Djibouti: kaal arm en snikheet DE LANGE WEG VAN DE OMBUDSMAN I DamiatePers I I I t I te-4 I 1 i a NOTITIES OVER: L. SOMALIA 1980 MAANDAG 22 SEPTEMBER M/ PLE Verl Ver BR IJmuider Courant proj Der I AFRIKA Obock ^Daddato Ali-Sabieh Dikhi zZ SI 4 nr De lange lijdensweg van het fenomeen ombudsman door mr. Arthur Maandag; het lonken en spugen van Indira Gandhi naar het Westen door Feico Houweling en een kaal, arm en snikheet land: Djibouti, bewerkt door onze redactie buitenland. VOOI bag 1 k ■MML* -h G0\t NQD Jadzjoera- DJIBOETI Q; km O 50 Meer I A 1 Vv "W Lonken en spugen voor kernbrandstof John Glenn Indira Gandhi 155,00 i Nederland krijgt een officiële ombudsman. Als het tijdsche ma wordt gevolgd zal deze func tionaris in 1982 aan de slag kun nen. Dat is niet te vroeg: het instituut ombudsman bestaat in zijn land van oorsprong, Zwe den, al sinds 1809. Het hoogtepunt van de aandacht voor het fenomeen ombudsman ligt in en na de zestiger jaren. Vooral uit de Westerse landen volgden woedende reacties op het feit dat India zich bij de kernmo- gendheden aansloot. Canada, leve rancier van het plutonium dat bij de kernproef was gebruikt, voelde zich Maar volgens Indira Gandhi werd de wereld door het Westen bedro gen. Het non-proliferatieverdrag, zo heeft zi.) altijd volgehouden, heeft er Die constatering was natuurlijk volkomen juist. Een kernwapen in handen van een land als India wès een bron van moeilijkheden, al was het alleen maar vanwege het feit dat Pakistan erdoor werd uitge daagd ook een bom te maken. De rivaliteit van beide landen en de politieke onrust in het gebied vor - den de achtergrond van de Wester se ongerustheid, De volgende fase in de slepende ombudsman-geschiedenis speelt in 1980. Pas dit jaar kreeg de Kamer de memorie van antwoord met een nota van wijzigingen toegezonden. Daarmee heeft de Kamer zich de afgelopen weken bezig gehouden en weer bestond het nodige verschil van mening tussen Kamer en rege ring. Geen verschil meer over het toetsingskader van de ombudsman: dit kader is verruimd, zodat de om budsman ook mag bekijken of de gedraging waarop de klacht betrek king heeft, onrechtmatig of ondoel matig is. Ook geen verschil van me ning meer over de naam van de nieuwe functionaris. Deze wordt geen commissaris van onderzoek meer genoemd, maar gewoon om budsman. De discussie spitste zich toe op drie punten. Het belangrijkste punt was de vraag wie de ombudsman moet benoemen, het parlement zo als de Kamer wilde of de Kroon (de regering), de wens van het kabinet. Verder bleven de oude geschilpun ten over het werkterrein van de ombudsman overeind. De regering hield vast aan beperking tot het gebied van de centrale overheid. Zij vreesde, in de rug gesteund door een onderzoek, overbelasting van de ombudsman als ook klachten tegen lagere overheden (provincie, gemeente) behandeld zouden gaan worden. Ten slotte restte de vraag wie bij de ombudsman kunnen kla gen: alleen de direct belanghebben de zoals de regering bepleit of iedereen, zoals in de Kamer werd gevraagd. De afloop van de discus sie is bekend. De ombudsman zal door het parlement worden be noemd. Ook de uitbreiding van de klachtgerechtigden kwam erdoor. Het werkterrein van de ombuds- Dat bracht in het Westen de vrees met zich mee dat India zich defini tief tot Moskou zou wenden; een vrees die pas in 1977 een tijdlang verdween omdat Gandhi als pre mier werd opgevolgd door de meer Zij zette de dreigementen aan het adres van Pakistan voort en hervat te bovendien haar spelletje van af wisselend lonken en spugen naar het Westen opnieuw door op het ene moment te verklaren dat haar land alleen vreedzaam gebruik van kern energie beoogde en op het andere moment met het aanleggen van een compleet kernwapenarsenaal dreigde als Pakistan een bom zou maken. Dat haar buurland hiermee in feite slechts een stap verder wil doen op een door haarzelf op gang gezette kernwapenwedloop vormt voor Indira Gandhi blijkbaar geen factor om rekening mee te houden. Na startse oen d: HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks 6, Komng DIRECTIE. Mr. H. C van der Mlje SAN hele d schole Santp 30-jari leerkr lingen ma. D tends dorp „Wilhi VEL de Dei 25 sep behoei reld. worde: negen ruimte IJmuk lening tee di: Polisai lijk W< Daai de kle bruikk minde stichti lander worde goedei revalic kinder Naast kom b lopenc VEL vraagt aan d' Averij: bruik baggei men t stadhv schrift begint <8888üi Oudeweg 12-14 Haarlem tel 023 - 31 90 53 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per|aar per post losse nummers buitenland per kwartaal Gandhi een centrale rol. Dit was al zo toen in mei 1974 in een woestijn vlakbij de grens met Pakistan India’s eerste en tot dusver enige kernbom explodeerde. Fees jubilei een ki tocht speelp van oi viteite school weer hierop houde niersai mend de B geëxpi Daltor viduel metho heid v En nu vraagt India uranium voor de Tarapoercentrale. De regering- Carter ziet hierin een kans Indira Gandhi aan het lijntje te houden en vervolgens, door het uranium bij stukles en beetjes te geven, lang zaam zover te krijgen dat India de internationale atoomverdragen te kent. Die mogelijkheid hoeft echter niet verkeken te zijn indien de VS levering van het uranium weigeren en India daardoor ditmaal bij de Sovjet-Unie koopt. Belangrijker dan een eenmalige verkoop van een flinke hoeveelheid verrijkt uranium is namelijk dat een land dat zich voortdurend ont trekt aan de internationale overeen komsten voor kernenergie en non- proliferatie, voor een duidelijke keuze wordt gesteld; tekenen of geen kernbrandstof. Wat dat betreft heeft het Amerikaanse Congres groot gelijk in zijn standpunt niet verder in te gaan op de wisselvallige politiek van Indira Gandhi. bedrogen en verbood nog diezelfde zomer alle uitvoer van kernuitrus- ting naar India. Indira Gandhi beet echter van zich af. In een toespraak zei zij: ..Als landen ’als China, Frankrijk, Groot-Brittannië of de Verenigde Staten proeven doen dan is er geen kritiek. Maar als India een lichte lading tot ontploffing brengt, dan schijnt de wereld ervan te schudden”. Sinds vorig jaar is het vrijwel zeker dat Pakistan in het geheim materiaal bijeen brengt voor een atoomproef. Premier Desai had die dreiging nooit serieus genomen, maar Charan Singh reageerde on middellijk op de onthullingen met de opmerking dat India zijn besluit geen kernwapens te maken zou her zien als Pakistan inderdaad zou werken aan een atoombom. De sfeer werd zo mogelijk nog slechter door het opnieuw aan de macht komen van Indira Gandhi begin dit jaar. mening van de Kamer al te zeer beperkt. Hij mocht slechts bekijken of overheidsgedrag, waarover werd geklaagd, al dan niet fatsoenlijk was. De regering ging, de Kamer- kritiek indachtig, weer aan het werk en bereidde een zogenaamde memorie van antwoord voor. BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van Uitsluitend telefoon 02650-10619 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Door haar wisselvalligheid was die politiek voor het Westen zeer irritant. Het ene moment verkon digde Gandhi dat de atoomproeven alleen voor vreedzame doeleinden waren, het andere moment dreigde zij kernbommen te gaan produce ren. Bovendien wendde Gandhi zich voortdurend naar de Sovjet- Unie wanneer het Westen bepaalde economische hulp om politieke re denen niet wilde geven. „Historisch is het land een anachro nisme, maar zolang het een rol kan spelen tussen twee min of meer aan elkaar gewaagde staten kan het AlA 18 30-19 00 uur 11.30-12.30 uur VEL ren ge relatie dusvei centru termij nieuw’ lijke 1 van 4 huispr aandui doeld i wijkce aan di feiten school) optrek van t over. Voor 1980 h contac buurth nu na in het uitsluü trum e bouw van ee ning o' aan ee In vele landen wordt een instituut opgericht dat de Zweedse ombuds man, die zelf ook ruimere bevoegd heden krijgt, tot voorbeeld heeft. Ombudsmannen verschijnen in, om een paar voorbeelden te noemen, Denemarken (al in 1954), Nieuw- Zeeland (1963), Israel (1966) en Groot-Brittannië (1967). Het ziet er naar uit dat de Amerikaanse president Carter nog deze maand een niet-onver- diende nederlaag gaat lijden in het Congres. Het gaat om het regeringsplan 38 ton uranium te leveren aan India, waar sinds januari premier Indira Gandhi, onder wier bewind in 1974 India’s eerste atoombom ont plofte, weer aan de macht is. Die explosie was volgens premier Gandhi slechts een proef voor „vreedzame doeleinden”. Maar voor de regering in Pakistan, het mohammedaanse buurland waar mee India al sinds het zelfstandig- worden in 1947 verscheidene malen oorlog had gevoerd, was die bom een niet mis te verstaan machtsver toon van Indiase zijde. De toenmali ge Pakistaanse president Boettho reageerde onmiddellijk met de woorden, dat zijn land ook een kernbom zou maken „al moest het volk er gras voor eten”. De discussie over de ombudsman gaat Nederland niet voorbij. In 1963 publiceert de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bu reau van de Partij van de Arbeid, een rapport waarin wordt gepleit voor een instantie waar klachten tegen optreden van de overheid kunnen worden ingediend. Dit zou dan een „commissaris-generaal voor bezwaren” moeten zijn, een functionaris die de Scandinavische ombudsman als voorbeeld heeft. Verder verschijnt in 1964 een rap port van de Vereniging voor Admi nistratief Recht, waarin ook wordt gepleit voor het instellen van een ombudsman, in dit rapport „alge meen vertrouwensman” geheten. Ook regering en parlement ne men hierna een positief standpunt in ten opzichte van de instelling van een ombudsman. De regering doet altijd slechts toe gediend het bezit van kernwapens te beperken tot de yuidige rijke landen en ze dus uit handen van de ontwikkelingslan den te houden. Met het „nationaal belang” als argument schoof zij alle Westerse protesten ter zijde en voerde haar politiek verder. voortbestaan”. Djibouti probeert goede vrienden te zijn met zijn buren en in juli ondertekende het met Ethiopië een toeristisch en samenwerkingsver drag. Het Ethiopische gebruik van de haven van Djibouti is vermin derd door de vergroting van de Ethiopische haven van Asab door de Oostduitsers. Asab verwerkt nu 50 procent van Ethiopie’s handel en Djibouti 40. De onder Franse directie staande haven verwerkt ook vracht voor beide Jemens en Somalië. De broze economie van Djibouti, dat een werkloosheidsgemiddelde van 60 procent heeft, is ook getrof fen door de dollarcrisis en sinds april is de Djiboutifrank met twaalf procent in waarde verminderd. De regering besefte dit en verhoogde de lonen van de lagere-inkomens- groepen met vijftien procent. Zij probeert verder het beetje natuur lijke hulpbron dat er is, uit te buiten en Djiboutanen op te leiden voor leidinggevende functies. Er is weinig dat zij aan het desola te binnenland kan doen. Alle groen te moet uit Ethiopië, Kenia en Frankrijk worden geïmporteerd, maar wel wordt een waterbottelarü gebouwd en wordt geprobeerd de bevolking van traditionale vleese ters te maken tot viseters. 16,90 45.85 60,00 180,70 233.00 0.80 „India is de eerste en meest fla grante schender van de nucleaire verdragen”, zei de democratische Senator John Glenn twee weken geleden tijdens het debat over het leveringsplan in de Senaatscom missie voor buitenlandse zaken. Hij af hiermee de visie weer van de meerderheid van zowel de Senaats leden als Congresleden, die fel te gen het plan is om India uranium te verkopen, omdat de regering in New Delhi zich nooit bereid heeft getoond de internationale overeen komsten ter voorkoming van verde re verspreiding van het bezit van kernwapens (het zogenoemde non- proliferatieverdrag) en de internationale veiligheids-afspra- ken te ondertekenen. De regering-Carter kan zich ten dele vinden in deze argumenten, maar heeft ook rekening te houden met de politieke gevolgen van een weigering. „Op dit moment moeten de VS geen wrevel veroorzaken bij India”, zo zei minister Muskie van Buitenlandse Zaken toen hij het le veringsplan voor de Senaatscom missie verdedigde. Hij wees hierbij op de gespannen situatie in het ge bied in verband met de Russische inval in Afghanistan. De grootste vrees van de Amerikaanse regering is dat de regering in New Delhi zich tot Moskou zal wenden voor de ge wenste kernbrandstof. Zo’n ontwik keling zou de toch al wankele stabi liteit in dit gebied nog verder be dreigen zo waarschuwde Muskie de Senaatsleden. Hij stelde de volksvertegenwoor diging een compromis voor, dat echter werd afgewezen. Volgens dat compromis zouden de VS eerst 19 ton uranium, de helft van het totaal, leveren aan India en de rest pas wanneer gebleken zou zijn dat het land de kernbrandstof inderdaad alleen voor vreedzame doeleinden zou gebruiken. Het argument van de Congresleden, dat India zich niet wenst te binden aan internationale veiligheidsafspraken, weersprak Muskie door erop te wijzen dat In dia controle toestaat in de reactor waarvoor het Amerikaanse urani um bestemd zou zijn, de Tarapoer centrale. Maar het Congres ging niet overstag, omdat India zich tot nu toe als een uiterst onbetrouwbare partner heeft opgesteld wanneer het ging om afspraken op nucleair gebied. Hierbij speelt de politiek van de fel-nationalistische Indira *2222= rjAHU" vreedzame Desai. Deze verklaarde dat India uranium alleen zou ge bruiken voor vreedzame doelein den. Het Amerikaanse Congres stemde hierop in met levering van 7,6 ton verrijkt uranium aan India. De weg naar herstel van het ver trouwen en een mogelijke aanslui ting van India bij de internationale atoomverdragen leek toen geopend, maar deze werd vorig jaar tijdens het bewind van Desais opvolger premier Charan Singh weer abrupt geblokkeerd. Aanleiding vormden mededelingen van Westerse en Indiase inlichtingendiensten, dat Pakistan druk doende was Boet- tho’s belofte ten aanzien van een Pakistaans kernwapen waar te maken. 1 I man blijft voorlopig beperkt tot klachten over de centrale overheid, maar de mogelijkheid tot uitbrei ding in de toekomst bestaat. Wat staat ons, ervan uitgaand dat ook de Eerste Kamer met het wets ontwerp instemt, in 1982 te wachten? Het uitgangspunt is veelbelovend. De ombudsman is geheel onafhan kelijk. Iedere burger kan zich tot hem wenden met klachten over on behoorlijke gedragingen van de overheid of haar ambtenaren. Ook besluiten kunnen tot een klacht lei den. Er zijn echter de nodige beper kingen. In de eerste plaats is, zoals gemeld, het werkterrein van de na tionale ombudsman beperkt tot de centrale overheid. Daarbij is zijn bevoegdheid een aanvullende. Als er andere rechtsmiddelen zijn (bij voorbeeld een beroep op de burger lijke of administratieve rechter) mag de ombudsman zich niet met een klacht bemoeien, Hetzelfde geldt voor klachten die betrekking hebben op besluiten, waarover een rechterlijke uitspraak is gedaan, of waarover de Kroon in beroep heeft beslist. Met klachten over gedragin gen van rechters laat de ombuds man zich, in tegenstelling tot zijn Zweedse collega, evenmin in. Verder zijn er nog twee belang rijke beperkingen. Het algemene re geringsbeleid (ook het openbare-or- debeleid) mag de ombudsman niet beoordelen en ook een onderzoek in zaken die algemene verbindende voorschriften betreffen (wetten, mi nisteriële verordeningen) is hem niet toegestaan. Hij mag bovendien slechts een oordeel geven over een klacht en heeft geen mogelijkheden om bestraffend op te treden. De beperkingen waaraan de ombuds man zijn onderworpen zijn, kortom, aanzienlijk. Ondanks dat is het, uit een oog punt van rechtsbescherming tegen de overheid, een verheugende zaak dat een officiële ombudsman wordt ingesteld. Wat rest, is twijfel over de vraag waarom het allemaal zo lang heeft moeten duren. Djibouti is geen gezegend land. Het is kaal, arm en snik heet, het wordt omringd door twee machtige, ruziënde buur landen en het kan het niet stel len zonder zijn voormalige kolo niale meester, Frankrijk. Djibouti ligt aan de strategische straat Bab el Mandeb aan de mon ding van de Rode Zee en was de voornaamste haven ven Ethiopië, door een 60 jaar oude spoorweg verbonden met Addis Abeda Het is praktisch een stad-staat, waarvan de helft van de 300.000 inwoners in de hoofdstad woont, waar sjieke Franse restaurants eten opdienen tegen Parijse prijzen. Op het steenachtige, zinderende „plat teland", bedelen armer inwoners bij passerende automobilisten om water. Het meeste water dat in de hoofd stad wordt gedronken is in flessen uit Frankrijk ingevoerd, een teken van Djibouti’s afhankelijkheid van het land, dat het tot 27 juni 115 jaar lang regeerde. Onder de 10.000 Franse inwoners zijn 3.500 soldaten van Vreemdelingenlegioen, land macht, marine en luchtmacht. Dji bouti krijgt elk jaar 500 miljoen gulden ontwikkelingshulp van Frankrijk en daarnaast financiële bijstand van Saoedi-Arabië en Irak. Oorspronkelijk was de aanwezig heid van Franse militairen in Dji bouti tegenwicht voor de Britse ba sis in Aden, aan gene zijde van de 30 kilomter brede straat van Bab el Mandeb. Groot-Brittannië trok zich in 1967 uit Aden terug en de haven ontvangt nu regelmatig Russische oorlogsschepen, van met raketten uitgeruste oppervlakteschepen tot atoomonderzeeërs. Djibouti, dat 23.000 vierkante ki lometer groot is, was vroeger het Franse „territoire” der Afars en Is sas, naar de twee hoofdstammen die er leven. De Afars waren van huis uit nomaden die Djibouti bin nenkwamen vanuit Ethiopië. De Is sas vormen de meest noordelijke familie van het Somalische volk en maken 60 procent van de bevolking uit. Omtrent de onafhankelijkheid bestond de vrees dat de oude ge- biedsruzies tussen Ethiopië en So malië weerslag zouden krijgen in Djibouti, waar de twee hoofdstam men ook niet bepaald in pais en vree leefden. Maar de regering van president Hassan Gouled, een Issa, is zorgvuldig uitgewogen (de pre mier is een Afar) en zij werkt erg hard aan het verschaffen van een eigen identiteit als Djiboutanen. Nadat Djibouti onafhankelijk was geworden beschuldigden Ethiopië en Somalië er elkaar van aan te sturen op omverwerping van de nieuwe regering. De oorlog die Ethiopië en Somalië in 1977 en 1978 hebben gevoerd over ue m etnische zm Somalische streek van Ogaden, heeft voor Djibouti het aanvullende vraagstuk van 25.000 vluchtelingen meegebracht. Een di plomaat zegt over Djibouti’s delica te positie aan de Hoorn van Afrika: West-Europa de veinouuiug tussen burger en overheid weer bijzondere aandacht krijgt. De steeds machti- ger positie van de overheid maakt dat de positie van de individuele burger in de verdrukking komt. Op diverse terreinen worden pogingen ondernomen om deze positie te ver sterken. Niet alleen met betrekking tot beschikkingen (bijvoorbeeld vergunningen) van de overheid, maar ook bij gedragingen van de overheid en haar ambtenaren. In verschillende landen herinnert men zich het bestaan van de ombuds man. Ook in Zweden, waar de taak van de Justitieombudsman sinds 1809 geen wijziging heeft onder gaan. dit in een in 1969 aan de Tweede Kamer aangeboden Nota inzake het Ombudsmanvraagstuk. De behoef te aan een ombudsman wordt in deze nota erkend. Gedacht wordt aan de instelling van een parlemen tair onafhankelijke figuur, die klachten krijgt te behandelen met betrekking tot het door de centrale overheid gevoerde bestuur. Klach ten kunnen niet rechtstreeks bij de ombudsman worden ingediend. De Commissie voor de Verzoekschrif ten uit de Tweede Kamer moet als sluis dienen. Deze regeringsnota wordt begin 1971 in de Tweede Kamer behan deld. De Kamer steunt de regerings nota in grote lijnen, maar spreekt in een motie wel de wens uit dat de ombudsman rechtstreeks door de burger moet kunnen worden bena derd. Vervolgens treedt de grote stilte in, die volgens kwade tongen te wij ten is aan frisse ambtelijke tegen werking. Pas in 1976 komt de rege ring (kabinet-Den Uyl) met een wetsontwerp, genaamd wetsont werp commissaris van onderzoek. In hetzelfde jaar stelt de gemeente Rotterdam, het lange wachten moe, een eigen gemeentelijke ombuds man aan. In het landelijke wetsontwerp komt de regering tegemoet aan de Kamerkritiek uit 1971 en stelt men een commissaris van onderzoek («ombudsman) voor, die recht streeks door de burgers kan wor den benaderd en op eigen initiatief een onderzoek kan instellen. Om praktische redenen (angst voor overbelasting) blijft het werkter rein van de ombudsman beperkt tot klachten over de centrale overheid. Het hele politieapparaat, dus ook de gemeentepolitie, wordt daarbij tot de centrale overheid gerekend. De Tweede Kamer reageert niet onver deeld enthousiast op dit wetsont werp. De beperking van het werk terrein van de ombudsman oogstte forse kritiek. Bovendien werd in het ontwerp het toetsingskader van de commissaris (ombudsman) naar de BUREAU Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, Umuiden postbus 18, 1970 AA Umuiden tel redactie 02550-15389 na kantoortijd 02208-3577 tel. adm: 02650-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 De Justitieombudsman, die in, 1809 in Zweden zijn intrede deed, is een produkt van de Frihetstid (Vrij- heidstijd), een periode die van 1719 tot 1772 duurde en waarin in dat land grote waarde werd toegekend aan de positie van het individu in de samenleving. De individuele geestelijke vrij heid van de burger staat voorop; de Justitieombudsman ontstaat dan ook vanuit de gedachte dat de bur ger op bescherming moet kunnen rekenen tegen onheuse gedragin gen van de overheid. Deze ombuds man wordt door het Zweedse parle ment aangesteld (ombud=vol- macht) en controleert rijksambte- naren en rechters. Ook gemeente ambtenaren die rijkstaken vervul len, bijvoorbeeld de politie, vallen onder zijn gezag. (Exact dezelfde afbakening van bevoegdheden zal ook de Nederlandse ombudsman krijgen). Bij de Zweedse Justitieombuds man kunnen burgers zich beklagen indien een ambtenaar naar hun me ning bij de uitoefening van zijn dienst tactloos en ondoordacht te werk is gegaan. De ombudsman geeft na een onderzoek zijn oordeel over het optreden van de ambte naar. Sancties heeft hij niet tot zijn beschikking. Het instituut ombuds man werd bij de invoering in Zwe den gezien als een verfijning van de controlefunctie van het Zweedse parlement. Bovendien zag men het als een prikkel om ambtenaren ex tra attent te laten zijn op hun ver antwoordelijkheid ten opzichte van de burgers. Het duurt tot na de Tweede Wereldoorlog voordat vooral in

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4