Dividend tot 500 vrij van belasting I huurwoningen Zes miljard Kamer bezorgd over voor munitie atoomstrategie VS Levend materiaal in heelal Regering tegen noodplan” voor het weer Plan kabinet om bedrijven te versterken: Brokx: e In vijf jaar 30 doden in politiecellen De noodvlag „Voorstel niet onderbouwd" ïi F» 99 i I D’66: vervroegde verkiezingen onvermijdelijk I BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 18 SEPTEMBER 2 DONDERDAG E Schuld (Van onze parlementsredactie) MINISTER: TEGEN 1983 PLUTONIUMAKKOORD Taxi’s (Van onze parlementsredactie) 4* o o o o Twee appels hé af ve Limburg Grondprijzen DEN HAAG. Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting is voorshands niet van plan via een „noodplan” het aantal dit jaar te bouwen huurwoningen aanzienlijk uit te breiden. Dit bleek gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer over het bouwprogramma van de regering. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Om de positie van het bedrijfsleven te versterken wil het kabinet het kopen van aandelen aantrekkelijker maken. Daarbij denkt het kabinet aan het belasting vrij maken van dividend tot 500 gul den per jaar. 5 ■ór c-ï .0 H WEERRAPPORTEN ÏT I IkV F oiwF O l i trijfel door Nico Scheepmaker i DEN HAAG. De Tweede Kamer is bezorgd over de nieuwe Ameri kaanse atoomstrategie, die uitgaat van de mogelijkheid een „beperkte” nucleaire oorlog te voeren. (Van onze redactie binnenland) Onderzoekers van de Rijksuni versiteit Leiden hebben aangetoond dat in het helaal levend materiaal voorkomt. Het gaat om grote en ingewikkelde organische moleculen in de stofwolken tussen de sterren. Deze moleculen spelen mogelijker wijs een rol bij het ontstaan van biologisch leven op aarde. Dat zou nieuw licht kunnen werpen op de vraag hoe het leven op aarde is ontstaan. 1 1 Brokx keerde zich tegen een motie van het Kamerlid Van Dam (PvdA), waarin om een dergelijk „noodplan” werd ge vraagd. Volgens de staatssecretaris is het voorstel van de socialist financieel niet onderbouwd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Om de voorraden muni tie van de Nederlandse krijgsmacht weer op peil te brengen, zal het ministerie van Defensie de komende tien jaar zes miljard gulden uitgeven. Zowel de voorraden voor oefeningen als voor een eventuele oorlog zijn momenteel te klein. In 1990 wil staats secretaris Van Eekelen van Defensie de voorraden weer op peil hebben, zo heeft hij gisteren in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het Nederlandse leger heeft volgens Van Eekelen op zijn munitievoorraden ingeteerd, sinds op de uitgaven daarvoor in 1974 werd bezuinigd. Ook de prijsstij gingen en het hogere schietverbruik als gevolg van het verkorten van de diensttijd hebben een rol gespeeld. Bij de landmacht is het munitieverbruik al op rantsoen gezet. 19 26 28 18 25 20 21 24 15 25 21 15 28 24 19 18 27 28 22 24 12 21 27 26 16 20 22 18 19 19 18 19 17 18 19 17 21 28 13 12 2 1 0.5 0 5 0 0 0 0 6 0 0.3 0 0 8 0 0 0 0 0 0 0 Minister Van der Klaauw verklaarde gisteren in de vergadering van de commis sies dat hij verwacht dat tegen 1983, het jaar waarin de eerste leveranties van door URENCO verrijkt uranium aan Brazilië zullen plaatsvinden, overeenstemming zal zijn bereikt over een internationale rege ling voor de opslag van plutonium. Dit is een radioactieve stof die vrijkomt bij op- werking van splijtstofstaven voor kern centrales. Deze stof wordt ook gebruikt bij het maken van atoombommen. Volgens Van der Stoel zal de nieuwe Amerikaanse strategie onvermijdelijk lei den tot opvoering van de kernbewape ning. Hij zei ernstig te twijfelen aan de mogelijkheid een kernwapenoorlog be perkt te houden. Het grote risico van de Amerikaanse strategie schuilt volgens hem in het feit dat kernwapens niet alleen meer als afschrikkingsmiddel worden be schouwd, maar ook als bruikbaar middel voor het uitvechten van geschillen. D’66- Kamerlid Brinkhorst sprak van „een de sastreuze zaak, die de Europese veiligheid in gevaar brengt”. De CDA’er Frinking zei dat de nieuwe strategie neerkomt op een verlaging van de atoomdrempel en leidt tot een nieuwe bewapeningswedloop. Minister De Geus zei dat de Kamerleden zich ten onrechte ongerust maken. Vol gens hem is er geen sprake van een nieu we strategie, maar van een „bescheiden aanpassing van de Amerikaanse strategie van het aangepaste antwoord”, waarbij wat men noemt „een selectief gebruik" van kernwapens wordt gehanteerd. De Geus zei dat de kans op een kernoorlog hierdoor niet is vergroot. Hij merkte op, dat de Amerikaanse koers juist toe te juichen is omdat deze naar zijn mening een alternatief biedt voor het direct inzet ten van zwaardere atoomwapens. De be windsman stelde, dat Nederland wel wil worden geraadpleegd over veranderingen in de nucleaire strategie van NAVO-part- ner VS. Hij zegde op verzoek van Frinking toe, dat hij de bedenkingen van de Kamer leden tegen de Amerikaanse strategie kenbaar zal maken binnen de NAVO. Brokx keerde zich gisteren tijdens het debat tegen de motie van de VVD'er De Beer om 5000 beleggingswoningen over te hevelen naar de duurdere premiesector. Bij deze strategie worden Amerikaanse kernwapens niet langer voornamelijk ge richt op bevolkingscentra maar op militai re installaties in de Sovjet-Unie. Het resultaat is geboekt door de werk groep Astrofysica van het Huygenslabo- ratorium in Leiden. Projectleider is de Amerikaanse geleerde prof. dr. J. M. Greenberg. Uit waarnemingen met radiotelesco pen was al bekend dat organisch materi aal in het heelal voorkomt. In het Leidse De Nederlandsche Bank heeft inmid dels besloten, dat handelsbanken hun deelneming in het risicodragend kapitaal van ondernemingen mogen uitbreiden. Daardoor kunnen vooral jonge bedrijven gemakkelijker aan eigen vermogen ko men om nieuwe activiteiten te ontwik kelen. Het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond (NCW) liet gisteren weten ver heugd te zijn over de plannen van Van der Stee en Van Aardenne. laboratorium zijn de omstandigheden nagebootst die in het heelal heersen. Daarbij bleek dat bij een temperatuur van 263 graden onder nul door de wer king van krachtig ultraviolet sterren licht grote moleculen ontstonden, die levend materiaal bevatten. Tijdens een gesprek tussen de vaste kamercommissie van Economische Za ken en leden van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) bleek gisteren, dat alle kamerfracties vin den dat het kabinet snel maatregelen moet nemen om de afbrokkeling van de industriële werkgelegenheid een halt toe te roepen. In dit verband werd aangedron gen op spoedige instelling van een com missie die een program ontwerpt om voor herindustrialisatie. Zoals bekend publi ceerde de WRR onlangs het rapport Plaats en toekomst van de Nederlandse industrie, waarin wordt aangedrongen op een krachtig industriebeleid. Volgens de WRR is in ons land sprake van zeer ernsti ge afbrokkeling van de industrie. Overigens blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat de bedrijvigheid in de Nederlandse indu strie vorige maand is afgenomen. Het aan tal orders liep terug en veel bedrijven zitten met te grote voorraden. Het CBS voorspelt dat de industriële activiteit de komende maanden verder zal dalen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De afgelopen 5 jaren zijn 30 mensen in arrestantencellen van het politiebureau overleden. De ministers De Ruiter (Justitie) en Wiegel (Binnen landse Zaken) antwoorden dit op schrifte lijke vragen van de Kamerleden Roethof en Stoffelen (beiden PvdA). Toen minister Van der Stee (wiens be kakte accent een stuk beter past bij een minister van financiën dan bij een minis ter van landbouw, we mogen dus tevreden zijn met zijn bevordering) dinsdagavond bij Brandpunt zijn begroting uitlegde en op een gegeven ogenblik zoiets zei als: „laten we het even heel eenvoudig stel len”, moest ik terugdenken aan een oude cartoon, die ik tot mijn klassieke herinne ringen reken. Je ziet de minister van fi nanciën met zijn staatssecretaris achter een bureau boordevol paperassen zitten, kennelijk overweldigd door de problemen waarvoor ze staan bij het opstellen van de begroting, en de minister zegt dan, blij kens het onderschrift: „Laten we even helemaal overnieuw beginnen: stel je hebt twee appels...” i Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis zw. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. 1. bew. mist onbew. onbew. mist 1. bew. h. bew h. bew. mist geh. bew. zw. bew. mist 1. bew. onbew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. h. bew. 1. bew. onbew. regen geh. bew. h. bew. mist onbew. onbew. onbew. onbew. mist 10 11 13 13 11 13 11 7 17 18 10 13 12 11 10 11 11 11 10 14 17 13 9 16 21 16 14 20 9 9 14 15 11 12 12 20 11 22 21 24 15 I VO lai er tej tw zzw z zzw z zzw z z z z z windst. o windst. w o zzo windst. w ozo windst. windst. wzw nnw o zo z n n windst. ono no zw o windst. no zzo verand. nnw nno ono nno windst. zo z S 0 0 o o 27 0 0 0 0.5 0 0 St in p< VI m V( w Sc di d< di n; b; li< h; k si o te E ei n d S n ai Zi 1 achtergrond Als ik lees dat onze nationale schuld nu al de 100 miljard gulden heeft overschre den (100 met negen nullen), slaat de schrik me om het hart. Kunnen ze mij persoon lijk aansprakelijk stellen, als lid van dit land? Toen ik een hypotheek wilde opne men bij de Rabobank, moest ik eerst lid worden van de Rabobank, waardoor ik, als ik het goed begrepen heb, eventueel persoonlijk aansprakelijk kan worden ge steld bij een faillissement van de bank. Tot een bepaald bedrag weliswaar, en je gaat er in je optimisme bij voorbaat maar van uit dat Wim Duisenberg goed oplet zodat er geen Texeira de Mattos-affaire kan ontstaan, maar als je hoort dat wij nu met ons allen al voor 100 miljard in het krijt staan, vraag je je wel af hoe ze een jaar geleden in ons dorp de Rabobank grondig hebben kunnen verbouwen. Al dat geld zit toch in die banken opgebor gen, en als er géén geld is, maar integen deel een schuld van 100 miljard, dan moe ten de kluizen mijns inziens geheel lucht ledig zijn en door de druk van buitenaf als proppen papier ineenschrompelen. Maar ik ben geen financieel expert, en voor natuurkunde had ik ook nooit hoge cijfers op de HBS, dus misschien zie ik het alle maal verkeerd. «SSK» Laten we even kijken wat Nederland aan zijn schuldeisers te bieden heeft: 33.716 vierkante kilometer landoppervlak inclusief wateren smaller dan 6 meter. Dat is 33.716.000.000 vierkante meter (en dan spreken ze nog van ’n klein landje!), vermenigvuld met 4 gulden als het alle maal grasland (onverpacht) was, maakt f 134.864.000.000. Dat is, gelukkig maar, dus al meer dan onze nationale schuld van f 100.000.000.000. En dan is Nederland niet eens alleen maar (onverpacht) grasland, maar ook bouwgrond, en stad, en randstad. Boven dien was het bovenstaande bedrag Neder- land-grasland LEEG OPGELEVERD! Als we nu toch eens, om een idee te krijgen, een gemiddelde aanhouden van 50 gulden per vierkante meter, hoeveel moeten we dan verkopen om die schuld van 100 miljard te vereffenen? Twee mil jard vierkante meter, oftewel 2000 vier kante kilometer. De provincie Limburg is 2209 vierkante kilometer. Als onze schuld eisers dus echt lastig beginnen te worden, de deur gaan platlopen en met deurwaar ders gaan dreigen, hoeven we Limburg maar leeg op te leveren. We zijn dan uit de schulden, en houden nog genoeg over om een leuke veer weg te blazen! De bewindsman liet voorts weten, dat hij nog steeds vasthoudt aan de voorspel ling dat dit jaar 83.000 gesubsidieerde woningen worden gebouwd. Hij beloofde een „aanjagend” beleid te zullen voeren. Brokx keerde zich tegen het verwijt van Van Dam dat de regering luchtkastelen bouwt in plaats van huizen aan de grond. Minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting, die gisteren ook het woord voerde in de Kamer, zei dat de situatie in de woningbouw niet alarme rend is. „We moeten elkaar geen crisis aanpraten”, aldus Beelaerts. Misschien zie ik het ook te simpel, maar als de nationale schuld nu de 100 miljard gulden gepasseerd is, en Nederland telt 14 miljoen inwoners, dan betekent dat voor mijn gevoel dat elke Nederlander, jong of oud, rijk of arm, dik of dun, een persoon lijke schuld aan het buitenland heeft van f7142,85. Wilt u geloven dat me dat nog meevalt? Als we alle veertien miljoen onze veertien miljoen tweedehands auto’s ter waarde van ruim 7 duizend gulden elk inleveren, en de regering slaagt erin die veertien miljoen tweedehands auto’s voor die 7000 gulden te verkopen aan veertien miljoen Turken die al hun hele leven ervan dromen taxichauffeur met eigen wagen in Istanboel te worden, dan zijn we in één klap van onze nationale schuld af. levende materie. Aminogroepen zijn no dig voor de vorming van eiwitmoleculen. Ook ontstond een geelkleurige stof, waarin volgens de Leidse onderzoekers eiwitachtig materiaal aanwezig zou kun nen zijn. De Leidse natuurkundigen achten het mogelijk dat de moleculen uit de stof wolken in een vroege fase van de aardse geschiedenis op onze planeet zijn te rechtgekomen, zij het als levenloze ma terie die op den duur door nog onbekend mechanisme tot leven is gebracht. Vol gens de onderzoekers is nu het bewijs geleverd dat het materiaal dat nodig is voor het ontstaan van leven, blijkbaar onder de meest uiteenlopende omstan digheden wordt gevormd. Maar ze heb ben nog niet ontdekt hoe de grote mole culen zich precies vormen. Mogelijk zijn de bouwstenen voor het leven op aarde gekomen door kometen. Maar het kan nog vele jaren duren voor een bewijs wordt gevonden voor deze theorie. en premiekoopwoningen zou volgens de staatssecretaris voorbarig zijn. De in het Leidse laboratorium ge vormde levende, geelkleurige moleculen hebben een molecuulgewicht van 514. Dit is uitzonderlijk hoog voor een uit basismateriaal samengesteld molecuul. In de moleculen zijn zogeheten amino groepen aangetroffen, die belangrijk zijn voor de erfelijke eigenschappen van CDA, PvdA en D’66 zeiden gisteren tij dens de vergadering van de vaste Kamer commissies voor buitenlandse zaken en defensie met minister De Geus van Defen sie en zijn collega Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken dat door deze nieuwe atoomstrategie de kans op een kernoorlog is toegenomen. Bovendien leverden zij kritiek op het feit dat de Amerikaanse regering de NAVO-landen, waaronder Nederland, niet van tevoren heeft inge licht over de wijziging van de atoomstra tegie van de VS. De Nederlandse regering heeft in een notitie over de nieuwe strate gie te klakkeloos het Amerikaanse stand punt overgenomen, aldus de Kamerleden Van der Stoel (PvdA), Frinking (CDA) en Brinkhorst (D’66). De plannen van het kabinet zijn intus sen met instemming begroet door de han delaren op de Amsterdamse effecten beurs. „De vrijstelling van 500 gulden dividend is weliswaar nog gering, maar het is een stap in de goede richting,” zo werd op de beurs gezegd. Nu komt hier meteen al een probleem om de hoek kijken, dat begrijp ik ook wel. Ons gezin bestaat bijvoorbeeld uit twee volwassenen en twee kinderen, maar we hebben niet vier tweedehands auto’s. Wij hebben maar één derdehands auto, aangenomen althans dat een gebruikte tweedehands auto een derdehands auto gaat heten. We hebben echter met z’n vieren wel een staatsschuld van 4 x f7142,85 is f28.571,40. Nu vind ik dat toevallig een fluitje van een cent, want mijn lokale Rabobank-hypotheekschuld is ruim het tienvoudige, maar daar staat een pand als onderpand tegenover. Wat heeft de Nederlandse Staat als onderpand te bieden aan zijn schuldeisers in het buitenland? Nederland zelf? Hoeveel is Nederland waard? Bij het Centraal Bu reau voor de Statistiek wist men de grond prijzen van de bouwgronden en de land bouwgronden, die ook weer gesplitst wa ren in allerlei soorten, maar het kwam er ongeveer op neer dat de bouwterreinen gemiddeld 87 gulden per vierkante meter, en de graslanden (onverpacht) gemiddeld 4 gulden kosten. Zoek daar maar eens het gemiddelde van (f45,50?) Voor ons land is het totstandkomen van een regeling voor de opslag van plutoni um van groot belang omdat de leveringen van uranium aan Brazilië pas mogen plaatsvinden als er „voldoende uitzicht” is op een dergelijke regeling. Deze voor waarde is in 1978 door de Tweede Kamer gesteld. De bewindsman zei verder dat het ge sprek over kernwapens tussen de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Gromiko en diens Amerikaanse collega Muskie volgende week woensdag in New York „belangrijk en hoopgevend” is, al zal er volgens Van der Klaauw moeten wor den gerekend op „langdurige onderhan- delingen”. Weer in binnen- en buitenland De vakbond voor militairen, de VVDM, demonstreert op het Binnenhof tegen weddeverlaging. De demonstratie ging gepaard met het hijsen van de noodvlag. Er waren ongeveer vijftig sol- Dit blijkt uit een brief die minister Van der Stee van Financiën en zijn collega Van Aardenne van Economische Zaken gisteren hebben gestuurd aan de Tweede Kamer. In totaal wil het kabinet op korte termijn 1,3 miljoen gulden en op wat lan gere termijn nog eens 700 miljoen gulden uittrekken om de positie van de Neder landse bedrijven te verbeteren. Dat geld komt uit de pot van extra aardgasop brengsten. De bewindslieden willen de bijzondere winstaftrek voor bedrijven verhogen tot ruim twee procent. Hiermee is een bedrag gemoeid van ongeveer 535 miljoen gulden. Ook willen zij de voorraadaftrek tot ruim twee procent verhogen (kosten 230 mil joen gulden) en helpen bij het tot stand komen van particuliere participatiemaat schappijen. De overheid zal tot maximaal vijftig procent garant staan voor die maatschappijen. Bovendien zullen divi denden uit participatiemaatschappijen tot 1.000 gulden worden vrijgesteld van inkomstenbelasting. De ministers willen voorts een soepeler beleid gaan voeren bij het afgeven van „verklaringen van geen bezwaar” aan banken die willen deelnemen in het risico dragend vermogen van ondernemingen. Hiermee zou het vooral nieuwe, kleine en middelgrote ondernemingen gemakkelij ker moeten worden gemaakt van buitenaf risicodragend vermogen aan te trekken. Ook zal worden bekeken of meer flexibele of nieuwe vormen voor het verschaffen van risicodragend vermogen nodig zijn voor grote en goeddraaiende onderne mingen. In 13 gevallen overleden de arrestanten aan overmatig drankgebruik. Bij vijf mensen is het overlijden het gevolg van drank in combinatie met medicijnen of met een ziekte. Daarnaast pleegden acht mensen zelfmoord in een cel. Eén persoon overleed aan de gevolgen van verwondin gen, die hij had opgelopen doordat hij tijdens het verhoor uit het raam sprong. De bewindsman zei wel bereid te zijn zijn beleid te sturen in een richting die de CDA’er Dijkman in een motie voorstelde. Deze vroeg het aantal premiehuurwonin- gen dit jaar te verhogen met 2.500 en het aantal goedkope premiekoopwoningen met 1.000. Brokx zei hiertoe bereid te zijn als zou blijken dat de huidige malaise in de bouw van vooral dure koopwoningen en dure huurhuizen zou aanhouden. Maar dan zou de komende maanden eerst moe ten komen vast te staan dat de bouw in deze sectoren achterblijft bij het pro gramma. Nu al een besluit nemen tot het bouwen van extra premiehuurwoningen (Van onze redactie binnenland) ZWOLLE-AMSTERDAM. De mil joenennota van het kabinet maakt dui delijk dat de coalitieregering van CDA en WD op hoofdpunten faalt. Dit fa len leidt onvermijdelijk tot de nood zaak van vervroegde verkiezingen. Dit zei D’66-Kamerlid Brinkhorst gisteren op een spreekbeurt voor de afdeling- Zwolle van zijn partij. Volgens Brinkhorst moet na ver vroegde verkiezingen een nieuw kabi net van brede samenstelling tot stand komen, dat in staat is de grote econo mische problemen aan te pakken. Het D’66-Kamerlid zei dat de huidige rege ring „meer zitvlees dan draagkracht” heeft en niet in staat is de grote proble men aan te pakken. De suggestie van minister Wiegel van Binnenlandse Za ken te komen tot de vorming van een nationaal kabinet, is volgens Brink horst slechts een bliksemafleider, be doeld om de interne problemen van de CDA-VVD-coalitie te verbloemen. PvdA-voorzitter Van den Berg zei gisteren in Amsterdam op een discus siebijeenkomst over kernwapens te verwachten dat zijn partij niet met het CDA zal gaan regeren als die partij zou vasthouden aan plaatsing in ons land van NAVO-atoomraketten voor de middellange afstand. Zoals bekend heeft het kabinet het besluit over plaat sing van deze raketten uitgesteld tot volgend jaar. CDA-Tweede-Kamerlid J. de Boer zei op de bijeenkomst, dat zijn partij „helemaal geen haast heeft met die dingen”. Het besluit hoeft hele maal niet volgend jaar te worden geno men, zei hij. Van den Berg wilde niet zeggen of het afstoten van nucleaire taken door Nederland breekpunt zal zijn bij coali tieonderhandelingen met het CDA. De PvdA heeft zich in haar onlangs gepu bliceerde ontwerp-verkiezingspro- gramma uitgesproken voor het afsto ten door Nederland van een aantal atoomtaken in NAVO-verband. Vooruitzichten voor zaterdag, opgesteld door het KNMI: Perioden met zon en vooral later een regen- of onweersbui. Middagtempera- tuur omstreeks 19 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 8. Minimumtemperatuur: omstreeks 13 graden. Maximum-tempera- tuur: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. 27 28 VRIJDAG 19 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 07.19 uur, onder 19.43 uur Maan op 17.03 uur, onder uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 11.24 uur en uur Laagwater 05.30 uur en 19.04 uur O. M 0.2 1 T

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2