„Probeer of de motorpolitie nog zo hard rijdt, als je er een balk onder schuift” ■r de metro in 7 Laatste waarschuwing voor boeren in Landelijk Noord Gulle gevers in de stad Woongroepen kunnen huren »en Fiets mag mee ers. ;te lid 00 een at u atu im AMSTERDAM Ploertendoders 53 lëssëSëSSS „Dood aan de Krakers” Bij alles wat het Amster damse gemeentebestuur met de stad zelf te stellen heeft komen ook nog eens problemen die op het eer ste gezicht ver buiten de stadsgrenzen zijn gelegen. Amsterdam Landelijk Noord, de groene long ach ter de IJsselmeerdijk, moet groen blijven en dat vereist hardhandig ingrijpen van het stadsbestuur. Het bela den begrip „ontruiming” kan binenkort wel eens van toepassing worden op dit stukje Waterland, want tientallen illegale kampeer ders zijn niet van zins hun boeltje te pakken. De illegale radiozender de Vrije Keyser heeft zich maandagavond en -nacht weer naar hartelust in de ether gestort. Opnieuw ver vulden de zendpiraten van uit de gekraakte Grote Key ser aan de Keizersgracht de rol van adviseurs en tipge vers tijdens de rellen in de hoofdstad na de ontruiming van de Vogelstruys. Tips voor krakers, sympathisan ten en betogers wel te ver staan om de strategie van de politie te doorzien en de mo biele eenheden te vlug af te zijn. h Amsterdam maakt ernst met opdoeken illegale campings (Foto Lex van Rossen) De metro wordt aantrekkelijker nu de fiets moe mag. L Programmamakers van de zendpiraat actief in de gekraakte Grote Keyser Een door de krakers zelf gemaakte opname. een ME-er”. En: „Hallo, de motor politie rijdt nu keihard door de Kal- verstraat. Proveer of ze nog zo hard rijden wanneer je er een balk onder schuift”. De politie beschikte over manne tjes om de bewegingen van de rel- lenmakers in de gaten te houden, maar via de Vrije Keyser werd mel ding gemaakt van elke troepenver plaatsing van de Mobiele Eenheid. beetje verbaasd over de drukte die de gemeente maakt. Hij zegt dat de tientallen zomerverblijven op zijn terrein aan hemzelf toebe horen en dat er niemand meer woont. Hij wil definitief met de verhuur kappen. Mevrouw Spelt: „We zijn aan het opruimen, want de meeste bewoners zijn al ver trokken. Er is niets aan de hand”. De gemeentelijke dienst Her huisvesting gaat een proef nemen B. en W. van Amsterdam heb ben besloten om met onmiddellij ke ingang bij wijze van proef toe te staan dat reizigers hun fiets kunnen meenemen in de metro. Als regel geldt dat drie personen een vierkamerwoning mogen be trekken en vier personen een vijf- kamerwoning. Het komt erop neer dat elk lid van de groep een eigen kamer heeft en dat woonkamer, keuken en badkamer als gemeen schappelijke voorzieningen gel den. Alle huurders zullen hoofde lijk aansprakelijk zijn voor de vol ledige huur. Minder soepel is de gemeente Amsterdam voor de kampeerders die echt in het wild en dus illegaal voor een zomerverblijf in Water land hebben gezorgd. Zij moeten zo snel mogelijk het veld ruimen. Deze kampeerders zijn een aantal jaren geleden ingegaan op het aanbod van boeren om op hun land te komen staan. De betref fende boeren hadden hun vee ver kocht en zagen meer brood in wat de kampeerders zouden opbren gen. Vijf jaar geleden al heeft de gemeente eens het land van boer W. Spelt ontruimd, de grootste il legale kampeerplaats in Landelijk Noord. De gemeente bleef met de boer in de clinch liggen omdat hij nieuwe kampeerders op zijn land toeliet. Spelt maakte er nu volkstuintjes annex camping van. Zijn terrein is van alle kanten in het landschap De ambtenaren van Bouw- en Wo ningtoezicht zijn blijkbaar niet precies op de hoogte van de jong ste gebeurtenissen op het land van boer Spelt. De woordvoerder: „Volgens ons worden de bouwsels gebruikt. Als Spelt zegt van niet dan willen wij hem als gemeente de helpende hand bieden bij het ontruimen”. Dat gaf nogal eens verwarring zoals de oproep aan het publiek om naar het pand Herengracht 396 te trek ken voor een kraakactie. Prompt verscheen ook de politie ter plaatse, maar daar bleek niets aan de hand te zijn. Een van de laatste adviezen van de Vrije Keyser aan het volk op straat was de komende dagen voor zichtig te zijn voor arrestaties. De zender: „Er zijn veel foto’s genomen en films gemaakt. Zorg dat je niet herkend wordt, draag je haar an ders, verf je snor of scheer hem af’. De programmamakers toonden zich uiterst bezorgd over de nabije toekomst vanwege het harde optre den van de politie op maandag: „Dit geweld hebben we nog niet eerder van de politie meegemaakt. Het is een nieuwe ontwikkeling. Wij zullen ons op de toekomst moeten beraden om de politie lik op stuk te geven”. Het CPN-raadslid Clerx had hier op aangedrongen. Per metrotrein is een toegang voor fietsen gere serveerd, aangegeven met stic kers. Het is niet de bedoeling dat brom- of snorfietsen mee de metro ingaan. Er gelden wel enkele voor waarden: de fiets mag in de metro niet worden losgelaten, op de sta tions mag niet worden gefietst, aangerichte schade (krassen of zo) is voor rekening van de reiziger en tenslotte dient voor de fiets een bedrag betaald te worden gelijk aan de vervoerskosten van een kind. Sinds kort kunnen ook ge handicapten met hun rolstoel de metro in. Zij maken van dezelfde ingang gebruik als de fietsers. met de verhuur van dure huurwo ningen aan groepjes van drie of vier jongeren. Dit is een voorstel geweest van de Amsterdamse Fe deratie van Woningcorporaties. In de praktijk blijkt dat urgente wo ningzoekenden niet in staat zijn dit soort dure huurwoningen te betalen. Het gaat om woningen die kaal meer dan 300 gulden per maand moeten opbrengen. In aan merking komen bij de dienst inge schreven woningzoekenden van 18 tot 25 jaar, minstens twee jaar ingeschreven in het bevolkingsre gister en met een inkomen dat beneden de ziekenfondsgrens ligt. Landelijk Npord heeft een be stemmingsplan dat ongewenste ontwikkelingen in dit gebied moet tegengaan. Jaren geleden werd duidelijk dat het unieke natuurge bied naar de knoppen ging. In de ongerepte, pure polder rezen au tosloperijen als paddestoelen uit de grond, er werd afval gestort op ontoelaatbare plekken, het water raakte verontreinigd en steeds grotere stromen auto’s wrongen zich in de weekeinden door de middeleeuwse gehuchten en over weggetjes die bedoeld zijn voor paard en wagen. Tenslotte was er een wildgroei aan zomerhuisjes en stacaravans. De sloperijen zijn verdwenen, er wordt bijna geen afval meer ge stort en het autoverkeer is inge damd. Het Kinselmeer, gelegen men wordt. De minister van justitie heeft gezegd een dergelijke actie niet los te kunnen zien van een ontruiming van de Groote Keyser zelf, want eventjes verwijderen van de apparatuur is niet mogelijk, ge let op de fortificatie van de ge kraakte grachtenpanden. Hoe storend is de Vrije Keyser bij rellen in de hoofdstad, wat wordt er gezegd en wat niet? Om dat te we ten te komen stemde uw verslagge ver maandagavond af op de FM- band ergens tussen de 101 en 102 meter. Een kleine bloemlezing uit het programma. Net als op de roerige dertigste april heeft de Vrije Keyser met een nonstop-uitzending de politie danig in de wielen gereden door het ver klappen van nieuwe taktische foef jes van de ME en het dirigeren van publiek van plaats naar plaats. Ka merleden (DS’70 en WD) hebben onlangs aangedrongen op het on schadelijk maken van de zendpi raat, net zoals elke andere zendpi raat door de PTT uit de lucht geno- De zender vervolgt de samenvat ting van een roerige dag die nog lang niet ten einde is: „We hebben gezien dat er vanaf het dak van V. en D. stenen naar de demonstran ten gegooid zijn. Er zijn ook groep jes neo-fascistische jongeren op straat met hele harde uitspraken tegen de kraakbeweging. We ver moeden dat ze uit West komen. Let ook op de nieuwe taktiek van de politie voor het maken van arres tanten. Je wordt gevolgd tot je in de buurt van een politiebus staat, dan wordt je gepakt. Denk straks om het terugtrekken, doe dat niet al leen, blijf in groepjes en kijk of je niet gevolgd wordt. Op Rokin liepen de stillen teveel in de kijkerd, ze hebben toen pistolen getrokken. We zijn ook nog naar het paleis van klassejustitie geweest en hebben daar wat stenen gegooid. Ook zijn er in de Leidsestraat ruiten inge gooid van luchtvaartmaatschappij en uit fascistische regimes, zoals Zuid Afrika en Argentinië. Bij de ambtswoning van de burgemeester zijn mensen met politiebusjes het water ingereden. Wij zijn benieuwd of er morgen op het nieuws komt dat de politie weer zo beheerst heeft opgetreden”. zichtbaar, ziet er niet bijster geor dend uit en telt zeker vijftig huis jes en caravans. De wat bouwval lige campings aan het Kinselmeer zijn er om hun onopvallende lig ging bepaald heilig bij. Vorig jaar kregen de nieuwe huurders van boer Spelt opdracht te vertrek ken. Zij maakten een vuist mid dels de tuindersverfeniging Blijk- meer, kregen uitstel en mochten verhuizen naar een voorlopige stek op Zeeburg. De dienst Bouw- en Woningtoe zicht heeft nu sterk het idee dat Spelt opnieuw huurders heeft aangetrokken, want de bouwsels zijn rustig blijven staan. De boer hangt een ontruiming boven het hoofd, net als de andere boeren die in Landelijk Noord illegaal kampeerplaatsen verhuren. De gemeente gaat er serieus tegenaan in het hele gebied, maar zegt geen De Vrije Keyser: „De politie kwam de Vogelstruys binnen met hamers en ploertendoders. Er zijn zes arrestanten afgevoerd die eerst in het pand afgetuigd zijn. Een po ging tot herkraken in niet gelukt. Volgens de politie waren er molo tovcocktails, maar dat is niet waar. Buiten begon de politie met braak- gas te schieten. Er werd gericht op demonstraten geschoten. De arres tanten zijn naar Haarlem vervoerd. Bij de gevechten op straat hebben we ME-ers tegen de chauffeurs van de busjes horen zeggen: rij ze dood, rij ze dood. Er zijn barricades opge worpen bij Spuistraat, Dam en Ro kin. Vanaf kwart voor zeven is er tussen het Ijsselmeer en de dorp jes Durgerdam, Ransdorp en Ho- lysloot kent al meer dan twintig jaar kleine nederzettingen van zo merhuisjes. De gemeente heeft de bewoners daarvan altijd opgela den met de schijn van illegaliteit, omdat ze niet in het bestemmings plan pasten. De oevers van het Kinselmeer moesten vrij komen voor dagjesmensen en de kam peerders werden op papier bij el kaar gezet op een groot veld vlak bij Durgerdam. De Kinselmeer- kampeerders hebben zich hier al tijd fel tegen verzet en een jaar geleden heeft de gemeente toe stemming gegeven om te blijven. Met deze restrictie dat oude huis jes niet door nieuwe vervangen mogen worden en dat er geen op volgers komen voor de bewoners van nu. De kampeerders aan het Kinselmeer moeten dus uit sterven. Af en toe werd de samenvatting van de zendpiraat onderbroken voor korte mededelingen zoals: „Wij zien het niet zitten dat mensen van de stadsreiniging bij hun werk worden aangepakt. Pak dan liever Het grootste gedeelte van het avond was gevuld met punk-, rock en reggae-concerten. Om de paar minuten deelt een wat monotoon pratend manspersoon het laatste nieuws mede, zo dat er is. Soms verzorgt een meisje de berichten stroom. Later op de avond gaf de Vrije Keyser een samenvatting van de gebeurtenissen vanaf vijf uur. Op dat tijdstip werd iedereen opge roepen naar de Vogelstruys te ko men. vanwege groot alarm. veel meer ME de stad binnengeko men. Nog even over die Engelse bewoners van de Vogelstruys die aangifte deden van huisvredebreuk en mishandeling: het pand was niet bewoond en die mensen is geen De programmamakers in de Groote Keyser moeten wel honger en dorst gekregen hebben van de uitzendingen, want regelmatig werd opgeroepen voedsel en drank te komen brengen. Laat op de avond werd de Vrije Keyser ge stoord door een andere zendpiraat die onder meer de kreet „Dood aan de krakers” de ether inzond. De storing was van korte duur, volgens de krakers „omdat ze toch weinig kans maken met hun vermogen van twee Watt”. De grens tussen ernst en grap penmakerij is in Amsterdam niet altijd even duidelijk zichtbaar. Dat kan wel eens tot angstige mo menten leiden bij degenen die daarvan het mikpunt zijn. Wat te denken van bijvoorbeeld een re cente uitdeelactie in de hoofdstad waarbij de gulle gevers kinderen niet oversloegen. Een op een sui kerzakje gelijkend mapje bevatte een geelgekleurde, langwerpige capsule. Op het zakje de tekst: „Deze psycholette kan in combi natie met Valium, Librium en an dere psychopharmaca de levens vaardigheid beïnvloeden”. Ver standige kinderen namen zakje plus inhoud mee naar huis om hun ouders te raadplegen. Ook de poli tie werd ingelicht. Het is dit jaar voorgekomen dat vriendelijke lie den dit soort zakjes met als in houd een verdovend middel speci aal bij wat oudere kinderen uit deelden met de bedoeling ze aan een of andere verslaving te helpen. De onderhavige „psycholette” was bedoeld als grap. De capsule bestond uit drop en op het zakje staat de verwijzing Mozes en Aa- ronkerk, alwaar een „psycholari- um” is gevestigd en tevens de uit nodiging een bezoekje te brengen. Jan Ruiter van het Mozeshuis, dat de verantwoording heeft voor wat er in de kerk gebeurt: „Dit uitde len in de stad maakte deel uit van de Week voor de Psychiatrie” die hier gehouden is. De oude krank zinnigenwet die nog steeds geldt en de toestand in inrichtingen werden aan de kaak gesteld. Dat psycholarium was een ludieke toe stand waar publiek welkom bij was. Het was een soort van paro die op de verpleegkunde”. haar gekrenkt. Er zijn nu ook be drijven aangevallen die een twijfel achtige rol vervullen bij de stads vernieuwing in Amsterdam zoals makelaar Gerard W. Bakker, de Bijenkorf en de AMRO-bank”. Een aantal boeren in het landelijke gebied van Amsterdam-Noord zien meer brood in het illegaal verhuren van kampeerplaatsen. Enkele vechtersbazen gaan een politiebus met ijzeren staven te lijf op het Singel bij de Vogelstruys. De Vrije Keyser adviseerde de betogers in groepsverband te opereren. heksenjacht op kippenhokken te willen. Een woordvoerder van de dienst: „Boer Spelt is de grootste illegale verhuurder. Daar wordt mee begonnen. Spelt heeft vrijdag een laatste waarschuwing van ons gehad. Daarna komen de andere boeren in het gebied aan de beurt”. Boer Spelt zelf toont zich een onder redactie van Theo van der Kaai) ..V i

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15