■■■wi I t HIROSJIMA - NAGASAKI - VELSEN nostalgie bij jubileumviering politienieuws Eigentijds vermaak en vleugje I jl plein 1945 deze week kort ijmondnicuws MAANDAG 22 S E PT E M B E R 198 0 PLEIDOOI VOOR AANSTELLING NA NIEUWBOUW BREDERODESCHOLEN DERTIG JAAR Minister De Koning medewerker kerkelijk cursusprogramma Verkoopaktie voor projekten in de Derde Wereld Vergunningaanvraag voor behandeling baggerspecie O IJMOND 4 77 J t Voorkeur 50 Gekrioel R II' A buurthuiswerk in Zeewijk M8S Q- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIL J J De afdeling Sant- J lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll nnnïj; 00 :hro- kan aan het ande voor 90 85 00 70 00 80 SANTPOORT. Zaterdag was het de hele dag feest in en rond de Brederode scholen aan de Willem de Zwijgerlaan in Santpoort-Zuid. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaansjubileum presenteerden leerkrachten, samen met ouders van leer lingen een gevarieerd jubileumprogram ma. De start was om negen uur ’s och tends een muzikale rondgang door het dorp van het plaatselijke muziekkorps „Wilhelmina”. Na zijn toespraak gaf de wethouder het startsein voor het oplaten van de ballon nen die meedingen in een ballonnenwed- In dit eerste stadium van voorbereiding luidt de vraagstelling: is de opzet zinvol van een volledig geoutilleerd buurthuis (met activiteiten voor alle leeftijdsgroe pen) of moet jongerenwerk in de toekomst apart in een eigen gebouw worden behar tigd? De keus is uit drie mogelijkheden. Inrichting van een compleet buurthuis Inmiddels was het feestterrein in ge reedheid gebracht en zwermden de kinde ren uit over de verschillende attrakties. strijd. Een groot aantal daarvan bleef tot grote teleurstelling van de oplatertjes hangen in de bomen rond het schoolplein. ’s Middags trad voor de wat oudere kin deren de punkgroep „The Bizkids” op. De dag werd afgesloten met een geanimeerde en goed bezochte reünie voor oud-leerlin- gen en oud-onderwijzers. Het organisatie comité, dat reeds in februari met de voor bereidingen voor deze dag was begonnen, kan mede dankzij het mooie weer terug zien op een geslaagde dag. Vechtpartij. Een 29-jarige IJmuide- naar ging in de nacht van vrijdag op zaterdag op de vuist met de politie toen deze in Velsen een eind wilde maken aan het draaien van harde muziek in een café. De man moest uiteindelijk door een groot aantal agenten afgevoerd worden. Twee agenten liepen lichte verwondingen op. Brand. Een stacaravan van de kust- zeilvereniging Velsen is zaterdagavond door brand verloren gegaan. De politie heeft het vermoeden dat het vuur aange stoken is. Zaterdagnacht omstreeks 1.30 uur bleek een in de Dollart geparkeerde auto in lichterlaaie te staan. Ook dit vuur is, zo veronderstelt de politie, aangesto ken. De auto liep aanzienlijke schade op. Looddiefstal. De Beverwijkse poli tie betrapte vrijdagmiddag twee jongens van 15 jaar bij de diefstal van lood nabij een voormalige school aan de Cees Delfs- weg. Het tweetal nam de benen met ach terlating van twee fietsen en een karretje vol lood. De jongens meldden zich later op de dag op het bureau waar zij bekenden ook lood bij de Grote Kerk gestolen te iden juli een sver- van min- i de door t nu sl en sola- oen- en serd, slarü i de :ese- outi, elde trof- inds /aalf De Jgde iens- Zij uur- üten voor Aan de lopende activiteiten nemen maan delijks circa drieduizend wijkbewoners deel. opgeven 371692. Cabaretmiddag. Voor de afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zal Wieke Mulier op dinsdag 30 september het cabaretpro- gramma „Spiegeltje, spiegeltje aan de wand” presenteren. De bijeenkomst heeft ’s middags om half twee plaats in de grote zaal van Zomerlust te Santpoort-Noord. Bijzondere aftrek had de vrolijke keuken waar men met tennisballen afgedankt ser viesgoed en bloempotten aan diggelen mocht gooien. Als beloning voor deze le gale vernielzucht mochten de deelnemers een greep doen in de grabbelton. Een waarzegster voorspelde de toekomst en gezien de lange rij wachtende belangstel lenden werd hier niet alleen flauwe kul verkocht. De scoutinggroep Elswout had een kabelbaan gepionierd waarmee men aan een rekstok aan een katrol een enkele reis over het speelveld kon maken. Pad- vindsters van de groep hadden een vuur tje gemaakt waarop de kinderen brood bakten. werden opgehaald. Uiteraard was ook het zeventien leden tellende schoolorkest op deze feestdag vertegenwoordigd. De uit strijkers, blazers en snaarinstrumenten samengestelde band omlijste het feest muzikaal met vertolkingen van muziek werken van onder andere Bach, Handel en ander beroemde toonzetters. Ruim honderd mensen liepen afgelopen zaterdag mee in een vredesmars door IJmuiden, op touw gezet door de Velsense kern van het Interkerkelijk Vredesberaad. De deelnemers verzamelden zich op het Plein 1945 en gingen vervolgens in optocht de Lange Nieuwstraat in. Het winkelend publiek kreeg een foldertje in handen gedrukt, waarin werd uitgelegd dat er nu meer dan veertigduizend kernwapens in de wereld zijn, met een totaal vernietigend vermogen van 1.2 miljoen maal de atoombom op Hirosjima. Via de Lange Nieuwstraat en de Kennemerlaan trok de stoet oud-IJmuiden in. De mars eindig de tenslotte op het Marktplein. Daar werd de toegestroomde menigte verrast op een lied over de vrede, vertolkt door de drie leden tellende groep Lyra. IKV-predikant Hans Brezet hield een indringende toespraak over hetzelfde onderwerp. Nadat zijn laatste woorden over het Marktplein waren weggestorven, hebben. In verband met de diefstal is ook een 14-jarige Beverwijker aangehouden. Autodiefstal. Drie jeugdige Bever- wijkers zijn zondagnacht door de politie in hun woonplaats opgepakt toen zij pro beerden op diverse plaatsen auto’s te ste len. Na een korte achtervolging werd het trio in de 2 eestraat staande gehouden. Tegen de Beverwijkers is proces verbaal opgemaakt. Vloer vernield. Twee Heemskerkse jongetjes van 10 en 12 jaar hebben zater dagavond de pas gegoten betonvloeren in een woning aan de Toutenburg in Meere- stein vernield door er over heen te lopen. De vloeren moeten opnieuw gegoten worden. Verder waren er fietswedstrijden en was er een kraam waar men met een waterpistool pingpong-ballen van flessen moest schieten. Tussen al het gekrioel door waren inmiddels veel ouderen de school binnen gelopen waar vele foto’s met afbeeldingen uit vroegere tijden geëx poseerd werden en vele herinneringen VELSEN. Het Komitee Velsen voor de Derde Wereld kondigt voor donderdag 25 september aan een verkoopaktie ten behoeve van projekten in de Derde We reld. Oude maar nog bruikbare spullen worden voor dit doel tussen zeven en negen uur ’s avonds verkocht in de eigen ruimte in het badhuisgebouw aan de IJmuidense SnElliusstraat. Voor hulpver lening in natura heeft het Velsense komi tee directe lijnen lopen naar de Frente Polisario, ijverend voor een onafhanke lijk West-Sahara. Daarheen gaat regelmatig nieuwgebrei- de kleding maar ook gedragen maar nog bruikbare kledingstukken. Voor Polisario i minder geschikte restanten gaan via de stichting Mensen in Noord naar andere landen in de Derde Wereld. Daarnaast worden groepen in Chili geholpen met goederen en geld. In Vietnam krijgt een revalidatieprojekt voor doven en blinde I kinderen regelmatig vanuit Velsen steun. Naast geldelijke giften zijn hiervoor wel kom breimachines en oude maar nog goed lopende handnaaimachines. „In Zeewijk wordt tot op dit moment volstaan met overeind houden van het bestaande activiteitenpakket. Groei zat er de afgelopen jaren nauwelijks in. Door gemis van professionele inbreng ontbrak daarvoor de noodzakelijke visie. Pas met beroepsmatige begeleiding is loskoppe ling mogelijk van „De Brulboei” waar Zeewijk in figuurlijke zin tegenaan leunt”. Voor zo’n ontwikkeling zijn de allereerste stappen overigens al gezet. Ter vaststelling van een programma van eisen waaraan de toekomstige nieuwbouw moet voldoen is eerder deze week een werk groep geformeerd waarin vertegenwoor digd „De Brulboei” en (met elk twee man) ook de buurtcentra Zeewijk (Dennekop- laan) en De Planeet (Mercuriusstraat.) Het wat haveloze schoolgebouw aan de IJmuidense Dennekoplaan waarmee de contact groep Zeewijk zich nu al vijf jaar behelpt. buurthuiswerk naar de huidige maatsta ven: een eigen stafkracht. In de aula van de school werden dia- en filmvoorstellingen gegeven. Veel succes oogstte de marionettenvoorstelling. Een van de ouders had speciaal voor dit lus trum een spannend verhaal geschreven en dit samen met een aantal kinderen inge studeerd. Ook de poppen en de decors waren door de marionettenspelertjes zelf vervaardigd. Op de markt was intussen een druk zakenverkeer ontstaan en veranderde ve le attributen van eigenaar. Er waren spul len in de rommelmarktsfeer maar ook was er stekkieskraam waar vele kooplus tigen aankopen deden ter uitbreiding van de huiselijke flora. bruik. Een weg terug daarheen zit er voor het buurtcentrum Zeewijk echter niet in. Voorzitter Raat: „De Entresols liggen te veel achteraf om als buurtcentrum te kun nen fungeren. Een handicap vormen ook de trappen wat gebruik door bejaarden en WAO’ers bemoeilijkt zo niet onmogelijk maakt”. Het buurtcentrum aan de Dennekop laan verwierf de afgelopen jaren door grote toeloop volledig zijn bestaansrecht. Ter discussie komt uiteraard ook de plek van de toekomstige nieuwbouw. Bij een gescheiden opzet van het buurt huiswerk in Zee- en Duinwijk geniet De Dennekoplaan bij voorzitter Raat duide lijke voorkeur. Als mogelijke bouwlocatie gelden momenteel ook terreinen aan de Planetenweg, open stuk voor garagebe drijf Zentveld van Breemen, en aan het Zeewijkplein waar de bakermat ligt van buurthuisactiviteiten in dit deel van IJ muiden. In de zogenoemde Entresols wer den begin zeventiger jaren de allereerste activiteiten voor de wijkbewoners ont plooid. Dit gemeentelijke gebouw kampt de afgelopen jaren met een toenemend exploitatietekort door te gering zaalge- SANTPOORT. De minister van Ont wikkelingssamenwerking, drs. J. de Ko ning, komt donderdag 25 september naar Santpoort om mee te werken aan een cursusprogramma van de plaatselijke kerken over „Vrede en gerechtigheid”. Het onderwerp van de cursusbijeen komst, de eerste in een serie van drie, luidt „Honger in de wereld”. De bijeenkomst heeft plaats in het gebouw De Hoeksteen, ingang Duinweg, te Santpoort-Zuid. De cursus wordt voortgezet op de don derdagen 2 en 9 oktober. Dan worden inleidingen gegeven door drs. H. C. Cou- prie over „Kernwapens in discussie” en door dr. J. M. M. van Amersfoort over „Racisme en discriminatie in eigen land”. Ook deze cursusavonden, die om acht uur beginnen, worden gehouden in De Hoek steen. VELSEN. Hoogovens IJmuiden vraagt een vergunning aan om terreinen aan de Rijndersweg ten westen van de Averijhaven en op het Sluiseiland in ge bruik te nemen voor behandeling van baggerspecie. Woensdag 8 oktober kan men tijdens een hinderwetzitting op het stadhuis in Velsen ingediende bezwaar schriften mondeling toelichten. De zitting begint ’s middags om twee uur. klonken uit een luidsprekerwagen de woorden: „Hirosjima - Nagasaki - Velsen”, direct gevolgd door het angstaanjagend gehuil van luchtalarmsirenes. „Dat is bedoeld om de mensen duidelijk te maken dat wat er met die twee steden is gebeurd, ook net zo goed hier kan gebeuren,” verklaarde een woordvoer ster van het IKV. Tegelijk met de mars door IJmuiden, vonden ook elders in Nederland vredesactiviteiten plaats, als start van de Vredesweek. Motto van die week: „Help kernwapens de wereld uit: om te beginnen uit Nederland”. Voor IJmuiden staan er deze week nog twee evenementen op stapel. Zo is er op dinsdagavond om acht uur in De Spil aan de Rembrandtlaan een filmvertoning, een cabaretoptreden en een discussie. Op donderdagavond om acht uur praten mensen van het Vredes bureau over geweldloze weerbaarheid in het Cultureel Centrum. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het begin zeventiger ja ren gebouwde Zeewijk, woongebied met relatief veel hoogbouw, moest het tot dusver stellen zonder volwaardig wijk centrum. In die leemte wordt op korte termijn voorzien door plaatsing van nieuwbouw voor dit doel op de gemeente lijke prioriteitenlijst in de raadszitting van 4 september. De post luidt „buurt- huisprojekt IJmuiden-West”. Met die aanduiding wordt in eerste instantie be doeld nieuwbouw ter vervanging van het wijkcentrum dat sinds 1975 is gevestigd aan de Dennekoplaan. Voor wijkactivi- teiten is hier beschikbaar een afgekeurd schoolgebouw. Deze merendeels houten optrek is te klein en laat ook op het punt van brandveiligheid alles te wensen over. Voor de IJmuidenaar Johan Raat is 1980 het eerste jaar als voorzitter van de contactcommissie Zeewijk. De status van buurthuisstichting ligt binnen handbereik nu na druk lobby’en eindelijk nieuwbouw in het verschiet ligt. Met een staf van uitsluitend vrijwilligers is het buurtcen trum echter nauwelijks berekend op uit bouw van activiteiten na gereedkomen van een volwaardig onderkomen. Voldoe ning over het bereikte koppelt Johan Raat aan een tweede voorwaarde voor goed voor Zeewijk en handhaving van „De Pla neet” als complete voorziening voor Duin wijk met als alternatief één nieuw cen trum voor Zee- en Duinwijk en opheffing van de bestaande buurthuisaccommoda ties. Derde mogelijkheid in dat rijtje: be stemming van de nieuwbouw voor alleen jeugd- en volwassenenwerk en verwijzing van de jongeren naar „De Planeet” aan de Mercursiusstraat. Voorkeur voor het eer ste model (twee volwaaridge buurthuizen op vrij korte afstand van elkaar) is inmid dels binnen de werkgroep kenbaar gemaakt. Kookcursus. In het buurthuis De Planeet (Mercuriusstraat 56, IJmuiden) begint dinsdagavond om acht uur een cursus koken en braden. In totaal acht avonden moeten hiervoor worden vrijge houden. Aanmelden via de telefoonnum mers 02550-13021/12014. Tekenen. In buurthuis De Mei aan de Geelvinckstraat in Velsen-Noord zijn nog enkele plaatsen vrij bij de cursus tekenen en schilderen. De cursus wordt gehouden op de donderdagavond en staat onder leiding van Anke Louwerse. Hawkind. Dinsdagavond wordt in het Labyrinth aan het Raamveld in Bever wijk een Hawkind-avond georganiseerd. De gehele avond is muziek van deze flo- werpower-groep te beluisteren. De zaal is vanaf acht uur open. Vrouwengilde. Het Vrouwengilde Driehuis-Santpoort heeft voor woensdag 24 september een gezamenlijke strand wandeling op het programma staan. Op 1 oktober zal een hofjestocht door Haarlem worden gemaakt. EHBO-cursus. poort van de EHBO heeft besloten op 8 oktober een nieuwe cursus van start te laten gaan. Belangstellenden kunnen zich via het telefoonnummer 023- Feestelijk uitgedoste leerlingen van de jubilerende scholen, een lagere school en een kleuterschool, completeerden de op tocht met spandoeken en gezang. Op de speelplaats gaf wethouder H. J. Scheeper van onderwijs het startsein voor de festi viteiten na aankomst van de stoet. Het schoollied gezongen met begeleiding van weer het korps „Wilhelmina” vormde hierop een passende inleiding. De wet houder prees de schoolleiding om de pio- niersachtige aktiviteiten tot uiting ko mend in gehanteerde leermethoden. Op de Brederodescholen wordt namelijk geëxperimenteerd met het zogenoemde Dalton systeem, gericht op een meer indi viduele aandacht voor de leerling. Deze methode leidt tot een grotere zelfstandig heid van het kind. Ëe !i M ÏEflEii j imïiïHH Commissie personeelszaken Het verga- derrooster voor het Velsense gemeente huis omvat voor komende week drie items. Als eerste staat vermeld voor he denmiddag half vier een vergadering van de commissie personeelszaken. Over een door te voeren reorganisatie bij de ge meentelijke sociale dienst komt een amb telijke notitie ter tafel. Wijziging wordt verder voorgesteld van de vervoersver- goedingen voor ambtenaren. Commissie sportzaken De commissie sportzaken vergadert donderdagmiddag om half vier. Enig agendapunt is hier het speltechnische en financiële reilen en zui len bij Velsens profclub Telstar. Raadszitting. Velsens gemeenteraad ver gadert donderdagavond om half acht. Een krediet van 20.000 wordt gevraagd voor onderzoek naar optredende scheurvor ming aan het gemeentelijke reinigingsge- bouw aan de Amsterdamseweg in Velsen- Zuid. Al kort na ingebruikneming begin jaren zeventig deed zich dit euvel voor. Het Haarlemse adviesbureau Tjaden wordt met bovengemeld onderzoek be last. Gevraagd wordt voorts krediet van 3,3 miljoen gulden voor de eerste 49 van in totaal 247 te renoveren woningen in de IJmuidense Zeeheldenbuurt. Opdracht gever en eigenaar is de Rooms-katholieke Woningbouwverenging „IJmuiden”. Het Het feestgedruis zoals dat zich zaterdag concentreerde in en rond de schoolgebouwen aan de Willem de Zwijgerlaan in Santpoort-Zuid. „Beroepskracht onmisbaar voor •■-■■A leend.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5