rr.wn FELLE KRITIEK OP WONINGBOUWBELEID St l VEGIN: verdere stijging I aardgasprijs onaanvaardbaar Brokx: Maak Zuinige Prinsjesdag in Den Haag huizen niet Rij tour Beatrix trok onbetaalbaar 25.000 toeschouwers ■H PvdA wil stappen tegen Amerikaanse Ri ve in Li Lt V! SVR: maatregelen tegen misbruik van kinderaftrek Opticiens blij met wetsontwerp Spaanse rechter legt Greenpeace hoge borgsom op Herverdeling van banen nodig voor werkende jeugd” „homoregeling” „Recherchewerk moet beter gecoördineerd” In BINNEN* EN BUITENLAND WOENSDAG 1 7 SEPTEMBER 19 8 0 W 2 Zola Antisemitisme WEERRAPPORTEN w stric toes han bek “3 door Nico Scheepmaker V - Frankrijk - (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De vereni ging van gasbedrijven VEGIN vindt het volstrekt onaan vaardbaar als de prijs van aardgas volgend jaar nog meer zou stijgen dan de giste ren door de regering aange kondigde verhoging van 9,5 cent per kubieke meter per 1 januari. S i-S O tnjfël (Van onze redactie binnenland) (Van onze parlementsredactie) het \x/eer 21 wzw „En weet ge, waar ge verder heengaat. Frankrijk? Ge gaat tot de kerk, ge keert tot het verleden terug, tot dat verleden vol onverdraagzaamheid en theocratie, dat de meest doorluchtigen van uw zonen bestre den, meenen gedood te hebben, door hun kunde en hun bloed te geven. Tegenwoor dig is de tactiek van het antisemitisme zeer eenvoudig. Tevergeefs gaf het katho- licisn e zich n oeite het volk te bewerken, richtte het werkliedenbonden op, verme nigvuldigde de bedevaartstochten, doch het mislukte in zijn poging om het weer te veroveren, het aan den voet van het altaar terug te brengen. Het was een uitgemaak te zaak, de kerken bleven verlaten, het volk geloofde niet meer. En ziedaar, de omstandigheden hebben meegewerkt om het volk de razernij van het antisemitisme, in te blazen, men vergiftigt het met dit antisemitisme, men drijft het de straat op en laat het schreeuwen: „Weg met de joden! Dood aan de joden!” Welk een triomf, als men een godsdienstoorlog kon doen ontbranden! Zeker, het volk gelooft niet meer; maar is het geen begin van een geloof, als wij tot de onverdraagzaamheid der middeleeuwen terugkeeren, als de jo den op het marktveld verbrand worden? Eindelijk hebben wij dan toch het vergift gevonden; en als men van het fransche volk een geestdrijver en een beul heeft gemaakt, als men het aan zijn hart, zijn edelmoedigheid, zijn liefde voor de rech ten van den mensch, zoo moeilijk ver overd, heeft ontrukt, dan zal Gód onger twijfeld het overige wel doen. Maar het meest onthutsende is toch het rabiate anti-semitisme dat toen de kop opstak, en dat de jood Dreyfus en de niet- jood Zola gelijkelijk trof. En niet zo’n beetje tersluiks, in het verborgene, zoals het tegenwoordig zou geschieden, maar openlijk, met grote onbeschaamdheid, en uitmondend in kreten (in het openbaar en zelfs in drukinkt geuit) als „Wet met de joden!”, „De dood aan de joden”, „Zola aan de galg”, „Alle joden moeten worden geëxecuteerd!” etcetera. GRONINGEN. De concurrentieposi tie van werkende jongeren op de arbeids markt moet worden verbeterd door her verdeling van arbeidsplaatsen, naast het scheppen van meer banen. Dit zegt de projectgroep jeugdwerkloosheid van de economische faculteit van de Rijksuniver siteit Groningen, die een onderzoek heeft ingesteld naar de positie van jongeren op de arbeidsmarkt. De projectgroep meent dat herverdeling en schepping van arbeidsplaatsen goede alternatieven zijn voor het huidige beleid. Het gaat hier om maatregelen die direct ingrijpen in vraag en aanbod op de ar beidsmarkt. Alleen aan de financiering van deze alternatieven zitten de nodige haken en ogen, erkennen de Groninger economen. 20 21 21 20 21 20 20 21 17 14 14 15 16 15 16 13 9 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 o o 10 2 4 0.5 1 1 0.4 2 0 0 0 Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) vindt dat de door de regering aangekondigde maatregelen volstrekt on voldoende zijn om de toenemende werk loosheid in de bouw aan te pakken. Het Vorig jaar protesteerden zij al even als nagenoeg alle overige Kamerleden te gen de Amerikaanse regel dat homoseksu elen de toegang tot het land kon worden geweigerd. Er werd toen ook namens meer dan 120 Kamerleden een brief aan het Amerikaanse Congres gestuurd. mist 1 bev\ h. bew. regen zw. bew. zw. bew. mist onbew. geh. bew zw. bew onbew. mist onbew. mist 1. bew. onbew. 1. bew. 1. bew. onbew. regen 1. bew. 1. beu onbew mist zw. bew. mist h beu zw. bew. onbew 1. bew. Lbew. onbew windst. windst. windst. z nnw o w windst n windst ozo zzo windst. n nno windst. ozo windst. z z zw wzw zw z w zzw zw (Van onze redactie binnenland) NIEUWEGEIN. Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting heeft van middag een beroep gedaan op opdracht gevers en ontwerpers van huizen, zo kos tenbewust te werken dat huizen niet onbe taalbaar worden. Volgens de bewindsman blijkt uit een onderzoek van zijn ministerie dat op drachtgevers en ontwerpers geneigd zijn, de kwaliteitsnormen voor de bouw van woningen te overschrijden. Deze „sluipen de kwaliteitsverhoging” levert betere wo ningen op, maar tegelijk dreigen de hui zen onbetaalbaar te worden, aldus Brokx vandaag in Nieuwegein, waar hij de eerste bewoners van een aantal houtskeletwo- ningen de sleutel overhandigde. Het enkel de si Vand bond: Gdan nu to ders wordi bondi baar Lee gen verkl: kome derat: rivaal le ras Gis tusse: de c woon Verm het v lingei lijke nog staak stad De dat d zal w ven i aang< De gistel tischi door ruptr ook i Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet TelAviv Tunis WA daat, de A asiel amba rie v; ton g De bassa dien keert nng De stane diger In A: dat d de za Bij stad Kabc zijde de ee ren n door LC giste vens op d mad De stud daad sche op 1 welg Brits Khai advc wijzi maa: vere W kaai goe< een wap de i sten V< gon Hoo tie z in d De len jard 32 27 28 20 23 13 24 27 28 17 18 22 38 24 28. 28 27 27 19 30 21 22 22 13 24 21 16 33 24 20 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Naar schatting 25.000 toeschouwers hebben gisteren in Den Haag de rijtour van koningin Beatrix door de residentie gadege slagen. geveer 1.000 militairen op de been om de festiviteiten in goede banen te leiden. Overigens keerde gisteren oud-minister van Financiën Andriessen terug op het Binnenhof. Zoals bekend trad hij begin dit jaar af na een conflict over de bezuini gingen. Gisteren werd Andriessen samen met elf anderen beëdigd tot lid van de Eerste Kamer. Tot de nieuwbenoemde senatoren behoort ook de oud-voorzitter van D’66, Glastra van Loon, die in het kabinet-Den Uyl staatssecretaris van Jus titie was. Minister Van der Stee van Financiën kreeg het gisterenmiddag in de Tweede Kamer aan de stok met zijn Derde-Dins- dagkoffertje, waarin de begrotingsstuk ken zitten. Het koffertje bleek bijna niet van slot te krijgen. Dank zij de hulpvaar digheid van een Kamerbode kon het ten slotte toch worden geopend, waarna Van der Stee de rijksbegroting kon overhandi gen aan Kamervoorzitter Dolman. Deze werd gisteren doefr de Kamer voorgedra gen als voorzitter in het nieuwe parlemen taire jaar. Dolman kreeg 121 van de 124 uitgebrachte stemmen. De benoeming van de Kamervoorzitter geschiedt door de ko ningin, die daarbij de door de Kamer gemaakte voordracht pleegt te volgen. Het Nederlands Verbond van Onderne mers in de Bouwnijverheid (NVOB) zegt dat de regering een „ongerechtvaardigd optimisme” toont. „De regering kent te recht prioriteit toe aan de Woningbouw, maar het is zeer de vraag of zij haar plannen zal kunnen verwezenlijken”, al dus het NVOB. De organisatie is van mening dat de regering niets doet om de hoge rentestand aan te pakken. De belangstelling voor de koninklijke stoet op Prinsjesdag was groter dan in het verleden, vermoedelijk omdat Beatrix voor het eerst als koningin de rijtour maakte naar de Ridderzaal om de zitting van de Staten-Generaal te openen. Ook het milde najaarsweer, met zo nu en dan een zonnetje, zorgde ervoor dat de traditi onele rit per gouden koets meer toeschou wers trok dan andere jaren. Al lang voor dat de rijtour begon hadden vele duizen den mensen zich langs de route opgesteld. Koningin Beatrix, prins Claus, prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven ver schenen na afloop van de rondrit op het bordes van het paleis Lange Voorhout, waar zij door duizenden mensen werder toegejuicht. Volgens de politie is Prinsjesdag zonder incidenten verlopen. Een woordvoerder sprak van een „gezellige en rustige dag”. In totaal waren 800 politiemensen en on- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Nederlandse organi saties van opticiens zijn ingenomen met het voorontwerp van wet op de opticiens, waarin hun rechten en plichten wettelijk worden geregeld. Dit blijkt uit een reactie van de Nederlandse Unie van Opticiens, de Optometristenvereniging en de Alge mene Nederlandse Vereniging van Con tactlensspecialisten. Staatssecretaris Ve- der-Smit van Volksgezondheid had de or ganisaties sluit het ontwerp nauw aan bij de huidige praktijk- en opleidingssituaties van de opticiens in ons land. Titel en beroep van de opticiens, optometristen en contactlensspecialisten worden, als het voorontwerp tot wet wordt, beschermd. Vorige week leverde het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap, een organisa tie van oogartsen, felle kritiek op het ontwerp. De oogartsen zijn het er niet mee eens, dat het ontwerp de orticiens de be voegdheid wil geven, een diagnose te stel len. Volgens de oogartsen zijn alleen me dici in staat vast te stellen of bepaalde ziekten de oorzaak zijn van slecht zien, en kan het te laat ondekken van die ziekten zeer ernstige gevolgen hebben. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Rainbow War rior, het schip van de internationale milieu-organisatie Greenpeace, blijft in Spanje aan de ketting, tenzij een borgsom van ongeveer 280.000 gulden is ontzettend hoog en is kennelijk op dat bedrag gebracht om de Rainbow Warrior in de haven te houden tot het einde van het vangstseizoen in decem ber”. Greenpeace weet niet hoe ze het bedrag bij elkaar moeten krijgen en voelt er overigens niets voor om te betalen. De organisatie zint op moge lijkheden het schip op een andere ma nier vrij te krijgen. Het concern Masso, dat de Spaanse wilvisvangst in handen heeft, wil dat Greenpeace de twee ont snapte walvissen vergoedt. Daarover loopt een civiel proces. De strijd tegen de walvisvangst is al jaren een belangrijk actiepunt van Greenpeace. Met vele andere internati onale organisaties vreest men voor uit roeiing van dit dier. Volgens Greenpea ce maken Spaanse vissers meer walvis sen buit; dan hen krachtens een inter nationale overeenkomst is toegestaan. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Het recherchewerk moet beter worden gecoördineerd. Op die ma nier kunnen meer kleinere misdrijven worden opgelost. Dit staat in het rapport Projectmatig Recherchewerk van het mi nisterie van Justitie. In het rapport wordt uit de doeken gedaan wat de resultaten zijn van een project waarbij het recherchewerk van de Utrechtse gemeentepolitie beter werd ge coördineerd. Door deze nieuwe aanpak bleek het aantal opgehelderde inbraken te stijgen van 17 tot 25 procent. Bij het project werkten recherche en surveillan cedienst veel intensiever samen dan ge bruikelijk. Voorts bleek dat bij de gecoördineerde aanpak de „behandeltijd” van een in braak korter werd, zodat de politie rela tief minder mankracht hoefde in te zetten bij inbraakbestrijding. De nieuwe aanpak is ook beproefd bij de bestrijding van diefstallen maar hier bleef het percentage opgehelderde geval len ongeveer gelijk. De Amerikaanse toelatingsregeling is onlangs gewijzigd in die zin, dat vreemdé- lingen niet langer ondervraagd mogen worden over hun seksuele geaardheid, maait dat iedereen die vrijwillig meedeelt honpofeksueel te zijn, toch de toegang tot de kan worden geweigerd. Ook deze regel keuren de PvdA’ers af. De concurrentiepositie van werkende jongeren op de arbeidsmarkt is door aller lei oorzaken aangetast. Verbetering van die arbeidsmarktpositie lost volgens de projectgroep het probleem van de jeugd werkloosheid niet op een bevredigende manier op. De werkloosheid zou alleen maar worden afgewenteld op andere zwakke groepen in de samenleving. Het wezenlijke probleem is, dat jonge werklo zen niet aan bod komen zolang er te weinig arbeidsplaatsen zijn. Vrij kort daarna verscheen er een Neder- landsche vertaling van, die ik uit de Uni versiteitsbibliotheek in Amsterdam op diepte. Om u een idee te geven van Zola’s schrijfwijze, citeer ik, uit die oude verta ling van zo’n tachtig jaar geleden, een aaneengesloten gedeelte over het antise mitisme: Ruimtelijke Ordening blijkt, dat de ver keersproblemen in de binnensteden de komende jaren niet zullen worden opge lost. De verkeers- en vervoerssector wordt politiek duidelijk ondergewaardeerd, zo stelt de ANWB. De NS vindt dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat de bestaande onge lijkheden tussen de drie vervoerstakken (weg, water en rail) handhaaft ten nadele van het spoor. Wel heeft de NS waarde ring voor het initiatief de rijksbijdragere- geling voor ruimere parkeergelegenheden bij stations uit te breiden. De Federatie van Kunstenaarsvereni gingen is blij dat in de nieuwe begroting van CRM „de scheppende kunstenaars enigszins worden ontzien, nadat dit begro tingsonderdeel jarenlang is uitgehold”. Overigens vindt de organisatie de aan dacht van het ministerie voor de schep pende kunst „nog steeds bedroevend klein”. Prof. W. Tims, voorzitter van de Neder landse Vereniging voor een Nieuwe Inter nationale Orde (NIO) meent dat „van het door de regering met de mond beleden recht op ontwikkeling van de Derde We reld in de praktijk niets terechtkomt”. Volgens Tims koppelt de regering de Ne derlandse inspanning voor ontwikkelings landen ten onrechte aan het herstel van de Nederlandse betalingsbalans. Bovendien vindt de NIO-voorzitter dat de regering ten onrechte haar ontwikkelingsbeleid in EG-verband voert. „Dat is niet in het belang van de armsten in de wereld. Ne derland moet kiezen voor een zelfstandig beleid”, aldus Tims. Het Landbouwschap is verheugd dat de regering „zich ervan bewust is dat de agrarische sector van vitaal belang is”. Maar het schap vreest wel dat de aange kondigde maatregelen op het gebied van land- en tuinbouw onvoldoende zijn om de continuïteit van veel agrarische bedrijven te waarborgen. Weer in binnen- en buitenland stadsvernieuwingsbeleid is volgens het AVBB „ronduit teleurstellend”. Het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting (NCIV) zegt ernstig teleurgesteld te zijn over de plannen van de regering. Door de aangekondigde ver hoging van de huren en de verlaging van de individuele huursubsidie worden de lasten uitsluitend op de huurders afge wenteld, aldus het instituut. „Het kabi netsbeleid draait de stadsvernieuwing de nek om, de aangekondigde verhoging van het aantal te bouwen woningwetwoningen is sleóhts een rookgordijn en wat betreft de huisvesting is er sprake van een failliet beleid”, zo zegt het NCIV. Het Landelijk Werkverband Huisves tingsnood (LWH) vindt dat uit de begro ting van Volkshuisvesting blijkt, dat de overheid „blind, doof en zonder visie” is. De plannen van het kabinet zijn ver onder de maat, met name wat betreft de pro grammering van woningwetwoningen, al dus het LWH. De Amsterdamse wethouder en oud- staatssecretaris van Volkshuisvesting Jan Schaefer vindt de hele begroting van het ministerie „een uiterst teleurstellend werkstuk”. De laagstbetaalden worden de dupe van de verlaging van de huursubsi- Voordat hij zijn „brief aan de president van de republiek” onder de titel J’ACCU SE (IK BESCHULDIG) op de voorpagina van L’Aurore van donderdag 13 januari 1898 publiceerde, schreef Zola twee bro chures, „Brief aan e Jeugi en „Brief aan Frankrijk”. Brochures omi at Le Fi garo, waarin hij aanvankelijk over de affaire Dreyfus publiceerde, die open brieven niet meer op wilde nemen, omdat het te veel abonnees kostte. „Brief aan Frankrijk” verscheen op 6 januari 1898. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Sociale Verzeke ringsraad (SVR) vindt dat staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken meer maatre gelen moet nemen tegen misbruik en onei genlijk gebruik van de mogelijkheid voor kinderaftrek voor studerende kinderen van 16 jaar en ouder. Dit staat in een ontwerp-advies van de SVR aan de staats secretaris. Zoals bekend wil De Graaf vanaf 1 oktober alleen die kosten voor aftrek in aanmerking laten komen die ook werke lijk noodzakelijk zijn voor onderhoud en studie van het kind. Bovendien wil hij een maximum aangeven van kosten die voor aftrek in aanmerking komen: 9.500 gulden voor thuiswonende studerende kinderen en 12.000 gulden voor hen die niet meer thuiswonen. De SVR adviseert de staats secretaris dit laatste bedrag op te trekken tot 12.500 gulden. Koningin Beatrix buigt evenals prins Claus het hoofd voor het koninklijk vaandel Koningin en prins stonden op het punt de Ridderzaal f binnen te gaan waar Beatrix de Troonrede zou uitspreken. 3 0 ■0 0 0 7 0.3 0 0 0 0 0. 0 0 0 op het gebied van de woningbouw zijn door de organisaties in de bouwwereld over het algemeen zeer kritisch ontvan gen. De Nederlandse Vereniging van Bouwondernemers (NVB) vindt de maat regelen om de woningproduktie op te voe ren volstrekt onvoldoende. Met name de produktie van premiekoopwoningen-B zal volgens de NVB ernstig in de proble men komen. De vereniging vreest ook dat niet veel terecht zal komen van de plan nen om meer goedkope huurwoningen te bouwen. DEN HAAG. De PvdA-Tweede-Ka- merleden Kosto en Van den Bergh hebben minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) gevraagd opnieuw bij de Ameri kaanse regering te protesteren tegen de maatregelen die toelating van homoseksuelen tot de Verenigde Staten bemoeilijken. Vooruitzichten voor vrijdag opgesteld door het KNMI: Eerst vrij zonnig en overwegend droog. Later enkele regen- of onweersbuien. Mlddagtempe- ratuur ongeveer 19 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor vrijdag: Aantal uren zon 1 tot 8. Minimumtemperatuur omstreeks 14 graden. Maximumtemperatuur omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Elke discriminatie op grond van seksue le voorkeur dient te worden afgewezen omdat zij in strijd is met de elementaire mensenrechten, schrijven de Kamer leden. Men is brutaal genoeg om de clericale reactie te loochenen. Maar zij is overal, zij vertoont zich in de politiek, in de kunst, in de pers, op straat! Men vervolgt tegen woordig de joden, het zal morgen de beurt zijn aan de protestanten: en de campagne is reeds geopend. De Republiek is overstroomd door reactionairen van alle kleuren, zij aanbidden haar met een plot- selingen en verschrikkelijken gloed en omhelzen haar om haar te wurgen. Van alle kanten hoort men zeggen, dat het idee der Vrijheid schipbreuk heeft geleden. En toen de zaak Dreyfus te voorschijn is gekomen, toen heeft die toenemende haat der vrijheid daarin een buitengewone ge legenheid gevonden, zijn de hartstochten, zelfs bij de onbewusten gaan ontvlam men. Als men den heer Scheurer-Kestner met zulk een woede heeft aangevallen, begrijpt ge dan wel, dat het is, omdat hij tot een geslacht behoort, dat aan de vrij heid heeft geloofd, de vrijheid heeft ge- wild? Tegenwoordig haalt men de schou ders op, drijft men den spot met de ou wen, met mannen van den ouden tijd”. 19 10 17 11 10 9 4 8 13 12 18 13 11 11 16 20 15 7 17 11 15 15 15 6 - 9 8 21 12 22 21 20 15 DONDERDAG 18 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 07.17 uur, onder 19.46 uur Maan op 16.12 uur, onder uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 10.09 uur en 22.38 uur Laagwater 05.26 uur en 17.46 uur dies en de stadsvernieuwing komt in de knel, zo stelt hij. Ook op de begroting van Onderwijs is gisteren felle kritiek geleverd. De Protes- tants-Christelijke Onderwijsvakorganisa tie (PCO) zegt dat uit de onderwijsbegro ting „het faillissement blijkt van het door minister Pais gevoerde beleid”. De bezui nigingsplannen van de bewindsman op de salarissen zijn onaanvaardbaar, aldus de PCO. De organisatie zegt dat bij Pais een totaalvisie te enen male ontbreekt, en dat hij niets doet om het verlies van arbeids plaatsen in het onderwijs tegen te gaan. De Katholieke Onderwijsvakorganisa tie (KOV) is van mening dat de bewinds man zijn verantwoordelijkheid voor een werkgelegenheidsbeleid in het onderwijs uit de weg gaat. De Christelijke Centrales van Overheids- en Onderwijspersoneel (CCOOP) en de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO) vinden dat het kabinet „voortgaat op de heilloze weg door opnieuw een extra-verlaging van de inkomens van overheids- en onderwijzend personeel te vragen”. De ANWB zegt dat uit de plannen van het ministerie van Volkshuisvesting en De VEGIN zegt dit in een reactie op de plannen die minister Van Aardenne van Economische Zaken gisteren ontvouwde in zijn begroting. De bewindsman kondig de daarin aan, dat hij erover denkt in de toekomst zo nodig elk half jaar het aard gas in prijs te verhogen. Volgens hem moet de prijs van het aardgas voor de kleinverbruiker worden opgetrokken tot het niveau van de prijs van huisbrandolie. Na de gasprijsverhoging van 1 januari zit er nog een verschil van een dubbeltje tussen de aardgasprijs en de prijs van huisbrandolie. De VEGIN zegt dat de verhoging van de gasprijs per 1 januari een forse lastenver zwaring betekent voor het gezinsbudget. De vereniging wijst erop dat inclusief deze verhoging de stijging van de aardgasprijs dit jaar 37,5 procent be draagt. Koppeling van de aardgasprijs aan die van huisbrandolie is niet reëel omdat de meeste kleinverbruikers nipt in staat zijn snel van de ene op de andere brandstof over te schakelen, aldus de VE GIN. De organisatie kondigde gisteren verder aan, een onderzoek te zullen instel len naar de relatie tussen inkomen en gasverbruik. Volgens de VEGIN is hier over nauwelijks iets bekend. De gisteren door het ministerie van Volkshuisvesting aangekondigde plannen Wat de Watergate Affaire was voor het Amerika van de jaren zeventig, was de Dreyfus Affaire voor het Frankrijk van de jaren negentig. En wat de rol van het journalistieke duo Woodward en Bern- i I I stein in de Washington Post was voor de ontrafeling van de Watergate Affaire, was de rol van de schrijver Emile Zola in L’Aurore voor de ontrafeling van de Drey fus Affaire. Ik weet niet hoe het met u is, maar ik zit ademloos te kijken naar de televisieserie over Emile Zola, waarin de Dreyfus Affaire centraal staat. Ik betrap me er zelfs op dat ik me met terugwerken de kracht nog zit op te winden over al het onrecht, de vuilspuiterij, de verdachtma kingen, de verdraaiingen en de manipula ties waaraan eerst de joodse officier Drey fus, en daarna zijn pleitbezorger Zola werden blootgesteld. •c~ c-ï - u C 2 cr 14 1 regenbui niet ontvangen regen regen regen regen regenbui regen regenbui zw. bew. 1. bew. niet ontvangen windst. zzo n wzw ozo wnw no windst. wnw zo nnw zo wzw 'I

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2