Dijkversterking Thatcher en Giscard Vakbonden in Polen klagen over sabotage van apartheidswetten” Mogelijk afschaffing Inflatie bedwingen” I PLAATSING HANGT AF VAN OOST-WEST-GESPREK Iran bestookt stellingen Irak Kim Dae Joeng wilde stem van het volk zijn Scheidende Nederlandse ambassadeur: Na afloop jaarlijkse top Comité voor zelfverdediging KOR: Arrestatie na moord Somoza Negen landen zeggen Afrika voedselhulp toe Westberlijners ontslagen door spoorwegen DDR Consul Afghanistan vraagt asiel in VS JL. I f zj 19 8 0 ZATERDAG 20 SEPTEMBER 2 kels ?eër va *aar mie >ven <kel (Van onze redactie buitenland) ’TT rier E4.ll van onderhandelingen de Verenigde Staten Sovjet-Unie. igen jft in telm- de naat- lany, De titmg BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. België laat aankoop van en plaatsing op zijn grondgebied van nieuwe nucleaire wapens afhangen van het verloop en de uitkomst tussen en de ij Lu gU-. Me België neemt besluit over kernraketten (Van onze redactie buitenland) lange en groep Indiase (Van onze redactie buitenland) of twee tussen naar 1981 zal kunnen toeleven zonder op de problemen van 1980 te stoten”, aldus de Franse president. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Iraanse vliegtuigen heb ben gisteren Iraakse stellingen aan de zuidoostelijke grens van dat land aange vallen, waarbij een Iraakse soldaat 'om het leven kwam. eling juni inge- t van evol- oven oven t uit e ge- igne- >pige t Es ware >kke- e 25- 1 35- >pge- Een en 8 1 een Iden." >p 13 Aan kilo’ oktober in werking kan treden voorzien”. Volgens de Britse premier voeren Enge land en Frankrijk in grote trekken het zelfde economische beleid. Er wordt ge zorgd voor een vaste positie van de munt, de gêldvoorziening wordt krap gehouden en de inflatie wordt krachtig bestreden. Beide regeringen hebben het overheids toezicht op de prijzen opgeheven, zij het in verschillend tempo. Thatcher zei dit gisteren in Parijs na afloop van de jaarlijkse topconferentie tussen de twee landen. Minstens drie miljoen arbeiders zouden tot dusver hd van onafhankelijke bonden zijn geworden. In geheel Opper-Silezié staakte gisteren het openbare vervoer. De chauffeurs eisen verhoging van het uur- Am- aakt. :it de r op- t be- blad ;t in- l tot atrix -lich- aakt. in te Is-In- ;t bij vaart Ho- Rot- Ma- beeft .and- elde- een 1 van f de in de con- ge- enen loge- s op lijke- dreef -per onist 1 hét van Gro- irige n de; roep kun- ij de- inte- ptre- t dé' bran ding, De Belgische regering zal om de zes maanden bezien hoe het wapenoverleg tussen Oost en West verloopt. Premier Martens zei gisteravond dat „geen timing was voorzien voor het definitieve besluit inzake de plaatsing”. Dit betekent dat de rakettenkwestie waarschijnlijk elk half jaar opnieuw in België aan de orde zal worden gesteld. Bekend is dat vooral West-Duitsland en Amerika, maar ook an dere NAVO-landen zoals Engeland, willen dat België snel en volledig instemt met het rakettenbesluit van eind vorig jaar. Het Belgische compromis betekent dat Nederland voorlopig niet alleen staat met (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De consul van Afghanistan in Parijs. Nasser Hosseini, heeft politiek asiel aangevraagd in de Verenigde Staten, zo is gisteren uit goede bron in Parijs vernomen. Hosseini had de rang van twee de secretaris in de ambassade. Ook Frankrijk. Denemarken. Noorwe gen, Zwitserland, West-Duitsland en Aus tralië hebben extra hulp toegezegd. Nood- gebieden zijn vooral de Hoorn van Afrika met zijn grote aantallen vluchtelingen en streken in West-Afrika. Oost-Afrika en Zuidelijk Afrika die door droogte zijn getroffen. De directeur-generaal van de FAO, Edouard Saouma, verklaarde dat Afrika de komende drie maanden 550.000 ton extra voedselhulp ter waarde van 125 miljoen dollar nodig heeft. (Van onze redactie buitenland) BERLIJN. De directie van de Oost duitse spoorwegen (de Reichsbahn) heeft gisteren haar dreigement uitgevoerd en meer dan vijftig stakende Westberlijnse werknemers ontslagen, zo hebben sta kingsleiders laten weten. De staking, die woensdag is begonnen, gaat echter door. Zoals uit de ontslagen blijkt, is de Reichsbahndirectie niet van plan te vol doen aan de eisen van haar Westberlijnse werknemers. Die eisen betreffen een ho gere beloning en vrije verkiezingen voor Vertegenwoordigers van de Westberlij ners in de Oostduitse vakbond waarbij zij zijn aangesloten. Door de staking is het stadsspoor in Berlijn danig in de war geraakt. Slechts op twee baanvakken verschenen ongere geld enige treinen. Het goederenverkeer ligt geheel stil, het personenvervoer gaat evenwel door. De Oostduitse Reichsbahn verzorgt in zowel het oostelijke als weste lijke stadsdeel het stadsspoor. De Reichs bahn heeft ongeveer 3500 Westberlijners in dienst. Van hen zijn er circa 1200 lid van de communistische „socialistische een heidspartij van West-Berlijn” (SEW). Van de 3500 Westberlijnse arbeiders in Oostduitse dienst zouden er 500 staken. Zeker weet men dit evenwel niet. Ook woordvoerders van de stakers kunnen hier geen uitsluitsel over geven. De staking in Berlijn heeft gisteren tot reacties in Bonn geleid. Vertegenwoordi gers van verscheidene ministeries kwa men bijeen voor beraad over de toestand. Commentaar op de staking werd door een woordvoerder afgewezen met het argu ment dat het in Berlijn om een „loonge- schil” gaat waar de politiek zich niet in mag mengen. De verklaring, verspreid door de com missie voor zelfverdediging KOR. zegt het met eens te zijn met officiële beweringen dat „anti-sociale elementen” proberen in de onafhankelijke bonden te infiltreren en doör het veroorzaken van arbeidson rust zouden trachten het communistische systeem in Polen te vernietigen. De overkoepelende commissie weet daar niets van. „Wat we wel weten is dat een groep oude, in diskrediet geraakte vak bondsleiders tracht de ontwikkeling tegen te houden door middel van leugens en provocaties”, aldus de verklaring. Thatcher deelde mee dat Engeland alle nog niet van kracht geworden bepalingen uit het verdrag van toetreding tot de Euro pese Gemeenschap volledig en op het af gesproken tijdstip zal uitvoeren. Dat be treft onder meer de Britse bijdrage aan de begroting van de Euromarkt, het schape- vleesakkoord en het visserijbeleid. „We zijn bereid de marktregeling voor schape- vlees uit te voeren en hopen dat zij op 15 zoals is (Van onze redactie buitenland) PRETORIA. De scheidende Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afrika, mr. R. Froger, verwacht dat spoedig een begin zal worden gemaakt met een afschaffing in fasen van de belangrijkste apartheidswetten. PARIJS. Premier Margaret Thatcher van Engeland en president Giscard d’Estaing van Frankrijk zijn het er over eens dat pas waarborgen voor de werkgelegenheid geschapen kunnen worden als de inflatie bedwongen is. WARSCHAU. Dissidenten in Warschau hebben gisteren meegedeeld dat de overkoepelende vakbondscommissie in de Oostzeehavens geklaagd heeft over het saboteren van de onafhankelijke bonden'door de autoriteiten en dat mensen die er lid van willen worden aan intimidatie blootstaan. door Irak zijn neergehaaM. Iri éen ver klaring van het Iraanse militaire opper bevel via de radio wérd meegedeeld dat langs de gehele grens tussen Iran en Irak, van de provincie Kirmansjah in het noorden tot aan de Perzische Golf in het zuiden gevechten werden geleverd. Volgens de verklaring had Irak meer dan honderd stukken artillerie en luch tafweergeschut opgesteld in de strategi sche zone van Al-Faw, het gebied van waar mén uitziet over de waterweg van Shatt-al-Arab. Zonder nadere uitleg deelden de gezamenlijke stafchefs mee, dat er kans was op gevechten ter zee in de komende dagen. Dat is de conclusie uit een ingewikkelde verklaring die het Belgische kabinet gisteren, na urenlang vergaderen, heeft geaccepteerd. De Vlaamse socialisten die zich hard nekkig hebben verzet tegen een spoedig besluit over de installatie van de kernra ketten, toonden zich na afloop van het kabinetberaad tevreden. Partijleider Van Miert sprak van een „eerbaar vergelijk”. De Vlaamse socialisten wilden het plaat- singsbesluit pas eind volgend jaar nemen, terwijl de liberalen en Franstalige chris- ten-democraten zich hadden uitgesproken voor een „zo snel mogelijk ja” tegen de Cruise-raketten. De kans is groot dat België pas in 1983 zal besluiten of de 48 Cruise-raketten met hun atoomladingen op Belgisch grondge bied zullen worden geplaatst. Eerder zul len deze wapens immers niet beschikbaar komen. Het is niet waarschijnlijk dat de onderhandelingen tussen Amerika en de Sovjet-Unie over beperking van de kern bewapening in Europa voor 1983 veel re sultaat zullen opleveren. Zoals bekend, start het inleidend overleg tussen Was hington en Moskou op 15 oktober. In Ame rikaanse kringen wordt verwacht dat de onderhandelingen vijf jaar kunnen duren. Het besluit om in West-Europa 572 Crui- (Van onze redactie buitenland) ASUNCION. De politie van Asunci on, de hoofdstad van Paraguay, heeft gis teren een vrouw, Silvia Hodges, gearres teerd, die verdacht wordt betrokken te zijn bij de moord op de ex-dictator van Nicaragua, Anastasio Somoza, afgelopen woensdag. Dit is gebleken uit berichten, afkomstig uit de Argentijnse hoofdstad Buenos Ai res. Silvia Hodges zou de Venezolaanse nationaliteit hebben. Aanvankelijk ver klaarde de politie van Paraguay dat zij lid was van het praktisch uitgeroeide Argen tijnse Revolutionaire Volksleger (ERP). De jonge vrouw maakte deel uit van een groep van zes personen die de aanslag op Somoza zou hebben beraamd. Een van de andere leden van deze groep, de Argentijn Hugo Irurzun is gisterochtend door de Paraguayaanse politie doodgeschoten. liers- )kto- win- ubsi- win- pro- Iden. is 15 van idere :nde- >sbe- eerr zijn voe-’ logi- arbij' uim- nesi-. Dit. I 1 hef-' I loon met 50 zloty en toeKenmng van een vrije zaterdag. In Gdansk zijn gisteren arbeiders en directie van de Lenm-scheepswerf eni ge weken geleden nog het hart van de stakingsgolf in Polen om de tafel gaan zitten om te praten over de uitvoering van eisen van de stakers. Ook zullen zij de mogelijkheden onderzoeken voor het inlo pen van de achterstand in produktie die is ontstaan door de staking. Dit heeft het Poolse persbureau PAP gemeld. Op de bijeenkomst is een programma gepresenteerd dat vaststelt hoeveel er per maand geproduceerd moet worden om de produktieverliezen in te halen. Op deze wijze willen arbeiders en directie berei ken dat de normen van het meerjarenplan '«’orden gehaald. se- en Pershing-raketten op te stellen als antwoord op de installatie in de Sovjet- Unie van SS-20-raketten (met drie atoom koppen) werd 12 december vorig jaar door de NAVO-landen genomen. België zou evenals Nederland 48 Cruise-raketten op zijn grondgebied moeten opstellen. Op aandringen van de Vlaamse socialisten maakte België destijds een voorbehoud: na zes maanden zou bekeken worden of België definitief met deze installatie kan instemmen, afhankelijk van contacten met Moskou over beperking van de kern wapens in Europa. Deze termijn van zes maanden werd later verlengd. De Vlaamse socialisten be toogden dat geen haast was geboden, om dat het eigenlijke overleg tussen Moskou en Washington over de kernbewapening in Europa nog moet beginnen. De libera len en christen-democraten bepleitten daarentegen een sluiten van de rangen met de overige NAVO-landen die volledig instemden met het rakettenbesluit dat be ter bekend is als de „TNF-modernise- ring”. Alleen Nederland zei pas eind 1981 definitief te kunnen beslissen over de plaatsing van Cruise-raketten op Neder landse bodem. Tegenover de journalisten sprak de di plomaat de hoop uit dat de regering van Pieter Botha al in de komende zittingspe riode van het parlement „concrete, posi tieve hervormingen” zal voorstellen. „Invloedrrijke kringen van de Afri kaans sprekende blanken die het politiek voor het zeggen hebben, zijn tot het in zicht gekomen dat de toekomst van het land niet kan worden verzekerd op basis van de discriminering van de niet-blanke meerderheid van de bevolking”, aldus Froger. „Daarom zouden bepalingen inza ke het behoren tot een bepaald ras, de vestigingsrechten voor de verschillende rassen en het verbod op seksuele betrek kingen tussen mensen van verschillend ras moeten verdwijnen.” De traditionele voorstanders van de apartheid zouden niet sterk genoeg meer zijn om dergelijke wijzigingen tegen te houden, meende de ambassadeur. Zodra de zwarten en de kleurlingen in Zuid- Afrika de aangekondigde hervormingen zelf zien en ermee instemmen, zou ook de Volgens een woordvoerder van het Iraakse ministerie van Defensie in Bag dad vielen Iraanse straaljagers gren sposten aan in het gebied bij Missan en werd de aanval van een Iraans vliegtuig op Iraakse marineschepen in de omstre den Shatt-al-Arab waterweg beant woord met luchtdoelgeschut. Donderdag verklaarde Irak twee Iraanse vliegtuigen te hebben neerge schoten en een Iraanse tankaanval te hebben afgeslagen. De gezamenlijke stafschefs van Iran lieten gisteren weten dat donderdag in derdaad twee F-5 Phantom-straaljagers Met hun hoofd beschermd tegen de zonnstralen werkt een flinke arbeiders aan de versterking van een dijk, die hun dorp Azamgarh tegen een overstroming van de rivier de Ganges moet beschermen Het dorp ligt enkele honderden kilometers ten zuidoosten van de Indiase hoofdstad New Delhhi Op vele plaatsen in India treedt de Ganges jaarlijks, bij traditie, buiten zijn oevers Zij merkte verder op dat één nog resterende geschilpunten Frankrijk en Engeland uit de weg zijn geruimd en dat er nu sprake is van volle dige samenwerken. Alleen over het Euro pese Monetaire Stelsel (EMS) is niet ge sproken. Het EMS is een systeem dat de wisselkoersverhoudingen tussen de leden van de EG regelt. Het is enige jaren gele den in de plaats gekomen voor de zogehe ten „monetaire slang". openbare mening m Nederland Zuict-Alri- ka positiever gaan beoordelen. „Op het ogenblik valt echter behalve de intentieverklaringen van de ministers niet veel positiefs te vermelden”, aldus mr. Froger. Na een verblijf van vijf jaar in Zuid-Afrika waar hij deken van het diplo matieke corps was, keert hij eind deze maand naar Nederland terug. Het in Johannesburg verschijnende ochtendblad Beeld heeft gisteren gemeld, dat de regering van Pieter Botha het land wil maken tot een statenbond, bestaande uit deelstaten met verschillende autono mie waarvan de burgers dezelfde nationa liteit hebben. Zuidafrikanen van alle huidskleuren, onder wie de inwoners van de alleen door Zuid-Afrika erkende thuislanden Trans kei, Bopuhutswana en Venda, krijgen eenzelfde Zuidafrikaanse pas, aldus het blad dat zich beroept op informatie „van het hoogste niveau”. Blanken, kleurlingen en mensen van Chinese of Indische af komst zouden gelijke burgerrechten ver krijgen en in een gemeenschappelijk par lement worden vertegenwoordigd. Voor de zwarte meerderheid zouden echter ook in de toekomst aparte regelin gen gelden. Zij zouden hetzij via de drie genoemde thuislanden, hetzij via de zeven overige bantoestans worden vertegen woordigd. Het bestuur over de statenbond zou Botha via een niet nader omschreven centraal overlegorgaan met vaste secreta riaten willen laten lopen. „Een overkoepe lend parlement zou niet worden overwo gen”, aldus Beeld. Ook in het nieuwe staatsbestel „zullen de grondbeginselen van het zelfbestem- mingsrecht, eigen woongebieden en eigen scholen voor iedere bevolkingsgroep wor den gehandhaafd”. „De nu nog geldende apartheidswetten, waardoor de niet-blan ke meerderheid wordt gediscrimineerd, wil minister-president Botha laten veran deren en verbeteren”, aldus het blad. zijn voorbehoud inzake de plaatsing van de Cruise-raketten op eigen bodem. Minis ter Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) sprak deze week de hoop uit dat België zich bij het Nederlandse standpunt zou aansluiten. Dat is dus niet helemaal ge beurd: België bekijkt het probleem voor taan elke zes maanden en Den Haag moet eind volgend jaar definitief beslissen. Giscard deelde mee. dat Frankrijk en Engeland hebben besloten nauwer te gaan samenwerking op het gebied van de telecommunicatie. Hij zei dat de bespre kingen hartelijk zijn verlopen in een sfeer van vertrouwen. „We hopen nu dat de EG In de meeste democratische landen word je met strafrechtelijk vervolgd als je je kandidaat stelt voor het presi dentschap. In Zuid-Korea krijg je er negen jaar later zelfs nog de doodstraf voor. De 54-jarige Kim Dae-Joeng. die eerder deze week door de krijgsraad in Seoel ter dood is veroordeeld, was de voor naamste politieke tegenstander van de eind vorig jaar vermoorde president Park Choen-Hee. Hij gold als de groot ste kanshebber bij de presidentsver kiezingen die volgens aankondiging volgend jaar moeten plaatsvinden. Kim Dae-Joeng, leider van de oppositio nele Nieuwe Democratische Partij (NDP), stond bekend als een politicus die de stem van het volk wilde zijn. Hij zette zich in voor een democratisch bewind in zijn land en was een voor stander van hereniging met Noord - Korea. In 1971 werd hij met gering verschil van stemmen (45 tegen 55 procent) tweede in de strijd om het presidentschap. Hij verloor van Park Choeng-Hee, die prompt de zogeheten Yoeshin-grond- wet afkondigde, waardoor iedere op positie monddood werd gemaakt. Kri tiek op Parks dictatoriale bewind werd met de kogel bestraft. Na de moord op Park groeide de invloed van Kim Dae-Joeng. Vooral tijdens de overgangsperiode die voorafging aan de huidige militaire dictatuur onder ex-generaal Chon Doo-Hwan. Toen bestond de hoop, dat de democrati sche verlangens van Kim en zijn volge lingen zouden worden verwezenlijkt. Niets bleek minder waar. Begin mei werd Kim opgepakt, nog geen 80 dagen nadat hij officieel zijn onder Park verloren burgerrechten had te ruggekregen. Samen met Kim werden honderden andere oppositieleden ge arresteerd. Drieëntwintig van hen stonden nu met hem terecht. Intussen is een massale „zuiveringsactie” inge zet, waarbij tot nu toe al meer dan 30.000 „onbekwame” en „corrupte” personen, vooral ambtenaren, zijn op gepakt en naar „heropvoedingskam pen” zijn gestuurd. Kim, al jaren een hinderlijke figuur in de ogen van de militairen, was te lastig geworden. Vandaar dat hij ervan werd beschuldigd een volksopstand te hebben willen ontketenen om zo de macht te kunnen grijpen. Kim zou, aldus de tegen hem ingediende aan klacht, het brem zijn geweest achter de onlusten in de Zuidkoreaanse ha venstad Kwangjoe, die eind mei toen hij al gevangen zat tot uitbar sting kwamen. Het leger maakte een bloedig einde aan deze opstand. Er vielen honderden doden. De aanklacht tegen Kim stelde verder, dat hij aan het einde van de Tweede Wereldoorlog lid zou zijn geweest van het communistische partij. Als zoda nig zou hij in 1967 contact hebben gehad met een Noordkoreaanse „infil trant”. Kim zou, als parlementskandi- daat hebben getracht „Noordkoreaan se sentimenten” aan te wakkeren. Verder werd hem verweten, in 1972 en ’73 in de Verenigde Staten en Japan geholpen te hebben bij het opzetten van een anti-Zuidkoreaanse bewe ging. Daarvoor zou hij een forse som geld hebben ontvangen, aldus een van de beschuldigingen uit de 154-pagina’s tellende aanklacht. Op dit punt heeft Japan Zuid-Korea fel aangevallen. Dit, omdat Seoel beloofd zou hebben Kim hiervoor met rust te laten, nadat de oppositieleider in 1973 onder verdachte omstandigheden door Zuidkoreaanse agenten was ont voerd uit zijn hotel in Tokio en bijna was vermoord. Japan heeft zich gekeerd tegen het dood vonnis dat tegen Kim is uitgesproken. Te meer omdat deze zich niet behoor lijk heeft kunnen verdedigen. Tot op het laatst heeft Kim. die stelde tijdens het verhoor te zijn gemarteld, alle be schuldigingen ontkend. Afgelopen maandag nog zei hij bereid te zijn voor de democratie te sterven. Ook de Verenigde Staten, vanouds een bondgenoot van Zuid-Korea, zijn wei nig ingenomen met de uitspraak van de krijgsraad. De regering-Carter voert nog steeds een beleid waarbij de mensenrechten voorop staan. Ex-ge- neraal Chon Doo-Hwan, de nieuwe sterke man in Seoel, treedt de rechten van de mens met voeten. Tot nu heeft Washington het gelaten bij waarschuwingen. Zo werden de be schuldigingen tegen Kim „ver ge zocht” genoemd. De VS zullen verder moeten gaan, wil het leven van Kim Dae-Joeng gered worden. ROME. Negen landen, waaronder Ne derland, hebben de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, nieuwe voedselhulp toegezegd voor noodgebieden in Afrika. ‘Nederland stelt 14 miljoen gulden beschikbaar voor de coördinatie van de hulpverlening en het verstrekken van zaaigoed. De Verenigde Staten, die voor het lopen de jaar 830.000 ton voedsel beschikbaar hebben gesteld, zullen hun hulp volgend jaar opvoeren tot 1.340.000 ton, met een geschatte waarde van 425 miljoen dollar. Algerije heeft als eerst OPEC-land 800.000 dollar geschonken aan de multilaterale voedselprogramma’s van de FAO. Wx-, w

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3