Vakbonden op symposium Derde Wereld armer door dure energie Aannemers: omzet in Afrika tegengevallen Lege kerncentrale kwelt Oostenrijkers RSV-concern 99 Pensioenfonds: Verordening in Net als in Midden-Oosten Vervoersbond Amsterdam tegen hinder bedrijven Elsevier-NDU ziet winst Atoomkwestie weer opgerakeld scherp dalen Ook zomertijd in Zwitserland Problemen bij export kalfs vlees Italië kreeg meeste overheidssteun start boycot Ghanese schepen WIR-premie bij nieuwbouwplannen Courtageregeling moet duidelijker” ,,Meer financiële hulp nodig" 1 4 F W 23 1980 ECONOMIE VRIJDAG 12 SEPTEMBER S. (Van onze redactie economie) BRUSSEL. „Er is drin gend behoefte aan een ge meenschappelijk bouw- en huisvestingsbeleid binnen de Europese Gemeenschap. Een van de belangrijkste dingen die moeten gebeuren is het voeren van een middellange termijnpolitiek waardoor de continuïteit in de bouw beter wordt gewaarborgd” F (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) Dringend behoefte aan bouwbeleid EG Het lijkt er nu op dat de hele atoom kwestie, die blijkbaar dood was na de WENEN. Te Zwentendorf aan de Donau, ten noordwesten van Wenen, staat een gloednieuwe kerncentrale van staal en beton ongebruikt omdat twee jaar geleden de Oostenrijkers tegen het gebruik van kernenergie hebben gestemd. Dat blijkt uit een enquête, gehouden onder de leden van de Vereniging van Nederlandse Aannemers met belangen in het Buitenland (NABU). In totaal namen 21 bedrijven aan de enquête deel. Vertragingen en het niet doorgaan van opdrachten wordt als de oorzaak aange geven van het achterblijven van de omzet ten in genoemde gebieden. Voor dit jaar wordt een totaalproduktie van ruim 7 miljard gulden verwacht. Voor het Mid den-Oosten rekenen de aannemers op een RIJSWIJK (ANP). Na de varkens vleesexporteurs, die door veterinaire con trolemaatregelen al maandenlang proble men hebben bij hun afzet naar Italië, zijn vorige week ook de Nederlandse kalfs- vleesexporterus in dat land op moeilijkhe den gestuit. In de bestuursvergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees zijn hierover mededelingen gedaan. Een opiniepeiling in mei gaf als resul taat dat 58 procent van de kiezers dan Omdat de regering bepaald heeft dat de atoomkwestie een grondwettelijk vraag stuk en niet slechts een politiek punt is, zal er in het parlement een tweederde meer derheid moeten komen voor het houden van een nieuw referendum. Wanneer de bevolking dan voor stemt, zal voor intrek king van de huidige wet opnieuw een tweederde meerderheid nodig zijn. HEERLEN (ANP). Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) in Heer len vindt dat de pensioenfondsen die zich in Nederland op de bouwmarkt bewegen in aanmerking moeten komen voor de premies van de Wet op de Investeringsre- kening (WIR). De fondsen zijn nu van deze premies uitgesloten, waardoor de animo om te bouwen niet erg groot is. In het jaarverslag over 1979 zegt het ABP dat de afwezigheid van WIR-premies het vooral lastig maakt voor pensioen fondsen om huurwoningen te gaan exploi teren. Als de WIR-premies wel zouden worden toegekend, zou dat een rem zijn op de kapitaalvlucht naar het buitenland. Het ABP is een van de grootste institutio nele beleggers in ons land. moeten opgevoerd met 15 procent. Het geld daarvoor zou moeten komen uit be sparingen in andere sectoren waar de bedrijvigheid dientengevolge zou moeten afnemen met 2 procent. Dat zou een offer betekenen voor die andere sectoren aar, aldus Pehuet, de werkloosheid kan erdoor dalen met 0,6 procent (de bouw is immers arbeidsintensief) en de betalingsbalans zal erdoor worden verbeterd omdat de bouw betrekkelijk weinig import vergt. Voor de AAA, de actiegroep tegen atoomenergie, die in vorige campagnes tegen Zwentendorf de nadruk legde op voor zou stemmen, en dat dit percentage tot 69 zou stijgen wanneer Oostenrijk in de toekomst geen andere mogelijkheid zou hebben zijn ernergievoorziening te waarborgen. Een derde belangengroep onder leiding van dr. Elisabeth Schmitz streeft naar het ombouwen van de centrale op conventio nele stookmiddelen. Deskundigen zeggen dat zoiets meer gaat kosten dan het hele oorspronkelijke gebouw. Het laatste woord lijkt nu aan kanselier Kreisky. „Wij zijn zeker niet van plan ons volk te bedriegen”, zei hij in juli. „Ik heb gezegd dat het besluit inzake Zwenten dorf alleen door een nieuw referendum kan worden gewijzigd dat een tweederde meerderheid in het parlement nodig heeft en zo zal het zijn. De socialistische partij als zodanig gaat zeker geen initiatief ne men voor herhaling van de kwestie-Zwen- tendorf, hoewel wij altijd gezegd hebben dat atoomenergie noodzakelijk is voor Oostenrijk”. Het laatste woord is nu aan de kiezers. Bestaande cafés worden geacht de ko mende vier jaar een ontheffing te hebben. Daarna moeten zij er een aanvragen. Voor alcoholvrije bedrijven is gekozen voor een overgangsperiode van een half jaar. AMSTERDAM (ANP). Amsterdamse cafés, cafetaria’s, seksclubs en dergelijke bedrijven moeten voortaan een gemeente lijke ontheffing hebben, die ze alleen krij gen als ze het woon- en leefklimaat in hun omgeving niet aantasten. Dit is een voor stel van B. en W. van de hoofdstad, waar over de raad zich nog moet uitspreken. Het bezoek aan bedrijven waar het hier om gaat levert nog al eens overlast op voor met name woonbuurten, vinden B. en W. Aanvragers van de ontheffing wor den beoordeeld naar de openingstijden van en de verwachte toeloop naar hun bedrijven en de woonsituatie in de buurt. Wat in de seksclubs wordt vertoond, speelt geen rol, aldqs het college. het belang van de veiligheid, is dit nu een politieke kwestie geworden. „In een de mocratie moet het besluit van het volk ernstig genomen worden. Een referen dum is geen spelletje dat steeds opnieuw gespeeld kan worden totdat het gewenste resultaat is bereikt”, aldus een recente verklaring van de AAA. BERN (DPA). De Zwitserse regering heeft in principe besloten volgend jaar de zomertijd in te voeren. Gezien de econo mische en toeristische contacten met het buitenland, is het niet langer meer te verantwoorden dat ons land niet aan de zomertijd meedoet, aldus een mededeling van het Zwitserse ministerie voor Verkeer en Energie. Het besluit wordt pas definitief wan neer alle buurlanden hebben besloten de zomertijd in te voeren. De OPEC, Organisatie van Olie Expor terende Landen, zou haar hulpverlening aan de Derde Wereld rechtvaardiger moe ten verdelen. Dit zei de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Mochtar Koesoemaatmadja in Jakarta. De minis ter zei niet te bedoelen dat de OPEC te weinig aandacht zou schenken aan de noden van de ontwikkelingslanden. In haar jaarverslag dringt de IFC er bij de industrielanden en de olie-exporteren- de landen met een betalingsbalansover schot op aan uit eigen belang mee te werken aan het verstrekken van financië le hulp aan de ontwikkelingslanden. Als die hulp ontbreekt, is het met de economi sche vooruitgang in die landen gedaan, zo meent de IFC, en dat kan op zijn beurt de economische welvaart elders in de wereld nauwelijks ten goede komen. 55 projecten 680 miljoen dollar geïnves teerd, vergeleken met 425 miljoen dollar in 48 projecten in het boekjaar daarvoor. Ongeveer de helft van de 55 projecten werd, zoals de IFC zich twee jaar geleden voornam, uitgevoerd in de kleine en aller armste ontwikkelingslanden. Maar de voorstanders, zakenlieden en enkele vakbondslieden, zijn boos dat de stil liggende fabriek 73 miljoen dollar (ruim 145 miljoen gulden) per jaar kost aan onderhoud en lonen en niet een volt produceert terwijl de olieprijzen maar blijven stijgen en Oostenrijk steeds afhan kelijker wordt van energie uit het Oost blok. teruggang met ruim 400 miljoen. Die zal echter meer dan goed worden gemaakt, zo menen de aannemers, door de vooruit zichten in met name Midden- en Zuid- Amerika, Afrika en Europa (exclusief Ne derland) waar men hoopt op omzetstijgin gen van respectievelijk 559 miljoen, 418 miljoen en 261 miljoen. Ook de omzet- vooruitzichten in Azië, de VS en Canada worden gunstig genoemd. (Van onze redactie economie) WASHINGTON. Het steeds duurder worden van energie is, met name voor ontwikkelingslanden, het grootste economische probleem van deze tijd. Wordt de buitenlandse omzet onderver deeld naar de aard van de produktie dan blijkt, dat de vorig jaar uitgesproken ver wachting met betrekking tot de omzetten per onderdeelslechts voor de sector bur gerlijke en utiliteitsbouw is uitgekomen. Voor wat de sector grond-, weg- en water bouw betreft is vooral de omzet in Afrika achtergebleven, terwijl voor de bagger sector de verwachte omzetten in Europa en Azië niet werden verwezenlijkt. Deze campagne zal van 3 tot 10 novem ber worden gevoerd en wanneer daarbij 200.000 handtekeningen kunnen worden verzameld, kan het parlement gaan be spreken of er een nieuw referendum moet komen. De minister spuide zijn kritiek op de huidige honoreringsregeling voor de Ne derlandse makelaars tijdens de opening van het nieuwe bondsgebouw van de Ne derlandse Bond van Makelaars (NBM) in Nieuwegein. Beelaerts van Blokland vindt dat de beide makelaarsorganisaties, de NBM en de Makelaarsvereniging Amster dam, in staat moeten zijn tot een nieuwe honoreringsregeling te komen. „Dat zou een duidelijk winstpunt zijn”, aldus de minister. En: „De makelaar moet het ver trouwen van de consument waardig zijn en zich niet als een geldwolf opstellen.” Vorige week, vertelde adjunct-secreta- ris L. Flink, heeft een Italiaanse perspu- blikatie over sporen van hormoonprepa- raten in babyvoeding tot een geweldige rel geleid. De hormoonresten schenen afkom stig te zijn uit het als grondstof gebruikte kalfsvlees. Italiaanse belangengroepen wezen prompt met een beschuldigende vinger naar de import, met als gevolg dat deze week ook Nederlandse wagens met kalfsvlees werden bemonsterd. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Van de in totaal 59,3 miljoen gulden steun die de overheid het eerste halfjaar van 1980 aan individuele bedrijven heeft ver leend, heeft Rijn-Schelde-Verolme (RSV) het meest geprofiteerd. Dit concern was goed voor 40 miljoen uit de steunpot. Dit blijkt uit een overzicht dat mi nister Van Aardenne (Economische Zaken) aan de vaste commissie voor economische zaken van de Tweede Kamer heeft gestuurd. In de metaal sector hebben naast RSV nog 4 ande re bedrijven steun ontvangen voor een bedrag van bijna 11 miljoen gul den. Bijna de helft daarvan had be trekking op nieuwe projecten bij twee bedrijven. Verder is steun verleend in de sec toren textiel, chemie en voedings- en genotmiddelen. Alles bij elkaar gaat het om 5 bedrijven, die gezamenlijk goed waren voor een bedrag van 5,6 miljoen. Vijf bedrijven kregen steun (2,9 miljoen) voor projekten die be trekking hadden op onder meer de beheerskosten, onderzoekkosten en de afwikkeling van faillissementen. In zijn brief deelt de minister de Kamer mee dat in de overzichtsperio- de zes bedrijven failliet zijn gegaan, die indertijd steun hebben ontvangen uit de werkgelegenheidsgelden. Uit het overzicht blijkt tevens dat in de provincies Groningen, Gelder land, Utrecht, Noord-Holland en Zee land aan geen enkel bedrijf steun is verleend. Bij de vier bedrijven die voor het eerst steun ontvingen wer ken 880 mensen. Bij de elf overige projecten gaat het om bedrijven waar in totaal 9420 mensen werkzaam zijn. DEN HAAG (ANP). De omzetten die Nederlandse aannemers vorig jaar in het Midden-Oosten en vooral in Afrika hebben gemaakt zijn ach tergebleven bij de verwachtingen. In het Midden-Oosten zetten de aanne mers 350 miljoen minder om op een totale omzet van ruim 1 miljard. Peter Weish, activist tegen kernenergie, zou graag zien dat het gebouw, de eerste en mogelijk tevens laatste kernener giecentrale van het land, een museum zou worden van waardeloze technologie, „een monument van verspilling en een voor beeld van dwaze technologie”. De fabriek te Zwentendorf, waar zeven jaren aan is gebouwd, kan 4,2 miljard kilowattuur per jaar aan elektriciteit leve ren, ongeveer 12 procent van het huidige jaarverbruik van het land. „Oostenrijk is eenvoudig niet rijk genoeg om zich de luxe van het ongebruikt laten van de fabriek te kunnen veroorloven”, zei dr. Androsch in mei. In 1978 stemde 49,53 procent voor en 50,47 procent tegen, een krappe meerder heid. Kreisky had gezegd te zullen aftre den wanneer het voorstel zou worden af gewezen. Nu zegt hij dat de zaak is afge daan. Zijn minister van Financiën, Han nes Androsch, en de machtige parle mentsvoorzitter en de voorzitter van de vakbondsfederatie, Anton Benya, zeggen echter dat Oostenrijk het zich niet kan veroorloven kernenergie af te wijzen. Uit gegevens van de Wereldbank blijkt namelijk, dat de OPEC-landen in 1978 in totaal 4,4 miljard dollar hebben uitgege ven aan ontwikkelingshulp ofwel 1,35 pro cent van hun gezamenlijk Bruto Natio naal Produkt. De geïndustrialiseerde lan den brachten gemiddeld maar 0,35 pro cent van hun BNP op. ROTTERDAM-LONDEN (ANP). De internationale vervoersfederatie ITF in Londen heeft gisteren alle aangesloten zeeliedenorganisaties en vervoersbonden opgeroepen tot een boycot van schepen van de Black Star Line (BSL) uit Ghana. Een van de BSL-schepen ligt op het moment in Amsterdam. De ITF wil, dat de Black Star Line het ontslag van 250 zwarte officieren ongedaan maakt. Ze zijn volgens ITF-secretaris Selander vervangen door zeelieden uit de Filippijnen. Die zitten nu op drie schepen waarvan er een, de Lake Bosomtwe, nog in Am sterdam ligt, maar volgens de haven dienst wel op het punt staat van ver trekken. De andere schepen van de Black Star Line dat zijn er zo’n vijftien tot twintig, schat Selander liggen grotendeels nog in Ghana. Met uit zondering van twee vrachtschepen die in West-Duitsland en Engeland liggen. De boycot-oproep geldt vol gens Selander met name de Neder landse, Westduitse en Britse bonden. Volgens John Putter van de ITF in Rotterdam zijn er op de Ghanese vloot al maanden problemen, onder meer over de salarissen van de be manning. In Rotterdam heeft één van de BSL-schepen, de Ochi River, daar voor al eens aan de ketting gelegen. De moeilijkheden kwamen voort uit de manier van betalen van de rederij. Volgens Putter betaalt de di rectie zestig procent van de lonen in buitenlandse valuta en de rest in Ghanees geld. Later is die verhou ding fifty-fifty geworden, wat in het nadeel is van de officieren. Dit schrijft de Internationale Financie ringsmaatschappij (IFC) in haar jaarver slag over het boekjaar tot en met 30 juni 1980. Met de nadruk op de problemen van de Derde Wereld waarschuwt de IFC bij haar beoordeling van het internationale handels- en investeringsklimaat ervoor dat een op behoud gericht beleid en eco nomische structurele maatregelen veel tijd vergen. Daar kunnen de ontwikke lingslanden zonder financiële hulp van buitenaf niet aan beginnen. Bovendien zal het welvaartspeil in alle energie-importe- rende landen er door in het gedrang ko men en in de minst ontwikkelde olie- importerende landen tot een onaanvaard baar laag peil dalen. De IFC vormt samen met de Wereld bank en de Internationale Ontwikkelings- Associatie (IDA) een groep instellingen ten dienste van de Derde Wereld. Als bijzondere taak heeft de IFC de tot haar beschikking staande gelden te lenen dan wel er aandelen mee te verwerven in par ticuliere ondernemingen in ontwikke lingslanden. De maatschappij werd in 1956 opgericht en telde aan het eind van het boekjaar 1980 113 lidstaten. De IFC heeft het afgelopen boekjaar in AMSTERDAM. Elsevier-NDU heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een 23 procent lagere winst geboekt dan in dezelfde periode van vorig jaar. De winst kwam in het eerste halfjaar uit op 20 miljoen gulden, tegen 26 miljoen in 1979. De winstdaling was voornamelijk het gevolg van de algemene teruggang van de advertentiemarkt in Nederland, waar door de bedrijfsuitkomsten van de divi sies dagbladen en tijdschriften, en indi rect de individuele grafische bedrijven, onder druk stonden. Het effect van deze ontwikkeling werd gedeeltelijk gecompenseerd door de toe neming van de inkomsten uit abonnemen ten. Daarnaast had de stagnatie op vooral de buitenlandse boekenmarkt een ongun stige invloed op de resultaten van de divi sies Amerika en boeken. Hoewel voor de tweede helft van dit jaar een beter resultaat wordt voorzien dan in de eerste helft het geval was, zal Elsevier- NDU dit jaar het resultaat van 1979 51,5 mln) waarschijnlijk niet kunnen evena ren. De directie neemt hierbij aan, dat de situatie op de voor het concern relevante markten geen verdere achteruitgang zal vertonen. afwijzing van het referendum in novem ber 1978, weer wordt opgerakeld. De Ver eniging voor Energiezaken, een door de zakenwereld gesteunde pressiegroep, heeft 10.000 handtekeningen verzameld van mensen die voor heropening van de fabriek in Zwentendorf zijn, en dat is voor de Oostenrijkse wet voldoende voor het op gang brengen van een „Bürgerinitia- tieve”. Dit zei de vertegenwoordiger van de Bouw- en Houtbonden FNV Pot gisteren op de eerste dag van een tweedaagse symposium over bouw- en economische groei van het economisch en sociaal comi té van de Europese Gemeenschap. In het economisch en sociaal comité, een adviesorgaan voor de Europese com missie en de ministerraad, zitten vertegen woordigers van werkgevers, werknemers en enkele andere groeperingen uit de aan gesloten landen. Het symposium wordt tot vandaag gehouden. Drie onderwerpen staan er centraal namelijk de toestand van de bouwssector, renovatie en stads vernieuwing en industrialisatie van de bouw via universeel bruikbare elementen. FNV-vertegenwoordiger Pot wees erop dat investeringen in bouwwerken met na me in woningen in verhouding tot bedrijs- I l' investeringen een geringe direkte econo mische groei leveren. Indirekt zijn die effecten er wel, aldus Pot, onder meer omdat betere woonomstandigheden lei den tot een groter welzijn en daarmee tot een grotere arbeidsproduktiviteit. Hij concludeerde dat woningbouw in West- Europa geen prioriteit meer geniet wat volgens Pot blijkt uit teruglopende wo- ningbouwproduktie die in Nederland tus sen 1974 en vorig jaar terugliep van 108.000 tot 87.500 per jaar. Dat terwijl de gemiddelde woonbezetting sinds 1950 daalde van 4,6 personen per woning met elk een vloeroppervlakte van 10,2 vierkan te meter tot 2,9 personen per woning met elk 28,3 vierkante meter vloeroppervlakte. Behalve met een meer continue produk tie zou de bouw, aldus Pot, gediend zijn met betere arbeidsvoorwaarden (betere pensioenregeling, betere beloning voor vuil en zwaar werk) en betere arbeidsom standigheden waardoor minder bouwvak ker arbeidsongeschikt zouden worden. Met name zou het nuttig zijn om in de wetgeving van de aangesloten landen en in EG-verband niet alleen verbodsbepa lingen voor gevaarlijke stoffen vast te leggen, maar ook voor materialen die qua omvang en gewicht schadelijk zijn voor de gezondheid van de mens. Een Franse werkgeversvertegenwoor diger, Pehuet, „wees erop dat er in de EG zeven miljoen mensen werkzaam zijn in de bouwnijverheid. Ook hij pleitte voor meer continuïteit in de grotere economi sche groei. De bedrijvigheid zou dan wel Recente publicaties over de slechte kwaliteit van ANWB-gekeurde fietsensloten hebben resultaat gehad. Deze fietseigenaar schafte zich een flinke stalen ketting aan. Tot zijn schrik bleken fietsendieven dit keer niet in het bezit van een betonschaar maar van een steeksleutel. NIEUWEGEIN. Minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting heeft de makelaars in onroerend goed opgeroe pen nu eindelijk eens te komen tot de invoering van een duidelijke courtage regeling. Volgens de minister is het sy steem van de dubbele courtage, waarbij zowel koper als verkoper van een huis bemiddelingskosten in rekening gebracht worden, „voor de consument een steen des aanstoots die nodig moet worden ge licht”.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23