Duidelijk financieel beeld ontbreekt Schaken op de vierkante meter Pinkenmarkt visitekaartje voor jaarmarkt in oude dorp Veisen Steuncomité Van Gelder volgt beleid industriebonden en OR District IJmond lerarenbond staakt mee op 1 oktober Expositie van oude en antieke tapijten. 1 Bestaansrecht voor brokje boerentraditie t K „Leentje Beer” gaat verhuizen Hinderwetzitting bedrijfsuitbreiding Momenteel exposeren wij een collectie oude en antieke tapijten die uniek is in Nederland. Winkelcentrum Schalkwijk, 023 -330109. ■fi IJMOND-GEMEENTEN BETUIGEN ADHESIE .t' Minder inkomsten voor dit jaar weinig gevolgen Onderwijs Pinken Restauratie Variatie ft* 4 (van een onzer verslaggevers) VELSEN. De traditionele jaarmarkt rondom de Engelmun- duskerk in oud-Velsen, die zater dag 27 september weer garant staat voor een brokje nostalgie, kan bogen op een toenemende landelijke bekendheid. In de ze ventiger jaren groeide het aantal bezoekers enorm. De laatste be zochten 15000 mensen op de jaar lijkse marktdag het schilderach tige en anders zo gezapige dorp Veisen. Hoogtepunt en trekpleis ter van de jaarmarkt is de pin kenveiling. Speelruimte 82, L (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het college van B. en W. verwacht dat de bezuinigin gen van het rijk op de uitkeringen aan de gemeenten onoverkomen- lijke problemen met zich mee zullen brengen voor het volgend jaar. In 1981 derft de gemeentekas naar voorlopige berekeningen 8,5 ton aan inkomsten uit het gemeentefonds. Wl IJMOND en- 1.45 tuis :on- dag 19 0.00 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) .00 duidelijk dat veel personeelsleden in onze kerheid leven. hebben.” zo zegt hij. Volgende week hoopt het comité, dat ook contacten onderhoudt met het Van Gelder-comité in Wormer, een hulpverleningsplan gereed te hebben. ster ne- Ds. IUW uur van 1US- en erk, uur idag Drs. ater- 5 u. za- laer- uur nod- mst. g 10 uur Van uur De firma Bronkhorst en Tielrooy B.V. vraagt een vergunning voor een inrichting ten behoeve van opslag van bouwmateria len aan de Rondweg in IJmuiden. De heer IJ.M.P. Blokker tenslotte is van plan aan de Deutzstraat in IJmuiden een inrichting te bouwen voor het sorteren en repareren van houten pallets. Daarbij tasten de financiële experts van de gemeente nog geheel in het duis ter over de kortingen die het ministerie van binnenlandse zaken gaat heffen op de post materiële voorzieningen voor het onderwijs (scholenbouw, etc.). Terwijl de begrotig voor 1981 in grote lijnen al gereed is, wacht men gespannen op een mededeling uit Den Haag waarin de nieuwe maatregelen worden afgekon- De heer M. Markerink, een van de laat ste boeren in de gemeente is als deskundi ge namens de hervormde kerkvoogdij in extra hard aan. Immers het gemeente fonds keert 8,5 ton minder uit en een belangrijk deel van de reserves zijn ver dwenen. Daardoor zal de „speelruimte” voor de afdeling financiën miniem zijn. Jaarlijks heeft men in de begrotingen wat extraatjes weten in te bouwen, het zogenaamde volume accres. Een bedrag dat de begroting wat speling moet geven voor uitbreiding van taken van verschil lende gestarte projecten. Dit volume ac cres is van 3,5 procent in 1979 in dit jaar bijna op de nullijn gekomen door de bezuiniging op het gemeentefonds. „Zij weten absoluut niet waar ze aan toe zijn. H^t is mij bijvoorbeeld bekend dat veel vrouwen van Van Gelder-werkne- mers buitenshuis werk zoeken om in geval van nood alvast wat achter de hand te Het restauratiefonds van de Engelmun- duskerk, waarom het tenslotte allemaal draait, is door de goede resultaten van het vorig jaar, flink uit de rode cijfers geko men. De werkzaamheden ten behoeve van de kerkrestauratie in 1968 betekenden een Sinds gisteren kan er op het schoolplein van de St. Jozefschool in Velsen-Noord niet alleen geravot, maar ook geschaakt worden. Leerlingen~van de 5e en 6e klas hebben, enthousiast geworden door een schaakcursus, het afgelopen jaar een reuze-schaakspel gebouwd. De eerste partij werd gistermiddag gespeeld tussen de heer J. Muijen, voorzitter van de Noordhollandse Schaakbond en twee leerlingen van de school, Sjors de Wit (11) en Johan Korver (11). De kinderen gingen direct volop in de aanval. Maar de heer Mijen, ook met voor de poes, wist het offensief af te slaan en drong zijn jeugdige tegenstanders in de verdediging. Na een paar benauwde momenten, keerde het tij voor de kinderen. Tot ieders verbazing stond de heer Muijer plots schaakmat. Opzet? „Ik had het echt niet In de gaten Op een gegeven moment stond ik gewoon mat verklaarde de heer Muijen na afloop. Naast de pinkenveiling vormt de markt een belangrijke bron van inkomsten, voor het restauratiefonds. Er zijn kramen die verhuurd worden en er zijn stands (de kerkkramen), die bemand worden door eigen mensen van de hervormde gemeen te. De artikelen die te koop zijn variëren van bloemen, vis en oliebollen tot curiosa en Hindeloperschilderwerk. Vanaf elf uur geven de heren J. J. Hui zinga, eerste organist van de kerk, R. S. Brink, tweede organist, en Jos van der Kooy, winnaar van het internationaal or- gelimprovisatieconcours 1980, orgelcon certen. De organisten geven een toelich ting op de door hen te spelen werken. Muziek is ’s middags om drie uur ook te beluisteren als de boerenkapel en het ma- jorettenkorps van de IJmuider Harmonie een uitvoering geven. Notaris K. W. Rooda verschijnt ’s mid dags om twee uur voor de tweede maal ten tonele om de trekking te verrichten van de loterij. Het kunstzinnige aspect van de jaar markt wordt niet alleen ingebracht door de kunstmarkt, maar ook door zeezeiler en kunstschilder Adriaan Hoekmeyer uit Alkmaar. In 1978 maakte hij een zeiltocht om de wereld. De toen gemaakte schetsen heeft hij in olieverf uitgewerkt. Een ex positie van zijn werk is te zien in de kerk, De voorbereidingen voor de jaarmarkt zijn reeds in januari van start gegaan. Niet minder dan 150 medewerkers probe ren gezamenlijk het evenement te doen slagen. tan, (ez. .90 .85 .00 ■70 .00 ,80 erk- ies. uur iter- r. ids- 0.30 ikt), idag 6.45 jms- A. :erk, Ider, za- on- der s. v. t in iter- ir. ssel) sen- llen test, Doel hiervan is al op korte termijn be hulpzaam te kunnen zijn bij het oplossen van de problemen waarmee vooral de Het steuncomité, dat bestaat uit werk nemers van Van Gelder en een aantal betrokkenen van buiten het bedrijf, wil op korte termijn een plan opstellen aan de hand waarvan de hulpverlening aan Van Gelder-werknemers geregeld kan wor den. Volgens woordvoerder Joop Stam van het comité blijkt de laatste weken Zowel de kramers als de toeschouwers komen uit alle windstreken van het land naar het kerkplein van de Engelmundus- kerk. De opening is dit jaar toevertrouwd aan wethouder Th. C. Witte. Vlak daarna worden elf pinken (jonge koeien) en één kalf onder het toeziend oog van notaris K. W. Rooda door afslager M. Markerink aan de man gebracht. Ruim zestig kramen zullen volgend weekeinde gegroepeerd staan rond de kerk voor verkoop van de meest uiteenlopende artikelen. Voorts zijn er tentoonstellingen, orgelconcerten en evenementen voor de jeugd. De opbrengst van de jaarmarkt is be stemd voor het restauratiefonds van de Engelmunduskerk. Vorig jaar kon de kerkvoogdij zich verheugen over de bij zondere gunstige opbrengst van ruim 20.000 gulden. De pinkenveiling droeg voor bijna de helft daaraan bij. Verkla ring voor dit gunstige opbrengstcijfer was destijds de hoge marktprijs in de hand gewerkt door langdurige droogte en dus voerschaarste. Voor 1980 valt de schade volgens wet houder Th. Witte van financiën nog hon derd procent mee. De 6,2 ton die de gemeente minder krijgt uitgekeerd over de lopende begroting wordt grotendeels goed gemaakt doordat een reeks voor dit jaar geraamde uitgaven niet doorgaat. Deze posten kunnen van de begroting worden geschrapt en leveren een voor deel van 4,5 ton voor de afdeling finan ciën op. Resteert 16.000 gulden die ten laste van de post onvoorziene uitgaven komt. Hiervoor staat op de begroting een bedrag van 400.000 ton, waaruit ook 2,4 ton aan extra lasten voortvloeiende uit beschikbaargestelde kredieten en personeelsuitbreidingen wordt gefinan cierd. Om een goed beeld te krijgen van de uitgaven in het eerste half jaar van 1980 en de mogelijke investeringen in het tweede half jaar heeft de afdeling finan ciën een zogenoemde voortgangsnota uitgebracht, waarin alle zaken geordend zijn. Hiermee komt het college enigszins tegemoet aan de wens van de raad, die om een kwartaaloverzicht had ge vraagd. Uit de voortgangsnota blijkt dat verschillende investeringen dit jaar ver vallen. Hierdoor wint de gemeente ruim 200.000 ton aan kapitaallasten (rente en afschrijving). Bovendien vervalt een be drag van circa 170.000 gulden aan inves teringen die voor dit jaar geraamd wa ren. Zo vervallen kredietaanvragen voor vernieuwingen aan wegen, werkzaam- De schade valt dit jaar nog mee, echter de donkere bezuinigingswolken pakken zich ook boven Veisen sarren. Mogelijk zullen volgend jaar de projecten die voor 1980 op de begroting stonden wel wor den uitgevoerd en dan komen de lasten IJMOND. Leraren aangesloten bij het district IJmond van het Nederlands Genootschap van Leraren nemen deel aan de landelijke stakingsaktie aangekondigd voor woensdag 1 oktober. Dit besluit viel in de vergadering van het district afgelopen woensdag, gehouden in aanwezigheid van het landelijk bestuurslid mevrouw E. van Eek. Het N.G.L. behartigt als algemene bond het docentenbelang bij het voortgezet on derwijs. Het stakingsbesluit van woens dag impliceert stopzetting van het onder wijs op gemelde datum aan zes scholen, gespreid over de gemeenten Veisen, Be verwijk, Heemskerk en Castricum. De stakingsaktie wordt gevoerd op het gym- het voorjaar naar de veemarkt in Medem- blik getrokken en heeft daar elf pinken ingekocht. De jonge koeien zijn tijdens de zomermaanden bij hem en bij een aantal collega-boeren „in de kost geweest". Ook boer Markerink had enige pinken in zijn wei lopen. De traditie van de pinkenveiling gaat terug naar de vorige eeuw, toen boeren uit de omgeving in het najaar naar het plein van de Engelmunduskerk trokken om hun jonge vee aan de man te brengen. In 1928 verdween de pinkenveiling uit het dorpsbeeld. De kerkvoogdij nam tien jaar later de draad weer op, alhoewel het loven en bieden bij een boerderij in de Velser- broekpolder gebeurde. In 1968 werd het nostalgisch gebeuren geheel in ere her steld en keerde de pinkenveiling naar het dorp Veisen terug. Even zag het ernaar uit dat in mei van dit jaar de pinkenveiling zou ophouden te Ko- ds. bestaan. De kerkvoogdij moest namelijk over tien hectare weiland kunnen be schikken om de pinken onder te brengen. In het verleden waren er genoeg boeren in de omgeving die het kerkelijke vee op hun grondgebied wilden laten grazen. Het aan tal boeren nam sterk af en evenzo de agrarische grond. De kerkvoogdij was aangewezen op het recreatieschap Spaarnwoude, dat echter geen grond op nieuw wilde uitgeven. Desondanks is men erin geslaagd voldoende weidegrond te vinden. De Handels- en Transportonderneming Peelen vraagt een vergunning voor een inrichting voor onderhoud en herstel van dieselvoertuigen, opslag van 30.000 liter gasolie in een ondergrondse installatie en een bovengrondse opslag van 1600 liter propaan voor verwarmingsdoeleinden. De inrichting is gepland op het terrein van Van Gelder Papier aan de Corverlaan in Velsen-Noord. perez forse financiële aderlating. Momenteel is de turfstenen westmuur van het kerkge bouw aan een grondige opknapbeurt toe. De steensoort is de laatste vijftig jaar door de toenemende luchtverontreiniging sterk aangetast. De toren, die eigendom is van de gemeente, is uit hétzelfde materiaal opgetrokken. Het zal zeker nog tien jaar duren eer de kerk op de prioriteitenlijst van Monumentenzorg een plaatsje ge gund wordt. heden aan openbare gebouwen om de toegang voor gehandicapten beter te maken en de ontwerp- en voorberei- dingskosten voor de aanleg van het ste delijk recreatiegebied Hofgeest. Daar naast zal voor het aanstellen van een coördinator energiebesparing, perso neelsuitbreiding, onderdak voor een da- gopvangcentrum en uitbreiding van de kunstzinnige vorming voor scholieren slechts een deel van de daarvoor beschikbaargestelde bedragen worden gebruikt. De uitgestelde investeringen leveren daar bij nogeens 70.000 gulden rente op. Wethouder Th. Witte heeft duidelijk gekozen voor het gebruik van de reser ves om de bezuinigingen van het rijk op te vangen. Hij voelt er niet voor om nu het jaar voor de helft om is de begro ting tussentijds bij te stellen en in de gemeentelijke uitgaven te snoeien. „We moeten niet verzanden in allerlei ad-hoc beslissingen om nu nog even 6 ton te bezuinigen. Zonder schrapwerk komen we thans op een tekort van 160.000 gul den, dat we kunnen aanvullen, aldus Witte. oudere werknemers te kampen hebben ot nog krijgen. Het maatschappelijk werk in de IJmond zal evenals de kerken zo veel mogelijk bij de activiteiten van het comité betrokken worden. Volgens Joop Stam zal alles in het werk gesteld worden om in de IJmond (en in mindere mate ook daarbui ten) zo veel mogelijk steun voor het comité te vinden. „Het is van het grootste belang dat er op korte termijn een zekere mate van solida riteit onstaat. Dat de pm 18 dicht gaat is voor ons geen verrassing, daar was reke ning mee gehouden. Onze strijd concen treert zich nu op de pm 21.” aldus Stam. Inmiddels hebben de vijf IJmond-ge- meenten het comité laten weten de activi teiten volledig te ondersteunen. Zij zullen deze steun binnenkort vastleggen in een adhesiebetuiging aan het comité in Veisen. HEEMSKERK. De Speel-o-theek in Heemskerk heeft verhuisplannen die eind Oktober kunnen worden gerealiseerd. Tot de verhuizing blijft men voor het uitlenen van speelgoed, speciaal ten behoeve van gehandicapte kinderen, nog geopend in het buurthuis „De Zandkraai” op de woensdagen 24 september, 1 oktober en 8 oktober van vier tot vijf uur en op de zaterdagen 27 september, 4 oktober en 11 oktober van tien tot twaalf uur. De Speel-o-theek zoekt voor de nieuwe behuizing nog enkele vrijwilligsters die straks willen helpen en adviseren bij het uitlenen en het kiezen van verantwoord Speelgoed. Daarbij wordt gedacht aan mannen en/of vrouwen die op grond van hun opleiding of (vroegere) beroep be kend zijn met kinderen en hun spel. Framas B.V. wil overgaan tot uitbrei ding en wijziging van een meubelmakerij met verfspuitinrichting aan de James Wattstraat in IJmuiden. VELSEN. Woensdag 1 oktober wordt in het stadhuis in Veisen een hin derwetzitting gehouden. Tijdens de hoor zitting kan men mondeling bezwaren in brengen tegen een aantal bedrijfsuitbrei- dingen. Aan de Urkstraat 14 in IJmuiden is het bedrijf Koelewijn-Spaak voornemens een inrichting te bouwen voor het ver- en bewerken van vis met een bijbehorende koelinstallatie. Voor Veisen volgend jaar 8,5 ton minder inkomsten nasium Felisenum (Velsen-Zuid), de Dr. A. Vissering-Scholengemeenschap (IJ- muiden-Oost), het Velsense Ichtus College en in buurgemeente Beverwijk Berlingh- en Pius X-college. In Castricum is tenslot te het Bonhoeffer College betrokken bij de landelijke aktie bedoeld als protest tegen de al te drastisch bevonden bezuini gingsplannen van onderwijsminister A. Pais. Bekend was de voorgenomen kor ting van IV2 a 2 procent op salarissen van leraren en ambtenaren. Nieuw en voor de betrokkenen onaanvaardbaar is daarbo venop nog eens een salarisoffer van twee procent voor het docentenkorps. De amb tenaren- en docentensalarissen worden daarmee losgekoppeld; naar gevreesd wordt voorgoed. Met het laatste is naar het oordeel van het N.L.G.-bestuur de weg geëffend voor verdere bezuinigingen op onderwijssalarissen. Dit terwijl uit die maatregelen geen verruiming voortvloeit van het aantal arbeidsplaatsen in de on derwijssector. Het landelijk bestuurslid mevrouw E. van Eek omschreef het ge wraakte salarisoffer afgelopen woensdag in de districtsvergadering als ontoelaatba re inbreuk op een salarisregeling die tot nu toe voor leraren altijd nauwkeurig met die voor de heren ambtenaren in de pas loopt digd. Inmiddels is bekend dat het rijk in 1981 100 miljoen gaat bezuinigen op on derwijsuitgaven. Voor de gemeente Vei sen betekent echter het ontbreken van gegevens over het effect van de bezuini ging op de gemeentebegroting dat er slechts een voorlopige raming kan wor den gedaan. Ook over verschillende an dere posten op de begroting voor het dienstjaar 1981 zijn nog geen concrete cijfers bekend. „We houden er dan ook rekening mee dat er ergens nog een addertje onder het gras schuilt. Al die onduidelijkheden maken het voor ons bijna onmogelijk een begroting over één jaar samen te stellen, laat staan een meerjarenbegro ting. Ook worden we voortdurend ge plaagd door tussentijdse verhogingen, die vaak voor een heel ander beeld zor gen door de gemeente-uitgaven plotse ling fors te verhogen. Zoals bijvoorbeeld de aardgasverhoging die onlangs af kwam, waardoor de komende maanden de verwarmingskosten van gemeentege- bouwen zullen stijgen, aldus wethouder Witte, die niet spreekt van een noodtoe stand maar wel van een moeilijke situ atie. Inmiddels heeft de afdeling financiën al 30 objecten in de gemeente onder zocht op mogelijke bezuinigingen. Her bezinning van het bestaande beleid is een noodzaak geworden om te komen tot structurele maatregelen waarvan conse quenties te overzien zijn. „Daarbij helpen de halfjaarlijkse overzichten in de vorm van de voort gangsnota en zullen we zo nodig de hulp van een adviesbureau inschakelen. Maar voordat we maatregelen kunnen treffen is een duidelijk beeld nodig van wat ons boven het hoofd hangt. En dat ontbreekt nog”, aldus wethouder Witte. VELSEN. Ondanks het feit dat de papiermachine 18 van Van Gelder Veisen eerder dan gepland gesloten zal worden, zet het steuncomité dat zich inzet voor het behoud van de werkgelegenheid bij het papierbedrijf de strijd onverminderd voort. Daarbij zal het beleid van de Indu striebonden FNV en CNV en dat van de Velsense ondernemingsraad centraal staan. Groepje pinken in afwachting van de komende jaarmarkt bijeen op het voorerf van boer Markerink aan de Rijksweg in Velsen-Zuid ’T I

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5