nr Emile Windijk, trainer van het herenteam van Phoenix Alwin Leijsner een manusje van alles ’Jan Kiewiet (VCIJ): Hoekstra Selectie van WW erg jong Ab van Oorschot fit en Exfla’s Slijtageslag tussen Kinheim van Odin kan veel beter” Vertrouwensbasis erg belangrijk” Sprong in het duister „De mentaliteit Liefst in de achterhoede" I r I' Slotemakerbochf N ITEN |f ZATERDAG 20 SEPTEMBER Ë1 Bl 17 1980 SPORT en 7 VCK: ..HARD WERKEN -'■<1 r.. 5 Tl I (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) terra, HENK SPRENKELER Alwin Leysner EMILE WINDIJK: ..Onderling verschil tussen tweede divisie ploegen erg klein p/jr. -r»< p/jr. (Van een medewerker) p/jr- /aard ook van •'’9. vername JAN VAN DER NAT Een man die wel een plaats op de rang- aard (Van onze basketbalmedewerker) Ja 434643 s plaat- >en. i als zien van '-verwar- parkeer- ifsruimte n/of ma- tstekend sport- rf 70 m2; nwoners sen mid- Het verrichten van arbeid is nu juist hetgeen waaraan het bij WVV’72 wel eens schort. Gerrit van der Brink: „Het is niet negatief bedoeld, maar wij hebben nu eenmaal geen sterrenploeg. De jongens moeten stuk voor stuk keihard trainen en werken om VCK in de promotie klasse te houden. Vorig seizoen debu teerden wij daarin en op het laatste nippertje bleven wij voor dié~ klasse behouden. Dat was vooral te danken aan de goede mentaliteit en de werk lust en daarvan zullen wij het ook dit jaar weer moeten hebben. Het team is een klein beetje gewijzigd in vergelij king met de vorige competitie. Drie spelers zijn uit het tweede naar het eerste gehaald en daarmee moeten we het zien te redden. Ik voorzie dan ook geen plaats in de bovenste regionen, maar verwacht wel handhaving ip de promotieklasse op grond van de al eerder genoemde werklust”. „We hebben een selectie van tien man, daarmee moeten we het kunnen redden. De spelers doen allemaal hun uiterste spelers, Cor Hoogendijk, Peter Evers en Hans Snijders, het keurkorps verlieten. Emile Windijk blijft daar echter vrij koel onder. „Ik ben er in geslaagd drie jeugdi ge spelers van andere verenigingen naar Phoenix te laten komen”, meldt hij, „en samen met de kern van vijf spelers die reeds ervaring in de tweede divisie heb ben opgedaan moeten we het zien te redden." De gemakzuchtigheid waarmee vorig jaar wedstrijden werden verloren moet eruit. Lukt dat dan zie ik ons hoog eindi gen. Kwalitatief moet het in ieder geval kunnen lukken.” Op basis van wat ik tot nu toe bij Phoenix heb meegemaakt geloof ik toch wel dat we bij de eerste acht moeten kunnen eindigen. We spelen ons eerste duel tegen de Amsterdamse studenten- ploeg US. Met twee punten ben ik dan dik tevreden.” lijst in durft te schatten is de Beverwij- ker Hans Hoekstra die nu voor het twee de jaar het Heemskerkse ODIN onder zijn hoede heeft. Voorlopig lijkt Alwin Leysner dan ook niet van plan op zijn plek weer af te staan Hij: „In de drie jaar dat ik in het C- elftal van AZ speelde heb ik overal ge staan. In het eerste jaar in de spits, in het tweede op het middenveld en in het laat ste jaar als rechtsachter. Links of rechts maakt mij overigens niets uit. Ik ben tweebenig”. Dat laatste nu gebeurt vaak niet. Haar- lem wordt pas echt wakker, wanneer het tegen een achterstand aankijkt. Dat was zo tegen Telstar, dat was zo tegen Hel mond Sport. „Het begin blijkt vaak erg moeilijk. Ik weet niet hoe dat komt. Mis schien onbewust wat spanningen”. vend en B. larrier- I Eind- ook EN st per ƒ58,- tr. 15% 18% fsruimte ip indu- sct aan iet 1235 'ein p/jr. ma- Door rtuin- n en gra- n en gratis ivordt oopt. odel- i bel- ed GES 1950,- EN 1025,- •is •b En dus verdrong de kleine Surinamer Frank van Leen, die tegen Heerenveen in de dug-out kon plaatsnemen. Voor velen was het wellicht een verrassing, dat Leys ner op de linksachterplaats terecht kwam, nadat hij in de openingswedstrijd tegen Telstar en ook tegen Den Bosch in de aanval had gespeeld. Maar Alwin Leysner was helemaal niet verbaasd, toen Van Doorneveld hem die taak op de schouders legde. Douwe Hania, die het behoorlijk druk heeft bij de club uit Wijk aan Zee (hij traint immers ook het eerste da mesteam). ziet dat als het grootste pro bleem: „Het spelerspotentieel waaruit ik momenteel kan putten is heel erg jong. Vrijwel het hele eerste is jonger dan twintig jaar. De jongens trekken zich echter enorm op aan Hans Rolloos die VCK verliet en bij ons kwam spe len. Hij moet de leider worden van WW. In de oefencampagne is dat er al aardig uitgekomen want we versloegen zelfs clubs uit de derde divisie. Ik hoop nu alleen maar dat de spelers gemoti veerd blijven. Die jonge gasten drin ken graag een pilsje, en dat kan echt wel bij WW, maar het mag niet ten koste gaan van de prestaties. Blijven zij echter het hele seizoen vol animo dan zie ik toch wel perspec tieven voor een redelijk jaar met deze jongens”. divisie betekent. Die jonge spelers moeten nog verschrikkelijk veel leren dus hoe het een en ander uitpakt weet ik niet. Temeer daar een gedegradeerde ploeg het altijd wat moeilijk heeft het eerste jaar. Voor mij is het een sprong in het duister.” Valse bescheidenheid of niet? Kiewiet ontkent, temeer daar Rolloos vertrok naar WW. De speler die vorig jaar slechts een paar maanden gemist werd zal er nu dus het hele seizoen niet bij zijn. Bij Haarlem, dat thuis speelt tegen Veendam. zijn Piet Huyg. Alwin Deys- ner en Ton Nijdam licht geblesseerd. Bij Telstar, dat vanavond in Sittard uitkomt tegen FSC, worden vraagte kens gezet achter het meedoen van Cees Mens, Frank Kramer en Koos Kuut. Ab van Oorschot (eerst ge schorst. daarna geblesseerd) en René van Breevoort zijn wel fit. ge marge van 76-74 liet Dominique Pedroli zich opniëuw tot forceren verleiden. En nu was het Paul van der Ree die voor de gelijkmaker zorgde. Uiteindelijk bleek Kinheim in de derde verlenging over de langste adem te beschikken. Wel verloor coach Peter van Zalm Peter Ankum en Klaas Zonjee met een maximum aan fou ten, maar het voortijdige vertrek van Ru dolf Mooy en Ruud Harrewijn bij de gas ten woog zwaarder. Niet onverdiend stel de Dominique Pedroli na ruim twee uur basketbal de zege veilig. De Kometen-Hoppers 25-33 (rust 10-15). Topscoorsters De Kometen: Betty Veen- stra (4-7) en Biene van Zalm (2-4). Hoewel de Kometen en Hoppers In het veld goed tegen elkaar opwogen, heeft de Haar lemse formatie geen kans gezien de overwinning van Hoppers in gevaar te brengen. Van beslissende betekenis was het zwakke schieten van de thuisclub. Bovendien was het lengtenadeel er oor zaak van dat de Kometen het in de re boundduels uiterst lastig had. Aan Haar lemse zijde ontbrak in dit duel Fredy van Offeren. Nog drie wedstrijden resten Haarlem in de strijd om die eerste periode, waarna Vitesse op bezoek voor een wedstrijd, die alleen nog voor de Arnhemmers van be lang kan zijn. Haarlem heeft de zaak derhalve volledig in eigen hand. „De ko mende drie wedstrijden”, stelt Alwin Leysner, „moeten we kunnen winnen. Die periodetitel moet gewoon. Ik ben ervan overtuigd, dat we elke ploeg opvreten, wanneer we met 1-0 voorkomen". uimte in nkelcen- lart van IJMOND. De twee herenploegen uit de IJmond die dit jaar uitkomen in de promotieklasse zijn WVV’72 en VCK. De trainers van beide vereni gingen zien niet direct een toppositie voor hun team weggelegd, maar dat is eigenlijk de enige overeenkomst tus sen Douwe Hania (WW) en Gerrit van der Brink VCK). De laatstge noemde beschikt weliswaar over een redelijk geroutineerd spelersarsenaal, maar echt talent is volgens hem bij VCK niet aanwezig. Douwe Hania meent wel een veelbelovende ploeg te hebben, maar zijn selectie is erg jong en daardoor prestatief wisselvallig HAARLEM. In de aanval, op het middenveld, in de verdediging. Alwin Leysner, de 24-jarige revelatie van Haar lem, kan overal worden ingepast. De laat ste drie wedstrijden fungeerde hij als linksachter, aanvankelijk, omdat vaste man Frank van Leen een schorsing uit zat. Maar in die tweede wedstrijden (Hel mond Sport en Vitesse) maakte hij zo’n goede indruk, dat Hans van Doorneveld niet om hem heen kon op het moment, dat Van Leen weer speelgerechtigd was. Bij de dames moest de Kometen ander maal een nederlaag incasseren. Tegen Hoppers uit Hoorn ging de eerste thuis wedstrijd met 25-33 verloren. Kinheim-Exfla’s 95-91 (rust 32-32). Topscorers Kinheim: Klaas Zonjee (0-6- 8), Dominique Pedroli (12-2-11), Peter An kum (12-6-6). Exfla’s: Rudolf Mooy (7-9-2), Ruud Harrewijn (5-16-10), Paul van der Ree (8-6-6). Zonder de geschorste Fred Sweers en met een geblesseerde Eric Ja ger heeft het „nieuwe” Exfla’s na de regle mentaire overwinning op Azimma in een spannend duel het hoofd moeten buigen voor het debuterende Kinheim. dat in dit treffen herhaaldelijk roekeloos met de winstmogelijkheden omsprong. doel van mijn bezoek heeft echter betrek king op de gang van zaken bij de volley balvereniging Phoenix. Maar ook daar weet Windijk gelukkig veel over te ver tellen. Dit seizoen neemt hij als opvolger van Dirk Schrieken de training van het eerste herenteam voor zijn rekening. Geen eenvoudige taak sinds drie ervaren Moeilijk had de thuisclub het vooral in de beginfase tegen Rudolf Mooy. Naar mate de wedstrijd echter vorderde kreeg Kinheim ondanks gebrek aan lengte toch steeds meer grip op de Exfla’s-aanvallen. In de tweede helft leek Kinheim zelfs regelrecht op de overwinning af te steve nen. Met 66-58 werd ruim afstand geno men. Toen echter verzuimde Kinheim het nodige overleg in de aanvalsopbouw te leggen. En dankbaar profiteerde Exfla’s van de geboden kans om via Rudolf Mooy bij 68-68 de eerste verlenging af te dwingen. Wie verwacht mocht hebben, dat Kin heim in de verlenging lering getrokken zou hebben uit de strijdwijze in de tweede helft kwam bedrogen uit. Bij een voordeli- (Van onze sportredactie) HAARLEM. Zowel Haarlem-trai- ner Hans van Doorneveld als Telstar- coach Joop Brand konden gisteravond nog niet de opstelling van hun ploegen bekendmaken. Beide oefenmeesters kunnen pas in de loop van deze dag met zekerheid zeggen of geblesseerde spelers als dan niet fit zijn. Haarlem heeft in diverse duels tot nu toe prima staaltjes voetbal laten zien, maar zakte daarna steeds weer weg, waardoor een forse uitslag buiten bereik bleef. „We hadden natuurlijk tegen een Helmond Sport meer moeten scoren, maar na 3-1 werden we te gretig en gin- gen fouten maken.' Zo’n terugval mag eigenlijk niet. Je speelt tenslotte voor het publiek. Het is belangrijk, dat er veel mensen komen kijken. Misschien dat we wat meer ontspannen gaan spelen, wan neer we die periodetitel eenmaal binnen zouden hebben. Natuurlijk moeten we dan gewoon doorgaan voor het kampi oenschap, maar de ploeg krijgt dan gele genheid om volledig ingespeeld te raken. Voor dit team is een jaar eerste divisie erg belangrijk. Als we nu een goed sei- zoen draaien, denk ik dat we de stap naar de eredivisie kunnen maken”. aan Frank van Leen, die op deze manier zijn schorsing wel heel duur betaald. „Het is een vorm van eerlijke concurren tie. Iedereen wil graag spelen en ik heb deze kans met beide handen aangegre pen. Frank en ik zijn goede vrienden”. Voor het IJmuidense VCIJ moet dat in verhouding tot vorig jaar in een divisie lager gebeuren. Zoals bekend degradeer de de ploeg van trainer Jan Kiewiet uit de promotieklasse nadat drie belangrijke spelers waren vertrokken. Een onver wachte gebeurtenis die zijn uitwerking niet heeft gemist. Trainer Jan Kiewiet i daarover: „Ik hoef daar niet omheen te draaien, het was een gevoelig verlies. Aan vankelijk leken we dat met een aantal jonge spelers te kunnen opvangen maar zij moesten te lang op hun tenen lopen. Toen daarna ook nog eens hoofdaanvaller Hans Rolloos geblesseerd raakte was het snel met VCIJ gedaan.” De jeugd redde het niet, omdat maar liefst vier spelers moesten worden inge bouwd. Momenteel kan Kiewiet echter over een team beschikken met veel jeugd en toch de nodige routine. „Dat is natuur lijk wel zo”, zegt Kiewiet, „maar ik heb er geen idee van wat dat voor een derde (Van een medewerker) IJMOND. Wanneer het volleybalge- beuren dit seizoen van start gaat komt zowel het IJmuidense VCIJ als het Heemskerkse ODIN uit in de derde divi sie. Een vergelijking die op het eerste gezicht niet opvallend is. Er zijn echter méér vergelijkingen te trekken tussen de standaardteams van de beide IJmondiale vertegenwoordigers. Dit seizoen name lijk zal voor beide teams een seizoen worden waarin men zich waar moet maken. ZANDVOORT (ANP). De op 16 sep tember 1979 verongelukte autocoureur Rob Slotemaker is vrijdag vereeuwigd in een bronzen plaquette, vervaardigd door de kunstenares Bep Sturm-van den Bergh. De plaquette kreeg een plaats aan de rechterzuil van de hoofdingang van het circuit van Zandvoort. De onthulling werd gedaan door Jan Lammers. De bocht waar Slotemaker vorig jaar om het leven kwam werd Rob Slotemakerbocht genoemd. Eredivisie: vandaag: GA Eagles-Utrecht, PSV-MVV. NAC-Twente, Den Haag-PEC Zwolle. Zondag: Roda JC-Willem II, Wage- ningen-Feyenoord. Excelsior-Ajax. Gronin- gen-NEC, Sparta-AZ'67. Eerste divisie: vandaag: Fortuna SC-Tel- star. Morgen: Volendam-VVV, De Graaf- schap-SW. Haarlem-Veendam, Amster- dam-Heerenveen, Heraeles-Helmond Sport, Vlaardingen-Vitesse, Cambuur-Den Bosch, DS’79-Eindhoven. Jeugdcompetitie: Jong Telstar-Jong Am sterdam, Jong SVV-Jong Haarlem. FSC, de tegenstander van Telstar, kan niet beschikken over Tin! Ruys en Johan Zuidersma. Beiden zijn ge schorst. Bovendien is doelman Bram Geilman geblesseerd. Trainer Frans Körver zag zich daardoor genoodzaakt om de middenvelders Hutting en Tita- ley naar de voorhoede op te schuiven. Vanaf één augustus is Windijk bij Phoenix als trainer actief en hoewel hij de start als „vrij moeilijk" omschrijft, lijkt hij er aardig in te slagen de nieuwe spelers (allen spelverdelers) met de overgebleven volleyballers te integreren. Zijn direkte tegenstanders hebben al zeer duidelijk kennis gemaakt met de kwaliteiten van Alwin Leysner. Door zijn snelheid krijgt een rechterspits extra werk in de verdediging, terwijl hij aanval lend maar moeilijk los kan komen. Alwin Leysner moet je namelijk drie keer voor bij, wil je er zeker van zijn, hem echt kwijt te zijn. Afgelopen zondag, tegen Heeren veen, leefde hij zich aanvallend wat min der uit, dan in de voorgaande duels. „Mis schien was dat de angst om te verliezen. We zijn tenslotte een belangrijke kandi daat voor de eerste periodetitel en moes ten minimaal gelijkspelen. Als je dan te veel gaat aanvallen, loop je risico’s. We 7 hadden misschien wel kunnen winnen, maar achteraf zeg ik, dat een gelijkspel bij een ploeg, die ook hoog staat, geen gek resultaat is”. best, maar ik kan pas halverwege de com petitie een oordeel over hun prestaties vellen.” Emile Windijk wil dit seizoen aan de opbouw werken en zegt de mening van de spelers na een jaar (de periode waarin hij in principe bij Phoenix-heren actief zal zijn) beslissend te vinden voor het al dan niet aanblijven. „Kijk”, legt hij uit, „een aantal spelers bezighouden kan iedereen wel. Komen de spelers na verloop van tijd tot de conclusie dat ze van mij nog wel wat kunnen leren en vind ik het zelf ook leuk, dan wil ik de samenwerking op dit niveau graag voortzetten. Je moet in dat soort zaken echter heel reëel zijn.” Emile Windijk die de hele week in de avonduren intensief met volleybal bezig is, neemt samen met Phoenix-man Danny van den Outenaar ook nog deel aan de cursus voor B-trainer. Dezelfde Van den Outenaar hield de spelers van het eerste team door middel van extra oefeningen gedurende de zo mermaanden in conditie, zodat Windijk het accent vrijwel direct op het technische vlak kon leggen. „Het onderlinge verschil tussen de teams is erg klein”, zegt Emile Windijk als er naar een prognose voor het komende seizoen wordt gevraagd, „win je vier wed strijden op rij dan behoor je tot de koplo pers, maar verlies je er twee dan is degra datie nabij. Windijk kwam onder wat vreemde om standigheden bij het herenteam terecht. Hoewel hij al sinds de oprichting van Phoenix bij de club betrokken is. bemoei de hij zich als trainer nooit met de hogere teams. „Ik zag meer heil in het trainen van junioren. Resultaten van je werk zijn daar immers sneller te zien”, meent hij. Toen coach Dirk Schrieken in mei echter plot seling aankondigde de vereniging te zul len gaan verlaten omdat hij hoger op kon was het voor het bestuur van Phoenix erg kort dag om nog een goede trainer te vinden. Of zoals Emile Windijk het nuch ter stelt: „Echte toptrainers hadden al bij andere verenigingen onderdak gevonden en daardoor kwamen ze waarschijnlijk bij mij terecht.” Ervaring had Windijk overigens vol doende. Als trainer was hij vele jaren in de Zaanstreek bij diverse clubs actief terwijl hij ook in Utrecht yen Alkmaar als oefenmeester in de weer is geweest. De deskundigheid van een trainer staat vol gens hem, ook op hoger niveau, niet cen traal. „Belangrijker is de vertrouwensbasis”, weet de coach van Phoenix, „hoe is de relatie met het bestuur en de spelers.” Wellicht door die opvatting ging Windijk in op het verzoek van het Phoenix-be- stuur. „Voor mij waren er twee zogenaam de toptrainers aan het eerste herenteam verbonden geweest en die hadden allebei een bepaalde lijn uitgezet. Mijn aanpak is echter weer totaal verschillend. Ik breng bijvoorbeeld aanvalspatronen onder de aandacht waaraan sommige spelers wel eend gedacht hebben, maar waarmee ze nog nooit eerder werkten.” De vierde plaats van het afgelopen jaar geeft hem onder meer het recht om te zeggen: „Als je het ene jaar vierde wordt is het onzin om te voorspellen dat je bij de middenmoot gaan behoren. Elke trainer streeft naar progressie. Dat weet ieder een. Daar moet je dan ook voor uit durven komen.” Een terechte opmerking, zeker omdat Hoekstra vindt dat de vierde plants van vorig jaar duidelijk te laag was. Het jaar daarvoor immers bereikte hetzelfde team een derde plaats. Een verrassing toen om dat het juist het eerste jaar in de derde divisie betrof. Hoekstra: „Er ontbrak mijns inziens een stuk wedstrijdmentali- teit. Nooit was er een keer ruzie onderling. Ik kan me dat nauwelijks voorstellen. Wanneer je voor honderd procent in het spel opgaat en het lukt niet dan word je kwaad. Ik in ieder geval wel.” Die mentaliteit kan wellicht wat beter worden door het feit dat twee routiniers naar ODIN zijn overgestapt. Van VCIJ kwam Könst en van Phoenix Thames. Hoekstra: „Beide spelers ken ik en ik verwacht dat zij de overigen kunnen sti muleren. BEVERWIJK. Emile Windijk is een vlotte prater. In anderhalf uur snijdt hij onderwerpen als sponsoring, het nijpen de tekort aan sporthallen, de salarissen van toptrainers en de groeiende overmacht van het zaalvoetbal aan. Het HAARLEM-IJMOND. In een ware slijtageslag heeft Kinheim gisteravond in de basketbalcoinpetitie de eerste winst voor zich weten op te eisen. Vóór het duel tegen stadgenoot Exfla’s echter tot een beslissing kwam, hadden beide ploegen drie verlengingen nodig om tot de 95-91 eindstand te komen. Negen jaar geleden kwam Alwin Leys ner naar Nederland, waar het Amster damse Zwarte Schapen zijn eerste vereni ging was. Via SV Diemen kwam hij te recht bij AZ’67, waar hij echter nooit kon doorbreken. „Het is bij een ploeg als AZ erg moeilijk werkelijk een kans te krijgen in het eerste elftal. Die club heeft erg veel geld en als er een speler nodig is, dan wordt die gewoon gekocht. Na drie jaar hield ik het voor gezien. Dat is lang genoeg voor een C-elftal. Als je in die periode niet doorbreekt, kom je er niet meer. Ik wilde mij via een jaartje bij Alcmaria Weer in de kijker spelen en wellicht daarna de stap opnieuw proberen te maken”. Die stap naar het betaalde voetbal kwam derhalve een jaar eerder dan ge pland. Als „manusje-van-alles” bleek hij een uitstekende aanvulling voor de selec tie van Van Doorneveld. Op de linksach terplaats speelde hij, alsof hij nooit an ders had gedaan. „Ik vind het heerlijk om op die plaats te spelen. Jé hebt al je tegenstanders voor je, terwijl je als spits altijd een man achter je hebt staan”. VCIJ-trainer Jan Kiewiet. ..De jongeren moeten nog veel leren De betaalde carrière van Alwin Leysner heeft aan een zijden draad gehangen. Na drie jaar in het schaduwelftal van AZ te hebben gespeeld, stopte hij een jaar, om dat hij niet wilde terugkeren naar zijn oude amateurclub, vierdeklasser SV Die men. „De reglementen schreven voor, dat ik terug moest naar Diemen, maar daar voelde ik niets voor. Daarom ben ik een jaar gestopt en heb me daarna aangemeld bij Alcmaria Victrix. Ik heb veel vrienden in Alkmaar en wilde het liefst daar spelen. Ik heb daar getraind en een oefenwed strijd gespeeld en toen kwam Van Door neveld met de mededeling, dat hij een plaats voor me had bij Haarlem. Hij had al eerder met me gepraat, maar toen was er geen financiële mogelijkheid”. De Alkmaarse amateurploeg wilde Leysner aanvankelijk niet afstaan en be riep zich op de reglementen van de KNVB. Alcmaria Victrix kon Leysner echter niet tegenhouden. Met éen lichte trainingsachterstand meldde de kleine Leysner zich op het complex aan de Sportlaan en werd in de aanvang van de competitie zuinig gebruikt door Van Doorneveld. De achterstand op de rest van de groep smolt als sneeuw voor de zon. Alwin Leysner: „Ik heb van nature een goede conditie. In Suriname voetbalde ik elke dag. Huiswerk maken en studeren j deed ik nooit en direkt na schooltijd ging ik naar een veldje. Iedere dag weer twee a drie uur”. Alwin Leysner kreeg het voetballen met de paplepel ingegoten. „Op mijn zuster na, voetbalde iedereen bij ons”, zegt hij lachend. Zijn vader speelde in het verre verledèn in het natio nale elftal van Suriname, maar Leysner jr. meldde zich nooit bij een club. „Het bleef bij wat trappen op een veldje. Een soort straatvoetbal eigenlijk". él

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17