Steun voor ideeën college over regeling inspraak verkeersplan Zwart-IJmuiden start binnenkort in Indonesië onderhoudsbedrijf Extra schakel in waterleidingnet bruikbaar voor nieuwe bedrijven maar IKV-kernen organiseren mars en manifestatie in IJmond e politienieuws] w i i Inspraakverordening bruikbaar weinig kernachtige stuk” I 1 Dierenhulpdienst is adressen kwijt n WOENSDAG 17 SEPTEMBER COMMISSIE VRAAGT AANDACHT VOOR PROBLEMEN VELSEN-NOORD Order voor aggregaten heeft staartje Koffie-In in het buurtcentrum Zeewijk KRITISCHE REACTIES STISA I v - IJMOND 19 8 0 W „VREDE EEN GEVECHT TEGEN DE BIERKAAI” o >SÉL£ )ri- nt- en. er” Z Provoceren (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Machinefabriek en technische groothandel Zwart IJmuiden, die dit jaar 50 jaar bestaat, zal binnenkort een onderhoudsbedrijf beginnen in Indonesië. Hiertoe is het IJmuidense bedrijf een samenwerkingsverband aangegaan met een Indonesische onderneming. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een meerderheid van de commissie verkeer en vervoer in Velsen kan zich vinden in de ideeën van het college met betrekking tot de inspraak rond het nader uit te werken verkeerscirculatieplan (vcp). Ook de voorgestelde werkwijze van de werkgroep „Wegenstruc tuur in het IJmondgebied” ten aanzien van een binnen afzienbare tijd te houden studie kunnen rekenen op de steun van de commissie. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Het thema van de vredesweek, die het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) van 20 tot en met 28 september organi seert, luidt ook dit jaar: „Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland”. De IKV-kern in Velsen houdt zater dag 20 september een vredes mars door IJmuiden, terwijl de kern in de Noordelijke IJmond donderdag 25 september een grote manifestatie organiseert in „De Nieuwe Slof’. v «nr i ja WÉ' Een dieselaggregaat van het type dat Zwart IJmuiden aan Indonesië levert. irdt C. Maes-Janssens (D’66). ooi die Moeilijk punt in het leveringsgebied is en tal en ise 0 5 0 0 0 0 sar de TO- nst va- Ex- cie leü el rm Voorts zijn er zowel in IJmuiden als in Beverwijk oecumenische kerkdiensten. Het Witte Tejater verleent haar mede werking aan de vredesmars door IJmui den, die op Plein ’45 start en op het Marktplein eindigt. Aansluitend op de mars wordt op het Marktplein een slot manifestatie gehouden. Op het programma van de manifesta meer informatie gegeven over medicijn gebruik, onderwijs en kernenergie. Daar naast worden diverse activiteiten georga niseerd. De eerste Koffie-In start met de film „Take it as a man madame.” De film begint’s morgens om kwart over negen. Door vrijwel alle partijen werd aan dacht gevraagd voor de problemen in Velsen-Noord die, zo zegde wethouder Th. C. Witte toe, bij het opstellen van een vcp niet over het hoofd gezien zullen worden. Ook overleg met Hoogovens, Van Gelder en andere bedrijven zal indien nodig cen traal staan. Op vragen van de CDA’er Van der Werf merkte Witte op dat van het vcp geen rechtskracht uitgaat, omdat er geen verordening gemaakt zal worden. De in sprekers zal er nadrukkelijk op gewezen worden dat niet al hun wensen in vervul ling kunnen gaan. Mogelijkheden om te gen besluiten van het college in beroep te gaan (met als gevolg vertragingen) zijn er niet. Volgens wethouder Witte zal de bevol- als eerst nog op de inspraak gewacht wordt. Zondag 21 september zijn oecumeni sche diensten in de Engelmunduskerk in Driehuis en de Agathakerk in Bever wijk. Voorts zijn er oecumenische dien sten in de Bethelkerk en de Bethlehem- kerk in IJmuiden op 26 september. Het thema van deze twee interkerkelijke diensten is „Vrede vechten tegen de bierkaai?” In buurthuis De Spil treedt dinsdag avond 21 september de cabaretgroep „Plankton” uit Haarlem op met het pro- king tijdig op de hoogte gesteld worden door middel van zo uitgebreid mogelijke informatie. Daarnaast is het de bedoeling dat contact opgenomen wordt met de buurgemeenten om de Velsense maatre gelen af te kunnen stemmen op het ver- keersgebeuren buiten de gemeentegren zen. Een voordeel hierbij is dat het inge nieursbureau dat voor Velsen aan het vcp werkt dit tegelijkertijd voor Beverwijk en Heemskerk doet. het semafoorduin met bebouwing tot een hoogte van vijftien meter oprijzend in het landschap. Geringe waterdruk voor hier aanwezige woonbebouwing noopte vorig jaar tot opvoering daarvan. Inmiddels heeft een zogenaamde Knel puntencommissie die zich bezighoudt met de verkeersproblematiek in Kennemer- land de studieplannen van een werkgroep „Wegenstructuur in het IJmondgebied” ontvangen en deze ter beoordeling c.q. goedkeuring doorgezonden naar Velsen. De commissie verkeer en vervoer kon zich dinsdagavond zonder problemen met de opzet van de nog te verrichten studie verenigen. ben, waarna de apparatuur per schip naar Indonesië wordt gebracht. Binnenkort zal een aantal werknemers van Zwart IJmuiden naar dat land ver trekken om zo snel mogelijk het service- apparaat en het importeurschap op te bouwen. het verbruik volgens nogal grillige lijnen verloopt. Gedurende 1979 werd in totaal 483.400 tie in De Nieuwe Slof in Beverwijk staan ondermeer een muzikale voordracht op harp en fluit door twee leden van het Concertgebouworkest en een rede door professor dr. J. de Graaf, hoogleraar in de ethiek en vooraanstaand pacifist. Een optreden van het Hekelcabaret besluit het programma. Organisaties die de ma nifestatie ondersteunen en ook informa tiemateriaal verstrekken, zijn Vrouwen voor Vrede, Stop de neutronenbom, Ban de Bom, Pax Christi, Amnesty Internati onal, de Vereniging van dienstweige raars, de FNV-groep tegen bewapening en Geweldloze Weerbaarheid. die jen eg, srd en ve- ijk ise jen ge- IJMUIDEN. In buurtcentrum Zee wijk aan de Dennekoplaan in IJmuiden is er het komende seizoen elke woensdag morgen van kwart over negen tot kwart over elf een Koffie-In voor vrouwen. Tijdens de bijeenkomsten wordt onder- De werkgroep, die min of meer onder het toeziend oog van de commissie ope reert, zal de cijfers van een nog door Provinciale Waterstaat uit te voeren on derzoek als basis gebruiken. Ook moet rekening gehouden worden met een aan tal varianten op de huidige situatie, zoals bebouwing van dë Velserbroekpolder, het Noorderveld en Wijkerbroekpolder en uit breiding van Hoogovens. gramma „Rang, Boem, Plof’. De uitvoe ring wordt vooraf gegaan door een in opdracht van de Verenigde Naties ge maakte film „Nuclear Countdown”. De film geeft een overzicht van de wapen wedloop, de verspreiding van kernwa pens en de protesten tegen kernproeven. Tegelijk met de manifestatie in De Nieu we Slof houdt het vredesbureau *t Kan Anders” donderdagavond in het Cultu reel Centrum een bijeenkomst, waar Wim Robben van het Centrum voor Ge weldloze Weerbaarheid een lezing houdt over het onderwerp „Sociale verdedi ging in plaats van militair geweld”. In het Cultureel Centrum wordt de film vertoond „Neighbours” van de Canade se filmer Norman McLaren. De IKV-kern IJmuiden is thans bezig met de voorbereidingen van een bijeen komst die vlak voor de Tweede Kamer verkiezingen is gepland, in het voorjaar 1981. Politieke partijen zullen dan een toelichting geven over hun standpunt ten aanzien van de IKV-leus „Help de kernwapens de wereld uit”. Inmiddels zijn er gesprekken geweest met de plaat selijke besturen van de partijen. De PvdA en de CPN .ondersteunden het streven van de IKV, terwijl D’66 geen duidelijke uitspraak deed. Naar aanlei ding van gesprekken met de IKV-kern is in de CDA-jongeren van Velsen een dis cussie op gang gekomen. Het CDA en de WD hebben niet gereageerd. De werk groep van het IKV wil nagaan in hoever re de toezeggingen van de vertegenwoor digers van de politieke partijen opgeno men kunnen worden in hun partijpro gramma.” tieproces tussen de burgerij en anderzijds gemeentebestuur en ambtenaren”. Het laatste wordt essentiële voorwaarde voor een soepel verlopende inspraak gemist in de twee andere definities voorkomend Hoofdstuk 1 van de verordening. Even eens in het hoofdstuk „begripsbepaling” krijgt de inspreker een stuk medeverant woordelijkheid in de schoenen geschoven voor het proces van besluitvorming De Stisa vindt dit als stelling vooraf wat al te ver gaan. De zinsnede van deze strekking kan slechts opgaan voor een optimaal verlopen inspraakproces en dus pas ach teraf geponeerd worden, zo wordt gesteld. In deze context wordt verwijzing naar de uiteindelijke verantwoordelijkheid op dit punt bij het gemeentebestuur „provo cerend en bovendien overbodig” ge- •noemd. Voldoende duidelijkheid hierover verschaft al de slotalinea van het bewuste hoofdstuk waar gerept wordt van „ver antwoordelijkheid van het gemeentebe stuur voortvloeiend uit de algehele be stuurlijke verantwoordelijkheid”. Een zekere tegenstrijdigheid wordt in hetzelfde hoofdstuk gedistilleerd uit twee uitlatingen over de rol van het plaatselijke bestuur op het punt van inspraak („ont vankelijk” en ergens anders „inspire rend”). Het laatste suggereert aan be- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Over het hoe, het waarom en het tijdstip van inspraak in bestuurlij ke zaken verscheen eerder dit jaar een ontwerpverordening. De Velsense op- bouwstichting Stisa was via twee verte genwoordigers in de werkgroep hiervoor bij de voorbereiding betrokken. Het alge meen bestuur van de Stisa onderschreef dinsdagavond de op- en aanmerkingen zoals vastgelegd in een schriftelijke reac tie. De inspraakverordening wordt in de huidige vorm gekwalificeerd als een on duidelijk stuk. Misverstand over de in houd ligt door weinig puntig taalgebruik in de lijn der verwachtingen, aldus de dinsdag vastgestelde Stisa-reactie. De ontwerpverordening behandelt suc cessievelijk de inhoud van het verschijn sel inspraak (begripsbepaling, hoofdele menten en voorwaarden), bestaande rege lingen op dit gebied elders in den lande en tenslotte een voorkeursmodel. Zwak en verwarrend wordt aan Stisakant ge noemd de diversiteit van begripsbepalin gen voor het woord inspraak. Drie om schrijvingen komen voor in hoofdstuk I van de verordening. De eerste en volgens het Stisabestuur meest volledige om schrijving luidt: „inspraak is een kenbaar maken van meningen en wensen op een zodanig tijdstip dat deelname aan de be stuurlijke besluitvorming mogelijk is. Het laatste via een georganiseerd communica- Inbraak Maandagnacht is ingebro ken in een garagebedrijf aan het Stations plein in IJmuiden. Diverse onderdelen voor het inbouwen van gasinstallaties zijn gestolen, alsmede een autoradio. Video Bij een inbraak in een bar aan de Nieuwstraat in Beverwijk zijn maan dagnacht een videorecorder, ter waarde van 3000 gulden, en 17 videobanden gesto len, ter waarde van 1700 gulden. Boven dien wordt geld vermist uit twee gokauto maten en werden een jukebox en een sigarettenautomaat vernield. Aanrijding Dinsdagmiddag verloor een 59-jarige bestuurder van een elektro- car van de gemeente Beverwijk de macht over het stuur en reed tegen een lantaarn paal aan de Brugman in Beverwijk. De gemeente-ambtenaar is met een snijwond overgebracht naar het Rode Kruis Zie kenhuis. IJMUIDEN. De IJmuidense Dieren hulpdienst blijkt ernstig gedupeerd te zijn door de diefstal van een aktentas op de rommelmarkt, die 6 september werd ge houden. In de tas zit een lijst met adressen van mensen die zich voor de dierenverzor- gingscursus hebben opgegeven. Daarom het verzoek van de hulpdienst of mensen die zich hebben aangemeld, even contact opnemen met mevrouw Schaap, telefoon 12412, of W. de Jong, telefoon 33239. Inhoudelijk werd het inspraakverhaal overigens een „goed stuk werk” genoemd in de Stisa-vergadering dinsdagavond. Gevraagd werd het aspect informatiever strekking in het kader van de inspraak extra accent te geven in de definitieve versie van de verordening. Verzocht werd tevens om instelling van een aparte raads commissie voor inspraakaangelegenhe- den in het Velsense. Het voorkeursmodel in de behandelde verordening somt terrei nen op waarvoor inspraak zou moeten gelden. Voor incidentele gevallen ver schaft dit tekstgedeelte echter onvoldoen de duidelijkheid voor de ongeoefende le zer. Aanbevolen werd opneming van een aanvullende tekst met instanties voor in formatieverstrekking over dit punt. Een teksttoevoeging zou verder gewijd moeten zijn aan de juridische beroepsmogelijk heid die de burger openstaat tegen hem niet welgevallige overheidsbeslissingen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het Staatsvissershaven- bedrijf werkt aan uitbreiding van het waterleidingnet in IJmuidens haven kwartier. Tussen de Kotterkade en het oostelijke uiteinde van de Strandweg komt over een lengte van negenhonderd meter een nieuwe toevoerleiding van de gebruikelijke diameter: 15 centimeter. Bij stoornis in het bestaande leidingtra- cee langs de Strandweg westwaarts wordt voortgang van de waterleverantie hiermee veilig gesteld voor het gebied ten noorden van de Haringhaven. Met het nieuw aan te leggen leidingge- deelte wordt tevens in de pas gelopen met bedrijfsvestigingen nu en in een verdere toekomst langs de Kotterkade die de Ha ringhaven aan de zuidkant begrenst. Een lastig obstakel vormen tussen Strandweg en Haringhaven de zwaarbetonnen res tanten van de vroegere snelbootbunker, relict stammend uit Wereldoorlog II. Vooruitlopend aan de eigenlijke leiding- aanleg zijn werknemers van het Bever- wijkse bedrijf Kruk nu al wekenlang be zig met verwijdering van het beton dat in de weg zit voor de leidingsleuf die tot een meter onder het maaiveld reikt. Pas half oktober kan naar verwacht worden be gonnen met de leidingaanleg. De nieuwbouw die momenteel aan de Kotterkade verrijst in opdracht van de conservenfabriek Ouwehand trekt van de nieuwe toevoerleiding als eerste profijt. Meer bedrijfsvestigingen zijn te verwach ten op de nu nog braakliggende terrein- strook tussen haven en Strandweg. Het Staatsvissershavenbedrijf voorziet direct aan de kust een bebouwingsgebied van pakweg 125 hectare van leidingwater. Ui terste grens is aan de noordkant de Blek en Arnoldkade, Dokweg, Strandweg en als uitstulping richting zuid de Texel- straat en Egmondstraat. In het middenge bied tussen beide havens handhaaft de 23 meter hoge watertoren aan de Dokweg een waterdruk van 21/a atmosfeer in het leidingnet. Opvoering van de druk tot 4 atmosfeer bleek vorig jaar noodzakelijk voor de rest van het leveringsgebied. Door inzet van meer pompcapaciteit. Vier bron nen langs de Dokweg leveren hoogwaar dig duinwater. Per uur wordt hier 80 kubieke meter opgepompt. Vooralsnog voldoende voor het leveringsgebied waar Hoofdstuk II van de ontwerpverorde ning belicht voorwaarden en hoofdele menten van inspraak. Aspecten als orga nisatie, voorbereiding, begeleiding en in formatieverstrekking wil de Stisa in wat handzamer Nederlands geformuleerd zien. Het taalgebruik wordt in het alge meen als zwak punt genoemd van de ontwerpverordening. I I Van het verkeerscirculatieplan dat eind 1981 definitief vastgesteld moet worden, zijn de uitgangspunten en doelstellingen door een Amersfoorts ingenieursbureau vast op papier gezet. De inspraak zal zich noodgedwongen tot deze onderdelen die nen te beperken aangezien al met het opstellen van het plan begonnen is toen de onlangs verschenen inspraaknota nog in de maak was. B. en W. willen de insprekers echter niet volkomen buitenspel zetten en hen de mogelijkheid bieden een oordeel uit te spreken over de hoofdlijnen van het vcp. Een opzet waarmee CDA, WD en D’66 (PvdA, CPN en Progressief Velsen moes ten verstek laten gaan) dinsdagavond in grote lijnen in konden stemmen. Namens D’66 betoogde mevrouw C. Maes-Jans sens dat het voor het oplossen van de verkeersproblemen niet bevorderlijk is Dit gold als een van de voorwaarden die de Indonesische overheid stelde bij de plaatsing van een order van 3,5 miljoen gulden bij Zwart IJmuiden voor de leve ring van 54 dieselaggregaten. De aggrega ten met elk een vermogen van 150 kVA worden in het kader van een elektrifica- tieproject in diverse dorpen en kampongs in Aceh, Ambon en Molukken geplaatst. Het IJmuidense bedrijf heeft door de ja- ren heen ook tal van dieselelektrische centrales aan Saoedi-Arabië geleverd. Bij de vestiging van het bedrijf in Indo nesië, speciaal bedoeld voor onderhouds werkzaamheden aan de aggregaten, dient Zwart IJmuiden zich te verbinden aan een Indonesisch bedrijf, zo heeft de overheid aldaar als eis gesteld. In Indonesië gaat Zwart IJmuiden optreden als officieel de aler en importeur van Daf-dieselmotoren. Het bedrijf ziet momenteel genoeg moge lijkheden om haar activiteiten in dat land met succes te bekronen daar beschikt wordt over voldoende hoog gekwalifi ceerd personeel. Met de bestelling van de dieselaggrega ten beoogt de Indonesische overheid 14.800 woningen van elektriciteit te voor zien. Het samenstellen van de 54 aggrega ten betekent voor het IJmuidense bedrijf zo’n 20 manjaren werk. Bovendien wor den ook andere IJmuidense bedrijven be trokken bij de vervaardiging van de in stallaties. De aanbesteding van de aggregaten luidt de derde fase in van een reeks platte- landsprojecten in het kader van de ont wikkelingshulp in Indonesië. Hieraan draagt de Nederlandse overheid financi eel een steentje bij. Wel werd daarbij als voorwaarde gesteld dat 80 percent van de benodigde apparatuur en materialen aan Nederlandse bedrijven zou worden gegund. Door een woordvoerder van Zwart IJmuiden wordt de betekenis van de or der voor het bedrijf omschreven als een „goede lunch”. Maar een globale schatting zullen de dieselmotoren van het merk Daf, die voor de aandrijving van de aggregaten zorgen en dag en nacht in dienst zullen zijn, zo’n 15 jaar meegaan. Het IJmuiden se bedrijf dient de aggregaten binnen een tijdsbestek van 7 maanden gereed te heb- stuurlijke kant een actieve opstelling waaraan het Stisa-bestuur duidelijk de voorkeur geeft. •Cr Het werk aan de leidingsleuf ter hoogte van de vroegere snelbootbunker. De betonnen restanten onder het maaiveld vormen hier een lastig obstakel. kubieke meter water afgenomen. In 1970 bedroeg het verbruik 518.230 kubieke me ter. Een topper in de leverantie was 1973 met een waterplas van maar liefst 650.000 kubieke meter. Niet het aantal bedrijfs vestigingen maar de visserijbedrijvigheid bepaalt het waterverbruik. In een aparte post „leverantie aan schepen” in magere en vette visserij-jaren komt dit overduide lijk tot uiting- in de totaalcijfers voor bovengemelde jaren. Six./ a

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5