Bulent Ulusu nieuwe premier Israëlische regering eist: Bij luchtshow zeven doden Bondskanselier Schmidt: Vier agenten gedood in Baskenland Havenstaking in Engeland afgelast troepenbewegingen langs grens Polen” gesprek hervatten” Egypte moet vredes „Geen Russische Jakarta: meer I Ferrier in ons land met vakantie Vermiste kernkop Titan gevonden Russisch soldaat Negen gewonden na explosie in VS verlaat vrijwillig ambassade van VS controle op oud-gevangenen F gi lil Meer steun van Wereldbank aan energieprogramma ijl an us Uh* 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 80 SEPTEMBER MAANDAG 7 7 ia 1 ér (Van onze redactie buitenland) ANKARA. De nieuwe mi litaire heersers van Turkije hebben gisteren hun bevoegd heden op grond van de staat van beleg uitgebreid. Ze willen daarmee naar hun zeggen nog beter kunnen optreden tegen extremisten om alle inbreuken op de binnenlandse veiligheid de kop in te drukken. De nieu we Turkse premier Bulent Ulusu heeft zijn nieuwe kabi net gepresenteerd. De minis- terploeg, van 27 man, bestaat uit liberale technocraten, ge respecteerde politici en leger officieren. jjL Staat van beleg in Turkije uitgebreid 3 Vlakbi) huizen, die net met werden geraakt, liggen de verspreide brokstukken van de neergestorte A-26 Invader van de radio zal (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Zeven militairen, vermoe delijk Engelsen, zijn gisteren om het leven gekomen bij een ongeluk met een bom menwerper uit de Tweede Wereldoorlog, die deelnam aan een luchtshow ter her- anderen de Polen ook hun eigen men zullen laten oplossen. De Poolse procureur-generaal Czubinski heeft gisteren beloofd denking van de veertigste verjaardag van de „slag om Engeland”. Het toestel, een A-26 Invader, raakte boven het even ten zuiden van Londen liggende vliegveld Biggin HUI uit de koers, Lucjan dat de (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM-CAIRO. Israel wil dat Egypte de besprekingen over Palestijnse autonomie onmiddellijk hervat, zoals een kleine drie weken is overeengekomen na bemiddeling van de Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten, Sol Linowitz. heeft zich zaterdag in Fez in Marokko geheel achter de oproep tot een „heilige oorlog” tegen de annexatie van Jeruzalem door Israel gesteld. De ministers bevalen voorts aan. dat de islamitische landen met kracht streven naar het isoleren van Israel op internatio naal diplomatiek vlak. De huidige Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties moet de accreditatie van Israel intrek ken. De Veiligheidsraad moet besluiten tot militaire en economische sancties. Het internationaal gerechtshof in Den Haag moet Israel veroordelen, aldus de islamiti sche ministers. het openbaar Katowice en een akkoord van van- over nen ma, wat WEST-BERLIJN-WARSCHAU. De Westduitse bondskanselier Hel mut Schmidt heeft gisteren op een vakbondsbijeenkomst in West-Ber- lijn gezegd dat de Westduitse rege ring niets heeft vernomen over Russi sche tropenbewegingen in de DDR, langs de grens met Polen. :ura □fd- jys, uit 'ing otel Jrig het in 'ing een >tel, eds leb- :on- jen. ’de ?rd- RO- em- i de iin- ura de tot Can nen :ep- de loor evi- )op. □ro- Ne- heb 'ant als iren -‘ge est, om de s is tijd wel als het zust itei- :tio- ijks w 1 gon Can ge ven ach iaar lijk .can ieid uys veg dat len ler- 73)1 .vas ïijl, het oor en aak De ;en, >re- ver en ’ol- in lart sen ius avi- alia ,rd- end i de ura ■ing :ine ma trad de teer ’rix een tan, de ■ant die trijs och leze ant- ind- tv- die tot ilen rde- en idat arin ten ing. (Van onze redactie buitenland) MADRID. In het Baskische dorpje Marquina zijn zaterdagmiddag vier agen ten van de Guardia Civil door mitrailleur- salvo’s gedood op het moment dat zij in een café de lunch gebruikten. In het café, dat op een afstand van 200 meter van het politiebureau ligt, zijn meer dan 20 kogel hulzen gevonden. Tot nu toe heeft nog geen enkele organisatie zich voor de aan slag verantwoordelijk gesteld. De twee daders, beide jongemannen van omstreeks 25 jaar, drongen via de achterdeur het lokaal binnen. Onmiddel lijk begaven zij zich naar de vier politie agenten, die aan tafel zaten, haalden hun wapens van onder hun windjacks en los ten enige mitrailleursalvo’s. De politie mannen werden op slag gedood. Na de aanslag vluchtten de daders in een ge reedstaande auto weg. ming tussen de politici. Dit zou ook een van de redenen zijn geweest voor de staatsgreep van 12 september, waarbij de rechtse premier Suleyman Demirel werd afgezet. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De kernkop van de Titan 2-raket, die vrijdagmorgen in Da mascus in de Amerikaanse staat Arkan sas ontplofte, is ongeveer 150 meter weg geslingerd en in een bos terecht gekomen. Dit heeft de sheriff van het betrokken gebied, Conway County, gisteren medege deeld. Sheriff Carl Stovall zei dat hij deze informatie verkregen had door de militai re radio af te luisteren. De Amerikaanse militaire autoriteiten wilden geen commentaar geven op de berichten over het vinden van de kernkop. Luitenant-generaal Lloyd Leavitt, waar nemend commandant van de strategische luchtstrijdkrachten, zei na een bezoek aan de ontplofte raketsilo dat er van de Titan- 2 niets was overgebleven dan „stukken en brokken”. De luchtmacht is een uitge breid onderzoek begonnen naar de oor zaak van de ontploffing. Het ongeluk heeft inmiddels ook een dode geëist. In een ziekenhuis overleed een zwaar gewonde sergeant. Nog 17 men sen, allen militairen, worden in ziekenhui zen verpleegd. (Van onze redactie buitenland) FITCHBURG. Bij een ontploffing in een chemische fabriek in Fitchburg, in de Amerikaanse staat Massachusetts, zijn vrijdagnacht tenminste negen mensen ge wond geraakt. Bij de ontploffing kwam een giftige wolk vinylchloride vrij waar door 3000 omwonenden moesten worden geëvacueerd. De omwonenden konden za terdag weer naar huis. De oorzaak van de explosie is onbekend. LONDEN. De havenstaking, die van daag in Engeland zou beginnen, is door de* vakbondsleiding afgelast. Vertegenwoor digers van de 23.000 havenarbeiders gin-, gen gisteren unaniem akkoord met een in de afgelopen week door werkgevers en bonden gevonden oplossing. De havenarbeiders hadden met staking gedreigd als geen nieuw werk gevonden zou worden voor 178 ontslagen collega’s in Liverpool. Werkgevers en bonden zijn nu overeengekomen dat naar nieuw werk gezocht zal worden voor deze mensen. Naast deze versterking van de staat van beleg had de nieuwe Turkse premier Bu lent Ulusu voor de Turken nog somber economisch nieuws m petto. De premier kondigde gisteren aan dat de prijzen van benzine, suiker en kunstmest flink wor den verhoogd. Blijkens bekendmakingen van de ministeries van Energie en van Financiën zullen de prijsverhogingen voor olieprodukten uitkomen tussen de 10 en 20 procent, zal de suikerprijs met een gemiddelde van 25 procent stijgen en gaan de kunstmeststoffen maximaal met 66 procent in prijs omhoog. Hoewel de Turkse militairen hebben beloofd het land zo snel mogelijk een democratisch bewind te zullen terugge ven, geldt nu voor het gehele land een versterkte staat van beleg. Tot de nieuwe bevoegdheden die de militaire machtheb bers zich nu hebben verschaft behoren het ontslag of de overplaatsing van amb tenaren en de plicht van lokale functiona rissen gevolg te geven aan de verzoeken van de militairen. Alle publikaties, zoals boeken, kranten en films, kunnen worden gecensureerd. De commandanten kunnen ook drukkerijen doen sluiten, bijeenkom sten verbieden, een eind maken aan sta kingen, uitsluitingen werkonderbrekin gen of andere activiteit van vakbonden, als zij menen dat deze de openbare orde bedreigen. De militairen hebben het recht onderwijsinstellingen te sluiten en toe zicht te houden op winkels of zaken die Hij hekelde berichten die verband leg gen tussen dergelijke militaire activiteiten en de recente stakingsgolf in Polen als „sensatiezoekerij, bedoeld om de toestand op te stoken”. Vrijdag meldde het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken dat enkele Russische divisies in de DDR en in de Sovjet-Unie, aan de grens met Polen, voorbereidingen voor paraat heid treffen. Later kwam het ministerie hier enigszins op terug door te verduidelij ken dat het niet ging om troepenverplaat singen, maar verplaatsingen van militair materieel. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Muskie gaf toen als commentaar dat het „onverstanidg” zou zijn geen rekening te houden met het feit dat de militaire manoeuvres van de Rus sen samenvallen met „politieke gebeurte nissen in dit deel van de wereld”. President Carter van de VS heeft zater dag in een toespraak tot Amerikanen van Poolse afkomst in Chicago gezegd dat de Verenigde Staten zich niet mengen in de zaken Van Polen en dat zij verwachten dat proble- vloog door een aantal hoogspanningslei- dingen en stortte neer op een grasveldje nabij een woonwijk. Daarbij kwamen alle zeven bemanningsleden om. Verdere per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Dit hebben Israëlische functionarissen verklaard. De Israëlische radio meldde, dat Egypte er mee was akkoord gegaan dat het overleg tussen de drie partijen (Egypte, Israel en de VS) tegen 29 septem ber hervat zou worden. Een hoge Egypti sche functionaris sprak echter tegen dat Cairo hiermee had ingestemd. In Washington zijn vandaag besprekin gen begonnen tussen Egypte en de VS, waarbij een Egyptische werkdocument aan de orde komt. Volgens het Egyptische dagblad Al Ahram wordt in dit document het arabisch karakter benadrukt van het oostelijke deel van Jeruzalem. De bijzondere conferentie van islamiti sche ministers van Buitenlandse Zaken van het H. Kruis in de Poolse hoofdstad. „De kerk van het Heilig Kruis, en met haar heel Polen beleeft een gedenkwaar dig gebeurtenis”, aldus hulpbisschop mgr. Jerzy Modzelewski, die meeldeelde dat voortaan elke zondag om negen uur plaat selijke tijd een mis door worden uitgezonden. Stakende werknemers bij vervoer in de Poolse stad omgeving hebben intussen bereikt met de regeringsdelegatie, die on der leiding stond van de plaatselijke vice- minister Zubalowicz. Op het kantoor van de onafhankelijke vakbond in Katowice werd meegedeeld dat de stakers weer aan het werk zijn gegaan en dat er in de streek rond Katowi ce nu niet meer wordt gestaakt. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Russische sol daat, die vorige week politiek asiel vroeg in de Amerikaanse ambassade in de Af ghaanse hoofdstad Kaboel, heeft de am bassade gisteren vrijwillig verlaten. Dit heeft het Amerikaanse ministerie Buitenlandse Zaken meegedeeld. De soldaat had gisteren, in aanwezig heid van Amerikaanse functionarissen, een gesprek met de Russische ambassa deur in Afghanistan. Na dit gesprek zei de soldaat dat hij besloten had vrijwillig naar de Sovjet-Unie terug te keren. In de afgelopen drie jaar zijn 3.000 mensen vrijgelaten die in de nasleep van de mislukte machtsgreep jaren lang werden vastgehouden zonder aan- ■’"’t of bewiis Ofschoon zij nooit berecht werden, staan zij nog steeds onder toezicht van bestut r, politie en militairen. Het hoofd van de veiligheidsdienst Soega- ma vei klaarde dat de voormalige poli tieke gevangenen dezelfde rechten hebben als de burgers. Maar volgens de minister van Binnenlandse Zaker hebben zij nog steeds geen toegang tot regeringsinstanties. sociaal-politieke organisaties en andere „sociale groepe ringen". justitie hard zal optreden tegen corruptie en wanbeheer. Hij zal het parlement ver zoeken de parlementaire onschendbaar heid van Maciej Szczepanski, een parle mentslid dat vorige maand werd ontsla gen als hoofd van de radio en televisie, op te heffen. In een rapport van leden van de vakbond van omroeppersoneel wordt Sze- panski beschuldigd van het onwettig ver werven van onder meer zeven auto's, twee vliegtuigen, een helikopter en een jacht van twee miljoen dollar en een 16 kamers tellend paleis waarin permanent vier prostituees beschikbaar zouden zijn. Voor het eerst sinds tientallen jaren is gisteren door be Poolse staatsradio een mis uitgezonden De eucharistieviering werd rechtstreeks uitgezonden vanuit de 17e-eeuwse kerk (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De Surinaamse oud- president Ferrier is zaterdag per schip in ons land aangekomen voor een vakantie van enkele maanden. De voormalige pre sident, die werd vergezeld door zijn echt genote, ontkende dat zijn verblijf in Ne derland ook maar iets met de verwikkelin gen in Suriname van doen had. „Na mijn vakantie keer ik weer terug naar Suriname om er op welke manier dan ook mee te helpen aan de opbouw,” aldus Ferrier. Ferrier weigerde in te gaan op de vraag of hij in Nederland zal blijven als de politieke situatie in Suriname dras tisch zou veranderen. Ferrier, die in de Rotterdamse haven werd begroet door zijn twee dochters en een afgevaardigde van de Nederlandse regering, maakte de twaalf dagen durende reis naar Neder land op een vrachtschip van de KNSM. De Commissie Ontwikkelingssamen werking Nederland Suriname (CONS) keurde zaterdag na een week vergaderen 55 projecten voor de ontwikkeling van Suriname goed. Dat is 96 procent van het aantal projecten, dat de Surinaamse rege ring bij het CONS op tafel had gelegd. Met de uitvoering is een bedrag gemoeid van 500 miljoen gulden. JAKARTA (AFP). De Indonesi sche regering heeft besloten een straf fere controle op te leggen op voormali ge politieke gevangenen. Dit heeft het Indonesische persbureau Antara giste ren gemeld. „De regering heeft stappen genomen tot voortdurende, strengere en inten sievere controle en bewaking jegens voormalige politieke gevangenen die ervan verdacht werden betrokken ta zijn geweest bij de mislukte coup van 1965”, aldus de minister van Binnen landse Zaken. Amir Machmoed. De Turkse Nationale Veiligheidsraad, onder leiding van chef-staf en sterke man generaal Kenan Evren, kondigde gisteren aan dat de commandanten van de staat van beleg voortaan de bevoegdheid heb ben post en telegrammen te controleren, publikaties te censureren of uit de handel te nemen en te verbieden, ambtenaren in hun gebied te ontslaan of over te plaatsen „wanneer dat noodzakelijk is om de open bare orde te handhaven.” Volgens diplo matieke waarnemers in Ankara hadden de militaire leider als sinds lange tijd op deze maatregelen aangedrongen om het extremistisch geweld te beteugelen, maar vonden hun wensen geen praktische toe passing '■"’brok aan overeenstem- handelen in essentiële gebruiksgoederen, of, indien noodzakelijk, deze zaken te slui ten. Mensen die door een militaire recht bank worden veroordeeld wegens het ver spreiden van wat heet „ongefundeerde geruchten betreffende de staat van beleg” kunnen van zes maanden tot twee jaar gevangenisstraf krijgen. Als de geruchten in de pers verschijnen kunnen degenen die daarvoor verantwoordelijk zijn het dubbele van deze straf krijgen. In het overgangskabinet van Bulent Ulusu zitten 7 gepensioneerde generaals, die - afgezien van Ulusu als regeringslei der - belast zijn met de ministeries van Binnenlandse Zaken. Onderwijs, Religie, Jeugd- en Sportzaken. Gezondheid, en Douane en Staatsmonopolies. De overige 20 ministeries vallen toe aan liberale tech nocraten en voormalige politici van onbe rispelijk gedrag. Op de prominentste plaats staat vice-premier Turgut Ozal. Hij geldt als architect van het stabiliserings- programma, dat door de regering-Demi- rel op gang werd gebracht, en hij moet zorgen voor de continuïteit van de econo mische hulpverlening uit het westen. Ozal heeft altijd nauw contact gehad met de militaire leiders en verwacht wordt dat hij zijn sleutelrol in het toekomstige economi sche beleid zal behouden. Uit kringen rond de regerende militai ren in Ankara verluidt dat men Ulusu als regeringsleider heeft gekozen omdat hij geen politieke doeleinden nastreeft en nauwe contacten heeft met alle andere leden van de Nationale Veiligheidsraad. Hij geldt als een harde bestuurder, die de capaciteit bezit discipline in te voeren in het wijdvertakte Turkse ambtelijke appa raat. (Van onze redactie buitenland) Gezien de explosieve stijging van hun olie-importrekening dienen ontwik kelingslanden de volle aandacht te geven aan vergroting van hun eigen energieproduktie. Zich bewust van deze noodzaak is de Wereldbank van plan in de komende jaren aanmerke lijk meer geld te lenen aan ontwikke lingslanden ter ondersteuning energieprogramma’s. Uit het daag verschenen jaarverslag het boekjaar tot en met 30 juni 1980 blijkt dat de bank vergelijken met het voorgaande boekjaar vier keer zoveel aan krediethulp voor energie projecten toegezegd heeft, namelijk 457 miljoen dollar (ruim 900 miljoen gulden) tegen 112.4 miljoen dollar (ruim 220 miljoen gulden.) In haar jaarverslag meldt de Wereld bank dat zij meer leningen wil ver strekken voor ontwikkelingspro gramma’s om landen te helpen bij het tot stand brengen van structurele veranderingen die nodig zijn om de betalingsbalanscrises in de toekomst te voorkomen. Voor dit type krediet hulp zal het komend boekjaar onge veer 700 miljoen dollar worden uitge trokken. Overigens is men binnen de bank huiverig voor een te sterke be trokkenheid bij de sociale en econo mische problemen die kunnen voort vloeien uit de programma’s waaraan de bank financieel bijdraagt. Bij dergelijke uitgebreide kredietpro gramma’s werkt debank steeds meer samen met officiële en particu liere kapitaalverschaffers. Het afge lopen boekjaar kwam op die manier voor 95 projecten 6,52 miljard dollar beschikbaar, een verdubbeling van het in 1979 uitgekeerde leenbedrag. In een overzicht over de economische ontwikkeling in de Derde Wereld in de afgelopen tien jaar meldt de bank dat het de landen is gelukt de econo mische groei van de jaren zestig voort te zetten. Tussen 1971 en 1980 beliep de gemiddelde economische groei in de ontwikkelingslanden 5,3 percent tegen 3,1 percent in de indu strielanden. In de jaren zestig belie pen de cijfers respectievelijk 5,6 en vijf percent. Binnen de groep ontwikkelingslanden bestaan in dit opzicht grote verschil len. Het ging de afgelopen tien jaar vooral de iets rijkere ontwikkelings landen voor de wind. Oostaziatische landen (Zuid-Korea, Singapore) haalden een gemiddelde economi sche groei van aëht percent per jaar terwijl de landen ten zuiden van de Sahara een groei van maar net drie percent hadden. Het contrast wordt gemeten aan de hand van de stijging van het inkomen per hoofd van de bevolking in deze landen nog duide lijker. Een inwoner van een van de landen ten zuiden van de Sahara ging er gemiddeld per jaar slechts 0,2 percent op vooruit tegen de gemid delde inkomensstijging van 5,7 per cent in de rijkere ontwikkelings landen. Groot is ook de kloof tussen de olie- importerende ontwikkelingslanden en de olie-exporterende landen. Ver wacht wordt dat de olieproducenten in het Midden-Oosten dit jaar aan hun olie ruim 200 miljard dollar zul len verdienen vergeleken met elf mil jard dollar in 1970. De oliecrisis van 1973 kwam bij de ontwikkelingslan den hard aan getuige de ontwikke ling van het tekort op de lopende rekening van hun betalingsbalans. Na 1975 trad een licht herstel op maar met de jongste verhogingen van de olieprijs is daar een scherpe ommekeer in gekomen. Zo was het gezamenlijke tekort op de lopende rekening van de betalingsbalansen van de olie-importerende ontwikke lingslanden in 1973 6,7 miljard dol lar, na de oliecrisis (in 1975) 39,6 miljard dollar, in 1978 27,1 miljard dollar en vorig jaar 43,1 miljard. De vooruitzichten voor dit jaar zijn heel erg slecht. De Wereldbank die zich in tamelijk positieve bewoordingen uit over de Noord-Zuid-dialoog (waarvan zij voor het eerst in haar jaarverslag gewag maakt) merkt in haar slotcon clusie op dat rijke en arme landen met erkenning van hun lotsverbon denheid economisch dienen samen te werken, willen zij de komende decennia doorstaan zonder ten prooi te vallen aan sociale ontreddering. De Wereldbank heeft het afgelopen boekjaar in totaal 7,64 miljard dollar aan kredieten toegezegd voor 144 projecten in 48 landen tegen 6,98 miljard dollar (voor 142 projecten in 44 landen) vorig jaar. De financie ring van landbouwprojecten slokte voor het zesde achtereenvolgende jaar het meeste geld op, namelijk 3,45 miljard gulden voor 85 projec ten. De IDA (Internationale Ontwik kelings Assciatie), een zusterorgani satie van de bank die tegen „zachte” voorwaarden leningen verstrekt van de allerarmste landen, stelde in 1980 3,83 miljard dollar voor 105 projec ten in veertig landen beschikbaar. In het boekjaar 1979 was dat 3,02 mil jard (voor 105 projecten in 43 landen). De Bank en de IDA hebben in 1980 5,77 miljard dollar uitgekeerd, twintig percent meer dan de 4,82 miljard dollar van 1979. De Bank nam daar van 4,63 (3,6) miljard dollar voor haar rekening en de IDA 1,41 (1,22) miljard.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3