Volvo-Car wil en dan gaan inkrimpen dit noq v; Versterking Ongeluk bij rechtspositie Staatssecretaris De Graaf: verdachte Coentunnel Bedrijven met te weinig WAO’ers krijgen boete Naftaleen in bodem Utrecht VNO verbaasd over verwijt van De Koning Portugal kiest voor fregatten van Nederland Rente omlaag „Kabinet solt met overheidspersoneel" W< sp< I I Meer bescherming schuldeisers BV’s Scl on Ontslag voor 350 man bij Wilma B.V. „Geen uitkering IMP Amsterdam iwl ZATERDAG 20 SEPTEMBER 19 8 0 BINNEN- EN BUITENLAND Atoomonderzeeër ASVA Academie Eindhoven PTT Van Trier (Van onze redactie binnenland) (Va B aan zijn nuc van van de Sov Bootvluchtelingen Dorpswinkels Koninklijk paar DEN HAAG. Als het kabi net eenzijdige aanslagen blijft doen op de positie van ambte naren en trendvolgers, valt aan harde actie zoals stakin gen van de kant van de ambte narenbonden tegen dit beleid niet te ontkomen. Dit zei de nieuwe voorzitter van de Ne derlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO) L. Post, gisteren op een bijeenkomst van zijn bond in Den Haag. Z i Hasj-smokkel 8 (Van onze redactie binnenland) maandag, opge- en (Van onze redactie binnenland (Van onze redactie binnenland) 99 onbew. 31 Ambtenaren dreigen met harde acties Post is de opvolger van de onlangs afge treden voorzitter W. Wieringa. Volgens Post solt de overheid met het overleg en de rechtspositie van ambtena ren en trendvolgers. „Je vraagt je soms af of het kabinet en onze volksvertegenwoor diging nog wel een duidelijk beeld hebben op de rol en de taak van de overheid als werkgever. Bij voortduring staat de posi tie van overheidspersoneel en trendvol gers op de tocht doordat er volstrekt een zijdige ingrepen plaatsvinden en doordat de matigingslasten niet evenredig worden verdeeld”, aldus Post. De Algemene Studentenvereniging Am sterdam (ASVA) is in het slop geraakt. Door het ontbreken van kandidaten zit de vereniging voor het eerst sinds haar op richting in mei 1945 zonder een echt be stuur. Dit meldt Folia Civitatis, het blad van de Amsterdamse universiteit. o o o o In een eirid volgende maand te verwach ten wetsontwerp zal de bepaling voorko men dat werkgevers tenminste 5 procent van het personeel uit WAO’ers, invaliden of gehandicapten moeten latèn bestaan: In de bestaande wet is dat percentage vastgesteld op 2 procent. Op naleving hiervan bestaat echter nauwelijks enige controle. Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken verklaarde gistermiddag op een congres in Doorn over „de gehandicapten en de arbeidsmarkt” dat de zaken in de nieuwe regeling anders zullen worden aangepakt. „Bedrijven die de 5 procent niet halen, zal een heffing worden opge legd”, zo zei hij. In welke vorm is nog onderwerp van discussie binnen het kabinet, maar De Graaf zei het meest te voelen voor het Westduitse voorbeeld waar een bedrijf per maand 100 mark boete moet betalen voör elke niet, of te weinig, in dienst zijnde invalide of gehandicapte. Overigens zal in de nieuwe wet werkge vers een financiële tegemoetkoming wor den gegeven voor aanpassingen die nodig zijn om gehandicapten in het bedrijf op te nemen. Naast een nieuwe wettelijke regeling voor de plaatsing van gehandicapten zul len andere maatregelen van kracht wor den, die het in dienst nemen en houden van gehandicapten bevorderen. De Graaf noemde in dit verband de in voorberei ding zijnde wet op de verplichte vacature- melding. Voorts zullen werkgevers, meer dan nu het geval is, „uitgerangeerde” werknemers op een andere plek binnen het bedrijf passend werk moeten bieden Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis zw. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. mist zw. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew 1. bew h. bew. onbew. h. bew onbew. regenbui 1. bew onbew. onbew 1. bew onbew onbew 1. bew. h. bew geh. bew zw. bew. onbew onbew. onbew onbew. onbew 1. bew. geh. bew onweer onbew. onbew. h. bew. geh. bew. onbew. h. bew h. bew h. bew. onbew. w zo o o o Z20 ozo windst z zw zo windst. nw ono nno windst. UTRECHT met Dal ingev kabir heeft De nekki beslu kettei kabin Miert De V singsl terwij ten-d< voor Cruis De zal be hun a bied len de kome onder Sovje bewaj sültaa start hingte rikaar onder Het PR mr. I afsch 24 23 27 29 30 27 30 25 25 14 26 28 26 17 20 0 0 0 0 0 0.3 2 0 0 0 0 nno nnw verand. verand. o verand. nno ono o zzw zo z zo ozo ozo nw O wzw wzw verand o ozo nw w het weer DEN HAAG (ANP). De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met een wets ontwerp tot wijziging van het wetboek van strafvordering inzake het dagvaarden en horen van getuigen en deskundigen ter terechtzitting. Het strekt er enerzijds toe de rechtspositie van de verdachte te ver sterken. Daartoe is een bepaling opgeno men die voorschrijft dat alle door de ver dachte opgegeven getuigen en deskundi gen door de officier van justitie worden gedagvaard. Aan de andere kant is aan deze vrijwel onbeperkte bevoegdheid van de verdachte een grens gesteld. De offi cier van justitie kan, indien de verdachte daardoor niet in zijn verdediging wordt geschaad, weigeren een bepaalde getuige te dagvaarden. Tegen de beslissing van de officier kan de verdachte beroep instellen bij de rechtbank, die alsnog de dagvaar ding kan bevelen. HELMOND (ANP). „Volvo-Car BV moet gaan rationaliseren om te kunnen overleven. Dat zal ook gevolgen hebben voor de personeelsbezetting, alleen is het nu nog niet duidelijk om hoeveel werkne mers het gaat en welke afdelingen bij een eventuele reorganisatie betrokken wor den”. Dat zei directeur-ingenieur H. van Bussel gisteren op een persconferentie. I De rationalisering zal vooral betrekking hebben op de niet-produktieve sector van het bedrijf. Teg plom< Pietei riode tieve „In1 kaans voor zicht land i van d meerc Froge ke he vestig rasser kinge ras m De apart! zijn c houde de zv Afrike zelf zi BEI duitse gisten meer werkr kingsl woens Zoa Reich doen werkr gere 1 Verteg ners i zijn ai Doo Eerlij: op tw geld i ligt gi evenu verzoi lijke s bahn in die: de c< heids] Van Oostd Zeker woorc hier g De reacti gers men I Comn woorc ment schil” mag i C cc 0.1 o 0 ‘0 0 0 V o o 0.5 0 o o o o 1 1 o o o o o’ o o o o Een schip van de KNSM-groep heeft in de Zuidchinese Zee vijftig bootvluchtelin gen aan boöfd genomen. Het schip, de Happy Hunter van KNSM’s dochtermaat schappij Mammoet Shipping Company, was onderweg naar Tdoe in Japan. De vluchtelingen zullen naar verwachting dinsdag in de Filippijnse hoofdstad Ma nilla aan land worden gezet. DEN HAAG (ANP). Schuldeisers van besloten vennootschappen (BV’s) gaan een betere wettelijke bescherming ge nieten. De ministerraad heeft daartoe gisteren goedkeuring verleend aan een wetsont werp, waarin een nieuwe regeling wordt gegeven voor het kapitaal van de BV. Het ontwerp bevat waarborgen tegen het niet bijeenbrengen van voldoende ka pitaal en tegen uitholling van dit kapitaal ten gunste van aandeelhouders. Voor naamloze vennootschappen (NV’s) is een soortgelijk wetsontwerp al bij de Tweede Kamer aanhangig. De voornaamste bepalingen van het nu besproken wetsontwerp betreffen de stor ting in geld en de inbreng in natura, uitgifte, inkoop en intrekking van aande len, kapitaalvermindering en dividend. De voorgestelde regeling is hier en daar eenvoudiger dan die voor NV’s. Bestaande BV’s krijgen vier jaren na de inwerkingtreding van de wet de tijd om hun aandelenkapitaal te verhogen tot mi nimaal 35.000 gulden. De subsidieregeling voor kruideniers winkels in kleine kernen wordt per 1 okto ber uitgebreid. Ook investeringen in win kelwagens komen voortaan voor de subsi die in aanmerking. De subsidie voor win kels is opgetrokken en bedraagt 25 pro cent met een maximum van 35.000 gulden. De subsidie voor rijdende winkels is 15 procent met eveneens een maximum van 35.000 gulden. Gemeentelijke en andere eventuele subsidies worden niet in minde- 1 ring gebracht. (Van onze redactie binnenland) ■DOORN.Bedrijven die zich, proberen te onttrekken aan de binnenkort van kracht wordende maatregel om meer WAO’ers of gehandicapten in dienst te nemen, zullen met een forse boete worden bestraft. Volvo-Car BV heeft eerder dit jaar werktijdverkorting aangevraagd in ver band met de stagnerende verkoop. Het bedrijf wil het aantal te produceren auto’s daarmee terugbrengen tot 82.500. Omdat vorig jaar beter is gedraaid dan werd verwacht, waardoor geld is overgehou den, zal het bedrijf volgens directeur Van Bussel ook dit jaar „quitte” kunnen spe len. Het personeelsverloop zal dit jaar niet wórden aangevuld, wat inhoudt dat er tegen het einde van het jaar honderd arbeidsplaatsen zullen zijn vervallen. Bij een ernstig ongeluk aan de noord kant van de Coentunnel in Amsterdam is gistermiddag de 69-jarige H. J. Trakzel uit Amsterdam om het leven gekomen. Een 61-jarige vrouw die bij hem in de auto zat, raakte zwaar gewond. Het ongeluk ge beurde toen een vrachtauto uitweek en in botsing kwam met een personenauto. De ze auto ramde vervolgens een andere auto. Door het ongeval ontstond een enor me file. Weer in blnnen- bultenland LISSABON (ANP). Portugal heeft een Nederlands ontwerp voor de bouw van drie fregatten voor zijn marine verko zen boven Belgische en Italiaanse ontwer pen, zo is gisteren van diplomaten in Lis sabon vernomen. De Portugese marine heeft de keus la ten vallen op de Nederlandse Kortenaer- klasse. De financiering van het project van 800 miljoen gulden moet met de NAVO-bondgenoten nog worden gere geld. Het college van B. en‘W. van Eindhoven vindt dat de agglomeratie Eindhoven moet worden opgeheven. Dat blijkt uit een gisteren verschenen nota aan de ge meenteraad. ze bereid zijn tot overleg over inkomens- matiging, maar dat een eventuele her waardering van de medische functies daar los van dient te staan. PPR-Tweede-Kamerlid Waltmans heeft de ministers Van der Klaauw (Buitenland se Zaken) en De Geus (Defensie) ophelde ring gevraagd over een bezoek van een Britse atoomonderzeeër aan de haven van Rotterdam. Waltmans wil weten of de Britse autoriteiten voor het verblijf van de „HMS Churchill” in de Rotterdamse con tainerhaven toestemming hebben ge vraagd. Ook vraagt hij of bij het verlenen van een dergelijke toestemming de moge lijke aanwezigheid van kernwapens op het schip aan de orde is geweest. Volgens hem worden de belangen van het overheidspersoneel en trendvolgers geschaad „indien steeds eenzijdige maat regelen worden opgelegd en ambtenaren en trendvolgers als een aparte groep werknemers worden beschouwd in het raam van de algemene bezuiniging. Door gaande aantasting van de primaire rechts zekerheid dreigt ook diepe sporen na te laten in het vlak van de werkomstandig heden, de werkverhoudingen en het wel bevinden van de werkende mens”, zo merkte hij op. Over de actiemiddelen die ambtenaren moeten krijgen om eventuele geschillen met de overheid als werkgever te kunnen uitvechten zei Post dat als een goede overlegsituatie ontbreekt, een regeling van geschillen en het verlenen van sta kingsrecht geen enkele zin hebben. De besturen van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst en van de organisaties van Mr Oscar Alexander Thissen is met in gang van 1 januari 1981 benoemd tot algemeen secretaris van koningin Beatrix en prins Claus. Dit heeft de Rijksvoorlich- tingsdienst gisteren bekendgemaakt. Thissen, op 6 augustus 1920 geboren te Medan in het voormalige Nederlands-In- dië, is onder .meer werkzaam geweest bij de Koninklijke Java-China-Pakketvaart Lijnen, de Nederlandse Economische Ho geschool en de Medische faculteit Rot terdam. DEN HAAG Het VNO, de grootste werkgeverorganisatie, toont zich ver baasd over de verwijten die minister De Koning (Ontwikkelingssamenwerking) deze week het bedrijfsleven heeft ge maakt. omdat het zijn kansen op export naar landen van de Derde Wereld laat liggen. „De Koning spreekt vanuit een andere benadering dan die van het be drijfsleven, zijn begrippen zijn niet de onze”. De Koning noemde voorbeelden waar uit naar zijn mening blijkt dat onderne mers niet hebben gereageerd, zoals bij de EG-hulpverleningsfondsen. Het VNO zegt dat tegenover die voorbeelden andere kunnen worden gegeven waaruit blijkt dat ons bedrijfsleven zeer actief is in de ontwikkelingslanden. De werkgevers melden dat er volgende maand voor leden van het VNO een speci ale bijeenkomst wordt gehouden over de bestaande mogelijkheden in de sfeer van de ontwikkelingsfondsen en banken. Daarbij zal worden gediscussieerd over de rollen die deze instellingen, de overheid en het bedrijfsleven zelf in goed samen spel kunnen vervullen. Bij het bureau Arbeidsbemiddeling Academici in Rijswijk stonden per 22 juni van dit jaar 5114 werkloze academici inge schreven. Dit betekent dat 3,3 procent van de academisch gevormde beroepsbevol king werkloos is. Minister Pais (Onderwijs en Weten schappen) heeft gisteren een aantal grote gemeenten verzocht om binnen twee we ken alsnog opgave te doen van het aantal uren dat leerkrachten op openbare scho len in die betreffende gemeenten hebben gestaakt op de landelijke stakingsdag op 19 juni van dit jaar. Doen zij dit niet binnen de gestelde termijn van veertien dagen dan zal de minister „gedwongen zijn zelfstandig een vermindering van het bekostigingsbedrag vast te stellen”, aldus een persbericht van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. specialisten, huisartsen en artsen in dienstverband (LSV, LHV en LAD) heb ben een gezamenlijke verklaring gepubli ceerd waarin ze zeggen, met „grote ver ontrusting” kennis te hebben genomen van de plannen van de overheid om sala rissen, toelagen en vooruitzichten van art sen in dienstverband te verminderen. Aanleiding tot de verklaring is een rap port van de beleidswerkgroep inkomens medische beroepen waarin dergelijke maatregelen worden aanbevolen. Volgens de artsenorganisaties zal uitvoering van deze plannen niet alleen de positie van alle artsen in dienstverband aantasten, maar ook die van de huisartsen en uiteindelijk die van de specialisten. KNMG. LSV. LHV en LAD stellen, dat Minister Van Trier van Wetenschapsbe leid zal de komende week tijdens een- officieel bezoek aan Indonesië met zijn ambtgenoot B. Habibie besprekingen voe ren ovgr wetenschappelijke en technologi sche samenwerking. Het gaat daarbij; vooral om ondèrzoek in de lucht- en ruim tevaart, maritiem onderzoek, Indonesi-, sche studies en toegepast onderzoek. Dit is gisteren door een woordvoerder van hef- ministerie bekendgemaakt. AMSTERDAM De Nederlandsehe Bank heeft -„gezien de gewijzigde ver houdingen in de internationale geld- markttarieven" het disconto met een half procent verlaagd, waardoor geld lenen bij de banken in beginsel, goed koper wordt. Bijna twee maanden ge leden, per 21.juli, verlaagd de._Neder- landsche Bank eveneens haar, tarieven met een half procent. De rechtbank in het Franse Boulogne- sur-Mer heeft deze week de driekoppige bemanning van het Nederlandse jacht Es- ta-Vendora veroordeeld tot zeer zware gevangenisstraffen wegens het smokke len van hasj. Twee Nederlanders, de 25'- jarige eigenaar van het schip en een 35- jarige opvarende kregen straffen opge; legd van respectievelijk 11 en 16 jaar. Een 25-jarige Westduitser kreeg 5 jaar en 8 maanden. Bovendien moet het drietal een boete betalen van ruim 100.000 gulden.' Het jacht van de Nederlanders werd op 13 februari in het Kanaal onderschept. Aan boord trof de Franse douane 1.086 kilo’ hasj aan. Het disconto is het' rentetarief dat de Nederlandsche Bank berekent aan banken die bij haar komen lenen. Dit tarief bepaalt daardoor in het alge meen de tarieven die de banken bere kenen voor kredieten. Het gaat dan vooral om het zogenaamde promessen disconto, dat na de verlaging 10 pro cent bedraagt. Het wisseldisconto wordt nu 8,5 procent en de zogenaam de voorschotrente 9,5 procent. De banken behoeven een disconto- wijziging overigens niet te volgen. De hypotheekrente is niet afhanke lijk van de ontwikkeling op 'dé geld markt, maar van de ontwikkelhTg op de kapitaalmarkt, de markt voor lan ger lopende leningen. De hypotheek rente is de laatste dagen juist weer opgelopen. De gemeente Utrecht kampt met steeds meer ernstige bodemverontreinigingen. Gisteren zijn nieuwe gifvondsten gedaan. Op een voor de woningbouw bestemd terrein is op twee plaatsen een kleine hoeveelheid naf taleen aangetroffen. Vroeger stond er op dat terrein een asfaltfabriek. Hoewel de vondst volgens de gemeente niet Veront rustend is, gaat de gemeente Utrecht toch onderzoeken of er nog meer naftaleen en andere organische stoffen in bodem en grondwater zitten. Op het terrein van het Utrechtse Ge meentelijke Vervoersbedrijf is dieselgas- olie in de bodem aangetroffen. In overleg met provinciale instanties zal de gemeente Utrecht de omvang van die verontreini ging nader onderzoeken. Vooruitzichten voor steld door het KNMI. Veranderlijke bewolking en enkele re gen- of onweersbuien. Middagtempera- tuur ongeveer 20 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland, voor maandag: Aan tal uren zon: 0 tot 6. Minimumtempera tuur omstreeks 13 graden. Maximumtem peratuur omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. WEERRAPPORTEN ozo ZONDAG 21 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 07.22 uur, onder 19.39 uur Maan op 18.26 uur, onder 02.59 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 01.33 uur en 14.05 uur Laagwater 09.31 uur en 22.03 uur MAANDAG 22 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 07.24 uur, onder 19.36 uur Maan op 19.01 uur, onder 04.15 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 02.42 uur en 15.07 uur Laagwater 10.51 uur en 23.11 uur ff O 22 23 25 •24 27 20 22 24 21 /n 27 26 20 25 25 26 24 16 26 22 17 22 22 21 SS UTRECHT (ANP). Een commissie van de Ziekenfondsraad heeft zich una niem uitgesproken tegen een extra uitke ring uit de AWBZ-pot van 2,5 miljoen gulden aan het Instituut voor Medische Psychotherapie (IMP) in Amsterdam. Dit instituut verkeert al geruime tijd in finan ciële moeilijkheden. Twee oud-directeu- ren van de Sociale Verzekeringsbank die op verzoek van de Ziekenfondsraad pro beren orde op zaken te stellen bij het Amsterdamse IMP, hebben om het bedrag van 2,5 miljoen gevraagd om schulden van het instituut te kunnen betalen. Donderdag behandelt de voltallige Zie kenfondsraad dit verzoek. Van de kant van de Ziekenfondsraad wilde men giste ren „ontkennen noch bevéötigen” dat de commissie de raad advisëéft, de 2,5 mil joen te weigeren. Dit omdat' de leden van de Ziekenfondsraad de desbetreffende stukken nog niet in huis hebben. De kerngroep van de gezamenlijke' dienstcommissies van de Centrale Direc- tie PTT. de spreekbuis van het PTT-per- soneel, verwacht in de nabije toekomst grote problemen bij de uitwerking van hét „uitvoeringsplan” voor de verhuizing van bepaalde diensten van de PTT naar Gro ningen. Dit uitvoeringsplan werd vorige maand door de Centrale Directie van de PTT gepubliceerd. Volgens de kerngroep heeft het uitvoeringsplan geen, einde kun nen maken aan de knelpunten die bij de” verhuizing worden verwacht. Er zal inte gendeel eën verdere verslechtering optre den van het sociale klimaat doordat de spreidingstaakstellingen onder veran- toordelijkheid van de afdelingsleiding, komt te vallen. (Van onze redactie binnenland) WEERT. Bij het bouwbedrijf Wilma Nederland B.V. in Weert moeten 350 van- de 2500 arbeidsplaatsen verdwijnen. Dat is een ujtylpeisel van reorganisatieplan nen die moeten worden gemaakt in ver band met de verschuiving in de bouw naar goedkopere huur- en koopwoningen, de achteruitgang van de woningmarkt eri de vermindering van de bouw van utili- teitswerken, in het bijzonder van winkels, kantoren en dergelijke, aldus een persbe richt. Het bestuur van Wilma wil de bouwacti viteiten bundelen in drie dochtermaat schappijen met hoofdvestigingen in Weert, Den Haag en Utrecht. De sector vastgoed, met uitzondering van de wo ningbouw zal in één onderneming worden ondergebracht. Aan de ondernemingsraden is over de plannen advies gevraagd. Het personeel en de vakorganisaties zijn ingelicht. Wil ma Nederland verwacht door deze aan passing de werkgelegenheid in de komen de jaien beter te kunnen verzekeren. On danks negatieve resultaten dit jaar als gevolg van de huidige marktsituatie acht zij haar kredietwaardigheid niet in gevaar.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2