Eerste aflevering van Zwarte Markt” geslaagd in Flairck opent theaterseizoen Propaganda-avond ter stimulering cjp-bezit Lange reeks verschuivingen kopgroep bowlingcompetitie BREUGELIAANSE HAPPENING I t i te „Burgers gedupeerd door onroerend goedbelasting” Brandweer blijft publiekstrekker Floralia na halve eeuw nog in trek Onderwatersport belicht tijdens foto-expositie I d Loftrompet over jubilerende Harmonie I h Ml ga aa a^ Zeven percent Velser jongeren heeft paspoort OVERLEGORGAAN IN BRIEF al MAANDAG 15 SEPTEMBER IJMOND 1980 6 Amerikaans Uniek DE JANSHEEREN BENAUWD VOL (Van een medewerkster) BEVERWIJK. „Struinen op ’s werelds leukste vlooienmarkt”: met deze slogan werden de men sen zaterdag naar de veilingge bouwen aan de Meubelboulevard in Beverwijk gelokt. En ze kwa men in groten getale, ondanks de „knaak” entree. I (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Van alle in Velsen wonende jongeren in de leeftijds groep tot vijfentwintig is 7,6 per cent in het bezit van een cultureel jongeren paspoort. Beperkt tot de categorie jongeren van vijftien tot vijfentwintig jaar (van ouds her de grootste gebruikergroep) blijkt zelfs 15 percent over een cjp te beschikken. In totaal zijn er in Velsen 1775 cjp’s in omloop en daarmee neemt deze gemeente in Noordholland de derde plaats in: alleen Amsterdam en Haarlem mogen meer cjp-bezitters onder hun inwoners rekenen. Propaganda-avond Baa straat 20.00 weer ,Cali- 21.30 10 u.: De IJmuidense Dixo Wankers Het 3 5-jarig bestaan van de IJmuider Harmonie werd zaterdagmiddag op het isdag uur Zo geeft cjp-bezit in Velsen recht op een reductie van vijftig percent op de toe gangsprijzen van Stadsschouwburg, mu- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De brandweer blijft spectaculair. Ook al is er in eerste instan tie geen spoor van rook en vlammen te bekennen. Dit bewees de Beverwijkse brandweer zaterdag met een open huis, waarvoor veel belangstelling bestond. (Van een medewerker) BEVERWIJK. Na ruim vijftig jaar weet de jaarlijkse Floralia nog steeds enkele honderden lagere-schoolleerlin- gen te inspireren. Zaterdag kwamen weer een kleine vierhonderd scholieren naar de Nieuwe Slof in Beverwijk om met gepaste trots hun met zorg omring de planten te tonen. Van de 2500 in het voorjaar uitgege ven planten kwamen er 374 terug. Een deskundige jury, bestaande uit de heren Voor het rommeltjes- en antiekgedoe geldt overigens zoals altijd dat er veel kaf tussen het koren zit. Vijfentwintig gulden voor een quasi-oud koektrommeltje met afbladderende verf gaat toch echt iets te ver. Een oud schilderijtje, waar de naam H. M. Sorgh een heuse zeventiende- eeuwse schilder blijkt later uit de encyclo pedie op prijkt is een betere aankoop. Ongetwijfeld is het een knappe reproduc tie, maar dan nog is vijfendertig gulden een krats. wederom met de wisselbeker aan de haal. Tweede werd de Zeewijckschool en derde de Heilig Hartschool uit Wijk aan Zee. Bij de kleuterscholen behaalde de Wilgenroos de hoogste puntenscore. In de Nieuwe Slof kon ook het vrije werk van enkele leerlingen bewonderd worden. Volgens het vijfkoppige Flora- lia-comité lopen deze inzendingen jaar lijks terug. Voor hen echter geen rede om de toekomst van de ruim een halve eeuw bestaande plantententoonstelling somber in te zien. 7 7 4 6 6 6 4634 4390 4432 7 7 5 7 6 6 8 6 5 6 6 6 6 6 6 6 6 6 3988 3901 4000 4421 4232 4175 3889 3522 3796 t/m slijks :nd. V.d. rkda- Plein kuur vrjj- Pnt. 5 5 5 Pinfah 4830 4770 4545 Klasse Cl 1. Sios van de Broek 2. De Lichtboei 3. VanDelden Klasse C2 1. De Tunneltreffers 2. De Pul 3. De Toppers Klasse C3 1. Sintenie 2. J. van de Vlugt 3. Jansen 15 u.: 16 j. erstr. 2 u.: 15.30, j- 19 en <erk- 9.00- Games 6 6 6 1 ge- K. rkda- Wijk Plein reek- elke Ze vergelijkt de markt met een pretpark waar voor dagvermaak gezorgd wordt. „Het biedt aan de één de kans z’n waren hier te slijten, aan anderen de kick hier een dag door te brengen”. De bezoekers hoeven trouwens geen honger te lijden want aan „Neerlands goedkoopste terras kan men kanen voor een krats”. Dat slaat op de talrijke eetstalletjes. Aan lange dis sen kunnen de hartige hapjes verorberd worden. En inderdaad zitten heel wat mensen braaf een zak patat of een brood je haring naar binnen te werken. een zwart rokkostuum met als corsage een enorme gele zonnebloem, is duidelijk voldaan over deze eerste aflevering van de happening die „Zwarte Markt” heet en die in het vervolg iedere zaterdag van zes tot zes zal plaatshebben. Eenmaal binnen wordt het echter steeds meer duidelijk dat het publiek toch wel waar voor zijn geld krijgt. De zogenoemde „Zwarte Markt”, uitgestrekt over vier enorme hallen, heeft namelijk heel wat meer te bieden dan alleen de bekende spulletjes uit grootmoeders tijd, curiosa en antiek. De groep BZN. geeft een optre den weg, een waarzegster voorspelt de toekomst en ook een draaiorgel is van de partij. Voor de kleintjes is er een poppen theater en een luchtkussen. Een Breugeli- aans sfeertje, waaraan eveneens gooche laars, vuurvreters en ronddwarrelende clowns niet ontbreken. Langzamerhand begint het te dagen dat hier meer aan de hand is dan het gebruikelijke „rommel markten” zoals dat van het Waterlooplein. Standen per 14 september. Klasse A 1. HubovandeBos 2. IJmond 3. De Planeet 1 IJMUIDEN. In klasse A van de bow lingcompetitie vielen de afgelopen week weer rake klappen. De teams NMB, Man hattan Royal en Top De Bie moesten hun meerdere erkennen in Hubo van de Bos, IJmond en „De Planeet”. In klasse B ruimde Van Rixel 1 het veld voor LPG Schol. In klasse Cl kwam Van Delden binnen bij de eerste drie ten koste van Stroet. Hetzelfde beeld in klasse C2 waar Van Rixel 2 zijn plaats bij de eerste drie ruilde met de Toppers. In C3 tenslotte nam Van de Vlugt de tweede plaats over van KVSA. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het gemeentebestuur legt met de verhoging van de onroerendgoedbelasting een te zware last op de schou ders van de inwoners. Hiervan worden vooral de minst draag- krachtigen regelrecht de dupe. Dit schrijft het Beverwijks Overlegorgaan in brieven aan de inwoners van Beverwijk, het college van B. en W„ De raadsleden en de politieke partijen. Het overlegorgaan beschuldigt het college er van de gemeente- tekorten via tariefsverhogingen op de burgers te verhalen. In de open brief aan de bevolking van Beverwijk roept het Beverwijks Overlegorgaan op tot het indienen van bezwaar schriften tegen de verhoging van de onroerendgoedbelasting. Om het verzet tegen de extra heffing gestalte te kunnen geven is de werkgroep „Tegen Onroerendgoedbelasting 1980” opgericht, die informatie verstrekt over de wijze waarop bezwaar kan worden gemaakt. In de brief schrijft het overlegorgaan verwon derd te zijn over het besluit dat respectievelijk 14 maart 1978 en 13 december 1979 door de volksvertegenwoordigers is genomen. „Ondanks dat men heeft geweten dat hieruit een aanzienlijke verhoging zou voortvloeien heeft de gemeenteraad tot deze verhoging besloten”. Nadat het rijk op de uitkeringen aan de „Het leuke van deze markt die uniek voor Nederland is”, zo vertelt bedrijfsleid ster Tiny Bok, is dat ook particulieren hier mogen verkopen. Vandaar ook de naam „Zwarte Markt”, legt ze uit. Voor 17,50 kan iedereen, als er tenminste nog plaats is, een lorry huren. Tiny, gekleed in gemeenten is gaan bezuinigen, proberen de gemeenten de tekor ten middels verhogingen van onder meer tarieven aan te zuive ren. De minst draagkrachtige krijgen het bezuinigingsbeleid van de overheid nu dubbel en dwars op hun boterham”, schrijft het overlegorgaan, dat eveneens daarbij de verhoging van verschil lende premies noemt, die al tot een aanmerkelijke lastenverzwa ring leidde. De brief is ook bedoeld voor Beverwijkers die de onroerend goedbelasting al geheel of gedeeltelijk hebben voldaan. Degenen die niets of gedeeltelijk hebben betaald dienen volgens het overlegorgaan na het aantekenen van bezwaar om uitstel van betaling te vragen. De brief is mede ondertekend door de Beverwijkse Huurde en Bewonerscommissies, N.K.V. Centrale IJmond-Noord, Besturenbond C.N.V. en zowel de bouwbond als de industriebond F.N.V. In de brief aan het college van B. en W„ raadsleden en politieke partijen wordt gesteld dat het gemeentebestuur bij zichzelf te rade moet gaan over de juistheid van de verhoging. Verlaging van de heffing tot een redelijk niveau lijkt het overlegorgaan zeer wenselijk. Te meer daar vele inwoners van Beverwijk door de verhoging tussen de 40 en 110 percent meer onroerendgoedbe lasting zijn gaan betalen. De interesse van de bevolking ging zelfs zo ver dat de brandweer vóór het aange- kondigde openingstijdstip de poorten van de kazerne opende om een rij wachtende binnen te laten. Hoewel, ook buiten was genoeg te zien. Hier stond evenals in de kazerne het rijdend materiaal te pronk om aandachtig door de bezoekers bewon derd te worden. Ook de ambulancedienst liet geen verstek gaan. In de personeels- kantine was speciaal voor deze dag ge zorgd voor documentatiemateriaal terwijl op het witte doek de verrichtingen van het korps gadegeslagen konden worden. De grote publieke belangstelling bete kende voor het korps een unieke gelegen heid om met name de aandacht te vestigen öp de brandpreventie. Er werd niet alleen ria verloop van tijd getoond hoe een brandje geblust moest worden maar ook hoe een uitspatting van de rode haan te voorkomen is. Zo werd een methode ge toond waardoor gordijnen onbrandbaar worden. Te midden van het brandweer- materiaal trok ook een stand van het Beverwijkse Brandwondencentrum veel belangstelling. Hier werd tekst en uitleg gegeven over de verrichtingen van het centrum. Grootste trekpleister bleef even wel een motorspuit waar de jeugd zich kortstondig spuitgast mochten noemen. Uitslagen: Manhattan Royal-De Planeet 1 1-3, Van Nieuwkoop-Top De Bie 4-0, IJmond-Van Gooi 3-1, Hubo van de Bos-NMB 3-1, De Bou- wers-Kuipers 1-3, Ton Anderson-Stuwadoors 0- 4, Van Rixel 1-LPG Schol 0-4, De Vries-De Wintertuin 4-0, De Lichtboei-De Verkenners 4-0, Jupiter Potgieser-Stroet 3-1, The Pins-Van Del den 1-3, Sios van de Broek-De Koning 4-0, Bar- rier-A. van Duin 1-3, Tunneltreffers-Van Rixel 2 3-1, De Toppi ------ houders 4-0, HEEMSKERK. De Fotokring Heemskerk opent vrijdag 19 september een fototentoonstelling in het expositie gebouw aan de Constantijn Huygens- straat in Heemskerk. Het „brein” achter deze voor Nederland nieuwe manier van „rommelmarkt bedrij ven” is de Noordhollandse makelaar B. Q. van Kampen. In Amerika maakte hij ken nis met talrijke van deze vlooienmarkten en hij was ervan overtuigd dat ook Neder land rijp was voor een dergelijke markt. „Het Waterlooplein is niks meer. Wil je naar een echte rommelmarkt dan ben je aangewezen op Brussel of Antwerpen”, aldus de makelaar. Waarom juist Bever wijk? Tiny: „Beverwijk ligt centraal in de Randstad en bovendien: waar vind je zul ke grote hallen? De gemeente Beverwijk was aanvankelijk niet zo te porren voor een wekelijks terugkerende „Zwarte Markt”. Tiny betitelt deze terughoudend heid als onbekendheid en angst. „Wellicht was men bang dat de zwarte markt de winkeliers in het centrum zou beconcurre ren. Ik denk echter dat we de plaatselijke winkels juist klanten toespelen. Vooral de Meubelboulevard komt deze grote toeloop van mensen uit de gehele regio ongetwij feld ten goede”. J. Hageman, J. C. Muiyen en G. Tabak had de moeilijke taak om uit het aanbod dat van goede kwaliteit was de winnaars aan te wijzen. Uit de jurering bleek dat de leerlingen van de Hendrik Mande- school de planten tot de beste prestaties hadden aangespoord. Deze school ging Marktplein in IJmuiden met een optreden gevierd, waaraan ook een groepje fiere majorettes niet ontbrak. Heel wat IJmuidenaren kwamen een kijkje nemen bij dit feestelijk gebeuren. HEEMSKERK. De populaire muziekgroep Flairck had zondagavond in De Jansheeren een gemakkelijke taak. In de tot barstens toe gevulde zaal, waar het publiek zich bij voorbaat al enthousiast gewonnen gaf, opende het viertal met een concert voor de Werkgroep Muziek het nieuwe muziek- en theaterseizoen. Een naar het cabareske neigende presentatie, inclusief een draaiende lichtbol en dubbelzinnigheden, maakt deel uit van het handig gepresenteerde program ma. De stukken van hun repertoire, Oost-west express, Stoomwals, Wiegeliedje voor Aoife, De eerste dag na je vertrek. Gevecht met de engel en Variaties op een dame, klinken zonder uitzondering gemakkelijk. Veel muzikale diepgang valt er niet te ontwaren bij Flairck. Een groot publiek wordt echter aangenaam getroffen door charmante melodieën, uit het overgangs gebied tussen amusementsmuziek en populair klassiek. Flairck zorgt er daarbij voor dat de nummers vertrouwde thema’s, „lekkere” effecten en veel herhalingen bevatten. Het succes is daarmee verzekerd. De grote toeloop en het grote succes hebben ook een schaduwzijde. De zaal van De Jansheeren is nu eenmaal totaal niet geschikt voor een wat omvangrijker evenement. Publiek dat achteraan zit, hoort en ziet weinig. De temperatuur en vochtigheidsgraad lopen op tot ongezonde waarden. Ontluikende liefde voor kunst en cultuur wonit zo door de omstandigheden in de kiem gesmoord. Dirk van Zonderen van het bureau cul turele zaken van de gemeente Velsen is erg voldaan over deze ontwikkeling. On der de Velsense jeugd is het cultureel jongeren paspoort al jaren gemeengoed: van de in de gemeente wonende twintig- jarigen bijvoorbeeld heeft één op de vier i vijf personen zich zo’n paspoort aange schaft. De belangstelling neemt eerder toe dan af en dat is niet in de laatste plaats te wijten aan het feit, dat Velsen tot het selecte clubje gemeenten behoort dat zich keurig houdt aan de kortingsaf- apraken. Het tentoongestelde materiaal belicht veel facetten in de fotografie, waaronder de duiksport in combinatie met de onder- watercamera. De expositie duurt tot en met 28 septem ber. De openingstijden zijn op werkdagen ’s avonds van zeven tot negen uur en in het weekend van ’s middags twee tot vijf en ’s avonds van zeven tot negen uur. Klasse B 1. LPG Schol 2. Kuipers 3. Studio Andersen ziekavonden en het Witte Tejater. Vanaf 18 jaar (daarvóór is het lidmaatschap gra tis) wordt ook de contributie van de biblio theek gehalveerd, zijn musea geheel gratis te bezoeken en geldt er een reductierege- ling voor tijdschriften en incidentele cul turele manifestaties. Het cultureel paspoort mag dan in Vel sen behoorlijk zijn ingeburgerd, zodanig zelfs dat er al twee zevenjarigen van de kortingsregelingen gebruik maken, toch blijft men er van gemeentewege reclame voor maken. Dirk van Zonderen: „Eén keer per jaar houden we een cjp-propaganda-avond. Op die avond bieden we nieuwe paspoort- houders een voorproefje van waar ze van dat moment af tegen gereduceerd tarief van kunnen genieten. Die propaganda- avond heeft tevens tot doel om alle jonge ren of ze nu al een cjp hebben of niet nog eens op de voordelen van het pas- poortbezit te attenderen. Door aan het instituut cultureel jongeren paspoort op gezette tijden flink wat ruchtbaarheid te geven, voorkom je dat de belangstelling in elkaar klapt. Dit jaar wordt de cjp-propaganda- avond gehouden op zaterdag 20 septem ber in het Witte Tejater. Opgetreden wordt door de Dixo Wankers (van 20.30 tot 21.20 en van 23.15 tot 24 uur) en door het Etherisch Strijkers Ensemble Parisians (van 22 tot 23.15 uur). De Dixo Wankers komen uit Velsen, leggen zich toe op het vertolken van de uiterst dansbare ska- muziek en hebben in korte tijd al flink wat radio- en televisieoptredens achter de rug. De eerste plaat is ook al verschenen. De groep treedt op in wisselende samenstel ling en omvat onder meer twee blazers. De band neemt tijdens de cjp-propaganda- avond de plaats in van theatergroep Car rousel, die wegens bijzondere omstandig heden moest afhaken. Het Etherisch Strij kers Ensemble Parisians komt uit België en brengt een theatraal aangeklede mu- ziekshow. Erik de Volder is de dirigent van het ensemble.; Zowel de voorstellingen van de Dixo Wankers als die van het Etherisch Strij kers Ensemble Parisians zijn voor diege nen, die zich in de periode tussen 29 au gustus en 20 september een cultureel jon geren paspoort hebben aangeschaft, gra tis toegankelijk, voor zover er nog plaat sen beschikbaar zijn, kunnen ook be staande cjp-houders de propaganda- avond gratis bezoeken. 3-1, De Toppers-Outsiders 4-0, De Pul-De Vol houders 4-0, J. van de Vlugt-Angelique 3-1, Speedy-KVSA 3-1, Fire Brigade-Jansen 2-2, Sin- tenie-Robby Snacks 4-0. Zaterdag maakte Beverwijk kennis met de voor Nederland unieke vlooienmarkt in de veilinghallen w ...ia H

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7