Haarlem beperkt schade voor pover Veendam Derde titel GEMAKZUCHT TELSTAR voor New DOOR FSC AFGESTRAFT York Cosmos Hughes even chaotisch als Sparta Caesar in dwangpositie 4 aBifl 12 13 MAANDAG 22 SEPTEMBER 1980 ;n. Geen blaam Gemakkelijk Veronderstelling Afwezig (Van onze sportredactie) HAARLEM. Veendam heeft gisteren alvast een voorproefje gehad van wat velen, na 1 januari, te wachten staat. De ploeg van Hans Alleman, al jarenlang één van de minimumlijders in het betaal de voetbal, moest tegen Haarlem fors inleveren. Juist op het moment dat Veendam, middels overwinningen op Helmond Sport (beker) en de Graafschap (2-0), het lek een beetje boven leek te hebben, sloeg Haarlem bikkelhard toe. Met 4-0 werd de Noordelingen echter niet het vel over de neus getrokken. Sterker nog, Veendam mocht de handen dichtknijpen, dat het verschil niet veel en veel groter is geworden. i I 4 1 3 SPORTIEF ie Terry Hendriks is doelman Krol, de laatste en eigenlijk enige hindernis van Veendam. kwijt en gaat Haarlem op 1-0 brengen. (Van onze sportredactie) GOVERT WISSE Frans Reuser maakte tegen de Lim- iv. ed. erd: 432,00 332,00 3,15 3,15 99,00 Hij vond ook niet dat hem blaam trof. „Want ik zit zestien jaar in het vak en ik heb nog nooit met 73 verloren. Dus je kunt niet zeggen dat Hughes opeens krankzinnig is ge worden. Nee, het zit gewoon in de kwaliteit van het elftal. Ik wilde deze wedstrijd winnen en probeerde met dat systeem een voorsprong af te dwingen. Daarna had ik Van Gaal willen terughalen naar de liberop- lek. Dat deed ik nu toeh ook. vlak voor rust? Trouwens, dat het niet aan het systeem lag, werd wel bewe zen, want we kwamen toch maar op 33. Dat de verdediging daarna weer zo lek werd als een mandje door persoonlijke fouten, is mijn schuld niet. Of denk je dat ik ze de opdracht geef om hun man zo maar te laten lopen?” Dat zal dan niet, nee, maar feit blijft dat Sparta zulke fouten al vanaf het begin van de competitie maakt en dat Hughes dat natuurlijk als geen ander moet weten. Daar moet je het systeem aan aanpassen, en je moet het risico niet vergroten door een speelwijze te gaan dicteren waarin het gevaar op „vergissingen” nog gro ter wordt gemaakt. Trouwens, ook Hughes’ verwijzing naar de 33 was louter gebaseerd op het resultaat van dat moment (even na de pauze) en niet op het spel dat daartoe had ge leid, als AZ ook maar een greintje meer koelbloedigheid en wat minder arrogantie had getoond, zou bij de rust al de Alkmaarse „7” op het score bord hebben gestaan. En dat zou dan wél voornamelijk een gevolg zijn geweest van het sy steem. Immers, na de 01 als gevolg van persoonlijke fouten (de mandek kers Robinson en Stevens botsten als pupillen op elkaar na een voorzet van Spelbos, waarvan Welzl kon profite ren), werd vooral de Spartaanse tac tiek ontkracht. Sparta kon alleen uit „dode” situa ties scoren. Loggie kopte knap 12 in na een vrije trap van Jansen, Geels durfde een vrije trap naar 23 na hands van Spelbos. Het was toen afgelopen met de rust binnen het team van Telstar. FSC voer de het tempo op, waardoor Telstar on der de voet werd gelopen. Er werd fout op fout gestapeld en veel balverlies gele- SITTARD. Het geroutineerde For tuna SC heeft Telstar zaterdagavond een lesje in professioneel voetbal gege ven. De Velsense formatie kreeg een draai om de oren in de vorm van een 5-2 nederlaag en mag deze week nog eens rustig overdenken, wat er zoal mis ging in Sittard. Wellicht, dat de Telstar-spe- lers dan ook tot de conclusie komen, dat zij de afstraffing voor een groot deel aan zichzelf te wijten hebben. den. Hans Engbersen en Joop Titaley profiteerden van de chaos in de verdedi ging van de Noordhollandse tegenstan der en zetten FSC bij rust op 3-1. Eng bersen uit een strafschop en Hut ting maakten aan alle Telstarillusies een einde, die halverwege de tweede helft nog even werden gewekt, toen Ab van Oorschot op gelukkige wijze tegens- coorde. Telstar zal weer terug moeten naar het uitgangspunt. Dat luidde voor dit sei zoen: „hard werken, het publiek verma ken en dan maar zien hoe ver we ko men”. Het is duidelijk geworden, dat Telstar als pioeg-in-opbouw goed kan voetballen, mits er niet te gemakzuchtig wordt gespeeld. Dat was in de laatste weken wel het geval. Joop Brand: „Ik kon praten als brugman, maar de spe lers moesten vóelen, dat het wel eens mis kon gaan. FSC heeft ons laten voelen, dat we er alleen kunnen komen door hard werken. Er lopen vier ex-amateurs bij ons rond, die dachten, dat ze er al waren. Dat dat niet zo is, is nu gebleken. Fortuna heeft hen een goede les ge leerd”. Joop Brand: „Als Egbert Mulder ons weer fluit, dan stel ik Van Oorschot niet op. Dat heeft geen enkele zin. Hij maakte een zeer geïntimideerde indruk en dat kwam gewoon, omdat Mulder floot”. Hendriks zag zo’n mogelijkheid in de 21ste minuut na de rust wel. Masefield stond geïsoleerd op de rechtervleugel en mocht aannemende doorgaan. Zijn voor zet werd door Joop Böckling keurig ver lengd tot 3-0. Vanaf dat moment nam Haarlem wat gas terug. Het energievretende voetbal had wat teveel geëist van Haar c.s. Abe van den Baan bijvoorbeeld kon het loop werk niet meer opbrengen en wisselde van plaats met Martin Haar. Kleton werd, leeggespeeld, naar de kant gehaald ten gunste van Nijdam. De jeugige rechter- Als we volgende week van SVV verliezen heb je niets te maken met een doelsaldo. Ik weet wel dat het belangrijk kan zijn bij een eventuele periodetitel, maar ik leef van wedstrijd tot wedstrijd. SVV is gewoon de volgende tegenstander. Daar na zien we wel weer verder”. JAN VAN DER NAT spits, door Van Doorneveld wat gespaard, nam de vierde treffer voor zijn rekening, die de eindstand een dragelijk aanzien gaf. Voldoende ook om in doelsaldo Vitesse te passeren, dat echter een punt voor sprong heeft. Van Doorneveld: „Over dat doelsaldo werd direkt gesproken in de kleedkamer. Maar dat is gewoon onzin. Haarlem: Metgod; Masefield, Haar, Huyg, Leysner; Gullit, Van den Ban, Balm; Hendriks, Böcklin, en Kleton (Nijdam). 7,95 1,65 t ivel (Van onze sportredactie) Franz Beckenbauer, die terugkeert naar West-Duitsland had zich geen beter afscheid kunnen wensen, de 51.000 toeschouwers echter wel een betere wedstrijd. In het broeiend warme John F. Kennedy-stadion van Washington werd stilstaand voetbal bedreven. Het omlijstende program ma met muziekkorpsen was eigenlijk veel aantrekkelijker dan het voetbal. leden brieven laten zien, waarin wij hebben gevraagd mede werking te verlenen. De beheerders weigeren dat echter. Wij staan machteloos. Wij trekken er wel lering uit en zullen de zaak zeker reorganiseren”. De algemeen secretaris amateurvoetbal Joop Wagenaar: „Op grond van de reglementen hebben wij recht op controle en inzicht in de boekhouding over de opbrengsten uit kantine, reclame en kienavonden. Aangezien Caesar wei gert aan het verzoek van de commissie te voldoen, zagen wij ons genoodzaakt de club tot nader bericht te schorsen”. Joop van Marie, voorzitter van de sectie amateurvoetbal: „Wij zullen op zo kort mogelijke termijn tot een oplossing moeten komen. Ik hoop dat Caesar de gegevens alsnog verstrekt. Alle zaken die betrekking hebben op de kantine staan op naam van de rechtspersoon Caesar. Op grond daarvan zal Caesar de gegevens ter inzage móeten geven. Het lijkt inderdaad formeel wat wij doen. Vergeet echter niet dat niet de KNVB-bestuurders, maar de clubs de reglementen maken. Wij zijn er om te zorgen dat daar de hand aan wordt gehouden”. Het schitterende doelpunt van John Verschoor, al na 56 seconden gemaakt, deed Telstar al snel in de veronderstel ling verkeren, dat ook de klus in Sittard gemakkelijk te klaren was. Dat pakte echter anders uit. Nadat Buma en Plai- sier nog kansen op 0-2 hadden gekregen, maar de hypernerveuze doelman Hans- sen (vervanger van de geblesseerde Bram Geilman) op hun weg vonden, bracht Rob Hutting FSC in de 34e mi nuut op gelijke hoogte. Jan Nederburgh ging niet vrijuit bij die treffer, want hij had alle tijd om te reageren op het schot van de 25 meter voor het doel staande Hutting. De nederlaag is het logische gevolg van het misplaatste superioriteitsgevoel, dat zich van de equipe van Joop Brand heeft meester gemaakt. De goede en verrassende competitiestart, die deed vermoeden, dat Telstar wel eens leuk mee zou kunnen draaien in de eerste divisie, heeft de Velsense spelers zand in de ogen gestrooid. Zij dachten er alleen met mooi voetbal te kunnen komen. De Graafschap en Cambuur waren eerder niet bij machte die vedette-neigingen aan de kaak te stellen, FSC deed dat wel. burgse opponent een timide indruk. In de wedstrijden, waarin Telstar het spel dicteerde, maakte de Amsterdammer in druk ais spelbepaler, toen Telstar in problemen raakte tegen FSC, was Reu ser niet de man, die orde op zaken stelde. Integendeel, hij liep verloren rond voor zijn verdediging zonder initiatieven te nemen. De terugkeer van Ab van Oorschot, die voor meer rust in de laatste linie had moeten zorgen, was geen overweldigend succes. Viel Van Oorschot in de oefenpe riode op door zijn leidinggevende capa citeiten, zaterdagavond liep hij stuur loos rond. Eerst als vrije verdediger, later als middenvelder. De oorzaak van Van Oorschots falen ligt vermoedelijk in het feit, dat hij na vier wedstrijden inac tiviteit (door schorsing en blessure) in Sittard scheidsrechter Egbert Mulder trof, de man, die hem in het eerste com petitieduel tegen Haarlem uit het veld stuurde. De Telstar-speler was bang om weer in de fout te gaan. Toch kreeg hij opnieuw een gele kaart van Mulder, omdat hij naar de mening van de arbiter een grove overtreding had begaan tegen Van Well. Van Oorschot wist niet wat hem overkwam en was helemaal verbaasd, toen de scheidsrechter, die eerder Pfen nings van FSC het geel toonde, de tackle bestrafte met een penalty, waaruit Eng bersen scoorde. Veendam: Krol; Liklikwatil, Swart, Wierenga, Oosterwold; Veneboer, Brinkman (McNulty), Korte, Schoonbeek; Brouwer en Metz. De 33 leek van Sparta even een echt elftal (met een echte libero inmiddels) te maken omdat de tegen stander een korte periode van de kook was. Hughes: „Ik verwachtte de vonk, het over-mijn-lijk-werk”. Het duurde precies 17 minuten. Toen mocht Hovenkamp zomaar doorgaan en kon de in het centrum vrijgelaten Welzl Sparta’s kaartenhuis doorprik ken. Tol, Peters en nogmaals Welzl onderstreepten daarna de verloede ring van de Hughes-voetballers, die in de slotfase leken te horen bij de 5500 kijkers. AZ met de invallers Weysters en Van de Dungen voor Arntz en Jon ker, had volledig vrij spel. Het was daarna gênant te zien hoe het Span- gen-team in die periode werd overlo pen, met een invaller (René van de Gijp voor de leeggespeelde Blind) die niets goed deed en zelfs nog geintjes ging lopen maken. Beter hadden de verhoudingen in de Rotterdamse groep niet kunnen worden getekend. Tegenover de grappenmakers staan de serieuze jongens, die zich leeg- vechten tegen beter weten in. Hughes: „En met die knapen, zoals Geels, Blind, Jansen, Loggie en Van Tiggelen heb ik medelijden. Die kun nen alleen maar opfleuren als ze er spelers bij krijgen. En ik beloof je dat we omhooggaan op de ranglijst zodra Suurbier en Advocaat toe stemming hebben om te komen. Dit zal dan niet meer gebeuren, want dit is natuurlijk puur belachelijk”. De nederlaag of het systeem? Veendam trof het gistermiddag bijzon der goed, dat doelman Johann Krol zich niet op hetzelfde niveau bevond als de rest van de ploeg. De Veendamse aanvoerder voorkwam met prima reddingen veel meer doelpunten van de bij vlagen erg goed spelende formatie van Hans van Doorneveld. De oefenmeester van Haar lem was met de 4-0 best in zijn nopjes. „Natuurlijk, het had veel meer kunnen worden. Maar we schoppen er toch vier in en houden de nul achter. Dan vind ik niet, dat je mag klagen. Vergeet niet, dat het verschrikkelijk benauwd weer was en dat dat funest is voor een ploeg, die zoveel moet doen”. Haarlem heeft Veendam 85 van de 90 minuten vastgezet in eigen strafschopge bied. Edward Metgod, de sluitpost van Haarlem, kon het gebeuren voornamelijk van afstand gade slaan en behoefde slechts sporadisch in actie te komen. Dat was vooral het gevolg van de speelwijze van Veendam. Op papier had Hans Alle man zijn ploeg in een 4-4-2 opstelling geformeerd maar in werkelijkheid be vond alleen André Brouwer zich voorbij de middellijn. Zijn mede-aanvaller moest Ruud Metz zijn, maar die assisteerde in de meeste gevallen zijn paniekerige verdedi ging. Hij was het bijvoorbeeld, die aan de noodrem trok, toen Balm doorbrak. De penalty werd echter door Kleton niet ver zilverd. Hij stuurde Krol wel de verkeerde kant op, maar mikte vervolgens tegen de staander. Die strafschop kreeg Haarlem in de 21ste minuut, maar arbiter Van der Ent had een dergelijke beslissing al veel eer der kunnen en moeten nemen. Na een goed kwartier werd Gullit zowat onder het gras gestopt door Oosterwold, maar toen liet VAn der Ent vrolijk verder spelen. De gemiste strafschop kon Haarlem echter niet uit het ritme halen. De 1-0 zou toch wel komen, de vraag was alleen wan neer. Het zou tot een kwartier voor de rust duren. Toen pas was het Terry Hendriks - met Kleton verkozen boven het jeudige duo Nijdam/Van Niekerk - die Krol pas seerde. Hij deed dat, vlak voor de rust nog een keer, waardoor de stand een enigszins acceptabel aanzien kreeg. In de eerste 45 minuten had Veendam echter al volkomen uit de wedstrijd ge speeld kunnen zijn. Het was een en al Haarlem wat de klok sloeg en er kwamen kansen, die niet te missen leken. Maar Johann Krol groeide met elke bal, die hij te verwerken kreeg en het was uitsluitend aan hem te danken, dat Veendam de scha de kon beperken tot twee doelpunten. Bij Haarlem kon eigenlijk iedereen zich bezighouden met aanvallen, omdat er van Veendam geen enkele dreiging uitging. Opstellingen: FSC: Hanssen, Van der Ven, Van den Berg, Pfennings, Schrijnemakers; Van Well, Bux, Koevermans (Vonk; Hutting, Engbersen, Titaley. Telstar: Nederburg, Verschoor, Van Oor schot, Van Breevoort, Van Nieuwpoort, Van Seggelen, Reuser, Kuut (Mens); Buma, Van der Meer, Plaisier (Heemskerk). Naast het feit, dat het merendeel der spelers het er na de 0-1 voorsprong lelijk bij liet zitten, kan de nederlaag ook voor een deel worden toegeschre ven aan de „afwezigheid” van de routi niers Nederburgh, Van Oorschot en Reuser (Frank Kramer ontbrak vanwe ge een blessure). Toen FSC gelijkmaak te en Telstar in het nauw werd ge bracht, kwamen er van het drietal geen impulsen om lijn in het spel te brengen. Daardoor werd Bart van Nieuwpoort met de minuut zenuwachtiger en kreeg geen vat meer op het spel van de snelle Theo van Well, verloor voorstopper Re né van Breevoort de greep over spits Hans Engbersen en kon- Rob Hutting op het middenveld uitgroeien tot uit blinker. De doelverdedigers Van Beveren (Lauderdale) en Birkenmaier bleven drie kwartier vrijwel buiten de strijd. Kort voor rust werden de vooruit zichten voor Fort Lauderdale ronduit somber doordat „beertje” Gerd Mul ler met een spierblessure het veld moest verlaten. Koos Waslander kwam in zijn plaats. Ook hij kon de rust in de door Beckenbauer („Ik zal mijn conditie moeten verbeteren voor ik in Hamburg begin”) georgani seerde verdediging niet verstoren. Enkele minuten na rust opende de Paraguayaan Julio Cesar Romero de score en in de laatste twintig minuten bracht Giorgio Chinaglia de eind stand op 3-0. De vroegere Italiaanse international bracht daardoor zijn aantal doelpunten in het Amerikaan se seizoen op 34. Hij werd zondag tevens uitgeroepen tot de opvallend ste speler van de competitie. (Van onze sportredactie) BEEK/ZEIST. De KNVB heeft de Limburgse hoofd klasser Caesar zaterdagmorgen telegrafisch een speelver bod opgelegd. De schorsing houdt in, dat het eerste, tweede en derde elftal van Caesar tot nader bericht niet aan de competitie mogen deelnemen. ROTTERDAM Barry Hughes verdedigde zich al net zo chaotisch als Sparta. Weliswaar scoorde de trainer van de Rotterdamse armoe- ploeg in zijn nababbel een paar pun ten; het antwoord op de beslissende vraag bevatte zoveel tegenstrijdig heden, dat hij er direct mee om de oren kon worden geslagen. Lang na dat het niet eens imponerende AZ’67 al stevig had uitgehaald en het eens zo trotse Kasteel het aanzien had gegeven van een verpauperde schiet tent (37), kon Hughes nög niet dui delijk maken waarom hij zijn team dat vreemde systeem had laten spelen. Zonder ausputzer aantreden tegen de Alkmaarse koploper is voor elke andere ere-divisieformatie al levens gevaarlijk, laat staan voor een verza meling spelers die alleen maar bij elkaar lijken te horen omdat ze toeva- lig dezelfde kledij dragen. Voor hen staat het weglaten van de correctie mogelijkheid gelijk aan het tekenen van het doodvonnis. Vooral als zulke trage voetballers als Robinson en Ste vens als enige twee verdedigers in de mandekking worden geduwd op zul ke beweeglijke spitsen als Welzl en Tol. Dat is toch gewoon vragen om een afstraffing? Het lijkt een al eenvoudig voetbal- abc’tje, maar Hughes vond dus van niet en bleef dat nog consequent vol houden ook. Hoewel hij zelf terecht constateerde dat zijn team op kardi nale punten zelfs de minimale kracht mist („Wij hebben Suurbier en Advo caat dringend nodig, anders zijn we op weg naar zelfmoord”), wenste hij zijn opdrachten gisteren niet aan die wetenschap aan te passen. I In een extra-aflevering van Sportpanorama zal de AVRO van avond een samenvatting uitzenden van de wedstrijd tussen New York Cosmos en Fort Lauderdale Strikers. De uitzending, via Nederland 2, be gint om 23.22 uur. 48,70 77,80 36,00 84.60 03.00 06,50 18,10 42,30 58,00 30,60 69,00 47,70 41,50 49,80 68,20 91,20 17,40 28,50 36,70 58,50 07,20 59,40 12,30 56,30 44,70 30,80 32,00 91,70 66,90 48,30 33,30 45,10 63,20 62,60 40,50 66,50 70,00 55,00 18,50 36,00 42,90 60,00 41,00 69,00 56,70 50,50 83,00 B7,00 54,50 51,00 53,50 46,10 78,00 32,60 50,40 57,30 36,00 51,70 47,50 50,00 81,50 72,50 70,00 59,00 87,00 34,00 36,80 29,80 44,00 12,20 51,50 50,10 21,20 55,00 14,00 74,00 70,00 WASHINGTON (ANP/SID). New York Cosmos heeft voor de der de keer het voetbalkampioenschap van de Noordamerikaanse profliga gewonnen. In de eindstrijd werd Fort Lauderdale Strikers, de club van Cor van der Hart, met 3-0 versla gen. Alle doelpunten vielen na rust. Caesar werd in het kader van het onderzoek naar de betalingen in het amateurvoetbal gevraagd de nodige bescheiden over te leggen aan de onderzoekers, verenigd in de z.g. commissie-Martens. Caesar voldeed aan dat verzoek. De commissie wenste echter ook inzage in gegevens betrek king hebbend op opbrengsten uit kantine, reclame en kien avonden. En aan dat verzoek heeft Caesar niet voldaan. Secretaris Piet Bakker: „Een actiecomité beheert de kanti ne. Dat staat buiten de vereniging. Vandaar dat wij niet in staat zijn gegevens daarover te verstrekken”. Voorzitter Nijsten: „Ook de andere comités maken alleen geld over aan Caesar. Wij kunnen die mensen niet verplicht stellen de boeken te openen voor de KNVB. Wij hebben de commissie- Ruud Metz kwam, diep in de tweede helft, één keer goed door met een schot, maar demonstreerde verder zijn onkunde zo nadrukkelijk, dat hem eigenlijk het schaamrood op de kaken had moeten staan. Het éénrichtingsverkeer duurde de gehele wedstrijd. Soms via knappe soli (Gullit, Balm, Hendriks), soms via passes op maat van Martin Haar. Te vaak ont brak echter de brekende pass, die de wankelende Veendam-defensie omver kon krijgen. MB

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13