1 ÉtWUKVMI w TE HUUR Ik voel me Voor het eerst van E? RAI anderhalf keer zo groot V i over na 19 m. geen punt ,,De krakers knappen ook huizen op” mensen” „ME-ers zijn toch ook Bootmasten van na afloop erg rot” „Ik denk er veel mijn leven” «fes» 7^7^ AMSTERDAM 99 99 4 EH I Jos (20 jaar, student poli ticologie): Paul (23 jaar, bejaarden verzorger): Anne (22 jaar, studente pe dagogiek): Els (23 jaar, verpleegkun dige): 7 v - 99 Leo (23 jaar, leraar/stu- dent): >7* r l M en 0’S bon DZ >38 de. Eerst stillen, daar heb ik geen De anarchie in de straat is voer voor sociologen een busje ingebracht. Ze be- am onder redactie van Theo van der Kaai| De nieuwe RAI-vleugel ligt tussen de huidige hallen en de Ringweg in. Wie gooit er met stenen? k, 41' ‘ii De RAI-directie heeft van de gele genheid gebruik gemaakt om ook het Congrescentrum uit te breiden en te verbeteren. elkaar timmeren door de mobiele eenheid. 1980 is een heet jaar gebleven met Koninginnedag, Grote Keyser, PH-kade en Vogelstruys. De woede om het immer voortduren van de woningnood en het voortbestaan van lieden die aan diezelfde nood geld weten te verdieneri uit zich in het gooien van steeds meer stenen. De politie, door de overheid gestuurd om de orde te handha ven, bewapent zich beter en de spiraal van geweld wikkelt zich af. De anarchie in de straat is voer voor sociologen. Deskundigen vliegen elkaar in de haren met verklaringen over wie er nu eigenlijk met stenen gooien en waarom. De kraakbeweging staat erachter, zegt de een. Het zijn raddraai- Het aantal bezoekers dat deze ge beurtenissen bijwoont is dit jaar al gestegen boven de twee miljoen. Al maanden wordt er druk gebóuwd aan een forse uitbreiding van het RAI-complex, omdat de bestaande hallen te krap zijn. De RAI-directie bespeurde een tendens dat zaken lieden naar andere hallen begon nen uit te kijken, omdat de capaci- rechter zegt: „U werkt niet? Dat kunt u toch niet lang volhouden?” Waar bemoeit zo’n man zich mee. Tijdens het proces hebben twee andere agenten getuigd, maar niet degenen die me hebben opgepakt. S#-. Onder die oprit loopt een tunneltje voor voetgangers en fietsers. Om dat de eigenlijke vloer van de nieu we expositiehal op 3,5 meter hoog te ligt, kunnen daaronder zo’n 800 auto’s parkeerruimte vinden, pre cies het aantal dat voor de start van de nieuwbouw daar altijd par keerde. De nieuwe en de oude hal len slaan via brede passages met elkaar in verbinding. Op het kruis punt van de hallen komt een nieuw café-restaurant voor 450 personen. Aan de vooravond van de ontrui ming van de PH-kade is er binnen de kraakbeweging gezegd: er kun nen doden vallen, daar moeten we wel even bij stilstaan. Als je dat goed tot je laat doordringen moet je toch beseffen dat er andere methodes gebruikt moeten wór den. Er is ook best wel wat ge beurd op bestuurlijk niveau sinds de Vondelstraat. De gemeente heeft panden aangekocht en gaat vorderen. De publieke opinie over kraken speelt maar ten dele een rol. Je vraagt je af van wie je het eigen lijk moet hebben als je hoort wat voor meningen mensen over het algemeen hebben. Ik vind dan niet dat ik voor 100 percent rekening met ze hoef te houden. Ik ben op mijn manier actief in de kraakbe weging. Daardoor tolereer ik wel dat er anderen zijn die bij acties stenen gooien, terwijl ik er zelf tegen ben. Ik denk daar veel over na. Het RAI-gebouw in Amsterdam Zuid biedt per jaar ruimte aan 26 beurzen of tentoonstellingen, 32 manifestaties en 115 congressen. en weerden dat ze me herkend had den, ik zou met stenen hebben gegooid. Ik heb direct gezegd dat ze de verkeerde te pakken hadden en bij alle verhoren en ook voor de rechter heb ik ontkend ook maar een steen gegooid te hebben. Bij de verhoren werd tegen me ge zegd: „Jochie beken nu maar, dat scheelt je een paar maanden”. De rechter probeert je een stempel op te drukken. Toevallig was ik net opgehouden met werken en de ontruimingen en relletjes daarna. Op deze manier speel je Polak en de zijnen in de kaart, terwijl je ze op hun nummer moet zetten. Je zou als kraakbeweging zo creatief moeten zijn om steeds een andere taktiek te volgen. Je moet ze laten voelen dat ze dom bezig zijn met alleen maar panden ontruimen en politie inzetten. Nu hebben ze dat gevoel niet. Binnen de kraakbewe ging maken ontzettend veel men sen zich zorgen over „het geweld”. De stemming om geweld te ge bruiken wordt zeker kleiner, maar het is nog te veel: eigenlijk niet willen en toch geen alternatief. Ik was het geweest, zeiden ze. maar doordat ik mijn helm op had kunnen ze nooit met gezicht heb ben gezien. Ze herkenden me aan een rode boerenzakdoek, maar die heb ik nooit omgehad. Die stenen zullen best gegooid zijn, maar dan wel door iemand anders. Het is onvoorstelbaar dat ik nu een strafblad heb. Ik ben tegen de uitspraak in hoger be roep gegaan. Dat kan geen snel recht worden zodat het allemaal nog wel een half jaar kan duren. Ik zal nooit met een steen gooien. Het is bij mij niet van: fijn even de ME-ers bekogelen. Het zijn toch ook mensen. Ik kan het me wel „Vorige week heb ik vier maanden gevangenisstraf gekre gen, waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van voorar rest. Ik ben veroordeeld wegens openbare geweldpleging tijdens de rellen om de PH-Kade, maar ik heb niets gedaan. Ik heb geen steen gegooid. Die dag ben ik naar het Stationsplein gegaan, gekleed in lange leren jas, zwarte inte- graalhelm en sjaal. Agenten op motoren hielden charges en ik ging terug naar het Damrak. Toen er steeds meer politie kwam ben ik de stad in gegaan. Later heb ik nog meer charges meegemaakt waarbij ik beslist niet met stenen heb gegooid. mold had. Ik heb wel een rangor de. Eerst stillen, daar heb ik geen enkel medelijden mee. Dan motor agenten en daarna pas de mobiele eenheid te voet. Ik gooi nooit al- K I 'een stenerl’ altijd met een groep. „Ik denk dat ik nooit een steen zal pakken. In de Vondelstraat werd ik voor het eerst met geweld van de politie geconfronteerd. Iemand duwde een steen in m’n handen, ja, dacht ik, wat moet ik daar nu mee. Ik heb hem maar weer op de grond gegooid. Ik zie het absoluut niet zitten om men sen te verwonden. De agressie die iemand kan hebben om met ste nen te gaan gooien voel ik zelf niet. Misschien wel als ik in een hoek gedrukt word en bedreigd. Ik ben zelf nog nooit in elkaar geslagen. Ik zal wel aanwezig zijn om een pand dat ontruimd wordt te verdedigen, maar ik sta niet eerste rang omdat ik bang ben niet weg te komen en klappen te krijgen. Ik zal mij nuttig maken op een plek waar ik zelf geen gevaar loop. Daar denk ik veel over na. Ik ben er absoluut niet voor om indiaantje te gaan spelen in de stad. Het is nu steeds hetzelfde: Omstreeks zeven uur stond ik met mijn helm in m’n hand rustig te praten met een groepje mensen bij de Nieuwendij k, niet ver van de politieafzétting. Plotseling werd ik door vijf ME-ers opgepakt Je houd op die manier ook char ges met stenen tegen de politie. Er zijn vrienden van me die na afloop zeggen: we hebben weer lekker gemat, maar ik voel me na afloop erg rot. Het geeft een kater. Je denkt: de lui die erachter zitten moet je te pakken zien te krijgen. Degenen die het besluit nemen te ontruimen en de politie in te zet ten. Die blijven buiten schot. Ik gooi stenen, want het is niet zinvol om niets te doen. Dat gooien vind ik niet een geïsoleerd iets. Je denkt erover na en je komt er niet uit. Elke keer zie je weer andere aspecten. In zoverre hebben de acties suc ces, dat er weer gesproken wordt over woningnood. Het perverse van het systeem is dat je tot dit geweld wordt gedwongen. Je loopt eigenlijk in een val. De ver ontwaardiging blijft over de alge mene hypocrisie in de maatschap pij over deze problemen. Je hoort politici die zo glad zijn alsof ze ik zich wassen in een emmer snot. De onrechtvaardigheid waarmee de politie mensen zoals vorige week urenlang door de stad kan jagen. Ik blijf niet thuis als er weer ont ruimd wordt, dat kan ik niet. De vraag van een officier van justitie „wat deed u daar” is voor mij absoluut niet relevant. Ik voel me ook niet schuldig als ik met stenen heb gegooid, spijt heb ik er ook niet van. Ik weet alleen niet hoe lang ik dit gooien volhoud. Ik h^b geen illusies over het resultaat. teit van de RAI toch zijp beperkin gen heeft. Het houden van beurzen miet een algemeen of specialistisch karakter blijkt internationaal een grote vlucht te nemen. De bestaan de RAI is een uniek complex, om dat de tentoonstellingshallen vlak naast het congrescentrum geves tigd zijn. De in anderhalf jaar gele den geopende parkeergarage voor 1500 auto’s en de ligging aan grote uitvalswegen maken het .complex voor de automobilist aantrekkelijk te bereiken. De treinreiziger komt binnenkort aan zijn trekken nu er hard gewerkt wordt aan een NS- station RAI-gebouw. De RAI-direc tie heeft zich nooit zorgen hoeven te makfen over de toekomst, want het terrein bood alle ruimte tot uitbouw. De bestaande hallen wor den globaal voor de helft uitge leid, waarmee een bedrag van 130 miljoen gulden is gemoeid. Vier gigantische vijzeltorens hebben inmiddels een 360 ton we gende stalen dakconstructie op zijn plaats gehesen, 11,6 meter bo ven de grond. Een typische vakver- dehng van het dak maakt het mo gelijk dat tijdens HISWA-tentoon- stellingen boten welkom zijn met masten van dik negentien meter lengte. De zwaarste wagens, sche pen en kranen kunnen via 7,5 me ter hoge deuren naar binnen, om dat de vloeren de enorme belasting kunnen weerstaan van drie ton per vierkante meter. Vanaf de Europa- boulevard komt het transportver- keer via een brede oprit naar de werkterrassen, waar de grootste truck met oplegger nog kan keren. „Ik ben twee keer door de poli tie volledig in elkaar geslagen. Voor het eerst heb ik nu met ste nen gegooid. Ik vind het ongeper mitteerd dat zo’n overmacht van ME-ers op mensen in kan rijden. Het enige dat ik terug kan doen is stenen gooien en ook maar zelf een gummiknuppel dragen. Ik krijg de kans toch niet om me te verdedigen wanneer ze me in el kaar slaan? De Vondelstraat is voor iedereen in de kraakbewe ging een keerpunt geweest. Die tanks in de stad. Vanaf toen werd er met stenen gegooid. Ik blijf niet thuis bij een ontruiming, omdat het je aangaat. Het zijn ook kra kers. Tegen speculanten wordt niet opgetreden. Degenen die de centen hebben beschermen ze. Of ik de volgende keer weer ga? Dat ligt aan de situatie. Ik ga altijd in volledige uitrusting, nooit alleen en steeds in een groep. Door je aanwezigheid bij een ontruiming demonstreer je dat de gemeente een falend beleid voert. Jaren is er gepraat en gepraat en met spandoeken gelopen. De men sen zijn aan het lijntje gehouden. Wel overal dure appartementen en geen sociale woningbouw. De jongeren van nu pikken dat niet langer. Het kraken van huizen wordt in de criminele sfeer ge drukt. Waarom geen televisiebeel den van krakers die verwaarloos de huizen weer volledig bewoon baar hebben gemaakt en ^opge- knapt zoals overal gebeurt? voorstellen dat iemand met stenen gooit, want je voelt je zo machte loos en je bent zo woedend om alles wat er gebeurt. In het proces wordt gesugge reerd dat het alleen maar om rel schoppers gaat, maar er zitten plenty krakers tussen. Wij doen mee aan acties als op de PH-Kade niet om tegen de politie te vechten, maar om aan het volk, de regering en de gemeente te laten zien dat het nu maar eens uit moet zijn dat wij steeds de klappen krijgen. Niet wij horen terecht te staan, maar de echte schuldigen. De re gering, de gemeente en de zakvul- lende speculanten. Wij krakers en sympathisanten proberen door middel van acties de gemeente en de regering aan te sporen nu ein delijk eens wat aan de nog steeds durende woningellende te doen, waar duizenden mensen de dupe van zijn en waardoor maatschap pelijke spanningen ontstaan iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Niet lang voor de beruchte affaire-Vondelstraat begin maart van dit jaar ontruimde de politie enkele gekraakte panden in de Kinkerstraat. Er werden vragen in de gemeente raad gesteld over het ongemeen felle optreden van de mobiele eenheid tegen krakers en sympathisanten die met lijdelijk verzet de ontruiming probeerden tegen te gaan. Dit is de laatste keer geweest dat de Amsterdamse kraakbeweging de algemene lijn van geweldloosheid in de confrontatie met de politie heeft kunnen volhouden. Bij de ontruiming van het kraakpand in de Vondelstraat en de ongeregeldheden daaromheen vlogen de eerste stenenre gens sinds jaren weer door de Amsterdamse lucht. De kraak beweging liet zich vanaf dat moment niet meer willoos in ers en meelopers, zegt de ander. De stenengooier zelf blijft meestal anoniem, al of niet gehuld in leren jas, helm hoofddoek. Op deze pagina komen mensen aan het woord die in meerdere of mindere mate actief zijn in de Amsterdamse kraakbeweging en ook woonachtig zijn in gekraakte panden. Ze geven hun mening over het gebruiken van geweld om gestelde doelen te bereiken. Twee van hen zijn gearresteerd en vorige week veroordeeld wegens het gooien van stenen. Van dit duo zegt een pertinent niet gegooid te hebben. Twee anderen gooien stenen maar zijn nooit gepakt. Nog een zegt nooit te zullen gooien. Hun namen zijn gefingeerd, leeftijden en beroepen kloppen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiimiiiimim^ „Bij de ontruiming van kraak panden in de Kinkerstraat werden vrienden van mij in elkaar gesla gen door de politie. Later heb ik dat ook nog op een film kunnen zien. Er kwam toen een algemene stemming in de kraakbeweging: dit niet nog eens. Geweldloos ver zet had geen zin meer. Ik geloof ook niet meer in demonstraties en optochten. Voor het eerst ben ik dit jaar niet naar de betoging te gen het Chilibewind gegaan. Vroe ger putte je daar kracht uit. Nu niet meer, het helpt niet meer. De eerste keer dat ik stenen gooide was op 30 april. De politie greep toen onrechtvaardig in. Het was een pure provocatie wat er op het Waterlooplein gebeurde. Vorige week bij de ontruiming van de Vogelstruys heb ik ook gegooid. Ik was op straat omdat ik verontwaardigd was en woede voelde over die ontruiming. Ik zag hoe een politiewagen het trottoir op scheurde als een idioot rondjes draaide en gewone voorbijgan gers omver reed. Dat was bij het paleis waar nauwelijks betogers op straat waren. Toen dacht ik: barst nu maar, ik haal m’n jas en ga gooien. Eerst tegen een voorbij rijdende politiebus, later tegen de motorpolitie. Het gooien doe je niet bewust. Ik weet gewoon niet was ik doe op zo’n moment omdat het heel emotioneel ligt. Ik zag wel hoe mijn stenen die motoragent raakten. Ik weet niet hoe ik me gevoeld had als ik z’n gezicht ge- .4 - a* O I W rara9* „Ik heb stenen gegooid tijdens de rellen rond de ontruiming van de luxe appartementen op de Prins Hendrikkade. Ik ben gear resteerd en vorige week door de rechter veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, waar van twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Op die dag was ik het huis van mijn moe der aan het verven. Ik hoorde wat er aan de hand was en ging de straat op, gewoon in mijn werk- overall, niet in gevechtskleren. Ik stond versteld van het politiege- weld. Ik zag hoe mensen zonder pardon tegen de grond werden gereden. Plotseling was er een charge van motorrijders. Ze kwa men de brug op waar ik stond. Recht op me af. Toen heb ik een steen gegooid, voor het eerst van mijn leven. Daarna draaide ik me om en zag gelijk iemand op me af komen rennen. Achteraf bleken het zes stillen te zijn. Ze grepen me vast en hadden getrokken revol vers. Ik was perplex dat mij dat overkwam. Later tijdens het pro ces vroeg de rechter nog of die overall mijn gevechtspak was. i. W i LM r P BW 1 f V ,<X«X f S 'O» ■^'v-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15