Gewestelijk Arbeidsbureau IJmond bouw over werkloosheid in bezorgd in de vishciij I W. Groeneveld vertrekt bij Staatsvissershavenbedrijf eerste stap op weg naar fusie Organisatiemodel Sociale Dienst tegen verregaande bureaucratisering Federatie verband ABVA en KABO Van Keulen haven- berichten KwaliteitenVrijheid kort ijmondnieuws Goede resultaten bij bowlingstrijd 1980 DINSDAG 23 SEPTEMBER Roep om versnelde uitvoering nieuwbouwprojecten en renovatie Partij v.d. Arbeid VELSEN EERSTE AFDELING IN NOORD-HOLLAND over gehele linie Verkoopaktie door scholieren voor dierenambulance IJMOND ikt >od )M AFSCHEID VAN VRAAGBAAK EN VERTROUWENSMAN em md (Van een onzer verslaggevers) I Kennemerlaan 61, IJmuiden 's maandags gesloten. VELSEN. Het Velsense col lege hechtte al in mei van dit jaar zijn goedkeuring aan een nieuw organisatiemodel voor de gemeentelijke sociale dienst, waarin aanbevelingen zonder di rect personele gevolgen. Daarin worden op een rijtje gezet de taken per afzonderlijke afdeling („contourbeschrijving”), en za ken die intern meer dan tot nu toe accent zouden moeten krij gen. Maandagmiddag sprak zich de commissie personeelszaken onverdeeld positief uit over dit ambtelijke stuk, het vervolg op een al van 1977 daterende inte- rimnota over hetzelfde thema. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Tegelijk met de vorming van de landelijke fede ratie van de ABVA (Algemene Bond van ambtenaren) en de KABO (Katholieke Bond voor Overheidspersoneel) gaan 1 okto ber de plaatselijke afdelingen in Velsen van de twee vakbonden samenwerken in een federatief verband. J i (Van een onzer verslaggevers) IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH (Van een medewerker) iiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim )0 1 jaar ten- ge- ogal en ister ;we- uwe :aire van eve- ger- chte ?hti- loen i de mo- iere uikt zijn itie- ran- lere t de ■ven i de i te situatie is er volgens de FNV-bestuurder nauwelijks. Van den Berg acht het niet uitgesloten dat de negatieve tendens zich de komende maanden nog verder zal manifesteren. Een aantal grote bouwprojecten in de IJmond nadert de voltooiing met alle ge volgen van dien voor de werkgelegenheid. De directeur van het arbeidsbureau zou het een goede zaak vinden als er in de IJmond wat meer vaart achter de woning bouw gezet wordt, een visie die volledig gedeeld wordt door voorzitter A. W. Slief van de afdeling Beverwijk (waaronder tijdelijk ook Velsen ressorteert) van de Bouw- en Houtbonden van de FNV. „Het is toch wel erg vreemd dat er nog steeds een enorme woningnood heerst ter- De ABVA is in Velsen sinds 1948 verte genwoordigd, terwijl de KABO al in 1920 een vestiging in de gemeente had. De voorbereidingen ten behoeve van de nieu we samenwerking tussen de twee vakbon den in de gemeente zijn anderhalf jaar geleden gestart. Donderdag vindt in ge bouw Velserduin in IJmuiden de oprich tingsvergadering plaats. Op 1 oktober 1983 zal tenslotte de fusie van de katholie ke en algemene bond voor overheidsdie naren een feit moeten zijn. Landelijk telt de federatie van KABO en ABVA 255.000 leden. In Velsen komt het ledenaantal op 1450, waarvan 1200 leden afkomstig zijn van de ABVA en 250 van de KABO. Ongeveer 80 percent van de diverse afdelingen in het land zal op 1 oktober een federatievorm kennen. IJ muiden/Velsen is de eerste afdeling in de regio Noord-Holland, die overgaat tot het nieuwe samenwerkingsverband. Tot de fusie in 1983 zullen er in Velsen drie besturen blijven functioneren, te weten het bestuur van de KABO, de ABVA en de federatie. De besturen behouden ieder hun eigen verantwoordelijkheid. Het heetste hangijzer tijdens de voorbe reidingen was de verdeling van de sleutel posities in het bestuur. De ABVA levert de eerste voorzitter en de secretaris, terwijl de penningmeester en de tweede voorzit ter en secretaris afkomstig zijn van de KABO. De algemene bond is op veel fron ten een stuk radicaler dan de KABO. Dit bleek onder meer bij de acties voor de pensioenen in 1978. Vorig jaar konden de twee bonden een gezamelijk standpunt innemen met betrekking tot de TOD-rege- ling (toeslag onregelmatige dienst). De al gemene bond moest ten gunste van het gezamelijk standpunt een stuk van' haar kritiek inslikken. Uitgangspunt voor ac ties in de komende drie jaar is dat de Uitslagen: Van Nieuwkoop-Van Gooi 1-3. Hubo vd Bos-de Planeet 2-2, Top de Bie - NMB 1-3, IJmond - Manhattan Royal 3- 1, Stuwadoors - LPG Schol 4-0, Van Rixel 1 - Kuipers 1-3, De Vries-De Bou wers 3-1, STA - de Wintertuin 1-3, de Pul - AvDuin 4-0, Tunneltreffers - Out siders 1-3, Van Rixel 2 - De Volhouders 3-1, de Toppers - Barrier 3-1, Speedy - Jansen 2-2, Sintenie - Angelique 3-1, KVSA - Robby Snacks 4-0, Fire Briga de - vd Vlugt 0-4, Plug - de Bowlers 0-4, de Planeet 2 - de Dolfijn 2-2, Koppes - Team no. 3 4-0. Henk Wijkers liet bij de heren 226 punten noteren, terwijl Harry Meer- tens hem op de voet volgde met 225 punten. Simon van Rixel boekte 185 punten. Bij de dames sprongen Nel van de Berg en Carla Slotenmaker eruit met respectievelijk 181 en 172 punten. De jeugd bleef niet achter. Peter de Bie behaalde 203 en John de Wit 192 punten. Ellen van de Bos en Maijolyn van Moers scoorden bij de meisjes 165 en 167 punten. IJMUIDEN. De in het weekend gespeelde bowling-wedstrijden lever den over de gehele linie goede resulta ten op. Zowel bij de heren als bij de dames en de jeugd werd hoog ge scoord. Als nieuwkomer was onderdeel van zijn dagtaak inzameling van de afslagbriefjes waarop genoteerd gesloten transacties in de vishal. Daarmee vervulde hij een buf- fercuntie tussen de handel beneden in de hallen en de administratie. (Van een onzer slaggevers) IJMUIDEN. Met een receptie wordt woensdag bij het IJmuidense Staatsvis sershavenbedrijf aandacht besteed aan het afscheid van de heer W. Groeneveld, na een 46-jarig dienstverband. In 1934 maakte de heer Groeneveld als jongste bediende zijn opwachting bij dit bedrijf. Als directiesecretaris/personeelsfunctio- naris besluit hij hier op 1 oktober zijn loopbaan. Voortijdig, op 63-jarige leef tijd waartoe de zogenoemde VUT-rege- ling de wettelijke ruimte biedt. Kook- en bakcursus. In buurthuis De Planeet in IJmuiden start vanavond om zeven uur de kook- en bakcursus voor kinderen. Deze cursus bestaat uit acht lessen, kosten per les één gulden vijftig en de cursus is dinsdag van zeven tot acht uur. VELSEN. De Velsense dierenhulp dienst ondervindt bij de lopende aktie voor een eigen dierenambulance directe steun uit onderwijskring. Leerlingen van de IJmuidense Willem de Zwijger-MAVO beginnen vandaag met een zogenoemde Zilvervlootaktie ten behoeve van het am- bulanceprojekt. Met een geringe meer prijs „voor het goede doel” wordt buren, vrienden en bekenden uit een collectie van 24 merendeels verzilverde gebruik sartikelen aangeboden. VELSEN. De Partij van de Arbeid afdeling IJmuiden-Velsen houdt woens dag 24 september een ledenvergadering. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de maandagmarkt werd aangevoerd: 3725 kg tong; 235 kisten tarbot en griet; 530 kisten kabeljauw; 1247 kisten schelvis; 1559 kisten wijting; 1175 kisten schol; 70 kisten schar; 35 kisten makreel en 175 kisten diversen. >che il 11 fers. i de Ne- de Per 40 kg: tarbot 604-399; griet 546-398; kabeljauw één 240-174; kabeljauw twee 234-168; kabeljauw drie 194-145; kabel jauw vier 174-140; kabeljauw vijf 146-54; schelvis één 148-130; schelvis twee 130-86; schelvis drie 90-61; schelvis vier 51-37,60; schol één 140-108; schol twee 102-92; schol drie 90-61; schol vier 54-50; wijting drie 68- 40; makreel twee 25-21,60; schar 65-50; heek 334-242; hammen met kop 258-178; tongschar 247-144. De besommingen waren: KW 22 27.500, KW 25 16.300, KW 29 14.400, KW 51 20.500, KW 77 17.100, KW 88 14.500, KW 113 10.900, KW 117 12.500, KW 137 14.300, KW 145 19.400. KW 149 12.600, KW 152 20.400, KW 167 12.300, KW 175 21.000, KW 189 27.800, KW 194 25.500, KW 221 17.900, KW 226 19.400, SCH 256 20.300, WR 32 14.000, WR 57 15.000, IJM 44 35.300, IJM 154 13.100, MM 207 11.500, IJM 209 13.000; verder een Deens vaartuig de RI 11 met 27.200 aan besomming. ge ïnde pe- inen inu- gers pen- Klaverjassen In het gebouw van de Harmonie aan de Groenelaan in Bever wijk begint vrijdagavond om acht uur het klaverjasseizoen. Donderdag zijn er kla- verjaswedstrijden in het buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Beverwijkse Wilgenhof- laan. Marionetten In dat buurthuis „Wijk aan Duin” wordt op een aantal woensdag middagen voor tieners een cursus gege ven in het maken van en spelen met mari onetten. Voor inlichtingen en opgave tele foon 02510-20944. Prijzen in guldens, per 1 kg: tarbot 18,36-14,99; grote tong 14,28-14,18; groot- middel tong 14,59-13,98; kleinmiddel tong 16,34-15,81; tong één 16,46-16,12; tong twee 16,29-15,18. ben ssa- :oek Ves- aar- pa- mu- 10 15 10 '0 10 )0 de Die nsu- bij- De 970- „Sorns wordt er met een bedrijf afzon derlijk overleg gevoerd, maar daar blijft het bij. En al zouden werkgevers en werk nemers het volledig eens worden, dan nog zijn zij volkojnen afhankelijk van externe Van den Berg over deze opzienbarende teruggang: „Ik lig er nog niet wakker van, maar hou de zaak wel nauwlettend in de gaten. De situatie is in een paar maanden tijd sterk verslechterd. Een jaar geleden zaten veel bouwbedrijven te springen om vakbekwame mensen, nu is er nauwelijks plaats meer voor hen”. Het lokale karakter van zijn werkomge ving bleef door de jaren onaangetast. Dit verklaart zijn verknochtheid die in de Groenevelddynastie min of meer van va der op zoon is overgegaan. Groeneveld senior had in de jaren dertig als functio naris van de CCD (Centrale Crisis Contro ledienst) directe bemoeienis met het reilen en zeilen rond de visafslag Mede op diens aanbeveling belandde de zoon met pas het IJMOND. De ontwikkeling van de werkgelegenheid in de bouwnijverheid in de IJmond baart zowel de Bouw- en Houtbonden van de FNV als het Gewes telijk Arbeidsbureau IJmond grote zor gen. Als niet snel ingegrepen wordt, drei gen de komende maanden grote aantallen bouwvakkers hun baan te verliezen. Dat ingrijpen zou grotendeels moeten be staan uit het versneld uitvoeren van gro te bouwprojecten die nu nog om uiteenlo pende redenen in de ijskast gezet zijn. factoren Dat blijkt wel uit de gang van zaken gedurende de laatste maanden”, aldus Slief, die overigens de indruk heeft dat de overheid binnenkort met een pak ket maatregelen ter ondersteuning van de bouw zal komen: „Ik denk dat ze in Den Haag door deze ontwikkelingen wel wak ker geschrokken zijn”. federatie in Velsen de acties ondersteunt van de landelijke federatieraad. De ABVA heeft dankzij het grote leden tal in Velsen een uitgebreide structuur op poten kunnen zetten. Iedere sector waar de bond leden heeft, heeft een eigen be stuur. Er zijn meer dan tien sectoren zoals de PTT. het loodswezen, het Staatsvis sershavenbedrijf. de zieken- en de bejaar dentehuizen. Daarnaast hebben de ge- meente-ambtenaren, de vierde sector (welzijn en cultuur) en de douane een eigen bestuur. De KABO telt slechts twee sectoren, te weten de gemeente en de welzijnsbranche. Deze worden gevoegd in de opbouw van de ABVA. De totstandkoming van de federatie heeft landelijk tot gevolg dat er het een en ander verandert in het centraal overleg met de minister van binnenlandse zaken. De ABVA is samen met onder meer de organisaties voor het onderwijzend perso neel en de politie vertegenwoordigd in de Algemene Centrale van Overheidsperso neel (ACOP). Tot nu toe had de KABO zitting in de Rooms Katholieke Centrale. De kathoüeke bond stapt per 1 oktober uit deze vakcentrale en doet haar intrede in de ACOP. Volgens directeur A. van den Berg van het Gewestelijk Arbeidsbureau IJmond (dat de gemeenten Velsen, Beverwijk. Heemskerk, Uitgeest en Castricum om vat) staan er op het moment bij zijn bu reau 115 werkloze bouwvakkers inge schreven. Vorig jaar om deze tijd waren dat er slechts 15. stand) en invordering van schulden. Ge vraagd wordt verder om een meer inten sieve begeleiding, dan tot nu toe, van de. dikwijls zwaar belaste medewerkers van de dienst. Waarborgen zijn daarnaast in gebouwd voor expliciete toepassing van de rijksrichtlijnen op bijstandsgebied. Een reeks interne veranderingen vloeit daaruit voort. De huidige chef juridische zaken dient door te schuiven naar een nieuw te creëren functie „interne en exter ne advisering”. De huidige afdeling .juri dische zaken” wordt omgedoopt in „cor respondentie en controle”. De huidige chef cliëntenadministratie komt hiervoor vrij, omdat boekhouding met cliëntenad ministratie onder de noemer financiële administratie met al functionerende coör dinator zullen resorteren. Andere interne verandering: een medewerker van de af deling cliëntenadministratie schuift door naar „correspondentie en controle”. De behoefte aan een nieuw soepel toepasbaar organisatiepatroon deed zich begin zeven tiger jaren al gevoelen bij deze gemeente lijke dienst. Uitgangspunt daarbij was een werkwijze gericht op het publiek („bereik baar en verstaanbaar zijn voor de bevol king”). Dit conform de richtlijnen van B. wijl het anderzijds steeds meer moeite kost om bouwvakkers aan het werk te houden. Er moet meer dan tot nog toe gebeurt, haast gemaakt worden met het bouwen van nieuwe woningen. Ook de renovatie kan sneller aangepakt worden” zo meent Slief. Overleg met de bouw- werkgevers over de weinig rooskleurige en W. waarin welzijn, de materiële en immateriële kant als wezenlijke zaken worden gekoppeld aan de wirwar van voorschriften en wetten op bijstandsge bied. Doel was zich wapenen tegen een verregaande bureaucratisering die met het bovenstaande om de hoek kwam kij ken. Voor het discussiestuk dat maandag ter tafel kwam geldt als kernthema de gezamenlijke verantwoordelijkheid voor de werkers bij de betrokken dienst. Om het laatste overeind te houden blijft in de nota de taakomschrijving per afdeling schematisch. De verantwoordelijkheid is als voortvloeisel daarvan bewust niet op een goudschaaltje gewogen. Directeur K. den Hartog voorzag een aanbeveling in de nota over het Sociaal Adviesbureau („afstoting als wezens vreemd element”) van een toelichting na vragen hierover van meerdere commissie leden. Verwezen werd naar het project Sociale Wegwijzer” door de raad op 4 september rijp bevonden voor de kop groep van de gemeentelijke prioriteiten lijst voor de periode tot 1985. Het SAB, nu al gedeeltelijk overvleugeld door het Cen traal Orgaan Bejaardenbeleid, zal hierin op moeten gaan. Donderdagavond verkoop van 7-9 uur. Speed. Bremerhaven; Finn Forest, Go thenburg; Amerikanus, Visby; Frederika- 1, Berwick; Fridel, Poole, IJmuiden; Tor Brittannia, Gothenburg; Stirling Brig, Cont. Plat., IJmuiden; Sothgrate, Londen, IJmuiden; President, Yokohama; You- pougon, Rotterdam; Gersom, Noordzee, IJmuiden; Rotterdam, Bremen; Mee Thol- strup, Arklow, IJmuiden; 6 th October, Rotterdam, Velsen; Bodrum, Bilbao, IJ muiden; Vivian Theresa, Brunsbuttel; Ka- males, Vyborg, Velsen; Harma, Halmstad. Zaterdag vertrokken: Buckeye, Aruba; Frey, Tilbury; Moray Firth 4, Goole; Ti tan, IJmuiden, Rotterdam; Aquila Titan Service, IJmuiden, Cont. Plat.; Helena Schepers, Helsinki; Schouwenbank, IJ muiden; Setubal; Vincent, Boston; Mong- stadfjord, Rotterdam; On Thung, Bre men; Finn Forrest, Felixtown; Iris Claus sen, Harlingen; Savonita, Kopenhagen; Atlantic, Matadi, IJmuiden; Dolomiet, IJ muiden, Cariff; Siddes Skipper, v.,Cont. Plat.; Tor Brittannia, Gothenburg; Willem Koerts, Dundalk; Sloman Runner, Bre men; Amerikanis, Oslo; Hamonia, Ham burg; Acropolis, Quibeck; Star Theseus, New Haven, IJmuiden; Mee Tholstrup, Willebroek, IJmuiden; Fridel, Whitby, IJ muiden. Zondag aangekomen: Ahmadu Bello. Antwerpen; Siddes Skipper, Cont. Plat., Velsen; Gogo Rambler, St. Malo; Jemrix, Rochester, IJmuiden; Unterwser, IJmui den, Cont. Plat.; West Ospray, v., Cont. Plat.; Terra, y., Aberdeen; Belcargo, Mon rovia; Transfjel, Noorwegen; Waterland, Salvador; Marinus Smits, Cork; Free En terprice, Dover; Rinses Beatrix, Noord zee, IJmuiden; Alicia 1, Belfast, IJmuiden; Lelly K, Amal, IJmuiden; Scoll Progress. Gevle, Zaandam; Folium Supplier. Skogn; Kuvo Xifias, Rosario, Titan. Ame land, IJmuiden; Breant, Iggesund. Op de agenda staan ondermeer de kan didaatstelling voor de Eerste en Tweede Kamer en het concept-verkiezingspro- gramma „Weerwerk”. mulodiploma op zak op de werkplek die hij behoudens een gedwongen onderbre king in Wereldoorlog II niet meer verliet. Zijn carrière als bureaucraat laat zich opsplitsen in drie episoden. De betrekke lijk rimpelloze tijd voor 1940 in lagere administratieve functies, de op alle fron ten turbulente oorlogsjaren en de weder opbouw erna. Temidden van collega’s met aanzienlijk minder dienstjaren gold Groe neveld toen al als witte raaf; een vraag baak die tot „voor de oorlog” uit eigen waarneming kon terugblikken. „De rol van vertrouwenspersoon kwam mij in die situatie min of meer aanwaaien. Functio neren als ombudsman tegenover de eigen collega’s werd al gauw als vanzelfspre kend beschouwd. Niet iets om onder ge bukt te gaan”. Daarmee zinspeelt hij op de dubbelfunctie secretaris-personeelschef hem in 1960 toevertrouwd. De heer W. Groeneveld is geboortig van Vlaardingen, welke plaats hij als 3-jarige voor IJmui den verwisselde. Bestuurlijke functies bij de protestants-christelijke schoolvereni ging IJmuiden-West, de plaatselijke kruis vereniging en het reddingwezen verwacht hij binnenkort met een plotselinge zee van vrije tijd meer accent te kunnen geven. De afscheidsreceptie van woensdag wordt gehouden op het adres Halkade 4. Aan vang drie uur ’s middags. Voornoemd organisatiemodel beveelt aan behartiging van alle correspondentie door één afdeling van de dienst en afwik keling over aparte schijven van zaken als bijstandsverlening, toepassing van ver haal (van eerder verleende financiële bij- (ADVERTENTIE) Alleen de betere modezaak mag Melka verkopen. Werken in de bouw, het wordt voor veel bouwvakkers in de IJmond steeds moeHi/ker. De werkloosheid is snel toegenomen en kan. zo menen velen, alleen door ingrijpende maatregelen vanuit Den Haag ingedamd worden De vergadering begint ’s avonds om acht uur. Vrijdag aangekomen: West Osprey, Cont. Plat., Velsen; Ems, Felixtowe; Iz- hevskles, Archangelsk; Schouwenbank, Vlaardingen, IJmuiden; Savonita, Le Ha vre; Frank Pais, Havanna; Lynx, Bergen; Vincent, Emden; Eillem Koerts, Bilbao; Aguila, Hamina; Emsdeich, Alizay, IJmui den; Navios Pioneer, Norfolk, IJmuiden; Mercandian Atlantic, Tema; Frey, Ham burg; Siddis Skipper, Cont. Plat, IJmui den; Dolomit, Hamburg, IJmuiden; Jupi ter, Aberdeen, IJmuiden; Barbara Wes ton, Swansea; Mongstadfjord, Mongstad. Vrijdag vertrokken: Siddis Skipper, Cont. Plat., Velsen; Thuringia, Antwer pen; Dollart, Hamburg; H.M.S.-Drachten, Noordzee, IJmuiden; Wadhurst, Rotter dam; Widar, Port Cartier, IJmuiden; Kip- tion, Great Yarmouth; Blue Sky, Boston, Velsen; Subro Valour, Norden Hamm; Navios Patriot, Gdansk; Julio Antonia, Melia, Havanna; Subro Venture, Wells; Torsten, Odense, IJmuiden; Helmsman, Drake; Ems, Gothenburg; Thea-K. Frede- riksvaerk, IJmuiden; Professor Ukov, Turku; Lynx, Stavanger; African Coast, Velsen, Noordzee; West Osprey, Cont. Plat., Velsen; Neptunus, IJmuiden, Bergen. Zaterdag aangekomen: Ins Clausen. Klaipeda; Atlantic, IJmuiden, Aalesund; Sloman Runner, Felixstowe; Incotrans Op dezelfde school liep vorig jaar een identieke verkoopaktie om de plaatselijke dierenbescherming financiële hulp te bie den bij exploitatie van het Kerbertasiel in IJ muiden-Oost. Voor een plaatselijke dierenambulance werd eerder deze maand op het IJmuiden se Marktplein een rommelmarkt gehou den met een netto-opbrengst van zesdui zend gulden. Het meeste geld gaat zitten in aanschaf van de ambulance-auto en de kosten voor motorbrandstof. Onbetaalde vrijwilligers bemannen straks het hulp- verleningsvoertuig volgens een dienst rooster van 24 uur per etmaal. NU --A

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5