Simpel verhaaltje met puur-spectaculair slot haarlem cimsterdcim Fenomenale speciale effecten in Disney’s perfecte Black Hole film Charlotte: on-Nederlandse kwaliteit s I Festivalpubliek Venetië uitgesproken enthousiast over productie Frans Weisz laar tra int Ml: ft All the President’s men verboden in Indonesië Ml 16 17 19 8 0 FILM I I I 1 t door Hein Kropman -VRIJDAG 12 SEPTEMBER choice hich CH” g size -r Eén ding staat als een paal boven water: het allernieuwste science ficti on-project uit de Disney-studio’s Het Zwarte Gat (The Black Hole) ziet er werkelijk fantastisch uit. Wat de afde ling speciale effecten in de studio’s in Burbank in elkaar heeft weten te zetten is fenomenaal. Er is zelfs voor de filmopnamen een nieuw camerasys teem ontworpen en gebruikt, het ACES-systeem (Automated Camera Effects System), een revolutionair ont werp, dat in staat is de speciale effec ten briljant over te laten komen. Het systeem werkt perfect en zo ziet de film er ook uit. door Pieter van Lierop tobaeeos hi hii Bl n. Tel. Tl Ernest de robot Vincent in The Black Hole van shirts 38 zw >903 19- r. uur. Scène uit Charlotte. 167? 159 nu' 4 4 I I Het verhaaltje is erg simpel, gewoon de goeden tegen de kwaden, waarin natuur lijk de goeden overwinnen, maar met een toch wel verrassend en puur-spectaculair slot. De bemanning van het ruimteschip Pa lomino komt bij toeval aan boord van de Cygnus èn achter het geheim van Rein hardt. De laatste zet zijn legers van robots in, om de ruimtevaarders die het niet met hem eens zijn het zwijgen op te leggen, maar dank zij het vernuft van vooral Vincent overleven onze helden vrijwel alle laserstraalveldslagen. ruimtevaartuig heeft hij menselijke ro bots gemaakt en enorme legers echter mechanische creaturen moeten hem be schermen. en wel- met op Als U even I l t Het Zwarte Gat draait om het mysterie van zo’n gat in het heelal, een geïmplo- deerde ster die een enorm krachtveld ont wikkelt en als een soort ruimtestofzuiger functioneert. Als een enorme „draaikolk” slaat zo’n verdwenen ster een gat in de rand van het universum en wat zich daar achter bevindt is de vraag die de dolge draaide dr. Hans Reinhardt (Maximilian Schell) al meer dan twintig jaar bezig houdt. Hjj weigerde dan ook terug naar de aarde te keren toen hij daar opdracht voor kreeg en bleef met zijn enorme ruim teschip Cygnus aan de rand van zo’n enorm Zwart Gat zweven in een poging aan de andere kant te komen. Nou heeft die Reinhardt een nogal misdadige inslag; van de rest van de bemanning van zijn mijdelijk grote historische relevantie in gekleurd. (Van onze kunstredactie) Behalve Black Hole die in Amsterdam op het Rembrandtpleintheater en in City 1 te zien is (zie elders op deze pagina) zijn er nog vijf andere Amsterdamse premiè res deze week. HH-MBIK URN ÏIERUINO In Tuschinski 4 is Nick Carter in Praag te zien; in Cinema International draait een nieuwe thriller van David Lowell Rich, getiteld Groene ogen in de nacht (Eye of the Cat). Hoofdrollen worden gespeeld door Eleanor Parker, Michael Sarrazin en Gayle Hunnicut. GAST privé- slegen- i 11.00 avonds ■ir. Tel. (Van onze kunstredactie) Behalve de nieuwe science-fiction pro- duktie van Walt Disney Studio’s, The Black Hole, die in Luxor te zien is, heeft het Haarlemse bioscoopprogramma nog enkele andere nieuwe films te bieden. 513090 ir. wel- mkjes, ssende leid in privé- De kosten van alleen al die door Ellenss- haw ontworpen „speeltjes” bedroegen meer dan tachtig miljoen gulden. De sympathie én de dreiging in Het Zwarte Gat gaat ook zeker niet uit naar de acteurs van vlees en bloed, maar naar de optredende robots, waarvan Vincent, éen haast menselijk reagerende medestander van de „goeden” de hoofdrol speelt. Die Vincent is werkelijk een uitstekend „ke reltje”, die heel wat klusjes opknapt voor zijn aardse vrienden, maar buiten dat is het een laserstraalscherpschutter en dat geeft ook weer heel wat fraaie staaltjes vuurwerk te zien. Onder leiding van super-trucage-beden- ker Peter Ellenshaw, de man die ook achter Star Wars stond, en als een ware tovenaar de meest spectaculaire en ver rassende toestanden uit zijn trukendoos wist te toveren, werden decors en ruimte schepen gecreëerd, die hun weerga (nog) niet hebben. Boontje, in dit geval dus de doorge draaide Reinhardt, komt om zijn loontje en het resterende deel van de Palomino- bemanning vlucht met een reddingsraket van het in stukken en brokken uiteenval lende ruimteschip. Alleen gaat die raket niet richting aarde, maar dwars door het Zwarte Gat... Met nogal wat acteurs van naam, Antho ny Perkins, Robert Foster, Joseph Bot toms en Ernest Borgnine blijft het simpele verhaal overeind, maar de indrukwek kendste bijdrage aan het Zwarte Gat komt toch uit de speciale-effectenhoek. Want nogmaals, dat is de kracht van de film. En in Zuid-Frankrijk is er de ervaring van haar in crisis terechtkomende groot moeder bij Hitlers gebral over de radio en de daarna volgende zelfmoord van de oude vrouw. Maar vanuit onze weten schap Wat zich verder aan gruwelijke his torische feiten voltrokken heeft, is de be studering van dit ene particuliere mensen leven al aangrijpend genoeg. Weisz en Judith Herberg (die het scenario geschre ven heeft) kunnen niet genoeg geprezen worden voor hun subtiliteit en terughou dendheid. Zij hebben ook niet echt Char lottes leven verfilmd, maar meer Charlot tes ervaringen, voor zover die van directe invloed zijn geweest op haar kunst. Maar vanuit bijvoorbeeld alleen al de zelfmoor den van haar eerste moeder en van haar grootmoeder en de ervaringen in nazi- Duitsland, zijn die gouaches met onver- a ra 5’ 3 0 rt. Tel. gaise Ann had. In het heden van de film, ontmoeten de vrouwen elkander weer, nu beiden getrouwd, en trachten die mooie dagen van hun lesbisch-getinte verhou- ding te herhalen. Door een slecht scenario verloopt de film uiterst moeizaam met zweverige dialogen van het ene vage mo- ment naar het andere. Het overige programma blijft dus onge wijzigd met de nachtvoorstelling van The ippara- Outlaw Josey Wales in Palace, Zombies in voorra- Haar- aken. Frans Hals, Het Omen (nachtvoorstelling) in Luxor, Caligula in Lido, Ten in Studio, en Jerry Lewis in Roxy. Voor de kinderen is er Jungle Book in Studio en een nieuw avontuur van de Dikke en de Dunne als eilandbewoners in Palace. De kracht van de film zit primair in de uiterst doordachte en beheerste beper king van het thema. De verschrikkelijke dreiging wordt voelbaar gemaakt vanuit de beperkte waarneming van Charlotte zelf. Ze ziet in Berlijn de uniformen op straat en hoe haar vader een keer thuis komt als hij door de nazi’s onder handen is genomen. De film fourneert daar dan slechts een enkel kort en buitengewoon gestileerd, maar desalniettemin perfect werkende impressie bij van de Kristal- nacht. an. Wi) goed. White ■2 uur reuze als filosofische zin, haar mentor geweest is. In 1939, als de hel in Duitsland op het punt staat in grootste hevigheid uit te breken, wordt ze naar haar grootouders in Zuid-Frankrijk gestuurd, waar ze alle energie en obsessies waar ze over beschikt investeert in haar beeldende kunst, die „leven of theater?” als bindend motto heeft en doortrokken is van vooral de samenhang tussen liefde en dood. De vlucht naar de Middellandse Zee blijkt dan niet ver genoeg te zijn geweest en de film stopt op het moment dat ze op de trein stapt, terug naar het nazi-regime dat haar zal vermoorden. s Art Garfunkel, vroegere partner van Paul Simon, speelt de hoofdrol in Bad Timing. Regie Nicolas Roeg (Alhambra 1). atingen :T! J. is ver- ir Post maal In Tuschinski 1 draait een nieuwe wes tern, getiteld The Ling Riders. Onder re gie van Walter Hill is het bijna een familie- affaire geworden met in de hoofdrollen David, Keith en Robert Carradine, James en Stacy Keach en Dennis en Randy Quaid. JAKARTA (Reuter). De Indonesi sche autoriteiten hebben vertoning van de bekroonde Amerikaanse film All the President’s men op een deze maand te houden festival van Amerikaanse rol prenten verboden. Volgens een officiële woordvoerder is dit om politieke redenen gebeurd. De film, met Robert Redford en Dustin Hoff man in de hoofdrollen, geeft weer hoe twee journalisten van de Washington Post het Watergate-schandaal aan het daglicht brengen en zo president Richard Nixon ten val brengen. Over ruim twee jaar moeten in Indone sië presidentsverkiezingen worden ge- houden. Tegenstanders van president Su- iZ. harto hebben gewag gemaakt van corrup- tie in zijn regering, maar het staatshoofd ZL heeft dit met klem ontkend. Blijft nog te vermelden de nieuwe film van regisseur Jean Charles Tachella (vooral bekend voor zijn Cousin Cousine) getitel II y a longtemps que je t’aime (Liefde duurt het langst). Jèan Carmet en Marie Dubois spelen de hoofdrollen in deze film die thans in De Uitkijk wordt vertoond. Stu^nt pitten compl ZEG- m. Tel In Cinema Palace staat een zeer recente griezelfilm op het hoofdprogramma. In When a stranger calls van Fred Walton, speelt Carol Kane een meisje dat een avond oppast in een grote villa. Zij krijgt daar te maken met een pathologische kin- En met het vermelden van dat speciale- effectengedoe is ook meteen de grote kracht van Het Zwarte Gat verklaard, want al dat oogverblindend moois werd gebruikt in een verhaaltje dat bol staat van oubolligheden. Toch zitten er vaak best spannende scènes in de door Gary Nelson geregisseerde film, maar die ko men alleen voort uit schokeffecten en nooit door de wendingen in het script. Een andere belangrijke kwaliteit van de film is de ongelooflijk fraaie vormgeving van Charlotte. Afgezien van de geslaagde esthetische compositie (rationeel geeft het op-en-neerspringen in de tijd enige pro blemen), dient van de fotografie (Jerzy Lipman en Theo van de Sande) te worden gezegd dat niet eerder zoiets oogstrelends onder een Nederlandse regisseur tot stand werd gebracht. En niet de geringste lof dient gegeven te worden aan het adres van de cast: Birgit Doll (met voornamelijk „stil” acteren, heel ontroerend als Char lotte), Claudius-acteur Derek Jacobi (de minnaar), Elisabeth Trissenaar (de stief moeder), Birgitte Horney (grootmoeder), Max Croiset (vader), zonder uitzondering zijn ze perfect in hun spel, dat echter enigszins beknot wordt door hun te frag mentarische optredens. In een meer door getrokken dramatische aanpak hadden ze zich nog beter kunnen ontplooien. Maar me dunkt, dat hetgeen er werd bereikt al zeer veelbelovend mag heten voor de Ne- derlande première komende winter. Tijdens het festival in Venetië was het schandaal rond het kleurenmate- riaal van Éastman-Kodak een heel heet hangijzer. Cineast Martin Scor sese heeft ontdekt dat de kwaliteit van de huidige Eastmanfilms infe rieur is. Ze plegen in angstwekkend tempo te verbleken. Kleurenfilms die veertig jaar geleden zijn gemaakt, zijn nog briljant, maar die van slechts tien jaar geleden zijn soms al volledig rose. Het is maar dat u het weet, maar deze zelfde vervaging bedreigt ook uw eigen 8-mm-films en vakantiefoto’s. Scorsese heeft in Venetië een lezing gegeven met demonstratie en dat was nogal alarmerend. Inderdaad. Zelfs de kleurenfilms die de NASA op de maan heeft laten maken met de Apol- lovluchten, zijn intussen nagenoeg monochroom geworden. Scorsese mo biliseert nu zijn collega’s in een pro testactie en zo ongeveer iedere belang rijke filmer ter wereld heeft zich al achter die actie geschaard. VENETIË. Toen maandag de balans was opgemaakt van de Mostra Internaziona- le del Cinema, zoals het Venetiaans filmfestival officieel heet, liepen er een paar Nederlanders een tikkeltje beteuterd rond over het Lido. De meest beteuterde was regisseur Frans Weisz, wiens film Charlotte onvermeld was gebleven op de zeven lijsten met bekroningen die in de persruimten waren uitgedeeld. Een echt sterke Gouden Leeuw-kandi- daat was Charlotte niet geweest, maar een dag eerder was het toch een werkstuk gebleken waar het gewone festivalpubliek uitgesproken enthousiast op gereageerd had, met zelfs een langdurige staande ovatie. En trots mag Weisz toch wel blij ven op die film, die in februari 1981 zijn Nederlandse première gaat beleven. Charlotte beschikt over een aantal kwali teiten, die zonder overdrijving van sen on-Nederlands hoog niveau zijn. En Weisz incasseerde zijn teleurstelling tenminste met grotere waardigheid dan Glauber Rocha, die eerder tijdens het festival al kans gezien had publiek en pers te schofferen, maar na de prijsuitreiking nog eens met veel misbaar ook de juryle den in zijn toorn is gaan betrekken. Waar bij hij het voor elkaar kreeg om in zijn pure eentje het verkeer op de strandbou- ievard van het Lido over een halve kilo meter lam te leggen. Die man is nu dus echt „een geval” geworden. Maar Frans Weisz houdt in elk geval de troostende herinnering over aan een geestdriftig onthaal in de uitverkochte hoofdzaal van het Festivalpaleis en een vrijwel unaniem gunstige pers in de Itali aanse kranten. Zijn film met Neder lands, Duits en Italiaans geld opgenomen in Berlijn en aan de Rivièra gaat over Charlotte Salomons, een joods meisje, dat op 26-jarige leeftijd in 1943 is omgekomen in Auschwitz. De film schrijft in het kader van een soort noodlotstragedie haar ontwikkeling naar de volwassenheid als mens, maar eigenlijk meer nog als kunstenares. Zij heeft een erg mooi en belangwekkend oeuvre nagelaten aan gouaches, die straks in februari ook in Nederland zullen wor den geëxposeerd. De film schetst haar Berlijns-joodse milieu van afkomst, voor al toegesneden op de gecompliceerde ver houding met haar tweede moeder, een operazangeres; en nog sterker, op haar relatie met een pianist, die. zowel in amou- A/aaru I 023- dermoordenaar die zijn plannen via tele foontjes kenbaar maakt. Enkele jaren la- ter, als Carol zelf kinderen heeft, herhaalt zich hetzelfde gruwelijke avontuur wan- neer deze moordenaar alweer inmiddels “il ontsnapt is uit de psychiatrische kliniek. In het eerste deel van de film weet Walton een ijzingwekkende thrillersfeer aan te houden, die in het tweede deel verloren gaat door het betreden van te veel zijpaden. Twee bioscopen hebben hun program ma in de nachtvoorstelling veranderd. In Roxy Theater is de zeer bekende en vaak terugkerende Chinatown van Roman Po lanski ingelast en in Studio draait de voor Haarlem geheel nieuwe film Moments. Met als ondertitel A Love that has no beginning, has no end, is Moments een Frans-Israelische co-produktie, geregis seerd door Michal Bat-Adam die ook de vrouwelijke hoofdrol voor haar rekening neemt. Bat-Adam is een Israëlische vrouw die vijf jaar geleden in Jerusalem een jrant gepassioneerde vriendschap met de Fran- 31 y fill 1 (ADVERTENTIE) PtTIR SIUYVESANT &x <4^4 X X X

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17