HMM Onvrede bij Feyenoord ondanks zege op lives JAAP BOS UITBLINKER IN ENSCHEDE EUROPA CUP 1 nu Royale overwinning verbloemt Twente’s moeite met Göteborg (van onze sportredactie) UEFA-CUP EUROPA CUP 2 .SF HRK Rotterdammers pakken amateurs onprofessioneel aan ■■i 1 26 SPORT 27 1980 D O N D E R D AG 18 SEPTEMBER Klassegebrek Boos Hernieuwde kans Achteraf T*i fl r] 11 van Dat plan ging verrassend goed op, maar Hls FC Linfield (N.Ier)-FC Nantes (Fra) FC Aberdeen (Sch)-Austria Wien (Oos) IBV Vaestmannaejar (IJsl)-Banik Ostrava (Tsj) Dinamo Tirana (Alb)-Ajax (Ned) Club Brugge (Bel)-FC Bazel (Zwi) CSKA Sofia (Bul)-Nottingham Forest (Eng) Olympiakos Piraeus (Gri)-Bayern München (WD1) Palloseura Oulo (Fin)-Liverpool (Eng) Viking Stavanger (Noo)-Rode Ster Belgrado Joe) FC Limerick (ler)-Real Madrid (Spa) Halmstad BK (Zwe)-Esbjerg BK (Den) Trabzonspor (Tur)-Szombierski Bytom (Pol) Jeunesse d’Esch (Lux)-Spartak Moskou (Sov) Dynamo Berlin (ODD-Apoel Nicosia (Cyp) Inter Milaan (Ita)-Universitatea Craiova (Roe» Sporting Lissabon (Por)-Honved Boedapest (Hon) lives kon er niet doeltreffend van pro fiteren. De amateurs werkten zich welis waar uit de naad, maar die tomeloze ijver kon het klassegebrek uiteraard niet ver bloemen. Alleen de beide spitsen Uimonen en Vuorinen staken uit boven de rest die er keihard en keihard hollend (want lopen konden de meeste Finse spelers uitste kend) tegenaan gingen. Het duurde een half uur eer Feyenoord zich daarop had ingesteld en had leren leven met de slech te gesteldheid van het terrein waarop de bal de meest vreemde capriolen maakte. Ilves werd na die tijd teruggezet op de eigen helft, waar de Rotterdammers ech ter veel te traag combineerden. Er was dan ook een discutabele straf schop nodig voor de gelijkmaker. Samen danks het feit, dat kennen”. Daarna leken de Finnen opgerold te zullen worden. Zeker toen Notten, de eni ge met een beetje inzicht op het Rotter damse middenveld, het gat zag waarin Van Deinsen zeven minuten na de pauze de 1-2 kon vinden. In plaats van terug te zakken na die tegenslag vochten de Fin nen echter als leeuwen terug. Balkestein moest op de doellijn nog eenmaal reddend werk verrichten bij een inzet van Uimo nen, Hiele moest Vuorine van scoren en ook hard doortrappen afhouden. 1-2 4-2 3-1 3-0 6-0 3- 1 1- 0 4- 0 2- 0 1-1 1-1 3- 1 1-0 0-7 1-1 5- 1 1-0 0-1 0-0 1-2 1- 0 5- 1 0-2 2- 1 1- 2 6- 0 1-1 0-0 2- 1 0-4 0-2 1-1 Dat geldt ook voor de spelers van lives. Nu woensdagavond 6500 toeschouwers op het duel afkw'amen (gehoopt was op 5000) hoeven ze zich over veertien dagen tenminste geen zorgen te maken over de financiën. Over de uitslag trouwens ook niet... minuten spelen op 10 had gezet, gaf IFK Göteborg in Enschede echter duidelijk de toon aan. „Met een beetje meer geluk”, zo merkte een teleurgestelde Sven Goran Eriksson naderhand terecht op, „hadden we toen een 20-voorsprong kunnen ne men”. Doordat Ruben Svensson, Tord Holmgren en Glenn Hysen echter in riante scoringspositie faalden, kon FC Twente de beginfase verder zonder kleerscheuren doorkomen. Al had doelman André van Gerven nog wel een keer de assistentie van aanvoerder Ab Gritter op de lijn nodig om zijn domein schoon te houden. Een vrije trap voor FC Twente, toege kend na een overtreding van doelman Torstein Olafsson in het strafschopge bied, betekende echter in feite de omme keer in de wedstrijd. De Zweden raakten door de nogal discutabele beslissing van scheidsrechter Bergamo namelijk dusda nig van de kook, dat FC Twente de gele genheid kreeg om orde op zaken te stellen. Toen Jaap Bos even daarna de stand op 10 kon brengen, zakten de bezoekers zelfs even terug naar een bedenkelijk ni veau. Uitgerekend echter toen de Zweden zich weer enigszins hersteld hadden en via vleugelverdediger Ruben Svensson zelfs een goede kans op de gelijkmaker hadden laten liggen, kwam FC Twente vlak voor rust door Ferdi Rohde nogal gelukkig op 2— 0. Zo was Richard Budding op voorhand ai diep teleurgesteld nu hij buiten het elftal was gelaten. Trainer Jezek wilde geen enkel risico nemen („Want ik weet hoe die Finnen knokken”) en had zijn systeem zelfs aangepast aan dat van de nietige tegenstander. In de 4-4-2-opstelling verkoos hij Troost, afgelopen zondag nog voorstopper, als tweede spits naast Vermeulen. Verder was de vierde middenvelder André Staf- leu zo kwaad toen hij in de 67e minuut werd ingeruild voor aanvaller De Leeuw dat hij de bal hard wegtrapte in de rich ting van Jezek, die hij daarvoor later zijn excuses aanbood. En ten slotte was ook doelman Joop Hiele boos omdat hij de schuld kreeg van het ene tegendoelpunt. De sluitpost wees beschuldigend naar de verdedigers, nadat hij overigens eerst zijn eigen fout had toegegeven. Die maakte hij in de negende minuut van het duel toen hij bij een hoge voorzet van middenvelder Lindstroem he vig twijfelde of hij moest blijven staan of uit moest lopen. Hij koos uiteindelijk voor Eriksson onderbouwde deze enigszins boute uitlating door te verwijzen naar de successen van het Zweedse nationale team en naar de goede verrichtingen van Malmö FF in Europees verband. Sinds gisteravond kan hij daar bovendien het goede optreden van zijn ploeg tegen FC Twente aan toevoegen. Want alhoewel de einduitslag (51 in het voordeel van de Enschedeërs) misschien anders doet ver moeden, heeft FC Twente bijzonder veel moeite gehad met IFK Göteborg. Dat de formatie van oefenmeester Hennie Hol- link desondanks bijna zorgenvrij aan de return op 1 oktober in Göteborg kan be ginnen, was vooral te danken aan het goede spel van middenvelder Jaap Bos. Pas in die door FC Twente zo smadelijk verloren wedstrijd tegen Roda JC maakte Bos voor het eerst dit seizoen zijn opwach ting in de Enschedese ploeg. In de daarop volgende oefenwedstrijd tegen AS Roma moest hij echter opnieuw uitvallen, dit keer als gevolg van een hoofdblessure. Zijn onwillige dijbeenspier, die hem tij dens de voorbereiding op deze competitie nog zoveel parten had gespeeld, functio- Tjalling Dilling, die Bos voordien had vervangen, leek hierdoor weer op de re servebank terecht te komen. Maar omdat voorstopper Niels Overweg nog een schorsing van twee (Europa-Cup)wed- strijden uit moest zitten, kreeg Tjalling Dilling tegen IFK Göteborg een nieuwe kans. Daar waar Dilling Niels Overweg echter geen moment kon doen vergeten, groeide Jaap Bos plotseling uit tot de grote uit blinker bij FC Twente. De noorderling onderstreepte zijn goede vorm tegen Gö teborg niet alleen met een uiterst belang rijk (eerste) doelpunt, hij stond bovendien aan de basis van twee andere Twentse treffers. Voordat Jaap Bos FC Twente na 22 ENSCHEDE Sven Goran Eriksson, de uiterst minzame trainer van IFK Göteborg, had er vóór het UEFA-cupduel tegen FC Twente al op gewezen. „In technisch opzicht”, zo dicteerde neerde intussen echter weer naar beho ren. Reden voor Hennie Hollink om hem na een geslaagde en volledige rentree te gen Wageningen weer op zijn vertrouwde stek op het middenveld te posteren voor de wedstrijd tegen IFK Göteborg. 5-0 1-0 2-0 ...3-1 ...2-1 3-0 1-1 0-0 0-6 1-0 1-0 1-3 0-0 ...3-1 1-3 4-0 (Van onze sportredactie) TAMPERE De lynx van Tampere heeft Feyenoord wel kunnen bijten, maar niet kunnen verwonden. De onbesuisde amateurs van Ilves, die woensdagavond in alle opzichten bewe zen dat ze niet voor niets het beeld van een brullende wilde kat de 33-jarige ex-semi-prof namelijk, „kunnen we nog heel wat leren van het Nederlandse voetbal. Op het gebeid van de tactiek en in fysiek opzicht evenwel zijn wij gelijkwaardig. Dit on we in Zweden vrijwel geen full-profs op het shirt meedragen, werden na een 10-voorsprong ten slotte nog gekooid zoals het hoorde. Bij 13 gooide Feyenoord de deur in het slot, maar het lag bepaald niet aan de „professio nele” houding van de Rotterdammers zelf dat die marge in het eerste Europa-Cup-II-treffen zo normaal uitviel. met verdediger Vithila ging Troost in het strafschopgebied neer bij een sprint naar de bal. Arbiter Stupar zag er een straf schop in die door Notten werd benut. „Een veel te zware straf’, vond Ilves- trainer Makipaa, die voor de wedstrijd met de verzorger en de aanvoerder van zijn team in de Feyenoord-kleedkamer kwam kijken hoe het er nu bij de profs aan toe ging. „Maar ik was wel blij met die pingel”, aldus Stafleu, „want je weet in zulke rare wedstrijden maar nooit”. .0-1 1-0 1-1 0-2 .0-1 1-0 .2-4 1-1 2-3 1-2 ..0-0 .2-1 .0-5 .3-0 2-0 0-2 Gewaagde strategie Berger slaagt bij Arges hoeveelheid vocht bevatte, waardoor hij het befaamde linkerbeen niet eens kon buigen. Dat FC Utrecht daar door een slechte wedstrijd speelde, is overdreven, want in de eerste helft kwamen ook de Roemenen niet eens aan een behoorlijke aanval toe, laat staan dat ze het fanatieke thuisfront een kans konden voorschotelen, terwijl ze na rust ontdekten dat Hans van Breukelen niet was te passeren. Zelfs niet in de laatste seconde toen Radu een penalty hoog over het doel van Van Breukelen schoot. verhinderden dat de Roemenen tot een behoorlijke opbouw kwamen. Slechts de kleine Kallo kon Ton de Kruyk wel eens voorbij komen, maar eenmaal in het cen trum overheerste Henk van der Vlag in de lucht ten opzichte van aanvoerder Radu, die zijn onvermogen afreageerde op de Oostenrijkse scheidsrechter Heinz Fahn- ler, die hem prompt de gele kaart voor hield. Tot georganiseerd werk kwam Arges dus niet, Utrecht wilde het nauwelijks. Het hanteerde de lange uittrap van Hans van Breukelen om de spitsen Rietveld en Carbo in stelling te brengen, maar hun pogingen strandden negenmaal op de bui tenspelval, waardoor het duel, dat voet- baltechnisch op een bedenkelijk niveau bleef steken, ontaardde in wat ordinaire schoppartijen, waarvoor Nederlandse ar biters het geel in de hand hadden kunnen houden. Gerard van der Lem, door Tul- pan enkele malen fors aangepakt, haalde zijn gram op Kallo,' kreeg het geel en moest zich op slag intomen. Tot echte kansen kwam het niet. Links buiten Moiceanu was eenmaal dicht bij een goal toen hij naast kopte. Radu zag Van Breukelen op zijn plaats staan en Utrecht telde even zovele mogelijkheden toen Stancu mistastte op een uittrap van Van Breukelen en Carbo de lob had moe ten hanteren in plaats van een passeerbe weging. Vlak voor rust had hij weer de kans, maar de doorkopbal van De Kruyk verzandde in een buitenspelval, zodat de 17.000 kijkers weinig anders konden doen dan beide partijen naar de kleedkamer te fluiten. Bergers strategie bleek ook na rust veel te veel voor de Roemenen, die alleen slaagden in hun streven de opponent in de buitenspelval te laten lopen. Juist daar had Berger wel op getraind. Het tactisch inzicht van Van Hanegem zou ook hier niet misstaan hebben, maar met 0—0 spelen in een uitwedstrijd kan gelijk staan aan pure winst, tenzij Utrecht zich thuis wil laten verleiden tot het patroon waarvan Willem II zo handig profiteerde. Berger: „Zo’n blunder maken we niet tweemaal in één seizoen”. De Finse liefhebbers immers kregen na een zware werkdag tijdens de wedstrijd aardige mogelijkheden om meer dan één deuk te schoppen in het prestige van hun goed betaalde en goed uitgeruste tegen standers. Balkestein voorkwam met twee reddingen in de doelmond echter dat doel man Joop Hiele naderhand meer dan één fout kon worden verweten en dat er on derling nog meer gekibbel zou ontstaan. Want ondanks de winst heerste er woens dagavond nogal wat onvrede binnen Feyenoord. Pas op de valreep konden Vermeulen en Troost nog een twee-tegen-één-situatie uitbuiten. Gelegenheidsspits Troost scoorde 13. „Dat zal wel te weinig he ten”, aldus Stafleu, „maar ik vind het prima dat we hier gewonnen hebben. Met dit soort klusjes kun je alleen maar af gaan en nu kunnen we er thuis tenminste een lekkere wedstrijd van maken”. Utrecht koos, na Van Hanegems weg vallen, voor een wat gewaagde strategie in een uitwedstrijd. Zeker op Europees ni veau is het tegenwoordig hoogst ongebrui kelijk drie spitsen in te zetten. Berger waagde de gok en slaagde. Naast de sto rende Rietveld en Carbo moest Gerard van der Lem voor de aanvallende acties zorgen, gevoed door de lange pass van de 19-jarige Frans Adelaar en het loopver mogen van Ton de Kruyk en Gerard Ter- voort. (Van onze sportredactie) PITESTI Han Berger had op zijn spionagereizen naar het Roemeense Pitesti de zaken zo mooi gerang schikt. Naast libero Joop Wildbret zou hij routinier Willem van Hanegem zetten, want de aanvallers van Arges hebben thuis de gewoonte op bezoek zijnde tegen standers op heerlijk aanvallend voetbal te vergasten. Maar Bergers plan viel een uur voordat FC Utrecht het veld op moest in duigen, toen Van Hanegems knie een na rust slaagde de Roemenen, die vorig jaar thuis AEK Athene met 3-0 versloegen maar daarna over Nottingham Forest (2- 1) struikelden, er niet in het onbetekenen de Utrecht, dat trainer Halagian thuis met 2-1 van Willem II zag verliezen, niet op te rollen. Het lukte allerminst, want zelfs het stormachtige offensief na rust kon Van Breukelen nauwelijks verontrusten, al moest hij tweemaal katachtig naar de hoek om een vrije trap van Radu en een schot van Zamfïr uit zijn doel te houden. Han Berger bleek goed gegokt te heb ben. De drie storende elementen voorin RWD Molenbeek (Bel)-AC Torino (Ita) Hamburger SV (Wdl)-FC Serajevo (Joe) Zbrojovka Brno (Tsj)-Voest Linz (Oos) Grasshoppers Zürich (Zwi)-BK Kopenhagen (Den). AZ’67 (Ned)-Red Boys Differdangen (Lux) Bohemians Praag (Tsj)-Real Sporting Gijon (Spa) FC Porto (Port)-Dundalk (Ier) Juventus (Ita)-Panathinaikos (Gri) Sochaux (Fra)-Servette (Zwi) Manchester United (Eng)-Widzew Lodz (Pol).. Lokeren (Bel)-Dynamo Moskou (Sov) PSV (Ned(-Wolverhampton Wanderers (Engl FC Kaiserslautern (WDl)-Anderlecht (Bel) Kuopio Palloseura (Fin)-St. Etienne (Fra) Standard Luik (Bel)-Steaua Boekarest (Roe)... Ipswich Town (Eng)-Aris Thessaloniki (Gri) Shakhter Donetsk (Sov)-Eintracht Frankfort (WD1) Fehnerbahce (Tur)-Beroe Stara Zagora (Bul) Arges Pitesti (Roe)-FC Utrecht (Ned) Linzer ASK (Oost)-Radnicki (Joe) Dynamo Dresden (ODl)-FK FC Napredak (Joe) FC Twente (Ned)-IFK Göteborg (Zwe) Vasas (Hon)-Boavista Porto (Por) Ballymena United (N.Ier)-FC Vorwarts (OD1) Elfsborg (Zwe)-St. Mirren (Sch) Stuttgart (WDD-Pezoporikos (Cyp) Dynamo Kiev (Sov)-Levski Spartak (Bul) Slask Wroclaw (Pol)-Dundee United (Sch) FC Magdeburg (ODl)-FC Moss (Noo) IA Akrakes (IJsl)-FC Köln (WD1) Sliema Wanderers (Mal)-FC Barcelona (Spa) Ujpest Dosza (Hong)-Real Sociedad (Spa) De Fin Jukka Heinonen (links) heeft het nakijken als Feyenoorder Jan van Deinsen besluit een rush in de richting van het lives doel te ondernemen Hoewel de Rotterdammers zich in Tampere veilig stelden voor de volgende ronde, bleek er na afloop van eensgezinde vrolijkheid geen sprake Fortuna Düsseldorf (WDl)-Austria Salzburg (Oos) Malmö FF (Zwe)-Partizan Tirana (Alb) FC Valencia (Spa)-AS Monaco (Fra) FC Castilla (Spa)-West Ham United (Eng) Celtic (Sch)-Politechnica Timisoara (Roe) AS Roma (Ita)-Carl Zeiss Jena (OD1) FC Sion (Zwi)-FC Haugar(Noor) Kastoria (Gri)-Dynamo Tiflis (Sov) Spora Luxemburg (Lux)-Spartak Praag (Tsj) Hibirnian La Valetta (Mal)-FC Waterford (Ier) Hvidovre(Den)-Fram Reykjavik (IJsl) Omonia Nicosia (Cyp)-FC Waterschei (Bel) Dynamo Zagreb (Joe)-Benfica (Por) Slavia Sofia (Bul)-Legia Warschau (Pol) Ilves Tampere (Finl-Feyenoord (Ned) Newport County (Wal)-Crusaders Belfast (N.Ier) het laatste en kon dus niet meer bij de bal. De sterke vleugelspits Uimonen profiteer de gretig en kopte de verrassende 10 op het bord. Hiele: „Oké, dat was mijn fout, want ik wist niet wat ik moest doen. Maar daarna konden ze nog twee, drie keer zo maar doorkomen, moest Balkestein nog redden en kreeg ik zelf nog een paar doodschop pen als ik me ervoor gooide. En dan krijg je later toch de schuld van zo’n goal. Nou, ik zeg dat ik door mijn eigen maten genekt werd. Dat Ilves was dan wel wild en af en toe niet eens slecht, maar als je achterin ook maar een beetje consequent speelt zijn ze zo uitgeraasd. En dan rol je ze op. Maar dat gebeurde niet. Ik weet niet wat ze tegenwoordig in de verdediging aan het doen zijn. Ze lopen te draven als dwazen, daar word ik gek van”. Ferdi Rohde loopt juichend weg. nadat hij Twente een 2-0 voorsprong heeft bezorgd. De verslagenheid is duidelijk af te lezen op het gezicht van Götenborg-doelman Olafsson. Deze uiterst geflatteerde ruststand gaf FC Twente in de tweede helft de gelegen heid een meer afwachtende houding aan te nemen. Doordat de Zweden ook toen de aanval bepaald niet wensten te verwaarlozen, kregen de ruim 12.000 toeschouwers an dermaal een attractieve speelhelft voorge schoteld. Dat laatste werd ook in de hand gewerkt door het scoreverloop. Want na dat Kila na een handig genomen vrije trap van Jaap Bos van afstand voor 30 had gezorgd, kon IFK Göteborg eindelijk en verdiend tegenscoren via Torbjorn Niels- son, samen met de jeugdige Dan Corneli- usson en middenvelder Tommy Holmgren de meest opvallende spelers bij de Zweden. Tommy Holmgren werd zo'n vijf minu ten voor tijd desondanks naar de kant gehaald door trainer Sven Goran Eriks son in een hopeloze poging de wedstrijd nog een andere wending te geven. Intus sen was FC Twente via een schitterend genomen vrije trap van Jaap Bos op Ferdi Rohde (hij stelde Martin Jol in staat om van dichtbij te scoren) uitgelopen naar een comfortabele 41-voorsprong. Voor IFK Göteborg, dat daarvoor via Dan Corneliusson erg dicht bij een aan- sluitingstreffer was geweest, kwamen de kaarten voor 1 oktober daarna nog slech ter te liggen toen Aad Kila na inleidend werk van Hallvar Thoresen vlak voor tijd de eindstand op 51 bepaalde. -L: ggL, 1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 27