Meerjarenakkoord EG voor zuivel noodzaak Schuim tegen stank wegvervoer heeft nog groeikansen Minister wil grotere rol openbaar vervoer IM Internationaal Maar toch is zij solide gebouwd” donderdag FNZ-voorzitter Zijlstra: Stortverordening werkt niet Resultaten ADM blijven achter Aandacht nodig voor bedrijfs gezondheidszorg Parkeerproef met strippenkaart ’’Autogebruik niet instand te houden” SB -«u; Si1 ECONOMIE 1980 1 8 SEPTEMBER 23 Minister Albeda: 46 Door Hans de Bruijn en Louis Burgers j DEN HAAG Het kabinet heeft een Miljoenennota gepre senteerd met een loonraming waar het zelf niet achter staat. Minister mr. Fons van der Stee (Financiën) geeft dat ook zonder meer toe. „Zo moet het niet”, zegt hij. Hoe het wel moet, zal straks worden bepaald door de bereidheid tot matiging van vakbeweging en werkgevers. Minister Van der Stee I niet trots op begroting o Minister Van der Stee (Van onze redactie economie) fhe nm. f s 212.00 174.00 570,00 8.07 1,67 2.33 (Van onze redactie economie) RIJSWIJK. Het internationale wegvervoer heeft in de komende jaren nog interessante groeikansen. De groei zal echter niet zo sterk zijn en andere oorzaken hebben dan die in het verleden. vakbeweging heeft zich altijd erg gema tigd opgesteld”. - Als de partners weigeren te matigen en u komt niet met een loonmaatregel, dan zit u flink verkeerd met deze begroting? „Nee, dan is mijn begroting toch goed. Zij is solide, goed gebouwd. Maar dan hebben we een inkomensverdeling die het kabinet niet wil. Dan zullen we ons moe ten beraden of we verdere stappen nemen of ons erbij neerleggen. Ja. Bij een loon maatregel denk je meestal aan een alge mene looningreep. Je kunt ook het vakan tiegeld beperken, of iets doen met de prijscompensatie. Stel dat we besluiten dat niemand meer vakantiegeld krijgt dan 8 procent van het modale loon, dan bereik je al een loonmatiging van bijna 1 procent. En dat werkt door in de prijzen”. Kritiek op de rol van datzelfde vliegtuig had overigens NS-president L.F. Ploeger. Op de korte afstanden binnen Europa is het vliegtuig een geduchte concurrent voor de trein, aldus Ploeger, vooral in het zakelijke verkeer, waar de kosten minder belangrijk zijn dan zulke voordelen als comfort en snelheid. Na overleg met het ministerie van Economische Zaken wordt door des kundigen van de Nationale Investe ringsbank onderzocht wanneer de ren- „Directe verbindingen, kortere reistij den en hoge frequenties zijn van groot belang”, aldus de NS-topman, die daar nog aan toevoegde dat „gesleep met kof fers het publiek zoveel mogelijk moet worden bespaard.” Over de resultaten van het onder zoek en de naar aanleding daarvan te nemen maatregelen zal te zijner tijd nadere voorlichting worden gegeven. erd: ed.) 423.00 334,00 3,00 3,00 102,10 I» 0 lit iuvel m. 159,80 70,00 259.00 35,20 95,10 105.90 29,70 44,60 40,40 52,20e 51,50e 120,00 355.00 „Nee. Als er concrete plannen voor ver nieuwing van de industrie op tafel lagen, dan zou ik bereid zijn daar aardgas voor in te zetten. Maar dat zie ik nu niet. Vergeet niet dat wij al twee miljard aan extra-aardgasbaten uit het buitenland uit trekken voor gezond-making van het be drijfsleven. Want de vermogenspositie is daar uitgehold door de verliezen van de laatste jaren, en de te lage winsten. Daar door ontbreekt het aan mogelijkheden voor investeringen”. „Onze grote angst is dat het bedrijfsle ven helemaal niets meer verdient. Dat moeten we trachten te vermijden. Daar om zeggen we ook dat de concurrentiepo sitie ten opzichte van het buitenland ver beterd moet worden. We moeten nu van alles wat we consumeren een dikke vijftig gelden als de loonmatiging binnen. „Als we direct een loonmaatregel had den afgekondigd, dan had niemand de zekerheid gehad dat die er ook was geko men. Dan had ik met de gebakken peren gezeten. Ik wilde een solide begroting. Het 17.20 25,50 35.90 57.00 95.20 58.80 09.80 55,70 41.50 31.00 48,00 94.50 68,40 47,50 32,50 46,30 62,70 62,00 36,00 66.00 69,00 53,00 15,00 37,50 42.60 60.00 .39.00 69.50 56.50 49.10 85.00 88,60 53,00 153,00 53,00 47.00 77.00 33.50 50,00 162,40 104.50 62,50 147.50 De grootte van de in het jaarverslag over vorig jaar aangekondigde noodza kelijke afwaardering van de deelne ming is afhankelijk van de op basis van de uitkomst van dit onderzoek te nemen maatregelen. Een enigszins nauwkeurige prognose van het te ver wachten jaarresultaat van ADM Be heer is nu dan ook niet te geven. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De integratie- en exploitatieresultaten van Amsterdam se Droogdok Maatschappij BV (een deelneming van ADM Beheer NV) zijn in de eerste helft van dit jaar beneden de verwachtingen gebleven. Op lange re termijn zijn inmiddels positieve per spectieven herkenbaar aldus de direc tie van ADM Beheer. DEN HAAG (ANP). Er bestaat op de universiteiten onvoldoende belangstelling voor de bedrijfsgezondheidszorg. Dat heeft gevolgen voor researchmogelijkhe den en wetenschappelijke steun bij onder zoek, te verrichten door bedrijfsartsen. Vanuit de bedrijfsgeneeskundige wereld komen steeds meer vragen voor onder steunend onderzoek, die niet worden of niet kunnen worden gehonoreerd”. Dat zei minister Albeda van Sociale Zaken gisteren bij de installatie van het bestuur van de stichting ter bevordering van onderwijs in de bedrijfsgezondheids zorg. De stichting is in het leven geroepen om het wetenschappelijk en praktisch on derwijs in de bedrijfsgezondheidszorg te bevorderen. Zij wil proberen een of meer bijzondere leerstoelen in de bedrijfsge zondheidszorg te vestigen en aanvullende opleidingen tot bedrijfsarts, bedrijfsver- pleegkundige en dergelijke te stimuleren. Albeda was van mening dat de beperkte wijze waarop nu arbeids- en bedrijfsge neeskunde wordt gedoceerd een zekere vaagheid over het beroep van bedrijfsarts veroorzaakt, waardoor betrekkelijk wei nig medische studenten zich tot bedrijfs geneeskundige voelen aangetrokken. Zij weten er ook te weinig van af, tot schade van de patiënten met wie zij later te ma ken zullen krijgen, aldus de minister. Hij deelde mee dat er procedures in gang zijn gezet om een eerste bijzondere leerstoel te vestigen in Rotterdam. De bevoegdverklaring van de Kroon is al ontvangen en de benoeming van een hoog leraar kan binnenkort worden verwacht, aldus minister Albeda. Door de voorgestelde aanpak, zo meen de FNZ-voorzitter kan de discussie over de gewenste omvang van de EG-melkpro- duktie worden geconcretiseerd. Er kan een langere-termijnplanning worden ge programmeerd, de financiële verantwoor delijkheid word duidelijk gedefinieerd en, het in stand blijven van handelsverkeer en handelsverbindingen kan beter wor den gewaarborgd. Tevens kan een concre te discussie worden gevoerd over zin, om vang en bestemming van een medeverant- woordelijkheidsheffing, aldus Zijlstra. Vanaf 1975 hebben medewerkers van de provinciale milieukartering ongeveer 450 illegale stort- en opslagplaatsen aange meld. In dezelfde periode zijn ongeveer honderd aanvragen om ontheffing van de verordening verhandeld. De onderzoe kers zijn in april van dit jaar gaan kijken bij 35 stortplaatsen die in 1978 en 1979 als illegaal waren aangemeld. Van de 35 ble ken er 27 nog net zo bij te liggen of zelfs te zijn uitgebreid en/of nog in gebruik. Ze ven stortplaatsen waren afgedekt - soms heel slecht - en er was er maar één opgeruimd. 14.00 14.50 n.oo )6.30 19.00 12.50 51.00 51.00 73.60 17,40 53.00 50.30 58.50 mogelijk is meer vergunningen te krijgen voor het Nederlandse wegvervoer op de Bondsrepubliek. Het contingent vergun ningen is op haar verzoek reeds op ver schillende onderdelen aangepast. De staatssecretaris heeft dit gisteren in Rijs wijk verklaard, voordat zij de officiële opening verrichtte van het nieuwe kan toorgebouw van de stichting NIWO. „Tegenover het vliegtuig met zijn sfeer van luxe en snelheid en tegenover de auto, met zijn bewegingsvrijheid, moet de trein kwalitatief aantrekkelijk worden ge maakt. Internationaal moeten comforta bele, geluidsarme rijtuigen worden inge zet met boordradio en andere moderne snufjes. (Van onze redactie economie) DEN HAAG „Instandhouding van de mobiliteit in zijn huidige om vang, vooral door het gebruik van de particuliere auto, is zo niet onmoge lijk, dan toch hoogst ongewenst.” Dit verklaarde minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat op de Europese spoorwegconferentie over dienstregelin gen en tarieven, gisteren in het Haagse Congresgebouw. De terugdringing, we gens het ruimtebeslag en de brandstof kosten, zou volgens de bewindsman, tot stand moeten komen door het openbaar vervoer een grotere rol te laten spelen. „De overstap van het ene vervoermiddel op het andere moet zo goed zijn, dat de verwisseling van vervoermiddel niet als hinderlijk, maar als aangenaam wordt ondergaan”, aldus Tuijnman, die daaraan toevoegde dat de Nederlandse regering van plan is dergelijke ontwikkelingen krachtig te bevorderen. Als maatregelen om dit tot stand te brengen, noemde Tuijnman de aanleg van de Flevolijn, de invoering van Intercity- bussen op trajecten zonder trein, aanslui tend op de IC-treinen van NS, de installa- LEEUWARDEN. „Er moet een Europees overleg komen dat de opstelling van een soort meerjarenovereenkomst over het EG-zuivelbeleid als doel heeft”. Dit zei drs. Rinse Zijlstra, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ, gisteren op de algemene ledenverga dering van zijn organisatie in Leeu warden. De Europese Commissie, de EG-minis- terraad en het betrokken bedrijfsleven zouden aan het overleg moeten deelne men. De beleidsovereenkomst zou moeten worden opgesteld op basis van afspraken over een gewenst Europees produktiepeil, dat vastgesteld zou moeten worden met inachtneming van export, import en voed selhulp. Voor de looptijd van de overeen komst zou een richtprijs moeten worden vastgesteld (de melkprijs voor de boer die mst het EG-beleid wordt nagestreefd), en van die richtprijs uitgaande zou men voor dezelfde periode ook de restituties moeten vastleggen (de subsidies op zuivelexport naar landen buiten de EG). Zouden de voor het EG-zuivelbeleid uit getrokken bedragen voor dit alles onvol doende zijn dan zou de hoogte van een aan de boeren op te leggen medefinancierings- heffing in de beschouwingen kunnen wor den betrokken. Hangende deze discussie dient echter volgens Zijlstra te worden afgezien van het verder aandraaien van de heffingenschroef. DEN HAAG (ANP). De nationale strippenkaart, waarmee van de verschil lende vormen van openbaar vervoer ge bruik kan worden gemaakt, kan vanaf 1 oktober in Rotterdam ook dienen om er een parkeerplaats mee te betalen. Op een parkeerterrein bij het metrosta tion Zuidplein komt aan de ingang een stempelautomaat te staan, waar, de parke rende automobilist vijf strippen moet af stempelen. Na stempeling gaat de slag boom omhoog en mag de auto 24 uur blijven staan. Dit kost de automobilist dus 1,75 gulden. Het strippenkaart-parkeren vindt gedu rende een jaar als proef plaats. Na dit jaar zal op grond van de ervaring bekeken worden of dit systeem ook elders navolging verdient. Een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Water staat verklaarde gisteren dat een van de voordelen van dit systeem is, dat geen geld meer in de parkeerautomaat achter blijft. Diefstal uit de parkeermeter is hier mee dus uitgesloten. - U weet ook dat met name Den Uyl daar zijn alternatieve beleid op gebaseerd heeft. „Maar hij erkent wel dat het financie ringstekort veel te hoog is. Daarom zegt ook hij dat we niet nog meer geld moeten lenen. En wat doet hij dan in zijn alterna tieve plannen? Hij haalt vijf miljard bij de hogere inkomens weg, en een hele hoop bij defensie. Dat is tot mislukken ge doemd”. - En meer aardgas uit de bodem. „Ja”. - En u bent niet bereid om met die maatregelen de groei te stimuleren? - Als de sociale partners wel willen mati gen, wat heeft u hun dan te bieden? „Wij hebben gezegd dat we dan het financieringstekort met f 500 miljoen voor ieder procent loonmatiging willen oprek ken. Dat geld kan gebruikt worden voor werkgelegenheid en lastenverlichting”. - U zegt in de begroting dat u eigenlijk geen mogelijkheden heeft om met gerich te economische groeimaatregelen te komen. (Van onze redactie economie) UTRECHT. De nu zes jaar bestaande verordening natuur en landschap van de provincie Utrecht blijkt in de praktijk niet goed te functioneren, het aantal illegale stortplaatsen en opslagplaatsen voor au towrakken is nog steeds erg groot en de controle op illegale activiteiten en de aan pak ervan is weinig doelmatig. Het kabinet streeft naar een vrijwilli ge loonmatiging van 2 procent, bijvoor beeld door een korting op het vakantie geld. Vrijwillig, omdat het kabinet het besluit wil overlaten aan de sociale partners. Maar in een interview met twee van onze redacteuren laat minister Van der Stee (Financiën) er weinig twijfels over bestaan, dat de matiging er zal komen. Goedschiks of kwaadschiks. Formeel houdt het kabinet de stok van de ge dwongen matiging niet achter de deur, maar in feite zijn de plannen al voor iedereen zichtbaar. dementspositie weer kan worden be reikt na de in de eerste helft van dit jaar uitgevoerde samenvoeging van de beide reparatiebedrijven. Tevens wordt nagegaan hoeveel middelen er nog additioneel nodig zijn om dit te bereiken. tie van parkeer- en reisvoorzieningen, en ook de totstandkoming van de Schiphol- spoorweg „waarmee de versmelting van vliegtuig en spoorweg geconcretiseerd wordt.” tekort moet omlaag. Dat is top-prioriteit. procent importeren. Daar mëet export tegenover staan. Maar we moeten ons niet blindstaren op de loonkosten. Ook kwali teit, stipte levering en service spelen mee. De prijs is niet alleenzaligmakend”. - U wilt met deze begroting toe naar een lager financieringstekort. U noemt 4 pro cent op den duur aanvaardbaar. Wanneer halen we dat? „Als we zo doorgaan, binnen twee, drie jaar. Essentieel is ook dat we, populair gezegd, de bankbiljettenpers niet meer hoeven te laten draaien”. - Het kabinet heeft drie jaar lang nogal veel moeten lenen om zijn uitgaven te kunnen, betalen? - Was het dan niet beter geweest om eerst nog meer te bezuinigen? „Jawel, maar de laatste twee jaar zijn met name de belastingopbrengsten tegen gevallen door de slechte resultaten van het bedrijfsleven. De klap van de energie crisis kwam daar eind vorig jaar heel hard aan. Dat werkt nu eigenlijk pas goed door. Verder, ach vorig jaar zat ik niet op deze post, dus laten we het daar maar niet te veel over hebben...” - De Raad van State heeft nogal onge zouten kritiek op deze begroting. - De zwaarste schouders dragen niet de zwaar ste lasten, het is denivellerend, zegt de raad. „Als je de sociale premies verhoogt, dan werkt dat denivellerend. In het kader van de inkomensverdeling moeten de sterkste schouders meer dragen, akkoord. Maar dat kan niet meer via de belastingen. Eigenlijk moet je de tarieven verlagen en het aantal aftrekposten beperken. Anders loopt het zo vast als een muur. De belas- tingschroef is dolgedraaid”. - De sociale-premieschroef kennelijk nog niet? t „Dat is zo. Maar we staan met de rug tegen de muur. En onder een verhoging van de premiegrenzen (zodat de hogere inkomens meer premie betalen) zouden juist de middeninkomens lijden. Terwijl voor die groepen de progressie van de belastingen al zwaar doorwerkt”. - Eigenlijk eet u van twee walletjes. U krijgt nu 1,3 miljard binnen dankzij de premieverhoging. Of de sociale partners over drie maanden nu tot matiging beslui ten of niet, u krijgt zowel de extra-premie- Dat heeft de voorzitter van de raad van beheer van de Stichting Nederlandsche Internationale Wegvervoer Organisatie (NIWO) D. Hooykaas gisteren gezegd ter gelegenheid van de opening van het nieu we NlWO-kantoor in Rijswijk door staats secretaris mevrouw Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat). Groeikansen worden volgens Hooykaas onder meer geboden door de verschuiving n de aard van de te vervoeren goederen laar produkten van een hoogwaardige kwaliteit. De ontwikkelingslanden, nu al goed voor tien procent van het totale grensoverschrijdend vervoer, bieden nog mogelijkheden. Het Nederlandse wegver voer kan ook voorzien in de behoefte van exporteurs overzee aan distributiecentra in West-Europa. Hooykaas noemde ook enkele toene mende belemmeringen voor het Neder landse internationale wegtransport. Vol gens hem zal een ontroereikende infra structuur (wegen en dergelijke) beperkin gen opleggen. Milieu-eisen zullen leiden tot toenemende kosten en zo een bedrei ging voor de Nederlandse concurrentiepo sitie vormen. Een dikke laag wit schuim wordt aangebracht op een openbare vuilnisstortplaats bij Hamburg. De Hamburgse autoriteiten willen met een test bezien op het schuim de stank van de stortplaats vermindert en de vogels weghoudt, zoals de Zwitserse fabrikant van het schuim beweert. Dit blijkt uit de resultaten van een on derzoek naar de omvang van de milieu- aantastingen in de provincie Utrecht en de naleving van de verordening. Het initi atief tot dit onderzoek is in 1976 genomen door de progressieve fractie in de Utrecht se Staten. De door biologiestudenten ver zamelde gegevens zijn bewerkt door Kru se van de Stichtse Milieufederatie. Zijn nota wordt volgende week officieel aange boden aan milieugedeputeerde B. Hofman. Van der Stee gelooft dat deze begroting een handvat biedt om, samen met de soci ale partners, de economische problemen op te lossen. „Dat kunnen we niet zonder hen”. Belastingmaatregelen bieden geen soelaas meer. Het moet nu echt uit de lonen komen. Vandaar dat de begroting niet „af’ is. Voorlopig gaat zij uit van een voor de 1 regering onaanvaardbare loonstijging van ongeveer 8 procent. In overleg met de sociale partners moet die stijging tot 6 "procent worden teruggedrongen. Maar het zou onverantwoord geweest zijn om in de begrotingscijfers nu al op het resultaat van het overleg te gokken. De begroting moet sluiten. En dus zullen de sociale premies omhoog moeten. „Dat is eigenlijk o het hele verhaal, de basis van de begro- ting”. Aldus de minister. - Verwacht U dat de sociale partners vrijwillig tot matiging bereid zullen zijn? „Als ik zo de maatschappelijke discus- 1 sie van de laatste maanden overzie, dan is er toch wel duidelijk een groeiende be reidheid tot matiging”. «Natuurlijk maakt die ene zwaluw nog geen lente, maar ik geloof toch dat die bereidheid er in brede kring is. Dat zal er de komende weken uit moeten komen”. - Schuift u op die manier niet de verant woordelijkheid voor het hele sociaal-eco- nomisch-financiële beleid naar de vakbe- - weging? tt st „Die conclusie gaat mij wat te ver. Wij starten een overleg. En ik wil bepaald niet «zeggen, dat als dat mislukt wij met een loonmaatregel komen. Wij gaan de onder- handelingen niet met een dreigement in. «Vergeet niet dat dit land een van de weini ge ter wereld is, waar een reële loonpoli- ■wtiek gevoerd wordt. En de Nederlandse Volgens de NlWO-voorzitter zijn de kos ten in Nederland de hoogste in Europa. Ze worden in toenemende mate beïnvloed door de Nederlandse en buitenlandse overheden. „Dat wij desondanks nog zo’n belangrijke bijdrage aan de Nederlandse welvaart leveren moet worden toege schreven aan de kwaliteit van onze dien sten en aan de kleine marges, waarmee wij werken”, aldus Hooykaas. De NlWO-voorzitter vertelde, dat in de 34 jaar van het bestaan van de organisatie de over de weg vervoerde tonnage door Nederlandse internationale beroepsver voerders 250 maal groter is geworden. Het tonnage steeg van 100.000 ton per jaar tot 25 miljoen ton per jaar, waarin niet het vervoer in de Benelux is begrepen. De jaaromzet groeide van zeven miljoen gul- en in 1947 maar meer dan twee miljard nu. Van dat bedrag komt de helft ten goede aan de betalingsbalans, aldus Hooykaas. De Westduitse minister van Verkeer leeft staatssecretaris Smit-Kroes overi gens vérzekerd, dat ingeval van nood het F

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23