ZAT EB DAGS Bi JVOEGSEL Scheidende Oranje-coach Huib Timmermans: Gedupeerde partij extra de dupe 11 SPORT I i 5 5 u Looptrainer door Ad Heesbeen Verrast Sfeer terug Revolutionair 4 Simuleren Buiten de lijn F I te II Sorensen 1 in 5 Dameshockey ir- te- ti r nd, mocht de vrije trap STOPPER HM W-., eze ite itu De „boycot” van de Koninklijke ■Nederlandse Hockey Bond (KNHB) r haalde een streep door die tokening, die wat Timmermans’ •ttispanmngen betreft volgende week in het Schotse Ayre, waar Nederland deelneemt aan een jubileumtoernooi van de IFWHA, moet worden vereffend. Voor de 52-jarige in Amstelveen woonachtige docent aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Amsterdam wordt öet, evenals voor een aantal Oranje- Opeelsters, in elk geval een geheel 5 andere afsluiting dan hij zich had voorgesteld. Dat neemt niet weg dat Huib Timmermans alle reden heeft om tevreden terug te kijken op die driejarige bewindsperiode, waarin, een enkel toernooi uitgezonderd, slechts goede resultaten werden neergezet, die uiteindelijk leidden tot twee wereldtitels. En dat mag opmerkelijk worden genoemd, want toen de Amstelvener in augustus 1977 de leiding overnam van de door de KNHB weggestuurde Riet Küper (coach) en Anton Brouwer (trainer) zat de klad er bij de Oranje-formatie zeer nadrukkelijk in. Huib Timmermans werd benaderd op het moment, dat hij zijn l„ln Moskou wilde ik de kroon op het werk zetten. Het was een igeweldige teleurstelling, dat ik dat niet met deze gouden ploeg kon Soen. vooral ook omdat het voor mij de enige keer was dat ik de •Olympische Spelen van dichtbij kon meemaken. Ik had echter begrip voor het standpunt van de hockeybond, stond ook achter het besluit ;om niet te gaan. De successen, die we de laatste jaren hebben 'gerealiseerd, vergoeden echter veel. Het zou beslist harder zijn aangekomen, wanneer we die niet hadden behaald”. Aldus Huib ■Timmermans, de scheidende trainer/coach van de nationale :dameshockeyploeg, voor wie de Spelen in de Sovjet-Unie het 'eindstation hadden moeten worden. In het Schotse Ayre wordt volgende week van 26 tot en met 28 september een jubileumtoernooi afgewerkt van de internationale dameshockeyfederatie (IFWHA). Aan dat evenement, dat door de afzegging van India flink is gedevalueerd, neemt ook de Nederlandse damesploeg deel. Voor dit toernooi zijn de speelsters uitgenodigd, die een jaar geleden deel uitmaakten van het team dat in het Canadese Vancouver de wereldtitel behaalde. Voor een aantal van hen, onder wie Maria Matheussens, Monique Westerdijk en Cathy Woudenberg, is het haar laatste optreden voor Oranje. Dat geldt ook voor trainer/coach Huib Timmermans, die tijdens zijn driejarig bewind een dreigend verval bij de nationale formatie voorkwam en het team zelfs leidde naar twee wereldtitels. Huib Timmermans zal worden opgevolgd door de 28-jarige Gijs van Heumen, een zoon van Wim van Heumen, die zoals bekend de heren begeleidt. Gijs van Heumen zal de trip naar Schotland meemaken teneinde zich op de hoogte te stellen van de kwaliteiten en mogelijkheden van de selectie, die én door het afscheid van het eerder genoemde drietal én door de bedankjes De benoeming van Huib Timmermans als trainer/coach was een revolutionaire ontwikkeling in de nogal conservatieve hockeywereld. De Amstelvener werd namelijk de eerste man in de geschiedenis van het dameshockey, die de eindverantwoordelijkheid kreeg over de begeleiding van de tophockeysters. Toos Bax, een van de routiniers van de nationale equipe, liet zich destijds daarover ontvallen: „Het is alleen maar goed dat een man de leiding heeft, want die krijgt beslist meer voor elkaar trainersactiviteiten bij de heren van de club Amsterdam aan het afbouwen was. „Het lag in mijn bedoeling een jaartje met hockey te stoppen, maar ik was te zeer gevleid en ik vond het te eervol om het verzoek vah de bond zonder meer naast me neer te leggen”, zo licht de sportdocent toe. „Na enige bedenktijd ben ik tenslotte ingegaan op hun voorstel, omdat ik het toch een uitdaging vond. Het was overigens een risico, want van het dameshockey wist ik betrekkelijk weinig af. Vandaar ook dat ik voor mezelf had bepaald dat ik het voorlopig een halfjaar zou aanzien. Die gereserveerde opstelling heeft later toen ik wat langer bezig was. plaats gemaakt voor veel enthousiasme”. van Marjolein Bianchi (in verwachting) en Suzan Bekker (al eerder gestopt) weer „op niveau” dient te worden gebracht. Na het toernooi in Ayre zal Van Heumen een nieuwe groep samenstellen, die zich gaat voorbereiden op het wereldkampioenschap in Argentinië, dat in maart/april van het volgend jaar wordt gehouden. De eerste test-case komt wat dat betreft zeer snel, want reeds de volgende maand speelt de damesploeg een aantal wedstrijden in de Verenigde Staten. Er staan onder meer twee officiële interlands op het programma, op 10 oktober in St. Louis tegen Nieuw- Zeeland en op 12 oktober in Baltimore tegen het gastland. Duels, die Huib Timmermans ongetwijfeld met meer dan gewone belangstelling zal volgen, al is het dan op afstand. In onderstaand verhaal kijkt Huib Timmermans de eerste man in de geschiedenis van het dameshockey, die de supervisie kreeg over tophockeysters terug op de successenreeks van de afgelopen drie jaar, waarin alleen een Olympische titel ontbreekt, en geeft hij zijn visie op het dameshockey, dat volgens de oefenmeester nog steeds volop in ontwikkeling is. bij de hockeybond dan een vrouw”. Huib Timmermans, geconfronteerd met die anti-feministische uitspraak: „Ik geloof dat ik voornamelijk ben geaccepteerd vanwege mijn voorland. Bij Amsterdam hebben we in de periode dat ik daar trainer was een kampioenschap gepakt en zijn we nooit lager geëindigd dan een derde plaats. Dat wisten zij natuurlijk ook. Het belangrijkste feit, dat ze ingenomen waren met mijn benoeming, was volgens mij dat ze te maken kregen met één figuur, in dit geval toevallig een man, die zowel de training als de coaching ging verzorgen. Twee begeleiders geeft verwarring, leidt tot communicatiestoornissen en zelfs tot conflictsituaties, zoals bij mijn voorgangers is gebeurd”. De opdracht, die de in 1928 in Batavia (nu Jakarta) geboren Die „open” aanpak van de hockeyoefenmeester bracht ook de sfeer terug. „Er werd altijd gezegd dat er een kliekjesgeest heerste en dat er zoveel geroddeld werd. Doordat we de zaken goed met elkaar uitspraken, was daar totaal geen sprake meer van. Vandaar ook dat ik rustig durf te stellen, dat ik me niet kon voorstellen dat ik zoveel plezier aan dat dameshockey zou beleven. Ik heb beslist van hen meer teruggekregen dan ik zelf heb gegeven”. Wat bij het opmaken van die positieve balans ontbreekt is een Olympische medaille. „Maar”, zo zwakt Huib Timmermans dat zelf weer af, „die twee wereldtitels hebben me zoveel voldoening gegeven, dat dat gemis flink is afgenomen”. Om die reden treedt Huib Timmermans over ruim een week zonder weemoed terug. „De afspraak was”, zo bevestigt hij, „dat ik het tot en met de Spelen zou doen. De hockeybond heeft me wel weer voor deze functie benaderd, maar het leek me beter even afstand te nemen. Ik heb de afgelopen tien jaar het grootste deel wacht sleepten, alle achttien oefenwedstrijden, die aan dit FIH- toernooi vooraf gingen. „Buiten de kwaliteiten van de speelsters, is dat succes toch voor het belangrijkste deel terug te voeren op de motivatie”, meent de Amstelvener. „Ik heb getracht dat te stimuleren door hen te betrekken bij mijn beslissingen en mijn aanpak. Ze hebben altijd heel wezenlijk inspraak gehad in het hele gebeuren. Voor elke wedstrijd was er bijvoorbeeld een bespreking met de aanvoerster en de vice- captain. Dat soort dingen werkte positief door, dat merkte ik heel duidelijk. Ik hoefde dan ook zelf niet of nauwelijks in te grijpen of op te treden. Voor hen was die werkwijze een openbaring. Je zou het rustig een beetje een psychologische benadering kunnen noemen”. van mijn vrije tijd in het hockey gestopt. Ik heb voorlopig mijn portie gehad. Ik wil mijn aandacht verplaatsen naar dingen, waaraan ik nog nauwelijks ben toegekomen, zoals tennissen of naar een goed toneelstuk gaan. Verder is het voor een speldocent noodzakelijk datje op de hoogte blijft van nieuwe ontwikkelingen in de sport. De komende maanden heb ik wat meer gelegenheid me daarin te verdiepen”, aldus de vertrekkende coach, die zijn taak direct na het jubileumtoernooi in Ayre zal overdragen aan zijn opvolger, de 28-jarige Gijs van Heumen, trainer van de heren van MOP, waardoor de technische leiding van de twee Oranje-formaties geheel in handen is gekomen van de familie Van Heumen. De benoeming van de jeugdige Bosschenaar, die over geen enkele internationale ervaring beschikt en bovendien weinigknow-how” heeft van het dameshockey, heeft Huib Timmermans duidelijk verrast. Dat geldt ook de selectiegroep, die haar voorkeur had uitgesproken voor Joost Bellaart van Klein Zwitserland. „Er is binnen het begeleidingsteam en met de speelsters gepraat over de persoon die mij zou moeten opvolgen, maar de naam van Gijs van Heumen is geen enkele keer genoemd. Dat geldt ook voor mij persoonlijk. Ik heb er overigens geen enkele moeite mee dat er een ander uit de bus is gekomen. Dat is de vrijheid van de bond. Ik ken de kwaliteiten van Gijs van Heumen niet, dus weet ik ook niet wat voor vlees we in de kuip hebben. Dat neemt niet weg dat hij van mij alle medewerking kan krijgen die hij wenst. Ik heb hem echter wel gezegd dat hij mijn keuze niet was. Volgens mij had het bondsbestuur er beter aan gedaan een ander te kiezen”. Gijs van Heumen wacht haast een nog zwaardere opdracht dan zijn voorganger drie jaar geleden. Huib Timmermans daarover: „Hij zal zich vooral moeten gaan bezighouden met de opbouw. Een aantal speelsters stopt en die leegte moet goed worden opgevuld. Ik verlaat trouwens geen zinkend schip. Ik laat een team achter, dat leuk speelt en er qua leeftijdsopbouw zeker mag zijn”. )r r- li- m Timmermans meekreeg, was geen eenvoudige: plaatsing voor de Olympische Spelen in 1980. waar het dameshockey voor het eerst op het programma stond. Teneinde dat doel te bereiken, voerde Huib Timmermans een aantal ingrijpende wijzigingen door. Zo-werd onder meer de technische commissie op zijn verzoek ontbonden („ik wilde zelf mijn selectie samenstellen”), werd de toernooifrequentie drastisch opgevoerd en kwam er een vast begeleidingsteam, bestaande uit een arts (Joep Brenninkmeyer), een fysiotherapeut (Wil Jansen) en een manager (Nel van Kollenburg). Veranderingen, die bijdroegen tot een flinke opwaardering van de prestaties van de Oranje-brigade. „Maar”, zo vult Huib Timmermans aan, „dat het zo goed zou gaan, verbaasde me geweldig”. Ter verduidelijking: zo wonnen de dames voordat zij hun eerste wereldtitel in ’78 in Madrid in de En wat doet de scheidsrechter dan, om het spel te laten doorgaan? Hij verwijst de verzorger met Tahamata buiten de zijlijn, Nederland moet maar Nu weet ik ook wel waarom dat ge beurt, er zijn spelers die een blessure simuleren om tijd te rekken, of de aan- valscadans van de tegenpartij te bre ken, maar zo goed als je van een scheidsrechter mag verwachten dat hij een scherp oog heeft voor buitenspelsi tuaties en onbehoorlijke tackles, zo goed mag je ook van hem verwachten dat hij echte en onechte blessures van elkaar kan onderscheiden, en in geval van twijfel geen risico neemt. Alles be ter dan dat de gedupeerde partij nog eens extra de dupe wordt! Toos van Puffelen-Bax luistert naar aanwijzingen van Huub Timmermans. Volgens mij een aardige middenmo ter, die goed in de eredivisie zou kunnen meedraaien. Samengesteld dus uit spe lers die niet konden aantreden bij Ajax- PSV. omdat ze geblesseerd of geschorst waren, of omdat ze niet goed genoeg bevonden werden. Je zou opnieuw een aardig representatief elftal kunnen op stellen van de spelers die, om soortgelij ke redenen, niet in de eerste ronde voor de verschillende Europacups konden meespelen. Stel zelf het beste elftal sa men uit Piet Wijnberg, Tscheu La Ling. Wim Meutstege, Pim van Dord, Piet Hamberg. René van de Kerkhof, Willem van Hanegem, Paul Postuma. Jan Poortvliet. Kees Kist. Henk van Rijns- oever. Niels Overweg. Jan Peters, Petur Petursson en Hans Galjé dan maar weer. ner, vooral met de ervaring met Nico Rijnders in het achterhoofd. Asensi bleek dan ook zwaargewond en moest per brancard van het veld gedragen worden. door ik hem toch een slechte scheids rechter vond, en waarom ik heel veel andere scheidsrechters die net zo reage ren als hij slechte scheidsrechters vind. Herinnert u zich dat Dick Schoenaker moest uitvallen, nadat hij op het mid denveld in botsing was gekomen met een Ier? Sorensen liet rustig doorspe len. ondanks de protesten van aanvoer der Jan Peters. Herinnert u zich hoe Simon Tahamata bij een passeeractie aan de zijlijn onderuit geschopt werd? Hij kreeg een vrije trap mee (Schoena ker kreeg een vrije trap tegen, na de tackle waarbij hij zich blesseerde). So rensen verordonneerde dat Tahamata buiten de lijnen moest worden verzorgd, met 10 man verder spelen tot Tahamata weer opgelapt is! Nederland mag zijn vrije schop in de buurt van het Ierse doel nemen, maar met een aanvaller minder! Sterker nog. met een gehalveer de aanval, want Tahamata en Van Mierlo waren de enige spitsen. Eerst onderbreken de Ieren dus al op ongeoor loofde wijze een Nederlandse aanval, en daarna worden ze ook nog in de gelegenheid gesteld de daaruit resulte rende vrije schop met één speler méér te pareren! Dat is toch van de gekken! De valsspeler wordt bevoordeeld, zijn slachtoffer wordt benadeeld. •ti Huib Timmermans ,,/k heb straks weer tijd om naar een goed toneelstuk I te gaan" Dat Gijs van Heumen een eigen beleid zal ontwikkelen is inmiddels duidelijk geworden uit het aantrekken van een looptrainer in de persoon van de 32-jarige Paul Verschoor. De nieuwe bondsoefenmeester meent dat door de opmars van het kunstgras een aangepaste looptraining dringend T is gewenst. Gijs van Heumen zal er bovendien ernstig rekening mee moeten houden dat de concurrentie de komende jaren nog zwaarder zal worden, „want”, zo zegt Huib Timmermans, „het dameshockey is nog volop in ontwikkeling. Er wordt met name in het buitenland veel meer geld in gestopt en de technische begeleiding wordt eveneens steeds professioneler. In de Verenigde Staten heeft de damesselectie bijvoorbeeld de beschikking over een uitgebreide technische staf met een groot aantal verschillende coaches. In Canada en Amerika zijn de dames uit de selectie soms meer dan een half jaar bij elkaar en uitsluitend met hockey bezig. De verschillen tussen de prestaties bij de heren en bij de dames liggen niet meer zo ver uiteen. In dat opzicht valt het toe te juichen dat er met ingang van het volgend seizoen in ons land een dames-hoofdklasse wordt ingevoerd. Daar ben ik altijd al een voorstander van geweest. Weliswaar heeft dat een concentratie van betere speelsters in een klein aantal ploegen tot gevolg, maar dat kan alleen maar positief doorwerken op het spelpeil”. Ook Dick Schoenaker moest zich la ten vervangen, Tahamata kon weer worden opgelapt. Maar laten we diens geval nu even onder de loep nemen. Hij probeert een Ierse tegenstander te pas seren. Die trapt hem nogal bruut onder uit. Nederland krijgt een vrije schop mee, maar inmiddels is de doorbraak verijdeld. Bovendien is Tahamata bij die overtreding gewond geraakt. Dat is op zichzelf al onaangenaam genoeg, hij kan misschien wel opgelapt worden (dat moet je op zo’n moment maar af wachten), maar kan hij ook voor 100 procent verder spelen? Of kan hij een bepaalde passeerbeweging nu niet meer maken, kan hij onvoldoende afzetten voor een sprintduel met zijn bewaker? Dat is maar helemaal de vraag. Herinnert u zich de wedstrijd lerland- Nederland nog, of heeft u elke gedachte daaraan uit uw geheugen verbannen? Kunt u zich de Deense scheidsrechter Sorensen herinneren? Hij floot niet slecht, ik heb hem geen bokken zien schieten, maar er was één ding waar- Er moet toch iets mis zijn in ons betaalde voetbal, als zoveel spelers door blessures (want daaraan zijn de meeste absenties te danken) verstek moeten laten gaan. Die blessures moe ten bovendien van nogal ernstige aard zijn, want de huis-, tuin- en keukenbles- sures waar de gemiddelde voetballer regelmatig mee te maken krijgt, worden door de H.H. doktoren en hun appara tuur doorgaans snel weggewerkt. Dat lukt hun des te beter, omdat de betaalde voetballers toch de tijd aan zichzelf hebben, en dus dagelijks in de gelegen heid zijn zich uitvoerig te laten behan delen en oefentherapieën te volgen. Bo vendien hoeven ze niet op een cent te kijken. Desondanks moest afgelopen woensdag zeg maar een heel elftal thuisblijven, in plaats van deel te ne men aan de Europacup. Ik vind dat hoogst tegennatuurlijk, en geen recla me voor de gedachte dat sport gezond is. Natuurlijk was Sorensen allerminst de eerste die zo op blessures reageert, ik herinner me dat de Oostduitse scheids rechter Rudi Glóckner. die ik altijd (en ik niet alleen) als een van de beste scheidsrechters ter wereld heb be schouwd, in een Europa-cupwedstrijd van Barcelona een geblesseerde Barce- lona-speler rustig liet liggen en het spel liet doorgaan, ondanks het alarm dat Johan Cruijff meteen sloeg. Minuten lang bleef Asensi (want die was het) onverzorgd op het veld liggen, wat ik nogal stronteigenwijs vond van Glöck- volop in ontwikkeling” en Nederland nemen. Bij Ajax-PSV (5-2) stelde ik, in een verloren ogenblikje, het volgende eredi- visie-elftal samen. In het doel Hans Galjé. Rechtsachter Wim Meutstege. Ausputzer Steen Ziegler. Voorputzer Pim van Dprd. Linksachter Erwin Roe man. Rechtsmidden Jan Poortvliet, middenmidden Dick Schoenaker, links midden Eddy Ophof. Rechtsbuiten Tscheu La Ling, midvoor Paul Postuma en linksbuiten René van de Kerkhof. 1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 33