Conflict EG over Brandt: Eind maken aan honger hulp aan Zimbabwe ■bbumsi All Stakingen gaan nog door Van der Mei teleurgesteld In VS winter ingevallen VN-voorzitter wil Russische soldaat verblijft nog in ambassade VS Fossielresten van reuzevogel opgegraven Groen licht voor Carter nu minder Door verandering economisch denken Zuidafrikaanse schooldirecteur gestenigd onderhandelingen over kernwapens Suriname roept prijsstijgingen een halt toe Regering Chili stapt niet op optimistisch over gijzelingskwestie snel vernieuwing economische orde Libiërs krijgen in -jiiii!! mlhi n.' im -II Helmut Schmidt: geen man van wilde sprongen Londen levenslang VS bouwen nieuwe luchtdoelraket Sj ola ijk ne BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 WOENSDAG I 7 het officiële persbureau PAP (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. Een arbeiderscomité uit de Poolse indu striestad Katowice heeft gisteren als eerste groep officieel toestemming gevraagd om te worden geregistreerd als onaf; hankelijke vakbond. Dat heeft bekendgemaakt. Ei Eerste autonome Poolse vakbond meldt zich aan (Van onze redactie buitenland) 5 in Na zes jaar aan het bewind te zijn geweest, roept Helmut Schmidt bij vele Westduitsers respect en vertrouwen op, zonder evenwel zo bewierookt te worden als zijn partijgenoot en voorganger kan selier Willy Brandt. „Schmidt doet wat mogelijk is en belooft niet het onmogelij ke. Dat is de man die we nodig hebben in moeilijke tijden", zo zei een spoorweg- man dit weekeinde op een verkiezings bijeenkomst in Freiburg. FREIBURG. Kanselier Helmut Schmidt van West-Düitsland kust geen baby’s en mijdt zo veel moge lijk grote menigten op advies van zijn lijfwachten. rgift sche reeft zijn •ech- ver- nge- r het is de van SANTIAGO (AFP). De Chileense pre sident Pinochet heeft gisteren het collec tieve ontslag van zijn kabinet geweigerd. Een dag eerder hadden alle ministers en staatssecretarissen hun ontslag ingediend om de dictator de vrije hand te laten na zijn overwinning bij het referendum over de nieuwe grondwet vorige week. Pino chet zei dit gebaar uit te leggen als een „bewijs van trouw” aan hem en dankte zijn ministers voor dit gebaar. (Van onze redactie buitenland) STRAATSBURG. Willy Brandt, het Westduitse soci alistische lid van het Europees parlement, heeft gister middag opgeroepen een eind te maken aan de honger in de wereld „door een radicale hervorming van ons econo misch denken”. snelheid waarmee het Iraanse parlement de voorwaarden voor de vrijlating van de 52 gijzelaars opstelt, zei hij. Rusland en Iran hebben in Moskou een akkoord ondertekend waaronder Iraanse goederen via Russisch grondgebied en andersom kunnen worden vervoerd. Iran had om doorvoer verzocht om een eventu ele blokkade van het Westen te kunnen omzeilen. NEW YORK (AP/DPA). In zijn eerste rede als voorzitter van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties giste ren, heeft de Westduitse VN-ambassadeur Rüdiger von Wechmar opgeroepen „echte politieke wil” te tonen om te komen tot een rechtvaardige economische orde in de wereld. De totstandkoming van een nieuwe eco nomische orde is volgens de Westduitser een taak die geen verder uitstel gedoogt en waarover zo snel mogelijk op het hoog ste niveau zou moeten worden overlegd. Hij zei voorts te hopen dat in de gisteren begonnen najaarszitting van de VN-as- semblee een oplossing zal worden bereikt voor de kwestie-Namiblë en stappen zul len worden gezet op weg naar een oplos sing voor het Midden-Oostenprobleem. De 57-jarige Westduitse VN-ambassa- deur werd voorzitter van de Algemene Vergadering op voordracht van de Wes terse landen, wier beurt het was een voor zitter uit hun midden te kiezen. Hij is de eerste Westduitser die dit ambt in het nu 35-jarig bestaan van de VN bekleedt. Maar toen hij optrad als dirigent van de Brass Band van de Freiburgse spoor wegbeambten bij een bezielde vertol king van het oude sociaal-democratische strijdlied „Broeders, voor zonneschijn, voor vrijheid”, beaamden vele aanwezi gen: „Onze Helmut is werkelijk één van ons". gaat, teert n vol at de (sire- hun .'oor- isme ïtho- ■ken, rme- doch er te Itaar iaak- het de om isme t dit it op t de een kon looft een heid e jo len? ident XU- igina luari bn> Brief e Fi- r de open ndat aan 1898. eder- Uni- op- ola’s erta- een itise- icale 1, zij >t, in gen- eurt igne is alle plot en Van idee En i is haat ge len, ,am- tner llen, hij vrij- ge; 10U- OU- J» De laatste verkiezingsonderzoeken la ten zien dat 18 procent van de christen democratische kiezers nog niet heeft be sloten of zij wel de gang naar de stembus zullen maken aangezien zij niet erg ge steld lijken op de CDU/CSU-kandidaat Franz-Josef Strauss. Met name onder de aanhang van de CDU zijn mensen te vinden die zich nooit makkelijk hebben kunnen verenigen met de kandidatuur van deze minister-president van Beie ren. Onder andere niet vanwege de overrompelingstactiek waarmee Strauss zich tot lijststrekker van de christen-democraten heeft opgewerkt en daarbij onder anderen de CDU’er Al brecht op een zijspoor rangeerde. Voor al het dreigen van Strauss dat hij zijn Beierse CSU tot een landelijke partij zou maken, is hem in CDU-kring niet in dank afgenomen en lijkt kwaad bloed gezet te hebben. Drie weken voor de algemene verkie zingen van 5 oktober voért Schmidt een campagne met een sterke persoonlijke inslag. Hij weet dat de afgelopen zes maanden ieder opinieonderzoek heeft uitgewezen dat de kiezers in meerder heid hun voorkeur doen uitgaan naar hem en niet naar de controversiële Strauss, zijn christen-democratische ri vaal in de race naar het kanselierschap. weg ruimen van tarieven en andere belemmeringen ten aanzien van de handel in levensmiddelen met de ontwikkelingslanden. Op dit laatste punt werd ook de nadruk gelegd door de EG- commissaris voor ontwikkelingszaken Cheysson, die stelde dat de ontwikkelingslanden de kans moeten krijgen hun agrarische exportartikelen op de Europese markt af te zetten tegen redelij ke prijzen, omdat dit van levensbelang is voor de economie van die landen. Hij doelde hierbij vooral op koffie en cacao, waar van de prijzen op de wereldmarkt bijna voortdurend sterk schommelen. Ook zei de EG-commissaris dat de Derde Wereld niet mag worden gezien als „een markt waarop de Gemeen schap haar overschotten kan dumpen". Directeur-generaél Saoema van de Wereldvoedselorganisatie (FAO) heeft gisteren gewaarschuwd dat in Afrika meer dan 150 miljoen mensen de hongerdood dreigen te sterven als het Westen niet voor het eind van dit jaar grootscheepse graantran- sporten naar dat continent begint. In 25 Afrikaanse landen, met name in Ethiopië, Somalië, Oeganda en de Sahellanden, heerst in de eerste plaats door droogte, maar ook door „rampen die door de mens veroorzaakt zijn” een ernstige hongersnood. Saoema zei dit bij het begin van een FAO-bijeenkomst in Rome over het voedseltekort in Afrika. Hij stelde onder meer dat niet kan worden verwacht, dat de voedselproblemen in Afrika volgend jaar voorbij zullen zijn. Gisteren debatteerde de raad urenlang over toetreding van Zimbabwe tot het Lomé-verdrag, een samenwerkingsver band van Afrikaanse, Caribische en in de Stille Oceaan gelegen landen met de Euro pese Gemeenschap. De voornaamste zaak waarover men het in de raad niet eens werd is de hoeveel heid suiker die Zimbabwe aan de EG mag gaan leveren. Met de suikerproducerende Lomé-landen heeft de gemeenschap een overeenkomst welke die landen het recht (en de plicht) geeft jaarlijks in totaal 1,3 miljoen ton suiker tegen een gegarandeer de prijs in de gemeenschap af te zetten. Zimbabwe wil het recht om jaarlijks 75.000 ton op dezelfde voorwaarden naar de EG te exporteren. Maar Frankrijk ver zette zich daar fel tegen en men werd bet Schmidt begint al zijn redes met een analyse van bijna een half uur over de sombere wereldsituatie, waarin hij zijn gehoor herinnert aan de verschrikkin gen van de wereldoorlog en een beroep doet op ieders innerlijk verlangen naar vrede en orde. Voorts doet hij in redes nooit beloften en appelleert hij meer aan het gezonde verstand dan dat hij vervalt in idealistische dagdromerij. in de raad dan ook niet eens over een suikercontingent voor Zimbabwe. Ook over financiële hulp aan dat land kwam een minimaal resultaat uit de bus. Staatssecretaris Van der Mei, die namens de Nederlandse regering verklaarde dat een spoedige toetreding van Zimbabwe tot de Lomé-conventie voor de stabiliteit in die regio een zeer goede zaak is, was teleurgesteld over het bedrag dat er uit de bus kwam. Dat bedrag is rond 233 miljoen gulden voor vier jaar tijd, terwijl in een eerder stadium nog gesproken' werd over een som van boven de 275 miljoen gulden. Tot nieuwe toekomstige secretaris-ge- neraal van de raad van ministers werd benoemd de Deen Ersboll. Hij volgt de Luxemburger Hommel op die in het na jaar verdwijnt. Ondanks het feit dat Ne derland al geruime tijd klaagt dat het onvoldoende is vertegenwoordigd op de beleidsposten in het Europese apparaat, heeft de Nederlandse regering geen moei te gedaan het raadssecretariaat door een Nederlander te doen bezetten. i het kop niet- zo'n zoals maar 1, en ar en it de ,Zola rden (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. De Surinaamse re gering wil een einde maken aan de onge remde golf van prijsstijgingen. Gisteren is daartoe een decreet uitgevaardigd. De prijzen voor de eerste levensbehoeften zijn nu aan een maximum gebonden en slechts bij hoge uitzondering zullen ont heffingen worden gegeven. Omdat een eerdere prijzenbeschikking niet of nauwelijks heeft gewerkt, wordt nu een scherpe prijscontrole ingesteld. Daartoe zal het betreffende bureau van het ministerie van Economische Zaken meer personeel ter beschikking krijgen. Totdat het bureau is uitgebreid, zullen politie en militaire politie de naleving van de nieuwe prijsmaatregel controleren. Surinamers die naar Nederland willen reizen, kunnen binnen twee weken na aanvraag over een visum beschikken. Dat heeft een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag laten weten. Eerder was sprake van drie weken en in Suriname deden zelfs geruch ten de ronde over een termijn van drie maanden. BRUSSEL (AFP/Reuter). De speciale consultatieve groep van de NAVO heeft gisteren'het groene licht gegeven voor het begin van verkennende besprekingen tus sen de VS en de Sovjet-Unie over beper king van de kernbewapening voor middel lange afstand in Europa. Op 15 oktober kunnen die besprekingen in Genève be ginnen. Deze onderhandelingen dienen om af spraken te maken over de inhoud van werkelijke onderhandelingen over beper king van die kernwapens in Europa. Voor afgaand aan het overleg in Genève zullen de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken Muskie en zijn Russische ambt genoot Gromiko een „inleidende bespre king” hebben, die later deze maand New York zal plaatsvinden. Ti/dens het debat in het Iraanse parlement over de Amerikaanse gijzelaars eiste afgevaar digde Sayyed Fekhreddin Rahimi gisteren dat de gijzelaars moeten worden berecht, de schuldigen geëxecuteerd en de onschuldigen vrijgelaten Het debat is inmiddels weer verdaagd (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Staatssecretaris Van der Mei van Buitenlandse Zaken is zeer ongelukkig en teleurgesteld over de geringe toeschietelijkheid van de minis terraad van de EG ten opzichte van Zimbabwe. t het 3erh- ir de was la in Jrey- u is, ir de n de etrap rken- d het itma- pula- 3rey- Zola (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Na een zomer met hitterecords heeft zich in de Ver enigde Staten de winter al gemeld. In de Rocky Mountains viel gisteren voor het eerst sneeuw. De temperaturen daalden in Montana onder het vries punt. Aan de Golf van Mexico duurt daar entegen de hitte voort. In New Orleans was het 36 graden in de schaduw; in het naburige Shreveport in Louisiana steegt het kwik zelfs tot 40 graden. In Frankrijk wordt intussen steeds duidelijker dat de wijnoogst flink is gétfoffen door het slechte weer van de afgelopen zomer in West-Eüropa. Ver wacht wordt dat de Franse oogst 25 procent kleiner zal zijn dan die van vorig jaar. Dit heeft het ministerie van Landbouw gisteren in Parijs meege deeld. In enkele gebieden zal de pro- duktie mogelijk de helft minder zijn. De streek Champagne is het zwaarst getroffen met dalingen van 55 tot 60 procent, aldus een deskundige van het departement. Functionarissen van Schmidts partij, de SPD, toonden zich dan ook in opper beste stemming toen het afgelopen weekeinde de campagnetrein van de kanselier vier provinciesteden aandeed. Stuk voor stuk zijn ze vol vertrouwen over de afloop van de verkiezingen. „Schmidt blijft kanselier, dat is nu wel duidelijk. Maar we zijn nog steeds enigs zins verwijderd van ons doel om de grootste partij te worden in het parle ment”, aldus een vooraanstaande soci aal-democratische verkiezingsstrateeg die met de trein meereisde. tijd niet willen volgen, zullen worden ge royeerd. Inmiddels zijn vooraanstaande Poolse regeringsfunctionarissen naar andere communistische landen gereisd om hun bondgenoten op de hoogte te stellen van de recente gebeurtenissen in Polen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Tijdens opgravin gen in Argentinië zijn de fossiele resten gevonden van een reuzevogel met een vleugelspan wijdte van 7.60 meter, zo is gisteren bekendgemaakt door het Ameri kaans Nationaal Geografisch Genoot schap. De enorme teratorn (Grieks voor „won dervogel”) heeft ongeveer 80 kilo gewogen en mat ruim 3,50 meter van bek tot staart. Als de vogel stond, aldus het genootschap, „kon hij een man van 1,80 meter in de ogen zien”. „Dit betekent dat de vogel voorzover wij weten de grootste is ge weest die de wereld ooit heeft gekend”, aldus een enthousiaste dr. Kenneth Cam bell te Washington. De grootste vogel die thans nog over de aardbodem rondvliegt is de kondor van het Andesgebergte, die met zijn spanwijd te van drie meter en een gewicht van 15 kilo in het niet valt bij de reuzeteratorn. De gevonden fossielen van deze gigant onder de vliegers zijn 5 tot 8 miljoen jaar oud. De reuzevogel is al zeker 10.000 jaar uitgestorven. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Russische sol daat, die in de Amerikaanse ambassade in de Afghaanse hoofdstad Kaboel politiek asiel heeft gevraagd, mag voorlopig in die ambassade blijven. Dit heeft het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Washing ton gisteren bekend gemaakt. De Verenigde Staten staan asiel in am bassades in beginsel niet toe. Alleen in dien de aanvrager in levensgevaar ver keert wordt op deze regel een uitzonde ring gemaakt. De Verenigde Staten bespreken de ont stane situatie intussen met vertegenwoor digers van de Sovjet-Unie en Afghanistan. In Amerikaanse kringen bestaat de vrees dat de soldaat met geweld uit de ambassa de zal worden gehaald. Bij felle gevechten bij de Afghaanse stad Soerobi, 70 kilometer ten oosten van Kaboel, zijn aan regerings- en Russische zijde ongeveer 80 doden gevallen. Dit deel de een lid van een verzetsbeweging giste ren mede. Het bestaan van de gevechten is door radio Kaboel bevestigd. Brandt, die onder meer voorzitter was van een commissie die in het kader van de Noord-Zuiddialoog de verdeling van rijk dommen en kennis in de wereld onderzocht, sprak op de eerste dag van een debat in het EG-parlement over het voedseltekort in de wereld. De Westduitser stelde onder meer: „In de wereld worden dagelijks 150 miljard Amerikaanse dollars (bijna 300 miljard gulden, red.) uitgegeven aan bewapening terwijl de geïndustraliseerde wereld niet in staat lijkt te zijn om de onderontwikkelde wereld te helpen." Het Europees parlement zal tijdens dit debat, dat vandaag zou aflopen, stemmen over een resolutie die is ingediend door de ■Italiaanse communist Ferrero. In dit 57 pagina’s tellende docu ment worden aanbevelingen gedaan om een eind te maken aan het hongerprobleem, onder meet door het bevorderen van de zelfvoorziening op voedselgebied van ontwikkelingslanden, grootscheepse EG-hulp voor uitbreiding van de landbouw in de arme landen, sterke uitbreiding van de voedselhulp en het uit de (Van onze redactie buitenland) TEHERAN/ATLANT AiMOSKOU De Amerikaanse president Carter heeft zijn eerder uitgesproken optimisme over de vorderingen in de kwestie van de gegij zelde Amerikanen in Iran afgezwakt. Na dat het Iraanse parlement gisteren op nieuw het debat over de zaak uitstelde en een commissie benoemde die de kwestie moet bekijken, zei Carter dat er „op dit moment geen vooruitzichten op een vroegtijdige oplossing zijn”. De scheidende Iraanse minister van Buitenlandse Zaken. Ghotbzadeh, heeft gisteren gezegd te menen dat de gijze laarskwestie nog voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen van 4 november kan zijn opgelost' Het hangt af van de WASHINGTON (AFP). Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft zijn goedkeuring gegeven aan de bouw van een proefserie van het nieuwe luchtdoel- wapensysteem Patriot. De Patriot komt in de plaats van de Nike-Hercules en is be stemd voor Europa. Volgens een verklaring van het Penta gon dient de Patriot ter bestrijding van- Hoogvliegende toestellen. In eerste instan tie zullen 23 raketten worden gebouwd die in de herfst van 1982 worden afgeleverd. De kredieten voor het nieuwe wapen zul len 4.2 miljard dollar (ongeveer 8,4 mil jard gulden) belopen. JOHANNESBURG (UPI). In een dorpje 80 kilometer ten westen van Oost- Lohden in de Zuidafrikaanse Kaappro vincie, is de directeur van een middelbare school maandag met stenen gedood. De politie deelde gisteren mede dat de daders verdwenen waren toen zij het lichaam vond. De premier van het half-autonome thuisland Ciskei, waarin het dorpje ligt, weet het geweld dat in zijn gebied is ontstaan aan een officiële beslissing om de scholen voor zwarte leerlingen in Port Elizabeth en omgeving te sluiten na een boycot tegen de achterstelling van de niet- blanke bij de blanke leerlingen. Na deze sluiting keerden verscheidene jongeren naar het thuisland terug, waar geweldda digheden uitbraken. Vorge week kwamen daarbij drie mensen om. „Hij ziet de wereld zoals wij haar zien soms beter, soms slechter, maar nooit ideaal", zo voegde een gepensioneerde eraan toé. Niettemin heeft hun favoriet wel eens een belofte gedaan die ver keerd uitpakte: namelijk een verhoging van de pensioenen. Dit wordt door de oppbsitie in deze verkiezingsstrijd steeds weer naar voren gehaald en Schmidt zit er duidelijk mee in zijn maag. Daar komt bij dat Strauss na een grote achterstand op zijn rivaal aan het terugkrabbelen is. Maar desondanks is het geloof van de zojuist aangehaalde gepensioneerde in Schmidt ongeschokt: „Ik stem voor hem omdat hij veiliger is voor ons allen”. Schmidt beseft dat Strauss zijn zaak jes in eigen kring nog niet helemaal in orde heeft en richt dan ook in al zijn verkiezingstoespraken zijn pijlen onver anderlijk op de Beier. Daarbij houdt de kanselier goed in het oog dat volgens de opinieonderzoeken de Westduitsers zich het meeste zorgen maken om de interna tionale situatie en de vrede. Hij verwijt Strauss daarom vooral dat deze wel spreekt over vrede maar haar niet kan bewerkstelligen. LONDEN (Reuter). In Londen zijn gisteren twee Libiërs veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf wegens moord op de schrijver Mohammed Moestafa Ra madan op 11 april in de Britse hoofdstad. De beide Libiërs waren het land als student binnengekomen. Zij pleegden hun daad in het kader van een door de Libi sche leider Khadaffi geïnspireerde jacht op Libiërs die het huidige bewind niet welgezind zijn. Dit leidde tot een officiële Britse waarschuwing aan het adres van Khadaffi na de moord op een Libische advocaat in Londen eind april en de uit wijzing van vier Libische diplomaten een maand later, wegens „activiteiten die on verenigbaar waren met hun functie”. Het registreren van vakbonden duurt enkele dagen. De rechter moet nagaan of de statuten stroken met de grondwet. Vandaag komen onafhankelijke vak- bondscommissies uit heel Polen in Gdansk bijeen om te bespreken wat ze tot nu toe hebben bereikt als groepen arbei ders met een eigen leiding. Nagegaan zal worden of er voor de onafhankelijke vak bonden nieuwe organisatievormen denk baar zijn. Lech Walesa, de voorman van de stakin gen van vorige maand in Gdansk, heeft verklaard dat het niet de bedoeling is te komen tot vorming van een nationale fe deratie van onafhankelijke vakbonden als rivaal van de door de staat geleide centra le raad voor de vakverenigingen. Gisteren is in Warschau overleg geweest tussen leden van het centrale comité van de communistische partij en vertegen woordigers van de officiële vakbonden. Vermoedelijk is daar ook gesproken over het verzet van veel provinciale partijafde- lingen tegen de vorming van onafhanke lijke vakbonden. In de stad Kielce wordt nog steeds tegen die tegenwerking ge staakt, terwijl om die reden in dezelfde stad ook een kogellagerfabriek is bezet. De Poolse regering heeft laten weten dat dit jaar ongeveer 800 miljoen gulden zal worden bezuinigd op openbare uitga ven om zodoende de door de stakingen aangerichte schade te verzachten. De Russische partijkrant Pravda heeft gisteren gemeld dat de Poolse communis tische partij voornemens is zuiveringen door te voeren. Mensen die zich aan cor ruptie hebben schuldig gemaakt, maar ook mensen die de partijlijn van de laatste

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3