voor Provocerende vertaling OESO-rapport achtergrond in geldproblemen Voorbereiding „Madrid” verdaagd „EG komende jaren Nieuwe vakbonden tegengewerkt en Pamplona Europarlementariër Patijn: NAVO stemt in met gesprek over ontwapening Tegen wie richt zich de Turkse staatsgreep Warschaupact beëindigt oefeningen Bomaanslagen in Manilla China geeft toe inzake Cambodja BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 3 ZATERDAG 13 SEPTEMBER (Van onze redactie buitenland) ties lad Voor onderling overleg M ers WARSCHAU-MOSKOU. Het aantal stakingen in Polen is gisteren opnieuw toegeno men. Een van de belangrijkste redenen is, dat de vorming van vrije vakbonden zou worden tegengewerkt, zo hebben dissi dente kringen in Warschau la ten weten. Daarnaast spelen eisen voor hoger loon en bete re arbeidsomstandigheden een rol. na int en ide lin en, jen de- 'Ol- 60 len jr 1de -de aas 1 I S?' i Polen Het défilé ter afsluiting van de militaire oefeningen van het Warschaupact. (Van onze parlementsredactie) pen dui- ■atie van ring wet ll'UF- ont- kra- ring In de zuidelijke stad Kielce zouden fa brieksarbeiders het werk hebben neerge legd nadat hen was meegedeeld dat zij hun sociale voorzieningen zouden verspe len als ze tot de nieuwe vrije vakbeweging zouden toetreden. MAAGDENBURG (ANP). De gecombi neerde militaire oefeningen van het Pact van Warschau zijn gisteren geëindigd met een groot militair défilé in Maagdenburg in de DDR. over economische groei, herstel van de werkgelegenheid en versterking van on ze export, maar nagenoeg geen partij durft de consequenties van deze doel stellingen aan. Het défilé werd afgenomen door de Oostduitse leider Erich Honecker en de opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Pact van Warschau, de Russische maarschalk Viktor Koelikov. De Kamerleden hadden kritiek op het gebrek aan prioriteiten bij het Europees Parlement. Pas als men deze had gesteld zou men de hand bij de lidstaten kunnen ophouden voor geld om deze prioriteiten uit te voeren. Zowel bij Europarlementariërs als bij de Tweede Kamerleden heerste ongenoe gen over het gebrek aan inlichtingen uit de ministerraad, dê ministers van de ne gen lidstaten bij wie uiteindelijk de beslis singsbevoegdheid ligt over het reilen en zeilen van de gemeenschap. Een oplossing voor het gebrek aan controle op het func tioneren van de ministerraad zagen de parlementariërs in het beter coördineren van acties van fracties in het Europees parlement en in de nationale parlemen ten. Ook zou men veel meer inlichtingen moeten uitwisselen, omdat men slecht geïnformeerd is over eikaars werk. eeft teld ling aan- »t 28 (Van onze redactie buitenland) MADRID. De voorbereidings conferentie in Madrid voor de in no vember te houden conferentie over samenwerking en veiligheid in Euro pa is gisteren na nog geen kwartier vergaderen verdaagd tot maandag. De verdaging zal worden gebruikt voor intensief onderling overleg. cers izen ags- it in ken laar on- md. aat- ich- ten ten tei- De igs- am aek dd. rdt tief iKF in Lam /op een de at-ie nog dat ent du- tijd ing, >m- be- len, lijk 'lijk smt. den van leb- niet >are nog in ider slijk /an- nge- >bu- ner- JTS rol- lin- itie mi- alf- na- nd, ste len toe dit ler- jen ge ïnd lis- het jen en ne- het oe- bij ite- rdt lag iet en. ■ek ■de crij- irm. 985 lan- zal PEKING (AFP). China is bereid deel te nemen aan eventuele onderhandelin- gen over de kwestie-Cambodja zonder de terugtrekking van de Vietnamese troepen als vóorwaarde vooraf te stellen. Dit heeft de premier van Nieuw-Zeeland, Robert Muldoon gisteren in Peking tegen journa listen gezegd na met de Chinese premier, Zhao Ziyang, te hebben gesproken. Hij zei dat Peking wel van mening was dat de terugtrekking van de 200.000 Vietnamese militairen in Cambodja „een belangrijk punt op de agenda” zou zijn. Zonder te rugtrekking van de Vietnamese troepen zouden eventuele onderhandelingen over Cambodja op niets uitlopen, zo had Zhao gezegd. De socialist sprak tijdens een monde ling overleg gisteren in Den Haag, tussen de vaste Kamercommissie voor buiten landse zaken en de Nederlandse leden van het Europees Parlement. Vooral christen democraten en liberalen verzetten zich tegen het snijden in de uitgaven voor landbouw. Een partijgenoot van Patijn, P. Dankert, lid van het Europees parlement en de Tweede Kamer, betoogde dat een wijziging van het landbouwbeleid in het bijzonder Nederland veel geld zou gaan kosten. van de eigen financiële middelen van de EG. Het Kamerlid verwacht dan ook dat de gemeenschap in moeilijk heden zal komen doordat er geen geld is om te voldoen aan de verplich tingen die ontstaan na de toetreding van Griekenland. Een oplossing zag Patijn in het snoeien op de landbouw uitgaven, verreweg de grootste post op de begroting van de EG. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL-MOSKOU. De NAVO zal dinsdag na een tweedaagse conferentie in Brussel toestemming geven voor het ope nen van Amerikaans-Russische onder handelingen over beperking van de kern bewapening in Europa. NAVO-deskundi- gen zullen vaststellen hoe het overleg in Genève moet worden gevoerd. Het Russische persorgaan Izvestia heeft gisteren kritiek geuit op de plaatsing van Amerikaanse manschappen en materieel in Midden-Noorwegen. Daardoor wordt de bewapeningswedloop volgens het per sagentschap verscherpt. Eerder gaf de Noorse regering toestemming voor het aanleggen van voorraden voor Ameri kaanse mariniers in Midden-Noorwegen. Ook mag zwaar Amerikaans wapenmate- rieel in het uiterste noorden van het land worden geplaatst. Opnieuw stakingen uitgebroken Die mededeling kwam op een moment dat de Poolse autoriteiten hun aanvallen op de dissidentenbeweging opvoeren. Het blad van de Poolse regering heeft, in navolging van de nieuwe leider Kania, de communistische partij opgeroepen waak zaam te zijn „omdat anti-socialistische krachten wellicht binnenkort tot de aan val zullen overgaan”. Het blad noemde de leider van het KOR, Jacek Kuron, met name. Tegenover het Westduitse week blad Der Spiegel heeft deze verklaard dat stakingsleider Walesa moet worden be schouwd als een symbolische figuur, ter wijl het KOR het „hersencentrum is ge weest dat de stakers van advies heeft gediend”. Vanuit verschillende politieke richtin gen werd gewaarschuwd tegen herstruc turering van de begroting van de gemeen schap. Dit zou kunnen betekenen dat aan de terreinen waar integratie wel tot stand is gekomen geld wordt onttrokken waar door het doel aan de Europese eenheid zou gaan ontbreken. Nu al ziet men de tendensen tot protectie toenemen en wordt in diverse lidstaten gevraagd om nationale maatregelen. Woordvoerders van het Comité voor Maatschappelijke Zelfverdediging (KOR) in Warschau hebben verklaard dat giste ren twee dissidenten zijn gearresteerd. „de nadruk meer op verstandig bestuur dan op een ideologische keuze” ligt. Kom daar in Nederland maar eens om. Een politiek gebeuren ook waarin de positie van de regering sterk is, de minis terraad zeer zelfstandig opereert, het parlement „slechts” fungeert als basis voor het zittende kabinet, en de overheid de „goede huisvader” is die de burger zoveel mogelijk vrij laat en zorgt voor „harmonie, totaliteit en continuïteit”. Een zeer liberale visie, geeft de WRR ook toe. Voor tweederde van politiek Nederland onverteerbaar, maar juist daarom als provocatie bij uitstek ge schikt. Een beeld van een technocrati sche, „ont-socialiseerde” maatschappij, waarin het juist bij liberalen hooggeach te „algemeen belang” vooropstaat. In een vervolgstudie gaat de WRR an dere toekomstbeelden ontwerpen, en dan niet alleen gebaseerd op economi sche groeicijfers, maar ook op politieke visies. Met als uitgangspunt de socialisti sche, confessionele en liberale ideologie, en elk onderverdeeld in „technocrati sche” en „sociocratische” visies. Zo ontstaat een politieke zesdeling. Betrokkenen uit die categorieën zal wor den gevraagd om voor elke visie een eigen toekomstbeeld te ontwerpen. Vol gens eigen doelstellingen, die wellicht een stuk minder provocerend zullen zijn dan die uit het WRR rapport. Want het kan ook anders. En juist daar gaat deze studie om. Andere doelstellin gen en andere, daaraan aangepaste keu zen, voor een termijn die verder ligt dan onze neus nu lang is. Een aanzet die dwingt tot alternatieven, en een uitda ging waarvan men kan zeggen dat „de Nederlandse politiek", zoals die nu func tioneert, die zeker niet aan kan. DEN HAAG De kernenergie wordt fors uitgebreid, de werkloosheid neemt af, Schiphol krijgt zijn maximale groot te, de Markerwaard wordt ingepolderd, de lonen worden voor lange tijd gema tigd, tal van planten- en diersoorten sterven uit, de bevolking groeit niet meer en de steden lopen leeg. Voor sommigen een schrikbeeld uit een science-fictionfilm, voor anderen een blik in het Walhalla. Maar toch „slechts” een visie op de toekomst van ons land, zoals die zou kunnen worden. En niet eens een ondenkbare toekomst in de visie van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Déze toekomstvisie is volgens de WRR mogelijk wanneer wij in Nederland een bewuste keuze zouden doen voor een economische groei van ruim 5 procent in de jaren ’80. Een illusie, zullen velen zeggen, nu voor dit jaar niet eens op enige economische groei wordt gere kend. Maar die opvatting past niet in de „Beleidsgerichte Toekomstvisie” van de WRR, die deze week werd gepubliceerd. Het gaat er namelijk om dat in feite elke gewenste toekomst bereikbaar is, mits wij bereid zijn die, vaak zware, keuze te maken en daar dan ook alle consequen ties van te aanvaarden En het hierboven geschetste „schrik beeld” is niet eens uit de lucht komen vallen. Het is een vertaling van een OE SO-rapport („Interfutures”) dat uitgaat van een sterke economische groei en rechtstreeks komt uit de koker van de wereldleiders als Schmidt, Carter, That cher en Giscard. Een duidelijk politieke visie dus. Het Oostblok zal de kans waarschijnlijk aangrijpen om te voorkomen dat men vanaf 11 november weer in het beklaag denbankje komt te zitten, naar aanleiding van de Russische inval in Afghanistan en de schending van de mensenrechten in de Sovjet-Unie en in landen binnen haar in vloedssfeer. De Sovjet-Unie zou zo weinig mogelijk tijd willen besteden aan het op maken van de balans sinds de vorige toetsingsconferentie (over de Helsinki-ak- koorden) in Belgrado en zo snel mogelijk willen overgaan tot het bespreken van nieuwe voorstellen, vooral dat over de bijeenroeping van een Europese ontwape ningsconferentie. De eerste week van de voorbereidings- zittingen is zonder openlijke botsingen tussen Oost en West verlopen. De Ver enigde Staten kondigden voor deze verga deringen al aan tijdens de toetsingsconfe rentie in november de Sovjet-Unie verant woording te willen laten afleggen voor de invasie in Afghanistan en de politieke onderdrukking in eigen land. Onder de journalisten die de voorberei dingsconferentie bijwonen ontstond giste ren nogal wat deining toen in hun midden bleek te vertoeven de 39-jarige Salvatore Francia, een ultrarechtse Italiaan die me de oprichter zou zijn geweest van Ordine Nuovo en het neo-fascistische tijdschrift Quaderni Neri, en die naar Madrid was afgevaardigd door een in Johannesburg verschijnend Zuidafrikaans tijdschrift. De persdienst van de voorbereidende con ferentie heeft direct stappen genomen om de accreditering van Francia in te trekken. De regering van de DDR heeft de Bond van Protestantse Kerken in dat land uitge nodigd voor overleg over de actuele poli tieke situatie met het oog op de veilig- heidsconferentie te Madrid. In de brief van minister-president Stoph aan bis- schop Schönherr, voorzitter van de bond, wordt lovend gesproken over het verant woordelijkheidsbesef van de Oostduitse kerken en van andere kerkelijke organi saties in Europa inzake vraagstukken van vrede en veiligheid, ontspanning en ont wapening. Naar verluidt zou een deel van de arbei ders wienig voelen voor samenwerking met het KOR. Ze vrezen dat een zichtbare band tussen KOR en vrije vakbeweging voor de autoriteiten aanleiding kan zijn om op te treden tegen de vrije vakorgani satie. DEN HAAG (ANP). Volgens het Tweede-Kamerlid Patijn van de PvdA zal er de eerstkomende jaren geen sprake zijn van een verruiming De Wetenschappelijke Raad heeft die visie „verbijzonderd” voor de Neder landse situatie. En het resultaat is provo cerend. „Een poging tot uitlokking” staat er dan ook boven. Centrale doel stelling was aan te tonen dat toekomsti ge ontwikkelingen het gevolg (kunnen) zijn van politieke beslissingen die wij nu nemen. Die politieke besluiten bepalen het uiterlijk van onze toekomst. Willen wij dat die er anders uitziet dan de huidige maatschappij, dan zullen wij daarin moeten ingrijpen. Het WRR-rapport toont slechts aan wat de gevolgen kun nen zijn voor één bepaalde keuze. Die had net zo goed anders kunnen uitvallen. Bij een nagestreefde groei van 3 procent zal het toekomstbeeld er an ders uitzien dan bij 5 procent. 1 procent of zelfs een negatieve ontwikkeling. Maar we (en daaronder verstaat de WRR met name „de politiek”) hebben dat zelf in de hand. Bij elke doelstelling behoren gevolgen en het gaat er eigenlijk om of je bereid bent die (soms nare) gevolgen-op-korte- termijn te aanvaarden voor het bereiken van je lange-termijn-doelstelling. En die gevolgen kunnen, dat blijkt uit de op somming hierboven, uiterst onaange naam klinken. De „provocatie” van de WRR zit hem hierin dat wij in Nederland eigenlijk nauwelijks gewend zijn om in dergelijke lange-termijnvisies te denken. Het poli tieke gebeuren op en rond Het Binnen hof wordt juist gekenmerkt door (vaak zéér) korte-termijndenken. Het beste voorbeeld is wel de door iedereen zo gewenste verbetering van onze economie. De partijprogramma’s staan vol met prachtige doelstellingen Het blad van de Poolse regering, Zycie Warszawy, heeft gewaarschuwd dat „onze gemeenschap in haar eigen belang niet akkoord kan gaan met deze mode om maar in staking te gaan. Dit leidt nergens toe.” Het officiële Russische persbureau TASS heeft gisteren gezegd dat berichten over Amerikaans-Russisch overleg tij dens de grote Poolse stakingsgolf „pure verzinsels” zijn. Het persbureau voegde eraan toe dat „kringen die spreken over inmenging van buitenaf dat eerst op hun eigen politiek moeten betrekken”. Dat er tijdens de stakingsgolf in Polen overleg zou zijn geweest tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie was eerder bekend gemaakt door een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. (Van onze redactie buitenland) PAMPLONA-MANIII.LA. In de Bas- kische stad Pamplona zijn gisteren bij twee bomaanslagen acht mensen ge wond. Na behandeling in het zieken huis konden zeven van hen naar huis gaan. De aanslagen waren gericht tegen het provinciale kantoor van de com munistische partij en tegen een kan toor van de socialistische vakorganisa tie UGT. Uit de manier waarop de aanslagen werden gepleegd, leidt de politie af dat ze het werk zijn van ultrarechtse guerrillastrijders, maar toch sluit men niet uit dat de Baskische afscheidingsbeweging ETA verant woordelijk is. In de Filippijnse residentie Manilla werden gisteren binnen twee uur acht ANKARA Toch nog onverwacht komt de Turkse staatsgreep waarover al zo lang was gespeculeerd. De laatste tijd overheerste de mening dat, als de geschie denis er een in petto had, zij allang zou hebben plaatsgevonden, vanwege het steeds toenemende geweld. Afgelopen maandag vielen er maar liefst 29 doden, maar het is de vraag of dit de beweegre den voor de topmilitairen is geweest. De chef-staf, generaal Evren, lid van het militaire collectief dat nu de macht in handen heeft, had het de laatste tijd voor al gemunt op één politicus: de leider van de fundamentalistisch-islamitische Partij van Nationaal Behoud, Erbakan. Deze was afwezig op de militaire ceremonie van 30 augustus waar de Victoriedag (her denking van het verdrijven onder leiding van Atatürk van de Grieken in 1922) wordt gevierd. Hij zei toen tegen journa listen: „Is Erbakan voor of tegen de Victo riedag? Dat moeten we hem eens vragen”. Dat was een politieke verklaring zonder precedent in de Turkse geschiedenis. Sindsdien heeft Erbakans partij meer dingen gedaan die in het Turkije van Atatürk ondenkbaar waren. Bij de Jeru- zalem-betoging in Turkije’s heilige stad Konya draafden lieden met tulbanden, Arabische hoofddoeken en dergelijke door de straten, leuzen roepend terwille van de Sheriat, de religieuze wetten, en tegen de „huidige staatsorde”. Een aantal mensen bleef op de grond zitten toen het volkslied werd gespeeld. Hiertegen heeft de aanklager van Konya een onderzoek geopend en er werden enkele arrestaties verricht, onder andere wegens overtre ding van Atatürks wetten op de hoofd dracht. Gelijk met het opheffen van de parlementaire onschendbaarheid na de staatsgreep heeft Erbakan inderdaad huisarrest. De staatsgreep dus als ingreep om Ata türks hervormingen te redden? Dat zou een zeer overhaaste constatering zijn. Om te zien hoe „progressief’ deze staatsgreep is, moeten we eerst afwachten of en hoe de generaals zullen optreden tegen oud-kolo- nel Turkesj, de leider van de fascistische Partij van Nationalistische Actie, die de laatste tijd ook in juridische moeilijkhe den was gekomen door de schokkende onthullingen van een van haar vroegere medewerkers, Yurtaslan, die allerlei za ken aan het licht bracht over verdergaan de rechtsondermijning. De publieke aan klager van Ankara gelastte ook hier een onderzoek. De eerste Turkse staatsgreep (mei 1960) was duidelijk ingegeven door bovenge noemde behoefte Atatürks erfenis, maar ook het parlementaire stelsel het parle ment is tenslotte door Atatürk gesticht te redden van de reactionaire stromingen binnen het toenmalige regime-Menderes. De tweede ingreep (maart 1971) bleek zich al vrij snel ondanks de linkse juichkre ten waarmee ze werd begroet hoofdza kelijk te richten tegen alles wat links was. Net als die van gisteren bracht hij eerst een rechtse regering-Demirel ten val, maar de omvangrijke politicus wordt in de Turkse pers de „duikelaar” genoemd. De man die zich na staatsgrepen en ver kiezingsnederlagen altijd weer opricht. Van de leider van de jongste staats greep, generaal Evren, die geldt als een geslaagde carrièrefiguur, is weinig be kend, al liet hij zich de laatste tijd in zijn uitingen wat meer gaan. Niet alleen tegen Erbakan, ook tegen de „geest van de tijd” in Turkije. „De slapheid waartoe de staatsautoriteit is vervallen, schept een aparte atmosfeer die zich leent voor anar chie en terreur. Waar vroeger de student zijn leermeester placht te vrezen, de schul dige het staatsapparaat, de zoon zijn va der, is dit nu juist allemaal andersom”. „De even stupide als verraderlijke scheppers van anarchie, die chaos in het land en het einde van het constitutionele bestel en van de nationale integriteit be ogen, zullen zeker de straf krijgen die ze verdienen. Ze zullen worden neerge stampt onder de verdoemende vuist van de Turkse strijdkrachten en verdronken in het bloed dat ze nu verspillen. De grote Turkse natie zal nog vele feestdagen scheppen voor de eeuwigheid in de atmo sfeer van veiligheid, in het leven te roepen door de Turkse strijdkrachten die afkom stig zijn van de boezem der natie”, zei hij in het memorandum ter gelegenheid van bovengenoemde Victoriedag. Waarschijnlijk zullen er spoedig aanwij zingen zijn tegen welke groep of groepen de nieuwe machthebbers zich het eerst zullen keren. In de gelederen van de links georiënteerde Republikeins Volkspartij van Ecevit is de laatste tijd herhaaldelijk officieus de verzuchting geslaakt dat een totaal militair bewind beter zou zijn dan een door intimidatie verkregen parlemen tair regime van rechtse en uiterst rechtse partijen. De vraag is hoe groot de verschil len tussen deze alternatieven zullen blij ken. Ook Ecevit. die de laatste maanden de stichting van bijzondere staatsrecht- banken kennelijk ook door de legerlei ding gewenst heeft geblokkeerd, staat onder huisarrest. Korte-termijnbelangen (handhaving van een kabinet, angst voor verkiezin gen, verzet tegen loonmatiging, aantas ting van de koopkracht etc.) eisen de aandacht op en dan blijken tal van die zo gewenste doelen plotseling heel wat min der nastrevenswaardig. De WRR noemt dat de „belangende- mocratie”, die voorrang geeft aan belan genbehartiging die per definitie op de korte termijn is gericht. Een politiek van ad-hoc-regeren, waarin ook nauwelijks wordt nagedacht over wat de gevolgen zijn van de politieke besluiten die wij nu nemen voor het Nederland van over 20, 40 of zelfs 100 jaar. Niet voor niets zijn meerjarenplannen in de Nederlandse politiek een zeldzaamheid. De WRR wil provoceren, tot nadenken stemmen, en lijkt daar ook best in ge slaagd. De stellingen uit de „Beleidsge richte Toekomstvisie” doen daarvoor ook net genoeg denken aan een „het- doel-heiligt-de-middelen-theorie”. Dat blijkt ook wel uit de schets van het politieke gebeuren in de voorbeeldmaat- schappij uit het rapport. Een politiek gebeuren waarbij, zoals de Raad zegt. bomaanslagen gepleegd. Daarbij kwam één persoon, een Amerikaanse, om het leven en werden tenminste 31 personen gewond. De verantwoordelijkheid voor de aanslagen is opgeëist door de Vrij heidsbeweging van de 6de april, maar de politie houdt het erop dat de bwe- ging Light a Fire achter de aanslagen zit. Die waren gericht tegen onder an dere een aantal overheidsgebouwen, een particuliere bank en een bioscoop.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3