Nog geen ernstige aantasting van welzijnsniveau Vier jubilerende vletterlieden Door straalverbinding via Haarlem goede ontvangst België mogelijk 5 politienieuws J veriiujr van uitsluitend NIEUWE OPELS Kadett, I I I I Saneringscommissie sleurde Heemskerk uit financieel gat Heemskerk voelt zich gepakt” door overheid I Zachte sector" moet tonnen inleveren Stoutenbeek’s Prix d’Ami! VELSEN PROFITEERT VAN BEVERWIJKSE AFSPRAAK Forse buit bij identieke inbraken IJMCND 1980 SEPTEMBER DONDERDAG 18 Verbitterd Pressiemiddel Oorzaken Het Motorhuis IJmond Autoverhuur 2-DELIGDEUX-PIÈCE IN ITALIAANSEJERSEY-SUÈDE Verrukkelijk zacht, t ederlicht en zelf u ’asbaar. Marine, camel, rood, grijs Maten 48-46 Als héél bijzondere-Prix d'Ami 299,- 1(Van een onzer verslaggeefsters) 1 HEEMSKERK. De gemeen- teliike saneringscommissie die •weid ingesteld om Heemskerk uit de financiële put te helpen is -er in geslaagd een bruto sane- ringsresultaat te bereiken voor 1981 van 1.414.972,-, met als onderverdeling ƒ261.611,- uit de algemene dienst, 22.600,- uit de sociale dienst en 1.130.761,- uit de dienst gemeentewerken. De opdracht was ongeveer 750.000,- aan besparingen te vinden door de begroting tot in de kleinste details „uit te vlooien”. HEEMSKERK I 4 (ADVERTENTIE) I siouweeK /noot Bekend. In Medemblik zijn woensdag drie Amsterdammers aangehouden van respectievelijk 19 en 22 jaar. die bekenden in juli een kledingdiefstal te hebben ge pleegd in Wijk aan Zee. Het drietal stal voor een bedrag van 20.000 gulden aan kleding uit een bestelauto. Beverwijk, Breestruat 65 69. Haarlem. Houtplein 10. Alkmaar, Langestraat 79 Door het ontbreken van grote indu strieën, havens en dergelijke drukt de onroerend-goedbelasting vrijwel geheel op de individuele burgers. Met andere woorden: Heemskerk ondervindt even als Velsen en Beverwijk de lasten van de in de regio gevestigde industrie (milieu, Daar komt nu bij dat de taken van de gemeenten van bovenaf nog aanzienlijk worden verzwaard, terwijl daar geen of onvoldoende financiële compensatie te genover staat. Integendeel, de algemene uitkering uit het gemeentefonds loopt terug, terwijl Heemskerk toch al niet overmatig bedeeld werd. der scholen), studietoelagen, administra tieve assistentie schoolhoofden, het op zeggen van het lidmaatschap van de Raad Europese Gemeenten, verminde ring van de subsidie aan het Noordhol- lands Philharmonisch Orkest en de Cul turele Raad Noord-Holland. Helemaal geschrapt is de post voor aankoop kunstwerken. HEEMSKERK. Op identieke wijze zijn woensdagavond twee inbraken ge pleegd in woningen aan de Graaf van Aremberglaan en de Jonkheer Gevers- Wijkermeerweg 48, Beverwijk Telefoon 02510-29162 (tst. 19) 7 Bij toepassing van eerdergemelde ont snappingsclausule (artikel 28 d van de exploitatieverordening) kunnen kosten voor de technische verandering tot nul gereduceerd worden voor de aangeslo tene. i:1 1 ■.9 Bots suggestie kreeg ook de volle steun van mevrouw A. Meijer (CPN). De laatste zinspeelde met eerdere kritiek op het door de raad onderschreven tariefsysteem op de situatie in IJmuiden-West met relatief veel hoogbouw. In de beantwoording bleef wethouder A. J. P. van Heel-Montijn bewust op de vlakte. „Al of niet afwijking van het vastgestelde aansluittarief stel ik afh&nkelijk van het totale exploitatie- beeld. Bepalend hiervoor is het deelne- merspercentage voor de gehele Velsense bebouwing. Pas bij een aansluitspercenta- ge hoger dan tachtig procent valt eventu eel te sleutelen aan de tariefstelling”. Di recteur J. ten Cate van „Gas en Water” distantieerde zich woensdagavond open lijk van de manier waarop de Woning stichting Velsen de nieuwe voorziening via brieven naar de eigen huurders aan de man brengt. De PvdA’er T. Bot hekelde in bedoelde correspondentie een tekstge deelte waarin handhaving van de oude situatie (Gemeenschappelijk Antennesys- teem) met relatief hoge kosten ongunstig wordt voorgesteld. Bot veroordeelde dit als „ongeoorloofd pressiemiddel”. Wet houder Van Heel-Montijn deelde dit standpunt niet maar wilde desondanks bij de stichting aandringen op schrappen van het gewraakte tekstgedeelte. Inbraak. Dinsdagnacht is ingebroken in een vislos- en stuwadoorsbedrijf aan de Industriestraat in IJmuiden. Er wordt een geldbedrag vermist dat in het belang van het onderzoek niet wordt vermeld. Tegen deze „inlevering” staat in 1981 dan een eenmalige „afkoopsom” van ƒ693.150,-. Het Heemskerkse college vindt het een uitermate onrechtvaardige en ongenu anceerde regeling. Het wil gaan aftasten in hoeverre de andere IJmondgemeen- ten ook door dit overheidsbeleid worden getroffen om dan eventueel gezamenlijk stappen te ondernemen. Waar zit nu al die narigheid in, waar van in feite andere gemeenten, die tot nu toe weinig geld staken in de sociaal- culturele zorg profiteren? Voorheen kregen de gemeenten tach tig percent van de kosten daaraan be steed vergoed. De gemeenten die goede voorzieningen hadden, populair gezegd zich uitsloofden om veel voor de bevol king te doen, kregen dus in verhouding veel geld; de gemeenten die weinig de den en op dit punt dus niet actief waren kregen ook weinig terug. Dat moesten ze tenslotte zelf weten. De nieuwe regeling van het rijk houdt in dat per inwoner een vast bedrag als uitkering uit het gemeentefonds aan de gemeenten wordt gegeven. Daarbij wordt het verhaal opgehangen dat elke gemeente dan in staat is om ook eenzelf de bedrag per inwoner aan sicoaal-cv.l- turele voorzieningen uit te geven. Op zichzelf zou daarbij nog sprake kunnen zijn van solidariteit, maar er is helemaal geen verplichting voor de gemeenten die nu voortaan veel meer geld krijgen voor sociaal-culturele voorzieningen om een deel van dat bedrag per inwoner ook voor dat doel te besteden. Men mag er ook best een brandweerauto voor kopen. In de praktijk komt het er op neer, dat vijfhonderd gemeenten er op vooruit gaan en driehonderd er op achteruit. Van die driehonderd gemeenten moeten 28 meer dan twintig gulden per inwoner inleveren en die krijgen dan de al eerder genoemde eenmalige afkoopsom. Tot die gemeenten behoort Heemskerk en wat de vermindering van de sociaal- culturele voorzieningen in de komende jaren in centen betekent vermeldden we al. wordt dan in totaal al een aanslag ge pleegd van 424.379,-. Maar het beoogde resultaat van 750.000,- is gedekt, het geen impliceert dat in een meerjarenper spectief van 250.000,- is voorzien. De begroting voor 1981 gaat derhalve van start met een ruimte van 240.000,-. Geen reden om te juichen want de besparingen hebben natuurlijk wel hun consequenties voor het voorzieningen- peil. Als de raad het saneringsplan aan vaardt gaat het college van B. en W. in Den Haag nadrukkelijk pogingen doen om in aanmerking te komen voor extra- uitkeringen, want men voelt zich als gemeente misdeeld en vindt dat men zelf nu het uiterste heeft gedaan. Als men geen financiële ruggesteun van het rijk krijgt zullen aanvullende saneringen nog noodzakelijk blijken. Het wordt dan onontkoombaar sociaal- culturele, sport- en recreatieve voorzie ningen in ernstige mate aan te tasten. In het saneringsplan, waar de inven tieve afdeling voorlichting echte stuk ken touw op heeft geplakt, die net niet aan elkaar kunnen worden geknoopt, lichten B. en W. toe waarom Heemskerk zo in het financiële slop is geraakt. laan in Heemskerk. De buit bestond uit sieraden, juwelen, drie bontmantels en een antieke familie bijbel. Van beide woningen waren de be woners ten tijde van de inbraak afwezig. Bij thuiskomst rond middernacht werden beide inbraken ontdekt. In beide gevallen bleek het slot van de achterdeur gefor ceerd te zijn. Dat stemt het college bitter. Men er vaart het als een soort straf op een groeikernbeleid op eigen kracht. Waar zijn nu de besparingen in gevon den. Eigenlijk in tientallen kleinere pos ten. Om voorbeelden daarvan te noe men: besparingen op abonnementen, druk- en bindkosten, vervoermiddelen, ramen wassen, oudercommissies (min- Het bekend worden van die feiten heeft zeer frustrerend gewerkt op de gemeentelijke saneringscommissie, die met het vinden van bezuinigingen tot een bedrag van bijna anderhalf miljoen in de begroting voor 1981 al zo diep in het eigen vlees sneed. Gezien de vermin dering van inkomsten voor sociaal-cul turele doeleinden heeft men straks al leen nog maar bbtten om af te kluiven. Ascona, KADCTT Rekord. 1 ving over deelname gepolst via de gebrui kelijke enquête. Dit deel van de gemeente Velsen staat volgende maand voor aan sluiting op de nominatie. Een brief gedateerd 12 juni van de Werkgroep Zee- en Duinwijk bevattend kritiek op onder meer presentatie van het kabeltv-projekt, sloeg woensdagavond opnieuw discussie los. De socialist T. Bot wilde een ontsnappingsclausule, onder deel van de eerder dit jaar vastgestelde exploitatieverordening, van toepassing verklaard zien op flatbewoners voor wie overstap op in ieder geval het gefilterd signaal onvermijdelijk is. De Velsense bouwverordening staat plaatsing van tv- masten op flatgebouwen namelijk niet toe. Het filtersysteem kost zonder uitbrei ding van de ontvangst mogelijkheid 6,20 per maand. Een veelvoud van het huidige kijkgeld dat drie kwartjes bedraagt over dezelfde periode. Slinger. Bij werkzaamheden voor de vervanging van de sluisdeur van de IJmuidense Zuidersluis is woensdagmid dag een 39-jarige IJmuidenaar ernstig ge wond geraakt, toen een slinger tegen zijn benen sloeg. Hij is met een gebroken been opgenomen in het Zeeweg Ziekenhuis. Als argument daarvoor wordt aange voerd. „het toenemend aantal werken uit de Beeldende Kunstenaars Regeling en de mogelijkheid met andere gemeen ten uit te wisselen.” De grootste bijdrage aan de bezuiniging levert de dienst ge meentewerken. Die moet onder meer 218.000,- beknibbelen op het onder houd van wegen en straten. De sane- ringscommissie wordt niet opgeheven, maar zet het werk voort met het verrich ten van nadere studies onder meèr met betrekking tot de gevolgen van de toene mende automatisering, de gevolgen van scholensluiting, de gevolgen van eventu ele organisatie-aanpassingen in het nieu we raadhuis en de resultaten van wat in Heemskerk de „subsidiedenktank” (zachte sector) heet. In de loop van 1981 zal de raad een aanvullend sanerings plan worden aangeboden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Binnen de gemeente Vel den verloopt aansluiting op het landelij ke kabeltv-net exact volgens het vooraf opgestelde werkschema. Over de voort gang van het omvangrijke karwei, dat zeker nog twee jaar in beslag neemt, bracht directeur J. ten Cate van het be drijf Gas, Reiniging en Water woensdag avond verslag uit voor de commissie be drijven. In Velsen-Noord zal het kabelnet pog deze maand voltooid zijn in het tota le bebouwingsgebied. Een aantal adres sen aan de Wenckebachtstraat kan met gebruikmaking van voorlopige appara tuur al tv-programma’s uit de buurlan den ontvangen. Qua beeldkwaliteit springt België er ongunstig uit zoals dat pok bij kabelontvangst in Beverwijk het geval is. De heer Ten Cate attendeerde op af spraken voor een straalverbinding vanaf dë Haarlemse PTT-toren (Waarderpolder) gemaakt door de Stichting Kabeltelevisie Beverwijk. Velsen gaat van die mogelijk heid voor storingsvrije ontvangst gebruik maken. De abonnee betaalt daarvoor jaarlijks 87 cent extra. Bewoners van Vel- sen-Zuid worden momenteel vooruitlo pend op kabelaanleg in hun woonomge- f. X’. X Niet minder dan Groot (63), Arie Mastemaker(60). Cornells Zwart (51) en Engel Wijker (52), allen woonachtig in IJmuiden. De vïetteriieden nemen binnen het IJmuider havengebeuren een belangrijke plaats in. Ze leggen bijvoorbeeld de schepen in de sluizen vast en assisteren bij eventuele calamiteiten. Voor Dirk de Groot was het gisteren tevens een afscheid. Hij verlaat over veertien dagen de CVV (Coöperatieve Vereniging van Vletterlieden) via de VUT-regeling. Daarmee is hij de eerste bij de Vereniging die van de VUT gebruik maakt. Tientallen familieleden, kennissen en collega’s stroomden gistermiddag samen in het gebouw van de CVV op het Sluiseiland om de jubilarissen de hand te drukken. De jeer J. Clots, voorzitter van de UW, hield een korte toespraak waarin hij de loopbaan beschreef van iedere jubilaris afzonderlijk. Daarna richtte hij enkele waarderende woorden tot de vier samen: „Door jullie ervaring uit je zeemansloopbaan zijn alle werkzaamheden op zeer vakkundige wijze uitgevoerd. Door jullie keiharde medewerking kunnen we nu terugzien op het behaalde resultaat: modern materiaal en een prachtig mooi wachtgebouw.” De vier vletterlieden kregen vervolgens een envelop met inhoud uitgereikt. De viering werd besloten met een receptie. De Haarlemse PTT-toren in de Waarder polder verkeer, voorzieningen), maar profiteert niet in dezelfde mate van de lusten. De indertijd door het Rijk aan de gemeente Heemskerk opgedragen snelle groei, waarbij mensen uit geheel ver schillende regio’s en (sub)culturen zich in Heemskerk vestigden, heeft van het begin af een pakket van sociaal-culture le, sport- en recreatieve voorzieningen noodzakelijk gemaakt. Dat proces leid de er toe, dat Heemskerk al vele jaren ver boven het gemiddelde bedragen heeft besteed aan dit soort voorzienin gen, terwijl daar van rijkswege nooit iets tegenover heeft gestaan, omdat een be grip als „groeikern” toen nog niet bestond. Later bleek dat er veel meer moest worden gevonden door een reeks facto- ,ren „van buitenaf’, zoals een met bijna drie ton verlaagde rijksuitkering, het vervallen van de 80%-regeling kosten sociale zorg en dergelijke. Daarbij komt een structurele toename van de perso neelskosten van ongeveer 300.000,- als gevolg van allerlei taken die door het Rijk aan de gemeenten zijn toebedeeld. De begroting voor 1981 wordt ten op zichte van 1980 bovendien belast met de kosten van verkiezingen, de Districts Gezondheidsdienst, de regionale brand weer en de stijging van de energie prijzen. Op het bereikte saneringsresultaat - (ADVERTENTIE) vier (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De gemeente Heemskerk krijgt in de komende jaren financieel grote klappen doordat met ingang van 1981 de tachtigpercentsregeling sociaal- culturele zorg van het rijk vervalt. De zogenoemde compensatie via het gemeente fonds betekent voor Heemskerk een nettovermindering van inkomsten van ’128.379,- in 1981; van ƒ258.379,- in 1982; van ƒ354.739,- in 1983, van 547.459;-, in 1985; van ƒ643.819,- in 1986 en ƒ740.179,- in de daarop volgende jaren.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7