Speciale kliniek voor verbeteren voor verslaafden uit Kennemerland Orkest voor bejaarden 1000 MAN ERBIJ Clara-kliniek Zandvoort snel mogelijk dicht zo Rijbewijzen X FOKKER DIT JAAR Vertrouw op (8'4; altijd! werkomstandigheden” „Meer geld nodig w,. lil Ondernemingsraad Hoogovens in notitie: In provinciaal ziekenhuis Santpoort I Advies Ziekenfondsraad aan Veder-Smit: w CAMERA EN PROJECTOR KOOPGIDS Ki 9 1980 SEPTEMBER DONDERDAG 1 1 PROVINCIE 1 >e- ze net is i itz. „SUCCES Luistergenot is. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Bij het Provinci aal Ziekenhuis in Santpoort moet een „ontgiftingsvoorziening” ko men, is de mening van het Regio naal Overleg Gezondheidszorg Kennemerland (ROGK), waarin alle gezondheidszorginstellingen uit de regio met elkaar overleg gen over nieuwe ontwikkelingen. Met een dergelijke voorziening, aldus het ROGK, wordt de ver slaafde aan alcohol of drugs een eerste aanzet geboden om van zijn verslaving af te komen. In maximaal drie weken tijd moet daar de wil om de verslaving echt te laten behandelen worden ont wikkeld. VLIEGTUIGFABRIEK ZOEKT NOG VAKMENSEN Tl i ad all 11 ijj- I n- WWW,. - let- De Clara-kliniek aan de Kostverlorenstraat in Zandvoort 1 s jr lur ie ux, (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Ziekenfonds „Spaarneland” is het er niet mee eens dat de ziekenfondsraad deze zomer staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezond heid heeft geadviseerd verpleeghuis Clara-kliniek op korte termijn te sluiten. Dit Haarlemse verpleeghuis in Zandvoort zou zo snel mogelijk dicht moeten omdat het gebouw niet geschikt is als verpleeghuis, omdat het gebouw verouderd is en omdat het te klein is voor de momenteel 42 patiënten die in dit verpleeghuis voor geestelijk gestoorde bejaarden zijn opgenomen. De gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst die het gebouw beheert is niet bang dat het inderdaad op korte termijn tot sluiting zal komen. Dit in verband met een toezegging van de staatssecretaris om de Clara-kliniek nog vijf jaar open te houden. zijn aangebracht. Voor deze verandering is vorig jaar door de Haarlemse gemeente raad ongeveer een kwart miljoen gulden uitgetrokken, die uitgesmeerd over vijf jaar uit de verpleegprjjs wordt terugver diend. De staatssecretaris ging akkoord met het verzoek het verpleeghuis nog onge veer vijf jaar te laten bestaan omdat in de hele regio Kennemerland een groot tekort is aan verpleeghuisbedden voor geestelijk gestoorde bejaarden. Voor verlenging van de erkenning wordt advies gevraagd aan de commissie „Erkenningen” van de Zie kenfondsraad, die dit jaar een advies heeft opgesteld aan de hand van een in tern rapport van de medische dienst van „Spaarneland”. In dit rapport werden de nodige gebreken aan het verpleeghuis op een rij gezet. Zo staan de bedden te dicht Naast de gewone ontgifting zou ook een crisispost bij de centrale voorziening ge vestigd moeten zijn. Hierop wordt vooral aangedrongen door de drugshulpverle ning. De drempel voor de hulpverlening wordt dan laag gehouden en verslaafden die in de avonduren of tijdens de week ends plotseling besluiten van hun versla- vingsziekte af te willen raken kunnen hier maximaal drie dagen nadenken over dit besluit, waarna verdere maatregelen ge nomen kunnen worden. De korte termijn voor deze gevallen wordt nodig geacht, om verstopping van het centrum door te grote toeloop te voor komen en ook om te voorkomen dat het wordt gebruikt als overnachtingsplaats. op elkaar en zou een bevolking van 36 bewoners beter op zijn plaats zijn. „Maar wij hebben niet gezegd dat het dan maar gesloten moet worden,” stelt adjunct-di- recteur I. van der Griend van „Spaarne land”. „Er moet afgewogen worden wat nu prioriteit heeft.” De Haarlemse GG en GD zegt bij monde van de heer J. Hilarius niet ongeruster te zijn dan men al was nu de Ziekenfonds raad sluiting op korte termijn heeft voor gesteld. In ieder geval heeft men nog steeds de toezegging van de staatssecretaris, dat Het saneren en vernieuwen van was- en kleedlokalen mag volgens de O.R. niet ten laste van het toch al vrij beperkte arbom- budget komen. Voor dergelijke werk zaamheden is wel 1 miljoen uitgetrokken. Gesproken wordt over een oneigenlijk ge bruik van de arbom-gelden. De toewij- zingsformule die in IJmuiden gehanteerd wordt, roept bij de O.R. de nodige vragen op. Projecten buiten de produktiesfeer waar relatief weinig mensen werken, ko men over het algemeen zelden in aanmer king voor uitvoering. Een wijziging van de toewijzingsformule kan volgens de O.R. geen kwaad. De directie wordt gevraagd naar de wijze waarop de 10 miljoen gulden voor het project verdeeld is. De O.R. meent dat de nood in de fabrieken op het moment het hoogste is, maar voegt daar direct aan toe dat de niet-produktieve sectoren niet over het hoofd gezien mogen worden. Met een massa tips, wen ken, suggesties en ideeën voor aanschaf en gebruik van foto- en filmappara tuur. Prijs- en produktin- formatië over 121 mer ken. Overal verkrijgbaar. 180 pagina's f 4,75 Andere Welke-koopgidsen Keukens. Badkamers. Tuin. Vloeren. Electr orgels. Hobby gereedschap. Hifi- Stereo en TV/video i Accres Uitgevers Telefoon 02940-18181' „Oud Goud” is in Noord-Holland het derde muziekgezelschap waarin uitslui tend 65-plussers hun partijtje meebla zen. Bejaardenorkesten bestaan al in Hoorn en in de Zaanstreek waar begin zeventiger jaren het Zaans Bejaardenor kest van de grond kwam. „Oud Goud” telt leden uit de IJmondgemeenten, Haarlem, Haarlemmermeer en de Bol lenstreek. Voor oprichting was de direc te aanleiding een tv-uitzending van „Van Gewest tot Gewest” eerder dit jaar waarin de musicerende bejaarden uit Hoorn en de Zaanstreek voor het voet licht kwamen. Grote animator is de heer P. Kops, woonachtig in Halfweg en als instructeur een goede bekende in het wereldje van amateursmusici. Op de openingsochtend verschafte hij Pas sinds vorig jaar heeft het tehuis een erkenning als verpleeghuis. Deze erken ning is op tijdelijke basis en moet elk jaar verlengd worden. Oorspronkelijk begon de Clara-kliniek als Joods kindertehuis. Later werd het een observatieziekenhuis voor geestelijk gestoorden, waarbij de ontwikkeling steeds meer in de richting van de verzorging van geestelijk gestoor de bejaarden schoof. De erkenning als verpleeghuis heeft dit vorig jaar ook formeel vastgelegd. Wel stelde de staatssecretaris destijds als voorwaarde dat enige voorzieningen aan het gebouw getroffen moesten worden. Zo zijn op voorschrift van de brandweer be tere brandwerende deuren geplaatst, die alle met dezelfde sleutel geopend kunnen worden. De centrale verwarming is ver nieuwd en nog enige kleine wijzigingen AUTO RIJSCHOOL In eerste instantie moeten, aldus de op zet, de consultatiebureaus vooi alcohol en drugs (CAD’s) kunnen doorverwijzen naar de „detox” zoals het al door deze instellingen wordt genoemd. Maar ook de huisartsen, GG en GD, de sociaal psychia trische diensten, het Crisis Interventie Centrum en het Algemeen maatschappe lijk werk zouden de mogelijkheid moeten hebben van zelfstandige verwijzing. (Van onze IJmondredactie) IJMUIDEN. Een jaar geleden is bij Hoogovens een begin gemaakt met het per bedrijfsafdeling verbeteren van de ar beidsomstandigheden (Arbom). Daarbij werden arbom-teams in het leven geroe pen die konden beschikken over een bud get van 10 miljoen gulden. De onderne mingsraad van Hoogovens heeft de resul taten van het eerste arbom-jaar nader bekeken en is tot de conclusie gekomen dat het project redelijk aan de verwach tingen voldoet. Wel wordt in een notitie van de O.R. gepleit voor een aanpassing van de huidige arbom-regeling aangezien deze nog te veel lacunes vertoont. De directie van Hoogovens voorzag de arbom-teams bij hun start van 10 miljoen gulden, volgens de o.r. een veel te laag bedrag. Doel van het project was vooral het terugdringen van onaangename werk omstandigheden. Daarbij richtte de aan dacht zich in eerste instantie op de bestrij- Wie voor de kosten van de „centrale detox” moet opdraaien is nog niet geheel zeker, maar aangenomen wordt dat het de ziekenfondsen en particuliere verzeke raars zullen zijn. Voor sommige particu lier verzekerden betekent dit dat zij de behandeling uit eigen zak moeten betalen, als behandeling niet in het pakket van de verzekeraars is opgenomen. Dat wordt dan een dure grap, want nu al wordt gezegd dat de kosten per dag, per bed, op ongeveer vijfhonderd tot zevenhonderd gulden komen. Bij de planning van deze centrale voor ziening speelt ook de vermindering van het aantal ziekenhuisbedden in de regio een rol. Als de ontgifting wordt wegge haald bij de algemene ziekenhuizen, kun nen daar bedden worden ingeleverd, meent men. Ook voor de psychiatrische ziekenhuize moet dit opgaan, omdat bij deze ziekenhuizen eveneens een teveel aan bedden is in Kennemerland. mening van de studiegroep die een opzet heeft gemaakt voor centrale voorziening. Met de nieuwe voorziening moet alle reerst de lichamelijke gewenning van het - gebruik van verslavende middelen wor den doorbroken; voorts moet de roestoe stand worden behandeld en moet worden getracht de verslaafde voor verdere be handeling te motiveren. Dit vervolg komt voor rekening van de andere instellingen van het circuit, is de stelling. Of dit ambu lant zonder dat men wordt opgenomen moet gebeuren of dat klinische behan deling, dit is: bijvoorbeeld in een zieken huis, nodig is, hangt af van de patiënt. De behoefte voor een centrale ontgif- tings- of detoxifïcatievoorziening voor Kennemerland bij het Provinciaal Zie kenhuis wordt geschat op veertien tot (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS. Het Solicentrum aan de Hagelingerweg in Driehuis fungeert als vaste repetitieruimte voor het woensdag opgerichte bejaardenorkest „Oud Goud”. Helemaal in stijl gaf Vel- sens burgemeester P. J. Molenwijk woensdagochtend tijdens een openings- repetitie het startsein met een vierslag op de grote trom, daarmee aangevend het ritme voor de mars „Sons of the Brave”, klassieker voor doorgewinter de amateurmusici. orkestleden en aanwezig publiek inzicht in werkwijze en doelstellingen van „Oud Goud” in zijn kwaliteit van voorzitter. Opzet is amateurmusici tot elkaar bren gen buiten de eigen woonplaats waarbij uiteraard de amateuristische muziekbe oefening centraal staat. 47 amateurmu sici staan momenteel ingeschreven als lid van „Oud Goud”. Gemusiceerd wordt uitsluitend voor „eigen plezier” waarbij luistergenot voor eventueel publiek als tweede mooi meegenomen is. Van het wedstrijdele ment in welke vorm dan ook wordt in de ontwerp-statuten uitdrukkelijk afstand genomen. Geen concoursen dus als jaar lijkse hoogtepunten in het orkestleven. Concerten veelal voor klein publiek moeten de bejaarde musici van „Oud Goud” stimuleren bij de repetities. Bur gemeester P. J. Molendijk speelde in zijn openingstoespraak in op het musiceren voor eigen plezier zoals vastgelegd in de doelstellingen. Daarmee zag hij nieuwe mogelijkheden opdoemen voor een zin volle tijdsbesteding. „Een nieuwe di mensie wordt daarmee toegevoegd aan uw aller voorliefde voor de muziekbeoe fening”. Na het openingsceremonieel bood het gezamenlijk instuderen van marsmu- ziek inzicht in de dagelijkse gang van zaken bij „Oud Goud”. De bezetting be staat uit koperen blaasinstrumenten aangevuld met saxofoons. Voor het in strument zorgen de leden van „Oud Goud” zelf. Te beluisteren zijn op dit moment fagot, hobo, trombone, klarinet, tuba, bas en contrabas. Ook voor slag werk en pauken is een bezetting. Slechts twee dames maken deel uit van het gloednieuwe bejaardenorkest. Dirigent is de heer W. Steijn, oud-kapelmeester van de Hoogovenharmonie. Een woordvoerder van Hoogovens deel de desgevraagd mee dat alle arbom-plan- nen uitvoerig in een stuurgroep, waarin zowel de directie als de O.R. zitting heb ben, besproken worden. „Vertegenwoor digers van het personeel praten ook mee over dit soort zaken en zijn dus in zekere zin verantwoordelijk voor de wijze waar op het geld besteed wordt. Als ze het daar niet mee eens zijn kan dat in de stuur groep kenbaar gemaakt worden,” zo zei de woordvoerder. Volgens secretaris Hans Cornelissens van de o.r. moet de notitie over de arbom-teams niet gezien worden als een aanval op het project. „Wij stippelen alleen de lijnen voor de komen de jaren uit en stellen de prioriteiten wat anders dan nu gebeurt. Het is aan de stuurgroep die wijzigingen ook door te voeren. Wij zien dat Arbom-project wel degelijk zitten al moeten er hier en daar wel wat zaken verbeterd worden,” zo meent Cornelissens. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een reis naar Egyp te om daar op een gemakkelijke ma nier een rijbewijs te bemachtigen is sinds 31 juli een zinloze onderne ming geworden. Een dergelijk docu ment kan namelijk niet langer wor den ingewisseld voor een Neder lands rijbewijs. De rijbewijsreis kan daarom al niet eens meer als gok worden aangeduid, zoals vóór de da tum van 31 juli nog kon. Uit de geleidebrief bij de provinciale be groting van Noord-Holland blijkt, dat van de 1171 Egyptische rijbewij zen die in 1979 ter omwisseling op de provinciale griffie te Haarlem wer den aangeboden er 181 niet door be voegde autoriteiten waren afgege ven. In 380 gevallen is nog geen dui delijkheid. Volgens een beslissing van de Kroon kan een buitenlands rijbewijs voortaan slechts worden ingewisseld wanneer men kan aantonen, dat men drie maanden in het land in kwestie werkzaam is geweest. Ook wanneer men kan aantonen dat het buiten lands rijbewijs beroepshalve werd verworven, kan men dat inwisselen voor een Nederlands rijbewijs. men nog een jaar of vijf de kliniek open kan houden. Eventueel is men bereid om het aantal patiënten geleidelijk aan met zes terug te brengen tot 36. En wat er over een jaar of vier, vijf moet gebeuren: „Dan zal de Clara-kliniek wel gesloten worden. Het gebouw is totaal verouderd. Maar op het gebied van de geestelijke gezondheids zorg is nog veel te doen. Als alle voorzie ningen in de planning werkelijk worden uitgevoerd, blijft er een tekort bestaan aan verpleeghuisbedden voor geestelijk gestoorde bejaarden. In samenwerking met de stichting Samenwerkende Ver pleeghuizen Kennemerland (SVK) willen we gaan bestuderen wat op die plaats mogelijk is. Onderzocht moet worden of nog behoefte is aan een vrij groot ver pleeghuis voor rond 120 bedden, of dat dit helemaal niet meer nodig is. De beschik bare grond is groot genoeg voor een ver pleeghuis van dergelijke omvang.” Als men inderdaad zou besluiten om in overleg met de samenwerkende Kenne- mer Verpleeghuizen over te gaan tot nieuwbouw op de plaats van de Clara- kliniek, denkt de heer Hilarius dat het mogelijk niet eens nodig is eerst de patiën ten elders onder te brengen. „Er zou ge dacht kunnen worden aan een gebouw van drie vleugels met elk veertig bedden. Als de eerste vleugel dan gereed is, kun nen de patiënten overstappen en kunnen de twee andere vleugels gebouwd worden. Maar of dit werkelijk van de grond gaat komen is nog zeer de vraag." Een aantal jaren terug is een aanvraag voor nieuwbouw van de Clara-kliniek, waar op dit moment ruim dertig perso neelsleden werken, afgewezen. Dit kwam gisteravond naar voren tij dens de vergadering van de stuurgroep van het ROGK. Men ziet deze aanvullende centrale voorziening voor het Circuit Ern stig Verslaafden, waarmee men in deze regio het verslavingsprobleem probeert aan te pakken, als noodzakelijk. Op dit moment wordt ontgifting van verslaafden vooral verzorgd door de alge mene ziekenhuizen, waar de benadering echter vooral medisch is. Een vorm van begeleiding van de verslaafden, om te komen tot een verdere behandeling van zijn ziekte ontbreekt vaak, aldus een rap port. Ook het psychiatrisch ziekenhuis Vogelenzang heeft enkele plaatsen be schikbaar voor de eerste behandeling van verslaafden. Het totale aantal mogelijkhe den voor opvang is nog zeer beperkt, is de ding van lawaai, hitte, stofoverlast en fy siek zwaar werk. In de notitie van de O.R. wordt opge merkt dat er een jaar geleden bij het personeel verwachtingen zijn gewekt. De ze zijn, zo blijkt nu, niet voor alle werkne mers uitgekomen. Zo heeft de O.R. gecon stateerd dat er met name in de niet-pro- duktie gebonden afdelingen veel onver vulde wensen bestaan. „Aan hun minder goede werkomstandigheden wordt nage noeg „niets” gedaan. Voor hun prioritei ten wordt geen geld beschikbaar gesteld uit de arbom-pot, de produktie gaat voor” zo valt in de notitie van de o.r. te lezen. zestien bedden, die per patiënt maximaal drie weken bezet mogen blijven. Mocht er, zo werd gisteravond gezegd, in de aan loopperiode ruimte „over,’ zijn, dan tonen instellingen uit andere regio’s ook belang stelling voor de nog open behandelplaat- sen. Gedacht wordt hierbij aan Alkmaar en omgeving en Zaanstad. Zeker als je moet af rijden Wim Kesteloo krijgt een model van de F 16 aangeboden door personeelschef van Fokker drs. Van Bruggen (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. De 22-jarige Wim Kes- I teloo uit Halfweg, werd woensdag de 1000ste nieuwe medewerker van Fokker B.V. die dit jaar is aangenomen bij het Bedrijf Schiphol. Drs. E. van Bruggen, adjunct-directeur Personeels- en Sociale Zaken bood het nieuwe personeelslid een F-16 vliegtuig model aan. De heer Kesteloo zal bij de F- 16 gronddienst van Fokker’s Vliegbedrijf te werk worden gesteld. Na zijn opleiding aan de Anthony Fokkerschool te’ Den Haag, vervulde hij zijn dienstplicht bij de Koninklijke Luchtmacht en liep ruim een jaar stage bij Fokker. De sterke toename in de produktiewerk- zaamheden voor de Fokker F 27 Friend ship, de Airbus A300 en de F-16, hebben geleid tot een sterke vraag naar nieuw personeel en als gevolg daarvan tot inten sieve wervingsakties. De grote groep nieu we medewérkers werd vooral aangetrok ken voor het Produktiebedrijf Schiphol, de ontwikkelingsafdelingen (ook F 29-pro- jekt) en de verkoopafdeling van Fokker. Ruim meer dan de helft van deze 1000 medewerkers kwam op een nieuwe ar beidsplaats terecht. De opleiding van de nieuwe Fokker- mensen is tenminste L.T.S. terwijl de jon geren nog bijgeschoold worden op de ei gen Bedrijfsschool. Deze leidt op tot en met het Bemetel-examen. Er zijn thans 130 leerlingen. De andere instromende medewerkers krijgen verkorte bijscho lingen. Fokker heeft niet te klagen over de grote aantallen sollicitanten die zich aan melden voor de nog bestaande circa 400 vacatures. Toch is er nog een nijpend gebrek aan de „echte vakman”, dat wil zeggen geschoolde plaatwerkers, frezers en draaiers. Deze vacatures zijn moeilijk te vervullen in eigen land. Fokker biedt thans in Nederland werk aan bijna 9000 mensen, van wie er onge veer 5000 werkzaam zijn op Schiphol. Burgemeester Molenwijk roert de trom bij de officiële start van het bejaardenorkest Oud Goud

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9