CONTRACT OVER INZETTEN BURGER VLIEGTUIGEN: SCHIPHOL KNAPT BANEN OP Landen straks ook met dichte WINST FOKKER Vragen over atoomafval VLIEGT OMHOOG Provincie voelt niets voor bouw bij Heemskerk personeel mag in oorlogstijd vliegen mist mogelijk mm .,ll „Alleen betrouwbaar Vrachtgebouw op luchthaven I R INTERCODAM JP KEUKENINBICHTING KOOPGIDS T SCHILLETJE MOET GROEN BLIJVEN’’ DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 I i =1 PROVINCIE 11 V a h) IX W; ■I 1M en 'es) Mit i-i:n Groene Be i aai m qit en dl Groene Bi taalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. HET FRAAIE ALTERNATIEF VOOR HONDERD-IN-EEN-DOZIJN PLAVUIZEN DEN HAAG. Alleen perso neel dat door de overheid be trouwbaar wordt geacht en dat een individueel noodoperaties- contract heeft ondertekend, mag in oorlogstijd vluchten uitvoeren in opdracht van de staat. Dat staat in een ontwerpcontract, dat het rijk heeft gezonden aan de burgerluchtvaartmaatschappijen KLM, Martinair en Transavia over de inzetbaarheid van vlieg- algen in „ernstige, buitengewone omstandigheden van internatio nale, politieke aard”. «■TLf HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn bepaald niet enthousiast over het idee van de gemeente Heemskerk om het zogenoemde „schilletje” te bebouwen. Dit blijkt uit de reactie van GS op de commenta ren, die zijn binnengekomen over de Nota Ontwikkelingsmogelijk heden in Noord-Kennemerland. In deze reactie wordt bebouwing van ,,’t schilletje” afgewezen, om dat dit de open ruimte tussen Heemskerk, Uitgeest en Castri cum zou aantasten. Gisteren is bekend geworden, dat de ge meente Heemskerk een plan wil lanceren voor de bouw van zes honderd woningen in ’t gebied in kwestie: het plan „Breedweer”, genoemd naar het volkstuinen complex, dat voor de woningen zou moeten wijken. 9 (ADVERTENTIE) RIEN POLDERMAN MONOCOTTO 25 x 25 VOOR F 74,50 PER M2 j igen n men. Het totale personeels bestand groeide van 7935 per 1 januari tot 8442 per 30 juni. Die blijven ook zelfstandig belast met de bedrijfsleiding en met de operationele uit voering en ondersteuning. De maatschap pijen moeten naar beste vermogen zorg dragen voor de medewerking van hun personeel. Die medewerking moet worden gegeven op verantwoorde wijze, waarbij dan niet alleen de regels voor de normale bedrijfsvoering in acht moeten worden genomen, maar ook de buitengewone om standigheden veroorzaakt door de crisis toestand, aldus het ontwerp. Volgens het ontwerpcontract blijft de gezagvoerder in alle opzichten wettelijk verantwoordelijk voor de vluchtuitvoe- ring, waarbij ook hij rekening moet hou den met de bijzondere omstandigheden. De inwoners van Amstelveen-Noord en Buitenveldert zullen als gevolg hiervan vanaf april tot oktober geen last hebben van vliegtuiglawaai. De Buitenveldertbaan zal worden voorzien van een nieuwe bekabeling, nieuwe verlichting en een nieuwe profiel- laag. De rijksluchtvaartdienst zal bij de baan nieuwe landingsap- paratuur installeren. Tijdens de werkzaamheden aan de Buiten veldertbaan zullen ook werkzaamheden aan de kop van de Aalsmeerbaan worden uitgevoerd. Deze werkzaamheden kun nen worden gecombineerd omdat de beide banen elkaar kruisen. Tijdens de werkzaamheden aan het noordelijke stuk van de Aalsmeerbaan blijft het overige baangedeelte wel voor het vliegverkeer in gebruik. Alleen de zwaarste typen vliegtuigen kunnen op deze baan geen starts en landingen maken. De werkzaamheden aan de Buitenveldertbaan en het noorde lijk deel van de Aalsmeerbaan vormen de tweede fase van de Volgens een woordvoerder van defensie is het werpcontract niet meer dan een raamwerk, waarover de luchtvaartmaat schappijen zich nu kunnen buigen. Dat overleg over defensietransport in crisis tijd is al enige tijd gaande en werd gestart op verzoek van de NAVO. De verdedi- gingsorganisatie zoekt mogelijkheden om in tijd van oorlog op korte termijn te kunnen beschikken over vrachtcapaciteit (vooral de aanvoer van mensen en materi eel vanuit de Verenigde Staten naar Euro pa staat voorop). Volgens de defensiewoordvoerder zijn de tussen de overheid en de luchtvaart maatschappijen te sluiten contracten te SCHIPHOL. De luchthaven Schiphol zal volgend jaar april een begin gaan maken met een grote opknapbeurt van de Buitenveldertbaan. - .-. xv. AMSTEL 135(NAAST CARRÉ) WERKDAGEN 9.00-17.00 AMSTERDAM. TEL. 020-22.51.15 DONDERDAG 18.00-21.00 SCHIPHOL. Fokker heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een nettowinst behaald van 4,8 mln. wat evenveel is als in geheel 1979. Wanneer zich geen onverwachte nadelige ontwikkelingen voordoen mag voor 1980 met een verbeterd jaarresultaat rekening worden gehouden, aldus de maatschap pij in een halfjaarbericht. Het is voor het eerst dat Fokker een dergelijk bericht publiceert, zodat vergelijkende cijfers ontbreken. De algehele situatie lijkt de conclusie te wettigen dat de verworven voor sprong op mogelijke con currentie behouden is ge bleven. Gisteren is bij de bouw van het nieuwe vrachtgebouw voor de KLM op Schiphol Centrum het hoogste punt bereikt. Op 1 oktober 1979 werd begonnen met de bouw van het nieuwe vrachtarsenaal dat een totaal vloeroppervlak heeft van 21.500 m2. Het nieuwe gebouw staat naast het oude vrachtgebouw. De totale capaciteit van beide vrachtafhandelingscentra zal ongeveer 500.000 ton vracht per jaar bedra gen. Het is de bedoeling om het nieuwe gebouw in het najaar van 1981 in gebruik te stellen. renovatia van de verlicnting en bekabeling van het totale hoofd banenstelsel van Schiphol. De eerste fase daarvan aan de Zwa nenburgbaan is bijna gereed. In de afgelopen weekeinden is al weer incindenteel gebruik gemaakt van de Zwanenburgbaan, die vanaf begin april dit jaar buiten gebruik is geweest. Bij de Zwanenburgbaan is door de rijksluchtvaartdienst lan- dlngsapparatuur geplaatst, die landingen bij zeer slecht zicht mogelijk maakt. Met deze apparatuur, aangeduid met categorie III Instrument Landing System (ILS), kunnen vliegtuigen landen bij een horizontaal zicht van 150 meter en een verticaal zicht van zes meter. Het zal tot de winter van 1981 duren alvorens het luchtverkeer van deze mogelijkheden gebruik kan maken. De apparatuur moet eerst uitgebreid getest worden op betrouw baarheid en bedrijfszekerheid. De nieuwe apparatuur die de rijksluchtvaartdienst bij de Buitenveldertbaan zal aanbrengen is categorie II (ILS). Voor deze apparatuur gelden hogere minimum-zichtwaarden, vier honderd meter horizontaal zicht en driehonderd meter verticaal zicht. (ADVERTENTIE) De investeringsplannen voor 1980 belopen in totaal 60 mln. welk bedrag slechts gedeeltelijk in 1980 zal worden uitgegeven. Door extra wervingsplan- ning zijn veel nieuwe me dewerkers in dienst geno- De omzet bedroeg in het eerste halfjaar ƒ462,6 mln. en het bedrijfsresultaat 7,8 mln. waarvan belas tingen 3 mln. afroomden. De reden voor de verbete ring is de gunstiger ver houding tussen kosten en opbrengsten in de vlieg- tuignieuwbouwprojecten. vergelijken met bijzondere chartercon- tracten. Overigens blijft de luchtvaartwet de regering ook nog steeds de mogelijk heid bieden om in oorlogstijd vliegtuigen te vorderen. Bij vordering is echter de overheid verantwoordelijk voor vliegtuig, bemanning en vluchtuitvoering. In juli van dit jaar ontstond er volgens het PvdA-kamerlid Harry van den Bergh grote onrust onder het KLM-personeel over een betrouwbaarheidsonderzoek, dat zou worden ingesteld in het kader van het overleg over de inzetbaarheid van burgervliegtuigen in oorlogstijd. De voor zitter van de commissie voor de burger luchtvaart in oorlogstijd, rijksluchtvaart- dienstman mr. R. L. M. Schreurs, zei toen echter, dat die onrust niet gerechtvaar digd was. Hij wees op het open overleg, dat over de hele kwestie nog zou komen, onder meer aan de hand van het ontwerp contract, zoals dat nu bij de luchtvaart maatschappijen ligt. Volgens een KLM-woord voerder maakt de ontwerpovereenkomst nu onderwerp uit van een interne studie. „We hebben dat ontwerp voorgelegd aan de betreffende bonden en die vonden dat de regeling rond de inzetbaarheid in oorlogstijd een cao-aangelegenheid is. Dat wordt nu be studeerd”, aldus de woordvoerder die hangende die studie zei geen verdere me dedelingen te kunnen doen. Wat betreft het nieuwe vliegtuigproject F-29 werd een goede vooruitgang ge boekt. De gelden nodig voor de financiering van de project-definitiefase tot medio 1981 worden door de Nederlandse regering voorgefinancierd. De ont- wikkelingswerkzaamhe- den hebben geleid tot een verder verbeterde vlieg- tuigspecificatie. De markt- contacten ontwikkelen zich positief. Aan mogelij ke partnerverbanden wordt hard gewerkt. De gemeente Heemskerk oefent via de voormalige Heemskerkse wethouder, het CDA-statenlid Roozen, al jaren druk uit op net provinciaal bestuur om gedaan te krij gen, dat ,,’t schilletje” mag worden be bouwd. Bij de behandeling van het streek plan voor het Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied heeft Roozen GS voortdurend met dat idee bestookt. Het gebied in kwes tie ligt echter op de grens van het Amster- dam-Noordzeekanaalgebied en het toe komstige streekplan voor Noord-Kenne- merland. Eventuele bebouwing kon dan ook alleen worden bekeken in samenhang met dit toekomstig streekplan. In de nota Ontwikkelingsmogelijkhe den Noord-Kennemerland hebben GS zich echter uitgesproken tegen bebouwing van het zogenoemde „Noorderveld”. Het „schilletje” nu, maakt deel uit van dit „Noorderveld Aantasting van dit gebied zou volgens GS ernstige landschappelijke schade betekenen. Het college acht het gebied in kwestie „van bijzonder grote waarde in de west-oost-zonering duinen- strandwallen, afgewisseld met open pol- dergebieden-veenweidezone”. Het bouw plan van de gemeente Heemskerk zou dit gebied - dat visueel toch al schade heeft opgelopen door de opgerukte bebouwing van Heemskerk, Uitgeest en Castricum, nog verder verkleinen. „Bovendien ver oorzaakt bebouwing op deze plaats een versmalling van de doorbraakzone in de De dalende tendens in de resultaten van luchtvaart maatschappijen, die in de eerste plaats het gevolg is van de nog steeds stijgende brandstofkosten die niet of niet tijdig door tariefsver hogingen worden gecom penseerd, heeft zich in de verslagperiode voortgezet. Verder is, vooral voor de lange trajecten, nog steeds sprake van een tarieven- strijd en tenslotte is er in bepaalde marktgebieden een beperkte teruggang van het vervoer merkbaar. tuigen in de eerste zes maanden van 1980) maar niet voor Fokkers markt segment. In het eerste halfjaar 1980 zjjn de balansverhou dingen niet wezenlijk ver anderd. De liquiditeit nam iets af wat zich voorname lijk manifesteerde in een belangrijke daling van de tijdelijk deposito uitge zette gelden. Dit werd ver oorzaakt door een met de gestegen produktie ver band houdende verhoging van de post voorraden en met een toeneming van de posten te innen wissels en handelsdebiteuren. Het gevolg hiervan is dat ook de vliegtuigaankopen teruglopen. Bovendien is er het gecombineerde ef fect van grote orders die in voorgaande jaren ge plaatst werden en de lan gere levertijden van de nieuwere typen. Dit geldt voor de Airbus-program- ma’s A3Ö0 en A310, waar aan Fokker deelneemt (slechts 9 verkochte vlieg- In de eerste zes maanden van dit jaar werden 16 F- 27- vliegtuigen verkocht (evenveel als in dezelfde periode van 1979) en 13 F- 28- vliegtuigen (2 in de eer ste helft van 1979). strandwalzóne tussen Uitgeest en Heems kerk”, aldus GS. Daarmee is echter de kous niet af. Het Noorderveld is namelijk niet alleen een gehavend, maar landschappelijk toch nog wel fraai gebied. Het is ook zeer gunstig gelegen aan de spoorweg (verbindingen naar IJmond en Haarlem, Zaanstreek en Amsterdam en naar Alkmaar en het noorden van de provincie). Dat maakt het Noorderveld als bouwplaats zeer geschikt uit oogpunt van openbaar vervoer. In ver schillende reacties op het provinciale ruimtelijk beleid hebben de Nederlandse Spoorwegen daarop dan ook al gewezen. Dat betekent, dat men een eventuele invulling van het Noorderveld niet zou moeten overlaten aan het ongecoördineer de stedebouwkundig gepruts van een aan tal uit hun krachten gegroeide gemeenten, die elk op eigen houtje blijven opereren. In feite geldt hier dezelfde filosofie als destijds bij de aanwijzing van de bouw plaats tussen Haarlem en Hoofddorp: Als er toch ruimte en landschap moeten wor den opgeofferd aan de verstedelijking, laten we het dan meteen op een zorgvuldi ge, zuinige en structurele manier doen. Bij de uitwerking van de bouwplaats Haar- lem-Hoofddorp heeft men dat uitgangs punt niet overeind kunnen houden tegen over de politieke tegenkrachten. Niet iedereen was namelijk doordrongen van het besef, dat de ligging van de bouw plaats tussen de stedelijke agglomeraties Haarlem-Amsterdam een op de stedelijke behoefte toegesneden invulling vereiste. Niet iedereen trok daaruit de consequen tie, dat dat een breuk inhield met de tot dan gebruikelijke stedebouwkundige praktijk, op basis van de nagestreefde functie van luxe forensengemeente. Bo vendien ging het oorspronkelijke idee voor de bouwplaats Haarlem-Hoofddorp mank aan de handicap, dat rijksweg 16 er dwars doorheen zou lopen. Voor de uit voering van het idee had men deze auto weg met bebouwing moeten overkluizen, een technisch moeilijke, en dus dure aan gelegenheid. Een minstens zo ernstig manco was de uitermate slechte ligging van deze bouwplaats ten opzichte van het rail vervoer. De overeenkomst tussen deze bouw plaats voor de Haarlemse agglomeratie en een eventuele bouwplaats Noorderveld is het landschappelijk en ruimtelijk offer dat moet worden gebracht: Als deze waar den toch moeten worden geofferd, laten we het dan wel doen met een structurele aanpak. De opoffering van landschappe lijke en ruimtelijke waarden is alleen te rechtvaardigen met maximale uitbating van de daardoor beschikbaar komende (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het PSP-Statenlid Korzelius heeft Gedeputeerde Staten van Noord-Holland schriftelijke vra gen gesteld over de betrokkenheid van de provincie bij de Franse atoomfabriek (opwerkingsfabriek) Cogéma. Hij wil weten of het Provin ciaal Elektriciteitsbedrijf van Noord- Holland (PEN) net zo aan ongunstige contracten met Cogéma is gebonden als de Provinciale Zeeuwse Energie maatschappij (PZEM). Volgens de TV-actualiteitenrubriek Achter het Nieuws zit de PZEM aan een contract vast dat bepaalt, dat deze Zeeuwse energiemaatschappij verantwoordelijk is voor de opslag van aanzienlijke hoeveelheden radio actief afval, dat vrijkomt bij de op- werking van de brandstofstaven van de kerncentrale in Borssele. Ook het radioactief afval, dat vrijkomt bij de sloop van de Franse opwerkingsfa briek zou voor een deel door de PZEM moeten worden opgeslagen. De PZEM zou bij het niet nakomen van deze bepalingen 50.000 per dag aan de Cogéma moeten betalen. Korzelius wil van GS weten of er naast het contract tussen de NV GKN (NV Gemeenschappelijke Kernener giecentrale Nederland) en de opwer kingsfabriek Windscale ook een con tract bestaat tussen de GKN en de Cogéma. Ook vraagt hij of er in de contracten die de GKN heeft met opwerkingsfabrieken (voor de brand stofstaven uit de kerncentrale Do- dewaard) ook bepalingen voorko men, die de GKN verantwoordelijk stellen voor de verwerking van het radioactief afval dat vrijkomt bij de opwerking. Zo ja, dan wil Korzelius weten om welke hoeveelheden radio actief afval het gaat en wat het be drag is, dat moet worden betaald bij niet nakomen van de aangegane ver plichtingen. Het PSP-Statenlid vraagt of GS betrokken zijn geweest bij de totstandkoming van deze con tracten, welk standpunt het college daarbij heeft ingeomen. Korzelius wil dat de Statenleden afschriften krij gen van de gesloten contracten. (ADVERTENTIE) Rijk geïllustreerd. Volop tips, ontwerpen, ideeën voor in richting en verbouwing van uw droomkeuken. Produktinfor- matie. Subsidies en kosten. A Overal verkrijgbaar. a\ 132 pagina’s f 4,5 J%\ Andere Welke-koopgidsen: Badkamers. Slaapkamers. Vloeren, Hobby gereedschap. Camera's, Hifi-Stereo. Elektr. orgels. Openhaarden, CV/lsolatie. Tuin. Accres Uitgevers. Telefoon 02940-18181- JE een mogelijkheden. Dat betekent uit oogpunt van volkshuisvesting een uiterst zuinig gebruik van de ruimte, zo hoog mogelijke bouwdichtheden, zo dicht mogelijke pakking. Het gunstige verschil met de bouw plaats Haarlem-Hoofddorp is de goede ligging van het Noorderveld ten opzichte van bestaande spoorwegen. Het nadelige verschil is het feit, dat de bouwplaats het grondgebied van drie gemeenten overlapt. De noodzaak van bestuurlijke herindeling doet zich hier nog sterker gevoelen dan bij de bouwplaats Haarlem- Hoofddorp. Gedeputeerde Staten houden voorlopig vast aan hun standpunt dat het Noorder veld niet moet worden bebouwd. „Indien op een later ogenblik toch besloten zou worden tot bebouwing in deze zone, zal het gehele gebied maximaal benut dienen te worden, opdat de ligging aan de spoor lijn zo goed mogelijk tot zijn recht kan komen en een stadsdeel met daarbij pas send voorzieningenniveau kan worden be reikt”. Duidelijke taal, die geen ruimte laat aan sluipende ontwikkelingen, die het gebied in kwestie langzaam zouden doen vol groeien met een fragmentarische Yerste- ning, zonder samenhangend stedelijk ver band voor het gebied als totaliteit. Geen plaats voor ontwikkelingen, die niet dui delijk bijdragen aan de oplossing van de ruimtelijke vraagstukken in deze provin cie. Taal ook, die geen ruimte laat aan bouwplannen, waarin bijvoorbeeld een zuinige benutting van de grond door ge stapelde bouwvormen al bij voorbaat wordt uitgesloten. Taal dus, waarmee het Heemskerkse bouwplan „Breedweer”, hoe fraai ook, wellicht niet al te best lijkt te harmoniëren. ,yv>- In die ontwerpovereenkomst „luchtver voer in een crisistoestand” is opgenomen, dat de staat het recht heeft op het uitslui tend gebruik van vliegtuigen, zodra het rijk de wens daartoe aan de burgerlucht vaartmaatschappijen kenbaar maakt. De toestellen zullen met inbegrip van de orga nisatie en de hulpmiddelen waarover de luchtvaartmaatschappijen beschikken moeten worden aangeboden. Volgens het ontwerpcontract vallen het uitvoeren van de vluchten en het onder houd van de vliegtuigen onder de verant woordelijkheid van de maatschappijen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11