Nieuw systeem woningbouwvereniging Hoverponton op Maasvlakte Om kennis te behouden satelliet bepleit Fransen bouwen zuinige auto Damrak deze week in mineur Bouw Nederlandse Den Haag legt bouwproject Bredero stil r, STAND HYPOTHEEKRENTE beurs deze week J ïl lawaai en stank opnieuw voor de rechter gedaagd Rijnmond: minder overlast van New York wil Trade Center verkopen EN LD Thuiswerkkoning” 12 ECONOMIE ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1980 13 f J I (Van onze redactie economie) DEN HAAG De woningbouwvereni ging voor het Huisgezin in Rotterdam is öls eerste in Nederland overgegaan tot een geheel nieuwe methode van beheren en onderhouden van haar huizenbezit. De gebruikelijke passieve onderhoudsme- thode (voornamelijk achter klachten aan lopen en om de paar jaar de buitenboel verven) is vervangen door een veel ge- richtere aanpak. Alle woningen worden geïnspecteerd, gebreken worden geïnven tariseerd en daarna wordt een actieplan voor het opknapwerk opgesteld. Rentepercentages per 20 september 1980 Naam Bank: L Amrobank Bouwfonds Ned. Gem. f j 12,32 11,4 12,32 11,4 Ned. Middenstandsbank vel, 11,3 12,43 5/10 jaar 2 11,1 12,2 ii- is de hypotheekrente bij een aantal :ich ilng eau 2r- leer lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Sears-Roebuckgebouw (Van onze redactie economie) e er* 2211 744 lat 1 IR 6 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll - I Huiseigenaar bespaart door actief onderhoud Opmerkingen: Door de ontwikkelingen Centrumbank Nationale Nederlanden Ned. Credietbank 5 jaar variabel 5/10 jaar 5/10 jaar 10 jaar 10 jaar land igen >e- ei- i 1,25 10,8 10,75 10,4 10,4 10,4 10,4 10,75 11,0 10,81 10,81 10,81 10,81 11,17 11,67 10,4 10,4 10,8 10,75 10,4 10,4 10,75 11,3 10,81 10,81 10,81 10,81 11,38 11,47 de k in Rente vast Afsluitprov. gedurende: in proc.: 11,38 11,47 11,17 12,00 iOL Jit Dit is donderdag bekendgemaakt door gouverneur Hugh Carey van de staat New York. Het World Trade Center is tien jaar geleden gebouwd voor meer dan 700 miljoen dollar. NEW YORK. Het hoodte bouwwerk van de stad New York, het World Trade Center in Manhattan met zijn twee 110 verdiepingen tellende torens, wordt te koop aangeboden. 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 2 jaar 5 jaar 1 jaar 3 jaar 5 jaar variabel 3/5 jaar 1,5 1,5 1,5 1 1 1 1,25 1,25 10,75 11,0 11,0 10,9 10,5 10,5 11,0 11,0 11,0 11,0 11,67 11,67 11,51 11,51 Opgave bank 11,0 11,0 11,0 11,25 10,5 10,5 11,0 11,25 11,25 11,25 11,74 11,71 11,71 11,99 10,98 10,98 11,67 11,95 11,77 11,77 ««W Annultei tenhypotheken A.B.N. 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1 werke lijk 11,47 11,71 11,71 11,82 10,98 10,98 413 i Iers n >e- 3'ng slijk g m O :ten e ien- e g udt Nutsspaarbank West Nederland Postgiro en Rijks Post Spaarbank Rabobank (adviesrente) Westland-Utrecht standaard Levenhypotheken Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden f De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Jt ble- A r op Luitenant-generaal A.B. Wolff, voorzit ter van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling, vindt dat Neder land zijn inspanningen moet handhaven, omdat dit grote voordelen biedt op het gebied van de fundamentele wetenschap, praktische toepassingen en industriële in novatie. Prof. W. Bloemendal, voorzitter van het industrieel consortium van Hollands Sig naal en Fokker voor de uitvoering van het IRAS-project, is het niet eens met het advies van de RAWB dat Nederland zijn ruimtevaartactiviteiten vooral in Euro pees verband moet ontwikkelen in plaats van aan een eigen satelliet te denken. Naast de bijdragen aan Europese pro gramma’s is een nationaal ruimtevaart- programma volgens hem onmisbaar. Het risico is dat het technisch en organisato risch inzicht in een volledig satellietsy steem wegvalt, waardoor het niveau van toekomstige opdrachten degradeert. De grote Europese landen krijgen altijd de leiding van gemeenschappelijke ruimte- vaartprogramma’s. Daarom moet Neder land een allesomvattende ruimtevaartin- dustrie behouden. De 411 meter hoge tweelingtorens van het enorme complex, dat evenveel stroom verbruikt als een kleine stad, waren indertijd het hoogste bouwwerk van de wereld. Maar al gauw werd het DELFT (ANP). Om de in Nederland verkregen kennis en ervaring op het gebied van de ruimtevaart niet verloren te laten gaan en een belangrijke industriële activiteit in de’toekomst niet te missen, is het noodzakelijk dat ons land zijn plannen voor de bouw van een derde satelliet uitvoert. Dit is de mening van een aantal deskundigen, die deelnamen aan een symposium over de ruimtevaart aan de Technische Hogeschool in Delft. bedrijf zegt dat een ideale situatie zou ontstaan wanneer in het nieuwe systeem naast de jaarlijkse beperkte be schikbare onderhoudsmiddelen, de woningbouwver enigingen ook een deel ontvangen van het overheidsgeld dat nu bestemd is voor renovatieprojecten. De woningbouwvereniging voor het Huisgezin te Rot terdam meent dat met een systematisch onderhoud een dam kan worden opgeworpen tegen te vroege renovatie en stadsvernieuwing. De belangrijkste verschillen met het traditionele onderhoud is voor de bewoners dat de woning in optimale conditie wordt gebracht en wordt gehouden, het uiten van klachten grotendeels tot het verleden behoort en dat naast het verhogen ran het wooncomfort een open communicatie ontstaat met de woningbouwvereniging. Het vroegtijdig renoveren als gevolg van achterstallig onderhoud heeft volgens Securiton ernstige sociale ge volgen omdat de mensen vaak tijdelijk hun woonomge ving dienen te verlaten. En, sociaal-economisch gezien, is de renovatie een van de ernstigste bedreigingen van de volkshuisvesting. Securiton wijst er op dat op dit moment al 20 miljard/gulden nodig is voor herstelwerkzaamheden in de bestaande woningvoorraad. toonzetting van Troonrede en Miljoe nennota overigens geen verrassing. Want er was al behoorlijk veel uitgelekt. Wel ontstond er enige hoop door sum miere berichten over steun bij het ver schaffen van risicodragend kapitaal, maar woensdag was dat optimisme weer verdwenen en sloeg de baisse andermaal hard toe. Zelfs toen donderdag bekend werd dat de steun de fiscale vrijwaring zal inhou den voor de eerste f 500 aan dividendop- brengsten, bleef de beurs in friineur, omdat het binnenkomend bedrijfs nieuws een alarmerend karakter begon aan te nemen. Eerder in de week berichtte Nijverdal- Ten Cate, na Macintosh en Palthe nu ook door de textlelbaisse te zijn aange stoken. Dit leidde in de eerste helft van dit jaar, evenals bij de andere onderne mingen, tot zware verliezen. Het aandeel moest erdoor terug van f 30 op f 24. Ook Palthe, Macintosh en andere textielaan- delen verloren opnieuw krachtig terrein. Donderdag ging het helemaal mis met de aandelen in de bouwsector. Een job- ROTTERDAM (ANP). De bevolking in de Rijnmond heeft de laatste drie inaanden van vorig jaar en de eerste drie maanden van dit jaar minder geklaagd óver luchtverontreiniging en lawaai overlast dan in dezelfde periode een jaar eerder. Waren er toen nog bijna 5000 mel dingen, een jaar later bedroeg dat aantal 4072. De Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR), die de meldingen ont vangt en ze vervolgens onderzoekt, schrijft dit in het verslag over het winter halfjaar ’79-’80. Uit de meldingen werden 1691 voorval len gedistilleerd. Dat zijn gebeurtenissen die aan de hand van de melding tot een en dezelfde bron zijn terug te voeren. Daar van werden er 360 verder onderzocht. De bedrijven zelf meldden 1407 keer aan DCMR dat er van hun lawaai- of stanko verlast te verwachten was. Klachten hoeven niet uitsluitend te wij zen op stankverspreiding vanuit een be drijf in de Rijnmond. Bij onderzoek van 178 klachten uit het Rijnmondgebied, tnaar ook uit Noord-Brabant, Den Haag, Zoetermeer en Haarlem, bleek op 26 de cember vorig jaar een Belgisch bedrijf de boosdoener. In Antwerpen was per onge luk een laadtank overvuld. E. J De nieuwe onderhoudsmethode bespaart volgens de woningbouwvereniging veel geld, vooral op de lange duur. Het achterstallig onderhoud van het totale woning bestand in ons land is momenteel zo groot, dat de AMSTERDAM. De Amsterdamse „thuiswerkkoning” moet komende maan dag weer voor de rechter verschijnen. Ditmaal heeft de stichting Konsumenten Kontakt een kort geding tegen hem aange spannen. De man opereert reeds geruime tijd vanuit Hilversum met een firma onder de naam Multi Holland Groep, een onderne ming die thuiswerkadvertenties plaatst welke volgens de consumentenorganisatie misleidend zijn. Men heeft zowel uit bin nen- en buitenland een stroom van klach ten over de nieuwe firma van de „thuis werkkoning” gekregen. De stichting eist dat de man wordt verboden door te gaan met het plaatsen van zijn thuiswerkadver tenties, op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden per overtreding. De man verdient al sinds 1948 een dik belegde boterham aan zijn zwendelprak- tijken. Hij moet in de loop der jaren ettelijke miljoenen hebben verdiend door per advertentie thuiswerk aan te bieden, bij reflectanten een garantiesom los te krijgen en daarna niets meer van zich te laten horen. Zijn advertenties verschenen bij voorkeur in verenigings- en parochie blaadjes, organen die geen contacten heb ben met de stichting reclamecode en die derhalve niet erg gespitst zijn op dit soort advertentie-aanbod. Hoewel zijn escapades hem tot drie maal toe met de strafrechter in aanraking hebben gebracht, heeft de man zijn prak tijken, soms opererend vanuit de cel, al tijd ononderbroken weten voort te zetten. Nadat twee strafzaken in Amsterdam en Den Haag op niets waren uitgelopen, één wegens onvoldoende bewijs en één we gens een ondeugdelijke dagvaarding, werd hij in augustus 1978 door het ge rechtshof in Amsterdam wegens oplich ting tot drie jaar veroordeeld. In septem ber vorig jaar kwam hij weer, voorwaar delijk, op vrije voeten. pronkstuk van het „Pon au. New York and New Jersey”, met ruim dertig meter overtroffen door het gigan tische Sears-Roebuckgebouw in Chicago. Het World Trade Center, waarin 50.000 mensen kunnen werken, is slacht offer van het bankroet van de stad New York in het midden van de jaren Zeven tig. Het Port Authority heeft het nooit helemaal kunnen verhuren. stijding van Van der Vliet-Wernink, dat alleen nog een akkoord met de bank de onderneming van een bankroet kan red den, deed zelfs de beursnotering voor het fonds geheel opschorten. Eerder was er al een daling opgetreden van f35 op f30. Dezelfde dag werd ook geen notering opgemaakt in aandelen Volker-Stevin, dat enige tijd geleden ,al waarschuwde voor ernstige tegenvallers en nu aankon- digde dit jaar helemaal geen winst meer te zullen maken. Het aandeel kwam van f 45 op ongeveer f 30. Ballast-Nedam zakte van f84 op f75 en ook BAM en HBG moesten flink terug. Andere sléchte berichten waren de rode cijfers voor het Meneba-concern en Emba, de winsthalvering voor Van Berkelen, Furness en forse koersdalin gen voor Gelatine-Delft, Telegraaf en Van Dorp. Gelukkig waren er nog enke le koersverbeteringen. Gist-Brocades kon f 5 aantrekken en Rijn-Schelde-Ver- olme, door de nieuwe orders, f 4. De Miljoenennota stak de obligatiesec- tor geen hart onder de riem. Integendeel. De geldbehoefte van de overheid blijft ook volgend jaar benauwend hoog. De obligatiekoersen brokkelden dan ook verder af, zij het in traag tempo. Alleen uit een verlaging van de afgiftekoers voor 11-procents pandbrieven van 101 op 100 procent, bleek dat de rente stij gende was. Ook werden de 10,5-procents pandbrieven ingetrokken. De inschrij ving op de 10,5-procents lening van de Ontwikkelings Bank met staatsgarantie verliep daarbij zelfs op 99 procent nog vrij traag. verbeteringskosten jaarlijks met gigantische bedragen oplopen. Systematisch onderhoud zou de bedragen die jaarlijks op de begroting worden uitgetrokken voor stadsvernieuwing en renovatie aanzienlijk kunnen drukken. Het adviesbureau voor systematisch beheer en onder houd Securiton te Nijmegen heeft vijf jaar gewerkt aan de opzet van het proefproject te Rotterdam. Het gaat in de Maasstad om 5300 woningen en 600 bejaardeneenhe den in de sociale sector. De meeste hulzen zijn 25 jaar oud. De woningen zijn de afgelopen maanden geïnspec teerd. Alle bouwonderdelen die vroeg of laat onderhoud behoeven zijn onderzocht. Vervolgens is het totaalbedrag vastgesteld van de verbeteringsoperatie. Op basis van het beschikbare geld is een actieplan opgesteld. Het voordeel van deze werkwijze is volgens Securiton dat nu niet al het geld opgaat aan bijvoorbeeld de 500 klachtengevallen. De hoogte van de servicekosten blijft bij de nieuwe onder houdsmethode ongewijzigd. Securiton heeft onlangs in de opdracht van het ministe rie van volkshuisvesting een onderzoek verricht naar systematisch beheer en onderhoud van woningen. Het Rentepercentages met Gem. gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk De deskundigen zijn het niet eens met het rapport dat de Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid (RAWB) enkele maanden geleden aan de minister voor Wetenschapsbeleid uitbracht. Hierin werd de bewindsman geadviseerd niet mee te werken aan de plannen die Neder land heeft na de ANS en de IRAS een derde wetenschappelijke satelliet te bou wen. De minister zou een dezer dagen een beslissing nemen, maar volgens een woordvoerder kan het nu nog wel een tijdje duren voordat de ruimtevaartnota klaar is. Het Nederlands Instituut voor Vlieg tuigontwikkeling en Ruimtevaart (NIVR) had al plannen gemaakt voor de derde Nederlandse kunstmaan TIXTE. Deze zou in de loop van 1986 door een Ameri kaans ruimtevliegtuig in de ruimte wor den gebracht. Dr. R.J. van Duinen, presi dent van de commissie ruimte-astronomie van de Internationale Astronomische Unie, meent dat deze plannen moeten worden uitgevoerd, vooral omdat Neder land daartoe uitstekend in staat is en we over voortreffelijke mogelijkheden be schikken. (Van onze redactie economie) PARIJS. In Frankrijk wordt met het oog op energiebesparing gewerkt aan een auto die aan drie liter voldoende heeft om honderd kilometer af te leggen (1 op 33). Volgens de Franse minister van Verkeer, Joel Le Theule, kan de wagen in het begin Van de jaren negentig op de weg komen. In de Franse kranten verscheen donder dag het bericht dat Peugeot en Renault op de komende internationale autotentoon- ételling in Parijs een experimentele auto tullen laten zien waarvan de verdere ont wikkeling in het begin van de jaren negen tig een zeer zuinige Franse auto moet opleveren. Bij het onderzoek richt de Franse auto mobielindustrie zich op drie hoofdpunten: èen belangrijke vermindering van het ge wicht van de auto’s, het gebruik van nieu we niet uit olie vervaardigde kunststoffen en toepassing van uit de ruimtevaart af komstige technieken voor gewichtsver- mindering van onderdelen die alleen maar uit metaal kunnen worden gemaakt. Ook verbetering van de aërodynami sche eigenschappen van de carrosserieën s een punt van onderzoek. De grootste lesparingen hopen de Franse autofabrie- pen echter te verkrijgen door elektroni sche besturing van de verbrandingspro cessen in de motor. DEN HAAG (ANP). Een deel van de |ouw in het Palace-gebied (dichtbij het Kurhaus) in Scheveningen is op last van |e Haagse dienst bouw- en woningtoe zicht stilgelegd. I De reden hiervan is dat zonder vergun ning is afgeweken van het oorspronkelijk bouwplan. In dit bouwplan was voorzien |n de bouw van vier bioscopen, maar in plaats daarvan werd er in het betreffende peel van het gebied gebouwd aan kanto ten en een ketelhuis. Wethouder Hardon van stadsontwikke ling zei desgevraagd, dat de bouw al enige jveken is stilgelegd. Volgens hem is de projectontwikkelaar Bredero, die deel uit raakt van het Consortium Scheveningen, [n het bezit van een brief van de bioscoop bond waarin de aanvraag voor de bouw van de bioscopen wordt gewijzigd, omdat er al teveel bioscopen in Den Haag zijn. Het afgelopen weekeinde zette eerst weer een domper op de beurs, doordat enkele grote banken hun rente in de Verenigde Staten tegen alle verwachting in toch nog verhoogden van 12 procent tot 12,25 procent. Maar zij werden niet direct gevolgd door de andere zodat de kans bestaat dat het hierbij blijft. Geheel onverwacht is de centrale- bankpresident Volcker nogal fel van leer getrokken tegen de belastingverla- gingsplannen van zowel de Republikein se kandidaat Reagan als president Car ter, die elkaar door verkiezingskoorts met belastingcadeautjes voor de kiezers om de oren slaan. Volcker legde een Congres-vertegenwoordiging uit dat het beter was dat de regering zijn bevolking in evenwicht hield. Hij dreigde in elk geval weer met kredietbeperkende maatregelen en dat is voor Wall Street onverteerbaar. Als de overtuiging bestaat dat wat de recessie betreft Amerika het ergste ach ter de rug heeft en deze volgend jaar waarschijnlijk voorbij zal zijn, is extra steun vanuit de fiscale sector natuurlijk ook niet meer nodig. Zij komt dan als de conjunctuur reeds fors aantrekt en werkt zo extra inflatoir. Het is in elk geval wel duidelijk dat vele topfiguren uit regering en bedrijfsleven m de Ver enigde Staten vrij optimistisch zijn over de komende tijd. Geheel anders was het geluid dat top figuren uit Nederlandse regerings- en bedrijfskringen deze en voorgaande week over de nabije toekomst lieten ho ren. Voor de beurs was de sombere (Van onze beursmedewerker) Voor Wall Street was het een week van glorie en optimisme. Want in drie dagen werd er een indexstijging van 25 punten behaald. Hiermee werd de vorige maand bereikte top van 966 bijna weer ingeno men. De Amsterdamse effectenbeurs bleef daarentegen in mineur, ondanks enkele herstelpogingen. Maar het overwegend slechte bedrijfsnieuws werkte neerdrukkend. Zelfs de steun- plannen van de regering voor aandeel houders konden niet voor opklaring zorgen. Wall Street vierde op drie fronten feest. Meer licht in de gijzelingszaak, een slechts mager compromis binnen de OPEC, met in elk geval geen verdere verhogingen van de hoogste olieprijzen en betere industriële produktiecijfers over de maand augustus. Alleen zal Sa- oedi-Arabië zijn olieprijs van 28 dollar op 30 dollar per vat van 156 liter bren gen. En daar dit land de grootste olie- exporteur naar de Verenigde Staten is, kan dat er nog wel inhakken. Verwacht wordt dat de oliemaat schappijen hiervan de meeste weerslag zullen ondervinden, want deze profiteer den vrijwel alleen van het grote prijsver schil dat Saoedi-Arabië in stand houdt met de andere OPEC-landen. Zij kon den, en kunnen dat ook bij de prijs van 30 dollar per vat nog steeds, de goedko pere Saoedische ruwe olie in eigen raffi naderijen tot benzine en dergelijke ver werken, die dan dezelfde prijs opbrengt als de overige benzine die van duurdere olie wordt vervaardigd. op de kapitaalmarkt banken verhoogd. De meest voorkomende verhoging is 0,2%. Ongetwijfeld zullen de meeste andere hypotheekverstrekkende instellingen het voorbeeld volgen. Deze stijging van de hypotheekrente kwam geheel onverwacht. Een demonstratie op de Rotterdamse Maasvlakte van het zogenaamde hoverbarge '-systeem. Dit op een luchtkussen voortbewogen ponton maakt moeilijk toegankelijke gebieden, zoals moerassen en rivierdelta's, makkelijk bereikbaar.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13