Uiterst sombere Miljoenennota Koffie 12 cent goedkoper gegijzelden VS Nieuw overleg haven-CAO Iran: speciale commissie voor Harde kritiek Raad van State mjman Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken 32 lichirekiame op begroting Miljoenenorder Zwart IJmuiden V „Bar en boos” I Meer subsidiekans voor woningbouw kleine huishoudens VANDAAG Oorzaak ongeval trein Vlaardingen nog niet bekend HAARLEM het woord is aan... agenda pagina 9 Nieuws over de begroting Verkeersplan Bejaardenwerker En verder weersverwachting Achter de Troonrede Tijdelijk regen 1 DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 70ste jaargang no. 266 5,6, 7,9,11 (Van onze redactie binnenland) ■T IS. IE Sophie Kok: Beurs Binnen- en buitenland Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips Sport Trijfel Weerrapporten 15 30,31 2 2 Telefoonbeantwoorders 2, 3, 4,14 13 pagina’s DEN HAAG. Alle zeilen moeten worden bijgezet om de wankele Nederlandse economie weer op het rechte spoor te krijgen. Dat is de voornaamste boodschap van het kabinet, zoals die vandaag tot uitdrukking is gekomen in de Miljoenen nota en de Troonrede. Ged. Oude Gracht 46 - Haarlem Umuider Courant OPEN: 20.00-02.00 uur 12 zwaarste belastingmaatrege- laatste redmiddel UW de Zie verder pagina 4 Koningin Beatrix tijdens hei lezen van de Troonrede. (ADVERTENTIES) itie (Van onze redactie binnenland) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Inflatie: een fluitje van twee cent. gen Het der- Geheel verbouwd open haardvuur heerlijke sfeermuziek dansen k DP- IEN nde nng rt u en’ hui- KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO- AMSTEL VEEN, tel. 020-4564S6 (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. In Iran zal een speciale parlementscommissie worden belast met het probleem van de 52 Amerikaanse ge gijzelden, die sinds november vorig jaar in Iran worden gevangen gehouden. Het Iraanse parlement heeft hiertoe vandaag met grote meerderheid besloten. Over de samenstelling en de werkwijze van de commissie zal morgen worden gesproken. Verwacht wordt dat de com missie een onderzoek instelt en dan voor stellen indient in het Iraanse parlement. Zie ook pagina 3 (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Een pak koffie van 250 gram wordt morgen twaalf cent goedkoper. De adviesprijs voor de meeste verkochte soorten komt op 3,95. Ook de oploskoffie wordt goed koper, en wel zes cent per vijftig gram. Dit heeft de vereniging van Neder landse Koffiebranders en theepakkers gisteren bekendgemaakt. De prijsver laging, de derde dit jaar, is een gevolg van de daling van de koffieprijzen op de wereldmarkt. De prijs van de koffie is dit jaar in totaal 45 cent omlaag gegaan. In Velsen zag het Centraal Orgaan Bejaardenbeleid een verzoek om twee nieuwe stafkrachten eerder de ze maand gehonoreerd met plaatsing op de gemeentelijke prioriteitenlijst voor de periode tot 1985. Voor een van de nieuwkomers kan naar ver wacht geld beschikbaar komen van CRM. waar eerder dit jaar financiële ruimte werd geboden voor 200 extra bejaardenwerkers gespreid over het hele land. Een subsidiëringsaan- vraag uit hoofde van zo'n toezegging is inmiddels de deur uit. De regering doet een dringend beroep op werkgevers en werknemers een vrij willige loonmatiging van twee percent overeen te komen. Gebeurt dat niet, dan meent het kabinet dat het de komende herfst in de lonen moet ingrijpen. Om een loonmatiging te bereiken zullen de reeds afgesloten CAO’s voor volgend jaar moe ten worden opengebroken. In de toelichting op de miljoenennota voor volgend jaar schrijft minister Van der Stee van Financiën, dat de begroting is opgesteld tegen de achtergrond van een stagnerende economische groei, een toe nemende werkloosheid, uitholling van de rendementspositie van het bedrijfsleven en een reële achteruitgang in inkomen voor viijwel de hele bevolking. Daarbij heeft het kabinet moeten kiezen tussen maatregelen die op korte termijn het eco nomische beeld verbeteren maar op lan gere termijn niet werkelijk zoden aan de k dijk zetten, en anderzijds maatregelen die op korte termijn weinig zichtbaar resul taat opleveren, maar wel de fundamenten leggen voor een gezonde economie in de wat verdere toekomst, aldus minister Van der Stee. Het kabinet heeft plannen ge maakt voor een ombuiging van in totaal 3,6 miljard gulden. Uit onder andere de voorjaarsnota van dit jaar vloeide voort dat voor een bedrag van 3 miljard moest worden bezuinigd. De nu voorgestelde ombuigingen die 0,6 miljard gulden ver der gaan, worden voor een belangrijk deel gevonden in de sfeer van de sociale zeker heid en de gezondheidszorg. Daar moet 1,2 miljard gulden worden bezuinigd. Door te bezuinigen op de salarissen van ambtenaren kan de overheid 0,8 miljard besparen, terwijl door beperking van uit keringen uit het gemeente- en provincie fonds, door het in sterkere mate aande DEN HAAG (ANP). Het rijk wil ook subsidie verlenen voor het splitsen van nieuwere etagewoningen of eengezinshui- zen ten bate van alleenstaanden en twee persoonshuishoudens. Het gaat hierbij om woningen die niet meer voldoen aan hedendaagse woonei- sen, zo schrijft staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting vandaag in een brief aan de Nederlandse gemeenten. Tot dus ver werd alleen subsidie verleend voor splitsing van oudere woningen. De be windsman zegt in zijn brief mogelijkhe den te zien voor nieuwere flatgebouwen en andere woningen, mits deze eigendom zijn van gemeenten, woningbouwcorpora ties of andere door de overheid toegelaten niet-winstbeogende instellingen. derwijs een directe relatie wordt gelegd tussen inkomensmatiging en werkgele genheid. Het is de eerste keer dat de Raad van State een commentaar op de begroting publiceert. Dat is een gevolg van de eerder dit jaar van kracht geworden wet op de openbaarheid van bestuur. De raad tekent daarbij aan dat het kabinet de miljoenennota te laat heeft afgele verd, waardoor voor het leveren van commentaar slechts vier dagen ter be schikking stonden, terwijl in augustus nog met de regering was overeengeko men dat daarvoor een week beschikbaar zou zijn. VLAARDINGEN. De oorzaak van het treinongeval bij Vlaardingen, waar giste ren een personentrein kantelde omdat een spoorbrug nog niet geheel gesloten was, is nog onbekend. Het onderzoek spitst zich toe op de vraag of de lichtseinen goed hebben ge werkt. Deze moeten op rood hebben ge staan omdat de brug over de Vlaardingse Oude Haven nog niet was gesloten. Bij controle na het ongeval bleek dat het lichtsein voor de spoorbrug inderdaad op rood stond. De conclusie dat de machinist een rood sein heeft genegeerd wil de NS nog niet trekken. Een technisch onder zoek zal eerst moeten uitwijzen of er mo- celiik een storine in het seinsvsteem is Tot nu toe zijn met Westduitse en Franse aardgasafnemers al nieuwe contracten gesloten en ook in Nederland gaat de gasprijs met ruim negen cent per kubieke meter omhoog. Uiteindelijk hoopt de regering dat het aardgas 2 miljard gulden extra gaat op brengen. Volgend jaar zal al 1,3 miljard gulden extra aardgaswinst ten goede van het bedrijfsleven komen. Het kabinet waarschuwt echter dat voorzichtig met het aardgasvoordeel moet worden omge sprongen. In dat verband zei premier Van Agt, dat „we een semi-OPEC-land in de versukkeling” zijn. De .minister-president doelde daarmee onder andere op het nog altijd te grote financieringstekort (voor volgend jaar ge raamd op 5,25 percent) en het tekort op de betalingsbalans van 7 miljard gulden. Het kabinet meent wel dat het met het oog op het financieringstekort op de goede weg is. Op langere termijn wordt het aan vaardbaar geacht als het 4 percent be draagt van het nationale inkomen. Als ook in de komende jaren sterk gematigd wordt, acht de regering het mogelijk die doelstelling in de loop van 1982 te verwe zenlijken. Voorwaarde daarvoor is echter wel dat de verwachtingen uitkomen dat de wereldeconomie zich na een diepte punt in de komende maanden in de loop van volgend jaar langzaam zal herstellen, en dat Nederland daarvan voldoende pro fiteert. (Van onze IJmond-redactie) IJMUIDEN. De machinefabriek Zwart uit IJmuiden heeft een opdracht gekregen voor de levering van een aantal generators dat ingezet zal worden bij het elektrifïcatieprogramma in Aceh en Maluku in Indonesië. Met deze opdracht is in totaal een bedrag van 3,5 miljoen gulden gemoeid. Het project in Indonesië zal in fasen uitgevoerd worden. De 54 diesel-elektrische aggregraten die door middel van dieselmotoren worden aangedreven, zullen 14.800 woningen, verspreid over diverse dorpen en kampongs, van elektriciteit gaan voorzien. Machinefabriek Zwart fun geert in Indonesië als vertegenwoordiger van DAF Diesel en zal binnenkort de eerste lokale servicefaciliteiten gaan bieden. Nieuwe lijnen voor de verkeersaf wikkeling in het Velsense staan uit gestippeld in een gemeentelijk ver keerscirculatieplan. Saillant punt daarin: het indammen van de auto- stroom die momenteel het langzame verkeer op doorgaande wegen zo veel risico's oplevert. De commissie verkeerszaken verdiept zich van avond in dit beleidsstuk waarnaar jarenlang is uitgezien door plaatselij ke planologen en verkeerstechnici. De EG-landen willen de Turkse mi litairen een kans geven hun belofte van spoedige terugkeer naar de de mocratie na te komen Zie pagina 3 consument doorberekenen van kosten voor overheidsdiensten en enkele andere maatregelen nog eens 1,6 miljard gulden kan worden bespaard. Voor het begrotingsbeleid is de toename van de inkomsten uit het aardgas van grote betekenis. De extra aardgasbaten waarop het kabinet voor volgend jaar rekent, zullen worden gebruikt om de lasten van het bedrijfsleven te verlichten. Kabinet: matiging Het kabinet-Van Agt heeft de nieuwe koningin bij haar eerste Troonrede met zachtheid behandeld. Koningin Beatrix, bekend om haar opgeruimde en optimisti sche aard, heeft regeringsformules in de mond gelegd gekregen die haar ruimte lieten om toch nu en dan nog flauwtjes te glimlachen. In feite was daar geen enkele reden voor, want de harde realiteit van de cijfers achter de Troonrede zouden alle aanleiding hebben gegeven om een som ber gezicht te zetten. Enigszins verborgen in de retoriek zat een zinnetje, kort maar veelbetekenend: „Nederland komt klem te zitten”. De milde bewoordingen, hier en daar onvermijdelijk wat zalvend en stich tend, verborgen verder handig een situa tietekening die een barre en boze inhoud heeft en geen wezenlijke oplossing in het verschiet stelt. Dat velen voor onze volks vertegenwoordigers zullen bidden, zoals de koningin vertrouwt, lijkt bitter hard nodig. Hoe bar en boos de reële situatie is, wordt in onze „Miljoenenbijlage” in dit nummer broksgewijze duidelijk, maar nog navranter blijkt de toestand uit de analiserende beschouwing die de toekom stige hoofdredacteur van ons blad, Frans Nypels, op pagina 19 ten beste geeft. Di verse becijferingen en gegevens in deze beschouwing zijn afkomstig uit eigen ach tergrondinformatie en nieuwsgaring, waardoor een optimale verheldering van de zeer moeilijke materie is verkregen. Het kabinet is aan het einde van zijn krachten en visies. Deze uiterst sombere conclusie, die koningin Beatrix moest ver tolken door „Nederland komt klem te zitten”, doet de ernstige vraag rijzen of het feit, dat het kabinet het einde van zijn rit ziet naderen, wellicht verhinderd heeft dat tot werkelijk ingrijpende, spijkerhar de beslissingen is besloten. Want vergele ken bij de ernst van de toestand zijn toch te veel geldverslindende heilige huisjes overeind gebleven. Het is in dit verband overigens al te gemakkelijk om de coali tiemannen en -vrouwen een gebrek aan durf te verwijten. Met de verkiezingen in het vooruitzicht is politieke voorzichtig heid voor hen een eerste vereiste. De door minister Van Aardenne (Economische Zaken) aangekondig- de prijsbeschikking voor tarieven van medische specialisten zal op 1 okto ber ingaan. Hoeveel de specialisten er in inkomen op achteruit zullen gaan is nog niet duidelijk. Zie pagina 2 (Van onze redactie binnenland) Minister van Financiën Van der Stee noemt de economische situatie slechter dan velen willen inzien; premier Van Agt noemt de stand van zaken „bar en boos”. De reden vindt men in de navolgende kerngegevens: Het nationaal inkomen stijgt vol gend jaar met 0,25 procent tot 325 miljard gulden, een stijging die overi gens op 750 miljoen na, door inflatie in het niets verdwijnt. Dit jaar roomt de overheid 65,5 cent af van iedere verdiende gulden voor het instandhouden van de sociale ze kerheid, volgend jaar wordt dat 66,1 cent. Doordat meer mensen een beroep moeten doen op sociale uitkeringen, stijgen de kosten daarvan volgend jaar met 20 miljard gulden. Om de koopkracht van de actieven volgend jaar te handhaven heeft het kabinet 9 miljard gulden nodig. Er is 5 miljard beschikbaar. De koopkracht van de mensen met een minimumloon of laagste uitkering gaat volgend jaar 300 gulden achteruit. Dat is 1,5 procent. De modale inkomens gaan er vol gend jaar 2 procent in koopkracht op achteruit. Inkomens van twee keer mo daal leveren volgend jaar 1,5 procent koopkracht in. De gemiddelde werkloosheid be draagt volgend jaar 280.000. De overheid heeft een schuld van 12,2 miljard gulden. De kabinetsplannen voorzien in een bezuiniging van 3,6 miljard gulden. De totale overheidsbegroting voor volgend jaar bedraagt 119,8 miljard gulden. van het KNMI tot morgenavond: Enige tijd regen, later van het zuid westen uit opklaringen Minimum temperatuur ongeveer 12 graden. Middagtemperatuur omstreeks 18 graden. Matige tot krachtige wind, eerst zuid, later draaiend naar zuid west. ders de dragen. Volgens de Raad van State zal het voorgestelde pakket len leiden tot het tegendeel van nivelle ring, terwijl ook de verhoging van de sociale premies nivellering tegenwerkt. Daarnaast zullen de kabinetsvoorne mens niet zonder meer een rendements- verbetering voor het bedrijfsleven be werkstelligen. Het is het adviescollege niet duidelijk hoe de voorgenomen maatregelen tot het terugdringen van de werkloosheid kun nen leiden, en de raad vraagt zich af waarom alleen voor wat betreft het on uitgewerkte informatie over de Miljoenennota is te vinden op de pagina's 17, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 27 en 29. DEN HAAG. De Raad van State, het hoogste adviesorgaan van de regering, heeft harde kritiek geuit op de miljoe nennota van het kabinet. De raad vindt dat de nota een onvoldoende beroep doet op de bereidheid van de bevolking te matigen. Bovendien meent de Raad dat de voorgestelde maatregelen er niet toe zullen leiden dat de sterkste schou- lasten krijgen te (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De Rotterdamse organisatie van havenwerkgevers Scheepvaart Vereniging Zuid (SVZ) heeft de uitnodiging van de Vervoers- bonden FNV opnieuw te onderhande len over een haven-CAO aanvaard. De werkgevers zijn bereid zonder voorwaarden vooraf weer rond de ta fel te gaan zitten met de vakbonden, zo is gisteren bekendgemaakt. De ver- voersbonden hebben meegdeeld op korte termijn een soortgelijke uitnodi ging naar de Rotterdamse havensleep diensten te zullen sturen. In beide be drijfstakken zijn de CAO-voorstellen van de werkgevers door de leden van de vakbonden afgewezen. In een evaluatierapport over de troe belen van vorig jaar in de havens, concluderen de Vervoersbonden FNV overigens dat de vakbeweging de pro blemen rond de wilde stakingen voor een groot deel aan zichzelf te wijten had. Gemis aan aansprekend vakbonds- beleid in de havens en onvrede met de besluitvorming binnen de organisatie hebben de voedingsbodem voor het invloedrijk optreden van politieke groeperingen (zoals de CPN’er Flip Schults) in de havens vergroot, aldus het FNV-rapport waarin onder meer wordt gesteld dat de vakbondsorgani satie in de haven drastisch op de hel ling moet. geweest.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1