Vernietigen besluit woning-splitsing is FOKKER MOET ZELF BESLISSING NEMEN OVER BOUW F-29 Politiechef Haarlem is voorstander van één provinciaal korps Provinciale politie is als 1 Bols positief ondanks daling winst en omzet 5 ft .3 middel erger dan de kwaal” te simpele oplossing" pr VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1980 GS MAKEN REGERING VERWIJT: Zuid-Holland Minister Van Aardenne in nota: Hoofddorp IJmond Haarlem Bollenstreek NOORD-HOLLAND WIJST PLAN WIEGEL RESOLUUT VAN DE HAND 9 PROVINCIE (Van onze streekredactie) DEN HAAG Fokker zal in eerste instantie zelf moeten be slissen of zij al dan niet overgaat tot de bouw van de F-29. Pas daarna gaat de overheid tot actie over. Bij het verlenen van finan ciële steun zal zij zich naast de door haar geformuleerde doel stellingen op het gebied van de (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De arbeidsmarktsituatie in Noord-Holland is de vorige maand verder verslechterd. Zowel aan aanbod als aan vraagzijde volgde de provincie hiermee de landelijke ontwikkeling. Het aantal inge schrevenen steeg met 2690 tot een bestand van 34010, wat overeenkomt met 4,6 procent van de afhankelijke beroepsbevolking. Bij de mannen nam de werkloosheid toe met drie honderd en kwam daarmee op 21170 (3,9 procent). Het aantal vrouwen dat bij de ar beidsbureaus is geregistreerd nam toe met 990 naar een totaal van 12840. De jeugdwerk loosheid steeg met 750 tot 4710, mannen en vrouwen. industriepolitiek tevens moe ten laten leiden door de hoeveel heid geld in de schatkist. De defi nitieve beslissing over het F-29- project valt half 1981 te ver wachten. Werkloosheid stijgt door inzakken bouw (Van een onzer verslaggevers) 1 r, I In het gewest Haarlem was de vorige maand eveneens sprake van een toename van werkloosheid bij een ver mindering van het aantal vacatures. De verslechterde situatie heeft in het bijzonder betrekking op werknemers in de bouwnijverheid, kantoorsector en het onderwijs. In cijfers uitgedrukt steeg het aantal mannen dat geen werk heeft met 95 naar een totaal van 1215. Dit komt overeen met 2,3 procent van de afhankelijke beroepsbevolking. Bij de vrouwen nam het aantal werklozen toe met 83 tot 736 (3,8 procent). Het totaal kwam hiermee in het gewest op 1951. De vraag naar personeel bedroeg in augustus 1390 mannen en vrouwen, 243 minder dan in juli. Per rayongemeente is de werkloosheid Bennebroek: 13, Bloe- Aan vraagzijde was de situatie evenmin gunstig. De vraag naar mannelijk personeel daalde in augustus met 310 naar 12030. De op jongeren gerichte vraag steeg overigens met zestig en kwam hiermee op 2280. Het inzakken van de bouwemarkt was één van de oorzaken van toenemende werkloosheid. De groei be droeg 320, waarmee in deze sector thans 2430 werklozen zijn geregistreerd. Het aantal vacatures daalde daarnaast met dertig tot 640. De situatie bij het onderwijs verslech terde eveneens en kwam op 3460 werkloze mannen en vrouwen. De vraag naar leerkrachten blijft minimaal. Tenslotte bepaalde de kantoorsector met ruim vijfhon derd werklozen extra op 5350 mannen en vrouwen voor een belangrijk deel de slechte ontwikkeling. omdat genoemd bezwaar nu in alle ge meenten gaat gelden. De werkgelegenheidssituatie in de bollenstreek is in augustus verslechterd, in vergelijking met vorig jaar. Ten opzichte van juli 1980 nam het aantal werklozen echter af met 61 tot 709, waaronder 101 jongeren. Als gevolg van werkzaamheden in de bloembollensector daalde het aan tal werklozen vrouwen de vorige maand sterk. Van 354 tot 271. Bij de mannen steeg dit van 415 naar 438 als Het in Beverwijk gevestigde arbeidsbureau IJmond registreerde in augustus ook een toename van de werk loosheid. Er stonden 2001 werkzoekenden ingeschreven tegen 1814 eind juli. De sterkste stijging deed zich voor bij vrouwen. Van 828 tot 857, hetgeen betekent dat het werkloosheidspercentage voor vrouwen thans 7,5 pro cent bedraagt. Bij de mannelijke beroepsbevolking is dit 2,8 procent. De jeugdwerkloosheid was het hoogst in Velsen. Ruim 200 mensen van 19 jaar en jonger zoeken in Velsen een baan op een totaal van 749 werklozen. De vraag naar mannelijk en vrouwelijk personeel lag in augustus aan zienlijk onder die in dezelfde periode van het vorig jaar. In augustus verdwenen 459 werkzoekenden uit de admi nistratie van het GAB IJmond, terwijl 653 nieuwe perso nen werden ingeschreven. Van de ingeschrevenen wordt eenkwart gemiddeld binnen zes weken aan een baan geholpen. De helft komt binnen drie maanden aan de slag. In Zuid-Holland nam de werkloosheid eveneens toe. Het aantal mannen zonder arbeid steeg met 1.396 tot 31.117 (4,7 procent van de loontrekkende bevolking) Een grotere toeneming dan vorig jaar in dezelfde periode. Onder de vrouwen was de toename 1.252 naar 16.652 (8,1 procent), iets minder stijging dan in augustus 1979. Ook in de provincie Zuid-Holland bleek de terugval in bouwactiviteiten een belangrijke oorzaak van de stijgen de werkloosheid. Toename 441 bouwvakkers, maar trou wens ook 376 mensen in de sector algemene dienst. Bij de vrouwen waren het met name de kantoren en handelsbe drijven die een aandeel in de stijgende werkloosheid hadden. De vraag naar arbeidskrachten nam af met 2.166 (12 procent) wat meer is dan in 1979 toen de daling 2.013 (9,8 procent) was. Het aantal schoolverlaters in Zuid- Holland dat werk zoekt bedroeg eind vorige maand 2.881 jongens en 4.542 meisjes. Respectievelijk 15.6 en 7 pro cent hoger dan in augustus 1979. (zoals in het plan van Wiegel wordt gesug gereerd). Bij ernstige ongeregeldheden krijg je, dat burgemeester en Commissa ris van de Koningin elkaar de schuld gaan geven, dat niet voldoende politie tijdig ter plaatse was. In de brief wijst men er nog maar eens op, dat de provincie als middenbestuur tussen rijk en gemeenten vooral een plan nende, coördinerende en toezichthouden de taak heeft. Burgers, die het niet eens zijn met besluiten van hun gemeenbe- stuur kunnen bij de provincie terecht voor administratief beroep. Een uitvoerende taak als beheer over de politie pas daarbij natuurlijk niet. Het zou betekenen dat de provincie toezicht zou moeten houden op zichzelf. Omdat dat een rare zaak zou zijn, zou het toezicht wat betreft de politie dan naar het rijk worden doorgeschoven. En dat is weer in strijd met het streven om de onnodige en onpraktische greep van het rijk op allerlei regionale en plaatselijke zaken (centralisme) te verminderen. GS zijn er dan ook voor, dat het politie werk zou worden opgedragen aan regio nale verbanden. GS erkennen dat de bur gemeesters ook in die situatie slechts ge deeltelijke verantwoording voor het be heer dragen. Daardoor zou ook in deze gedachtengang de democratische contro le op de politie door de gemeenteraad beperkt zijn. Maar de democratische con trole op het korps rijkspolitie is in de huidige situatie ook niet optimaal. Die controle vindt namelijk plaats op grote afstand van de gemeentelijke samenle ving, in het parlement. De Noordhollandse visie sluit momen teel nog aan bij een minderheidsstand punt in het ambtelijk overleg in interpro vinciaal verband, waarin de provinciale politie principieel wordt afgewezen. De meerderheid van de ambtelijke interpro vinciale werkgroep is de mening toege daan dat de vorming van een provinciale politie, hoewel niet de meest ideale oplos sing, het enig aanvaardbare alternatief is voor de huidige situatie. Op 2 oktober zullen de colleges van Gedeputeerde Sta ten van de elf provincies proberen tot een gezamelijk standpunt te komen. NIEUW VENNEP. Het drankencon cern Bols te Nieuw Vennep heeft in het eerste half jaar van 1980 minder winst behaald dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Volgens de raad van bestuur van Bols is dit voornamelijk een gevolg van de hogere accijnzen die aan het rijk moeten worden afgedragen. te simpel en te negatief, omdat daarmee wordt voorbijgegaan aan het probleem. Dat probleem is splitsing van panden met huurwoningen uit speculatieve overwe gingen en de daarmee gepaard gaande ondermijning van de mogelijkheden tot doelmatige verdeling van woonruimte, zo stellen GS. Het college wijst op de mogelijkheden van de Woonruimte-beschikking 1974 om alsnog wat te doen aan het probleem, dan wel aanvulling van artikel 56d van de Woningwet. GS acht de „wetsystemati- sche” bezwaren, die tegen deze aanvulling zijn aangevoerd, niet overtuigend. Het col lege heeft de Tweede Kamer, die donder dagmiddag over de kwestie vergaderde, per telex op de hoogte gebracht van het Noordhollandse standpunt. De werkloosheid in het district Hoofddorp (de gemeen ten Haarlemmermeer, Aalsmeer en Uithoorn) is in de afgelopen periode sterk toegenomen. Het aantal inge schreven werkzoekenden steeg tot 630, terwijl het aanbod van banen afnam. De werkloosheid steeg daardoor tot het hoogste percentage dat in de afgelopen jaren in Hoofddorp gemeten is. In vergelijking met de rest van Nederland blijft de werkloosheid in De Meerlanden ech ter aan de lage kant. Een belangrijk aandeel in de stijging hadden de secto ren bouwnijverheid, land- en tuinbouw, kantoor en onge schoold. Ook de werkloosheid onder jongeren nam toe. Per gemeente bedraagt de werkloosheid: Aalsmeer 65, Haarlemmermeer 458 en Uithoorn 107. rijkspolitie moeten vervangen. Volgens de hoofdcommissaris zou zo’n korps echter wel onderverdeeld moeten worden in ge westelijke korpsen. Blom vreest dat sa menwerking tussen gemeentelijke politie korpsen uit één gewest waar gedepu teerde staten voorstander van zijn „als zovele vormen van gewestelijke samen werking aan vrijblijvendheid ten onder zal gaan”. Handhaving van de huidige gemeente lijke korpsen, sprak de chef van de Haar lemse politie, zal er op den duur toe leiden dat deze hun taak niet meer aan kunnen. „De Nederlandse politie heeft geen be hoefte aan een veldwachterachtige orga nisatie”, aldus Blom. Volgens hem bestaat het gevaar dat de gemeentelijke korpsen „het echte werk” steeds meer aan landelij ke diensten uit handen moeten geven. De hoofdcommissaris verweet de VNG voor ingenomenheid jegens het regeringsont werp en beschuldigde de organisatie er van op een onheuse manier te hebben gelobbied voor haar standpunt in de werkgroepen en commissies, die de minis ter advies hebben uitgebracht over een nieuwe Politiewet. mendaal: 78, Haarlem. 1600, Haarlemmerliede: 22, Heem stede: 110 en Zandvoort 122. Hoewel er in de metaalnijverheid een zekere ontspan ning op de arbeidsmarkt ontstaat, is geen sprake van een somber beeld, aldus het arbeidsbureau. De vraag (388) in deze sector overtreft nog steeds het aanbod (119) in grote mate. Opvallend is wel de teruggang in de autobranche waar het aantal vacatures de vorige maand terugliep van 29 naar zes. Er staat een aanbod van twaalf man tegeno ver. Voor vakmensen is de metaal in deze regio nog steeds een goede arbeidsmarkt, afgezien van de auto branche. Ook wordt het volgens het arbeidsbureau moei- lijker HTS’ers aan werk te helpen. De werkloosheid in de bouw is toegenomen door de verslechterde situatie in deze sector. Het aantal vacatures was vorig jaar augustus 383, nu maar 117. Bij het onderwijs blijft de werkloosheid stijgen. In een maand tijd van 136 naar 171, waar een groot aantal schoolverlaters debet aan is. De vraag is zeer gering en gericht op vakleerkrachten. Onder seizoenin vloeden nam de vraag naar horecapersoneel af, de werk loosheid bleef ongeveer gelijk. Uit een onderzoek bleek dat zeventig procent van alle werklozen binnen zes maan den weer werk in deze regio heeft. GS zien niet in, hoe de ruim tachtig burgemeesters in Noord-Holland doeltref fend zeggenschap zouden kunnen uitoefe nen via een in te stellen politiecommissie De overgang naar provinciale politie betekent, dat het beheer over de ongeveer 22.000 gemeentepolitieambtenaren de ge meenten uit handen wordt genomen en aan de Commissarissen der Koningin wordt overgedragen. Daar staat slechts tegenover, dat het beheer over ongeveer 10.000 rijkspolitiemensen iets dichter naar de gemeenten wordt gebracht. Het beheer daarover zou van de Minister van Justitie overgaan in handen van de Commissaris sen der Koningin. Met andere woorden voor de 8,5 miljoen inwoners van de totaal 141 gemeenten, die groot genoeg zijn voor De accijnzen werden in Nederland per 1 januari 1980 met 27 procent verhoogd. Die stijging heeft zijn invloed op de afzet van sterke drank niet gemist. De landelijke afzet van gedistilleerd aan de handel daal de met meer dan 30 procent in vergelij king met 1979. De omzetdaling en de smal le winstmarges als gevolg van de hevige concurrentie op de drankenmarkt hebben er toe geleid dat in Nederland het eerste half jaar met een verlies moest worden afgesloten. Door de goede resultaten van de buiten landse dochterondernemingen behaalde Bols in totaliteit een winst van ruim 17 miljoen gulden tegen bijna 18,5 miljoen in de eerste helft van 1979. De concernlei- ding vertrouwt erop dat de situatie op de binnenlandse markt weer zal verbeteren nu de gezamenlijke distillateurs tot een marktregeling zijn gekomen. Dit zal vol gens de raad van bestuur leiden tot een herstel van de afzet en een verbetering van de resultaten. Daarom blijft de lei ding bij de uitspraak dat 1980 met een goed resultaat kan worden afgesloten. het hebben van gemeentepolitie, komt de zeggenschap over de politie verder van hun bed. En voor de 5,5 miljoen inwoners van de 667 kleinere gemeenten met rijks politie komt de democratische controle mogelijkheid in theorie ietsje dichterbij. In een typische gemeentepolitieprovincie als (het verstedelijkte) Noord-Holland weegt dat zwaar, zo wordt in de concept brief gesteld. Er zijn in deze provincie ruim 5500 gemeentepolitiemensen werk zaam tegenover 1100 rijkspolitiemensen. gevolg van problemen in de bouwnijverheid en algemene dienst. Met het oog op de winter wordt geen verbetering in de bouwsector verwacht. Het aantal jeugdige bouw vakkers bedraagt echter slechts vijf man, aldus een toelichting. Overigens zullen de schoolverlaters in de bollenstreek een betrekking kunnen aanvaarden meent het arbeidsbureau. GS wijzen er op, dat de splitsingsprak- tijken in Amsterdam een doeltreffend volkshuisvestingsbeleid in de weg staan. Het rijk had de voorwaarden moeten scheppen, waaronder Amsterdam in staat zou zijn op wettelijke basis een huisves tingsbeleid te voeren tegen de onaan vaardbaar gebleken splitsingspraktijken (het opkopen van goedkope huizen om deze te splitsen in veel te dure apparte menten). Volgens GS klemt dit des te meer, omdat er al gedurende lange tijd van verschillende kanten op een wettelij- ke regeling tegen de splitsingspraktijken is aangedrongen. GS zien best de juridische onvolkomen heden,die aan het Amsterdamse raads besluit kleefden. Men heeft het raadsbe sluit echter destijds bewust laten passe ren. Vernietiging van het besluit is wat al Een van de grootste bezwaren tegen de huidige politieorganisatie is de scheiding tussen beheer en gezag in gemeenten met rijkspolitie. De burgemeester heeft hier niet het beheer, wel het gezag wat betreft de handhaving van de openbare orde. In die positie kan weinig terecht komen van de verantwoordingsplicht aan de gemeen teraad. De democratische controle op het politieapparaat is daardoor praktisch on mogelijk. Door de invoering van provinci ale politie wordt dit bezwaar geenszins weggenomen. De onbevredigende situatie wordt er alleen nog maar erger door, (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland hebben het idee van minister Wiegel om een pro vinciale politie te vormen weggezet in het bestuurlijke curiositeiten-kabi- net, vitrine „miskleunen”. Het wegha len van de politietaak bij de gemeente en het overhevelen van die taak naar de provincie is als middel erger dan de kwaal, waaraan de politieorgani satie leidt. GS schrijven dit in een concept-brief aan de minister van Binnenlandse Zaken. Deze brief wordt maandag besproken door de Statencommissies voor bestuurlijke zaken en voor juridische zaken. HAARLEM. In een spoedbericht aan de Tweede Kamer hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland geprotesteerd tegen de vernietiging van het Amsterdamse raadsbesluit tegen splitsing van woningen. Gedeputeerde Staten beschouwen het als een „ernstige nalatigheid" dat de vernietigingsprocedure door het rijk in gang is gezet i en voltooid, zonder dat tegelijkertijd aan Amsterdam de middelen zijn ter beschikking gesteld om wat tegen de splitsing van woningen te kunnen doen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Hoofdcommissaris Theo Blom van de Haarlemse politie is gisteren fel van leer getrokken te gen het alternatieve wetsontwerp voor een nieuwe Politiewet van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). De hoofdcommissa ris deed dat in een rede, die hij uit sprak ter gelegenheid van de installa tie van commissaris Klaas Bartels als nieuwe chef van de geüniformeerde politie in Haarlem. Blom is het oneens met het voorstel van de VNG om de gemeentelijke korpsen te handhaven. Daarmee plaatst hij zich te genover de Nederlandse Politiebond en de Algemene Christelijke Politiefederatie, die zich achter het VNG-voorstel hebben geschaard. De hoofdcommissaris voelt meer voor provinciale korpsen, zoals die worden voorgesteld in het wetsontwerp voor een nieuwe Politiewet van de minis ter van Binnenlandse Zaken. Dergelijke korpsen zouden de huidige gemeente- en Dat schrijft minister Van Aardenne (economische zaken) in zijn „Voortgangs- nota vliegtuignieuwbouw in Nederland” aan de vaste kamercommissie voor econo mische zaken. Het doorgaan van het F-29- project hangt vooral af van de vraag of het commercieel haalbaar zal zijn. Om dat te bepalen moet eerst het definitieve ont werp van het nieuwe vliegtuig gereed zijn en moet Fokker minstens één partner hebben gevonden die bereid is een deel van de risico’s voor zijn rekening te ne men, zodat „de op Nederland drukkende kosten en risico’s beneden een aanvaard baar plafond” gehouden kunnen worden. Daarnaast moet duidelijk inzicht be staan in het aandeel dat Fokker in de potentiële vliegtuigmarkt (geschat op 1500 stuks tussen 1985 en 1993) zal kunnen verwerven. Bovendien dienen reeds voor de definitieve aanvang van het project voldoende bestellingen van toonaange vende klanten binnen te zijn, waardoor een deel van de serierisico’s direct kan worden gedekt. De overheid zal er overi gens zoveel mogelijk naar streven dat Fokker haar aansluiting met de internati onale vliegtuigbouwindustrie kan be houden. Van Aardenne wijst erop dat deze tak van industrie belangrijk is uit een oog punt van innovatie en werkgelegenheid. Wanneer de vliegtuigindustrie erin slaagt haar positie in de komende jaren te hand haven, zal het huidige niveau van werkge legenheid (8000 mensen in vijf bedrijven) licht stijgen. Daarbij valt tevens te ver wachten dat een verschuiving zal optre den van betrekkelijk eenvoudig werk naar hoogwaardiger werk. Het inzakken van de woningmarkt is er de oorzaak van dat de werkloosheid in de provincie Noord-Holland in augustus fors is toe genomen Burgemeester Reehorst wenst de nieuw benoemde commissaris K Bartels geluk met zijn functie als hoofd van de geüniformeerde politie. De publieke belangstelling bij de installatie gistermiddag in het hoofdbureau was groot

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9