Rapport bepleit investeringen Hard optreden Opstopping stort op Veluwe Turkije krijgt nog deze week kabinet Bokassa bevestigt giften aan Giscard Ziekenhuisdirecteur Zaandam: Enorm tekort dreigt aan Daders aanslag Hebron vast Dochterbedrijf Christoffel DamiatePers i anesthesisten” tegen illegale Toezegging generaal Evren Ik schonk hem 3 keer diamanten Brand aan boord IJmuider Courant Vrijheid in China sterk aan banden van vliegtuig met kernwapen Weer kaping van vliegtuig in VS door Cubanen ook failliet Haven Vlaardingen nog tijdlang dicht Proces-verbaal na levering materiaal voor atoomprojekt K< Minimumprijs melk wordt 1,07 gulden L CC 11 19 8 0 WOENSDAG SEPTEMBER 1 7 BINNEN* EN BUITENLAND 4 W 3 (Van onze redactie economie) GENÈVE. „De Westerse olie-impor- terende landen krijgen dit jaar te maken met record-tekorten op hun begrotingen. De economische terugval kan alleen door het scheppen van een gunstig investe ringsklimaat worden gekeerd”. V in tot (vei tuui te h h Jl 7^0 - ‘F GATT: dure olie zorgt voor record-begrotingstekorten 11 11 wordt, gisteren verklaard. DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije 155,00 Dit concludeert de GATT-organisatie (de algemene overeenkomst inzake tarieven en handel) in een voorpu- blikatie uit het International Trade Report, een interna tionaal handelsrapport dat later dit jaar zal verschijnen. De olie-exporterende ontwikkelingslanden zullen vol gens de GATT dit jaar een overschot van ruim 230 miljard gulden op de lopende rekening van hun beta lingsbalans boeken, terwijl de olie-importerende landen een tekort van ruim 240 miljard gulden zullen zien. (Van onze redactie buitenland) PEKING. De vrijheid van meningsui ting in China wordt de laatste weken sterk aan banden gelegd, zo wordt gemeld van uit Peking. Het is onder meer verboden debatten te houden en muurkranten aan te plakken. Verscheidene redacteuren van niet-offi- ciële publicaties zijn gearresteerd. Een van hen, Wang Xi Zhe, die na een eerdere veroordeling tijdens het regiem van de „Bende van Vier” in ere was hersteld, heeft in een open brief tegen de arrestatie van dissidenten geprotesteerd. Aanleiding voor deze brief was het feit dat een man werd opgepakt, die had geprobeerd een rechtszitting waar een dissident werd ver oordeeld openbaar te maken opzichte van de gebeurtenissen m Tur kije. Volgens diplomatieke kringen ‘in Moskou heeft het Kremlin van de Turkse militairen de verzekering gekregen dat ze op geen enkele wijze vijandig zullen optre den tegen de Sovjet-Unie. Het scheppen van een gunstig investeringsklimaat is volgens de organisatie absolute voorwaarde voor herstel van de economie. Hierbij wijst men met name op de moderne sectoren van de industrie, zoals lucht- en ruim tevaart en de elektronische industrie. Volgens de GATT vormen marktbeschermende maatregelen (protectionis me) en inflatie de grootste rem op de investeringen in de Westerse industrielanden. Bovendien wordt gewezen Op een „halsstarrige houding bij de sociale partners inzake loononderhandelingen”, wat een te strak prijs- en loonbe- leid tot gevolg zou hebben, hetgeen de investeringen ook tegenwerkt. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Met de arrestatie van een Palestijnse commando-eenheid heeft de Israëlische veiligheidsdienst de daders aangehouden van de aanslag op 2 mei in Hebron, waarbij zes mensen om het leven kwamen en 16 gewonden vielen. Dit is gisteren in Jeruzalem bekendgemaakt. Een militaire woordvoerder verklaarde dat de daders (drie of vier personen) de aanslag, die leidde tot de verbanning van de arabische burgemeesters van Hebron en Chalcoul, hebben bekend. De arrestan ten zouden lid zijn van El Fatah, de mili taire vleugel van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. (Van onze redactie binnenland) LEEUWARDEN. De minimumprijs voor verpakte volle melk wordt op woens dag 1 oktober 1,07 gulden per liter. Het bestuur van het Produktschap voor zuivel heeft hiertoe vandaag in Leeuwarden be sloten. Sinds vorige week woensdag was de minimumprijs 1,04 gulden. De GATT heeft berekend dat de waarde van de wereld handel het afgelopen jaar ruim 3200 miljard gulden heeft bedragen. In geld uitgedrukt was dat ongeveer een kwart meer dan in 1978. Naar volume gerekend was er sprake van een toeneming met zes procent. De wereldproduktie werd vier procent groter. Deze uiteenlopende groeicijfers zijn voornamelijk een gevolg van een vermindering van de agrarische produktie in landen die netto-importeurs zijn, zoals de Sovjet-Unie en de Oosteuropese landen. Dit jaar zal de wereldhandel twee tot drie procent groter worden dan vorig jaar. Deze verkleining van de groei schrijft de GATT toe aan de inkrimping van de handel in ruwe olie. tiesectoren van de economie, naar dienstverlenende sec toren. Een discussie over dit soort structurele problemen in de Westerse industrielanden mag volgens de GATT niet uit de weg worden gegaan. Het Nederlands scheidsgerecht voor het ziekenhuiswe zen is om een uitspraak in deze kwestie gevraagd, nadat ziekenhuisbestuur en anesthesisten er na diverse bespre kingen niet in zijn geslaagd een oplossing te vinden voor het conflict. De problemen zouden overigens in verband staan met de dood van een zevenjarig jongetje in het Zaandamse Ziekenhuis vorig jaar als gevolg van verkeerd afgestelde beademingsapparatuur. Deze kwestie is onderzocht door de Haarlemse officier van justitie Bijl-de Vroe en de inspecteur van de volksgezondheid te Haarlem. Dit on derzoek heeft niet geleid tot een klacht bij het Medisch Tuchtcollege, omdat er geen sprake was van aanwijsbare schuld. Inspecteur Bienfait zei in een commentaar echter ernstig bezwaar te hebben tegen de beperkte bezetting van anesthesisten by het Juliana-ziekenhuis. Als de bleekaarde niet door de betrok kenen wordt verwijderd zal de provincie dit doen. De kosten, ruim twee ton, zulleij dan worden verhaald. Fokkens zei dat et sprake is van een niet te tolereren „vorm van milieucriminaliteit”. dat volgens Fokkens schadelijk is voot het milieu. Z BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning VI bedt wat< kwa oost kom meti gebi Bij cee wor< hier ten Mi deel bed) toek ring lasti en tant relic Voo aanl wijk zig de v met okt< gon D Kot con niei Mee ten stre Sta; aan pak ters en als stra bie< mei een leid atrr voc inzi ner dig kul vote Va: 1981 zijn door vast nood nen opste onlai de rr B. volk< mog< sprei Een (Pvd ten grote D’66 sens verk IJ wijl er moi ove T Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 3f 90 53 seur erbij, waarbij men wijst op de uitspraak van het Medisch Tuchtcollege, dat het eigenlijk onverantwoorde lijk is wanneer één narcotiseur zich gelijktijdig met meerdere operaties bezighoudt. „Een dergelijke uit spraak kun je niet naast je neerleggen. Bovendien is er nog de inspectie die eveneens voor een anesthesist per tafel pleit”, aldus Veerman. De drie anesthesisten van het Julianaziekenhuis beroe pen zich daarentegen öp de regels die de Vereniging van Anesthesiologie geeft en waarin onder meer is opgeno men dat de anesthesisten niet meer dan 1800 gevallen per jaar mogen behandelen. De drie geven toe dat zij iets boven dat maximum zitten, maar stellen dat het verschil te weinig is om een vierde anesthesist te rechtvaardigen. In dat geval zullen zij uren moeten inleveren, zo vrezen de drie. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De ex-„keizer” van Centraal-Afrika, Bokassa, heeft in een telefoongesprek van een uur bevestigd dat hij tot driemaal toe een aantal diamanten heeft geschonken aan de Franse president Giscard d’Estaing en daarnaast ook nog aan diens vrouw, twee neven en een aantal Franse ministers. Bij de staatsgreep, waarbij Franse pa rachutisten hem precies een jaar geleden afzetten, zouden bovendien 14.000 ruwe en 2700 geslepen diamenten uit zijn paleis zijn verdwenen. Het telefoongesprek werd gevoerd met en opgenomen door het Parijse weekblad Le Canard Enchainé, dat de eerste helft van de tekst vandaag publiceerde. De onthullingen zouden van invloed kunnen (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Business Air Service (BAS), een bedrijf dat verbonden is met het al failliete Christoffel Reizen, is giste ren eveneens failliet verklaard. De 16 per soneelsleden zijn naar huis gestuurd. Na het bekend worden van de financiële pro blemen bij Christoffel kwam BAS in moeilijkheden omdat crediteuren, vol gens directeur G. Brouwers, snellere beta ling van schulden eisten, waardoor liqui diteitsproblemen onstonden. Directeur Robert A. Verlinden van Re- lax-reizen, een onderneming die onlangs surséance van betaling heeft aange vraagd, heeft aangekondigd dat het sinds 1971 bestaande Metropool Reizen het win- terprogramma van Relax heeft overgeno men. Verlinden is van Metropool Reizen eveneens directeur-eigenaar. De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) zet vraagtekens bij de nieuwe stappen van Vertinden. Met name een bedrag van 2 miljoen gulden, het volgestorte minimumkapitaal van Me tropool, wekt verbazing. „Als Vertinden over dit bedrag de beschikking kan krij gen, waarom wendt hij dit dan niet aan om de financiële problemen bij Relax- reizen op te lossen,” vraagt de ANVR zich af. (Van onze redactie binnenland) ZAANDAM. „Wanner er een officiële uit spraak komt dat anesthesisten (narcotiseurs bij operaties) slechts aan één operatietafel tegelijk mogen werken, dan ontstaat binnenkort een tekort aan anesthesisten dat in geen tien jaar is op te vullen”. Dit werd gisteren gezegd door directeur J P. Veerman van het Juliana-ziekenhuis in Zaandam naar aanleiding van het feit dat het ziekenhuisbestuur wil dat de staf van drie anesthesisten te klein is. Het komt volgens Veerman meer dan eens voor, dat de narcotiseurs aan drie opera tietafels tegelijk werken. Daarom wil het ziekenhuisbestuur een extra narcoti- (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De provincie Gelderland, de gemeente Barneveld en het Openbaar Ministerie in Utrecht zijn van plan hard op te treden tegen het illegaal storten van vloeibare vette bleekaarde in een bosge bied bij Stroe op de Veluwe. DeGgelderse Gedeputeerde mr. J. Fokkens (Milieuza ken) zei gisteren op een persconferentie dat minstens zes wetten of verordeningen zijn overtreden. Hiertegen is proces ver baal opgemaakt. (Van onze redactie buitenland) COLUMBIA. Twee Cubanen heb ben vanmorgen een Boeing 727 op een binnenlandse vlucht in de Verenigde Staten gekaapt. Het toestel, dat 111 men sen aan boord heeft, staat in Columbia in de staat Zuid-Carolina aan de grond, om bij te tanken. De kapers willen naar Cuba gevlogen worden. De Cubaanse regering heeft gisteren overigens gedreigd iedereen die zich schuldig maakt aan het kapen van vlieg tuigen terug te sturen naar de Verenigde Staten om berecht te worden. In Granma, het blad van de Cubaanse Communistische partij, wordt gezegd dat er voor de 120.000 Cubanen die naar de Verenigde Staten zijn gevlucht geen weg terug is. Toekomstige kapers staat zware gevangenisstraf of terugzending naar de VS te wachten, aldus het blad. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Edmund Muskie, toonde zich verheugd over het Cubaanse be sluit. „Dit positieve besluit zal een van de meer voorkomende en gevaarlijke vor men van internationaal terrorisme hel pen onderdrukken,” aldus Muskié. (Van onze redactie buitenland) ANKARA-MOSKOU. Nog deze week zal in Turkije een kabinet worden geformeerd. Dat heeft generaal Evren, die vorige week de staatsmacht overnam en nu officieel ook president Verder stelt de GATT, dat niet teveel geld moet worden gestoken in het zoeken naar alternatieve energiebronnen, waarvan niet tevoren al bekend is of deze voldoende rendement zullen opleveren. Ook waarschuwt de organi satie tegen het wegtrekken van werknemers uit produk- Koeien houden het Westduitse leger tegen. Voordat een tank die meedoet aan de NAVO- oefening Autumn Forge verder kan gaan moet de weg in een dorpje bij het Westduitse Fulda worden vrijgemaakt van vee De stortplaats van bleekaarde in Stroe Het vettige afval van de margarine-industne wordt per tankwagen aangevoerd en in uitgegraven gaten gedeponeerd. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18 30-19 00 uur 11.30-12.30 uur GRAND FORKS. Volgens een officië le woordvoerder van de Amerikaanse staat Noord-Dakota heeft zich een brand voorgedaan aan boord van een bommen werper van het type B-52, die waarschijn lijk een kernwapen aan boord had. Het toestel stond aan de grond. De brand woedde maandagavond en bleef beperkt tot de motoren. De voorlich- tingsofficier van de luchtmachtbasis Grand Forks, kapitein Dick McNally, zei dat er geen ogenblik gevaar voor een ontploffing heeft geheerst. Vijf personen, onder een wie lid van de bemanning liepen rookvergiftiging op. De luchtmacht weigerde te zeggen wat voor soort kernwapen zich aan boord van de B-52 bevond. Ook McNally wilde hier omtrent niet in details treden. Hij zei dat een commissie van onderzoek van de luchtmacht nog aan het werk was. Toen de brand was uitgebroken werd de omgeving in een straal van 600 meter geëvacueerd, maar volgens de luchtmacht is dat de gebruikelijke gang van zaken. Op Grand Forks zijn ruim 10.000 mensen gelegerd. zijn op de herverkiezing van Giscard. die volgend voorjaar moet plaatsvinden. Bokassa leeft als balling onder huisar rest in Ivoorkust, zijn contact met de buitenwereld wordt zorgvuldig gecontro leerd door de Franse geheime dienst SDECE. Twee journalisten, die hem kwa men interviewen voor het weekblad l’Ex- press, werden eerder het land uitgezet. De Franse publicist Roger Delpey, die er toch in slaagde tot hem door te dringen en 187 documenten van hem meekreeg, werd na terugkeer in Parijs gearresteerd op beschuldiging van „spionage” en wordt nu al tien weken van de buitenwe reld geïsoleerd gehouden. Een journalist van Le Canard, die vori ge week opnieuw trachtte Bokassa te ont moeten, werd eveneens aangehouden. Daarna slaagde de voormalige „keizer” erin deze krant zelf te bellen. De telefoon lijn werd na dat gesprek onmiddellijk afgesneden. De directeur van de Franse geheime dienst SDECE is enkele dagen daarna om onbekende redenen afge treden. Hij benadrukte dat de burgerregering onder toezicht van de militairen zal staan, maar merkte ook op dat het leger naar de kazernes zal terugkeren zodra een burger- bewind in staat is Turkije ordelijk en democratisch te leiden. „We zijn niet van plan deze taak lang op onze schouders te nemen”, aldus Evren. Hij onderstreepte dat de militaire greep naar de macht „geen staatsgreep was zo als de geschiedenisboeken die vermelden” en noemde het optreden van de militairen in overeenstemming met de wensen van het volk en het leger. Er zal een wereldlijk, republikeins regime in het leven worden geroepen dat zich baseert op respect voor de mensenrechten en individuele vrijhe den, aldus de generaal. De militaire machthebbers hebben ver klaard het streven van de afgezette rege- ring-Demirel naar economische stabiliteit te zullen voortzetten. Aan de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) is gevraagd dit pro gramma te ondersteunen. Hoewel allerlei geruchten de ronde doen over te benoemen nieuwe kabinets leden hebben de militairen een waarschu wing doen uitgaan aan de hoofdredacties van de Turkse kranten om over deze spe culaties niets te publiceren. Volgens een zegsman bij de militaire politie in de hoofdstad Ankara zijn sinds de staatsgreep van afgelopen vrijdag ten minste 5000 personen gearresteerd. De Sovjet-Unie heeft een voorzichtig afwachtende houding aangenomen ten De eigenaar van het bewuste terrein is verder gesommeerd voor 1 november de 2000 ton gestorte bleekaarde te verwijde ren. Op het terrein zijn bomen gekapt en sleuven gegraven waarin de bleekaarde wordt gestort. Bleekaarde is een vettig afvalprodukt van margarinefabrieken, VLAARDINGEN (ANP). De Buiten haven van Vlaardingen zal door het trein ongeluk van maandagmorgen zeker tot 3 oktober niet bereikbaar zijn, zo is door de gemeente meegedeeld. Het bewegingsmechanisme van de brug blijkt door de ontsporing van de trein ernstig te zijn beschadigd. Het zijn vooral de pleziervaartuigen welke in het week einde in groten getale van deze doorgang gebruik maken, die van de stremming hinder zullen ondervinden. De inspectrice van het gemeentelijke Vlaardingse politiekorps heeft een onder zoek beloofd naar de klacht van een pers fotograaf uit die plaats, Roel Dijkstra, die zegt hardhandig door de politie te zijn verwijderd toen hij weigerde zich buiten de afzetting te begeven terwijl hij foto’s van het ongeval maakte. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Economische Con troledienst heeft proces-verbaal opge maakt tegen Van Doorne’s Transmissie in Tilburg en de directeur van dat bedrijf, Hamstra Pik, in verband met de levering van materiaal voor een kernenergiepro- jekt in Pakistan. Met deze levering zou het uitvoerbesluit strategische goederen zijn overtreden. De verbalisering is in augustus van dit jaar geschied, maar eerst nu bekend gewor den. Een en ander zou tevens in verband staan met de kwestie-Kahn, de Pakistaan se atoomgeleerde die tijdens zijn werk bij de uraniumverrijkingsfabriek in Almelo geheime gegevens zou hebben gestolen. Deze dr. Kahn is volgens mededelingen ook bij Van Doorne’s Transmissie op be zoek geweest. BUREAU: Redactie en administratie. Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel, redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15.90 45,85 60,00 180.70 233,00 0.80 “V 5» S*

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4