Oud-ministers vast in Praag bespreekbaar 49,50 Voorzitter Koninkrijkswerkgroep: Snelle beslissing toekomst Antillen nodig Begin: Kwestie- Jeruzalem niet Kamer eens met regeringsplannen Erfenis en vermogen DamiatePers J w 4 minder zwaar belast Reder Olau Line in moeilijkheden <l Amsterdam woedend op Haagse ingreep COZ: 1500 extra verpleegkundigen Intern onderzoek bij dienstenbond IJmuider Courant I Functiewijzigingen China bekrachtigd Regiobeleid in gezondheidszorg niet effectief’ KK: prijsbeleid minister „slap” paniekvoetbal rond de melkprijzen” en de voortdurende prijsverhoging in de horeca. Regering verdient 800 miljoen door uitstel banenplan" „ABN moet steun Chili staken” F Huurbelasting bij beter huurbeleid vrijwel overbodig” Wij hebben jeans voor iedereen: 4 DONDERDAG SEPTEMBER 1 1 19 8 0 BINNEN- EN BUITENLAND D 1 de nieuwste van "BALL - LOVE - PANMO" onze prijzen beginnen bij 91 Kf ■HE Hensen Vakkleding en Vrijetijdsmode Haarlem - Paarlaarsteeg 1 - Tel. 023-326750 Gen. Cronjéstraat 76 - Tel. 023-271552 de van oudsher bekende modellen van "Lee - LEVIS - MUSTANG - US-TOP" (V V voll dag pen Zee verl kon De nist gaal dan beti wer wor ten uit ove voo gul< bov aan de 1 li I 'e* AMSTERDAM, ALMERE. De Amsterdamse gemeente raad is gisteren unaniem ak koord gegaan met een door B. en W. voorgestelde nieuwe re geling om het horizontaal splitsen en verkopen van huurpanden tegen te gaan. (Van onze redactie binnenland) Nieuwe bepaling moet horizontale verkoop beletten van (ADVERTENTIE) 155,00 I, I (Van onze redactie binnenland) DNE HAAG. Volgens Kosumenten Kontakt valt de prijsontwikkelingen in ons land niet tegen door buitenlandse invloeden, maar door „het slappe prijs beleid” van minister van Aardenne van Economische Zaken. De consumentenorganistatie zegt dit in een reactie op de mededeling van de minister aan de Tweede Kamer giste ren, dat de prijsstijging dit jaar geen 6,5 maar 7 procent zal bedragen. Eer der had de minister een percentage van 6 voorspeld. Als voorbeelden van het beleid noemt de organisatie „het (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Ieder Amerikaans Egyptisch voorstel voor de verdeling (Van onze redactie buitenland) PEKING. Het Chinese Nationale Volkscongres heeft gisteren op de laatste dag van het congres een aantal regerings wijzigingen goedgekeurd, waaronder de benoeming van Zhao Ziyang tot premier. Zijn voorganger Hua Guofeng blijft wel voorzitter van de communistische partij. Vice-voorzitter van de partij blijft Deng Xiaoping, die is afgetreden als vice-pre mier. Zes andere vice-premiers zijn even eens verdwenen terwijl drie nieuwe men sen als zodanig zijn benoemd. Verder zijn enige nieuwe ondervoorzit ters voor het permanente comité van het Volkscongres benoemd. Waarnemers lei den uit het politieke formaat van de geko- z -nen af dat het Volkscongres meer in vloed krijgt. De voornaamste bedoeling achter de wijzigingen is het aanbrengen van een scheiding tussen functies in de partij en de staat. Bovendien moet worden voorko men dat weinig mensen te veel macht hebben Dat alles gebeurt tegen de achter grond van een nieuwe economische poli tiek, die veel nadrukkelijker dan voor heen marktkrachten een rol wil laten spe len. Economische plannenmakers uitten gisteren nog eens kritiek op de economi sche standpunten van de vier jaar geleden gestorven Mao Tsetung. tussen ae Anuuen en Nederland een bijzondere relatie moet blijven bestaan en dat de Antillen ook in de toe komst aanspraak kunnen maken op een speciale regeling voor ontwikkelingshulp. Meningsverschil bestaat er over de defensie van de Antillen na de onafhankelijkheid. De Antillianen willen daarvoor garanties, maar Nederland wil niet verder gaan dan „het niet abrupt beëindigen van de Nederlandse militaire presentie”. Een hevige ruzie in de Koninkrijkswerkgroep over de verkiezingen kon op het laatste moment worden gesust. Aruba geeft de voorkeur aan getrapte parlementsverkie zingen, maar daartegen heeft Curasao grote bezwaren. Om het conflict te beslechten zou Biesheuvel zelfs ge dreigd hebben met stopzetting van de ontwikkelingshulp, aldus berichten in de Antilliaanse pers. Het verkiezings- vraagstuk is nu doorgeschoven naar de te houden ronde- tafelcon ferenties. BEZORGKLACHTEN: maandag tun vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije Ve miss volli een situ; zond teru juist ling midi Fa nova is ni ber” opdr staal wiss kom danl reno liekr opdi zoek Oudeweg 12-14 Haarlem tel 023 - 31 90 53 f (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Er moeten nu zo snel mogelijk politieke beslissingen worden genomen over de staatkundige toekomst van de Nederlandse Antil len. Daarom moet een eerste rondetafelconferentie daarover al in december plaatsvinden. Dat is de mening van voorzitter B. Biesheuvel van de Koninkrijkswerkgroep. uie zich de afgelopen jaren bezig heeft gehouden met het opstellen van een advies aan de regeringen in Den Haag en Willemstad over de toekomst van de Antillen. Biesheuvel vreest dat als de eerste rondetafelconferentie niet in december wordt belegd, deze als gevolg van de Nederlandse Tweede-Kamerver- kiezingen met zeker een jaar moet worden uitgesteld. Dat zei Biesheuvel gisteren bij de presentatie van het eindrapport van de Koninkrijkswerkgroep. De Neder landse delegatieleden hebben in het rapport laten vast- een zeer druk bezochte bijeenkomst gis teravond in Krasnapolsky noemde wet houder Wolffensperger van Herhuisves ting het een „schandelijke politieke beslis sing in een juridisch jasje” die voor Am sterdam kwam als een donderslag bij hel dere hemel. „Straks heeft de gemeente geen woningen meer over voor degenen die geen geld hebben”, zo zei hij. Volgens Wel noemt de raad de nieuwe regeling minder effectief dan de oude die de rege ring vorige week vernietigde. Het nieuwe artikel in de Amsterdamse woonruimteverordening bepaalt dat een koper van een woning, die als huurwoning in gebruik was en beneden de distributie- grens van 570 gulden huur per maand zat, moet voldoen aan de urgentienorm of zelf een distributiewoning moet achterlaten. Datzelfde geldt voor de koper van een woning die door de vorige eigenaar korter dan een half jaar werd bewoond. Het oude artikel bepaalde dat kopers van een woning die tevoren werd gebruikt De minister heeft gisteren in de vaste Kamercommissie voor economische zaken meegedeeld dat de benzineprijs per 1 oktober wellicht een cent omhoog moet als gevolg van doorberekening van de kosten van voorraadvorming van olie, waarover internationale af spraken zijn gemaakt. DEN HAAG. Het uitstel van het zoge heten arbeidsplaatsenplan, levert de rege ring dit jaar ongeveer 800 miljoen gulden op. De verwezenlijking van ruim 19.000 nieuwe plaatsen bij overheid en trendvol gers, die begin dit jaar had moeten inzet ten, zal nu pas begin 1981 op gang komen. Dit zei woordvoerder Muller van de amb tenarenbond ABVAKABO gisteravond in een televisieuitzending. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 1830-19 00 uur 11.30-12 30 uur Een vertegenwoordiger van de Amster damse Federatie van Woningcorporaties voorspelde dat de woningmarkt nu een jungle wordt. Een woordvoerder van Am sterdamse kraakgroepen sprak van een „doelbewuste bescherming van- het oude eigendomsrecht”, die doet vermoeden dat de leegstandswet nooit de vorm van een anti-speculatiewet zal aannemen. Uit pro test tegen de Haagse beslissing werd giste ren in de hoofdstad een aantal woningen gekraakt dat op de nominatie stond ge splitst te worden verkocht. De Amsterdamse gemeenteraad meent dat zijn mogelijkheden zijn uitgeput en dat de Tweede Kamer nu de woonruimte- wet moet aanpassen, zodat de gemeente weer tegen horizontale verkoop van huur woningen kan gaan optreden. verhoging van de jaarlijkse belastingvrije schenking van ouders aan kinderen van 2.000 gulden tot 5.000 gulden. De PvdA vindt een verhoging tot 2.500 gulden genoeg. Het voorstel van de regering dat samen wonenden pas na vijf jaar in aanmerking komen voor de vrijstellingen van succes sierechten die voor gehuwden gelden, stuitte op bezwaren van CDA, PvdA en VVD. De PvdA wil daar drie jaar van maken, het CDA wil een minimum van twee jaar en voor de drie jaar daarna een oplopende belastingvermindering. CDA en WD willen verder de leeftijdsgrens van 35 jaar die geldt voor vrijstelling van successierechten voor ongehuwd samen wonende bloedverwanten verlagen tot 30 jaar. Voorts wil men dat ooms, tantes, neven en nichten minder successierechten betalen dan niet-verwanten. Wat de vermogensbelasting betreft wil len CDA en WD de waarde van de eigen woning voor deze belasting stellen op 60 percent en de basisvrijstelling verhogen met 27.000 gulden. De PvdA wil de eigen woning voor 100 percent in de vermogens belasting betrekken, waarbij de eerste 70.000 gulden is vrijgesteld. De socialisten willen voorts een progressief tarief voor vermogensbelasting, dat wil zeggen: een steeds hoger wordend belastingpercenta ge naarmate het vermogen hoger is. Tot nu toe geldt een vast tarief van 0,8 percent. BREDA (ANP). „Van regionale be leidsplannen op het gebied van de gezond heidszorg is nog niet veel terechtgeko men”. Deze kritiek werd vanmiddag gele verd door directeur-geneesheer De Haan van het Diaconessenziekenhuis in Eindho ven op de algemene ledenvergadering van de provinciale contactgroep Noord-Bra- bant van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR). De Haan meent dat de samenwerkende instellingen op dit moment elkaar meer bewaken, dan werkelijk een gezamenlijk beleid voeren. Hij vindt het hoog tijd dat de ziekenhuisraad een afdeling regionali satie opricht. De Haan bekritiseerde ook de stelling dat versterking van de eerste lijnsgezondheidszorg (huisartsen, wijk verpleging en dergelijke) besparing ople vert. Hij ziet meer in vergroting van het contact tussen bijvoorbeeld huisartsen en specialisten. als huurwoning in de distributiesector geen woonvergunning kregen.Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken en staats secretaris Brokx van Volkshuisvesting vernietigden dat artikel bij Koninklijk Be sluit omdat het volgens hen in strijd was met de woonruimtewet. Deze stap van de bewindslieden heeft tot scherp afwijzende reacties geleid. Op VLISSINGEN (ANP). Reder Ole Lau- ritzen van de Olau Line, de veerdienst tussen Vlissingen en Sheerness, blijkt in grote financiële moeilijkheden te ver keren. Hij zou meer dan een miljoen gulden schuld hebben bij een Frans scheepsbe- voorradingsbedrijf, dat om deze reden de veerpont Olau Kent in Vlissingen aan de ketting heeft laten leggen en bovendien al vorige week beslag liet leggen op de voor raden van de veerpont Nuits st. Georges, dat gewoonlijk vaart tussen Duinkerk en en Ramsgate maar nu in Vlissingen ter reparatie ligt. De bemanning van dit schip zegt al zes weken geen salaris te hebben ontvangen. of van Jeruzalem is voor Israel niet acceptabel en zal ertoe leiden dat een eventuele top conferentie tussen Egypte, Israel en de VS later dit jaar in New York mislukt. Dit heeft premier Begin van Israel gisteren verklaard. Begin zei alleen voor het tapge sprek te voelen als daarvóór de onderhan- delingen over Palestijnse autonomie weer zijn hervat. Naar verwachting zal dit nog deze maand gebeuren, zo bleek gisteren uit opmerkingen zowel van Begin als van de Egyptische president Sadat. Het Egyp tische staaatshoofd zei gisteren overigens dat deelneming van koning Hoessein van Jordanië aan vredesonderhandelingen over het Midden-Oosten „een gevaar voor het gehele vredesproces” zou vormen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Het federatiebestuur van de Dienstenbonden FNV zal in de komende drie weken proberen de interne problemen waarmee de bond worstelt op een rijtje te zetten. Dit is gisteravond besloten na een spoedvergadering naar aanleiding van het aftreden van voorzitter Brouwer vori ge week. Het bestuur verwerpt de aantij ging van Brouwer, dat sommige bezoldig de bondsbestuurders misbruik zouden hebben gemaakt van interne organen van de bond. Wel zou de federatieraad door sommige bestuurders te weinig zijn ge raadpleegd, onder meer door verschillen van opvatting over het functioneren bin nen de bond. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer is het in grote lijnen eens met het plan van de regering, bejaarde woningbezitters die alleen AOW hebben minder vermogensbelasting te laten betalen. Ook is de Kamer het eens met het plan, de successierechten (belasting op erfenis sen) te verlagen voor directe erfgenamen (echtenoot, ouders, kinderen) en te verho gen voor „verre” erfgenamen. Dit bleek gisteren bij het debat hierover in de Tweede Kamer. Op tal van onderde len van de regeringsplannen leverde de Kamer kritiek, maar de hoofdlijnen van de voorstellen bleven onaangetast. Over de ingediende wij: igingsvoorstellen al in een later stadium worden gestemd. De verlichting van de vermogensbelas ting kost de staat dit jaar ongeveer 155 miljoen gulden. Dat verlies moet voor een deel worden goedgemaakt door de ver zwaring van de suceessiereechten voor „verre” erfgenamen. Alle fracties stemden gisteren in met het voorstel de belastingvrije som bij een er fenis voor echtgenoten te verhogen met 100.000 gulden tot 350.000 gulden. Een meerderheid van de Kamer (CDA en WD) stemde ook in met de verhoging van de vrijstelling voor kinderen beneden de 23 jaar, waarbij de vrijstelling 5.000 gul den wordt voor elk jaar dat het kind jonger is dan 23 jaar. Het voorstel van de regering om een eenmalige schenking door ouders van 25.000 gulden (tot nu toe 10.000 gulden) vrij te stellen van belasting, mits deze schenking wordt gedaan in het jaar waar in het kind trouwt, zal het niet halen. Een Kamermeerderheid vindt dit voorstel on billijk tegenover kinderen die niet trou wen. CDA en WD vinden dat deze rege ling moet worden verruimd tot een een malige schenking aan een kind met als bovengrens de 35-jarige leeftijd en zonder verdere voorwaarden. De PvdA ziet liever het huidige bedrag van 10.000 gulden ge handhaafd. CDA en WD voelen wel voor de wethouder heeft het oude anti-split- singsartikel uitstekend gewerkt. In 1978 werden nog 577 appartementen horizon taal gesplitst en verkocht. In de eerste helft van dit jaar telde Amsterdam nog maar 44 van dergelijke gevallen. Wolffen sperger verwacht dat door de Haagse maatregel een derde deel van de Amster damse woningvoorraad wordt cmgezet van huurwoningen in dure koopwo ningen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Als er een doeltref fend huurbeleid wordt gevoerd, is huurbelasting (een belasting voor huurders die gezien hun inkomen in een te goedkoop huis wonen) vrijwel niet nodig. Dit zegt de Raad voor de Volkshuis vesting in een ontwerpadvies aan staatssecretaris Brokx van Volkshuis vesting. De bewindsman is voorstan der van huurbelasting omdat daardoor volgens hem de doorstroming kan wor den bevorderd. In zijn advies zegt de raad verder dat de huren van honderdduizenden wo ningen in ons land te laag zijn als men let op de kwaliteit van die huizen. Het gaat hierbij met name om naoorlogse woningen die met objectsubsidie zijn gebouwd. De raad zegt verder dat bij het systeem van individuele huursubsi die meer rekening moet worden gehou den met de grootte van de huishou dens, hun gezamenlijk inkomen en de grootte van de woning. LEIDERDORP (ANP). Het aantal personeelsleden in de verpleegkundige sector kan worden uitgebreid met 1500. Dit is gisteren meegedeeld door directeur Wagner van het Centraal Orgaan Zieken huistarieven (COZ) op een symposium over kostenbesparing in de gezondheids zorg, dat wordt gehouden in Leiderdorp. Wagner deelde mee dat staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid deze week met deze uitbreiding heeft inge stemd. Het zal nog enige tijd duren voor dat alle nieuwe personeelsleden zijn aan genomen, onder meer omdat nu nog wordt gewerkt aan het voltooien van de vorig jaar bekendgemaakte uitbreiding met 5000 nieuwe verpleegkundigen. leggen dat een overgangsperiode van tien jaar naar onafhankelijkheid noodzakelijk is, maar ze beschouwen die termijn - evenals Aruba - ook als een maximum. Aruba wil een soort Gemenebest-relatie met Nederland en een samenwerkingsverband met de andere vijf eilan den. Curagao is voor een bondsstaat van alle zes eilan den, terwijl Bonaire een federatieve band met de andere Antillen wenst en als dat niet mogelijk is handhaving van de band met Nederland. De drie Bovenwinden Saba, Sint Maarten en Sint Eustatius wensen de band met Nederland te behouden, maar dat is volgens de Nederlandse delegatieleden geen zaak die automatisch vaststaat. Het rapport van de Koninkrijkswerkgroep zegt met zoveel woorden dat ook Nederland recht heeft op zelfbeschikking, dus het Ko- ninkrijksverdrag met de Antillen eenzijdig moet kunnen opzeggen. Alle werkgroepsleden zijn het er wel over eens dat Op de protestbi/eenkomst in Krasnapolsky in Amsterdam verscheen ook de als speculant betitelde heer Sisselaar, die de nietigverklaring het Amsterdamse woonruimtebesluit verdedigde BUREAU Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal AMSTERDAM (ANP). De Algemene Bank Nederland (ABN) moet onmiddel lijk een eind maken aan de financiële steun die zij de afgelopen drie jaar heeft gegeven aan het regime van de Chileense dictator Pinochet. Dit staat in een gemeenschappelijke verklaring van de PvdA, CDA, D’66, PPR, PSP en CPN. De partijen doen een beroep op hun afdelingen, leden en sympathisan ten de ABN zoveel mogelijk onder druk ïe zetten. Vorige week werd bekend dat de ABN, als lid van twee bankconsortia, medeveï- antwoordelijk is geweest voor twaalf le ningen aan de Chileense overheid. Met de leningen is een bedrag van 1 miljard dol lar gemoeid. LONDEN (AP). De geheime politie in Tsjecho-Slowakije houdt sinds gisteren zeven vooraanstaande dissidenten vast. Onder hen zouden zich bevinden Jiri Ha- jek, minister van Buitenlandse Zaken tij dens het bewind van het partijsecretaris Dubcek in 1968 en Vladimir Kadlec, mi nister van Onderwijs in dezelfde periode. De arrestaties zouden in verband staan met het zenden van een solidariteitsbetui ging aan de stakers in het Poolse Gdansk enkele weken geleden en de vondst door de geheime politie van een ontwerp-brief aan de Tsjechoslowaakse president Hu- sak, waarin zou worden gesproken over-7 de mensenrechten en de ontspanning in 7. Europa. Alle arrestanten zijn lid van de - beweging Charta ’77. Een en ander is bekendgemaakt door het persbureau van Tsjechoslowaakse dissidenten Palach Press. 15.90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4