Ir; Om vrijheid vakbeweging te behouden V w Koning neemt grote stappen Wiegel tegen actie Geen opschorting onderwijsoverleg Onkruit bezet Luidruchtig proces Omkoopaffaire Rijnmondgebied Stevenstoren Amsterdamse politie I 24 KT I E? „thuiswerkkoning” Pa C. van Steenderen Amsterdams nieuwe loonpauze- Tw KVP-bestuur acht gedrag Dijkman politiek onjuist hoofdofficier „OGEM overtrad besluit niet” Gehoorzaamheid nodig" DI] 1980 DINSDAG 23 SEPTEMBER COI VOI KONSUMENTEN KONTAKT EISER Reisgenoot Efteling Unie-38 Saluut-6 Obelisk V BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker (Van - (Van onze redactie binnenland) van Niet WE lings: ten l reau (IAE. gens< kerm bepe ling indu! UTRECHT-EINDHOVEN. „We moeten als vakbewe ging de moed hebben om in één keer een sprong te doen, om in één gen”. Dat professor naar voren s do ÜQ sa •6= ff keer fors te mati- standpunt brengt B. Goudzwaard in het CNV-blad De Gids. Goudzwaard was een van de opstellers van het CDA-programma Niet bij brood alleen. F trijfël Goudzwaard: In één keer fors matigen (Van onze redactie binnenland) het \xzeer] 90 WEERRAPPORTEN (Van onze redactie binnenland) 20 20 18 15 13 11 9 14 10 6 15 14 12 17 5 0 0 Goudzwaard meerit ook dat de vakbe weging zich zal moeten toeleggen op za ken als verbetering van de arbeidsom standigheden, verhoging van de kwaliteit van het werk en medezeggenschap voor de werknemers. Bovendien vindt hij dat de vakorganisaties zich in de jaren tachtig moeten uitspreken over nieuwe technolo gieën en produktiemethoden. Als de regering het komende jaar twee miljard extra zal besteden aan lastenver lichting voor het bedrijfsleven, dan zal de werkloosheid volgend jaar al afnemen met 1000 man. Dit zei KNOV-voorzitter Perquin gisteravond op een regionale bij- „U lult uit uw nek”, bulderde hij tot mr. E. J. Dommering van Konsumenten Kon- takt. „Hoeveel geld heeft u van de stich ting gekregen om mij zwart te maken? Ik ga zelf een kort geding aanhangig maken tegen die rothonden met hun geouwe hoer”. De zakenman, die zijn eigen verweer voerde, had zich geruime tijd rustig ge houden, maar toen de tegenpartij opperde dat hij mogelijk handtekeningen had ver valst om zijn gelijk aan te tonen, was het hek van de dam. De president van de rechtbank, mr. B. J. Asscher, maakte met een daverende klap In de plannen van de regering zullen de modale inkomens in 1981 ongeveer 1,5 procent achteruit gaan. Wanneer het voor stel van het KNOV zou worden gereali seerd, betekent dit dat de modale inko mens er slechts ongeveer 1 procent op achteruit gaan, met positieve gevolgen voor de koopkracht, die van wezensbe- lang is voor het midden- en kleinbedrijf. Zij constateren verder, dat de bezuini gingsplannen van minister Pais „zowel van de hamer een eind aan de tirade en stuurde de opgewonden ondernemer de zaal uit. Op een vergadering van de CCOO ver klaarden de vier organisaties gisteren in Den Haag wel begrip te hebben voor het feit dat de centrales van overheidsperso neel het rechtspositieoverleg met de mi nister hebben opgeschort. Ook de strafrechter, die de zakenman in augustus 1978 wegens zwendel tot drie jaar veroordeelde, heeft dat niet kunnen verhelpen. Sinds zijn voorwaardelijke in- vrijheidsstelling, in september 1979, ope reert hij weer als vanouds, ditmaal onder de naam Multi Holland Groep en Return BV. Wie graag een centje bij wil verdienen door thuis typewerk te verrichten, moet schrijven naar een postbusnummer. Zo Bij de onderwijsstaking op 19 juni wa ren 460 scholen betrokken, hetgeen geleid heeft tot een korting op salarissen van ruim 250.000 gulden. Dit houdt in dat naar schatting op de salarissen van 1500 tot 2000 stakers is gekort. Dat heeft minister Pais aan de Tweede Kamer meegedeeld. mecode weinig vat heeft, blijven zijn ad vertenties opduiken. iemand ontvangt dan een formulier, met de opdracht een waarborgsom van vijftig gulden te storten voor een „proefpakket” dat per omgaande zal worden toegezon den. Daarna vernemen de reflectanten als regel niets meer. „Dit geval illustreert pijnlijk hoe het strafrecht als preventief middel heeft ge faald”, zei mr. Dommering toen de rust in de rechtszaal was weergekeerd. „Niet al leen gaat hij zelf onverstoorbaar door met zijn praktijken, maar de advertenties voor thuiswerk grijpen om zich heen. Hij heeft helaas school gemaakt”. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas 24 27 4 0.2 0 3 0.4 0 0 0 7 0 0 De uitkering kan volgens minister Albeda niet worden aangemerkt als loon of als arbeidsvoorwaarde in de ruimste zin van het woord. Vandaar dat het loonpauze besluit niet van toe passing kan zijn op de gouden hand druk. Daarnaast wijst de minister erop dat hem geen middelen ten dienste staan de uitkering, nu die eenmaal is uitgereikt, aan te tasten. Het indrukwekkendste paviljoen is zon der twijfel ’Kosmos’, waarin de ruimte vaart is ondergebracht. Voor het koepel vormige gebouw staat een draagraket van het type waarmee op 12 april 1961 (zo lang geleden alweer!) de satelliet Vostok (Oost) in een baan om de aarde werd gebracht, met als enige inzittende Joeri Gagarin. Binnen stuit je meteen al op de Spoetnik, ’s werelds allereerste aardsatelliet, een grote glimmende voetbal die slechts 83,6 kilo woog (het gewicht van een gezette heer dus) en op 4 oktober 1957 (zo lang alweer geleden!) al bliepend het luchtruim koos. Het is wel snel gegaan, in die luttele twintig jaar! Vergelijk daar maar eens de ontwikkeling van de auto mee, of het scheerapparaat! De Spoetnik (reisgenoot) woog dus 83,6 kilo, het ruimtestation Pro ton woog 12,2 ton, dat was 12.200 kilo oftewel ruim 145 maal zo veel! Dit t 24ste agents gaties een gi DEN HAAG (ANP). Tot nieuwe hoofdofficier van justitie in Amsterdam is de benoeming te verwachten van mr. C. van Steenderen als opvolger van mr. A. N. Messchaert, die op 1 december met pensi oen gaat. Mr. Van Steenderen is thans plaatsvervangend hoofd der hoofdafde- iing staats- en strafrecht van het ministe rie van Justitie. In augustus 1967 werd mr. Van Steende ren benoemd tot substituut-officier van justitie in Den Haag, waar hij tot augustus 1978 als officier aan het arrondissements parket verbonden bleef. Hij is persofficier geweest van het Haagse parket. 19 24 12 22 28 27 15 21 22 23 24 oc's’ CU •SS h? CU 0.3 0.6 0.2 0.2 3 0 1 0.4 1 0 0.2 0 0 0 0 3 0 13 0 10 0 0 Het viel natuurlijk wel een beetje tegen. Je ging het trapje op, kwam dan in een vrij kale, hygiënische ruimte, een gangetje leek het wel, je liep een paar meter naar voren, kon dan een blik slaan in de ’cock pit’ die met glas van de bezoekers geschei den was, en dan liep je weer naar links, het trapje af. Ik zou liegen als ik zei dat ik, eenmaal in de Saljoet-6, een ruimtekick kreeg die me, al was het maar psychisch, de stratosfeer in slingerde. Maar dat doet er niet toe, ik ben er wel even in geweest, u bent er nooit in geweest, ik heb daardoor iets van de achterstand afgeknabbeld die ik op u had omdat u wèl de Keukenhof en de Efteling hebt bezocht en ik niet!... TEI lemer zoek haar maan hian, ren ii bezetl Vol van maan moeil riërs” dertig zoek bezeti teriaa kaans De p hoe 11 ken. 1 zeldei De ment, ren n gegijz gaan, ajatol Volge gelsté se lei sloter binne laten. De lands toesp van c roep vrij Iraan ten ei wede riep spoec steun fen c vrijw Hij straft ken i om d ze op (die i naar man de ft hun den gens Ik heb met genoegen vernomen dat de Sovjet-Unie de Sojoez-38 (de Unie-38 zou den wij zeggen, als wij ook aan ruimte vaart deden) gelanceerd heeft met aan boord de Russische veteraan-kosmonaut Joeri Roemanenko en de Cubaan Arnaldo Tamayo Mendez. Volgens zeggen zijn ze niet op weg naar Afghanistan, maar naar de Saljoet-6, een ruimtestation waarin de Russische ruimtevaarders Popov en Rjoe- min sinds april van dit jaar om de aarde draaien. Popov en Rjoemin kent u onge twijfeld nog, zij zonden, zichtbaar op het elektronische scherm in het Lenin Stadi on, tijdens de opening van de Olympische Spelen een groet naar de deelnemers en alle overige belangstellenden in en buiten Moskou. Om te voorkomen dat de vakbeweging in de toekomst een deel van haar vrijheid moet inleveren als gevolg van de economi sche omstandigheden, moet zij nu tot een dergelijke koerswijziging besluiten, aldus Goudzwaard. Om uit de problemen te komen is het volgens hem onvermijde lijk dat een bevriezing van het inkomens- en consumptieniveau wordt aanvaard. DEN HAAG. OGEM handelde niet in strijd met het loonpauzebesluit door ex-topman Udink een gouden hand druk van 2 miljoen te geven bij diens ontslag. Dit schrijft minister Albeda van Sociale Zaken in antwoord op schriftelijke vragen van het GPV-Ka- merlid Verbrugh. Wel acht de bewinds man de afvloeiingsregeling „buitenge woon gunstig”. ROTTERDAM (ANP). In het Rijnmondgebied is een grote omkoopaffaire aan het licht gekomen, waarbij aannemers steekpenningen hebben betaald aan mede werkers van grote bedrijven om zodoende opdrachten in de wacht te slepen. De aannemers werden op hun beurt omgekocht door koppelbazen, die op die manier probeerden hun personeel aan het werk te krijgen. Een recherche-fraudeteam heeft gisteren vier medewerkers van grote bedrijven in het Europoort-Botlekgebied aangehouden. Zij hebben voor honderdduizenden guldens steekpenningen aangenomen. Bovendien worden zij er van verdacht valse belastingaangiften te hebben gedaan. Bij de vier arrestanten is gisteren huiszoeking gedaan. De Rotterdamse politie verwacht dat het onderzoek nog enkele weken in beslag zal nemen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het partijbestuur van de KVP vindt dat het CDA-Tweede-Ka- merlid Dijkman eind juni in de Tweede Kamer een „politiek onjuiste beslissing” heeft genomen. Dijkman steunde toen een motie van de oppositie waarin het rege ringsbeleid werd afgekeurd. Dat gebeur de tijdens het debat over een olieboycot tegen Zuid-Afrika. Dijkman sprak zich uit voor een eenzijdige boycot. Uit de verklaring die het KVP-bestuur heeft uitgegeven blijktMat het ondanks de veroordeling van Dijkmans stemge drag wel degelijk het apartheidsbeleid in Zuid-Afrika veroordee t. In een eerste reactie op het be- stuursstandpunt zei Dijkman „zeer ver heugd” te zijn dat het bestuur zijn onaf hankelijk positie als vertegenwoordiger uiteindelijk heeft gerespecteerd. Een dis ciplinaire maatregel is uitgebleven, zo meent hij. Daaruit leidt hij af dat zijn formele positie niet is aangetast. NIJMEGEN. Gisteren hebben leden van de antimilitaristische actiegroep On kruit gedurende een aantal uren de toren van de Nijmeegse Stevenskerk bezet ge houden. Onkruit ging volgens een verklaring tot de bezetting over onder andere uit protest tegen de behandeling van elf politieke dienstweigeraars, die op verscheidene plaatsen in Nederland gevangen worden gehouden. Nadat een ontruimingspoging van de politie was mislukt werd in overleg met het gemeentebestuur besloten niet verder in te grijpen. Om ongeveer vijf uur verlie ten de zeven bezetters de toren op vreed zame wijze. Rond veertig medestanders juichten hen toe. En dan al die verschillende vormen! Net als de schepper, die ook maar niet tot een besluit kon komen of ’het levende wezen’ op een muis, een krokodil of een mens moest lijken, blijken de constructeurs van al die ruimtevoertuigen hun de meest uit eenlopende gedaantes te hebben gegeven. Het ene is een bol, het andere lijkt op een container of een peperbus, het derde op een stofzuiger, ik zag er een wasautomaat en een molentje bij, en eentje leek spre kend op een couveuse met een hondje erin. Dat bleek ook het geval te zijn, een opgezet hondje van hetzelfde ras als Laj- ka, het eerste ruimtewezen, dat Joeri Ga garin nog te snel af was, maar toch niet, gelijk Gagarin, een gigantisch standbeeld heeft gekregen. En in het midden van de koepel stond dan de Saljoet-6 (Saluut-6), het kennelijke tweelingbroertje van de Saljoet-6 die op dat eigenste ogenblik, en ook nu nog steeds, om de aarde draait. Rechts voerde een trapje naar boven, links een trapje naar beneden, ervoor stond een lange rij alsof er sinaasappelen te koop waren. Ik wou dat natuurlijk niet missen, en bovendien, zo’n rij hoort erbij, net als bij het Lenin Mausoleum, het is er een integrerend onderdeel van en maakt het te bezichtigen object ook tot een le vend organisme. Als je er immers van uitgaat dat het mausoleum of de Saljoet-6 beginnen bij de achterste man in de rij, en jij bent één kort ogenblik die achterste man in de rij, dan is het object dat je wilt bezichtigen niet alleen korter of langer al naar gelang het uur of de dag, maar je hebt er ook even zelf deel van uitgemaakt! d .SE Eü 11 10 10 10 10 12 12 12 13 11 Ik wil me niet belangrijker voordoen dan ik ben, maar een feit is dat ik de Saljoet-6 begin augustus al bestegen heb, ruim anderhalve maand voordat Arnaldo Tamayo Mendez daartoe in staat wordt gesteld. Je moest er wel een half uurtje voor in de rij staan, en de bestijging geschiedde niet al te romantisch via een trapleertje, maar ik ben er dan toch maar in gewéest. Tijdens mijn verblijf in Mos kou ter opluistering van de Olympische Spelen ben ik namelijk ook een middag naar de Tentoonstelling van Nationale Economische Verworvenheden van de USSR geweest, de grootste ’tentoonstel ling’ van de Sovjet-Unie, gehuisvest op een gebied van 216 hectare dat driehon derd gebouwen en tachtig paviljoens om vat en het gehele jaar door open is. Voor de hoofdingang verheft zich een indruk wekkende en ook fraaie 96 meter hoge pijl (bijna zo hoog dus als de Domtoren), die de Obelisk ter Ere van de Prestaties van het Sovjet-Volk bij het Onderzoek van de Kosmische Ruimte is gedoopt. U merkt het wel, in de Sovjet-Unie worden dingen en toestanden niet zozeer met een titel afgescheept, als wel met een korte inhoud sopgave. volg van de te hoge werkdruk op de leden van het Amsterdamse politiekorps, aldus de verklaring van de dienstcommissie. Burgemeester Polak van Amsterdam, die zich eerder al tegen de actie van het politiepersoneel keerde, heeft gezegd dat hij nog steeds achter de beslissing staat om de politie niet te laten optreden tegen de voor de Groote Keyser opgestelde marktkraampjes. „Anders had ik mis schien weer moeten komen uitleggen waarom de zaken uit de hand waren gelo pen. En dat was deze aanleiding niet waard”, aldus de Amsterdamse burge meester. Voorzitter Pleging van de hoofdstedelij ke afdeling van de Nederlandse Politie bond verklaarde dat de actie van zaterdag in het land erg is aangeslagen. „Maar zo erg was het niet”, aldus Pleging die verder stelde „dat er opnieuw een stukje ontevre denheid is kenbaar gemaakt, en dat is geen nieuws”. Tenslotte merkte hij op dat „wij de problemen van de politiemensen begrijpen, maar het niet juist vinden dat het personeel op deze manier tracht de zaak op te lossen”. Tijdens de CCOO-bijeenkomst van gis teren bleek overigens wel dat de koepelor ganisaties akkoord gaan met minister Pais’ beleid inzake de open school. door inhoud als presentatie” in het onder wijsveld grote onrust hebben veroor zaakt. Die onrust zal zijn weerslag hebben op de sfeer van het overleg in de CCOO, aldus de vier koepels, die de verantwoor delijkheid hiervoor „ten volle” bij minis ter Pais leggen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De vier koepelorganisaties in het onderwijs die zitting 'hebben in de Commissie voor Onderwijsoverleg (CCOO) hebben het overleg met minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen niet opgeschort. eenkomst van het Koninklijk Nederlands Ondernemers an onze redactie binnenland) AMSTERDAM/DEN HAAG. Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken vindt de actie van het politiepersoneel van het Amsterdamse bureau Lijn- baansgracht onaanvaardbaar. „De politie moet het gezag gehoorza men. Dit kan niet”. Zo reageerde minister Wiegel op de actie van het personeel van het bureau Lijnbaansgracht. Het politie personeel weigerde zaterdag tegen be paalde kleine overtredingen in de stad op te treden, omdat het stadsbestuur toeliet dat voor het kraakpand de Grote Keyser marktkraampjes werden opgesteld, zon der dat daarvoor een vergunning was aangevraagd. In de binnenstad werden daarom geen bekeuringen uitgedeeld. Ook de dienstcommissie van de politie in Amsterdam, waarin de Centrale Poli- tie-organisaties en de Vereniging van Ho gere Politie-ambtenaren zijn vertegen woordigd, hebben laten weten de actie van afgelopen zaterdag te betreuren. Dat blijkt uit een gisteravond uitgegeven ver klaring. De dienstcommissie zegt in de verkla ring overigens wel begrip te hebben voor „de gevoelens van onbehagen” die tot de actie leidden. Deze gevoelens zijn het ge weer in binnen- en buitenland zzw zzw verend. zzw zzw wzw z z z zzw zzo windst. n o zo z zzw windst. wnw windst. zw ozo DE besef mens De wordt gewor water, om e ma mi in 19! veilige den dollar Dit teren bijeen Haag. Were! wikke cef, d de L, de V? De.» op de mist mist mist mist mist mist onbew mist onbew onbew zw. bew. onbew. onbew. mist mist onbew. zw. bew. mist onbew. regen mist h. bew niet ontvangen regen zw. bew 1. bew onbew. onbew. onbew. regen onbew. geh. bew. h. bew zw bew. zw. bew zw. bew. mist geh. bew. h. bew. mist zw. bew. o zo nw windst. nw windst. wnw nno ozo o n windst. zw nno zo windst. windst. n Professor Goudzwaard, die hoogleraar economie is aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, ziet er overigens niets in dat de overheid het voortouw neemt inzake de loonvorming. Volgens hem moet de overheid de verantwoordelijkheid daar voor overlaten aan het particuliere be drijfsleven. „Het is niet waar dat via de overheidsorganisaties meer matiging zal worden bereikt”, aldus Goudzwaard. Het voortbestaan van een verantwoordelijke vakbeweging is daarbij naar zijn opvat ting in het geding. Mr. C an Steenderen (archieffoto) 22 21 21 19 22 20 22 20 22 22 14 28 27 22 22 22 23 21 14 27 26 18 De thuiswerkkoning verdient al ruim dertig jaar een dik belegde boterham door per advertentie thuiswerk aan te bieden, reflectanten een „garantiesom” af te trog gelen, en dan niets meer van zich te laten horen. Consumentenorganisaties waar schuwen al jaren tegen zijn praktijken, maar vooral in streek- en parochieblaad jes, organen waarop de Stichting Recla- De Stichting Konsumenten Kontakt heeft daarom dankbaar de nieuwe wet op de misleidende reclame, die in juni van kracht is geworden, aangegrepen om de thuiswerkkoning langs een andere weg aan te pakken. Dat zijn advertenties on der die wet vallen behoeft, zo meent mr. Dommering, nauwelijks betoog. Een ver bod aan de zakenman om in de toekomst ooit nog op deze wijze te adverteren, op straffe van een dwangsom van 10.000 gul den per overtreding, zo luidde de eis van Konsumenten Kontakt. Vooruitzichten voor donderdag opge steld door het KNMI: Rustig nazomerweer met kans op mist. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: aantal uren zon: 2 tot 12. Minimumtemperatuur: omstreeks 11 graden. Maximumtemperatuur: om streeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: procent. De vier koepelorganisaties, waarin werknemers en werkgevers van neutrale, openbare, katholieke en protestants- christelijke scholen zijn georganiseerd, menen echter wel dat „er een selectie van de te agenderen punten noodzakelijk is”. Dat wil zeggen dat over zaken die nauw samenhangen met het arbeidsvoorwaar denoverleg niet gepraat moet worden in de CCOO, aldus de vier koepels. Verbond in Eindhoven. Twee miljard extra lastenverlichting in plaats van de door de regering voorgestel de één miljard, en een loonmatiging van 2 procent, betekenen dat de inkomens voor modaal wat minder ver hoeven te dalen. Het KNOV wil een en ander financieren door het financieringstekort bij de overheid voor het komende jaar tijdelijk wat op te schroeven van 5,25 tot 5,85 procent. Bovendien zou tevens een gedeel te van de 600 miljoen die minister Albeda van Sociale Zaken heeft uitgestrokken voor de arbeidsmarkt kunnen worden aangesproken. Verder bestaat de moge lijkheid voor de overheid een aantal extra ombuigingen te realiseren, aldus de KNOV-voorzitter. Staatssecretaris H. Koning van Binnenlandse Zaken (tweede van rechts) moet gisteren tijdens een bezoek aan de ..gifwijk'' Lekkerkerk- West wel erg grote stappen nemen door de modder. De bewindsman kwam in zijn hoedanigheid van coördinator inzake de bodemverontreini ging Lekkerkerk een bezoek aan de afgraafwerkzaamheden brengen. Hij moest wel speciale beschermende kleren aan. 15 12 10 9 15 15 15 17 11 9 21 17 7 11 14 16 13 20 WOENSDAG 24 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 07.27 uur, onder 19.31 uur Maan op 19.59 uur, onder 07.00 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 04.07 uur en 16.32 uur Laagwater 12.56 uur en uur AMSTERDAM. De man die wordt beschouwd als Nederlands grootste „thuiswerkkoning” verliet gisteren tierend de rechtszaal in Am sterdam, waar het kort geding diende dat de consumentenorganisatie Kon sumenten Kontakt tegen hem had aangespannen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2