n Red Boys beperkt schade Rood en geel AZ DOET GEEN overheersen in Hamburg STAP TE VEEL i I l i 'W UF T STRAFSCHOP VALT SLECHT BIJ „WOLVES” donderdag ALBANEZEN VIA TWEE DOELPUNTEN ARNESEN IJ I I I I I I I I I I I UITGESCHAKELD” 1 IF i fel SPORT 25 19 8 0 SEPTEMBER 1 8 Plaagstootjes t- t I Werklust I <- T. Individualisten SS»’’’ Gelijkmaker I 3 gw Ajax twijfelt aan komst Dinamo JAN PREENEN PSV pakt buitenkansje met beide handen aan 1- I (Van onze sportredactie) gekomen V be- die van van de Kerkhof. De gisteravond als laat ste man optredende Willy van de Kerkhof kopte de bal door naar de tegenvallende Terry Maybank, die het leer naastgleed. Mocht het duel wel doorgang vinden dan zullen diegenen die het veld van Ajax opzoeken niet al te veel hoeven te verwachten. Dinamo Tirana is een middel matig en wereldvreemd team hetgeen niet zo verwon derlijk is als bedacht wordt dat deze Albanezen pas een keer (in 1971 toen het met FK Austria uit Oostenrijk duelleerde) in het buitenland hebben mogen rondkij ken. Bovendien is de competitie in Albanië nog niet begonnen waardoor de twaalfvoudige landskampioen zich alleen heeft kunnen opwarmen in oefenduels tegen Lokomotiva Tourist en Vllazuia, twee ploegen Definitieve toezeggingen van de kant van Dinamo zijn er trouwens nog niet. Ajax heeft bij herhaling gevraagd uit hoeveel mensen de groep bestaat die straks naar Amsterdam komt maar een duidelijk ant woord is vooralsnog uitgebleven. Bartels: „Er werd gezegd dat we voor 20 september een opgave kunnen verwachten. Maar ik moet het nog zien. Ik heb mijn twijfels, maar ach, veel maakt het niet uit. Onze kosten hier in Tirana worden vergoed door Dinamo zoals wij hun kosten bij ons voor onze rekening zouden nemen. En publiek hoef je bij een overwinning van ons nauwe lijks nog te verwachten”. die evenals Dinamo in de hoogste klasse uitkomen en met respectievelijk 10 en 20 werden verslagen. De opening na de pauze was veelbelo vend. Een fraaie combinatie tussen Jon ker en Peters resulteerde binnen de mi nuut door toedoen van de voor de compe titie geschorste Peters in de vierde tref fer. Toen Welzl elf minuten later 5-0 scoorde, leek het ongelijke duel alsnog op een doelpuntenfestival uit te lopen. Maar AZ’67 vond het welletjes. De ongemoti veerde spelers geloofden het verder wel, Arnesen bracht de produktie op gang in de 25e minuut van de tweede helft nadat Lerby op doelman Luarasi was gestrand. Dat gebeurde in een fase waarin Ajax steeds nadrukkelijker het verschil tussen profes sionalisme en amateurisme tot uitdrukking begon te brengen. Na een verre inworp van Jensen kopte Schoe naker de bal door naar Arnesen die met een schitteren de schaarbeweging voor 01 zorgde. Vlak voor tijd kopte Arnesen de bal na een voorzet van de voor Kieft ingevallen Wiggemansen voor de tweede maal langs Luarasi. Dinamo had de strijd, ook al door gebrek aan conditie, inmiddels allang opgegeven. Het had zich tevreden moeten stellen met wat plaagstootjes onder meer omdat de Griekse scheidsrechter Zlatanos een keer drie buitenspel staande Albanezen over het hoofd zag. Niet voor niets stelde Ajax-verdediger Keje Mole naar na afloop vast: „In het begin was het vooral voor mij als debutant even wennen. Maar al gauw hadden we die jongens volledig in de tang”. Evenals vorig jaar toen Ajax opende met een overwinning van 81 bij het Finse HJK Helsinki en de massa het in de return liet afweten, zal over veertien dagen moeten blijken in hoeverre de Amster dammers zich winnaar mogen noemen. Bartels mag dan wel opmerken dat het wegblijven van Dinamo hem niets uitmaakt, maar een feit is dat Ajax in zijn begroting is uitgegaan van ongeveer 3,5 ton aan in komsten in de eerste ronde. Het competitieduel in Rotterdam tegen Sparta van aanstaande zaterdag werd als zeer mager excuus aangedragen om het gebrek aan werklust te verklaren. Daar hadden de 6000 toeschouwers overigens geen boodschap aan. Zij trakteerden de thuisclub ondanks het afscheidspresent- je van Pier Tol (6-0) op een fluitconcert. Vlak voordat hij geblesseerd zou uit vallen verzilverde PSV aanvoerder Willy van der Kuylen de door scheidsrechter Kirschen toegekende strafschop in het duel tegen Wolverhampton Wonderes. PSV kwam door die treffer aan een 3-1 voorsprong, die het niet meer uit handen gaf. De narigheid in Hamburg begon, na dat Manfred Kaltz uit een omstreden strafschop de HSV naast Serajevo had gebracht (1-1). Die tegengoal, die de vroege treffer van Susie (hij scoorde in de achtste minuut) nivelleerde, bracht het tactische concept van de Joegosla vische nummer twee zo in verwarring, dat Serajevo zijn heil zocht in een bijna onuitputtelijke reeks grove overtredin gen. Radeljas kon al voor de rust ver trekken (37ste minuut). Zijn beide ploeggenoten hielden het wat langer uit. jr- 30 in ie, is- id- 3D van zijn trainer die hem in de afgelopen weken meerde re malen gebrek aan initiatief heeft verweten te weer leggen maar zag veel van zijn handelingen mislukken. Zijn landgenoten overvleugelden hem dan ook gemak kelijk. De van een blessure herstelde Ziegler corrigeer de met subtiele bewegingen nogal wat onvolkomenhe den van Zwamborn, Lerby blonk uit als opbouwwer ker op het middenveld en Arnesen compenseerde met twee doelpunten de „absentie” van aanvallers als Van Geel en Kieft. Veel profijt heeft het door Sajmir Dauti (een oud- eerste-elftalspeler, die wegens een blessure als actief voetballer moest stoppen en twee jaar geleden de training op zich nam) getrainde Dinamo er evenwel niet van getrokken. Dinamo bestaat uit balvaardige individualisten die er een sport van schijnen te maken om zoveel mogelijk langs elkaar heen te werken. Al met al mag het dan ook erg opvallend heten dat twee Ajacieden, Kees Zwamborn en Dick Schoenaker, een gele kaart kregen. Beiden hadden dat te danken aan het neerleggen van de 28-jarige inemational Zeri. Voor al hij wervelde nogal eens door de defensie van Ajax waarbij hij vooral Zwamborn dolde. Zeri was echter zo vriendelijk om zelf de problemen van de Nederlanders op te lossen door de bal op het beslissende moment nogal eens in achterwaartse richting te spelen. Al te gevaarlijke acties voor het doel van Ajax bleven ook beperkt door de voorzichtigheid die in het begin door Dinamo in acht werd genomen. Pas na 20 minuten kwam het erachter dat dit Ajax-elftal dat als Ajaks op het elektronisch scorebord prijkte, nog altijd in de steigers staat en voorlopig nog niet aan bezichti ging in zijn volle glorie toe is. Door het uitblijven van de verwachte pressie (Ajax- trainer Beenhakker: „Ik had veel meer spektakel ver wacht”) kreeg Dinamo ook nauwelijks contact met zijn 30.000 fans. De vonk sloeg slechts zelden over, zodat Ajax vaak in alle rust zijn programma kon afwerken. In eerste instantie leidde dat tot een patstelling omdat ook Ajax er niet aan dacht om meteen plankgas te- geven. En dat terwijl Beenhakker op de speeldag nog besloten had om een verdediger (Wijnberg) op te offe ren voor een extra aanvaller. Aanvankelijk zou dat Hamberg zijn maar toen die op advies van dr. Rolink definitief wegviel omdat de spits opnieuw last kreeg van zijn knie, werd Henning Jensen noodgedwongen tiidelijk in ere hersteld. De Deen probeerde de kritiek In de 29ste minuut wist AZ’67 deson danks de score te openen. Een mislukt afstandsschot van Hovenkamp werd door een Luxemburgs been zo van richting veranderd dat de uitstekende doelman Alain Vally kansloos gepasseerd werd: 1- 0. Wie had gedacht dat deze openingstref fer de ban van onvermogen, waarmee AZ zichzelf omgord had, zou breken, kwam bedrogen uit. De nonchalant spelende pu pillen van Kessler volhardden in hetzelfde stramien en hadden in de nog voor de rust tot 3-0 oplopende score een zeer gering aandeel. Eerst werd Kristen Nygaard alle medewerking van Luxemburgse kant ver leend zich rommelend en frommelend tot voor Valli te werken (2-0) en kort daarop trapte diezelfde 22-jarige doelman de bal zo slecht uit dat Peters op slag van rust 3-0 kon laten aantekenen. *p HAMBURG. De strafcommissie van de UEFA mag wel een extra ver gadering beleggen om alle rode en gele kaarten te behandelen, die arbiter Cli ve Thomas trok in het duel tussen de Hamburger SV en het Joegoslavische FC Serajevo. De Welshman stuurde drie Joegoslaven (Radeljas, Habibegic en Milak) vroegtijdig naar de kleedka mers van het Volksparkstadion en haalde ook nog eens acht keer de gele kaart uit zijn borstzak. ALKMAAR (ANP). De hernieuwde confrontatie tussen AZ’67 en Red Boys in de eerste ronde van het UEFA-bekertoernooi heeft speltechnisch geen nieuwe gezicht spunten opgeleverd. Werd het drie jaar geleden in de Alkmaarderhout bij het Europacupdebuut van AZ 11-1, woensdag eindigde het kermisduel tussen de brood- voetballers van AZ en de liefhebbers van Red Boys bij de stand van 6-0. Kenmerkend voor de devaluatie van het produkt voetbal in Nederland was wel de teleurstellende opkomst van het publiek. Tegenover de 18.500 toeschouwers in 1977 stak het aantal van 6000 bezoekers van woensdagavond schril af. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN De Engelse profvoetballer staat erom kend dat hij zich stoïcijns neerlegt bij iedere beslissing tegen hem wordt genomen. Emlyn Hughes, de aanvoerder Wolverhampton Wanderers, maakte op die regel gisteravond in het PSV-stadion een uitzondering. De centrale verdediger, die Red Boys maakte zijn bedoelingen van af de aftrap duidelijk kenbaar. Het had geleerd van de eerste confrontatie toen het dapper spelend werd afgeslacht met 11-1. Trainer Hansen wilde het ditmaal niet zo ver laten komen en slaagde in die opzet. Al was dat nauwelijks door eigen verdienste, maar eerder door onkunde aan AZ-zijde. Hansen posteerde een aan valler op de middenstip en trok met de rest van zijn elftal een kordon op rond het eigen strafschopgebied. Het resultaat was chaos, waaraan AZ even hard zijn mede werking verleende. Gebrek aan tempo, variatie, precisie, kortom aan alle ingre diënten die een verdedigend team op de knieën kunnen dwingen, hield Red Boys een goed half uur op de been. 13 seizoenen lang furore heeft gemaakt bij Liverpool, wond zich na afloop van het duel nog op over de beslissing van arbiter Kirschen. En terecht. Een kwartier voor tijd legde de Oostduit- ser de bal op de stip nadat Koster in botsing was gekomen met de Uruguayaan Rafael Villazan. PSV-aanvoerder Willy van der Kuylen liet zich dit buitenkansje niet ontgaan en bepaalde vanaf 11 meter de eindstand op 31. zullen de zuiderlingen deze marge van twee treffers hard nodig hebben op Moli- neux Grounds, de thuishaven van Wolver hampton Wanderers. Dat het moeilijk zal worden, daar is iedereen in het PSV-kamp wel van overtuigd. „Toch moet die 31 voldoende zijn om de tweede ronde van het UEFA-cuptoernooi te bereiken”, zegt doelman Pim Doesburg. „Zo briljant vond ik die ploeg nu ook weer niet”. De Wolves zijn geen hoogvliegers. Met Andy Gray, John Richards en Mel Ives hebben de Engelsen een knappe aanval, maar de rest van het team kan het niveau van dit drietal toch niet benaderen. Van daar dat de formatie van manager John Barnwell in de league een ondergeschikte rol vertolkt. Vooral in uitwedstrijden heeft de ploeg nog geen potten kunnen breken. In eigen vertrouwde omgeving kunnen Hughes en de zijnen echter voor een uitschieter zogen. Dat is dan ook de reden dat PSV-trainer Libregts die de Wolves twee keer in uit wedstrijden (tegen Brighton en Everton) zag opereren, de Engelse tegenstander ook nog eenmaal op eigen veld aan het werk wil zien. Dat zal dan volgende week zaterdag moeten gebeuren, wanneer de Wolves moeten aantreden tegen lijstaan voerder Ipswich Town. Dat Libregts nog niet zo zeker is van zijn zaak, is te begrijpen. Imponerend speelde zijn ploeg gisteravond bepaald niet. Van Kraay: „De echte voetballijn zit er nog niet in. Deze wedstrijd hebben we dan ook gewonnen op karakter”. Met die laatste opmerking van de middenvelder was Lie- bregts het volledig eens. „We hebben die Engelsen bestreden met een brok agressi viteit. Dat moet de basis zijn van iedere wedstrijd, maar de laatste tijd ontbrak het daaraan”. De keren dat Willy van de Kerkhof mee ten aanval trok, waren op de vingers van één hand te tellen. „Dat was opdracht”, legde Libregts na afloop uit. „Want als Willy permanent zou zijn opgeschoven naar het middenveld dan hadden de overi ge verdedigers de ballen steeds hoog voor de pot gegooid. En daar staan die Engel sen op te wachten. Vandaar dat ik de jongens erop heb gewezen de voorzetten laag te houden en veel gebruik te maken van splijtende passes. Dat levert gevaar op voor die Engelse verdedigers, die ge wend zijn op één lijn te opereren”. De Wolves, die in het hart van de defen sie Villazan hadden opgesteld, terwijl ver dediger George Berry op het middenveld was geposteerd, kwamen reeds in de eerst minuut van de tweede helft op gelijke hoogte met de thuisclub. Bij een voorzet van Berry torende Gray, tot dat moment onzichtbaar, boven iedereen uit en met een gave kopbal passeerde de Schot, die nog een gele kaart kreeg wegens aanmer kingen op de leiding, doelman Doesburg. De Engelsen, die in de rust linkervleugel- verdediger Derek Parking hadden inge wisseld voor Colin Brazier, scoorden even later via Richards nog een keer, maar de treffer werd terecht afgekeurd wegens buitenspel van Berry. PSV had het moeilijk in die fase en liet in verdedigend opzicht heel wat steken vallen. Dat overkwam bijvoorbeeld Wil ly van de Kerkhof (gele kaart door een overtreding tegen Dave Thomas) een aan tal keren zonder dat dit werd afgestraft door de Engelse frontlinie. Brandts zag het op een gegeven moment ook niet meer zitten en schoot in de 61e minuut bijna in eigen doel. Diezelfde Brandts stond vijf minuten later aan de basis van PSV’s tweede doel punt. De verdediger passte in de diepte op Adrie Koster, wiens voorzet ineens werd ingeschoten door Van Kraay. Terwijl iedereen zich al verzoende met deze 21- score, kreeg de thuisclub in de 75e minuut nog een extra duwtje in de rug van scheidsrechter Kirschen, die Van der Kuylen in de gelegenheid stelde vanaf de penaltystip 31 te laten aantekenen. Het was meteen de laatste handeling van de aanvoerder, die te veel hinder ondervond van een opgelopen voetbles sure en zich liet inwisselen voor Willie Janssen. Tegelijkertijd werd bij Wolves Richards vervangen door Wayne Clarke. Bijna had Yoeng Moo Huh PSV in de slotfase nog naar 41 getild, maar doel man Bradshaw redde bekwaam. PSV was allang blij, want met de 31-score kregen de Eindhovenaren al meer dan zij op grond van de geleverde prestaties had den verdiend. Hadibegic tot twaalf en Milak tot twee minuten voor het einde. Ondanks de elf tegen tien verhouding kon HSV niet weglopen van de Joegoslaven, die een kwartier voor tijd zelfs nog terug kwamen tot 3-2. Pas toen het aantal Joegoslaven binnen de lijnen was te ruggebracht tot acht, slaagde Hartwig er in om zijn ploeg een nog enigszins acceptabele uitgangspositie te be zorgen. (Van onfce sportredactie) TIRANA Bestuursleden van Ajax, en dan met name penningmeester Loe Bartels, twijfelen eraan of Dinamo Tirana zich over twee weken in Amsterdam zal melden voor de return in de eerste ronde van het Europa Cuptoernooi voor landskampioenen. De Alba nezen verloren woensdag op eigen veld met 20 en aangezien zij zich in 1967 al eens hebben teruggetrok ken voor de confrontatie met het Westduitse Ein tracht Braunschweig wordt terdege rekening gehou den met hun afwezigheid in de Watergraafsmeer. Al voor de door Frank Arnesen met twee goals vrijwel besliste tweekamp (02) liet Bartels weten: „Dinamo gaat ervan uit dat het hier voor eigen publiek wint. Bij verlies kun je er op rekenen dat men het verder laat afweten”. De wegblijvers hebben echter geen on gelijk gehad. AZ verstikte tegen de goed willende, maar niets kunnende Luxem burgse amateurs in eigen onmacht. De trotse koploper in de eredivisie wist nau welijks kansen te creëren tegen een mas saal, maar chaotisch verdedigend Red Boys. Tekenend voor de armoede binnen de Alkmaarse gelederen was de manier waarop de doelpunten in de eerste 45 minuten tot stand kwamen. Bij alle drie treffers had AZ de helpende hand van de tegenstanders nodig. mm lW Jan Peters: twee doelpunten. schoven de bal risicoloos in de breedte heen en weer en deden geen stap te veel. Tot afgrijzen van een verdediger van Dinamo Tirana maakt Ajax speler Frank Arnesen met het hoofd het tweede doelpunt voor de Amsterdammers. Ajax won het duel in Albanië met 2-0, hetgeen voor Dinamo aanleiding kan zijn over twee weken niet in Amsterdam te verschijnen. Gebrek aan werklust kon de thuisclub inderdaad niet worden verweten. Ieder een was bereid vuile arbeid te verrichten. Maar bij het opzetten van de aanvallen gaat de ploeg nog altijd te nerveus te werk. Er worden te veel tussenstations gebruikt voordat de bal in de aanvalslijn terecht komt. Niemand durft verantwoor delijkheid te nemen waardoor er vaak nodeloos passjes in de breedte worden afgeleverd. In de 34e minuut was de mee naar voren gekomen voorstopper Ernie Brandts het heen en weer geschuif meer dan zat en nam eindelijk het initiatief voor een afstandsschot. Tegen de inzet van Brandts was doelman Paul Brad shaw kansloos. Echt verdiend kon die voorsprong niet worden genoemd. Want tot die openingstreffer had PSV zegge en schrijve één vloeiende combinatie op de grasmat gelegd. En dat was reeds na een kwartier, toen Van der Kuylen Van Kraay aanspeelde, die op zijn beurt het hoofd zocht van Willy bsfc.. i „Dit was beslist geen strafschop”, ver klaarde Adrie van Kraay eerlijk. En trai ner Thijs Libregts sprak openhartig over „het broertje van Jan Keizer”. Wat niet wegneemt, dat het cadeautje van Kir schen in dank werd aanvaard door de Eindhovenaren. Over 13 dagen namelijk .s

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25