Een open dag bij beroemde Nieuw type muur frees Blauwe Tram Kindercomputer valt in de prijzen rond lijmen Misverstand I a wr UAW i Maaltje paardebloemen DE TEGELS VALLEN ERAF Ml merui T~ I CEX3 MH WOENSDAG 17 SEPTEMBER 19 80 25 EIGENHANDIG ^:.k. Ansichtkaarten melde Helft van de prijs vlier Onmisbare tips 1 Nu is opknappen in dit verband wel wat simpel uitgedrukt, het ding was zo zwaar gehavend dat er eigenlijk maar betrekkelijk weinig niet geheel ver nieuwd is, zodat er eerder sprake is van totale reconstructie. En met dat immense karwei is men in de afgelo pen tijd flink opgeschoten. Zo zijn in middels de met veel moeite in Amerika achterhaalde koppelingen gearriveerd en ook de langverwachte draaistellen zijn er. Daar zat heel wat aan vast. De Werkgroep NZH Voorburg van de „Tramweg Stichting” is al heel wat jaren met nimmer aflatend enthousias me bezig een oude „Boedapester”, één van de legendarische NZH-trams die als „Blauwe Trams” de geschiede nis in gingen, op te knappen. Jf* kT i i' Wg: De cirkelmuurfrees kan t NZH-tramstellen van Beynes- en Boedapester-materieel te Amsterdam in 1955 Maar toen mén bij de fabriek eenmaal 12.50. „De Treffer: modern boter, kaas en eieren en een ander bekroond spel, Computer Electro. en O Informatie wordt chips. De fabriek die dit materiaal indertijd heeft gebouwd, Ganz-MAVAG te Boeda- Vooropgesteld dat de Consumenten bond uitstekend voorlichtend werk doet, en in de Consumentengids praktische ad viezen geeft voor wie (met name dure) goederen gaat aanschaffen, dient toch het „orakel-achtige” van bepaalde beoor delingen soms met enige nuchterheid te worden beschouwd. De conclusies van degenen die produkten testen behoeven niet altijd een onaantastbaar evangelie te vormen. Dat blijkt bijvoorbeeld uit een onlangs in de Consumentengids ver schenen test inzake lijmen. Er staan na melijk helaas pertinent onjuiste dingen in, die de consument op een dwaalspoor kunnen brengen. vond het een functionele toepassing van elektronica in een spel dat tegen gun stige prijs wordt gele-verd. Dit is bepaald niet waar; voor bepaalde toepassingen is deze lijmsoort per defini tie ongeschikt en in vele andere gevallen is ze om economische redenen niet het juiste middel. Je gaat toch geen hele deurplaten met zo’n dure lijm aanbrengen! In zo’n Zo wordt al in de kop van het verhaal gemeld dat „tweecomponenten-lijmen de beste van vier soorten” zijn gebleken. Dat betekent dat men dus. keuze makend uit de vier onderzochte lijmen (behalve de genoemde tweecomponentenlijm ook cya- noacrylaatlijm, contactlijm en universeel- lijm) altijd maar het beste die tweecompo nentenlijm kan nemen. pest (vandaar de naam) bestaat nog, en men bouwt daar ook nog steeds tramma- terieel. Zij het allang niet meer met derge lijke „antieke” draaistellen. Een buitengewoon groots gebaar, dat, nu de draaistellen eenmaal zijn aangeko- geval is een contactlijm tientallen malen goedkoper en (bij juiste verwerking) meer dan goed genoeg. begreep daar het om ging, werd men ook daar zo enthousiast dat men zich bereid verklaarde gereconstrueerde draaistellen te leveren voor de helft van de (uiterst laag gecalculeerde) kostprijs. In de „lijmenwereld” is het bepaald geen geheim dat verreweg het grootste deel van alle cyanoacrylaatlijmen (welk merk er ook op staat) bij wijze van spre ken „uit dezelfde pot” komen. De consta tering dat reparatie van gebroken aarde werk en porcelein „het beste met cyanoa- crylaatlijm kunnen worden gerepareerd” is een twijfelachtig advies. Er staat dan wel achter „of tweecomponentenlijm”, maar de kreet „het beste met.is mis leidend. Neem juist liever geen cyanoa- crylaatlijm voor dit doel! Vooral niet voor het gewone, grove aardewerk. Bovendien, als aardewerk of procelein breekt, vallen er gewoonlijk ook kleine, niet meer „mee- lijmbare” splintertjes uit. In zulke geval len is lijmen met een vullende lijm (dus tweecomponentenlijm) een strikte nood zaak. ser: bij contactlijm moet niet worden ge klemd, maar aangeklopt. Opmerkelijk is ook dat bij de test zou zijn vastgesteld dat er in de kwaliteit van de diverse merken, althans ten aanzien van bepaalde kenmer ken, verschillen bestaan. De open dag wordt gehouden op het adres Westvlietweg tussen de nrs. 60 en 62 te Voorburg (ZH), en u bent welkom vanaf 10 uur ’s morgens. men, dan ook op feestelijke wijze, in te genwoordigheid van enkele mensen van de fabriek en de ambassadeur van Honga rije is gevierd. Hij heeft er lang over gedaan, maar het werd dan ook mooi strak werk, met allemaal gelijke voegjes. Alleen: na on geveer een week lieten enkele op het gipskartonplaat bevestigde tegels los, en daarna volgden er nog veel meer. Soms kletterde er ineens eentje omlaag. Hoe kan dat nou? Deugt die tegelkit niet, of kun je op gipskartonplaat geen tegels lijmen? In de zaak zei men dat het wél kon. Ifl Ten tweede zijn de tegels waarschijn lijk vooraf niet bevochtigd. En dan ge beurt er dit: het vocht in de tegelkit wordt heel snel geabsorbeerd door het zuiggrage karton en het daarachter aan wezige gips. Bovendien is de achterkant van wandtegels ook sterk absorberend. Dus gaat het vocht uit de kit met een vaart twee kanten uit, en is verdwenen voordat de kit naar behoren is uitge hard. In feite blijft er dan een soort poeder over, die uiteraard niet hecht. Behalve voorstrijken van gipskarton plaat (en andere poreuze materialen) dus ook de tegels kort vóór de verwer king even met de achterkant onder de kraan houden! De Werkgroep NZH Voorburg houdt op zaterdag 18 oktober een open dag, waar iedereen die met eigen ogen wil zien hoe de werkzaamheden vorderen, die weer eens de lucht van een Blauwe Tram wil opsmuiven of die gewoon wil zien wat die tramfreaks daar nou eigenlijk uitspoken, van harte welkom is. Iemand zat laatst met een heel naar probleem: er vallen tegels van de muur. Hij heeft zelf wandtegels gezet in de hal. Eerst netjes de wanden geëgaliseerd met gipskartonplaat, zodat het muurvlak bo ven de reeds aanwezige oude tegels ge lijk viel met het gedeelte erboven. Tegels gekocht in een heel grote zaak, daar om raad gevraagd, en toen begonnen. De oude tegels eerst met ammonia grondig gereinigd. De nieuwe tegels met tegelkit (kant en klaar) aangebracht. voor de hand liggende vraag: hoe kom je in vredesnaam aan nieuwe? Oude draai stellen van hetzelfde type zijn er eenvou dig niet meer, die hebben in de jaren vijftig bij de sloper de in die tijd geldende oud-ijzerprijs opgebracht En nieuwe kun je ook niet zomaar, bij wijze van spreken om de hoek bij de supermarkt halen. Nee, er bleef slechts één mogelijk heid over: terug naar de bron, met andere woorden: de fabriek. Tenslotte aandacht voor een boekwerkje, dat ver scheen ter gelegenheid van de tentoonstelling „De Ordentlycke Tuyn” in kas teel Rosendael te Rozen- daal. Het gaat hier om de Historische Tuin in Neder- Voor de liefhebbërs van planten en tuinen zetten we even wat boeken en boekjes op een rijtje. Anne Biegel heeft, lang geleden, in de gaten gekregen, dat je allerlei zogenaamd on kruid kunt eten, dat het nog lekker is ook en bo vendien erg gezond. Ze heeft over haar eigen er varingen op dat punt een boekje geschreven: „Mijn vriendin eet viooltjes”. Zo lees je hoe je lekker paar debloemen kunt verorbe ren of je te goed doen aan brandnetels of sappige melde tot je kunt nemen. Piers Hayman tekende de planten of bloemen, zodat je weet waar je over leest. Van die tweecomponentenlijmen zeg gen de onderzoekers verder dat ze „een paar uur moeten uitharden”; wanneer dat waar was zou deze lijm veel van zijn nuttige toepasbaarheid verliezen! Er zijn tweecomponentenlijmen die in vijf tot tien minuten voldoende uitharden om de verbinding als volwaardig te kunnen be schouwen. Dat, zoals het test-artikel zegt, met con tactlijm verbonden materiaal aange klemd moet worden, is eveneens een mis- Ordentlycke Tuyn”, De Walburg Pers, prijs 17,5(1 voor kalkzandsteen, gas- beton, gipsbouwblokken e.d. De adviesprijs van dit nieuwe stukje gereed schap is ongeveer 58 gulden. Bij die gelegenheid zullen ook de zojuist verschenen sets ansichtkaarten met histo rische opnamen van Blauwe Trams uit begin jaren vijftig verkrijgbaar zijn. De opbrengst is natuurlijk voor het verdere herstel bedoeld. Wie er onverhoopt niet heen kan gaan mist natuurlijk veel, maar de ansichtkaarten hoeft hij gelukkig niet te missen; die zijn ook verkrijgbaar bij het Treinenhuis in Amsterdam of per post door overmaking van 11,50 op giro 445505 t.n.v. L. Albers, Abcoude onder vermelding van „Ansichten NZH”. Wie ze gaat halen betaalt 10 per acht kleuren kaarten. Voor wie er snel bij is, valt op het genoemde gironummer ook het grammo foonplaatje met Blauwe-Tramgeluiden nog te bestellen voor 12,50. die staat voor drie schrij- tratie, een aantal in kleur, vende en bloemen zoeken de vrouwen, een triumfe- minaat zou je haast zeg gen. Dit drietal kweekt, zoekt, droogt bloemen en vervaardigt vervolgens fraaie droogboeketten. Zij willen hun kennis graag overdragen. Zij deden dat in het boek „Droogbloe men” en kregen daarbij illustratieve steun van Ma rijke den Boer - Vlaams, die aquarellen neerzette. Het kan ook, maar waarschijnlijk heeft de man, die advies gaf, in de haast om tegels en tegelkit te verkopen, verge ten enkele onmisbare tips te geven. Bij het lijmen van tegels op gipskartonplaat is het raadzaam om het oppervlak eerst voor te strijken. Daarvoor bestaan speci ale voorstrijkmiddelen. Wie nu zelf wel eens bij zondere tuinen wil binnen wandelen en dus planten van allerlei snit en soort wil zien, kan te rade gaan bij de inlichtingen, die aangedragen worden door de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plantkunde, te vinden in de Iona Tuinengids. Men vindt er alles over stijltui- nen, wilde-plantentuinen, parken, plantsoenen, krui den- en rozentuinen en speciale collecties tuinen in Nederland. Van elke tuin krijgt men naast bota nische ook practische in formaties. Trams van het type „Métallurgique 1904. „Beynes 1918 en ..Boedapester'' voor de remise in Haarlem 1955 (foto hiernaast). De Stichting Goed Speel goed, die elk jaar prijzen toekent aan nieuw speel goed en nieuwe spellen, heeft twee nieuwe Jumbo- spelen bekroond. Het ene is een kindercumputertje (voor de leeftijd vanaf 9 jaar) waarmee kinderen in hun eentje of samen kun nen spelen. Vergeleken met de eerste Electro-spelen van Jumbo is het een heel gea vanceerd systeem: het vraag- en antwoorspel In het algemeen wordt ook gesugge reerd dat de fabrikanten het met de voor lichting niet zo nauw nemen, en dat ze maar wat holle kreten inzake kwaliteit enz. op de verpakking zetten. Dat is in enkele gevallen wel waar, maar lijmfabri- kanten van paam zijn bijvoorbeeld altijd nog graag bereid om consumenten die problemen hebben telefonisch of schrifte lijk van nader advies te dienen. Op een tubetje kun je overigens ook lang niet alle ir'Fnrrnptip Het apparaat wordt op de boormachine geplaatst, waarbij de eigenlijke frees door de boorkop van de machine wordt aangedre ven. Het overige deel van de cirkelmuurfrees draait dus niet mee, maar kan met de hand worden be wogen. Daarbij volgt de boormachine de met de worden versteld op diam- hand gemaakte cirkelbe- ters van 50 tot 95 mm Voor weging zodat de roterende beton en andere harde frees een zuiver rond gat materialen is de frees ui- maakt. teraard niet geschikt; wel Het boren van een groot gat, bijvoorbeeld voor het monteren van lasdozen, schakelaars en stopcon tacten in een wand is voor de vakman natuurlijk geen enkel probleem, om dat die er de speciale ap paratuur voor heeft. Ook de doe-het-zelver hoeft er nu geen moeite meer mee te hebben, dank zij een volkomen nieuw type cir kelmuurfrees dat door Wolfcraft is bedacht. Ten eerste betekende het dat de draai stellen bij het begin van de reconstructie ontbraken. Inderdaad, men begon met I slechts een krakkemikkige wagenbak zonder, zoals dat heet, „loop- en trek- werk”. Ten tweede volgt dan de zeer met de daarvoor benodigde stekker. Het spel zelf kost 69,50, de latere boekjes per stuk circa 15. De Stichting Goed Speelgoed vloeding” kan worden gewij zigd, waardoor zo’n kwart miljoen verschillende varia ties mogelijk zijn. Een ander spel dat even eens werd bekroond, is „Treffer”, een gezelschapp- spel met gekleurde pionnen die door een in enkele van nieuwe boekjes met vragen, de vlakjes van het speel bord verborgen „magische kracht” ineens van kleur kunnen veranderen. Die (ui teraard magnetische) beïn- stukje is ongeveer tl „Mijn vriendin eet vioolt jes”, door Anne Biegel, uitg. Gottmer, prijs 17,50. „Droogbloemen”, door An nette Mierhof, uitg. Gottmer, prjjs 35. „lona Tuinengids”, door C. Taudin Chabot, uitgegeven door de KMTP te Den Haag, land en een zestal andere gironummer 33474, prijs Niet eten maar drogen is Europese landen. Beroem- het uitgangspunt van An- de tuinen komen aan de nette Mierhof, een naam orde, in geschrift en illus- dow^Ha^Nieuwe^huis/uftg’ „gestuurd” door De basisset bevat 1001 vragen, plus de bijbe horende programmastek- ker. Er komen regelmatig

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25