ran Toch gezamenlijk IJmondstandpunt over bebouwing van Noorderveld Alpha het nieuwe seizoen met ambitieus programma Gemeente biedt twee oplossingen voor parkeren nabij sporthal STERK Standplaats op niveau in Reformatorische partij vergadert kort ijmonclnicuws 31 cpinoccfSo riemschoen, goed hè! ÉlBang&Olufsen De Vilder □o 19 80 IJMOND SEPTEMBER DONDERDAG 1 8 MET GENUANCEERDE MAAR GEEN AFWIJKENDE OPSTELLING VAN HEEMSKERK VRIJWILLIGERSGROEP VERDUBBELD VOORKEUR OMWONENDEN MOET UIT ENOUETE BLIJKEN die wil ik ook! Apartheid belicht vanuit kerkelijke praktijk cum) als bouwlokatie voor enkele duizenden woningen. Geautoriseerd B&O dealer: Velserduinweg 173 IJmuiden Tel. 02550-123 46 Beverwijkse Courant IJmuider Courant Uitstel (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Omdat er verschil len van mening waren gerezen in Commissie Woningtekort IJ- mond werden woensdagavond de commissies voor ruimtelijke or dening en volkshuisvesting van de drie IJmondgemeenten bijeen geroepen in het Velsense raad huis. Doel was een gezamenlijk IJmondstandpunt te formuleren over de Nota ontwikkelingsmoge lijkheden in Noord-Kennemer- land en dat door één IJmond- woordvoerder naar voeren te la ten brengen tijdens de op 26 sep tember in Uitgeest te houden hoorzitting. Verdeeldheid in de drie IJmondgemeenten zou het provinciale bestuur mogelijk meer vrij spel geven om aan het eigen standpunt vast te houden en dat is afwijzing van het Noor derveld (de groenstrook tussen Heemskerk, Uitgeest en Castri- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Alphaso- ciëteit, het jongerencentrum aan de Beverwijkse Moensstraat, komt zeker in vergelijking met het vorig jaar met een ambitieus programma voor het seizoen 1980/1981. De veelheid aan activi teiten is mogelijk geworden om dat het aantal vrijwillige mede werkers aan het begin van het seizoen is verdubbeld. V Overloop 3 jaar garantie I Hi a Het Noorderveld Rechts bovenaan Heemskerk, links Uitgeest (Aerophoto-Schiphol BV). (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) F (ADVERTENTIE) U kunt ze niet missen VELSEN. Op uitnodiging van de Pinkstergemeente IJmuiden spreken zondagavond in het gebouw De Hoek steen (Tuindersstraat 131) de Zuidafri- kaanse zendelingen Le Roux en Cron- jé. Vanuit hun ervaring binnen de kerkformatie Apostolic Faith Mission ageren beiden tegen het apartheidssys teem. Met deze van staatswege opge legde „gescheiden ontwikkeling” van blank en zwart worden beiden dage lijks geconfronteerd in hun kerkelijke functie. De heer Le Roux is in Trans vaal voorzitter van een aantal bloeien de zwarte en blanke kerkgemeenten. De heer Cronjé kan als nationaal leider van de sectoren evangelisatie en jeugd werk met gezag spreken over bovenge melde materie. Na de inleiding door beide gastsprekers bestaat mogelijk heid voor discussie. De samenkomst begint zondagavond om half acht. Bij de aanpak van dit netelige probleem hanteert de gemeente de term „belanghebbendenparkeren” voor de omwonenden die hun wagen zo graag dicht bij de deur kwijt willen. Op het nog uit te reiken enquêteformulier staan twee oplossingen expliciet vermeld. Als eerste een systeem van ontheffingen ter plekke gekoppeld aan een algeheel parkeerverbod. Zo’n ontheffing als eenmalige zaak, van kracht voor omwonenden, wordt via een vignet op de autoruit kenbaar gemaakt voor de buitenwacht. VELSEN. Vijfenveertig IJmuidenaren woonachtig nabij de sporthal Zeewijk wordt binnenkort via een enquêteformu lier om een standpunt gevraagd omtrent parkeerperikelen in hun directe woonomgeving. Tijdens evenementen en training- suren in de sporthal vinden omwonenden de parkeerplaatsen vlakbij de eigen woning regelmatig door sporthalbezoekers bezet. geest tegen bebouwing van het gehele Noorderveld dus ook op hun grondgebied zijn. Dat is voor het provinciale bestuur mede de aanleiding geweest om de loka- tie-Noorderveld af te wijzen, want zonder medewerking van die gemeenten acht men het realiseren van woningobuw in het Noorderveld een moeilijke zaak. Tweede oplossing: jaarlijkse reservering van een parkeerplaats dichtbij huis waarvoor de buurtbewoners een vast bedrag in rekening wordt gebracht. De aangewezen parkeerhaven is in dat geval voor eigen gebruik vrij te houden door plaatsing van een opklapbaar en zelf te vergrendelen paaltje. Acht werkgroepen, met elk ruim vijftig medewerkers, dragen de verantwoording voor de diverse activiteiten. In de sociëteit gaat een film- en theaterprogramma van start, komt er weer een eet- en theehuis, en wordt de kamerbemiddeling nieuw leven ingeblazen. Op de zaterdagavond zijn ver der optredens gepland van popgroepen. Het eethuisje is op dinsdag en donder- gagavond geopend van half zeven tot acht uur en op zondag van ’s middags vijf tot acht uur. De maaltijden moeten een dag van te voren worden besteld onder num mer 02510-28151. Drs. A. H. D. Wagenaar van de Reforma torische Politieke Federatie, die als twee de man staat op de kandidatenlijst van de partij voor de Tweede-Kamerverkiezin- gen volgend jaar, zal de vergadering inlei den. Na de pauze is er gelegenheid voor discussie. De bijeenkomst, die ’s avonds om acht uur begint, wordt gehouden in de Verlosserskerk aan de Generaal Spoor- laan in Haarlem-Noord. r;f.R S fiiüpe emscnoer. Jucncenieaer maten 28 -42 Til Met bovenstaande maatregelen wordt exact in de lijn gewerkt van het Verkeerscirculatieplan (voorlopige versie) zoals eerder deze week geplubiceerd in onze bladen. Algemene doelstelling daarin: voor parkeren binnen redelijke afstand van de woning dienen in Velsen voorzieningen te worden getroffen. In de commissie verkeerszaken waar het VCP dinsdag ter sprake kwam werd de situatie nabij de Sporthal Zeewijk als uitzonder lijk ervaren. Voorzitter Th. C. Witte kenschetste hier te nemen maatregelen als „incidenteel en beslist niet maatgevend voor identieke situaties elders in de gemeente Velsen”. Ga ze nu passen bi j EXPERTS VOOR BETER SCHOENWERK IJmuiden; Kennemerlaan 95 Lange Nieuwstr 797 Santpoort Hoofdstraat 152 Tijdens de commissievergadering ble ken de meningsverschillen tot misverstan den en nuanceverschillen te kunnen wor den teruggebracht. Waar het in hoofdzaak om ging was de bebouwing van het Noorderveld. Het standpunt van de gemeenten Velsen en Beverwijk was dienaangaande gelijklui dend. De gemeenteraden besloten al in april van dit jaar aan Gedeputeerde Sta ten te verzoeken de bouwlokaties Castri- cum-Oost, Noorderveld-West en Noorder- veld-Oost als nieuwe bouwlokatie aan te wijzen en in elk geval het Schilletje (thans plan-Breedweer genoemd en goed voor zeshonderd woningen op Heemskerks grondgebied in de groene buffer tussen Uitgeest en Heemskerk) aan te wijzen als bouwlokatie ten behoeve van woningzoe kenden in de IJmond. De Heemskerkse gemeenteraad heeft zich niet uitgesproken tegen het gehele Noorderveld als bouwlokatie, maar het oordeel daarover opgeschort, mede op grond van de overweging dat zo ongeveer alle cijfers over de toekomstige woningbe hoefte in de IJmond van allerlei betrok ken instanties van elkaar verschillen. Dat bleek woensdagavond ook tijdens de com missievergadering. Er werd met een veel heid van cijfers gegoocheld en tenslotte was iedereen het er zo ongeveer over eens, dat niemand de juiste cijfers kon noemen wat behoefte en bouwmogelijkheden betrof. Waar men het wel over eens werd was dat er altijd een groot tekort aan huizen zal blijven, waarbij de genoemde cijfers varieerden van tweeduizend tot zesdui zend woningen. Daarvoor zou dan het Noorderveld als bouwlokatie moeten wor den aangewezen. Op grond van die grote verschillen bleek het Heemskerkse stand punt samengevat te zijn: „Provincie, sta nu eerst de realisering van het plan- Breedweer/Schilletje toe, want daar kan snel worden gebouwd en situeer eventueel nieuw aan te wijzen bouwlokaties zo dicht mogelijk in de omgeving van de IJmond, waarbij tenminste wordt gedacht aan een gedeelte van Noorderveld-Oost binnen de gemeentegrenzen van Heemskerk. Be kend is namelijk dat Castricum en Uit- Heemskerk stelt zich op het standpunt dat in elk geval getracht moet worden dat Schilletje en het Heemskerkse gedeelte van het Noorderveld „binnen te halen” en dat over de rest van het Noorderveld kan worden gesproken als concreet bekend is om hoeveel woningen het te zijner tijd gaat. Vandaar dat „opschorten” van het standpunt, hetgeen niet betekent dat men bebouwing van de gehele Noorderveld- lokatie afwijst als die nodig blijkt. Omdat de drie IJmondgemeenten, zo bleek tijdens de langdurige commissiever gadering, het grotendeels eens zijn kon den de afzonderlijke gemeentelijke com missies voor ruimtelijke ordening er mee instemmen dat tijdens de hoorzitting in Uitgeest over de nota Noord-Kennenter- land het IJmondstandpunt zal worden vertolkt door één woordvoerder namens de drie gemeenten, waarbij dan het Heemskerkse standpunt bij wijze van aanvulling wordt toegelicht. Woordvoer der wordt de voorzitter van de IJmond- commissie Woningtekort die daar natuur lijk ook de meest aangewezen funktiona- ris voor is. Die voorzitter is de heer B. ten Haken, wethouder van Heemskerk en dat maakt duidelijk waarom het zo noodzake lijk was dat de drie gemeentelijke com missies woensdagavond op één lijn kwa men te zitten, want het was wel kwalijk geworden als de heer Ten Haken tijdens de hoorzitting in Uitgeest als voorzitter van de IJmondcommissie een ander standpunt had moeten verdedigen dan als wethouder ruimtelijke ordening van de gemeente Heemskerk. Festival. De Muziekvereniging Soli te Driehuis neemt op 21 september met majorettes, drumband en vlaggewacht deel aan het in Amsterdam te houden Jordaanfestival. Vorig jaar legde de ver eniging bij deze manifestatie beslag op drie eerste prijzen. Kanselruil. Twee Santpoortse domi nees wisselen van predikantsplaats tij dens gemeenschappelijke diensten ko mende zondag om tien uur. Ds. J. F. van Woerden, vaste man voor Santpoort-Zuid, preekt in de Dorpskerk te Santpoort- Noord. Gereformeerd predikant J. Tiers- ma is voorganger in een dienst op hetzelf de tijdstip in De Hoeksteen te Santpoort- Zuid. Kleding maken. Het Velsenoordse buurthuis De Mei heeft voor maandag op het programma gezet een cursus kleding maken waarbij technieken als naaien, pa- troonknippen en breien te pas komen. Aanvangstijden: maandagmiddag half twee tot half vier, maandagavond van half acht tot half tien. Aanmelden via het tele foonnummer 02510-24025. Bazar. De oud-katholieke vrouwen vereniging Sint Engelmundus zamelt deze HAARLEM. In het kader van de vredes- week, die van 19 tot en met 27 september wordt gehouden, hebben de kiesvereni- gingen van de Reformatorische Politieke Federatie van Haarlem, Velsen en Bever wijk een bijeenkomst georganiseerd voor vrijdag 19 september. Die wordt gehou-' den onder het motto Oorlog en Vrede. maand al goederen voor een bazar op 10 en 11 oktober te houden in „De Bolder” aan de IJmuidense Wilhelminakade. Spul len zijn welkom voor verkoop, grabbelton, rad van avontuur en een te houden verlo ting. Hiervoor bellen 02550-14595. Klaverjassen. Het buurtcentrum De Lichtboei aan de Beverwijkse Luxem- burglaan opent vrijdagavond het kaart- seizoen met een klaverjasdrive. Aanvang acht uur. Bezoekers van het Heemskerkse buurthuis De Zandkraai (Handelstraat) dienen de avond van 22 september vrij te houden voor eenzelfde evenement begin nend om half acht. Fotografie. Het Beverwijkse buurt centrum De Schans zoekt gegadigden tus sen tien en twaalf jaar voor een cursus fotografie te houden elke woensdagmid dag van half twee tot drie uur. Aanmelden via het telefoonnummer 02510-23106. Stijldansen. Danslustigen van twein- tig jaar en ouder zijn als deelnemer wel kom voor een cursus stijldansen die op 4 oktober in De Schans te Beverwijk van start gaat. Twee avonden per maand die nen hiervoor gereserveerd te worden. Vaste tjjd is zaterdagavond van acht tot elf uur. Rommelmarkt. Aan de Plantage in Beverwijk wordt zaterdag tussen tien uur ’s ochtends en vijf uur ’s middags een rommelmarkt gehouden. Turnclub Turn lust en wandelsportvereniging De Zwer vers bestemmen de opbrengst van dit ge zamenlijke evenement voor beider clubkas. Enkele facetten die woensdagavond op de achtergrond, maar niet als onbelang rijk een rol speelden waren, dat men het volstrekt er over eens was, dat de zoge noemde overloop naar bouwlokaties in Alkmaar, Heerhugowaard en andere noordelijke lokaties (verder dan het Noorderveld) geen oplossing biedt voor de IJmond. Een nuanceverschil was, dat Heems kerk poogt Uitgeest wat milder te stem men door het in eerste instantie alleen maar te hebben over bouwen op Heems kerks grondgebied en lokatie dan naar behoefte uit te breiden, terwijl Beverwijk en Velsen er zonder meer van uitgaan dat die behoefte toch moet worden geschat op enkele duizenden woningen en dat de pro vincie dus maar meteen een veel groter bouwlokatie moet aanwijzen. Op donderdag worden alleen vegetari sche maaltijden gereserveerd, terwijl woensdag en zondag ook vleesmaaltijden zijn te krijgen. Het theehuisje is dinsdag en donderdagmiddag open van twee tot zes uur. De bar is opengesteld op vrijdag en zaterdag. Dinsdag 9 oktober begint het filmhuis te draaien. Het is de bedoeling recente films te brengen. Eenmaal in de maand wordt op vrijdagavond een muziekfilm ver toond. De werkgroep Theater is voornemens alternatief en modern toneel naar de Alphasociëteit te halen. Gedacht wordt aan het clownesk theater en cabaret dat de sociëteit in het verleden ook op het repetoire had staan. De new wave-groep The Tapes opent zaterdag het popseizoen in Alpha. Het ligt in de bedoeling popgroepen uit te nodi gen, die op niet-commerciële basis wer ken. Eenmaal in de maand speelt een groep uit de regio. Het kamerbemiddelingsbureau in Alpha is eveneens nieuw leven ingeblazen. Door middel van advertenties en affiches wil het bureau kamers werven. Het bu reau is enkele dagen in de week zowel overdag als ’s avonds geopend Leden- de medewerkers verwachten er zo’n 200 krijgen naast korting op de activiteiten ook een programmaboekje thuisgestuurd. Zaterdagmiddag wordt de sociëteit ge opend met een optreden van de one-man band Son of Tarzan. Bovendien vertoont de werkgroep filmhuis muziekfilms over Rorry Gallagar en overleden popsterren zoals Jimi Hendrix en Jim Morrison van The Doors. Ook het theehuisje is zaterdag open. Alpha open zaterdag vanaf ’s mid dags twee uur de poorten. Als de nood hoog es komt men vaak tot opmerkelijke vondsten. Dit bewijst een woningzoekende uit IJmuiden, die na enkele maanden in een caravan op een terreintje aan de Frögerstraat te hebben gewoond van de gemeente zijn klande- stiene behuizing moest verwijderen. De IJmuidenaar beschikte nog over een bedrijfspandje aan diezelfde straat waar de caravan, na een deel van het dak verwijderd te hebben, een riante Standplaats op zolder kreeg. Een kraan moest er aan te pas komen om het gevaarte in deze positie te krijgen, waarna de IJmuidenaar weer rustig zijn intrek nam in de caravan, waar hij nu geniet van een redelijk uitzicht op Oud-IJmuiden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5