JONGE THEATERGROEP GAAT OTHELLO SPELEN d Prix Italia De kunstfabriek van Mulder en Zegel voor Opname Ingewikkelde riedels zonder ruggegraat APhO valt zich geen buil aan jeugdzonde van Schat Teveel compromissen bij gemeenteaankopen mi I 1 n He h. 1 Termiek naar Polen VANDAAG: ,95 EVE+ADAM STARS tegen Selectie sociaal zorgvuldig verricht iel r Enge mannetjes van Sky waanzinnig virtuoos Schijnbare tegenstellingen op populair concert r Behoudende keuze ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1980 KUNST 8 door Alma Post igd 4 I JS BEYNESHAL BASKETBALL WEDSTRIJD (EVEC/DAM SHOES THEY ARE THE BEST! Vijf rollen AMSTERDAM. Volgende week, op 25 september, geeft the atergroep Nijinsky in het Shaffy- theater een première van Othello van Shakespeare, met Bart Kiene in de rol van de zwarte generaal Othello, die in een razende en onterechte jaloezie zijn vrouw Desdemona vermoordt. Een niet voor de hand liggende keus voor een jonge groep die zijn teksten tot nu toe zelf samenstelde. Later in het jaar gaat Nijinsky samen werken met Ank van der Moer, die momenteel met een prachtig Shakespeare-programma door het land trekt, dat mede op insti gatie van Nijinski tot stand kwam. Bart Kiene (32): „Ik geloof er niet in dat mensen omdat ze oud zijn niet meer tot iets in staat zouden zijn. Het ligt zo in onze lijn dat jongeren dingen doen, en ou deren niet meer. Ik wens daar helemaal geen genoegen mee te nemen”. Fotografie STATIONSPLEIN FRISOL-R Hedenavond 20 sept. Aanvang 20.30 uur. Zaal open 19.30 uur. ^VE^DAM SHOES A d Nijinsky stelt jaloezie centraal Jis. iur. rekr n. (Van onze kunstredactie) dig). t v. be- Lange tijd zag het er naar uit dat 19 september (ADVERTENTIE) i 19 ‘Cf 4 I I ER ge- 4 mtr E OLDE tvelden ssel- n-tv. Arend Bulder (links) en Bart Kiene van Nijinsky: samenwerken met Ank van der Moer (Foto Lex van Rossen). nuance in dat rood. Othello gaat als een stier door, recht er op af’. Van 22 september tot en met 2 oktober 'zal Termiek De Verlenging en De groene Weduwe spelen. Ook zullen leden van het mimetheater workshops geven. De nieuwe Termiek produktie, Cafeta ria de Regenboog, zal op 7 november worden uitgebracht in een „bewegings- week” in Arnhem. Dirigent Anton Kersjes maakte niet zon der enige trots melding van zijn primeur. Voor het eerst atonale muziek door het APhO in een populaire serie. Zijn humo ristische gesproken inleiding, inmiddels een befaamde traditie voor hij de dirigeer stok heft, benutte hij volledig om duide lijkheid te scheppen rond het werk van spreektoneel, en pas aan het eind van het jaar, in Broertje en Zusje, komen die elementen weer terug”. n be- cv en leteen -tv en alows Van het verzette werk mag gezegd worden dat het in tegenstelling tot vo rig jaar. sociaal zorgvuldig werd ge daan. Men hield tevens rekening met enige gevoel voor kwaliteit van kunst. Niettemin staan er op de lijst wel erg behoudende keuzes vermeld, die de schijn op zich laden dat er iets goed gemaakt moest worden ten opzichte van vorig jaar. Zo werd de fotografisch werkende schilder Ger Daniels geho noreerd met de aankoop van een werk dat mogelijk al eerder in de Vishal heeft gehangen op een groepsexposi- tie. De fotografische demonstratie van n grote eel om :ot een in wer- hand jn ook oze en enhan- iO uur jlstraat KRUIS- Zand- 3110 IR (:ndu- 023- ALL LAND (Van onze kunstredactie) ROME. De film Opname van het Werkteater heeft in Rome de Prix Italia gewonnen. Opname is de filmversie van een oorspronkelijke theaterproduktie. De film werd op de televisie uitgezonden door de VARA. Het betreft eert van de twee Nederlandse inzendingen voor dit belang rijkste* Europese televisieconcours, dat jaarlijks in Italië wordt gehouden. De jury was unaniem in haar oordeel over Opna me. De VARA heeft besloten de bekroon de film vanavond op de televisie (Ned. 2 om 21.25) te herhalen. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Het Mimetheater Termiek is uitgenodigd een serie voor stellingen te geven op het jaarlijks terug kerende festival Theatrical Plein-Air in Wroclaw in Polen. -KAST ne en 023- •er dan linsdag van 18 lescen- msweg Ij PTT- En het thema Kunst? Bulder: „Daar zijn we over uitgepraat”. Kiene: „Nou, uitgepraat, je begint met datgene waar je zelf mee bezig bent. Gor ter was een duidelijke parallel met onze eigen problematiek van dat moment: Kunst en politiek, hoe doe je dat? Peter of de Schat ging over kunst. Dames en Hee- ren ging over: toneelspelen, hoe doe je dat. Ik denk dat we dit jaar voor het eerst toekomen aan thema’s. Aan: Waar heb je het over?” Zit er een lijn tussen deze producties en het op handen zijnde drieluik over ja loezie? Arend Bulder: „De lijnen zijn er, maar de thema’s komen nu minder snel terug. Wat we uiteindelijk willen is de vorm van De Concertzanger. Muziek, beweging en acteren aan elkaar gekoppeld. Maar dat is niet voor alle acteurs op te brengen. Daar om gaan we ons nu eerst richten op Omdat het Nijinski vooral om het thema van Othello gaat, maakte Arend Bulder een bewerking waarbij hij vijf rollen overhield, die moeten laten zien wat de groep de essentie van het stuk vindt. De scènes tussen de intrigant Jago en zijn vrouw Emilia werden uitgebreid, wat hun relatie duidelijker moet maken. Othello zelf kreeg meer diepte. Bart Kiene: „Hij is hier iemand die denkt, maar die de ver keerde kant op gaat denken”. Arend Bul der: „We hebben het genoemd een stuk over de jaloersheid van de mens op zijn eigen geluk. Othello heeft alles, maar kan daar niet tegen en gaat het zelf kapot maken”. Desdemona is een erg ongeëmancipeer de vrouw. Bulder: „Hoewel zij het is die in eerste instantie Othello heeft gekozen, en zij ook aardig terugvecht, zeker in onze opvat ting. Kiene: „We hebben ook niet in de eerste plaats gekozen om met dit stuk iets over de man-vrouw verhouding te zeggen, dat komt veel meer in de latere stukken, evenmin als we de verhouding blank- zwart naar boven halen. Ik vind ook wel JAN ZUMBRINK (De expositie is tot en met 12 oktober in beide Hallen te zien). AMSTERDAM. Peter Schat, bekend Nederlands avant-garde componist, op één programma met vooraanstaande componisten van het romantische ijzeren repertoire, als Robert Schumann en An tonin Dvorak; zo'n combinatie komt niet alle dagen voor. Op een „populair’' con cert van het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest blijkt het wel degelijk moge lijk. De combinatie was echter niet zo controversieel toegespitst, als op het eer ste gezicht zou lijken. Het Amsterdams Philharmonisch Orkest, nooit erg actief op de barricaden van de modernisten, hoefde zijn aard dan ook niet te ver loochenen bij de uitvoering van hel drie tal geprogrammeerde werken. De keuze voor Othello hangt samen met Ank van der Moer. Arend Bulder (30, regisseur van Othello): „We gaan hierna twee stukken spelen die Bart geschreven heeft: Afscheid en Broertje en Zusje. Af scheid is geschreven voor Ank van der Moer. Dat doen we om een confrontatie aan te gaan met het verleden, als fase in onze artistieke ontwikkeling, waarvoor we tien jaar hebben uitgetrokken. Toen dachten we, dan moeten we voor die tijd ook maar eens een klassieker spelen, om ons te oriënteren. Aan de andere kant is er een thematische samenhang met de stuk ken van Bart. Die gaan over relaties en jaloezie. Het thema van Othello past pre cies in die lijn”. Bart Kiene: „Er is een ontwikkeling in de jaloezie. In Afscheid gaat het om jaloe zie van kinderen op hun moeder, dat is al genuanceerder dan in Othello. In Broertje en Zusje is het nog meer gericht op de hedendaagse verwerking van jaloezie. De jaloezie van Othello is ongenuanceerd, wat je óók ziet in het decor (witte achter doeken en een felrode divan). Er is geen routine grappig doorbroken door te ope nen met de hit (Totocata, een swingende bewerking van een zeer bekend wijsje van de grote Johan Sebastian). Verder was er een lollig intermezzo tijdens Tuba Smar ties, waarbij een als kerstboom verlichte tuba (ha ha) bespeeld werd door een ui terst komische bassist Herbie Flowers. En ook de kleine, dikke drummer was zeer leuk want hij trok steeds rare gezichten en droeg een veel te grote bril. Dit alles was dus vooral zeer gênant. Er waren enkele muzikale momenten van zeer hoog niveau. Dat kon ook haast niet anders met al dat talent. Het Oosters getinte Sahara bijvoorbeeld werd gedra gen door een uitgekiende gitaarpartij en opende met een gevoelig afgewogen im provisatie. Dankzij ingewikkelde, tegen draadse ritmiek kregen voorts Hotta en Dance Of The Little Fairies een bijna hypnotiserend karakter. De beroemde, klassiek geschoolde gita rist John Williams maakte een enigszins verdwaalde indruk binnen Sky. Af en toe mocht hij even een klassiek stukje spelen of een klassiek riedeltje weggeven. Zijn bijdrage was dan ook meer curieus dan fundamenteel. Maar hij was dan ook geen eng mannetje. JOOST NIEMÖLLER Schat. De gewone diatonale toonladder, de met halve toonsafstand stijgende chro matische toonladder, het systeem van de twaalftoonstechniek, het begip tonaliteit en atonaliteit; deze meestal moeilijk te doorgronden thematiek stelde hij als een simpel spelletje voor, met behulp van mu ziekvoorbeelden op de piano gespeeld of door twaalf slaginstrumenten tot klinken gebracht. Concerto da Camera, een doorgaande zestienvoudige variatievorm op de twaalf- toonsreeks, gaf het publiek na die uitleg ook geen schokkende verrassingen meer. een groeiproces door Sjoerd Buisman is niet weg te branden van de lijst. Persoonlijk houd ik zijn foto’s niet voor kunstwerken, maar voor geduldi ge registraties in kleur van natuurlijke groeiprocessen. Zijn manipulatie van groei van planten door het beheersen van de lichttoevoer is natuurweten schappelijk van aard. De belangstel ling voor de secure precisie van de tekenende Marinus Fuit kan ik weer niet rijmen, anders dan gewoon als kwaliteit, met de oorspronkelijke be doeling van deze aankopen: het stimu leren van vernieuwende beeldende kunst. Zelfs uit het werk van Amnon Berkowitz, die bij mijn weten voor de tweede keer inzond, had men een bete re keus kunnen doen. Zijn grillige uit geknipte verfstromen (zie verd. Vlees hal) kunnen mijn bijval krijgen en uw eventuele afkeuring, maar zijn experi mentele toepassing van verf is vernieu wend voor deze stad, misschien komt het bij sommigen over als te mooi, te glanzend, en dus gelikt en te wantrou wen. Dat de jury een loopje neemt, als steunende factor, met het begrip goede beeldende kunst, bewijst de aanschaf van een afdraai-vel papier van het kol- lektief Drukhuis. Ogenblikkelijk lijkt zij dan op een kommissie van de B.K.R. Ik op mijn beurt wantrouw die gelijk schakeling. Per jaar zou men zich moe ten bezinnen op de uitgangspunten van de gemeente-aankopen. Gemakkelijk heeft de jury het zich weer gemaakt met de aanschaf van een werk van Hannes Postma. Naast de halfgelukte opzet van het slordige doek „Vrouw- konstruktie” (zie achterin Vishal) zond hij het aangekochte „twee koppen”, een schilderij uit een lange themati sche reeks van „koppen” in de dubbele betekenis van het woord. De hoogte van zijn prijs doet het voorkomen alsof hij een Nederlandse nationale kunst prijs zou kunnen bedingen. Daarvan heeft zijn werk mij nog steeds niet echt overtuigd. Van Michel Rieu werd een anekdotisch werkstuk gekocht, dat in iets andere vorm al via de B.K.R. ver worven werd en dat hangt in de bene dengang van de oude De Deo-afdeling. Kortom, naar mijn smaak sluit elke jury uit de aard van de zaak teveel compromissen, maar men neemt dat graag voor lief omdat de opzet van deze kunstmarkt geen geweld aange daan mag worden. Welke manier van spelen streven jullie na? Kiene: „We zijn op de toneelschool opge voed met gooi en smijtwerk, wat in die tijd iets geweldigs was, om maar van de tekst los te komen. Peter Brook is daar mee begonnen, bij De Appel zie je het nog. Maar daar hebben we geen zin meer in. Wij willen met Shakespeare bezig zijn vanuit de taal”. Bulder: „Wat we nastre ven is sterk emotioneel geladen theater, rijk gespeeld en met groot gevoel, maar om dat gevoel over te brengen willen we een strakke vorm zoeken. We zoeken naar een stijl om de dingen scherper en groter te maken dan ze in eerste instantie in het gewone leven zijn. Taal is, alleen al door dat de dingen verwoord moeten woorden, al vaak een stap verder dan het voelen. Als je een groot verdriet moet uitbeelden kan je gaan huilen of schreeuwen op het toneel. Je kan er ook met een beweging uitdrukking aan geven, dat is al een stap verder. En je kan er woorden voor zoeken, en ik vind dat dat nog een stap verder is. Als je dat goed doet, als door je woorden heen de schreeuw te horen is zonder dat je hem schreeuwt, als door de beweging heen de schreeuw te zien is, dan kom je misschien op een niveau waarop je andere mensen erover kan laten nadenken. Kie ne: „Je geeft dan meer kommentaar op wat je wilt zeggen met de schreeuw dan met de schreeuw zelf’. Bulder: „Maar de balans vinden tussen de vorm, en dat de mensen toch nog die schreeuw zien, dat is moeilijk. Mensen zeggen dan: ik zie wat jullie bedoelen maar het lukt niet, waar om laat je het niet gewóón zien. Maar dat is nu juist waar we naar streven”. Kiene: „En daarom heten we Nijinski, want die man is dat gelukt in de dans. Als die een sprong maakte hoorde je hem schreeuwen”. Het is echter de virtuoosheid van een Mike Oldfield; te veel talent in te weinig persoonlijkheid. Daar kan dus nooit meer uitkomen dan vreselijk ingewikkelde rie dels zonder ruggegraad. En Sky is één grote ingewikkelde riedel. Een borduur werk aan loopjes waar maar geen eind aan komt. Vijf instrumentalisten willen ieder hun ego ten toon spreiden en daar voor is een zakelijk samenwerkingsver band opgezet met een vaste formule. Die formule luidt: mix wat klassieke themaat- jes met minimal music techniek en overgiet dat met een modern rocksausje. Werkelijk heel slim gevonden. Je kunt er hele dubbelelpees mee volriedelen en avonden mee vullen. Zoals dat gisteren dus gebeurde in Car ré. Het gold hier een eerste uitvoering in Nederland. Allereerst werd de concert- De kunstfabriek van Mulder en Zegel is inderdaad indrukwekkend in afme tingen en mogelijkheden. „Conradkade 6 is een gebouw waar elke kunstenaar van droomt”, staat er dan ook geschre ven in de uitnodiging waarmee de ope ning van het project aangekondigd wordt. Vanaf vanmiddag (16 uur) wordt die droom voor beide kunstenaars reali teit. Wat dat betekent mag duidelijk zijn, als ik hier rustig neerschrijf dat het naderhand inrichten van deze sociale kunstmarkt een belediging is voor het juiste begrip expositie. De hele opzet maakt het te kijk stellen van de werken tot een onding. Jury’s laten zich uiter aard niet ontmoedigen door de overvloed aan werken en stropen dap per de mouwen op voor een nadere selectie, maar dat gebeurt wel onder de meest ongunstige omstandigheden. Al les staat en ligt door elkaar, leunt tegen de wanden of zit nog in halfgeopende dozen en mappen. Daarom valt hier een pleidooi voor een nog meer verant woorde selectie, pas nadat het museum alle inzendingen hun plaats heeft gege ven op de vloeren of aan de wand, dus op zijn vroegst in de eerste dagen van de openstelling van het geheel. Een expositie durf ik het hier niet te noemen. Want waarom toch zou de keuze door de jury altijd lang vooraf aan de ope ning van gisterenavond moeten plaats grijpen? Dat is me niet duidelijk, te meer nu niet omdat vereende krachten van het museum erin geslaagd zijn om letterlijk bijna alles opgesteld te krij gen. Vorig jaar was dat niet het geval. De beïnvloeding van de leden van de jury gebeurt nu toch al op andere, subtiele wijze. De gezamenlijke bot sing van meningen is toch niet te be perken tot die twee dagen, die uitge trokken zijn voor schiftingsproces en aankoop. De discussie over en kritiek op beeldende kunst maakt geen pas op de plaats voor de tijdelijke jurering ergens in een stad. Hoe dan ook, de jury deed of haar neus bloedde en koos ongeacht het beschikbare bedrag voor een kunst waarde die daar ver bovenuit ging, tot 70.000 gulden. Maar vervolgens be steedde zij een reële som van ruim 43 mille na aftrek van de kosten. Daar mee zit ze 'slechts 3000 boven de som van 1979. Dat betekent een geringe achteruitgang voor de kunstenaars, die in aantal wel gelijk bleven (108) maar honderd werken minder konden inzen den op grond van het gestelde maxi mum van drie. Overigens ontbraken op het appèl bekende Haarlemse kun stenaars als D. J. Bakker, K. Bierman, M. Boeyen, F. Brasser, T. Domburg, G. van Dijk, Frida, Marijke Don, P. Hoog land, Marga de Jager, P. Klapwijk, B. Schutter, J. Verburg, Petronelle Wijne- kus. Ieder voor zich zal wel een privé- reden hebben om niet deel te nemen, soms kan dat erg verstandig zijn. choon- appara- >AGES- 1836 dat het een behoorlijk ongeëmancipeerde verhouding is maar we hebben er hier niet voor gekozen zo’n onderliggend the ma belangrijk te maken”. Nijinski werkt sinds de oprichting in 1977 op semi-professionele basis, met niet toereikende subsidie van de gemeente Amsterdam. Nu is voor Afscheid subsidie bij CRM aangevraagd, waarover de Raad voor de Kunst gunstig geadviseerd heeft, en Broertje en Zusje ontvangt een subsi die van Rotterdam, waar het wordt uitge bracht in het kader van de Kerngroep bijzondere projekten. Nijinski bracht sinds zijn oprichting vier producties uit: Herman Gorter; De Concertzanger/Ont- moeting in het donker; Peter of de schat uit dé Noordzee; Dames en Heeren, Toon- eel. Het thema was bijna steeds Kunst. Muziek speelde soms een aanzienlijke rol. HAARLEM. Voor de economisch afhankelijke Haarlemse kunstenaars kruipt het budget, te besteden aan de gemeente-aankopen. omhoog als in het tempo van een rupsje. In 1978 ruim 34 mille, in 1979 precies 42 mille, nu in 1980 47,5 mille, waarvan echter 10 mil le als overschot van de vorige gerucht makende inzending. De kunstenaars blijven voortaan jaarlijks terugko men met hun werken op de stenen vloeren van de Hallen en gelukkig heeft men zich zonder al te veel mor ren neergelegd bij het ingestelde maximum van drie werken per inzen ding. Dus de jury van 1978 krijgt niet haar zin met haar voorstel voor aan kopen eens per twee jaar en verder heeft ieder andere betrokkene zich met benauwde blik neergelegd bij het feit dat de inzending nu „alle catego rieën” betreft. twee resterende werken van het program ma. Schumans pianoconcert liet Stephen Bishop-Kovacevitch in heldere pianostiek schitteren. Spanningverhogende vertra gingen gaven het overbekende werk een eigen tintje. Het orkest moest een enkele keer met inzetten forceren bij snelle forte passages. Het onbreken van enige innig heid als tegenwicht voor de al met al nogal stevige interpretatie was een ander tegen vallend aspect. De acht Slavische Dansen van Dvorak kunnen natuurlijk niet meer stuk, welke interpretatie men er ook aan geeft. Kers jes hanteerde geen opvallende Slavische kleuren, maar zijn wat robuste aanpak liet de delen voldoende adem om te overtuigen. Het publiek maakte met het applaus duidelijk, vooral dit laatste werk op zijn bekendheid als waarde te schatten JAN BAART Beeldend kunstenaar Jan Mulder werkte tot 1978 15 jaar ongestoord in het historische kerkje op de terp in Spaarnwoude, dat hij vanaf 1977 samen met zijn jongere collega Jan Dik Zegel benutte als atelier. Onder niet ter zake doende verwijten van burgemeester IJs- selmuide van Haarlemmerliede en Spaarnwoude („Die is begonnen als schilder maar hij heeft er een smidse van gemaakt”) moesten Mulder en co. begin 1979 het veld ruimen. Het werk stamt trouwens uit 1960. Het is dus bijna nog een jeugdzonde van Schat, die tien jaar later pas zou „doorbreken” met de notenkraker-acte. Een ensemble van beperkte omvang gaf het werk een sfeer van kamermuziekstijl waarin tegen stellingen vriendelijk en zacht kleurden. Het orkest kon er zich geen buil aan vallen. Er zijn in Schats oeuvre ook bepaald wel grotere tegenpolen te vinden voor de Jan Dik Zegel: „Eigenlijk is het ge bouw nu heel organisch opgebouwd. Be neden heb je de ruimtes voor het teke nen en ontwerpen. Rechts heb je onze werkplaats en links een grote expositie ruimte, eigenlijk het openbare gedeelte van Conradkade 6. We willen en kunnen hier zaken exposeren die ruimte nodig hebben; niet alleen van onszelf, maar juist ook van andere kunstenaars die elders niet aan de bak komen. De ten toonstellingsruimte is gebouwd op ex perimentele zaken met afmetingen van 10 bij 12 bij 3,5 hoog. De bedoeling is dat mensen hier los van stijlen of mode terecht kunnen; wij zitten wat de expo sities hier niet aan commerciële overwegingen of beperkingen vast”. AMSTERDAM. Er lopen heel wat enge mannetjes rond op Gods aardbo dem. En enkele bijzonder enge hebben zich verzameld in Sky. Ze zijn zo eng, omdat ze continu een beetje iqereld- vreemd voor zich uitlachen, uiterst meli ge grappen maken en tegelijk eng knap hun instrumenten bespelen. Want dat de enge mannetjes van Sky waanzinnig vir tuoos zijn, dat staat vast. Naast al genoemd werk van Buis man is er de beroepsfotograaf Henze Boekhout (in Vishal). Hij leverde een aardig drietal afdrukken waarin de vormen van een schaatser in een win terlandschap uitgekaderd worden. Verder is er (Vleeshal) een grijze foto van Y. Prinsen (in Vleeshal) in een onregelmatig kader, met een afbeel ding vermoedelijk van kwik op een vloer, anders kan ik het beeld niet voor u interpreteren. Een nieuwe mentali teit vertoont de gewone fotografie van Aardema. Piet van Leeuwen trekt zich, zoals bekend, met een aangekocht werk weinig aan van standaardbegrip pen in de fotografie. Het is een wat grillig gevormd werkstuk op de rand van een bizar niks. Rob de Vries is de enige fotograaf-kunstenaar in het ge heel, die een formeel beeld opbouwt met behulp van fotografische delen, dus die niet zo maar vrij expressief bezig is, maar zijn bouwstenen zorg vuldig kiest alvorens een compositie te maken. Deze keer liet hij zich inspire ren door de eindeloze zuilen, 1920-1938 van Brancusi en door diens abstracte Haan of Malastra. Abstracte plastie ken die weer nieuwe abstractie opleve ren. Zelfs Taeke Haenstra is minder kunstenaar met zijn documentaire beelden uit andere culturen dan kun dig fotograaf. Een bespreking van de vele vormen van teken- en schilderkunst moest door gebrek aan tijd achterwege blij ven, maar zal later in deze krant volgen. Concert: Sky. Bezetting: John Wil- I liams, gitaar. Herbie Flowers, basgi taar, tuba. Kevin Peek, gitaar. Tristi- i an Fry, drums, vibrafoon, marimba. Francis Monkman, toetsinstrumen- j ten, gitaar. Carré, Amsterdam, I 1980. Conradkade 6, Mulder, Zegel. Strak staan de letters op een prachtig strakke gevel van een voormalig fabriekspand in de Waarderpolder. Tussen de regel matige eenvormigheid van bedrijfsge bouwen op het Haarlemse industrieter rein valt het achter het pand van De Grafische gelegen „project” van Jan Mulder en Jan Dik Zegel amper op, maar bij nadere beschouwing heeft hun werkplaats niet helemaal een indu striële functie. „We willen ons gebeuren functioneel maken in deze omgeving. Vanuit je ei gen impuls en dat moet je niet te dik en niet te zwaar wegen een inbreng hebben. „Mulder en Zegel gingen eigen handig in de voormalige fabrieksruimte aan de slag, sloopten muren, brachten andere indelingen aan en creëerden verschillende werkruimten. Concert: Het Amsterdams Philhar monisch Orkest onder leiding van An ton Kersjes. Solist: Stephen Bishop- Kovacevitch. piano. Programma: Con certo da Camera (Peter Schat), Piano concert in a opus 54 (Robert Schu mann), Slavische Dansen opus 46 (An tonin Dvorak). Concertgebouw Amsterdam, 19 en 20 september 1980. Mulder: „Het werken buiten ben ik zo langzamerhand ook zat. Dit is een goeie plek hier op het industrieterrein. Per slot van rekening werken we beiden met ijzer. De relatie met een recreatiegebied is dan wat merkwaardig. Dat buitenge- doe en zo. Als we in de kerk werkten kwamen er altijd mensen langs die dan over de schapen begonnen, die buiten graasden. Hier op het industrieterrein is sprake van een meer in de omgeving passen. D’r wordt hier gewerkt en niet gezeverd”. beiden een ideale vervangingsmogelijk- heid in het recreatiegebied Spaarnwou de konden realiseren, maar procedure mogelijkheden werkten vertragend. Een telefoontje van een bevriende za kenrelatie hielp het duo uit de brand. X -W» W*

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9