Turkse economie zeer zwak ZAT ZAT ZAT DAGS DAGS DAGS VOEGSEL VOEGSEL VOEGSEL I I 20 SEPTEMBER 1980 Organisaties van rechts en links IJmuider Courant te- Beverwijkse Courant •.rtw Neeltje Jans door Frans van Hasselt o Hoe is de situatie een week na de staatsgreep? Onze correspondent Frans van Hasselt bezocht Istanboel. De militaire top onder leiding van generaal Evren heeft vorige week de macht overgenomen in Turkije. Het merkwaardige rond deze coup is dat velen die niet betreuren. De vraag is nu hoe het regiem zich ontwikkelt. Burgemeesters kan terugkrijgen. De chauffeurs vinden het bedrag natuurlijk veel te laag en gaan op fooien mikken. Expositie Slim percentage Goodwill „Generaals of geen generaals, het onrecht blijft”, aldus de klassieke taxichauffeur die me van het vliegveld Istanboel naar de stad brengt. Hij is boos over de nieuwe regering, kort voor de coup van 12 september ingevoerd: een reiziger die een taxi van het vliegveld neemt, moet het bedrag niet aan de chauffeur betalen, maar aan een functionaris van de gemeente, die aan de chauffeur een coupon geeft waarmee hij het vastgestelde bedrag weer Maar door op deze manier over de generaals te spreken, draagt ook deze chauffeur, zonder het te willen, bij tot de indruk die ik van alle kanten zal krijgen: dat men vrijelijk de toestand bespreekt, dat er zelfs een zekere ontspanning heerst in vergelij king met de situatie voor de coup. De extremen van links en rechts hebben wel alle reden om zich niet prettig te voelen. Zij zijn al stevig aangepakt, toonstelling ”Th7YeiiowssJbm'anné boven en Vivaldi beneden. Hans Rombouts luisterde er naar. Afscheid T wig K- Een week na g de staatsgreep w e J. Ze worden in kazernes vastge- I (DPA) ■1 in 9t De Her Gun is nu verboden, evenals het merkwaardige pro- Chinese dagblad Aydinlik (Ver lichting), dat Turkesj’ beweging de laatste jaren genadeloos had bestookt en met zijn onthullin gen zelfs de juridische positie van de partij van Nationalisti sche Actie begon te bedreigen, mag niet meer verschijnen. Naar verluidt heeft de Aydinlik, die nimmer geweld verdedigde, een verzoek tot herverschijning bij de militaire autoriteiten in gediend. Een verwoed aanhanger van die krant vertelt mij: „Alles is goed wat de generaals doen, be halve dit verbod”. Van een an der hoor ik: „Alles is goed wat ze doen, behalve de afz etting van Kotil”. Kotil was Istanboels populaire (gekozen) burgemees ter en met hem is ook de zo mogelijk nog populairder bur gemeester van Ankara, Dineer, door een drie-sterrengeneraal vervangen. Het bewijs dat het de militairen ernst is bij het streven naar de politisering van het openbare leven. Weinig klachten ook hoort men van diegenen die nog vrij zijn over de weergaloze arrestatie- golf die, vooral in het oosten van het land waar de Koerden wonen, op gang is gekomen. Het Dincers fundamenten net zo te behandelen als illegale huizen bouw. Oppositieleider Ecevit daarentegen hield een lange re de bij de ceremonie. Het dag blad Hurriyet schreef de vol gende dag in zijn kop: „Wat een vreemde staat hebben we toch”. Vooralsnog lijken de meeste burgers van Turkije’s twee grootste steden hun burgemees ters wel op het militaire blok te willen opofferen, vooropgesteld dat het nieuwe regime rust en veiligheid brengt; iets waar het de eerste dagen na de coup naar uitzag. Die van Istanboel aan vaardden zelfs zonder morren de discriminerende maatrege len, waarmee de politie, kenne lijk op militair bevel, hen pro beert te bewegen de zebrapa den te gebruiken. Twee dagén later was de staat gegrepen en Demirel en Ecevit zitten nu als buren in een overi gens luxueus militair leger kamp, tot grote pret van ieder een met wie ik sprak. De inflatie bedraagt er meer dan honderd percent per jaar. Het te kort op de betalingsbalans wordt alsmaar groter. Eigenlijk blijft het land in economisch opzicht alleen op de been dankzij buiten landse financiële hulp. regime heeft inmiddels aange- kondigd dat iedereen een maand zonder proces kan wor den vastgehouden. Ook in de grote steden zijn honderden personen, meest kopstukken van de marxistische vakbond DISK, in hechtenis; velen heb ben zich na oproepen gemeld. In het museum 't Coopmanshüs in Franeker kijken de wijsgeer Rous seau en de Beatles de bezoekers aan. Rousseau prijkt met zijn herbarium te midden van een orachtiae exposi tie over houten boeken. De Beatles hebben op de bovenetage hun ten- De junta heeft de door de Disk georganiseerde stakingen, die houden. Gumhuriyet publiceert een foto, waarop men hen sa men op de binnenplaats van de Selimide-kazerne ziet, van waaruit Istanboel wordt be stuurd. Het is al voorgekomen dat Tur kije zijn olierekeningen niet meer kon betalen met stagnering van de verkoop van benzine en andere olieprodukten als onmiddellijk ge volg. Voor het lopende jaar wordt het gat in de betalingsbalans op 3,5 miljard dollar geraamd. De inflatie die eerder dit jaar de 100 procent dreigde te gaan op 12 september aan de gang waren, „gebroken”, met een voor werkgevers verplichte 70 procent loonsverhoging. Een slim gekozen percentage, in sommige gevallen minder tot veel minder, in andere gevallen meer dan de stakers vroegen. brieken en de automobielindus trie. Buitenlandse oliemaatschap pijen mogen nu in Turkije olie gaan opsporen en winnen. Kort haar en geen rare snorren meer voor de mannen, geen broeken, korte of gespleten rok ken voor de vrouwen. Het doet wat denken aan de richtlijnen van Pattakos, kort na de Griek se kolonelsputsch. En ook de voorschriften van de Turkse ge neraal, die na de vorige militai re interventie in 1971 op de Turkse radio en televisie de scepter zwaaide. overschrijden, belooft bij nader inzien slechts 60 procent te wor den, volgens de voorspellingen van Turgut Ozal, het econo misch brein in de regering-De- mirel, die door de junta is aan gehouden. Al met al is de goodwill die het generaals-regime zich deze eer ste dagen heeft verworven, bij zonder groot in binnen- en bui tenland. Zij doet denken aan die welke Ecevit ten deel viel toen die begin 1978 de regering aanvaardde. Zij zou ook even snel kunnen opbranden, indien zou blijken dat de duistere krachten van het politiek ge weld zich herstellen. Maar ook als de generaals tekenen gaan vertonen zich voor vele jaren te willen ingraven in hun huidige positie. Willen zij dat? Evren heeft in zijn boodschap op de perscon ferentie aangekondigd, een le vensvatbaar seculair regime te willen vestigen, gebouwd op mensenrechten en individuele vrijheid. Dit hebben we van de Griekse kolonels nooit zo expli ciet gehoord, evenmin als de doelstelling die daarna, als zes de punt, nog werd genoemd: „Herstel van het burgerlijk be wind na wettelijke regelingen en binnen een redelijke pe riode”. Maar gelet moet ook wel wor den op Evren’s prioriteiten. Bo venaan zijn lijstje staat het handhaven van de „nationale eenheid”, daarna komt de strijd tegen anarchie en terreur, ver volgens het vestigen van „de autoriteit van de staat”. Punt 4 is het verzekeren van sociale vrede, nationaal begrip en har monie. Pas daarna komen men senrechten en democratie. De suggestie is duidelijk: mensen rechten en democratie kunnen er niet komen zonder de vervul ling van de eerdere punten, de ondeelbaarheid van de natie vooraan. De sleutels voor het welslagen van het nieuwe be wind, zouden weleens bij de Koerden in het oosten kunnen liggen. Korkut schijnt onmisbaar te zijn, vanwege het grote aanzien dat hij in het buitenland, en vooral in financiële kringen, heeft verworven. Ozal’s broer Korkut is, of liever was, afgevaardigde van de streng religieuze Partij van Na tionaal Behoud, wier leider Er bakan met Turkesj op één ei landje zit en die als enige partij met afkeuring werd genoemd in president Evren’s persconfe rentie. Evren bekritiseerde ook de door deze partij kortgeleden georganiseerde „Jeruzalem- dag” (Konya), waar Korkut Ozal eveneens bij was. Maar De in Turkije actiefste ge welddadige organisaties van links (het zijn er in totaal meer dan veertig) zijn de laat ste maanden Dev Vol (Revo lutionaire Weg) en Dev Sol (Revolutionair links). Onder ling enigszins rivaliserend, beide min of meer pro-Mos- kou. Maoistisch is TIKKO, het Turkse Bevrijdingsleger voor Arbeiders en Boeren, terwijl twee kleinere groepen, Kurtu- lus (Bevrijding) en Halkin Kurtulus (Volksbevrijding) sympathiseren met respectie velijk de Chinese „Bende van Vier” en het Albanese regime. Het nu ook verboden pro-Chi- nese dagblad Aydinlik was strikt anti-geweld. In het Koerdische oosten treedt de zeer gewelddadige organisatie APO het laatst jaar het meest op de voor grond. Minder gewelddadig is de Moskou-gezinde Koerdi sche Arbeiderspartij. Van de maoïstische organisatie Riz- gari en van de rechtse Kava, die met de Perzische geheime dienst SAVAK samenwerkte, hoort men de laatste tijd niet veel meer. Aan de uiterst rechterzijde opereren de verschillende Ul- kucu- („idealisten”) clubs, ook wel „Grijze Wolven” ge noemd. De laatste tijd zijn er enkele kleinere groeperingen, zoals de ETKO, de Bevrij dingsbeweging voor Gevan gen Turken (dat wil zeggen, de mensen van Turkse oor sprong buiten Turkije), de TIP (strijders voor de Turkse islam) en de SIT, de „Wrekers- brigades voor de Sheriat” (Het Islamitisch recht). e g u DE KENNEMER COl RAM ES HET DM.BIAD V(X)R IJMl IDES DM.BI UHOOR HEAERU IJK. HEEMSKERK ES VEISES De positie van deze Ozal is op zijn minst merkwaardig te noe men. Hij is een orthodox mos lim en heeft zojuist richtlijnen uitgevaardigd aangaande haar dracht en kledij voor degenen die op zijn ministerie werken. Sinds het begin van het jaar is het Turkse pond al tien keer gede valueerd. De waarde ervan be draagt nog maar twee a drie cent. De prijzen zijn sinds de inwer kingtreding van de economische maatregelen in sommige gevallen met vierhonderd procent geste gen. De maatregelen kwamen bij de bevolking dan ook hard aan. Er wordt hard gewerkt aan de kathedralen van Rijkswaterstaat Het zijn de pijlers van de Ooster- schelde-waterkering Het giganti sche project, onderdeel van het Deltaplan, vordert. Pieter Mul voer naar Neeltje Jans (niet het Zeeuws meisje, maar een werkeiland) en keek er rond Een van de grootste bijdragen levert West-Duitsland, namelijk 560 miljoen Mark als aandeel in het OESO-krediet en nog eens 600 miljoen Mark voor modernisering van de Turkse strijdkrachten. Verleden jaar verschafte Bonn Turkije beschikt over enorme reserves aan bruinkool. Deson danks is het land nagenoeg volle dig afhankelijk van de invoer van olie. De enorme bedragen aan de- De snelle bevolkingsgroei en de voortdurende toeneming van de werkloosheid vormen de voor naamste problemen waarvoor het nieuwe bewind een oplossing moet zien te vinden. Er moeten zeker een half miljoen arbeids plaatsen per jaar worden gescha pen. De afgelopen jaren nam het aantal werklozen met 400.000 per jaar toe. Als voornaamst oorzaak van de Turkse economische misère zien economische deskundigen in het Westen de mislukking van de in dustrialisering van het land. In plaats van de eigen grondstoffen te benutten voor de opbouw van een exportindustrie besloten vroe gere Turkse regeringen indu striële ondernemingen te stichten die voor de binnenlandse markt werkten en hun grondstoffen voornamelijk moesten invoeren. De rijke bodemschatten van het land bleven braak liggen. Turkije economische hulp tot een bedrag van 300 miljoen Mark. De Europese Gemeenschap, waar mee Turkije geassocieerd is, heeft in juni 675 miljoen gulden toege zegd. Ex-premier Demirel (links) en de nieuwe grote man, generaal Sevren (rechts). De strategische positie die Tur kije aan de zuidoostflank van het Noord-Atlantisch verdedigings- stelsel inneemt maakt dat de Wes terse industrielanden maar al te graag bereid zijn geld te verschaf fen om het land binnen de eigen gelederen te houden. De OESO de uit 24 Westerse industrielanden bestaande Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ont- viezen die dat kost kan het land niet opbrengen zodat het tekort op de betalingsbalans buitensporige vormen heeft aangenomen on danks de bedragen die Turkse werknemers in het buitenland naar huis overmaken. De economische problemen waarmee de nieuwe leiders in Turkije geconfronteerd worden zijn niet gering. De buitenlandse schuld van het land wordt op veertig miljard gulden geraamd. Heerste er na de Griekse staats greep van 1967 in Athene een enorme, beklemmende stilte, waarbij het aantal „meepra ters” gering bleef, en verwekte die op Cyprus tegen Makarios in 1971 zelfs een stomme ontzet ting in Nicosia; de Turkse daar entegen lijkt de mensen, al thans in Istanboel, juist wat los- lippiger te hebben gemaakt. Met fascistenleider Turkesj op een eilandje voor de Egëische- kust lijkt de toestand voorbij dat talloze winkeliers en andere bedrijfsleiders door onduidelij ke figuren werden geprest tot betaling van 5000 lires 125) met het vooruitzicht op fysieke uitschakeling bij weigering. Op 1 het plein van U skudar, aan de Aziatische kant van de Bospo- rus, is iemand bezig de tekst „Enig Leider Turkesj” uit te wissen, die daar vijf, zes jaar heeft gestaan (al eerder uitge wist, maar toch nog altijd heel zichtbaar). Op ditzelfde plein werd nog tot voor kort Turkesj, partij krant Her Gun (Elke Dag) „verkocht” aan de taxichauffeurs die daar hun standplaats hebben. „Koopt de nationalistische krant”, konk het ’s middags als ze was uitgekomen. Het waren agressieve verkoopmethoden: de chauffeurs wisten dat ze „last konden krijgen” als ze de krant niet kochten. Beiden waren namelijk wel uit gesproken politieke figuren uit Ecevits links georiënteerde op positiepartij. Dineer had nog enige dagen voor de staatsgreep de aandacht op zich gevestigd door op eigen houtje de funda menten te leggen voor het gra ven van een tunnel, waardoor °P den duur Ankara’s metro moest lopen. De regering-Demirel vond zo’n metro voor de hoofdstad op het moment niet nodig en dreigde Het dameshoc- key is volop in ontwikkeling De succesvolle coach Huib Timmermans neemt afscheid Samen met Ad Heesbeen nam hij de mogelijkheden door, die het da- meshockey aan de top heeft. In april hadden zeventien lan den 1,16 miljard dollar bij elkaar gebracht. Zo besloten bovendien een nieuwe aflossingsregeling te treffen voor de 3,4 miljard dollar die Turkije de komende jaren moet terugbetalen op buitenland se leningen. De aflossing behoeft nu pas in 1984 te beginnen. Saoe- di-Arabië heeft Turkije een kre diet van 250 miljoen dollar beloofd. Onder druk van de buitenlandse geldschieters en vooral van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft de nu afgezette rege ring-Demirel begin dit jaar om vangrijke economische hervor mingen aangekondigd. Onder meer werd het land voor het eerst opengesteld voor buitenlandse fi nanciële deelnemingen in de land bouw, de mijnbouw, de textielfa- wikkeling (waarvan Turkije ook lid is), is al sinds het begin van dit jaar bezig met het bijeengaren van honderden miljoenen dollars voor kredietverlening aan Turkije.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19