Trainer Heddergott Bernd Schuster II II GRIJZENHOUT WEG BIJ CLUB BRUGGE FRAUDE sportpuntiqj EC zwemmen in Antibes Basketbalzege h II II II I1,7 II II jiir 1 i ii|toto-lotto J I II is een prul” I L L I SCHAAKTOERNOOI TILBURG: O O: C: Engelsen bezorgd over EK’84 ||l tips pacirdekoersen u - r I 15 1980 SPORT I IE A I IT O- c. ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1: OP T - V O" ary n, n. ri. ri. ri, r ary 5 Robert Hübner: mooie parti] tegen Spasski Urbanus sterk tegen Neptunus ior m, eel v Tjerry Belle, Terry N, r [I g. nu d Van der Kuylen teen uit de kom 9. De controverse tussen Spaans Basken land en regeringscentrum Madrid heeft mede geleid tot het ontslag van trainer Helmut Senekowitsch. De Oostenrijker R If De uitslagen van de partijen uit de eerste ronde zijn: Andersson (Zwe)-Ribli (Hon) Va-Vz; Portisch (Hon)-Kavalek (VS) 1-0; Spasski (Sov)-Hübner (Wdl) afg.; Hort (Tsj)-Thnman (Ned) Vz-Vz; Tal (Sov)-Lar- sen (Den) Vz-Vz; Sosonko (Ned)-Karpov (Sov) Vz-Vz. Tegen Tal verdedigde Larsen zich met de Caro-kannverdediging. Bij de meeste spelers zou dit een teken van vredelie vendheid zijn, maar niet bij Larsen, hij gebruikt deze opening om met zwart op winst te spelen. Larsen koos een variant, die hem eerder dit jaar in het IBM-toer- nooi weinig succes had opgeleverd, maar waar hij het vertrouwen nog niet in had verloren. Toch kreeg ook nu Tal met wit enig voordeel in een stelling waarin Lar sen weinig kon ondernemen en Tal enige uitzichten had. Larsen begon het eindspel, optimistisch als hij is, onmiddellijk op winst te spelen, maar er viel niets te berei ken, waardoor het remise werd. De andere remises hadden minder om het lijf. Sosonko en Karpov waren het eerste klaar. Tegen de wereldkampioen is Sosonko met wit al vaak uitstekend uit de opening gekomen, maar veel succes heeft hem dat in het verleden nog niet opgele verd. Deze keer bleken de ambities van Sosonko bescheiden. Vanuit de Catalaan se opening, die hij kent als geen ander, wikkelde hij snel af, maar een geheel symmetrische stelling zonder spanningen. Remise na 17 zetten. Hort-Timman liet zich in het begin aardig aanzien. Timman bracht na de opening, een Pircverdedi- ging, een pionoffer, dat Hort niet aannam. Hierna had Timman geen moeilijkheden meer. De mooiste partij van de dag was die tussen Spasski en Hübner. Spasski stelde zich tegen Hübners Siciliaanse verdedi ging zeer bescheiden op en kreeg al snel een stelling waarin alleen Hübner uitzich ten op lange termijn had. Met fijne tacti sche middelen kwam Hübner onder opof fering van een pion tot een koningsaanval, die beslissende kracht leek te hebben. Waarschijnlijk liet Hübner zijn tegenstan der in de laatste fase voor het afbreken onnodig ontglippen. De partij werd afge broken in een eindspelstelling met dames en lopers die Hübner nog steeds goede winstkansen biedt, maar toch niet geheel duidelijk is. Het davisbekerteam van Italië leidt in de halve finales van het interzonale toer nooi met 1-0 tegen Australië. Adriano Pa- nata zorgde voor het punt door Paul McNamee met 5-7, 6-4, 6-0. 6-4 te verslaan. In Lag Vegas verloor Barbara Potter met 5-7, 7-5, 5-7 van Martina Navratilova, waardoor de statenloze zich plaatste bij de laatste acht. Joerl Barinov heeft gisteren zijn twee de achtereenvolgende etappewmst ge boekt in de Ronde van de Toekomst. Al fonso Florez blijft leider in het algemeen klassement. De Rus Katsjerm staat twee de op 4.06. Gerard Veldschoten was in de tiende etappe beste Nederlander met een zevende plaats. In de algemene rangschik king is hij 46e op ruim één uur en acht minuten van de leider. LONDEN. In de Engelse kranten van gisteren wordt de vrees uitgesproken dat in Madrid de kansen voor Engeland om de eindronde van het toernooi om het Europees Kampioenschap 1984 te organi seren aanmerkelijk verkleind zijn. De bladen hebben de angst dat de rellen die in Madrid werden veroorzaakt door de supporters van West Ham United bij de wedstrijd tegen Castilla er toe zouden kunnen leiden de Europese Voetbal Unie af te brengen van het plan Engeland als organisator voor 1984 aan te wijzen. Zon der uitzondering wordt het gedrag van de supporters veroordeeld voor, tijdens en na de wedstrijd die West Ham in de eerste ronde van het toernooi van de bekerwin naars verloor met 1-3. Vrijwel zeker is dat Schuster als spe ler van Köln geen voet meer op de Bundesliga-velden zal zetten, want Ga- by’s eerste reactie was, toen journalis ten na een wandeling door het bos op de dag van Köln-Bochum vroegen of dit geen onplezierige situatie is voor een international: „Zeker, maar nog onple zieriger is het voor FC Köln”. Ook met het mogelijke verdwijnen van Hedder gott van de trainersbank zal dat niet veranderen. ëter N BOSSANSKI BROD. Het Nederland se dames-basketbalteam heeft de eerste wedstrijd in de voorronden van het toer nooi om het Europees kampioenschap in het Joegoslavische Bossanski Brod tegen Frankrijk in winst omgezet. Na een rust stand van 37-31 werd de uitslag: 53-49. In dezelfde groep won Roemenië met 79-64 van Finland. ge JF n E a. it ;en M r r. s ).a. /an 1. e n UTRECHT (ANP). De strijd om de Europa Cup zwemmen voor landen ploegen (dames en heren) wordt dit jaar gehouden in Antibes op 20 en 21 december. Het gaat in dit geval om de vernieuwde versie van de Europese bekerstrijd. De wedstrijden worden gehouden in een 25-meterbad. Voor heen was het gebruikelijk, dat het evenement plaats vond in de zomer in een 50-meterbad. In de toekomst zul len datum en plaats van het Europa Cup zwemmen jaarlijks worden vast gesteld op het LEN-kalendercongres (Europese zwembond). Het program ma in Antibes zal bestaan uit alle nummers van de wereldkampioen schappen met uitzondering van de 4 x 200 meter vrije slag estafette heren. Ieder deelnemend land mag per num mer één deelnemer inschrijven. In Den Haag is gisteren Jan van Geen overleden. Van Geen bereikte de leeftijd van 57 jaar. Kort na de oorlog maakte Jan van Geen furore als spits van Schevenin- gen. Hij was ook een van de eerste Neder landse voetbalavonturiers in Frankrijk. Van Geen speelde als prof bij Nantes en was ook midvoor in het Nederlands prof- elftal, dat in 1953 in Parijs Frankrijk met 2-1 versloeg in de legendarische „waters- noodwedstrijd”. Terug in Nederland speelde Van Geen nog jaren in Holland Sport. V_ Behalve René van de Kerkhof, Jan Poortvliet en Huub Postuma zal van avond in de thuiswedstrijd van PSV tegen MVV ook Willy van der Kuylen in het Eindhovense team ontbreken. Zijn grote teen is al enkele keren uit de kom gescho- ten, woensdagavond nog in de Europa- Cupwedstrijd tegen Wolverhampton Wan derers, toen het ongemak provisorisch werd behandeld. Van der Kuylen nam in die wedstrijd een strafschop overigens met zijn gehandicapte voet. René van de Kerkhof, die gehoopt had op zaterdag 4 oktober in de thuiswedstrijd van PSV tegen Feyenoord zijn come back te vieren, moet waarschijnlijk nog wat langer geduld hebben, hoewel zijn knie blessure goed geneest. TILBURG (ANP). Ook in de sterkst bezette schaaktoernooien, waarin de grootmeesters eikaars dame- en loperproblemen door en door kennen, wordt de eerste ronde vaak besteed aan het aftasten van de krachten. Zo ook bij de openingsronde van het vierde internationale schaaktoernooi in Tilburg. Een nederlaag in de eerste ronde kan hard aankomen en de gehele wedstrijd bederven. Vooral bij Larsen zijn de E resultaten in het begin over het algemeen kenmerkend voor zijn verdere prestaties. Als het in de eerste paar ronden goed met hem gaat, kan hij de sterkste toernooien winnen, maar als het tegen zit gaat het van kwaad tot erger. De groep is verontwaardigd over de matte houding van sommige spelers en ergert zich bovendien aan uitspraken van trainer Hughes. De trainer wordt verwe ten dat hij zich laatdunkend uitlaat over de toeschouwers, die in te kleine aantallen opkomen en dat hij van tijd tot tijd zijn spelers in opspraak brengt. In het strooibiljet krijgt ook het bestuur een veeg uit de pan. Kritiek wordt uitgeoe fend op de pogingen Suurbier en Advo caat aan te trekken. De groep wil deze uitgebluste vroegere vedetten niet, maar verlangt andere, jonge en eerzuchtige spe lers. die de faam van Sparta zullen kun nen herstellen. Grijzenhout, die met de Vlaamse club vorig seizoen het landskampioenschap heroverde, werd reeds na vijf competitie wedstrijden aan de kant gezet. Hij begon zijn loopbaan als assistent van de toenma lige Ajax-trainer Rinus Michels. Aan het eind van de glorieperiode van de Amster dammers vertrok Grijzenhout naar Bel gië, waar hij achtereenvolgens Cercle Brugge, Lokeren en Club Brugge tramde. Bij alle drie de verenigingen had hij rede lijk tot veel succes. Een werkgroep-Spangen, waarin een aantal supporters van Sparta zich heeft gebundeld, gaat morgen actie voeren voor het begin van de wedstrijd Sparta- AZ’67. Onder het motto „Sparta wij zijn het zat” zal dit gebeuren door strooibil jetten uit te reiken. BRUGGE. Han Grijzenhout, de Ne derlandse trainer van de Belgische voet balkampioen Club Brugge, is gisteren uit zijn functie ontheven. De Belg Raymond Mertens volgt Grijzenhout op. Als reden voor zijn ontslag moeten de uiterst pove re resultaten van de laatste weken wor den gezien. Onlangs verloor Club Brugge voor de Belgische competitie op eigen veld met 1-7 tegen aartsrivaal Standard Luik. Ook de start in het Europacup 1- toernooi was verre van voortvarend. Af gelopen woensdag leed Club Brugge, ook op eigen terrein, een 0-1 nederlaag tegen de middelmatige Zwitserse kampioen Basel. :ene ?of I igie - Volgende week worden de onderhan- delingen in Keulen officieel geopend, nadat al eens een bestuurslid van Köln bij een privébezoek aan Weisweiler over een mogelijke transfer sprak. Maar of het werkelijk tot een transfer komt is twijfelachtig. Beckenbauer en bondsco ach Jupp Derwall raden de middenvel der, die in Italië door zijn goede spel en haardos tijdens het Europese kampioen schap de bijnaam ’De blonde pijl’ ver wierf, nu al een avontuur op het Ameri kaanse kunstgras af. Derwall: „Wat heeft Schuster op deze leeftijd al te zoeken op kunstgras?" Schuster is echter oud en wijs genoeg om zelf te beslissen. Hoewel zakelijke tweede slagbeurt teruggebracht tot 1-3 door een geflatteerde drie-honkslag van Harm Horeman, waaraan de Rotterdamse verrevelder Hodge sterk meewerkte, maar in de derde innings sloegen de Am sterdammers meedogenloos toe. Een klap van Bob Beis werd door Hodge slecht beoordeeld, waardoor de Amstelman op het eerste kussen kwam. Eddie Tromp, de Neptunus-werper, gaf Wedman een vrije loop en een klap van Arnold Smith betekende dat de honken volliepen. Dan Urbanus in het slagperk. De gevaarlijke Amsterdamse slagman kreeg tweemaal een slag aan zijn broek en stond nagenoeg verloren. Maar toen maakte Tromp de grote fout door hem opnieuw een rechte bal te geven. Urbanus faalde niet en ranselde de bal over het hekwerk voor een homerun: 6-3. Neptunus is deze klap niet meer te boven gekomen, moest in de zesde en zevende innings nog eens drie runs accep teren, waarmee de eindstand van 12-3 werd bereikt. Het Nederlandse militaire voetbalelftal zal woensdag 24 september te Bramsche in het veld komen voor een oefenwed strijd tegen de Westduitse Militaire selec tie. De Nederlandse soldatenploeg zal worden samengesteld uit de volgende spe lers: Pasveer (FC Twente). Metgod en Van der Meer (AZ’67), Pen en Van der Zwan (Den Haag), Adam (MW), Van Alkemade (VUC), Van Geel (Ajax), Heeren (NAC), Janssen (NEC), Scheepers en Janssen (PSV), Kaiser (FC Antwerp), De Vos Van Steenwijk (Vlaardingen) en De Winter (FC Utrecht). Franz Beckenbauer inlijven, die vanaf 1 november weer op de Bundesliga-velden als HSV’er terugkeert. Het probleem voor Schuster is echter dat Bayern voor een eventuele nieuwe aanwinst niet meer dan 2,5 miljoen mark wil betalen, terwijl Köln 5 mil joen mark eist, waarmee Schuster na de Argentijn Maradona de tweede plaats zal innemen op de lijst van de duurste voetballers aller tijden. Weisweiler schijnt dat bedrag van zijn baas wel los te kunnen krijgen. aspecten meestal door zijn 27-jarige vrouw Gaby, die haar sporen m de harde zakenwereld als fotomodel en manne quin verdiende, worden behartigd. Ze ker is echter dat de middenvelder niet in zal gaan op het aanbod van het Spaanse Barcelona, dat met Köln al rond was over de Schuster moeilijk passen. Ook een aanbod van FC Nürnberg heeft hij in eerste instantie afgeslagen, maar Nürnberg heeft de hoop nog niet opgegeven en tracht een aantal kapitaal krachtige lieden te interesseren in het aantrekken van Schuster en op dat ge bied is er in de speelgoedstad ontzettend veel mogelijk. MONTREAL. In Montreal zijn aanklachten ingediend wegens fraude en flessentrekkerij in samenhang met de bouw van de Olympische accom modaties voor 1976 tegen Gerard Ni- ding, een aannemer en vroeger mede werker van burgemeester Jean Dra peau. Aanklager Philippe Ferland maakte bekend dat Niding, stadsbes tuurder tijdens de bouw van de Olym pische accommodaties, die 1,3 miljard dollar (drie miljard gulden toen) kost ten, twee aanklachten tegemoet kan zien wegens het misbruiken van zijn vertrouwenspositie. Daarnaast zal een vervolging worden ingesteld we gens corruptie. (Van onze sportredactie) KEULEN Nog maar zes wedstrijd dagen is de voetbalcompetitie ’80-’81 oud, maar nu alweer staat de Westduit se Bundesliga bol van intriges. Het ziet er zelfs naar uit dat dit seizoen, nog meer dan in voorgaande jaren, wordt gekenmerkt door voortijdig vertrek van trainers. Bij FC Köln wankelt de stoel van Karl-Heinz Heddergott, ter wijl Hans Dieter Tippenhauer, die vo rig jaar bij Fortuna Dusseldorf werd ontslagen, nu ai door Arminia Bielefeld de nieuwe vereniging van Kees Breg- man met ziekteverlof is gestuurd. Het gesprek van de dag bij de voetbal fans in West-Duitsland gaat echter over Bernd Schuster, de 20-jarige midenvel- der van FC Köln. Vorige week vertolkte Schuster nog een voorname rol in het Westduitse elftal in Bazel tegen Zwitser land, amper drie dagen later was hij zelfs niet als toeschouwer bij het Bun- desliga-duel FC Köln-Bochum (2-2) aan wezig. En maandag reisde hij ook niet met het Keulse elftal af naar Ijsland voor het Europa-Cupduel tegen IA Akranes. De reden daarvoor is niet van medi sche aard, Schuster keerde fit uit Bazel AMSTERDAM. Amstel Tijgers heeft de aanspraak op de Europese honkbalbeker nog eens benadrukt door de tweede Nederlandse deelnemer Neptunus gisteren in een bloedeloos treffen met 12-3 achter zich te laten. In Rotterdam kwam Rimini tot de eerste winst ten koste van het Zweedse Leksand en won met dezelfde cijfers. Het duel van de twee Nederlandse top clubs in Amsterdam in het toernooi om de Europese honkbalbeker was weinig ver heffend. De Nederlandse kampioen start te met het „opzienbarende” optreden van Ed Kruis op de heuvel en Neptunus leek daar gretig gebruik van te gaan maken. Na twee innings was de stand reeds 3-0 voor de Rotterdamse formatie door honkslagen van Gerard Blacquiere, Har ry van den Berg en Rav Hodge. Daarna vond ook de Amerikaanse coach van Am stel Tijgers, Harvey Shapiro, het genoeg en stuurde ijlings Charles Urbanus naar de heuvel. Urbanus slaagde erin het Rot terdamse „geweld” verder in te tomen, maar schitterde daMrna veel meer aan slag. De Tijgers hadden de achterstand in de In het vierlandenzaalhandbaltoernooi voor meisjes in Dalfsen heeft Nederland met 13-11 van Frankrijk gewonnen. De stand na drie dagen: 1. Amstel Tijgers 2-4, 2. Parma 2-3, 3. Rimini 3-3, 4. Neptunus 2-2, 5. Leksand 3-0. j-eerste ronde (Van onze medewerker) i WASSENAAR. Morgenmiddag heeft 1Duindigt een programma van zes drave- I rijen en drie rennen, eerste start om één uur. Onze prognoses luiden: ROTTERDAMPRIJS (2040 m. auto- start: met trio): Stef, Serga Hollandia, Soraya Mendel. OVERSCHIEPRIJS (2100 m, banden start; met trio): Special Rara. NATIONALE (2000 m ren, transfersom, omdat, zoals het stelt, buitenlanders zich bij Barcelona kunnen aan- I DEN HAAG. De mldlotto 37a van afgelopen I woensdag heeft geen winnaar van de eerste Prijs opgeleverd. Zeven deelnemers moeten de tweede prijs delen. Zij ontvangen ieder een I bruto bedrag van 21.819,60. In totaal moest een I prijzenbedrag van 898.445,00 verdeeld worden I over bijna 17.000 winnaars. g De resultateri van mldlotto 37a zijn: eerste 1 prijs: geen winnaar, van het prijzenbedrag van ƒ314.459,37 gaat ƒ62.891,89 als jackpot naar I lotto 39. De resterende 251.000,00 gaat naar de |M overige winnaars van deze mldlotto. Tweede Prijs: zeven winnaars, die ieder bruto 21.819,00 ontvangen Derde prijs: 105 winnaars, die ieder I bruto 1882,40 ontvangen. Vierde prijs: 5196 "winnaars, uitkering ƒ46,60. Vijfde prijs: 11.392 Ravinnaars, uitkering ƒ21,20. Remise troef in terug, maar hij werd door de nieuwe club van Rainer Bonhof, die in Ijsland overigens een hersenschudding opliep, voor onbepaalde tijd geschorst, naar aanleiding van enkele beledigende uit spraken aan het adres van trainer Hed dergott. „Heddergott is een prul, een amateur trainer. Hij heeft alleen nog maar wed strijden op papier gewonnen. Ik heb snel een nieuwe vereniging nodig of de club moet rap een andere trainer zoe ken”. Deze en meer van dergelijke uit spraken liepen bij het bestuur en Hed dergott de spuigaten uit. De 20-jarige treurt over die schorsing echter geen moment en deze past zelfs wonderwel in zijn straatje. Hij wilde niet meer voor Keulen spelen en verhuist het liefst naar München om bij Bayern op de loonlijst te komen. Maar hij is ook niet afkerig van een contract met New York Cosmos, want daar is Hennes Weiswei ler immers trainer en dat is de man die Schuster groot maakte. Niet heeft ontdekt overigens, want die eer komt Hannes Lohr, nu nog assistent- trainer maar met ingang van 1 oktober als opvolger van Karl-Heinz Thielen ma nager bij Köln, toe. Weisweiler wil Schuster graag als opvolger van ’Kaiser’ De toegangsprijzen voor de vriend schappelijke voetbalinterland Nederland- West-Duitsland, die op zaterdag 11 okto ber in het PSV-stadion in Eindhoven zal worden gespeeld, zijn door de KNVB flink opgeschroefd. Voor een zitplaats zal 40, 50 of 60 gulden moeten worden neergeteld, terwijl voor een staanplaats 25 gulden wordt gevraagd. Ter vergelijking met bijvoorbeeld de laatste interland in het Feyenoord-stadi- on, Nederland-Oost-Duitsland een nogal forse prijsverhoging. Toen varieerden de zitplaatsen van 20 tot 35 gulden en kostte een staanplaats 12,50. Han Grl/zenhout: ontslag werd de schuld in de schoenen geschoven van de smadelijke nederlaag van Atleti co de Bilbao op de tweede speeldag van de Spaanse eerste divisie tegen lands kampioen Real Madrid in de Spaanse hoofdstad. NEDERLANDENPRIJS supertrio): Roseburg, Amend, Don’t Let Go; outs. Corkstone. KRALINGENPRIJS (2040 m, auto start: met trio): Sio v. d. Lente, Samba Judson, Ricardo Nora; outs. Serge H. SCHIEDAMPRIJS (2600 m): Robin d’Espoir, Shira Hanover, Sasja van Willy. GROTE PRIJS DER TWEEJARIGEN (ren 1800 m, met trio): Delilah, Boxberger Raket, Rober; outs. Lucky Raaphorst. K. J. MEINARDIPRIJS (2100 m): Ro gan van Echten, Ster Buitenzorg, Ramzes. FONTAINEBLEAUPRIJS (ren 2800 m, met trio): Sir of England. China Station. Prince Albert. ALEXANDERPOLDERPRIJS (2100 m. autostart): Rocky Marciano, Roidur. Petra Morgan. - v Bernd Schuster hier nog in een hoofdrol. Hij haalt uit in de wedstri/d West-Duitsland Nederland, die tijdens het Europees kampioenschap gehouden werd. Op de foto v.l.n.r arbiter Wurtz, Wijnstekers. Schuster, Hrubesch. Krol en Allots. John Bond, de manager van de Engel se eerste divisieclub Norwich City, heeft een noodgreep gedaan om het geweld op de tribunes tegen te gaan. Bond stelde voor supporters van bezoekende clubs niet meer in het Norwich-stadion toe te laten. Het is de laatste van een serie maatregelen door voetbal-officials in En geland om de gewelddadigheden in de stadions te weren.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15