DROOGLEGGING ZAT ëRDAGS Bi J VOEGSEL RE r 1 ter LZeelands veiligheid en milieubehoud: ’t donderde niet wat het kostte” M®5TEUNT HETfggi V0LK5PETITI0NNEMENT ZPLAAT5ELUKE KEUZE !iO DE KROEG GE5LOTEN II ..f|v J door Pieter Mul Drankbestrijders sterven uit door Jan van Dijk 3 Op een eiland Wil werkzaamheden in de Oosterschelde gesteld is. Uniek project, geavanceerde techniek het zijn begrippen die bescheiden aangeven waarmee Rijkswaterstaat in het Zeeuwse bezig is. Bijna zeven miljard gaat de voltooiing van het Delta-plan kosten. Of het allemaal goed en tijdig lukt? „We zijn erg zeker van onze zaak”. „Us Blau Hiem” is na een halve eeuw het laatste recreatiecentrum van de drankbestrijders. De „blauwe beweging’’ heeft de strijd tegen Koning Alcohol verloren, binnen de beweging bestaat onenigheid over de toekomst en de aanpak: „Hardkuiters benaderen het probleem te eenzijdig”, zegt een van de (weinige) jongere geheelonthouders kryptisch. Onze verslaggever dronk een glaasje fris in het „Hiem” en sprak met twee drankbestrijders. Kruiningen-Perkpolder, Anna Jacobapolder-Zijpe, Vlissingen- Breskens. De routes van veren, die bij slecht weer uit de vaart worden genomen. Middelburg is de provinciehoofdstad en dan heb je ook nog Zeeuws meisje. Als daarmee zo ongeveer de parate kennis ophoudt over dit landsdeel dan wordt het tijd om eens te gaan bezien hoe het met de Dammen G Bijna kathedralen N,. Van afstand lijken op deze schitterende septemberdag tientallen verstilde giraffenekken zich uit de bouwput te verheffen. Daar op een paar kilometer afstand moet het werkeiland Neeltje Jans zijn, midden in de Oosterschelde. De laatste zeearm die volgens het Deltaplan nog moet worden afgesloten. Negen kilometer breed en vanaf de werkbrug richting Neeltje Jans op dertien meter hoogte een spiegeltje gelijk. ,,U moet eens terugkomen bij een najaarsstorm”, zegt ir. Offringa ter ontnuchtering. De ingenieur is directeur van de DOS-bouw, een combinatie van zeven aannemers die samen met Rijkswaterstaat over vijf jaar de klus geklaard moet hebben. .230 Kleine actiegroep H Jut Km W - - 2 10 an het water «M» te om en in i jed siste ran oen. BLAUW IN KNOOP >1 5 'an de i heeft ijke raai de sen ig ucht, ist kter lijk an de 3 ren Dit de De drankbestrijders zijn oud geworden, hun organisaties zijn vergrijsd en het vroegere enthousiasme heeft zijn veerkracht verloren. Sernard van der Vliet is een van de weinige jonge eden van de Algemene Nederlandse Drankbestrijders Organisatie (ANDO); een kritisch lid bovendien: ,,De blauwe beweging is vaak te extreem”, vindt hij. We spreken hem in Us Blau Hiem in Appelscha, het laatste bolwerk van de Nederlandse drankbestrijders Het ,,Blau Hiem” (blauwe heem of erf) bestaat dit jaar een halve eeuw. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum wordt in dit alcoholvrije recreatiecentrum momenteel een tentoonstelling „over vroeger” gehouden. Samensteller Sake Bouma (70 jaar) uit Paterswolde is een drankbestrijder van het eerste uur. Hij heeft weinig moeite gehad om de sfeer van vroeger terug te roepen Nu, 50 jaar later, lijkt die strijd verloren. De consumptie van alcohol is in de afgelopen halve eeuw enorm toegenomen. Per hoofd van de bevolking drinken we twee keer zoveel gedestilleerd, drie keer zoveel bier en bijna zeven keer zoveel wijn. De blauwe beweging heeft in die periode aanmerkelijk aan invloed ingeboet. De ANDO telt weliswaar nog 6000 leden in ons land, maar de meesten van hen zijn de 50 reeds gepasseerd. De beweging vergrijst; voor elk lid dat sterft staat geen jongere meer klaar. „VOOR”, de jongerengroep die een tiental jaren geleden een eigen koers ging varen, telt slechts 150 leden. Vaandels van de JVO, de Jeugdbond Voor Onthouding, groepsfoto’s die oudere leden uit de dressoirs hebben opgediept en teksten van dr. W. Banning, Henriëtte Roland Holst en Koos Vorrink geven een loepzuiver beeld van de omvang, daadkracht en Idealen van de JVO in de jaren twintig en dertig. De beweging telde op haar hoogtepunt zo’n 4000 enthousiaste jongeren, die fel van leer trokken tegen de alcohol. „Wij staan voor de poorten van een nieuwen, krachtigen en stralenden tijd”, schreef een medewerker van het tijdschrift De Jonge Onthouder in 1929. de Oosterschelde worden afgesloten. Een daad met fatale gevolgen voor het getij- verschil en dus voor het milieu, bijvoor beeld voor de schelpdierencultures bij Yerseke. ring in de stem. De helft van die onwrik bare steunpilaren is nu in aanbouw. Te gen het eind van 1981 wordt het eerste compartiment van de bouwput openge baggerd. Het drijfvermogen van de holle pijlers (zo’n veertig meter hoog) halveert het te verslepen gewicht van 18.000 ton. Bernard van der Vliet: „Ik vind dat je de mensen bewust moet maken van de risico’s van alcoholgebruik. Als iemand sociaal drinken propageert, dan heb ik daar begrip voor. Aan de andere kant moet die groep er begrip voor hebben, dat anderen voor geheelonthouding kiezen. Niet alleen om de organisatie te redden, maar ook om effectiever het alcoholmisbruik tegen te gaan, vind ik datje die mensen er bij moet betrekken. Ik betreur het dat de ANDO nog zo’n radicaal De boodschap van de drankbestrijders is nooit populair geweest. „Wij hebben het nadeel dat we direct ingrijpen in het levenspatroon van de mensen. Ik kan best begrijpen dat de meesten zeggen: waar bemoeit die man zich mee. Dat ik het toch doe, komt omdat het drinken een sociaal euvel is voor de gemeenschap, waarvoor ik me als individu verantwoordelijk voel”, zegt Sake Bouma. Hij geldt binnen de beweging als een man die niet al te extreme standpunten inneemt. Dan zijn er wel anderen. streden. Wij hebben geen methode kunnen vinden om daar op te antwoorden”. Op dit moment werken aan de pijler- dam al zo’n twaalfhonderd personeelsle- Van der Vliet: „Je merkt op scholen een veranderende houding. Toen ik op de middelbare school zat, mocht er op feestjes geen alcohol worden geschonken. Later werd dat wel toegestaan, maar nu zie ik iets van een kentering, omdat het uit de hand begon te lopen. Er komt meer aandacht voor het probleem van alcohol dat als drug wordt gebruikt. De drankbestrijders moeten daar op inspelen. Daarvoor is ook binnen onze groep een verandering nodig Het beeld van de blauwe knoop, van saaie en ongezellige mensen moet verdwijnen”. Sake Bouma (links): ,Dat ik dit werk doe komt omdat het drinken een sociaal euvel is voor de gemeenschap, waarvoor ik me als individu verantwoordelijk voel'. Bernard van der Vliet (rechts): .Degenen die de zaak binnen de ANDO naar buiten brengen zijn vaak hardkuiters die het probleem te eenzijdig benaderen Hoewel de crisis zich levensgroot aftekent binnen de drankbestrijding zien Bouma en Van der Vliet toch positieve ontwikkelingen. Bouma: „We hebben de strijd niet verloren, wel zitten we in een dal. Het alcoholprobleem wordt steeds meer erkend. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft de alcohol het grootste probleem van de mensheid genoemd. Ook buiten de directe kring van drankbestrijders komen steeds meer mensen die zeggen: zo kan het niet langer”. standpunt inneemt, omdat de organisatie daardoor op een eiland komt te zitten”. k. al et ig ar a- e- ip n g j r re a- jl is t. e •n e- at a- ?n ■I e e i £even miljard I Oosterschelde Van der Vliet: „Degenen die de zaak binnen de ANDO naar buiten brengen zijn vaak hardkuiters, die het probleem te eenzijdig benaderen. Mede daardoor is VOOR uit de ANDO getreden om een eigen benadering uit te proberen. Wij willen niet op een eiland zitten. Via korte prikacties op straat willen we de mensen aan het denken zetten zonder te vervallen in een extreem standpunt. Het getuigt niet langer van realiteitszin om te zeggen: over 20 jaar moet de alcohol de wereld uit zijn". 2. Zandkreekdam met scheepvaartsluli (1960); 3. Veeree Gatdam (1961); 4. Grevellngendam met scheepvaartsluls (1965) en doorlaatmlddel (1985); 5. Volkerakaam met scheepvaart- en Inlaatslulzen (1970); 6. Harlngvlietdam met uitwateringssluizen (1971); 7. Brouwersdam met doorlaatsluls (1972); 8. Oosterscheldedam met stormvloedkering (1985); 9. Phlllpsdam met scheepvaartslulzen (1985); 10. Oesterdam met scheepvaartsluls (1985). het parlement daarmee in. Een oplossing die drie miljard gulden meer vergde dan de „simpele” afsluiting zonder meer. Veiligheid, milieubehoud en visserijbe- langen dat alles kon via dit ei van Columbus verkregen worden, ’t Dondert niet wat het kost, veiligheid en milieu voor alles, dat was de instelling”, luidt de toe lichting van ir. Tjebbe Visser, hoofd Wa terbouwkundige Werken West van de Del tadienst. „Het was een karwei zonder het oogmerk van rendement; als die genoem de belangen maar werden veilig gesteld. Nu denken we daar anders over. De ken nis en kunde die wordt opgebouwd is veel waard, die moet te gelde worden gemaakt. Het commerciële motief van onze export positie is daarbij van gewicht. Nederland se en buitenlandse bezoekers zijn daarom van harte welkom”. Kortgeleden nog kwamen Russische in genieurs een kijkje nemen. Mensen die bij het project betrokken zijn adviseren in Canada. Ir. H. Engel, topman van de Del tadienst: „Ik weet niet of u de kust van Brazilië kent. Men denkt er daar over een aantal van die zeearmen af te sluiten ten behoeve van getijdecentrales. Daar ligt voor Nederland dus ook een kans”. Terug naar zijn medewerker ir. Visser. Een waardig representant van Rijkswa terstaat. „Dit is het meest geavanceerde werk ter wereld dat in deze sector in aanbouw is. Dat zeg ik niet met de trots van een timmerman over zijn eigen werk stuk, nee, dat is een objectieve constate ring. Het nieuwe van deze klus zit hem in de prefabricage en latere montage in de Oosterschelde zelf. Dat is op deze schaal nog niet vertoond”. In de sluitgaten kon den immers geen bouwputten worden aangelegd om de werken uit te voeren, „in den droge”. Zou dat wel gebeuren dan zou Derhalve kwam er een gigantische bouwput aan de oostzijde van Neeltje Jans. In drie van de vier delen van die uitgraving, vijftien meter onder het water peil, worden de pijlers geconstrueerd, „Het zijn bijna kathedralen”, zegt Visser met een mengeling van trots en bewonde- Terugblikkend constateert Sake Bouma, dat de blauwe beweging geen antwoord heeft kunnen vinden op de ontwikkeling in de maatschappij. „Als je de ontwikkeling bekijkt, zie je na de Tweede Wereldoorlog een breuk. Het drankgebruik neemt sterk toe en dat is een negatieve kant van een positieve ontwikkeling: de materiële vooruitgang en een toenemende koopkracht. Met die ontwikkeling ging gepaard dat de mensen zeiden: we gaan onze eigen weg, we willen niet langer soberheid betrachten en geen belemmeringen voorgeschreven krijgen in ons bestedingspatroon. De groep, op wie ik doel zijn nu de 40- en 50-jarigen. Binnen de beweging heeft die groep het laten afweten. Bij de kinderen van die generatie is dat nog eens versterkt. Zij zien allemaal geen beperkingen meer en hebben nog minder aandacht voor sociale problemen. Ons wijzen op de gevaren van alcoholgebruik vindt praktisch geen gehoor meer. Toch is het drankprobleem in deze tijd een groter probleem dan in mijn jeugd, terwijl er gek genoeg toen veel meer jongeren actief tegen d dat et e nk Wie 11 alen leeft. teurs I ikt, istig, De giraffenekken zijn uiteraard impo sante kranen, nodig voor de bouw van de 66 pijlers die de stormvloedkering in de Oosterschelde moeten gaan dragen. Drie stormgaten in de bij tijden onstuimige zeearm moeten kunnen worden afgeslo ten. Meer dan zestig stalen schuiven van 42 meter lengte en ruim vijf meter dik. De hoogte varieert tussen zes en twaalf me ter. Pijlers en schuiven met in totaal zo’n vier kilometer lengte moeten de Roompot, de Schaar van Roggenplaat en de Ham men overbruggen. Raadselachtige namen voor de buitenstaander. Namen die aan geven hoe de nog open delen van de Oosterschelde heten. Want het werk aan de watermassa tus sen Noord-Beveland en Schouwen-Duive- land is niet van vandaag of gisteren. Twaalf jaar geleden al startte men met de Oosterscheldedam. Potdicht moest die zeearm. Net zoals eerder het Veerse Gat, Het Brouwershavense Gat en het Haring vliet van de soms wrede Noordzee werden afgesloten. In ’53 verloren bijna 1900 men sen het leven tijdens de februaristorm- vloed. Dat nooit weer, was het motto dat in de Delta-wet van 1958 zijn verankering kreeg. In de vorm van verschillende werk- eilanden lag er zeven jaar geleden al een barrière van vijf kilometer lengte in de Oosterschelde. Op dat moment woedde al een paar jaar een discussie tussen veilig- heidsapo stelen en milieubeschermers. Principieel geschilpunt: hoe dicht moet de Oosterschelde? Ruim zes jaar geleden luidde het advies van een studiecommis sie van minister Westerterp: maak de zee arm afsluitbaar. Twee jaar later stemde RSV is momenteel bezig met de construc tie van de Ostrea (oester), een hefschip van ruim zeventig miljoen dat de pijlers stuk voor stuk naar de bestemming in de Oosterschelde zal varen. Teneinde de stormvloedkering een hechte basis te geven is er de afgelopen tijd al het nodige gebeurd. Zeshonderd meter links en rechts van de strook waar in de pijlers komen zijn in de stroomgaten blokkenmatten neergelegd. Zinkstukken die bestaan uit geweven filterdoek en vas te ballast bestaande uit betonblokjes. Een bodembedekking die bedoeld is om uit schuring van de bodem te voorkomen. Het speciale schip Jan Heijmans legt boven dien stukken asfaltmastiek op plekken die het zwaarst door het water getroffen zul len worden. Het tracé dat de pijlerdam zal volgen is inmiddels gezuiverd van de ori ginele slibhoudende grond. Deze zou voor het kolossale gewicht van de stormvloed kering een onvoldoende stabiele basis zijn. In de geul is nieuw zand aangebracht dat door een verdichtingsvaartuig wordt aangetrild. Het schip, de Mytilus (Mossel), beschikt over vier trilbuizen van veertig meter lenge. Door zijn hoogte van 63 me ter lijkt het op een gewoon boorplatform. De naalden worden vijftien meter diep de bodem in gedreven teneinde de massivi teit van het aangebrachte zand te ver groten. Boven op plaatsen in deze sleuf zullen funderingsmatten worden gelegd. Lappen van tweehonderd meter lengte bij een breedte van tweeënveertig meter. Daar voor wordt een apart schip gebouwd, de Cardium (Kokkel). Zijn die matten gelegd dan kunnen de pijlers hun definitieve bestemming krijgen. Over die steunpila ren heen zal een weg worden aangelegd. Op het werkeiland is nu al een aparte electriciteitscentrale ten behoeve van alle bouwwerkzaamheden. In de toekomst zal ten behoeve van de bediening van de schuiven in de pijlerdam een andere cen trale worden aangelegd. den van de gezamenlijke aannemers van wie er achthonderd met de pijlers bezig zijn. Bovendien verdienen driehonderd man van Rijkswaterstaat er hun brood. De enorme klus aan de westkant van de Oosterschelde vraagt weliswaar het mees te geld, trekt de meeste mensen en pakt de meeste publiciteit dat neemt niet weg dat ook aan de oostkant van de zeearm grootscheepse constructies in het water verrijzen. Tussen St. Philipsland en de Grevellngendam is al een begin van de Philipsdam. En van Tholen naar Zuid- Beveland zal de Oesterdam worden gede poneerd. Deze zogeheten compartimente- ringswerken zijn een gevolg van de keuze voor de stormvloedkering. Reden is het allereerst garanderen van een vaart zon der getijverschil op de Schelde-Rijnver- binding aan de oostzijde, een belofte die is gedaan bij een traktaat tussen België en Nederland. Ir. Kooman, hoofd Water- bouwkudige Werken Oost van de Delta dienst: „Daarnaast zijn die dammen nood zakelijk om een buffer te creëren tussen het zoete en zoute water. En dan zijn die werken ook vereist teneinde bij Yerseke aan de westkant een getijdeverschil van 2 meter 70 te bereiken. Verbonden werken zijn verder de aan leg van een spuikanaal ten westen van de Schelde-verbinding waardoor zoet water uit West-Brabant naar de Westerschelde kan worden afgevoerd. Het kanaal door Zuid-Beveland wordt aangepast terwijl aan de noordzijde bij Wemeldinge de sluis zal vervallen. In het zuiden bij Hansweert wordt een nieuw sluizencomplex ge maakt. Aan de oostzijde van Oesterdam en Schelde-Rijnverbinding zal het zogehe ten verdronken land van het Markiezaat worden ingedamd. Dit meer zal deels door Bergen op Zoom worden benut voor stadsuitbreiding. Tenslotte behoren ook nog tot de Oosterschelde-werken de dijk verhogingen langs de oeverdelen. Deze moeten de Zeeuwen garanderen dat zij niet voor de voltooiing der werkzaamhe den in 1985 door het water zullen worden overdonderd. Bernard van der Vliet (31 jaar), schoolhoofd in het Friese Gersloot, bestuurslid van „Us Blau Hiem” en tot voor kort voorzitter van „VOOR”, ziet de toekomst ook niet al te rooskleurig: „Het ziet er niet gunstig uit voor de ANDO. Het massale karakter van de beweging zal in de toekomst verdwijnen. Wat blijft is een kleine actiegroep van jongeren, die het zal moeten doen". Een gedeelte van de 66 pijlers in de enorme bouwput. De pijlers hebben een hoogte van 40 meter. i ;A; s: Stellepdam Middeiharms Dirksland >1 PHIllKlANtT IG Wemeldinge Goes 2UID BEVELAND Wissenkerke "“•“•^Kamper land L ANOORD BEVELAND

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21