Standpunt wordt morgen bepaald Belgisch kabinet blijft verdeeld over kernraketten in Turkije Voormalig dictator Nicaragua vermoord IISS: Oostblok heeft Nieuwe Poolse bonden nucleaire overmacht vergaderen in Gdansk Partij Obote grijpt macht in Kampala Politiek geweld eist weer doden Genscher boos over schrijven bisschoppen Feestvreugde in Managua Felle kritiek op autoriteiten Twijfels aan Gekaapt toestel terug in VS Uitstel verkiezingen verwacht Carter-doctrine” aan Somoza’s familiedynastie ■i BINNEN- EN BUITENLAND 1980 3 DONDERDAG 18 1 t 1 (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Belgische regering heeft besloten morgen haar standpunt te bepalen inzake het aankopen en plaatsen op Belgisch grondgebied van nieuwe raketten voor de middellange afstand. Het kabinet blijkt over deze zaak echter nog ernstig verdeeld. c E n-T-p M R E R 1 L i f (Van onze redactie buitenland) bij de vrije bonden intimideren en i t s t, I i L L c l l ters die niet tot de Volkscongrespartij behoren voor de keuze op te stappen of anders afgezet te worden. De secretaris-generaal van de Democra tische Partij van Oeganda. Francis Bwe- gye, waarschuwde gisteren voor een „ver schrikkelijke crisis”. „De bevolking zal zich bij deze beslissing niet neerleggen en de regering zal niet meer kunnen rege ren”, zo zei hij. Volgens het Argentijnse staatspersbu- reau Telam werd de aanslag „door een groter aantal personen” gepleegd op een kruispunt in Asuncion, niet ver van Somo- za’s woning. Volgens waarnemers maak ten de aanvallers gebruik van machinege weren en anti-tankgranaten. Ooggetuigen verklaarden dat Somoza’s lichaam uit de auto werd geslingerd en onherkenbaar verminkt op straat terecht kwam. Het wordt vrijwel uitgesloten geacht dat Nicaragua iets met de aanslag te maken heeft. De Sandinistische machthebbers in dat land hebben steeds verklaard naar de uitlevering van Somoza te streven om hem te kunnen berechten. Een moord aanslag is nooit hun bedoeling geweest. i e 1 r tl hun nationalistische, anti-Russische kaart te vroeg op tafel gelegd”, zo besluit het blad. (Van onze redactie buitenland) ASUNCION-BUENOS AIRES- WASHINGTON. Anastasio Somo za, de voormalige dictator van Nica ragua, is gisteren in de hoofdstad van Paraguay vermoord. Bij de aanslag kwamen ook zijn chauffeur en zijn lijfwacht om het leven, zo heeft de politie van Asuncion officieel be kendgemaakt. ti i, i r r c a r i i i a 1 c t r e 3 1 K t t i t t i t s e i 1 i i De politie van Paraguay heeft gister avond laten weten dat twee personen die aan de aanslag zouden hebben deelgeno men Argentijnen zijn van het Revolutio naire Volksleger, een Argentijnse guerril labeweging, die al enige tijd ter ziele is. De omgeving van de aanslag is herme tisch afgesloten en inmiddels heeft de politie een groot aantal verdachten, meest Argentijnen, gearresteerd. De grens tus sen Paraguay en Argentinië is gesloten om te voorkomen dat de daders naar Argentinië uitwjjken. Kiesdistricten zijn pas onlangs vastge steld, terwijl stembiljetten en stembussen nog in bestelling zijn. Na een debat in het interim-parlement over uitbreiding van het aantal kiesdistricten, waarbij leden van Volkscongrespartij en andere partij en tegenover elkaar stonden, stelde de voorzitter van de militaire commissie, Paulo Moewanga, via de radio de minis- Het instituut voor strategische studies is een particuliere organisatie die in Londen is gevestigd. Het omvat deskundigen uit verscheidene landen. Volgens het insti tuut wijzen de cijfers uit dat de NAVO thans over minder kernwapens met groter bereik (de zogenaamde theater nuclear forces) beschikt dan het Oostblok. De wapens van de NAVO zijn bovendien kwetsbaarder dan de overeenkomende systemen van het Warschau-Pact, zo stelt het instituut. Bij een vergelijking van het aantal kern koppen die naar berekeningen van des kundigen ook werkelijk hun doel zullen bereiken, wordt duidelijk dat het Oost blok een voordeel heeft van 3,1 1. Als men echter de Poseidon-raketten, die zijn gestationeerd op Amerikaanse onder zeeërs, meetelt dan krimpt dit voordeel in tot 1,5 1, aldus de berekeningen van het IISS. Over de door president Carter aange- kondigde verandering van de Amerikaan se nucleaire doctrine, die erop neerkomt dat men afziet van totale wederzijdse ver nietiging en in plaats daarvan uitsluitend militaire centra tot doelwit maakt, schrijft het IISS dat het sceptisch staat ten aan zien van de mogelijkheid om een beperkte schoppen al verweten dat zij niet spreken over de honger in de Derde Wereld, over de groeiende intolerantie tegenover bui tenlanders en over de wapenwedloop. Een groep katholieke theologen heeft in een gisteren te Tubingen uitgegeven ver klaring gezegd dat de r.k.-kerk, „een der grootste werkgevers”, haar werknemers het democratisch recht ontzegt zich in vakbonden te organiseren. Verder wor den de vrouwen in de r.k.-kerk zwaar (Van onze redactie buitenland) KAMPALA. De Oegandese Volkscongrespartij van oud-president Milton Obote heeft gisteren de feitelijke macht in Oeganda aan zich getrokken. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. „Bij de voorgenomen onderhandelingen over een beperking van in Europa opgestelde kernwapens moet het Westen uitgaan van een aanzienlijke nucleaire overmacht van de Sovjet-Unie. Zelfs het besluit van de NAVO om in 1893 Pershing II- en cruiseraketten in West-Europa te stationeren, vermag voor lopig niets aan dit gegeven te verande ren”. Tot deze conclusie komt het Interna tionale Instituut voor Strategische Stu dies (IISS) in het vandaag gepubliceerde rapport het militaire Evenwicht 1980/81. en beheerste kernoorlog te voeren. Daar enboven meent het instituut dat de veran dering van de Amerikaanse nucleaire strategie de Sovjet-Unie zal sterken in haar overtuiging dat de Verenigde Staten pogen de strategische verhoudingen te wijzigen zoals die tussen de twee super mogendheden bestonden in de jaren ze ventig. „Het is dientengevolge mogelijk dat de Sovjet-Unie wederom een tekort zal voelen en daarop zal antwoorden met het vervolgens van zijn inspanningen op strategisch gebied”, aldus het IISS. Voor wat de conventionele strijdkrach ten betreft, hebben zich in de loop van vorig jaar geen veranderingen voorge daan in het evenwicht tussen de troepen van de NAVO en het Warschau-Pact. Wel meent het IISS dat de inspanning van de VS om een interventiemacht op poten te zetten voor het gebied rond de Perzische Golf, ertoe kunnen leiden dat Washington zijn aanwezigheid in West-Europa enig- zins vermindert. Dit „gat” zou dan moeten worden opgevuld door de Europese lan den zelf. Van de Europese landen gaat West- Duitsland door met „de indrukwekkende modernisering van zijn strijdkrachten”. In de Derde Wereld houdt de vraag naar wapentuig aan. Het IISS besluit zijn rap port met de constatering dat „de com plexiteit van de wapens sneller toeneemt dan de mogelijkheden om de mensen te oefenen in de bediening ervan, en dat het niet zeker is, rekening houdend met dit menselijk onvermogen, dat men de bewa pening op een hoog operationeel niveau kan handhaven”. (Van onze redactie buitenland) ANKARA. Voor het eerst sinds de staatsgreep op 12 september zijn gisteren in Istanboei weer doden gevallen door politiek geweld. Een Turkse commissaris van politie werd doodgeschoten toen hij met zijn auto naar zijn werk ging. De verantwoordelijkheid voor de moord, waarbij de vrouw van de commissaris gewond raakte, is opgeëist door de organi satie Dev Sol (Revolutionair Links). Elders in de stad kwam een arrestant, die door de politie van politieke geweldda den werd verdacht, om bij een schietpartij die ontstond toen hij voor reconstructie naar zijn vroegere schuilplaats werd ge bracht. Uit Turkije wordt verder uit goed inge lichte bronnen gemeld dat professor Tur- han Feyzioglu, de gematigde leider van de kleine Republikeinse Betrouwbaarheid- spartij, de man is met de meeste kansen om premier van Turkije te worden. De ieder van de staatsgreep, generaal Kenan Evren, heeft beloofd dat deze week nog een premier zal worden benoemd. Ande ren die in aanmerking zouden komen voor de post van premier zijn generaal Haydar Saltik een van de militairen die nu de macht in handen hebben, en Kamran In- an, een voormalige minister van Energie- zaken. De voorzitter van de regerende militaire commissie stelde alle ministers die geen deel uitmaken van Obotes partij voor de keus om af te treden of anders ontslagen te worden. De Volkscongrespartij beheerst nu alle belangrijke machtsorganisaties in het door hongersnood en onrust geplaagde Middenafrikaanse land. Zij beheersen de militaire commissie, die in mei van dit jaar na een onbloedige staatsgreep aan de macht kwam: zij maken de dienst uit in het kabinet en hebben het voor het zeggen in de Nationale Adviserende Raad, die fungeert als interim-parlement. Diplomatieke waarnemers in Kampala verwachten dat de verkiezingen die voor eind van deze maand waren vastgesteld nu niet eerder dan in december zullen worden gehouden. De organisatie van de ze verkiezingen was nog lang niet rond. De kaping gebeurde minder dan 24 uur nadat het dagblad van de Cubaan se communistische partij, Granma, verklaarde dat „zij die het vaderland hebben verlaten niet kunnen terugke ren. Ze hebben een enkele reis ge nomen.” werd. In werkelijkheid had Somoza Garcia al sinds 1 februari 1933 de touwtjes in handen als bevelhebber van de nationale garde. Onbetwist lei der werd hij na de moord op de natio nale held Auguston Sandino (die tegen de Amerikaanse overheersing gehad gestreden), op 21 februari 1934. Toen zijn vader in 1956 werd vermoord en de oudste zoon Luis Somoza, werd aangewezen om het presidentschap voort te zetten, werd Anastasio tot algemeen directeur van de nationale garde benoemd en in 1957 tot briga- dier-generaal bevorderd. Hij bouwde de nationale garde om tot de sterkste militaire macht in Latijns-Amerika en gebruikte de garde om een aantal sa menzweringen tegen de regering te verijdelen. René Schick Gutierrez, een „Somoza- man”, volgde in 1963 Luis Somoza op als president. Anastasio verstevigde ondertussen zijn positie en won in 1967 de presidentsverkiezingen. Volgens de oppositie waren deze verkiezingen echter niet regelmatig verlopen omdat er onder andere met de uitslag zou zijn geknoeid. Zijn tegenstanders schilderden hem af als een schender van de mensenrech ten maar zijn volgelingen benadruk ten dat hij het land economische stabi liteit had gegeven. Somoza verplaatste zich tijdens zijn pre sidentschap altijd in een bepantserde wagen en tijdens openbare bijeen komsten sprak hij van achter kogel vrij glas. „Ik weet wat een moord betekent,” zei hij eens. „Ik zal niet toestaan dat wat mijn vader is overko men, ook mij overkomt.” De nu vermoorde ex-dictator had belan gen in bijna elke economische sector in zijn land en de waarde van zijn persoonlijke bezit werd geschat op 500 miljoen dollar. Tijdens zijn regering werd elke opposi tie de kop ingedrukt, waren de wetten van het land voor hem geen beletsel, maar probeerde hij toch zijn regime een democratisch tintje te geven. In 1977 werd Somoza drie maanden lang in de Verenigde Staten behandeld voor de gevolgen van een hartaanval. Tijdens zijn afwezigheid kwam de sluimerende, ondergrondse oppositie tot leven. Linkse guerillastrijders van het Sandinistische Nationale Bevrjj- dingsfront, dat de familie Somoza al twintig jaar had bestreden, voerden toen de eerste van een grote reeks gewapende aanvallen uit. Terwijl de Sandinistische guerillastrij ders hun greep op Managua versterk ten, zei Somoza tegen buitenlandse journalisten in zijn tot een fort ver sterkt bureau dat de vrije wereld zou moeten beseffen dat zijn regering, die zich traditioneel met de westerse de mocratieën had verbonden, in gevaar werd gebracht. De burgeroorlog nam inderdaad een keer ten gunste van de Sandinisten. Zodra ze dat begrepen, lieten de Ver enigde Staten hun beschermeling So moza vallen. Uiteindelijk was hij ge dwongen zijn toevlucht in de Ameri kaanse staat Florida te zoeken, maar lang kon hij daar niet blijven. Zijn enig overgebleven vriend, president Stroessner van Paraguay, verleende hem vervolgens onderdak. In Nicara gua, waar de burgeroorlog aan meer dan 40.000 mensen het leven had ge kost, namen de Sandinisten de leiding in handen. Ze verklaarden steeds dat zij wel streefden naar uitlevering van Somoza, maar dat zij niet zouden po gen hem te vermoorden. Enkele we ken geleden echter wees de regering van Paraguay de zaakgelastigde van Nicaragua in Asuncion uit op beschul diging van voorbereiding van een ac tie tegen de oud-president. Precies 14 maanden na zijn vertrek uit Nicaragua werd de 54-jarige voormali ge absolute heerser van het land waar van hij persoonlijk een groot deel be zat, vermoord. In Nicaragua wijzigde een situatie van stomme verbazing zich gisteren in een explosie van vreugde na het bekend worden van het nieuws van de moord op de ex-dictator. Terwijl de kranten speciale edities voorbereidden, riep radio Sandino de mensen op deze avond van de „executie” te vieren. Officieus verklaarden regeringsfunctio narissen dat de moord het werk zou kunnen zijn geweest van „krachten van de bevrijdingdbeweging van Pa raguay die strijden tegen de dictatuur van Alfredo Stroessner”. Gisteren sprak het ministerscomité voor het buitenlands beleid opnieuw uren lang over deze kwestie, maar men kwam er niet uit. Zoals bekend zijn de socialisten tegen aanschaf en plaatsing, terwijl de twee andere coalitiepartners, christen-de- gediscrimineerd, aldus deze verklaring. „Het bisschoppelijk schrijven heeft in grote mate de slogans van een partij overgenomen”, zeggen de theologen. To,t de ondertekenaars behoren Johann Bap tist Metz (Münster), Walter Dirks (Frei burg) en Norbert Greinacher (Tubingen). De voorzitter van de Westduitse bis schoppenconferentie, kardinaal Hoeffner (Keulen), zou vandaag reageren op de massale kritiek op het herderlijk schrij ven, aldus een woordvoerder van de bis schoppenconferentie. De tekst van het schrijven, waarin de 27 miljoen Westduit se katholieken indirect maar duidelijk worden opgeroepen CDU-CSU te stem men, lekte vorige week uit via de Frank furter Rundschau. Inmiddels hebben hier en daar priesters laten weten dat ze de brief niet zullen voorlezen. MIAMI (AFP/REUTER). De Boeing 727 die gisteren in de Verenigde Staten werd gekaapt is veilig in Miami teruggekeerd nadat het in de loop van de dag naar Havana was gevlogen. De beide kapers zijn in de Cubaanse hoofdstad gearresteerd. BONN. Genscher, de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft gis teren in Bonn het herderlijk schrijven van de Westduitse bisschoppen over de verkie zingen „een verbijsterende terugval” naar de tijden van de Katholieke Duitse Cen trumpartij genoemd. In 1933 had deze partij, geleid door de rooms-katholieke prelaat Ludwig Kaas, ingestemd met de machtigingswet van de nazi’s, waardoor de dictatuur van Adolf Hitler mogelijk werd. Verder miste Genscher in de brief, die zondag in de 12.000 roomskatholieke ker ken wordt voorgelezen, een opmerking over de Europese veiligheidsconferentie. De Westduitse christendemocraten wijzen het slotakkoord van Helsinki af (dat overi gens door het Vaticaan ondertekend is). Eerder werd uit SPD-FDP-hoek de bis- Het bericht van Somoza’s dood zorgde in Nicaragua voor grote vreugde. Jui chend en dansend ging de bevolking van de hoofdstad Managua de straat op. Een lid van de regerende junta verklaarde dat naar zijn mening de aanslag het werk is van de bevrijdingsbeweging van Para guay. Violeta Chamarro, de weduwe van een bekende progressieve dagbladuitgever die werd vermoord toen Somoza Nicara gua nog in zijn macht had, zei gisteren dat naar haar mening met de moordaanslag sprake is van „Gods rechtvaardigheid”. De huidige oppositieleider in Nicaragua, Portocarrero, zei dat „dit Nicaragua meer vrede zal brengen”. Als deze daad vrede brengt, kan uit iets kwaads iets goed voortkomen, zo verklaarde hij. In Washington verklaarde een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken dat de moordaanslag op Somoza niet een zaak van de Verenigde Staten is. De republikeinse presidents kandidaat Reagan heeft in een eerste re actie gezegd de aanslag op Somoza diep te betreuren. Hij hoopt dat de daders wor den gearresteerd en berecht. Deze week verklaarde de vermoorde ex- dictator dat hij „de hulp van de president van de Verenigde Staten nodig” had om zijn doel te bereiken. Bij die gelegenheid zei Somoza van plan te zijn „Nicaragua te heroveren”. GDANSK-WARSCHAU-STRAATSBURG. Op de eerste nationale bijeen komst van de nieuwe en onafhankelijke vakbonden in Polen gisteren in Gdansk is felle kritiek geleverd op de autoriteiten. Deze zouden onder meer arbeiders die zich willen aansluiten hinderen. In Gdansk waren ongeveer 250 verte genwoordigers van 35 nieuwe vakorgani saties bijeen, onder meer om zich te bera den op een handvest voor de nieuwe bon den. De sprekers legden echter grote na druk op het belang van samenwerking van de nieuwe vakorganisaties. Walesa wees er in een openingstoespraak op dat de nieuwe bonden altijd de Poolse katho lieke kerk en kardinaal Wyszynski zullen steunen. Intussen is in Warschau vernomen, dat in het gebied rond de Silezische stad Wro claw (het vroegere Breslau) meer dan een miljoen mensen zich bij de nieuwe bonden hebben aangesloten. Het Europees parlement heeft gisteren tijdens de vergadering in het Franse Straatsburg een verslag goedgekeurd van de Nederlandse christendemocraat Jean Penders waaraan een resolutie was ge koppeld, ingediend door alle partijen be halve de Franse communisten. In deze resolutie zegt het parlement verheugd te zijn over de wijze waarop de Poolse arbei ders, „gesteund door krachten die een sociaal pluralisme weerspiegelen”, erin zijn geslaagd hun rechten te doen gelden en de op basis van het geheel van hun eisen bereikte resultaten. Ook verzoekt het parlement de EG-commissie en de nationale regeringen van de negen lidsta ten de economische en financiële samen werking met Polen te verbeteren. Het Tsjechoslowaakse tijdschrift Tribu- na heeft gisteren de Polen ervoor gewaar schuwd niet in dezelfde fouten te verval len als de Tsjechoslowaken in 1968. Het blad zegt dat „de werkelijke oog merken van de antisocialistische krachten in Polen dezelfde zijn als die welke in 1968 in Tsjecho-Slowakije aan het licht tra den”. Men wil met „demagogische leuzen over vrijheid en democratie en over de noodzaak van „nieuwe, onafhankelijke vakbonden” de arbeidersklasse het juiste spoor bijster laten worden om haar voor eigen politieke doeleinden te misbruiken. Maar, aldus Tribuna de tactiek van de antisocialistische krachten is gewijzigd. Hun leiders hebben geleerd van de neder laag van de contrarevolutionairen in Tsje cho-Slowakije. De „antisocialistische krachten in Tsjecho-Slowakije hadden Van de auto van Somoza bleef na de aanslag weinig over. mocraten en liberalen, nu een positief besluit willen nemen. De vroegere minister van Buitenlandse Zaken Henri Simonet, socialist maar te vens voorstander van de nieuwe raketten, heeft gisteren felle kritiek geleverd op wat hij noemde „de besluiteloosheid van de Belgische regering”. Het kabinet in Brus sel neemt volgens de ex-minister „uit be rekening, naïveteit of electoralisme” het risico dat de veiligheid van het land en de solidariteit binnen de NAVO wordt ver zwakt. De Belgische regering heeft overi gens volgens het regeerakkoord de tijd tot eind volgend jaar om een besluit te nemen. De militaire specialist van de Vlaamse socialisten Louis Tobback heeft gisteren in een interview verklaard, dat er gezien de internationale situatie geen aanleiding bestaat nu een raketbesluit te nemen. Hij zei bovendien dat er geen deugdelijke informatie voorhanden is over de techni sche betrouwbaarheid van de betrokken wapens, de cruise-raketten. „Technische dossiers vol witte vlekken zijn dagelijks kost voor politici die zich met wapenaan- kopen moeten bezighouden”, aldus Tobback. Zowel binnen als buiten België is deze week heftige kritiek geleverd op het feit dat de minister van Buitenlandse Zaken Nothomb maandag besloot 600 Belgische parachutisten terug te trekken van NAVO-oefeningen in Turkije uit protest tegen de machtsovername door de militai ren daar. De minister kreeg het vooral te verduren, omdat een van de belangrijkste beweegredenen van het besluit geweest zou zijn, dat Brussel geld wilde besparen door niet mee te doen. Volgens de Vlaam se krant Het Laatste Nieuws zijn de Belgi sche generaals in de militaire hoofdkwar tieren van de NAVO na het bekend wor den van het besluit om die reden „van schaamte de grond ingekropen”. (Van onze redactie buitenland) Anastasio Somoza was de laatste van een familiedynastie die Nicaragua veertig jaar lang met ijzeren hand regeerde. Somoza stierf, net zoals zijn vader, aan de gevolgen van een moor daanslag, een gewelddadig einde voor een gewelddadige Latijnsamerikaan- se dictator. Somoza volgde een militaire opleiding aan de Amerikaanse academie in West Point en er werd van hem gezegd dat hij „de enige kadet was die een leger cadeau kreeg toen hij afstudeerde.” De macht van de familie Somoza begon officieel op 1 januari 1937 toen Anasta sio Somoza Garcia, de vader van de -W

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3