maken van een atoombom, omdat de rege ring in New Delhi nog niet de verdragen tegen verspreiding van kernwapens heeft ondertekend. Evenmin heeft India de in ternationale veiligheidsverdragen voor kerncentrales ondertekend. De voorstel len van Carter moeten nu door het voltal lige Congres worden behandeld. CHITOENGWIZA. De blanke burge meester van Chitoengwiza in Zimbabwe, is gisteren ontslagen omdat hij openlijk kritiek had geleverd op regeringsplannen om 17.000 voormalige guerrillastrijders in zijn stad te huisvesten. Voor de huisvesting van de ex-guerrilla- strijders zijn 1950 pas gebouwde éénka- merwoningen gevorderd. Volgens de bur gemeester maakt de, overwegend zwarte, bevolking van Chitoengwiza zich zorgen over de toevloed van guerrillastrijders, die hun wapens zouden willen houden. il, in vaart fjaar i het I gr ange ruim e de het ma- I nP. ■uw-, Al- zijn igen I ft te i de ings- I m 17 nwo- slui- egen eleid arust heid, sling i n en i het gul- chap ken, maar de Iraniërs trokken zich vol gens Irak hier niets van aan. Bij het verdrijven van de Iraniërs uit de grensstrook is zeer hevig gevochten. Iran zelf sprak van een „veld- en luchtslag”. Irak maakte melding van zware verliezen bij het Iraanse leger en het neerschieten van een Iraanse helikopter. Aan Iraakse zijde zouden zes soldaten zijn gedood en veertien gewond zijn geraakt. Voorts zou den drie Iraanse tanks en drie pantser voertuigen zijn vernield. De Iraakse president Sadam Hoessein zei gisteren overigens dat zijn land „niet uit is op oorlog met Iran en geen enkele territoriale pretentie heeft in dat land”. De VS hebben gisteren laten weten, bereid te zijn om „wat dan ook” te bespre ken met Iran om de vrijlating van de gegijzelde Amerikanen te bewerkstelli gen. Maar Washington is niet van plan zich bij Iran te verontschuldigen voor het Amerikaanse beleid ten tijde van de sjah, zo voegde een regeringswoordvoerder daaraan toe. Zoals bekend heeft Iran geëist dat de VS berouw tonen over deze politiek. Het Iraanse parlement heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de benoe ming van veertien ministers, die deel gaan uitmaken van het 21 leden tellende kabi net van premier Radjai. Zeven posten zijn nog niet bezet als gevolg van meningsver schillen tussen Radjai en president Bani- Sadr. De generale staf van de Iraanse krijgsmacht heeft gisteren de geestelijk leider van Iran, ayatollah Khomeini, opge roepen, op te treden als „scheidsrechter tussen de ruziënde politici”. Overigens heeft een huiseigenaar Khomeini voor het gerecht gedaagd. De geestelijk leider zou een huurschuld hebben over de vijftien jaar dat hij in ballingschap in Parijs leef de. Het gaat om een bedrag van ongeveer 8000 gulden. nan- dat 3 op Dat I ures ma- een wor- met Honderden vertegenwoordigers van arbeiders meldden zich gisteren in het gebouw van de nieuwe Poolse vakverenigingen in Warschau. Ze hadden lijsten bij zich met namen van arbeiders die lid willen worden van de nieuwe, onafhankelijke bonden abli- van I kto- voor voor mi- 1976 Sa- :lan- uwe die igde j KAMPALA (AP). Het treinverkeer van Oeganda naar de Keniase haven stad Mombassa is reeds enkele dagen geblokkeerd. Naar verluidt wil Kenia niet meer zorgen voor bewaking van de koffietransporten vanuit Oeganda naar Mombassa, waardoor deze stil kwamen te liggen

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3