Bij sociaal conflict geen politiegeweld F Justitie zette e< voortzetten Om politieke moeilijkheden te overwinnen V VS: dialoog met Moskou Seinhuisjes in W-Berlijn ontruimd en dan dit noq DamiatePers Scandinavische landen terughoudend 466 illegalen over de grens Geen algehele verlichting van autowegen VVD: steun aan PvdA over vleesbedrijf Holten: Redactie werkt aan voortbestaan CRI zoekt valse kentekenbewijzen Haars: Adoptie vanuit Indonesië Turkije handhaaft band met NAVO AWBZ-premie kan in 1981 omlaag centrumpartijen in Namibië B? versoepelen van Nieuwsnet I IJmuider Courant Wi| fel aaea» 4 1 y ■si BINNEN- EN BUITENLAND 1980 DINSDAG 23 SEPTEMBER Dl Ro Asiel mislukt Krant in het rood WDM VE Consumentenbond Ke (V Stripsysteem (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De vroegere socia listische premier Willem Drees meent dat de partijen in de Tweede Kamer na de verkiezingen in mei komend jaar geen kabinet met een duidelijke meerderheid zullen kunnen vormen. Daarom voorziet hij een „extra parle mentair” kabinet. 1 r (Van onze redactie buitenland NEW YORK. De speciale anti-apartheidscommissie van de VN heeft gisteren aange drongen op „ingrijpende en bindende sancties” tegen Zuid-Afrika. ro. VN-commissie wil boycot Afrika lllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii DIRECTIE Mr. H C. van der Mije lllllllll 9 9 Drees sr. voorziet zakenkabinet 155,00 Doi Consumenten die de afgelopen tien jaar met rechtsbijstand van de Consumenten bond naar de rechter of naar andere ge rechten zijn gestapt, komen daar nogal eens als overwinnaar uit. Door het verslechterende economische klimaat bevinden zich op dit moment al 11 (vorig jaar: 8) kranten in de rode cijfers. Dit wijzen recente gegevens uit van de bedrijfsvergelijkende enquête van De Ne derlandse Dagbladpers (NDP), onder de krantenuitgevers in ons land. Deze weinig rooskleurige resultaten zijn het gevolg van teruglopende advertentie- inkomsten. Daarnaast kampen de kran ten met flink stijgende papier- en andere kosten. De plaatselijke afdeling van de militaire vakbond WDM heeft bij de leiding van de generaal-majoor De Ruyter van Steve- nick-kazerne, beter bekend als de leger plaats Oirschot, geklaagd over de slechte huisvesting van een aantal dienstplichti gen. Verzoeken om daar iets aan te doen hebben volgens een woordvoerder van de WDM tot nu toe niets uitgehaald. Op de legerplaats Oirschot staan mo derne nieuwe flats en een aantal oudere slechte gebouwen, die ook nog gebruikt worden voor de huisvesting. Twee Russische bouwvakkers hebben zich gisterochtend bij de Britse ambassa de in Moskou vervoegd met het verzoek hen te helpen bij emigratie naar het Wes ten. Zij stelden de Britse diplomaten daar bij een pak met de hand geschreven pa pieren ter hand met kritiek op het commu nistische systeem. Zij werden naar buiten geleid, nadat de Britten hun te verstaan hadden gegeven dat zij eerst een uitreisvergunning van de Russische autoriteiten moesten zien te krijgen. „Elke vorm van samenwerking met het racistische bewind in Pretoria is een vij andige daad jegens de onderdrukte Zuid afrikaanse bevolking”, aldus de commis sie, die de VN-leden vraagt bij de Veilig heidsraad aan te dringen op sancties. In afwachting van deze sancties dienen alle regeringen individueel en collectief een eind te maken aan alle betrekkingen met Zuid-Afrika, aldus de commissie. „Er moet een totale isolering van het racisti sche bewind komen, en de publieke opinie ons land staat, te overwinnen. Een derge lijk kabinet moet volgens Drees kunnen steunen op een ruime meerderheid in de Kamer. moet worden gemobiliseerd voor ingrij pende sancties”, zo wordt gesteld. Deze sancties zouden betrekking moeten heb ben op levering van wapens en munitie, samenwerking op nucleair gebied, inves teringen, handel, overdracht van techno logie, lucht- en scheepvaartverbindingen, wetenschappelijke, culturele en sportuit- wisselingen. In het algemeen dienen landen volgens de VN-commissie ook te worden aange- moedigd tot „eenzijdige maatregelen te gen Zuid-Afrika”, zoals een olieboycot. De ministers van Buitenlandse Zaken van de drie Scandinavische landen heb ben zich gisteren in toespraken tot de Algemene Vergadering van de VN in New York vrij terughoudend opgesteld. Zij spraken niet over sancties, boycot of een embargo, maar over druk op en nieuwe maatregelen tegen Zuid-Afrika. De Nederlandse minister van Buiten- landse Zaken Van der Klaauw zal morgen met zijn collega’s uit Noorwegen, Zweden, Denemarken, Ijsland en Finland de mo gelijkheden bespreken van een olie-em- bargo tegen Zuid-Afrika en steun aan Zuidafrikaanse landen die economisch sterk afhankelijk zijn van Zuid-Afrika en die de gevolgen van een olie-embargo te gen dat land zouden ondervinden. manifest konden deze punten aan de kie zers worden meegedeeld. Overigens be seft Drees dat gedurende deze tijd de uitgangspunten van de verschillende poli tieke partijen niet veranderden, omdat ze gericht waren op de emancipatie van de eigen groep. „Thans zijn er echter niet van dergelijke concrete punten”, schrijft Drees. Daaraan wijt hij het dat de programma’s zo lang worden. Ook is er de foutieve neiging alles dat in de loop van vier jaar kan en moet gebeuren, vast te leggen. Maar juist dat, wat in de praktijk moet gebeuren, kan niet bij voorbaat worden vastgelegd. En daar kunnen de kiezers niet over beslis sen, aldus de oud-premier. De kosten van de AWBZ hebben voor het overgrote deel betrekking op de verple ging van lichamelijk en geestelijk langdu rig zieken en gehandicapten. Verder wor den uit het AWBZ-fonds onder andere ook het kruiswerk en de ambulante geestelij ke gezondheidszorg gefinancierd. en de letters RWD. Alle kentekenbewij zen hebben verder hetzelfde volgnum mer K 76.94.46, dat onderaan links van deel I van het kenteken staat. Volgens de woordvoerder weet de CRI, die de coördinatie heeft van het onderzoek, npg niet wie de valse kente kenbewijzen heeft gedrukt en uitgege ven. Een vermoeden bestaat er echter wel, aldus de woordvoerder. WD-rapport zou een SWAPO-bewind in Namibië de kans vergroten dat dit land in de invloedssfeer van de Sovjet unie terechtkomt. BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Van terugj maar gaten tijd s zaten vakbe plaats IJM werkf in de Hout! telijk gen. f gen di bouw ingrij staan te bot pende Vol het (dat Heem vat) s reau schre' dat ei Dat stelt de Consumentenbond in de brochure Consumentenrechtspraak. Die brochure bevat 130 uitspraken in consu mentenzaken, waarin de klager werd bij gestaan door de Consumentenbond. De uitspraken dateren uit de periode 1970- 1980. V] vorr ratie Bon KAI Ove ber Veis sam verb De genw een voort we si den geled bouw tings’ 1983 ke ei narer Lai en A het 1 s: Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Van dat de maam Een IJmoi volgei De dj het e Umoi bouw gedee van i tijdeli Bouw „He steeds (Van onze redactie buitenland) ANKARA. Het nieuwe Turkse kabi net van premier Bulent Ulusu legt in zijn gisteren bekendgemaakte regeringspro gramma de nadruk op handhaving van de banden met de NAVO, bestrijding van het terrorisme en opbouw van de Turkse eco nomie. In een openingstoespraak tijdens de eerste zitting van het nieuwe kabinet, be nadrukte Ulusu gisteren dat zijn eerste taak zal zijn „de wortels van het terroris me te verwijderen en een einde te maken aan het politieke geweld. Ons voornaam ste doel is een harmonieus functioneren te bereiken van alle organen in een demo cratische en sociale rechtsstaat waar de rechten van de mens worden geëerbie digd”, aldus de premier. In zijn 65 minuten durende toespraak herhaalde Ulusu dat de buitenlandse poli tiek van het land en zijn internationale verplichtingen, met name de banden met de NAVO en de Verenigde Staten, niet gewijzigd zullen worden. De oud-premier zegt dit in een artikel in het politiek-literaire tijdschrift Hollands Maandblad, waarin hij ook ingaat op het onlangs verschenen ontwerp van het nieu we verkiezingsprogram van de PvdA, Weerwerk genaamd. Hij noemt het een „doorwrocht stuk”, maar vraagt zich af of een dergelijk uitgebreid programma wel zinvol is. Daarbij wijst hij erop dat van Keerpunt (het vorige PvdA-Program) niet of nauwelijks wat kon worden uitgevoerd vanwege de oliecrisis. Een ander pro- De Tweede-Kamerleden Castricum en Van Thijn (beiden PvdA) hebben minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) gewe zen op de onvrede waarop het nieuwe strippenkaartsysteem is ingevoerd. De socialisten hebben de minister ge vraagd te bevorderen dat de bestaande kaartsystemen gedurende een langere pe riode naast het nieuwe systeem kunnen worden toegepast, bijvoorbeeld tot 1 janu ari 1981. Op die manier krijgen reizigers en personeel de kans beter op de strippen kaart in te spelen. (Van onze redactie buitenland) JAKARTA. De Nederlandse staats secretaris van Justitie, mevrouw Haars, is gisteravond in Jakarta aangekomen voor een tweedaags bezoek. Een van de problemen die zij met haar Indonesische collega’s wil bespreken, is op welke manier de adoptie van Indonesi sche kinderen door Nederlanders kan worden vergemakkelijkt. „Ik begrijp dat Indonesië zegt: de kinde ren horen hier thuis. Ik geloof dat dat juist is, maar er zijn momenten waarop kinde ren door Nederlanders geadopteerd kun nen worden”, aldus mevrouw Haars. De Indonesische autoriteiten wijzen adoptie door buitenlanders af, vooral uit religieus oogpunt. Van de zijde van de islamitische beweging wordt aangevoerd dat islamiti sche kinderen bij adoptie in veel gevallen in christelijke gezinnen terechtkomen, hetgeen op veel bezwaren stuit. Na Indonesië gaat mevrouw Haars naar Hongkong en Bangkok om zich uitvoerig te informeren over de drugsbestrijding. „Nederland heeft veel te maken met de aanvoer van drugs uit Azië. In deze gebie den houdt men er echter een andere ma nier van drugsbestrijding op na dan bij ons. Maar wij kunnen er misschien van leren”, aldus de bewindsvrouwe. berlijnse Politie ook hun bezetting van het Moabit-station zal beëindigen. Zij hebben hun teleurstelling geuit over de passieve houding van de Westberlijnse politie. „Wij voelen ons in de steek gelaten” verklaarde een stakingsleider na de ontruiming van de seinposten. Het stakingscomite heeft de Senaat van West-Berlijn (het stadsbestuur) verzocht na te gaan of het beheer over het stads- spoor kan worden overgenomen door de Westberlijnse autoriteiten. De burgemees ter van West-Berlijn zei dat dit een zaak is van Oost-Berlijn. (Van onze stadsredactie) HAARLEM/AMSTERDAM. De re dactie van Nieuwsnet zal deze week met de Nederlandse Vereniging van Journalis ten (NVJ) een voorstel formuleren dat moet leiden tot het voortbestaan van dit weekblad. Het voorstel maakt volgens de redactie deel uit van het diepgaand overleg met betrekking tot het voornemen van de di rectie Nieuwsnet op te heffen. De journa listen van het magazine benadrukken in hun voorstel dat de directie zou hebben toegezegd dat zij bij groei van het blad vijf jaar de kans zouden krijgen. Directeur Schrama ontkende eind vori ge week echter dat de oplage van Nieuws net was gestegen sinds januari van dit jaar. Hij verwachtte evenmin voorstellen die zouden kunnen leiden tot een rendabe le exploitatie. De directie wil vrijdag het advies op tafel hebben, maar redactieraad en NVJ vragen meer tijd, waarin ook het redactiebestuur voorziet. „Juridisch staan we in dit opzicht ijzer sterk”, aldus een woordvoerder van de redactieraad. In een dergelijk zakenkabinet hebben deskundigen zitting die tot verschillende partijen behoren, zonder dat de fracties tot vaste afspraken zijn gekomen. Dit zal volgens Drees noodzakelijk worden om de grote politieke moeilijkheden waarvoor (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De premie voor de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) kan volgend jaar omlaag van ruim 3,2 procent tot iets meer dan 3 pro cent (3,05 procent). Dit blijkt uit een con- cept-advies voor de staatssecretarissen van Volksgezondheid en van Sociale Za ken, dat donderdag in de Ziekenfonds raad aan de orde komt. De verlaging is mogelijk doordat voor (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG-HOLTEN. „Sociale conflicten dienen bij voorkeur niet te worden beslecht door politiegeweld”. Dit zeggen de Tweede Kamerleden Roethof en Van der Doef (PvdA) in vragen aan de ministers van Justitie, Sociale Zaken en Binnenlandse Zaken naar aanleiding van de gebeurtenissen bij het bedrijf U-Vlees BV te Holten. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19 00 uur 11 30-12.30 uur bleem is dat de „overweldigende meerder heid” van de kiezers op geen enkele wijze kennis zal nemen yan het uitgebreide pro gramma. Het program kan ertoe leiden dat de PvdA, die nu een eind probeert te maken aan de invloed van de partijraad bij for maties, opnieuw niet zal slagen in de rege ring te komen. Dat kan ook gebeuren indien de huidige „participatie-democra- tie” binnen de PvdA erin slaagt de rol van het parlement te kleineren, zo meent de ex-politicus. Als alternatief wijst Drees op de vroege re verkiezingsprogramma’s, die weinig meer dan hoofdpunten bevatten. Via een DEN HAAG. De Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) stelt samen met rijks- en gemeentepolitie een on derzoek in naar 5.000 valse kenteken bewijzen; die in Nederland in omloop zijn. De CRI is door de Centrale Kente kenregistratie in Veendam op het spoor gezet van deze kentekenfraude. Dit heeft een woordvoerder van de CRI vandaag meegedeeld. Volgens de woordvoerder gaat het om kentekenbewijzen die gemakkelijk van de officiële papieren te onder scheiden zijn. De valse kentekendelen I, II en III missen een watermerk, be staande uit een groot kruis, een slinger eind dit jaar een dekkingsoverschot wordt geraamd van 315,2 miljoen gulden. De totale kosten van de AWBZ worden voor 1980 geraamd op ruim 8,1 miljard gulden. De patiënten zelf betalen daar via eigen bijdragen een deel van, maar de premie opbrengsten vormen verreweg de belang rijkste inkomsten van het Algemeen Fonds Bijzondere Ziektekosten. De burgemeester van Holten liet afgelo pen woensdag een blokkade van het be drijf, waar gestaakt werd, door de politie breken. De beide Kamerleden vragen aan de bewindslieden of het gerechtvaardigd is, dat een burgemeester grijpt naar poli tiegeweld in een conflict waarbij de schending van de openbare orde niet in het geding is. Roethof en Van de Doef menen dat politiegeweld in een sociaal conflict pas toelaatbaar is als er delicten worden ge pleegd of als van duidelijke aanranding van de openbare orde sprake is. In andere gevallen dienen vragen over de eventuele onrechtmatigheid van een blokkade aan de onafhankelijke rechter te worden voor gelegd, aldus de beide Kamerleden. De ontslagen slachtploeg van het vlees bedrijf in Holten (35 man) heeft gisteren besloten voorlopig af te zien van verdere harde acties tegen de weigering van het bedrijf een minimumgarantieloon te ge ven. In de loop van de week zal worden bezien wat nog mogelijk is om te proteste ren tegen het directiebeleid, aldus een woordvoerder van de Voedingsbond FNV. Directeur Udema van het bedrijf heeft medegedeeld, dat de ontslagen stakers, op enkelen na, weer in dienst kunnen komen. De slachters hebben dit aanbod echter van de hand gewezen. Inmiddels zouden ingehuurde slachters het werk van de stakers hebben overgenomen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Nederlandse re gering moet steun verlenen aan politie ke middenpartijen in Namibië, om de kans op een stabiele democratische niet-anti-Westerse regering in dat land te vergroten. Dit staat in een vanmid dag gepresenteerd Namibië-rapport van de Teldersstichting, het weten schappelijk bureau van de WD. De regering moet bevorderen dat de VN zich minder richten op de SWAPO, de Zuidafrikaanse Volksorganisatie die streeft naar de onafhankelijkheid van Namibië van Zuid-Afrika. Volgens het Overigens heeft de eerder genoemde VN-commissie gisteren een rapport gepu bliceerd waarin staat dat de Zuidafri kaanse apartheid moet worden be schouwd als een vorm van collectieve slavernij. Zuid-Afrika heeft gisteren voorgesteld het overleg met VN-functionarissen over de onafhankelijkheid van Namibië onge veer drie weken uit te stellen. Het begin van het gesprek was eerder vastgesteld op 29 september. WW (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Tussen 1 november vo rig jaar en 1 juni van dit jaar zijn in ons land in totaal 466 illegaal verblijvende buitenlanders aangehouden en over de grens gezet. Dit bljjkt uit het antwoord van staatsse cretaris Haars van Justitie op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Roethof (PvdA). De 466 illegalen zijn volgens de antwoorden opgespoord tijdens directe controles op de naleving van de wet ar beid buitenlandse werknemers, de zoge noemde 1-novemberwet. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Er is onvoldoende aan leiding om meer autowegen in ons land ’s nachts te verlichten. Dit zegt minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) in ant woord op vragen van de Tweede Kamerle den Van der Ven en Hermans (beiden WD). De twee kamerleden hadden er op ge wezen dat in België alle autowegen ’s nachts zijn verlicht en vroegen of deze maatregel ook in Nederland zin zou kun nen hebben. Tuijnman zegt in zijn ant woord dat het ongevallenpatroon in Ne derland zodanig verschilt van dat in Bel gië er gebeuren daar aanzienlijk meer ongelukken op autowegen dat een alge hele verlichting niet nodig is. Ook uit een oogpunt van energiebesparing is algehele autowegverlichting niet gewenst, aldus de minister. 15,90 45.85 60,00 180,70 233,00 0.80 keer. Het personenvervoer en de door gaande transporten zijn weer op gang gekomen. De stakers gaan ervan uit dat de Oost- Oostduitse spoorwegpolitie in het seinhuis Halemsee in West-Berlijrt. Volgens een afgevaardigde van de Westberlijnse stakers gebruikten de Oostduitsers bijlen om de bezette seinpost binnen te dringen. Ook zouden honden zijn gebruikt. BERLIJN (DPA). De spoorwegpolitie van de Oostduitse Reichsbahn heeft de afgelopen 24 uur alle seinhuisjes die door stakende Westbêrlijnse werknemers bezet werden gehouden, met geweld ontruimd. De stakers gaan door met hun actie voor hoger loon en betere sociale voorzienin gen en houden het containerstation van Moabit als stakingshoofdkwartier bezet. Volgens de stakingsleiding is het verlies van de seinhuisjes voor de stakers geen beletsel voor een voortzetting van de blok kade van de S-bahn en het goederenver- BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 r 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (Inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal NEW YORK (DPA). Ongeacht alle gevolgen van de Russische inval in Afgha nistan voor de betrekkingen tussen Oost en West blijft de ontwapeningsdialoog met Moskou voor de Verenigde Staten een thema van centrale betekenis. Dit heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Muskie gisteren verklaard aan het begin van de algemene debatten in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. Hij noemde de ratificatie van SALT-2, het tweede Amerikaans-Russische ver drag tot beperking van de strategische bewapening, en vorderingen bij komende onderhandelingen over een verdere be perking van deze bewapening van de twee supermogendheden „van grote bete kenis”. De Sovjet-Unie en haar bondgenoten hebben’ gisteren in Madrid het beginsel aanvaard dat de Europese conferentie over samenwerking en veiligheid (CEVS), die op 11 november in Madrid begint, niet wordt afgesloten voor er een datum en een plaats voor een vervolgconferentie zijn vastgesteld. <4?' O WsW VW

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4