Irak en Zaïre tegen uitbreiding controle VN-plan voor drink water Derde Wereld Protest tegen nieuwe arrestatiewet India F I Conflict Irak en Iran niet van gisteren Twee miljard mensen zitten zonder Statuten voor Pas over maand Terugkeer naar noodtoestand nieuwe Poolse vakbeweging Vijf alpinisten in Italië omgekomen Kernkop Titan nu geborgen Nicaragua wil uitlevering familie Somoza commissie bijeen voor gegijzelden Olieproduktie Libië daalt ook met 10% In Moskou proces begonnen tegen twee dissidenten Ontslag commandant Portugese politie BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 DINSDAG 23 SEPTE MBER (Van onze redactie buitenland) t W 3 s i 'd V WENEN. De ontwikke lingslanden die zijn aangeslo ten bij het Internationale Bu reau voor Kernenergiezaken (IAEA) willen meer medezeg genschap in internationale kernenergiezaken en minder beperkingen op de ontwikke ling van hun eigen nucleaire industrie. Derde Wereld eist meer atoombureau invloed in i r de van id Met de grootste omzichtigheid, ingepakt in loden containers, wordt de weggeslingerde kernkop van de ontplofte Titan-2-raket weggevoerd. ,9 (Van onze redactie buitenland) 3 (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) il MILAAN (AP). In de Italiaanse Al- I 1 t a 1 r 1 a 1 t 1 1 LISSABON (AFP). Genraal Lopez Alves, algemeen commandant van de Por tugese politie, heeft gisteren zijn functie neergelegd uit protest tegen de beslissing van de regering de commandant van de politie in Lissabon te ontslaan. Dit is giste ren uit officiële bron vernomen. Luitenant-kolonel Aparicio werd zater dag ontslagen als hoofd van de politie van Lissabon nadat in een weekblad een inter view was verschenen met een agente uit Lissabon, die uit de school klapte over enkele veiligheidsmaatregelen die zijn ge nomen voor de bescherming van premier Sa Carneiro van Portugal. Zaïre liet weten dat teveel toezicht en beperking van de opslag en het vervoer van splijtbaar materiaal een belemmering vormt voor de landen in de Derde Wereld die een eigen atoomindustrie willen op bouwen. Waarnemers op de vergadering in Wenen menen dat de Westerse landen in het agentschap een poging zullen doen om de boot af te houden met het argument dat de ontwikkelingslanden gezien hun aandeel in de kernenergie al voldoende zijn vertegenwoordigd. Het IAEA is opge- DAMASCUS. De kernkop die vrij dag bij de explosie van een Titan 2-raket in Damascus in de Amerikaanse staat Arkarisas werd weggeslingerd, is gisteren door het Amerikaanse leger geborgen. Functionarissen van het ministerie van Defensie zeiden dat de kernkop, op een deukje na, geen schade had opgelopen. De kernkop is overgebracht naar de lucht machtbasis Little Rock. Deze basis ligt op ongeveer 100 kilometer van Damascus. De opening van de algemene vergade ring begon met een aanval van directeur- generaal Sigvard Eklund op tegenstan ders van kernenergie en een waarschu wing aan het adres van landen als de VS die het gebruik van kernenergie terug schroeven. ■on politieke invloed, beschreef hij als „aanstekelijk”. Degenen die hebben opgeroepen om de plannen voor de bouw van atoomenergie- centrales te schrappen, moeten er volgens hem aan denken dat twee of drie miljard mensen in de wereld amper te eten heb ben, laat staan een redelijke levensstand aard hebben. Niettemin moest Eklund toegeven, dat de Westerse industrielanden hun nucleai re projecten met 30 procent hebben ver minderd. Universiteiten in de Verenigde Staten, West-Duitsland en Zweden heb ben volgens berichten uit die landen hun professoraten in nucleaire wetenschap pen bij andere leerstoelen ondergebracht vanwege de verminderde belangstelling bij een deel van de studenten, die het gevoel hebben dat er een dalende markt is voor beroepen in de atoomindustrie. NEW DELHI. De Indiase oppositiepartijen hebben fel gereageerd op het goedkeuren van een nieuwe arrestatiewet voor het land door president Reddy. pen zijn zondag vijf bergbeklimmers ver ongelukt, zo is gisteren bekend geworden. Twee alpinisten kwamen om bij Bolzano en drie in de buurt van het Comomeer. Het officiële dodencijfer is 203, maar functionarissen schatten dat Het nog veel hoger zal worden. T 5 1. n e r i 5 e 5 1 e e t t s I 3 3 Mb et richt door de Verenigde Naties met het doel vreedzaam gebruik van kernenergie te bevorderen. e n i- i- t, d e e n t. i, r n :t i. r :t Q 6 a e t 1 e ït n i’ is n t- 1. n P it i- k i, !t LI r e n Een aantal mensen in de geïndustriali seerde landen schijnt volgens directeur- generaal Eklund te denken dat een zekere graad van materiële verzadiging is be reikt. Deze opvattingen, die zich door de welgestelde lagen van de geïndustriali seerde maatschappij zou hebben ver spreid en die zou zijn uitgegroeid tot actie groepen met een vaak niet te verwaarlo- Deze zomer zijn in het Italiaanse Alpen gebied meer dan 300 bergbeklimmers om het leven gekomen. De politie van Paraguay heeft de namen van vier mannen bekend gemaakt die deel zouden hebben uitgemaakt van de groep die Somoza in Asuncion heeft vermoord. Drie van de mannen zouden Argentij nen zijn en leden van de guerrillabewe ging Monteneros en de vierde, wiens nati onaliteit niet bekend werd gemaakt, zou behoren tot het „Reorganisatie-comité van het Revolutionaire Front 17”. Over deze beweging verstrekte de politie geen verdere mededelingen. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. Afgevaardigden die bijna een kwart van de Poolse arbeiders vertegenwoordigen, hebben gisteren offi cieel de statuten goedgekeurd van een nieuwe nationale vakbeweging, die de eer ste in het Oostblok is die niet rechtstreeks onder gezag staat van de communistische partij. Een woordvoerder zei na afloop van de bijeenkomst in de havenstad Gdansk dat de nieuwe vakcentrale zich morgen zal laten inschrijven bij een rechtbank in Warschau. De naam van de organisatie die een bundeling vormt van 36 onafhan kelijke bonden, is Solia Solidarnosc (soli dariteit). In de statuten is het stakings recht opgenomen. De inschrijving van de nieuwe vakbe weging in Warschau zal gebeuren door een delegatie van 30 tot 40 leden onder leiding van Lech Walesa, de 37-jarige elek- tromonteur die bij de recente stakingen in het Oostzeegebied de stakers leidde. Ten aanzien van de uit Washington af komstige berichten over Russische troe penbewegingen in de richting van Polen is gisteren in Westerse diplomatieke kringen te Warschau vernomen dat men daar van militaire „voorbereidingen” van de Sov- jet-Unie niets afweet. Polen heeft 200.000 a 250.000 ton gerst uit Engeland gekocht met geld dat de Sovjet-Unie heeft verschaft. Dit is giste ren in kringen van de graanhandel in Londen vernomen. Volgens de zegslieden onderhandelt Polen in Londen over de opneming van krediet voor de aankoop van een soortgelijke hoeveelheid gerst in Engeland. MIAMI (AFP). De regering van Nica ragua zal de Verenigde Staten verzoeken om uitlevering van de familie Somoza, en teruggave van hun bezittingen aan Nica ragua. Dat is gisteren in Miami meege deeld door twee hoge functionarissen van het Nicaraguaanse ministerie van Justitie. Voorts wil Nicaragua uitlevering van on geveer 35 mensen die zich onder Somoza’s bewind schuldig zouden hebben gemaakt aan misdrijven. Meer dan twintig jaar lang heeft de familie Somoza „gemoord, gestolen, be drogen en zich schuldig gemaakt aan vol kerenmoord”, aldus een van de functiona rissen, Carlos Arguello. Hij zei te rekenen op een positief antwoord van de Ameri kaanse regering. Overigens heeft de vrouw van wijlen Somoza, die in Miami woont, de Amerikaanse nationaliteit. ontwikkelingslanden in het bestuur van het IAEA dan de 34 zetels die deze groep nu heeft. Een woordvoerder van Irak zei bovendien dat er geen extra toezicht mag komen op de opruiming van splijtbaar materiaal zoals overtollig plutonium. Door Westerse landen wordt dit geëist, omdat dit materiaal de grondstof voor kernwapens kan vormen. en fel gevoerde propagandastrijd is complete oorlog ter land, ter Voor de meeste landen in de regio hoeft deze vraag (nog) niet beantwoord te worden. Saoedi-Arabie en Koeweit zijn als de dood dat de oorlogshande lingen op een of andere wijze over slaan op hun eigen landen, en van deze kant wordt dan ook tot matiging aan ,*TJ het adres van Teheran en Bagdad op geroepen. De PLO, die voortreffelijke relaties on- id derhoudt met zowel Irak als Iran, pro beert, tot nu toe zonder resultaat, te bemiddelen. Jordanië en Qatar heb ben zich achter Irak geschaard, het merendeel der Arabische landen neemt een afwachtende houding aan. Iran is sterk geïsoleerd, heeft weinig Dit bleek gisteren bij de opening van de 24ste algemene vergadering van het agentschap in Wenen. Met name de dele gaties van Zaïre en Irak drongen aan op een grotere vertegenwoordiging van de Het gaat om een wet waarbij de nationa le regering en het bestuur van de deelsta ten de bevoegdheid krijgen mensen pre ventieve hechtenis op te leggen van ten hoogste twaalf maanden wanneer dit in het belang is van de openbare orde en de staatsveiligheid. Wel komt er een speciaal adviescollege ter bescherming van de rechten van degenen die uit voorzorg wor den vastgehouden. Madhoe Limaye van de Lok Dal (Volks partij) bestempelde de nieuwe verorde ning als een herleving van de noodtoe- standsvoorzieningen die in de jaren 1975- 1977, eveneens onder premier Gandhi, van kracht waren. Hij zei te vrezen dat de maatregel tegen de oppositie zal worden gebruikt. Tijdens de noodtoestand zaten duizenden oppositieleiders gevangen. Een oppositieleider, Soebramiam Swa- my, noemde de maatregel „een bewijs van het volledig falen van de regering van mevrouw Indira Gandhi”. Swamy is se- cretaris-generaal van de Janata-partij die voor deze regering aan de macht was. Hij zei dat zijn partij in het gehele land zal ijveren voor afschaffing van de maat regel. Mevrouw Gandhi die in maart 1977 voor de sterk toegenomen oppositie het veld had moeten ruimen, kwam in januari weer aan de macht, nadat zij bij tussen tijdse verkiezingen een parlementaire meerderheid van tweederde had behaald. Zij ziet zich echter nu gesteld voor toene mende moeilijkheden van onder meer economische aard. Grote gedeelten van de oostelijke deel staat Orissa in India zijn gisteren overstroomd door een watervloed uit de kolkende Mahamadi-rivier. Hierdoor zijn ongeveer 2,5 miljoen mensen getroffen. Dit meldt het Indiase persbureau PTI. TRIPOLI-RIAD (Reuter/AP). Ook Li bië zal de olieproduktie met tien procent terugschroeven om een eind te maken aan het overschot op de wereldoliemarkt. Dit is gisteravond door het Libische persbu reau JANA bekendgemaakt. In het afgelopen weekeinde hadden Al gerije en Irak al een dergelijk besluit genomen. De landen zouden dit op de jongste OPEC-ministersvergadering in Wenen onderling zijn overeengekomen, - omdat Saoedi-Arabië weigert zijn produk- tie te verminderen. Volgens cijfers van de OPEC is de olie produktie van Saoedi-Arabië in de eerste helft van dit jaar vergeleken met hetzelfde tijdvak van vorig jaar, met 5-4 procent toegenomen tot 9,78 miljoen vaten (van 159 liter per dag, de produktie van Irak met 6,6 procent tot 3,42 miljoen vaten en de produktie van Ecuador met 4,5 procent tot 227.000 vaten. In alle andere OPEC-landen nam de produktie af: Nigeria met 10,7 procent tot 2,16 miljoen vaten per dag; Venezuela met 9,6 procent tot 2,12 miljoen; Verenigde Arabische Emiraten met 5,2 procent tot 1,73 miljoen; Koeweit met 28 procent tot 1,86 miljoen; Iran met 27,3 procent tot 1,9 miljoen; Libië met 9 procent tot 1,89 mil joen; Indonesië met 2,6 procent tot 1,57 miljoen; Algerije met 12,6 procent tot 984.000; Qatar met 4,6 procent tot 478.000 en Gabon met 5,6 procent tot 200.000 vaten per dag. (Van onze redacteur in Libanon, Rienko Wilton) Na maanden van grensincidenten zeer nu een zee en in de lucht tussen Irak en Iran uitgebroken. Het conflict tussen beide landen, die een gemeenschappelijke grens van 1515 kilometer hebben, is niet van gisteren. Er bestaan al eeuwenlang spanningen tussen het Arabische en Perzische machtsgebied, de tegenstelling soeni- tisch-sjiitisch moslim speelt een rol, en het moderne Irak en Iran hebben al tijd geprobeerd eikaars nationale en religieuze minderheden tegen de cen trale regering in het buurland op te stoken. Het herroepen van het huidige grensverdrag door de Iraakse leider Sadam Hoessein vorige week is in feite niets nieuws. De sjah herriep in 1969 het grensverdrag van 1937, dat op zich een herziening was van de grens- overeenkomst van 1907. Op dit moment vecht Irak nu om de smalle strookjes land terug te krijgen die aan Iran in 1975 werden afgestaan. Hetzelfde geldt voor de grensrivier Sjatt al-Arab, wier middenstroom in 1975 als grens door Irak werd erkend. Deze Iraakse concessies van destijds waren de hoge prijs die Bagdad aan de sjah moest betalen om diens steun aan de opstandige Barzani-Koerden in Noord-Irak te staken. Irak wil ook de complete controle over de Sjatt al-Arab. Irak is daar veel kwetsbaarder dan Iran. Irak heeft slechts twee havens aan de rivier - Bazar en Umm Qasr - terwijl Iran ook grote havens heeft aan de Golf zelf, Irak niet. Irak eist nu internationale scheepvaart dat men Iraakse loodsen gebruikt, navigatie- geld aan Irak betaalt en uit beleefd heid de Iraakse vlag hijst. De gevolgen van de Iraaks-Iraanse oor log kunnen enorm zijn, niet in de laat ste plaats voor de „islamitische revolu tie” in Iran zelf. Aangezien Irak Iran nu openlijk op alle fronten militair heeft uitgedaagd, is het uur der waar heid voor de Iraanse revolutie aange broken. Het ten val brengen door mili taire druk van buitenaf van het Kho- meini-regiem i: nu duidelijk het oor log: doel geworden van de machtheb ber: in Bagdad. Voor Irak gaat het om de vraag; tyie ,is fle; heersende macj^s- factor in de golf, Irak óf Iran? MOSKOU. In Moskou zijn gisteren processen begonnen tegen twee dissiden ten, de 41-jarige Lev Regelson, een reli gieuze activist en de 32-jarige Wjatsjeslaw Bakhmin, oprichter van een werkgroep over het gebruik van psychiatrie voor politieke doeleinden. Het Russische persbureau TASS maak te uitgebreid melding van het begin van de processen, die in twee verschillende rechtszalen worden gehouden. Regelson en Bakhmin worden beschuldigd van het verspreiden van anti-Russische laster. Daarop staat een maximumstraf van 7 jaar werkkamp, gevolgd door 5 jaar inter ne verbanning. De processen worden van daag voortgezet. De processen tegen beide dissidenten volgen kort na drie andere processen die eerder deze maand met zware vonnissen werden besloten. In dissidente kringen worden binnenkort nog twee processen verwacht. Dissidente kringen in Moskou melden verder dat twee Litouwse activisten, Aan tas Terleckas en Julius Sasnauskas, we gens anti-Russische activiteit tot gevange nisstraf en internering zijn veroordeeld. Terleckas kreeg drie jaar en Sasnauskas anderhalf jaar, terwijl beiden daarna vijf jaar zullen worden verbannen. In Tsjechoslowakije zijn negen dissi denten aangehouden. Dit is gisteren in Wenen bekendgemaakt. Verder werd be kend dat een lid van de dissidente bewe ging Charta ’77, Thomas Petrivy, tot twee jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Hij zou een douanebeambte hebben beledigd en geslagen. TEHERAN. De door het Iraanse par lement ingestelde commissie voor onder zoek van het gijzelaarsvraagstuk kan haar werk pas op zijn vroegst over een maand beginnen. Dit zei Hasjemi Sabag- hian, vooraanstaand parlementslid, giste ren in een toespraak gehouden voor de bezette Amerikaanse ambassade. Volgens Sabaghian zal de samenstelling van de commissie nog minstens een maand in beslag nemen, „omdat het zo moeilijk kiezen is uit zo veel parlementa riërs”. Hij bracht gisteren met ongeveer dertig andere parlementsleden een be zoek aan het „spionagenest” om door de bezetters van de ambassade verschaft ma teriaal te onderzoeken dat de „Ameri kaanse misdaden in Iran moet bewijzen”. De parlementariërs konden niet zeggen hoe lang ze dit materiaal zullen onderzoe ken. Een gesprek met enigen van de gegij zelden „staat niet op het programma”. De voorzitter van het Iraanse parle ment, ajatollah Rafsandjani deelde giste ren mee dat het parlementsdebat over de gegijzelden vandaag normaal zal door gaan. Het conflict met Irak zal volgens de ajatolla geen invloed hebben op het debat. Volgens een in Londen gepubliceerd En gelstalig arabisch tijdschrift zou de Iraan se leider ayatollah Khomeini hebben be sloten dat de Amerikaanse gegijzelden binnen zes weken moeten worden vrijge laten. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Muskie heeft gisteren in een toespraak tot de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties op Iran een be roep gedaan de Amerikaanse gegijzelden vrij te laten en aangeboden voor alle Iraanse grieven jegens de Verenigde Sta ten een oplossing te vinden „op basis van wederzijds respect en gelijkheid”. Muskie riep de Algemene Vergadering op, de spoedige vrijlating van de gegijzelden te steunen en effectieve maatregelen te tref fen om diplomaten overal ter wereld te vrijwaren van terrorisme. Hij zei dat de Verenigde Staten hun strafmaatregelen tegen Iran zullen intrek ken en dat Washington zijn deel zal doen om de meningsverschillen op eerlijke wij ze op te lossen”, zodra de 52 Amerikanen (die nu 324 dagen worden vastgehouden) naar huis worden gezonden. De bewinds man gaf echter geen duimbreed toe aan de Iraanse eis, dat de Verenigde Staten hun verontschuldigingen moeten aanbie den voor hun vroegere gedragingen je gens Iran tijdens het bewind van de sjah. DEN HAAG. Er zijn in de wereld ongeveer 2 miljard mensen die niet beschikken over een veilige drinkwatervoorziening. Per dag overlijden 70.000 mensen als gevolg van het gebruik van besmet drinkwater. tie steeds ernstiger wordt. In de Derde Wereld-landen zijn thans 100 miljoen mensen meer dan in 1975 aangewezen op onbetrouwbare waterbronnen. In de ontwikkelingslanden sterven per jaar 15 miljoen kinderen ten gevolge van de armoede en de onderontwikkeling, al dus, een hoge functionaris van het Unicef in Chili op een regionale vergadering. Een miljard mensen, zo zei James Grant, leven in „absolute armoede”; tweederde van hen zijn moeders en kinderen. De algemeen directeur van de Voedsel- en Landbouworganisatie FAO, Edouard Saouma, heeft gisteren een oproep gericht aan de Europese landen om de arme lan den in de wereld te helpen meer voedsel te produceren teneinde hongersnood te overwinnen. Ongeveer 400 tot 500 miljoen mensen in de Derde Wereld lijden honger of zijn ondervoed. De helft van alle ziekenhuisbedden wordt bezet door patiënten die ziek zijn geworden door gebrek aan gezond drink water. De Verenigde Naties starten daar om een wereldomvattend actieprogram ma met als doel dat iedereen in de wereld in 1990 de beschikking heeft over een veilige drinkwaterbron. De kosten wor den geschat op minstens 140 miljard dollar. Dit deelde VN-functionaris Brown gis teren mee tijdens een internationale pers bijeenkomst op het TNO-instituut in Den Haag. Aan het actieplan nemen voorts de Wereldgezondheidsorganisatie, het ont wikkelingsprogramma van de VN, Uni cef, de Internationale Arbeidsorganisatie, de Landbouw en Voedselorganisatie van de VN eh de Wereldbank deel. De..actie Waterdecade is vooral gericht op de ontwikkelingslanden, waar de situa- vrienden in de wereld. Syrië is de dichtstbijzijnde bondgenoot, maar Damascus heeft grote ruzie met Bag dad (onder meer door de rivaliteit tus sen de beide regerende vleugels van de Baathpartij) en Syrië komt daardoor niet in aanmerking als bemiddelaar. Op internationaal niveau zijn er twee brandende vragen: a. bedreigt de Iraaks-Iraanse oorlog de vitale olietoe voer voor het Westen, en b. bestaat de kans dat andere naties betrokken ra ken bij het conflict en/of kan een en ander uitlopen op een confrontatie tussen Amerika en de Sovjet-Unie? Er blijkt geen directe bedreiging te zijn voor de olietoevoer, tenminste op kor te termijn. Hoe dan ook, Irak is een veel belangrijker olie-exporterend land dan Iran. De Iraanse olieproduk tie is door de revolutie aanmerkelijk teruggelopen en daar is de Westerse markt al op ingespeeld. Wel is van belang of de Straat van Hormoez niet zal worden geblokkeerd, waardoor maar liefst 60 procent van de olietransporten naar het Westen gaat. Op dit moment zijn beide supermogend heden niet direct betrokken bij het conflict. Irak en Iran beschuldigen el kaar nota bene in dienst te staan van het „Amerikaans imperialisme”. De Iraanse president Bani-Sadr meent zelfs dat Amerika Irak gebruikt om Iran onder druk te zetten inzake de gijzelingsaffaire. Punt op dit moment is dat beide super machten in West-Azië weliswaar mili tair zwaar vertegenwoordigd zijn (Golf-vloten van de VS en de Sovjet- Unie in Afghanistan), maar dat zowel Moskou’s als Washingtons politieke in vloed klein is. De Iraanse revolutie, Amerika’s relatie met de voormalige sjah en de kwestie van de Amerikaan se gijzelaars hebben Washingtons in vloed in Iran tot nul teruggebracht. En aan de andere kant van de Sjatt al- Arab heeft de regering in Bagdad zich de laatste jaren min of meer gedistan tieerd van haar vroegere patroon en bondgenoot de Sovjet-Unie, waarmee het in 1972 een vriendschapsverdrag sloot. De Iraakse leider Sadam Hoes sein heeft de pro-Moskou Iraakse communistische partij onderdrukt.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3