VERLAGING ZOU AFHANGEN VAN OPEC Protest tegen ontslag voor defensie Poolse staatsvakbond bijna failliet Charta-leden weer vrij Nixon waarschuwt voor Corruptieprocessen starten deze maand Moskou zegt extra steun toe aan Polen Roemenië geeft minder uit Moegabe: Westen maakt ons arm „paaien joodse kiezer” Doodstraf Mange wordt celstraf Voor Rechtscollege Suriname Brazilië leidt Interview oud-president tot dood indianen” Aanleg snelwegen VRIJDAG 12 SEPTEMBER Walnoten Tennisbal Heks Roggebrood BINNEN* EN BUITENLAND 1980 (Van onze redactie buitenland) ns ids lel ië MÜNCHEN. Saoedi-Arabië moet nog beslissen of de olieproduktie in het laatste kwartaal van dit jaar al dan niet zal worden verminderd in verband met het overschot op de wereldoliemarkt. yel ?n r*j ?gt in le en nt- let A). ep di- ilp de De og op er en door Nico Scheepmaker I trijfël Saoedi-Arabië wacht met besluit olieproduktie zwarte Zie ook pagina economie. JW (Van onze redactie buitenland) ber za- ler- zan /an r al tot” nu de J SALISBURY (UPI, Reuter). Premier Moegabe heeft gisteren de Westerse lan den verweten dat zij Afrika arm maken door goedkope grondstoffen weg te halen en afgewerkte produkten duur aan de Afrikaanse bevolking te verkopen. Moegabe sprak op een ministersconfe rentie van negen staten in het midden en zuiden van Afrika die economisch willen samenwerken om minder afhankelijk te worden van het blanke regime in Zuid- Afrika. „Is het een wonder dat wij tot economische marionetten of tot voortdu rende bedelaars zijn geworden?”, zo zei de premier verder. Hij verweet de Westerse landen ook te weinig hulp te geven. Moegabe stelde on der meer de eis, dat maatregelen moeten worden genomen tegen multinationale on dernemingen om te voorkomen dat zij zich verrijken met de natuurlijke hulp bronnen van landen in de Derde Wereld. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. Het Bijzonder Rechtscollege in Suriname zal zeer binnenkort met de behandeling van corruptiezaken beginnen. In ieder gaval deze maand nog zullen de processen volop aan de gang zijn. Dit werd gisteren gezegd door gouverneur Taher van de Saoedische staatsoliemaatschappij Petromin op de elfde wereldenergieconferentie die deze week in de West- duitse stad München wordt gehouden. De beslissing over de olieproduktie hangt volgens Taher af van hetgeen binnen de Organisatie van Olieproducerende Landen (OPEC) zal gebeuren. In Wenen wordt volgende week een OPEC-top gehouden. Taher zei dat een vermindering van de Saoedische olieproduktie van 9,5 naar 8,5 miljoen vaten per dag, waarschijnlijk geen eind zou maken aan het overschot op de wereldoliemarkt. Saoedi-Arabië produceert een derde deel van het OPEC-totaal dat ongeveer 27 miljoen ton per dag bedraagt. riname (CONS), die maandag in Parama ribo begint. Uit de nota van het ministerie van bui tenlandse Zaken blijkt verder dat Surina me zich extra wil gaan bezighouden met de terugkeer van landgenoten in het bui tenland. „Een actief buitenlands en remi gratiebeleid is een dringende noodzaak”, aldus een woordvoerder van het minis terie. waarschuwde dat de verkiezingsbeloften die de drie presidentskandidaten ten aan zien van Israel doen, te ver gaan. Nixon zei dat er zeker meer politiek gewin was te behalen aan een pro-Israe- lisch dan aan een pro-arabisch standpunt, maar dat de drie kandidaten, Carter, Rea gan en Anderson, het momenteel wel een beetje overdrijven. Wie uiteindelijk gekozen wordt, zei hij, möet het proces voortzetten dat in Camp David is begonnen. Ik heb begrip voor de Nixon verklaarde tenslotte dat gebruik van militair geweld of weer een reddings actie ter beëindiging van de gijzelaars kwestie in Iran, „openlijk politiek" zou zijn bij het naderen van de verkiezingen van 4 november. „Het zou een boemerang- GENÈVE. De overlevingskansen van indianen in het Braziliaanse oer woud worden steeds kleiner. Volgens deskundigen van organisaties die zich bezig houden met het lot van indianen, zal de aanleg van twee snelwegen door hun woongebied de dood van ongeveer 10.000 indianen tot gevolg hebben. Ook het feit dat één van beide wegen plannen mogelijk wordt gemaakt door een lening van honderd miljoen dollar van de Wereldbank heeft de kritiek opgeroepen van de organisaties. winter waarmee dit jaar begon in vergelijking met vorig jaar, de toegenomen produktie van olie op het Britse deel van de Noordzee en de energiebesparing. effect hebben en ik vind dat wat we nu moeten doen is, het nastreven van stille diplomatie”, aldus de oud-president. Er schijnt ook een nauw verband te bestaan tussen katten en heksen. Ds. O. G. Heldring deelt in „De Veluwe, een Wande ling” mee, dat nog in 1840 (het jaar waarin Zola, Tsjaikowski, Daudet, Monet en Ro din geboren werden, dus u kunt wel na gaan) een vrouw te Nijmegen een kat had opgetild die zo zwaar werd, dat zij ’t beest weer moest neerzetten; het was een heks! En ergens in Groningen gaf een dorser een kat in de schuur een klap met zijn vlegel, die kat verdween, maar de buur vrouw liep daarna met een verbonden hoofd. Dat je, als je verhuist, de poten van de kat met boter moet besmeren als je wilt dat hij niet voortdurend teruggaat naar zijn oude huis wist u natuurlijk al, maar wist u ook dat je de kat, als je hem naar het nieuwe huis brengt, daar in een zak naartoe moet dragen die eerst in de rook van het haardvuur heeft gehangen? De kat vindt dan de weg naar het vorige huis niet meer terug. :al >r- ak ne kt ?n ar al- yd art :h- ie- [et iar lar en ee lit en- len ler- on- ers ep-, iod we-, het de de de mn on- iOS be- dat wil de ge- üs- >te- len >si- het zen ni- lor de aal lO-' lij- rig. in' ge let an- <e-~ an ars de-< er- iw- zie- ais- aau' :ht, ten an- zet- rijn 'es- ge- lik- per aar aad dat ter im- •ne.' >re- De ds- ler- >in- en.> de. ais-- NEW YORK (UPI). Oud presi dent Richard M. Nixon heeft vandaag in een radio-interview de vrees uitge sproken, dat de kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap te ver gaan bij het „paaien van de joodse kiezer” en dat hun „pro-Israelische retoriek” teruggeschroefd moet wor den bij het zoeken naar vrede in het Midden-Oosten. (Van onze redactie buitenland) BOEKAREST. Roemenië gaat onge veer 16 percent bezuinigen op zijn defen- sieuitgaven, zo heeft het officiële persbu reau Agerpress gisteren meegedeeld. Het gaat om een bezuiniging van ongeveer 350 miljoen gulden op het totale defensiebud get. Ook op de begroting van Binnenland se Zaken en andere ministeries wordt bezuinigd, in totaal voor ongeveer 700 miljoen gulden. De besparingen zijn vol gens het persbureau nodig om de levens standaard van de Roemeense bevolking te verhogen. De Saoedische gouverneur sprak zich niet uit over de prijzen die Saoedi-Arabië voor zijn olie wil vragen, maar zei wel dat de prijsstijgingen van het afgelopen jaar voor een groot deel te wijten zijn aan de voorraadvorming van olie in de Westerse wereld. Op de vrije markten van ruwe olie, zoals in Rotterdam, zijn de olieprijzen door de geruchten dat Saoedi-Arabië minder gaat produceren met ruim een halve dollar gestegen tot 33,50 dollar per vat van de duurste soort. Hiermee kost de olie nog altijd 2,5 dollar minder dan de olie die volgens de contracten wordt verkocht. Taher zei in München ook, dat de olieproducerende landen waarschijnlijk positief zullen reageren op een voorstel van de Wereldbank, een dochtermaatschappij op te richten die zich zou moeten bezighouden met investeringen en energieprojecten in de Derde Wereld. Hij liet ook doorschemeren dat een aantal OPEC-landen hieraan mogelijk financiële steun zal willen geven. De landen van de Europese Gemeenschap hebben in de eerste 8,5 maanden van dit jaar 12,5 procent minder olie geïmporteerd dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Dit is gisteren meegedeeld door EG-commissaris voor energiezaken Brunner. Oorzaak i« veel minder strenge Nixon zei tegen Theodore White van NBC-News dat „stille diplomatie’, nu de beste methode was om de vrijheid van de Amerikaanse gijzelaars in Teheran te ver krijgen. Hij waarschuwde dat Amerika niet verder moest gaan dan het verlenen van morele steun aan de Poolse arbeiders, om de Sovjet-Unie geen voorwendsel voor een inval in handen te geven. Ten aanzien van Polen raadt Nixon Washington een aanpak met handschoe nen aan. „Wij moeten de nieuwe vakbewe ging onze morele steun geven. Anderzijds moeten wij zeer duidelijk maken dat dit een zaak is waarin zij niet zover zullen gaan dat wij de Sovjet-Unie een voor wendsel geven om in te grijpen”, zei hij. Ik meld dit niet ter navolging (waar vind je nog pek die je kunt verhitten), maar om u een blik te gunnen in de menselijke geest en het vermogen van de mens beha gen te scheppen in het kwellen van mede schepsels. Katten hebben het daarbij zwaarder te verduren gehad dan honden, krijg je de indruk, als je Van Goor’s Folkloristisch Woordenboek erop naslaat. In leperen bijvoorbeeld wierp men tot op het jaar 1817 (het jaar waarin Jane Austen stierf, dus u kunt wel nagaan) een levende kat uit het venster van het stad huis. Deze werd dan door het volk gevan gen en verbrand. Al die tijd luidde de klok van ’t Belfort en mochten de ballingen door de stadspoorten binnentreden, alsof het onschuldig slachtoffer (die kat dus) zich met hun schulden beladen had. De kat dus als de jaarlijkse Christus van leperen. Dat heeft wel weer iets aardigs, maar in principe kan hetzelfde natuurlijk ook gedaan worden met een stukje hout als kat, zoals het tegenwoordig bij het Noordhollandse katknuppelen gaat. Of met een tennisbal. De heer H. de Jong uit Jelsum schrijft mij het volgende: „Bij het lezen van uw verhaal over het katknuppelen m Trijfel van 19 augustus, herinnerde ik mij, wat mijn, vader (geb. 1851) mij eens vertelde over een ander wreed spel uit de vorige eeuw met weerlo ze poezen”. „Wanneer ’s winters de vlakten met een ijslaag bedekt waren en een harde oosten wind over de vlakten gierde, werd er soms een poes bemachtigd. Men nam twee grote noten (okkernoten ook bekend als walno ten) en splitste die in vier helften, verwij derde het vruchtvlees en goot verhitte pek in de lege doppen, waar men dan de poezepootjes in duwde”. „In optocht ging men dan met de gevan gen poes naar de vlakte en zette het diertje daar op het ijs, ten prooi aan de winter storm, die het weerloze diertje over de vlakte voortjoeg, gevolgd door de joelen de schaatsjeugd”. „Ik geloof niet dat deze „sport” zo alge meen was als het katknuppelen, hij heeft zich mogelijk beperkt tot een festijn op de toen nog bestaande Makkumer, Parregas- ter en Workumer meen, lakten, en werd hoofdzakelijk bedreven door de toenmali ge Exmorraster jeugd waar mijn vader destijds ook toe behoorde. Gelukkig be hoort dit soort vermaak thans tot het verre verleden”. Honden lenen zich blijkbaar minder voor onze sadistische fratsen, maar ze treden wel vaak als spookdier rond. Te Grave bijvoorbeeld spookte een hond met een gloeiende sleutel in zijn bek, en in Diepenbeek loopt een klein zwart hondje, dat in de bomen klimt en van de ene boom op de andere springt en zich dan weer laat vallen. Dat vind ik wel weer aardig, een voorloper dus eigenlijk van Lajka, dat Russische ruimtehondje. Honden zijn ook geneeskrachtig, als je ze mee naar bed neemt genezen ze reuma tiek. Honden met een gele vlek boven de ogen „kunnen kwaad zien”, ze weten wan neer iemand moet sterven en beginnen dan te huilen. Ook voor honden bestaat een middel om te voorkomen dat zij van hun nieuwe baas teruggaan naar hun ou de baas. De nieuwe eigenaar geeft het dier een stukje roggebrood dat hij enkele da gen op zijn blote vel onder de oksel heeft gedragen. Aan de houding van sommige mensen kun je goed zien dat ze die metho de nog steeds toepassen. En honden werden ook nog wel eens gepest. De bewoners van Rinsumageest bijvoorbeeld worden hondewippers ge noemd. Als het kermis was spanden ze een touw over de weg, alle honden van het dorp werden daarheen gedreven, en als een hond dan over het touw liep of sprong werd dat met een forse ruk omhoog ge trokken. Tot ongeveer 1850, het jaar waar in Honoré de Balzac en William Words worth overleden, dus dan weet u het wel. Dat verklaarde een woordvoeder van de twee openbare aanklagers, de auditeuren- fiscaal De Freitas en Horb. Een preciese datum kon de zegsman echter nog niet noemen. Afgelopen maandag zei de minister van onder andere Justitie, Haakmat, nog dat het Bijzonder Rechtscollege de volgende dag met de processen zou beginnen. Giste ren was echter nog steeds niet bekend wie, behalve ex-premier Arron, zullen worden gedagvaard. De dagvaardingen zijn zelfs nog niet uitgegaan. Wel is bekend dat twintig verdachten, onder wie tien vroege re ministers, zich zullen moeten verant woorden. De verdediging van de verdach ten blijkt ook nog niet te zijn geregeld. Het buitenlands beleid van Suriname zal erop gericht zijn minder afhankelijk te worden van Nederlandse ontwikkelings hulp. Dat staat in een nota van het minis terie van Buitenlandse Zaken die momen teel wordt voorbereid. Suriname wil zich meer gaan concentreren op omringende landen in het Caribisch gebied. Dit is bekend geworden aan de vooravond van de bijeenkomst van de Commissie Ont wikkelingssamenwerking Nederland Su- (Van onze redactie buitenland) MOSKOU-WARSCHAU-WASHINGTON. De sovjet-unie zal dit jaar de levering van levensmiddelen en andere produkten aan Polen opvoeren. Hiertoe is gisteren in Moskou besloten tijdens een gesprek van de Poolse delega tie onder leiding van vice-premier Jagiels- ki met een Russische delegatie. Het Russi sche persbureau TASS maakte gisteren melding van het akkoord maar deelde geen bijzonderheden mee over de omvang van de leveranties. Het Hof van Beroep stelde gisteren dat Mange niet zelf de aanvallen had beraamd en dat hij „niet meer was dan een terrorist in handen van het ANC”. Bovendien is de rechtbank die Mange veroordeelde op onredelijke wijze op getreden, aldus het Hof van Beroep. Mange was de eerste Zuidafrikaan die in vredestijd ter dood werd veroor deeld wegehs hoogverraad. Jagielski had gisteren in het Kremlin een gesprek met de Russische president en partijleider Brezjnjev. Volgens TASS spraken beide leiders „in een warme en vriendschappelijke sfeer over kwesties betreffende de verdere versteviging en de ontwikkeling van de algehele betrekkin gen tussen Polen en de Sovjet-Unie”. Eer der had Jagielski een gesprek gehad met de Russische partij-ideoloog Soeslov, waarbij volgens TASS werd gesproken over „kwesties die beider belangstelling hebben”. Waarnemers maken uit deze koele wijze van formuleren op, dat tijdens het onderhoud meningsverschillen zijn gebleken tussen Jagielski en Soeslov. De Russische televisie meldde gisteravond, dat de bevolking van de Sovjet-Unie de ontwikkelingen in Polen van de laatste weken „met begrijpelijke ongerustheid heeft gevolgd”. Overigens verwachten waarnemers dat het bezoek van Jagielski, het eerste van een Poolse leider sinds de stakingen, spoe dig zal worden gevolgd door een bezoek van de nieuwe Poolse partijleider Kania aan Moskou. Kania onthulde gisteren, dat hij vorige week zaterdag, de dag van zijn benoeming tot nieuwe leider van Polen „een lang en hartelijk telefoongesprek” heeft gehad met Brezjnjev, waarin deze hem volledige steun toezegde. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren gezegd, dat hooggeplaatste Amerikaanse functionarissen tijdens de stakingscrisis in Polen, meer dan eens Russische vertegenwoordigers in New York erop hebben gewezen dat Washing ton tegen elk ingrijpen in Polen is. De Poolse communistische staatsvak bond staat op het punt failliet te gaan. De afgelopen week heeft de bond 90 procent van zijn leden verloren. Het gaat om ar beiders die zijn overgestapt naar de nieu we vrije vakbonden in Polen. Tot aan de stakingen beschikte de officiële Poolse vakbeweging over 13 miljoen betalende vakbondsleden. Gisteren publiceerde de officiële vakbeweging een pamflet, dat kan worden gezien als een tegenoffensief om leden terug te winnen. Gezegd wordt dat het oude vakbondsstelsel moet herle ven door „ingrijpende wijzigingen”. Volgens de Poolse kardinaal Wyszynski is de „monopolisering van het gehele eco nomische leven door de partij" een van de voornaamste oorzaken van de stakingsac ties geweest. De Poolse primaat vindt dat vrijheid voor de kerk, prioriteit van het gezin, vrijheid van vergadering en soeve reiniteit van de natie de belangrijke doel stellingen moeten zijn (Van onze redactie buitenland) PRAAG. Alle twaalf Tsjechoslo- waakse dissidenten, voornamelijk Char ta-leden, die afgelopen dinsdag in Praag werden gearresteerd zijn gisteravond weer vrijgelaten. Dit is uit kringen van Charta 77, de Tsjechoslowaakse beweging voor de mensenrechten, vernomen. De dissidenten zijn, zonder verder in staat van beschuldiging te zijn gesteld, ondervraagd over een steunbetuiging aan Poolse arbeiders en een gepubliceerd do cument over de mensenrechten in Tsje- cho-Slowakije. Onder de arrestanten was Jiri Hajek, voormalig minister in de rege ring Dubcek. De oud-president, onder wie dr. Henry Kissinger zijn pendeldiplomatie in het Midden-Osoten begon, prees president Carters Camp-Davidaanpak, maar hij Brunner toonde zich optimistisch over de ontwikkelin gen. Hij zei onder meer dat de EG-olie-importen „met gemak beneden het gestelde doel van een maximum import van 472 ton olie dit jaar zullen blijven”. De EG gaat ruim 75 miljoen gulden investeren in een aantal energiebesparingsprojekten, zo deelde Brunner nog mee. Het Noorse ministerie van Olie en Energie heeft giste ren meegedeeld dat de bewezen winbare voorraad olie en aardgas in het Noorse deel van het continentaal plat in de Noordzee 2,1 miljard ton bedraagt, Dat is 400 miljoen ton meer dan tot dusver was geraamd. De totale niet-bewe- zen voorraad in dit deel van de Noordzee bedraagt 5 miljard ton. De ambtenaar van het ministerie die dit meedeelde, zei verder nog dat Noorwegen in de komende, jaren de grootste moeite zal hebben niet de produktieli- miet van 90 miljoen ton olie per jaar te overschrijden, omdat het gelijkmatig ontsluiten van de olie- en gasbron nen zeer moeilijk is. retoriek, maar laat mij mogen zeggen dat enkele kandidaten die retoriek zullen moeten inslikken wanneer zij te maken hebben met het echte probleem, want je zult een gulden-middenweg-oplossing moeten vinden. De oud-president, onder wie relaties met de Chinese Volksrepubliek werden aangegaan, verdedigde Ronald Reagans uitlatingen over blijvende banden met Taiwan. Hij zei dat zij geenszins in strijd waren met de Amerikaans-Chinese nor- maliseringsverdragen. Reagan, zei hij, is grotendeels onjuist geciteerd. Nixon, die in een recent boek waar schuwt tegen de groeiende macht van de Sovjet-Unie, zei dat dit land aan de win nende hand is en de Verenigde Staten aan de verliezende, ih de strijd tussen de su permogendheden Tijdens een drie uur durende staking demonstreerden Fiat-arbeiders gisteren voor hun fabriek in Turijn. De staking was door de vakbonden uitgeroepen, omdat Fiat de grootste particuliere onderneming in Italië in de komende paar maanden tussen de 12.000 en 15.000 arbeiders wil ontslaan. Inmiddels heeft de directie de procedure om dat te bereiken al in gang gezet. Twee jaar geleden werd hij bij een verkeerscontrole gearresteerd omdat in zijn auto wapens werden gevonden. Hij en de drie andere inzittenden er kenden lid te zijn van het verboden Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Ook bekenden ze een aanval te hebben willen plegen op een politiebureau en het Paleis van Justitie in Whittlesea. (Van onze redactie buitenland) BLOEMFONTIJN. De doodstraf waartoe de zwarte Zuidafrikaan Ja mes Mange was veroordeéld is omge zet in twintig jaar gevangenisstraf. Mange werd vorig jaar veroordeeld wegens hoogverraad. Bij een scholierenbetoging in Whitt lesea kwamen gisteren een scholier en een politieman om het le ven toen de demonstranten slaags raakten met de politie, die het vuur opende. In Genève werd gisteren opnieuw de aandacht gevestigd op de Braziliaanse plannen. Een vorig jaar ontwikkeld alternatief plan voor de aanleg van een snelweg die het gebied van de Yano- mai-indianen niet doorkruist heeft Brazilië inmiddels afgewezen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3