Technische beheersing immens bij uitzonderlijk pianist Pollini blijft een topfenomeen Schakels puur toneel in stoffige opvoering Oratoriumzanger Willem Ravelli overleden Staccato vuurwerk bij The Brothers Johnson Verzameling modieuze feiten in Midzomer van Julian Mitchell Hersenloos stuk bij Haagse Prima, eigentijdse rock van Fred Banana Combo Nadruk op emoties in pantomimeversie Hamlet Comedie Filmpionier Sol Lesser overleden 8 MAANDAG 22 SEPTEMBER 1980 Theater met Heijermans-reconstructie Theater Tomaszewski niet helemaal overtuigend Zelfs Yesterday van Beatles als dansmuziek 'W KUNST I t mij ng n. Mb 1 AMSTERDAM. Een uitver kochte, snikhete zaal - een ovatio neel applaus: alle ingrediënten, die bij een Pollinirecital horen waren, gisteravond in optima for ma aanwezig. Kenners van het concertwezen weten hoeveel er voor komt kijken voordat een kunstenaar zich deze erkenning verwerft, en ook dat een dergelij ke roem niet altijd alles zegt over de artistieke kwaliteiten van het ogenblik. Wat dat aangaat is een carrière te vergelijken met een rotsblok: eerst is er geen bewe ging in te krijgen, later is er geen houden meer aan. MAURIZIO POLLINI. Amsterdam, 21 ALWIN BAR JAN BAART KO VAN LEEUWEN Theater heeft het niet veel verder ge- bara, de vrouw van de wereld, altijd een- - it. JOHN OOMKES ALMA POST Zo was hij een bekend vertolker van de christuspartij in Bachs Matthauspassion. Willem Ravelli heeft gedoceerd aan de conservatoria van Den Haag en Antwer pen. Hij was officier in de orde van Oran je Nassau en in de kroonorde van België. Van de melodielijn van de ballad is nauwelijks iets overgebleven, van de bal lad evenmin. Op een zeer strakke vier kwartsmaat wordt met een Cockneyac cent enige malen monotoon het woord Yesterday geroepen, terwijl als in een soort vraag- en antwoordspelletje beken de regels als „All my troubles seemed so far away” daar tussendoor afgeraffeld worden. Heiligschennis, parodie? Niets daarvan. Op de debuutelpee van wat een van de meest afwijkende Westduitse bands van het moment moet zijn komen in totaal 16 songs voor alsof het een K-Tel-uitgave betreft; vier daarvan zijn covers zoals Yesterday, maar zijn zo verfomfaaid dat het origineel er nauwelijks in herkenbaar is. Verantwoordelijk voor een strikt ritmi sche aanpak, die zeer op de danslust werkt zonder vreemd genoeg een moment te vervelen zijn gitarist Godfrey Tollmann en de Engelse bassist Bill Brown meen. Een der weinige uitverkorenen on der de vele geroepenen. En een van een heel uitzonderlijk soort. Bij niemand an ders haast heb je zozeer het gevoel, dat het „zo hoort, en niet anders”, waardoor de voorspelbaarheid van het spel vaak erg groot is. Typische verrassingen, onver wachte kleuren en dergelijke (ik denk bijvoorbeeld aan Brendel of aan Alicia de la Rocha) komen bij hem weinig voor.. Maar dat betekent in de verste verte niet dat er een automaat aan de gang is. Pollini blijft altijd dienstbaar aan de componist - juist daarom is zijn persoonlijkheid zo groot. Hij heeft het niet nodig, zoals zovele anderen, om te épateren en ten behoeve daarvan de compositie te misbruiken. En na Combo maakt is daar een perfecte afspiegeling van; een eigentijdse vertaling van zeer fysiekgerichte rock ’n roll. Vooral de klaterende stem van de Ame rikaanse Nlcolle Meyer, de lichtafgestelde („treble”) gitaar van haar man Godfrey en de stevige afterbeat van de ritmesectie zorgen voor een geluidsmix die beslist apart aandoet. Behalve het geslaagd ver werken van covers van anderen zoals She Loves You van The Beatles, Please Please Please en Good Loving van James Brown en Wilson Pickett’s Land of 1000 Dances (waarbij de swing wordt gladge- trokken) weet dit afwijkende Duitse groepje zijn eigen gedrag in alle opzichten te relativeren. Nergens wordt geposeerd, voortdurend wordt op een zeer aanstekelijke manier omgesprongen met het publiek. Het moge duidelijk zijn dat danslustigen er een pri ma rock ’n rollband bij hebben juist op een moment dat oprechte eenvoud een schaars goed in dit genre begint te wor den. Variatie is er bij dit combo overigens genoeg. Met zwier wordt van instrument gewisseld, met vuur wordt Del Shannon’s Runaway vertolkt en het lijflied Banana Flip vormt een vingerwijzing voor de hechtheid van dit kollektief, dat wel eens erg groot zou kunnen worden. Recital door Maurizio Pollini, pia no. Programma: werken van Chopin, Debussy en Strawinsky. Concertgebouw, september 1980. De basgitaar speelt bij funk een centra le rol. De zogenaamde „poppin” bastech niek (waarbij de snaar met zoveel kracht aangeslagen wordt, dat hij tegen de steel ketst) werd aanvankelijk ontwikkeld in het funkensemble van Sly Stone. Vanaf toen is het in de funkbeweging een sport geworden om het instrument zo snel en ritmisch mogelijk te bespelen. Het lijkt er sterk op dat Louis Johnson zijn concur renten momenteel ver achter zich heeft krankzinnig te laten verklaren, omdat ze dat vooral financieel goed uitkomt, vor men niet de pijlers die vrolijkheid schra gen. Maar Schakels bezit wel degelijk de mogelijkheid om ook nu nog aanvaard baar te worden opgevoerd. De intriges zijn daarvoor boeiend genoeg, de mense lijke verhoudingen voldoende scherp ge tekend Het draait in het stuk om de vijfenze ventig jarige archeoloopg Sir Noel Cunllf- fe, een man van formaat, die vrienden en bekenden bijeen heeft geroepen voor iets wat zijn zwanezang of het opmaken van zijn laatste rekening lijkt te moeten zijn. Dat behelst een stel bekentenissen van Sir Noel, die geen van alle gering zijn, en elk op zich al een heel drama zouden kunnen voeden: Sir Noel lijdt nog steeds onder een liefde voor een jongen die in de Spaanse burgeroorlog omkwam; Sir Noel heeft ontdekt dat zijn wetenschappelijke arbeid niets betekent; Sir Noel heeft het eens ten overstaan van zijn vriendin Bar bara (een van de toehoorders) van angst in zijn broek gedaan. Wat nu laat Julian Mitchell de overige personages doen als reactie op dit alles? Niets. Hij geeft ze een hoop kletspraat in de mond, van de gruwelijkste soort, maar van een of ander blijk dat Sir Noel’s bekentenissen zijn aangekomen is geen sprake. De vraag is trouwens of het wel echte bekentenissen zijn, die Sir Noel uit, want aan het eind zegt hij tegen Mike, zijn huisgenoot en lievelingsstudent, dat hij „die hele vertoning van vandaag heeft opgezet om Mike van hem te bevrijden, om de leerling in staat te stellen de leraar te zien zoals deze werkelijk is”. Is het dan een stuk over de verhouding leraar-leer- ling? Niet merkbaar, voor we aan deze claus toe zijn. De thematiek verandert voortdurend, en zo blijft er geen enkel thema overeind. Bartók. Wat er in dit (op zichzelf al sublie me) stuk gebeurde grensde werkelijk aan het magische. Het Hamlet-gegeven vraagt om een an dere aanpak. De koningszoon die in den vreemde hoort dat zijn vader overleden is, keert terug naar huis en vindt daar zijn moeder met zijn oom op de troon. De moord door dit tweetal op zijn vader ge pleegd, wordt door Hamlet vermoed maar hij kan het niet bewijzen. Met behulp van een groep toneelspelers lokt hij de moor denaars uit hun tent. De ontknoping leidt tot een bloedige slachting waarbij alle hoofdfiguren sneuvelen. Henryk Tomas- Hamlet in de versie van het Poolse Pantomimetheater Tomaszewski. Regie en choreografie: Henryk To maszewski. Hamlet: Marek Oleksy. Schouwburg Leiden, 20 september 1980. De voorstelling gaat in septem ber, november en december door ons land. Komt 24 september in het Cul tureel Centrum te Amstelveen. HOLLYWOOD (UPI). —Sol Lesser, Oscar-winnaar, filmpionier en een van de mannen die Hollywood groot maakten, is vrijdag op negentigjari ge leeftijd overleden. Concert: Fred Banana Combo. Bezet ting: Nicolle Meyer (zang, bas, drums), Godfrey Tollmann (zang, gitaar), BUI Brown (zang, bas, gitaar) en Karl Step (drums, gitaar). Kennismakingstour- neetje door Nederland; zaterdag a.s. nog in Paradiso, Amsterdam. De Gigant, Apeldoorn, 20 september 1980. O) st 2 LAREN (ANP). In Laren is zondag morgen op 88-jarige leeftijd de zanger Willem Ravelli overleden. Ravelli, gebo ren in Den Haag was aanvankelijk opera zanger, maar meer bekendheid kreeg hij later als oratoriumzanger. dat terwijl zijn virtuositeit bepaald ver blindend is. Zoals zo’n Strawinsky uit zijn vingers rolt bijvoorbeeld - ook als zijn controle over de moeilijkheden iets minder groot was dan we van hem gewend zijn - is wel ontzagwekkend. In elk geval is zijn techni sche beheersing van deze moordend zwa re compositie immens. Heel knap was ook de volledige greep op het stuk als geheel - zonder zo’n totale conceptie valt het (het gaat hier immers om gearrangeerde bal- letfragmenten) in brokken uiteen. Een fenomeen is Pollini ook in zijn veelzijdigheid. Waar andere pianisten zich mln of meer specialiseren (hun kunnen als het ware in een trechter gieten; vaak om naam te maken) speelt Pollini zo ongeveer alles. Andere pianisten konden zich welis waar „troosten” met de gedachte dat de Franse muziek uit de eerste helft van onze eeuw (Fauré, Debussy, Ravel) bij hem niet aan bod kwam, maar ook deze sprong in die volkomen aparte wereld werd gister- werd, maar dat dat wel zal zijn wat hij zelf het liefste wou, want op seksueel gebied was hij ook een masochist. Zonder blik ken of blozen. Zoiets kan alleen uit de pen rollen van een hersenloos schrijver. Mid zomer is acteurstoneel van de eerste orde, niet bedoeld om een idee over te dragen maar om een acteur te laten schitteren. In Engeland speelde Sir John Gielgud de rol van Sir Noel, de Haagse Comedie heeft het stuk kennelijk op repertoire genomen voor Paul Steenbergen, die de oude slim merik, die Sir Noel is, inderdaad prachtig en tot in alle vezels geloofwaardig neerzet. Ellen Vogel staat tegenover hem als Bar- Uit het concert van gisteravond bleek weer eens dat er bij Pollini geen enkele discrepantie tussen acclamatie en presta tie bestaat. Hij is en blijft een topfeno- bracht dan tot een stoffige opvoering van puur toneel. Het geheel leek op een recon structie en de vraag blijft waarom een regisseur tot een dergelijke zaak besluit. Kortom, elke eigen visie vanuit de regie op Heijermans stuk ontbreekt hier. Het is slechts aan de auteur te danken dat ook deze Schakels-opvoering krachtig genoeg blijft om niet helemaal als mislukt te beschouwen. zewski toont een romantische dichterlijke hoofdpersoon, een gekwelde Hamlet, een zelvig en somber. De emoties van Hamlet en de andere belangrijke rollen krijgen alle aandacht. Het decadente gegeven leidt daarbij soms tot haast pathetisch overkomende emotie. Afstandelijkheid in de esthetische stijl van die voorstelling als totaliteit voorkomt echter enerzijds een te ver doorschieten van die emoties, staat anderzijds ook een sterke betrokkenheid van de toeschouwer in de weg. De gecompliceerdheid van het Hamlet- gegeven krijgt bij het Pools pantomime theater vaak schitterende beelden en soms overtuigende passages, maar als ge heel blijkt dit toch niet de sterkste voor stelling van regisseur en choreograaf To maszewski. De vijftig medewerkers be reikten in de tweeënhalf uur durende voorstelling zeker niet de overrompelende ervaring zoals bij Gilgamesj. Ook wordt geen nieuw licht geworpen op de persoon Hamlet. Eerder lijkt de thematiek hen niet helemaal te passen. Fraai en heel knap doordacht komt de voorstelling wel over. Dat dit als te weinig ervaren wordt, komt door de perfectie die het gezelschap zelf uitstraalt en de hoge standaard die we van hen gewend zijn. LEIDEN. Hamlet door Tomaszews ki. De weifelende kroonprins, als hoofdfi guur in een vijandige en onrechtvaardige wereld, met de strijd om de koningstroon en een dramatisch verlopende liefde als belangrijkste gegeven in de bewerking van het Pools pantomimetheater. Thea ter Tomaszewski ontleent zijn grootste kracht aan het puur lichamelijk uitstra len van emoties. De intellectuele spits vondigheden van Shakespears oorspron kelijke toneelstuk kunnen dan niet ver wacht worden. De persoonlijke drama’s van de hoofdfiguren krijgen in de panto- mimeversie echter wel het volle pond. avond gemaakt. En zoals we van Pollini kunnen verwachten klonk er een tamelijk reële Debussy, zonder „impressionisti sche” wazigheid, meer een Japanse prent dan een Monet, om het zo maar uit te drukken. Kon ik me de Voiles wel iets verfijnder en dichterlijker voorstellen, de andere preludes werden ideaal vertolkt. Zoals gezegd met heldere contouren, maar ook volgens het klankideaal van Debussy, die deze zelf omschreef als „zo danig pianospelen, dat men vergeet dat het instrument hamertjes heeft”. Wat dat betreft was met name de Cathedrale eng- loutie een wonder van klankschoonheid. Hij was mede-oprichter van de filmmaatschappij First National Pic tures die later werd overgenomen door Warner Bros. Hij produceerde meer dan honderd films, waaronder negentien Tarzan-producties. Hij boekte groot succes met <ie ver filming van Oliver Twist en een docu mentaire over de Kontiki-expeditie en maakte als eerste filmproducent gebruik van kinderen in sterrollen. Hij opende een filmbeurs in San Francisco, gaf les in cinematografie en dreef een eigen theater. Voor zijn belangrijke werk voor de filmindustrie is hij herhaaldelijk on derscheiden. der, maar altijd de moeite waard om naar te kijken. Eric van Ingen speelt met pas sende bescheidenheid een naar het twee- de plan geschoven vriend van Sir Noel, j Sacco van der Made zet een fraaie butler neer, Anne-Wil Blankers een levendige „activiste” (Een van de modieuze ingre diënten waarmee Mitchell zijn stuk ge- kruid heeft). Zij geven allen hun onduide- lijke personage nog wat persoonlijke trek ken mee. Dat kan ik niet zeggen van Eddy Brugman, wiens Mike totaal duister blijft. Een onmogelijk vervelend echtpaar wordt door Carl van der Plas en Anne-Marie Heyligers in het karikaturale getrokken. Voorstelling: Midzomer (Half Li fe) van Julian Mitchell. Vertaling: Martin Hartkamp. Regie: Jo Dua. Dekor en kostuums: Hans Christi aan, Spelers: Paul Steenbergen, Sac co van der Made, Carl van der Plas, Anne-Marie Heyligers, Eddy Brug man, Eric van Ingen, Ellen Vogel, Anne-Wil Blankers. Première: 20 september 1980 in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag. Veel rockmuziek moge in de oren van jazzminnenden of liefhebbers van klassie ke muziek als walgelijk eenvoudig overkomen. Vooral accenten en herhalin gen in het ritmische schema schijnen daarbij stompzinnig over te komen. Pas bij gewenning aan schematische ritmiek die een verre afgeleide is van Afro-Ameri- kaanse muziek blijkt de functie en de schoonheid. De muziek die het Fred Bana- Waar de mensen dan het hele stuk door over praten? Sir Noel leeft in een milieu waar gemeenplaatsen bon ton zijn, en die vliegen dan ook over de planken. Het erge is dat niemand zich daarbij schijnt te» realiseren wat hij precies zegt. Over de* jongen die in de Spaanse burgeroorlog stierf horen we dat hij daar mishandeld ARNHEM. Waarom speelt een to neelgezelschap het toneelspel Schakels van Herman Heijermans? Of, waarom speelt men Heijermans? Het antwoord op zulke vragen is niet zo moeilijk. Heijer mans schreef toneel van een soort dat je zelden aantreft. Knap gedoseerde emo ties, rechtstreeks afgeleverd, zonder on nodige omhaal en bovendien over geloof waardige gebeurtenissen. Ook Schakels, door Heijermans zelf omschreven als een vrolijk spel van de huiselijke haard, is zo’n stuk vol herkenbare mensen. Toneel groep Theater heeft het daarom negen jaar, nadat de Haagse Comedie het met Ko van Dijk in de belangrijkste rol speel de, op het repertoire genomen en het is nu Bernhard Droog die een prachtige weer gave geeft van Pancras Duif. Minder expressief dan destijds Van Dijk, wèl meer bewogenheid door vakmatige' zelf beheersing. En hiermee zijn we dan onmiddellijk aangeland bij de grote tegenstellingen in de merkwaardige opvoering van Theater. De van oorsprong Duitse regisseur Jo chen Neuhaus heeft er blijkbaar geen enkele moeite mee gehad de Hollandse binnenhuissfeer van weleer minutieus uit te beelden. In een langdurige, vrijwel inte grale opvoering treft het publiek anno 1980 een Heijermans van het begin van deze eeuw aan. Behalve in het derde be drijf, waar de bekrompen personages bij na zo voortreffelijk uitgroeien dat ze tot karikaturen van zichzelf komen, ligt er over het gehele stuk een storende zwaar moedige ernst. Schakels is natuurlijk lang niet zo’n vrolijk stuk als Heijermans zelf beweerde Kinderen die op een louche moment een arts in de arm nemen om hun vader Ook de Chopinpreludes aan het begin van het concert kwamen volledig tot hun recht (misschien een enkele maal iets te snel, de prelude in bes klein bijvoorbeeld), soms met opvallend mooi pedaalgebruik. Maar het mooiste bewaarde Pollini voor het slot: als toegift speelde hij de Klënge der Nacht uit de suite lm Freien van AMSTERDAM. Louis Jonhson, bas sist van The Brothers Johnson, was za terdag de ster van de avond in Carré. Zijn gloeiendhete staccato-aanslag vormde de middelpuntvliedende kracht van een dampend funkgezelschap. Het was onvoorstelbaar, zo snel als zijn rech terhand telkens weer van grote hoogte op de snaren neerkwam en hoe vervolgens zijn onwijs lange vingers elastische pluk- bewegingen uitvoerden, terwijl daarbij de linkerhand als een spin over de basgi- taarhals schoof. That We Are Missing (opgedragen aan producer en „Guru” Quincy Jones) klon ken niet allemaal even wild en hoekig, maar de ritmiek was overal nadrukkelijk aanwezig. Zeker ook de twee zangeressen droegen met intens knap gillen, gorgelen en sissen (of liever: tsissen) bij tot de sectie percussie. Bij al dat staccatowerk was het niet eens altijd meer duidelijk dat de twee broertjes Johnson (Louis dus, en George op gitaar) de dienst in het gezelschap uitmaakten. Dat zag er zeer democratisch uit derhalve. Een harde kraak in de instal- Concert: The Brothers Jonhson. Be zetting: Louis Jonhson, basgitaar, bassynthesizer, zang. George John son, gitaar, zang. Richard Heath, per cussie, zang. Alex Weir, gitaar, zang. Wayne Vaugh, toetsinstrumenten, zang. Kenny Richens, Joseph Perez, Bobby Rodriquez, blaasinstrumenten, zang. Valerie Johnson, Mildred Black, zang. Ricky Lawson, drums. Carré, Amsterdam, 20 september 1980. gelaten. Zijn lange solo in Get The Funk Out Ma Face, maakte wat dat betreft veel duidelijk. Na afloop werd de oververhitte bassist bij wijzen van grap door helpers afgevoerd. Trouwens, bij alle instrumenten en ook zangstemmen staat in de funk het ritmi sche element centraal. Bij een elfmans band (waarvan ook nog eens bijna alle leden zingen) levert dat dus een bont- swingende schakering van over elkaar buitelende accentverschuivingen op. Strawberry Letter 23 „Stomp” Is It Love Het Pantomimetheater Tomaszewski hebben we al met verschillende voorstel lingen in ons land kunnen zien. Vooral met de zeer poëtische uitbeelding van het epos over koning Gilgamesj en zijn tegen pool de natuurmens Enkidu, maakten de Polen indruk. De grote natuurlijkheid en lyrische kracht van de mimespelers kon den daarbij op hun best gezien worden. Met vrijwel naakte lichamen gebruikt als een indrukwekkend esthetisch element, maar tegelijkertijd als een feilloos en puur instrument bij de uitbeelding van elementaire gevoelens en situaties. Het landhuis met terras waar de hande- ling zich afspeelt voerde Hans Christiaan Z geheel in beige uit, tot de boombladeren aan toe. Misschien symbolisch bedoeld, maar wel wat saai, en symboliek is aan dit stuk niet erg besteed. Een door het stuk vereiste Eik zag er uit als een Kastanje. Z Als men bij dergelijke kleinigheden al niet meer nadenkt, dat weet ik het niet meer. latie aan het begin van het programma zorgde helaas voor een minder welkome ritmische bijdrage. Voor de pauze stond de zes mannen en vrouwen tellende Cheyenne op het toneel. Een Nederlandse funkformatie die het er opvallend goed vanaf bracht. Zeer grap pig waren de pogingen van de bassist onr ’i ook een soort Louis Johnson te worden. Nog even oefenen. JOOST NIEMÖLLER J APELDOORN. Mijn oude leraar En gels op het lyceum was een redelijk tole rant mens, die op innemende wijze Bot tom uit A Midsummernight’s Dream imi teerde, zelf viool speelde, maar niets van het beatexplosie moest hebben, totdat Paul McCartney voor miljoenen tv-kij- kers Yesterday vertolkte. De gedachte dat The Beatles misschien toch muzikaal iets voorstelden, begon hardnekkig bij hem post te vatten. Het is hem gelukkig niet meer gegund om. dit lied in de ver krachte versie aan te horen van het Duit se kwartet het Fred Banana Combo, an no 1980. Margreet Blanken en Bernhard Droog als Pancras Duif en zijn huishoudster Marianne (Foto Wouter van Heusden) DEN HAAG. Thuisgekomen van de voorstelling ben ik het stuk nog eens gaan lezen, denkend dat het aan mij lag. Maar nee, het lag niet aan mij. Midzomer (Half Life 1977) van Julian Mitchell is een volkomen on-stuk. Een verzameling min of meer modieuze feiten, door geen enkele dramatische lijn verbonden, en verstoken van emotionele weerklank. Voorstelling: Schakels. Toneelspel van Herman Heijermans. Regie Jo chen Neuhaus. Décor Tom Schenk. Spelers: Bernhard Droog, Edmond Claessen, Eric van der Donk, Michiel Kerkbosch, Jan Gorissen, Angélique de Boer, Arthur Boni, Elsje Scher- jon, Caroline Beukman, Anny de Lange, Magreet Blanken, Dries Krijn, Cor van den Brink, Robert Sobels, Piet Ekel, Willem Paul Edel man, Pim Lambeau, Première 19 sep tember 1980, Stadsschouwburg, Arnhem.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9